Reklama

neděle 8. března 2020

Jaroslav Bašta: Test koronavirem (a migrací)


Jaroslav Bašta a -rp-
8. 3. 2020 PrvníZprávy
Existuje jedna optimistická poučka, která tvrdí, že krize nepřinášejí jen problémy a zhoubu, ale také nové příležitosti a perspektivy, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Občas to bývá pravda, ale až následně a s časovým odstupem. V první fázi vždy příchod neočekávané události prověří připravenost státních institucí, jež jsme si pro takové případy zřídili, provozujeme je a platíme. U nás v Čechách naštěstí dlouhá léta představovala takovou ukázku příprava silničářů na příchod zimy.

Vždy na konci podzimu nás veřejnoprávní média oblažila reportážemi o tom, jak je vše perfektně naplánováno, zahrnuli nás údaji o tunách posypových materiálů a počtu techniky, abychom se posléze dozvěděli, že příchod zimy silničáře zaskočil – poslední příběh s tzv. Ťokovým průsmykem na D1 si snad ještě všichni pamatujeme. Proto mě nijak nepřekvapilo, že konfrontace naší státní správy s prvními zjištěnými případy nákazy COVID-19 dopadla stejně.

Premiér Babiš 1. 2. reagoval na čínskou žádost o pomoc s dodávkami roušek, respirátorů a dezinfekce slovy, že sami nemáme dost. Od té doby uplynul více než měsíc a situace se nezměnila, nemáme dostatek ochranných pomůcek ani pro zdravotnický personál, jak prosáklo do tisku. Jak znám úřední postupy, tak se obávám, že objednávka, kteerá by specifikovala druhy a množství respirátorů, roušek, rukavic, ochranných oděvů a dalších pomůcek, v průběhu února neopustila ministerstvo zdravotnictví. Jedinou možnou analogii vidím v tom, že by naše armáda vyhlásila mobilizaci a teprve poté začala objednávat náboje, ovšem tak, aby dodržela pravidla o výběrovém řízení.

Hned první zkušenosti s detekcí osob nakažených koronavirem ukázaly, že českými byrokratickými postupy nedokáže otřást ani pandemie. Pokud ministerstvo vydá seznam italských rizikových regionů, tak občanka, která byla v sousedním nerizikovém a tvrdí, že má příznaky, musí být hypochondr, takže ji doporučíme, aby si pro klid své duše nechala udělat test za své. Představa, že by koronavirus nerespektoval český náhled na situaci v Itálii, musí každému našemu byrokratovi připadat přímo svatokrádežná. Následně se ukázalo, že i ministru zdravotnictví na celé věci více vadí narušení jeho hájemství než ohrožení obyvatel nekompetentním postupem jeho podřízených. V rámci objektivity musím dodat, že později se snažil situaci napravit. Nicméně první škody už byly napáchány.

Pokud jde o samotnou epidemii COVID-19, prognóza je velmi nejistá. Na jedné straně vidíme čínský a korejský represivní přístup opírající se především o téměř neprodyšnou karanténu a dezinfekci veřejných prostor, který je velmi účinný. Příklad Itálie nám ale ukazuje, že v EU by to nemohlo fungovat, protože nemáme dostatek vycvičených vojáků a policistů. Navíc v rámci většiny členských států Evropské unie fakticky nelze šíření koronaviru zastavit.

Současná vlna nelegální migrace oproti té z roku 2015 nevychází ze Sýrie, ale Afganistánu, Íránu a sousedních zemí. Tito lidé nesou a ponesou nákazu s sebou do Evropy. Írán ukazuje, že v jejich komunitě se virus šíří rychle a zhoubněji. To, co liberální demokraté nazývají multikulturalismem, může mít nečekané zdravotní důsledky. Stačí si vzpomenout na problémy, které čas od času máme v ČR s epidemiemi žloutenky či svrabu ve vyloučených lokalitách. Tak si představte COVID-19 v uprchlických táborech či v některých čtvrtích západoevropských velkoměst.

Ve svém prvním březnovém komentáři jsem napsal, že koronavirus je první světová politická pandemie. Obávám se, že v kombinaci s migrační krizí mají šanci tuto pohromu přežít pouze země s fungujícím státním aparátem. Se současnou českou vládou zatím moc dobré vyhlídky nemáme.


33 komentářů :

 1. Přátelé. je třeba si uvědomit, že koronavirus nevzešel z Číny, ale že ho vytvořil estébák Babiš! Když jsem viděl debatu v parlamentu ke koronaviru jak z této situace chce vytěžit politické cíle dedebil blok, bylo mi špatně. Doktor Kubek to řek po debatě v ČT jasně: Nepolitikařme a táhněme za jeden provaz. I tak si myslím, že omezování pohybu občanů omezování osobní svobody a jiné omezující akce premiér od opozice odnese. Demisi, demisi!Česko není svět!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tak, demisi, demisi!

   Smazat
  2. A co když je všechno jinak?

   https://www.youtube.com/watch?v=i9DcHWsFKoI

   Smazat
 2. Pane Bašto. Jsem realista a jako takový jsem přesvědčen, že tento stát není už delší dobu schopen adekvátně reagovat v jakékoliv oblasti, snad jenom ten extremismus /rozuměj "blbé kecy"/ tam to jde rychle a efektivně. Tudíž mám na zahradě, pro jistotu, vykopanou jámu vysypanou desinfekčními prostředky. Pokud se v důsledku koronaviru dopustím přestupku proti pohřebnictví, tak se omlouvám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je zajímavé. Váš soukromý hřbitov?

   Smazat
  2. 20:11 Na tom oficiálním by mohlo, při těch bombastických číslech, časem dojít místo. A pak by mohl nastat problém typu "kam s ním" tedy pardon, se mnou.

   Smazat
 3. Také se mě to nelíbí na pomoc Řecku 8 policistů je zoufale málo. A ty ochranné pomůcky už mohly být dávno připravené.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13.24 Pomůcky dávno přopravené? Žádný kapitalista nedělá nic na sklad co není a hned se neprodá,to je socialistické hospodářství.Jsou někde ve skladech připravené plíny, kdyby jsme se z toho všeho začli(to musím napsat na plno, dámy prominou) posrávat?

   Smazat
  2. 8:04 Kdyby udělali vládní zakázku firmám tak už mohli mít pomůcky ve skladu.

   Smazat
  3. 11.09 ale kdy? Již předem? Oni jistě tu zakázku udělali a zamezili předražování roušek, na kterém by kapitalista nechutně vydělával. Opravdu si myslíte, že by měl stát předvídat takové situace a být připraven? I roušky mají svoji životnost, jako mnou vzpomínané plíny, které pro případ našeho posrání ze všeho kolem by měli být už předem na státním skladu?

   Smazat
 4. Už se na ten koronavirus vykašlete a neudržujte paniku, zdá se že se kdejakej blb, na konto viru chce za každou cenu zviditelnit. V poslední reakci jsem zapomněl napsat název toho webu kde o viru píší "Falešná pandemie skončila (záminka pro zavedení povinné vakcinace), je po všem" web se jmenuje Zetax.net/news.

  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zatím nic neskončilo a šíří se to úspěšně dál. Konec můžeme očekávat někdy počátkem letních měsíců.

   Smazat
  2. Jak je známo, paměť davu je asi +- 2 týdny a pokud aféru něco nepřiživuje (každodení bombardování presstituty), událost odchází do zapomnění. A pokud je navíc účelově daná davu k přežvýkávání a má zastírat jiné důležité události, bude přiživována tak dlouho, jak to bude potřeba. Hloupý dav se potom bude divit, co se to zatím, co se zabýval rýmičkou, na něho ušilo. Jenomže to je mnohokrát vyzkoušená metoda a dokud to funguje a lidi jsou blbí tak proč v tom nepokračovat.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 5. Všichni vítači můžete nastoupit do Itálie a Řecka čekají na vaši pomoc... seznam níže.
  cz/download/k/iTnqG-uGJVeJ4J6JFO9IvD2yWlmU6gKba38CKQ27--YdO3dBks4C1dgPopHkm64dwSe6qc0/Zapamatujte%20si%20tváře%20lidí%2C%20kteří%20souhlasí%20s%20přijetím%20migrantů.pdf

  OdpovědětSmazat
 6. S panem Baštou nelze než souhlasit. Bohužel, náš ministr zdravotnictví se zatím projevuje zejména tím, že je. A.Š.

  OdpovědětSmazat
 7. Máme mimořádné štěstí, že premiérem je Andrej Babiš, bývalý komunista a profesionál jako tomu bylo před převratem. Štěstím je také, že přežil zběsilé foristické čistky. Nedovedu si představit, kam bychom klesli pod vedením demokratů.

  OdpovědětSmazat
 8. Jestli má autor na mysli tou Koreou KLDR, ale pokud ano, domnívám se, že tamější režim prostě lže. Všichni sousedi mají potíže, dokonce i to Rusko pár případů přiznalo. Mně je to tedy fuk, ale kdyby se to náhodou provalilo, ukáže se, že represe ničemu nepomohou. Pokud tedy každého nakaženého okamžitě nedaj k večeři dobrmanům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Něco na tom být může. KLDR je mimořádně uzavřený stát, což je v této chvíli výhodou, pokud dezinfikují vše, co se k nim dováží z okolního světa a rychle podchytí úplně každého, kdo do země přichází. V těchto případech je uzavřenost výhodou.

   Smazat
 9. Obavy z rozpadu EU potvrdila nová hádka na naléhavém zasedání ministrů zdravotnictví.
  https://www.youtube.com/watch?v=VFuk4npbRrg&feature=emb_rel_end 7. 3. 2020.

  OdpovědětSmazat
 10. Co je horší,koronavirus,nebo tisíce bojovníků IS na území Evropy?Spíš uvažuji,že koronavirus přišel jako na zavolanou,vystresovat občany,usadit je doma,nepřemýšlet,čekat co přijde horšího.Podle mne,sice to pomine během měsíce dvou,ale je to teprve generálka,před hlavním jednáním,náporem virů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebojte, spolu s bojovníky přijde i koronavirus :)

   Smazat
  2. Koronavirus je jen rýmička proti tomu, jaké exotické nemoci nám sem Mohamedáni přitáhnou.

   Smazat
 11. http://www.skrytapravda.cz/domaci/3084-je-cesky-senat-plny-kolaborantu-pracujicich-pro-zahranicni-rozvedky-fischer-wagenknecht-a-dalsi
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/3081-strougal-se-mlati-smichy-profizlovany-komunisticky-stat-tak-si-to-porovnejte

  OdpovědětSmazat
 12. Jan Ruml řídí koordinovaný pokus o prolomení řecké hranice miliony uprchlíků!Financuje Soros.
  https://www.youtube.com/watch?v=GOaBmfW7SY4

  OdpovědětSmazat
 13. Zastavte to! Turecko už strhává řecké pohraniční ploty
  auty pořízenými z fondů Evropské unie (Německa):
  https://www.arfa.cz/zastavte-to-turecko-uz-strhava-recke-pohranicni-ploty-video-demolicni-auta-dostali-turci-z-evropske-unie-40-tisic-migrantu-na-hranici-islamizace-evropy-jede-na-plne-pecky/#.XmVQ-G5Fw2x

  OdpovědětSmazat
 14. MaP prozradili, že EU poslala dánské lodě na pomoc Řekům. Dánové na rozkaz své ministryně začali v moři sbírat uprchlíky a vysazovat je na řeckých ostrovech. Tomu se říká podraz a zrada.

  OdpovědětSmazat
 15. Na základě doposud publikovaných informací lze vysledovat poměrně silný rozpor v tvrzeních.
  Na jedné straně informace o denních počtech zemřelých a upozornění na nebezpečnost nákazy, na druhé tvrzení o přehnaných obavách a zlehčování "efektivity" viru.
  Za předpokladu, kdy je odhadovaná doba projevu prvních příznaků nakažení mezi 8 - 20dny, lze předpokládat, že bez razantních opatření bude onemocněním postiženo vysoké procento populace v poměrně krátkém časovém úseku. Z toho plynou vysoké nároky na zdravotní systém.
  Předzásobení potravinami je vydáváno za panikaření, byť se jedná o vhodnou reakci na dostupné informace a možná velmi přesnou predikci budoucích událostí. Současně se jedná o projev nedůvěry ve schopnost státního aparátu situaci efektivně řešit.
  Můžeme pouze doufat, že situace z Itálie se nebude kopírovat do ČR. Bohužel může být zcela reálné, že se po našem území v tuto chvíli pohybují desítky, či stovky nakažených. Bláhová srovnání s úmrtností jiných nemocí považuji za naprostou ... debilitu. Panika škodí a může mít katastrofální důsledky, stejně jako lhostejnost.
  Možná nám ten vir "nastaví zrcadlo" a podnítí diskuzi o volném pohybu mezi státy, o otevřených hranicích, o cestování, o budování hustě osídlených aglomerací, o schopnostech ČR zvládat nenadálé události, o schopnosti konat pro společnost, o důležitosti zisku a jeho prospěchu pro jednotlivce .. atd.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 16. Hmm co Čech to přiblblej pindalista, plnou hubu keců o h.... Kapitalisté kňučí že mají málo, pravice že zase ten Babiš a pitomci z Itálie že chcou test na virus.heslo kapitalistu zní Jedinec nad většinou. Lidstvo je tumor a ten se musí zničit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavle, já se Čechů zastanu. Moje babička říkala, že,- ani pták do vlastního hnízda ... nekaká-. Ti co měli taky podobnou babičku se stali vlastenci. A já se za to nestydím. Ale tvůj závěr o jedincích co vládnou nad všemi podepíší.

   Smazat
 17. Nepolitikařme a partajně neparazitujme na epidemii koronaviru? A kdo vyvolává nějvětší paniku? Opoziční strany, které rozkradly republiku do poslední "mrtě" a živí občany 30 roků jen bohapustými žvásty. Že nejsou dostatečné zásoby ochranných pomůcek proti epidemii? Copak dělaly vlády v uplynulých 30 letech - když jen kradly, tak neměly čas starat se o potřeby ochrany zdraví občanů státu - a teď by to chtěli hodit na Babiše. Jakou máme armádu - tu občanskou jsme rozpustili (pro strach diktatury kapitálu z lidu) a ta žoldnéřská je pro stát a jeho existenci k ničemu. Dovede NATO pohlídat aspoň hranice zemí NATO, když ani těch pár km hranice Řecka s Tureckem je mimo schopnosti NATO? Myslíte, že by snad nám NATO pomohlo, kdyby noví hitlerčici si řekli, že Böhmen und Mähren je jejich? A to je jediná hrozba, snad ještě Poláci.
  A co naší byznysmeni, naši tzv. podnikatelé, jak ti přiložili "ruku k dílu" aby se epidemie nešířila., Jen se radují, jak si na epidemii - tedy občanech namastí kapsu , už vystavují účet daňovým poplatníkům. A já doufám, že to bude naopak, že daňoví poplatníci vystaví výši zdanění všemn šmelinářům, kteří na bídě druhých chtějí zbohatnout! Jedině pan Jančura prokázal že má více rozumu, než mnozí podnikatelé morálky a připojuje se k obraně proti šíření koronaviru. A ti natěšení na prázdné italské sjezdovky a zlevněné permanentky, co si výskali do včerejška radostí - neb oni sjezdaři jsou zdraví, silní a vše přežijí (pokud je nezasype lavina) a šířit si mohou co chtějí, neb máme "demokracii". Ale mají utrum - sjezdovky jsou uzavřeny, mohou si zdravě šlapat kopce.

  OdpovědětSmazat
 18. Ve frontě u kávovaru se rozkašlal kolega. Ihned jsme jej umlátili lopatou a zasypali vápnem. Něco sice žvatlal o jakési pylové alergii, ale přátelé - kdo by dnes něčemu takovému věřil, když už všichni víme, o co jde, že?
  (Opsáno z internetu)

  OdpovědětSmazat
 19. Co se týče koronaviru 👻👻 zůstáváme v lepší 💲(nakažené) společnosti 👫👭👬 dnes 61 a to nám nekotví ⚓ na Vltavě v přístavu 🅿 turistický 💃🏃 megakřižník ⛵. 👋👀👈

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.