Reklama

neděle 29. března 2020

Je to o poptávce, hlupáku!

Stanislav Vozka
29. 3. 2020   P.E.S.
Poslouchám, čtu, dívám se na displej počítače a na obrazovku televize. A nevycházím z údivu. Ekonomičtí analytici, kapitáni průmyslu, ministři a předseda vlády. Ti všichni nás přesvědčují, jak nesmírně nutné je udržet v těchto zlých časech v chodu naši ekonomiku. Vysvětlují nám zleva i zprava, že se podniky nesmí zastavit – ty podniky, o kterých ani nevíme, komu patří. Neboť jinak by nastala katastrofa.


Ti lidé jako kdyby skutečně věřili tomu, že za pár týdnů přestanou přibývat nemocní, stát vykompenzuje zaměstnancům ušlé mzdy, poskytne podnikům záruky na úvěry a vše opět poběží „as usual“. Není to pravda, nemylme se. Oni nevěří, protože to nejsou žádní covidioti. Jenom se snaží oblbnout deset miliónů lidí v tomto státě. Jaký mají důvod, proč nám neříkají pravdu?

Každé materiální podnikání je postavené na pěti pilířích:
 • Podnikatelský nápad
 • Vývoj výrobku
 • Nákup materiálu a energií
 • Výroba
 • Prodej

Pro financování prvních čtyř pilířů využívají firmy výnosů z pilíře pátého. Jestliže firma krátkodobě nevyrábí, některé náklady se nerealizují (nákupy materiálu a energií). Firma ale nemůže zastavit platby nájmů, odepisování investic, splátky úvěrů a výplaty mezd byť snížených. Trvá-li nevýroba delší dobu, firma zbankrotuje. Způsobí tím problémy svým věřitelům, především bankám.

Zákazníci, kteří podpírají pátý podnikatelský pilíř podniků, jsou trojího druhu. Buď jsou to koneční zákazníci – fyzické osoby nakupující pro svoji potřebu, podnikatelé realizující něčí investice či konečně stát financující své investice z daní občanů. V prvním případě jde například o nákup potravin, ošacení, nového auta nebo stavbu rodinného domku. V druhém případě jde o stavbu nové továrny či nasazení nového konstrukčního software nebo vybudování nových prodejních prostor, případně i akvizici celé konkurenční firmy. V případě státu je to například stavba nových dálnic a železničních koridorů.

Můžeme s jistotou predikovat, že během epidemie i dlouho po jejím (lokálním) odeznění se lidé nepohrnou do nákupů drahých zbytných položek a měsíce, možná i roky se budou soustřeďovat na přežití a nákup toho nejpotřebnějšího. Svoji jistou budoucnost má v tomto modelu zemědělství, potravinářský, farmaceutický, textilní a obuvní průmysl. Prodej všeho ostatního zákonitě násobně klesne.

S realizací nových soukromých investic to bude ještě horší. Investoři jsou dítka náladová a emoce s nimi jen cvičí. Prvotní pobídkou pro investora není vidina zisku ale trend vývoje. V turbulentním světě, v jehož některých částech epidemie odezněla a v jiných ještě trvá, budou trendy investicím nepřející a zisk nejistý. Investoři si počkají na lepší časy a mezitím budou cpát své (půjčené) peníze do komodit (zlato, vzácné kovy, ropa, pšenice) a levně nakoupených cenných papírů.

Chybí-li poptávka, je podnikatelům na nic, že je bude někdo ochoten úvěrovat a ještě někdo jiný jim poskytne záruku. Na úvěr, který nebudou stejně schopni splatit z nových prodejů. V řadě případů po určité době, kterou úvěr jen prodlouží, přijde bankrot. Bankrot spustí řetězovou reakci bankrotů dodavatelů a úvěrujících bank. Pokud jim záruku za úvěr poskytne vláda, upadne do bankrotu celý stát. Mnozí ještě stále spoléhají na Čínu a její obrovský trh. Marně. Čínu čeká druhá ekonomická krize, horší té koronavirové. Její export totiž patrně spadne o desítky procent.

V takové situaci by pro řadu ekonomických subjektů paradoxně bylo výhodnější na čas přerušit výrobu, ušetřit na materiálu a energiích a nevytvářet na trhu přebytek neprodejného zboží. Automobilky byly (na rozdíl od zdravotnictví) na krizový vývoj zjevně připraveny a jejich reakce – ihned zastavit výrobu – byla příkladná. Mnohé další podniky a jejich zkostnatělí manažeři však nerespektují, že se zásadně mění pravidla. Mimo jiné proto, že jejich majitelé nejsou zdejší a snaží se ne jednat konstruktivně, ale vytlouci ze situace maximum ještě předtím, než padnou.

Ve snaze vydělat na neštěstí druhých a strhnout je do dluhové propasti se natahují po záchranné ruce státu. A nejen to. V době, kdy umírají lidé, hrozí státu žalobami za ušlý zisk! A stát si nedovolí stopnout jejich výrobu, byť by byl schopen bez zásadních problémů ufinancovat na omezenou dobu mzdy jejich zaměstnanců. Nemá však na to, aby pokryl ztráty podnikatelů plynoucí z šokově snížené poptávky, které by – byť způsobené standardními tržními mechanismy – vydávaly za vinu státu a soudně je vymáhaly.

Toto je pravý důvod, proč česká vláda nemůže zastavit výrobu ve velkých podnicích, jakkoli to má nyní zásadní vliv na šíření epidemie. Ve stejné situaci jsou ostatní vlády západních zemí, které suverenitu svých států už dávno prodaly a pro které je ochrana investic důležitější než ochrana zdraví občanů. Číňané to zvládli, protože mohli zastavit ekonomiku. Jejich firmy si totiž nedovolí stát vydírat. To samé platí o Rusech, kteří už včera vyhlásili odstavení průmyslu. My, abychom neplatili vyděračské výpalné, budeme raději epidemii řídit, namísto abychom ji zastavili. Pravil profesor Prymula. Zlatá slova.


40 komentářů :

 1. Kdyz babice chce vypadat jako mladice
  vypada potom jako botoxova opice

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My v te stare Africe
   hoblovali jsme opice
   a dostali jsme aids sice
   ale nam to nevadi znova se tam nasadi
   do me zeny jmenem Franta
   co ma kamosku Elefanta
   jsme moderni rodina
   jak rika nas Biden Pepe
   co se casto prerekne

   Smazat
 2. Snad se je jednou podaří postavit k odpovědnosti za všechny ty mrtvé, nemocné a za ty, kterým zničili zdraví do konce života a nejen za doby této pandemie.
  Protože kdyby jenom to. V několika případech co znám (dnes samozřejmě z doslechu), tak se ne všude starají aspoň o ochranné pomůcky a nebo je rozdělují - jak se tak říká - především sobě. Nejjistější cestou je pro ně vyvěsit plakáty s "postupy" jak se chovat, jak jsme na tom špatně "spolu" a nechat odpovědnost za vše plně na těch "pitomcích" dole. Vydají tedy kuču nařízení, která se jim vlastně i docela hodí. Takže když se vám pak něco stane, můžete si za to zcela sami a oni přece dodrželi všechno, co vyžaduje "zákon"! Ale má to také výhodu. Je vidět často velice zřetelně, kdo jim leze někam skrz něco pro něco. Takže taková je i "velkodušnost" a "dobrota", hádejte koho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za všechny ty mrtvé anonyme 7.37? Koho tím myslíte? Ty mrtvé v Itálii, o nichž víme jen to, co o nich píší media, převážně novinky, a víme, že jsou skoro všichni staří, ve věku, kdy se umírá na stáří, a navíc nemocní jinak. Nebo jste myslel všechny mrtvé na infarkty, na rakovinu, na celou řadu jiných příčin? Nebo jste myslel těch cca patnáct set mrtvých na našich silnicích každý rok následkem autohavárií? Nebo jste myslel ty necelé dvě stovky mrtvých sebevrahů každý rok jichž mnoho dohnaly ke smrti dluhové pasti, lichvářské exekuce na základě soudního "příslušenství", co umí udělat ze třiceti tisíc devět set tisíc? A to nemluvím o tisících umrzlých bezdomovcích - tak které mrtvé máte na mysli? Velkodušnost? Ta neexistuje - jen účelová.

   Smazat
 3. Perfektně napsané,jen tomu ještě chybí,kdo všechno krachující odkoupí.Nenapadá snad i autora,že dojde k ještě většímu soustředění majetku do několika velkých korporací,bank.Lépe řečeno,ještě k větší oligarchizaci státu,totalitě.

  OdpovědětSmazat
 4. Místo rozdávání peněz by měl stát realizovat výstavbu třeba dálnic nebo jiných staveb co přinesou prospěch v budoucnosti. Není to nic nového, po válkách také stát staví aby dal lidem práci a přineslo to užitek později. Nic nového.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten stát už není náš, je proto jedno kam nasměruje penězotoky. Tak jako tak z toho primárně český národ prospěch mít nebude.
   Dokud nevypráskáme služebnictvo kapitálu a nevezmeme si svůj stát zpět, nemáme nárok očekávat od státu cokoli. Stát je nástroj který slouží tomu, kdo jej drží v rukách.

   Smazat
  2. Ten stát tak maximálně podporuje rychlejší postup na východ pro Us.
   Je my z toho na blití Stejně jako z Babiše,místo potravin lány řepky FUJ. Jenom Hovado to může dělat.


   Smazat
  3. Pradědo, české dálnice slouží především tranzitní polské kamionové dopravě. Občas tu způsobí nějakou tu nehodu.

   Smazat
 5. K tomu průmyslu a poptávce, stále nejsou dezinfekční roztoky ani líh. Přitom vyrábíme ročně ca 300 000 tun lihu, to je skoro 400 milionů litrů, nebo po naředeni tak 500 milionů litrů dezinfekce. Tak jde dělají soudruzi z NDR chybu, hloupost nebo sabotáž? A v drogerii 100 mililitru desinfekce za 160 kč. To je o poptávce, internetový prodejce zatím zvýšil cenu lihu o 60 %. Inu hyeny, já bych to řešil po "bolševický". Ps. Sousedům nabízím tu dezinfekci zdarma v rozumných množstvích ze starých zásob

  OdpovědětSmazat
 6. zaujímavé - u nás zastavili, len USS- ke nie - čím to ?

  OdpovědětSmazat
 7. Páni Hamáček, Vojtěch a Středula se přou, kdo měl zajistit ochranné prostředky. "Ó veliký Středula" pravil, že Vojtěch. Jak se pán Středula mýlí. Dobře si pamatuji, že to měl uložené vládou ministr Hamáček, údajně má do Číny kontakty. Pane Středula, jak Vás znám, Vy jste nikdy nic neřešil a vše zmastil do stracena. Raději mlčte.

  OdpovědětSmazat
 8. Zbytečně dlouhý článek. Každý rozumný člověk vidí, že se ekonomika pose.e. A mnozí tuší, že koronakrize byla spuštěna právě proto. Vlády západních států to nesmějí říct (Klaus sen.: Vláda musí vždy říkat pravdu. Ale musí lhát pokud se to musí posr.t. Procitnutí bude bolestné. Jedním slovem: Západ (Evropa a USA) končí. Ještě zbývá poslední otázka: Proč bylo rozhodnuto, že Západ končí? Protože každý rozumný člověk viděl, že Západ vede svět do katatrofy (ne ekologické, to se překrucuje, ale katastrofy celkové, životní). Proto spustili koronaakci. Dodávám: Cit. Klaus st. svými názory a činy byl prototypem činitele, kteří Západ do této katastrofy prudce vedli. Jinak řečeno: koronaakce má zachránit svět. A zachrání ho. Jak bude vypadat nový svět, těžko říct. Může být hodně blbý, nevíme. Ale je to s cílem svět zachránit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klaus j ejen narcisista pouzity zlodej v malem ktery se dostal k moci s kamosem huhlavym nynejsim presidentem ,nejlepsim to cloveku hned za Berijou

   Smazat
 9. Přesně tak místo aby omezili prodejní dobu obchodů tak posílají letáky a lákají lidi na akce. Stejně jim ekonomiku krize shodí. Že prý skopčáci vydrží v karanténě 2 měsíce a pak padnou.

  OdpovědětSmazat
 10. Je to o poptávce a nabídce. Je to o schopnosti přežít, tj. přizpůsobit se. Prodejem výrobku či služeb (obecně produktu) to nekončí. Dluhová ekonomika, úvěry, leasingy, okamžité rozpouštění hrubého zisku, jízda na hraně bez rezerv - a pak stačí k pádu i daleko méně, než pandemie. Podnikání je riziková činnost a není pro každého. Rezervy a "plán B" - to je to, co nyní zoufale chybí nejen podnikatelům. Máme za sebou pár týdnů dosud nezažitých omezení a už jsme svědky mnoha reakcí od velmi rychlé přeorientace nabídky, přes dočasné zastavení produkce, až po nepokrytě vyděračské úsilí vyrazit ze státu kompenzaci ušlých fiktivních zisků. Něco jiného je velký výrobní podnik s mnoha zaměstnanci, cestovka nebo individuální OSVČ. Kdo nevytvářel rezervu - ať už legálně či nelegálně, tak bude na dně daleko dříve. Fascinuje mě řev živnostníků, kteří nejsou schopni přežít ani dva týdny, aniž by nezačali vydírat stát. Chovají se přesně podle pravidla "privatizace zisků a socializace ztrát". Mám za sebou desítky let práce v soukromém sektoru, období vlastního s.r.o. i práci pro stát, ale vždy jsem se vyhýbal zadlužení a vytvářel jsem si rezervy na horší časy - a to legálně. Natahovat ruce ke státu po dvou týdnech bych se styděl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže styděl? Unknowne 10.07? Tak prima. Ono se totiž stalo cosi, s čím vůbec - ale vůbec nikdo nepočítal, takže nikoho nic nenutilo skladovat doma ve slamníku tisícovky. Takže - kdybyste byl dejme tomu švec, živil byste se šitím a opravami obuvi, a pak by vám zaplombovali verpánek ze dne na den. A bydlel byste v podnájmu, a žádnej domácí jak se ukazuje, není lidumil, spíš naopak, virus nevirus zaplať nebo vypadni! Tak - lidi by nechodili, peníze by nebyly - schválně jak dlouho byste vydržel? A kompenzace od "státu" kde každej politickej parazit bere přes sto tisíc měsíčně ( Rusnok dokonce čtyři sta tisíc - to je panečku - co?) byste nebral? To se to zavírají obchody a živnostníčci ať jdou na buben! Takže - k tomuhle státu, k těm vydřiduchům a parazitům natahovat ruce bych se nestyděl vůbec, naopak - natáhl bych je ihned! Než mně pan domácí vykopne z bytu a exekutor zabaví verpánek. Když tak mají rádi lidi, proč nezastaví plošně ty nesmyslné exekuce? Co máte pořád s tou přítulností ke státu - kdo rozkradl majetek "státu" - zase "stát"! Stát - to je jeden dobře placený šmejd vedle druhého, obklopeni milionem úřednickejch parazitů, úplně zbytečnejch trafik pro rodinný příslušníky a kámoše - to víte, těm nedostatek peněz nehrozí nikdy.

   Smazat
  2. 20:57 Váš příklad se ševcem v podnájmu je opravdu dojemný, stejně jako šmejd stát versus poctivostí prolezlí živnostníci - znám jich dost včetně jejich praktik. Znovu opakuji - podnikání má svá rizika a je to prostě jeden ze způsobů obživy, kdy nevidím důvod pro jeho neustálé zvýhodňování, dotování, kompenzace, atd. Také to pohrdání státem, úředníky a obecně zaměstnanci je u živnostníků časté, aniž by si dokázali přiznat své zcela partizánské praktiky. Zato v době krize řvou jako první, pokrytci. Nikdo je nenutil jít na volnou nohu a nejsou zdaleka jediní, kdo bude bojovat o přežití v době krize. Trochu sebereflexe, pane.

   Smazat
 11. Tento příspěvek by měl být spíše pod předchozím, ale není tam korektní zobrazení.

  Když začalo všechno "oficiálně", tedy v Číně, spousta lidí si myslela, že jde zase o nějakou tu epidemičku chřipky, nejspíš - zase - z nějakého toho "odporného" jídla, co tam v té hrozné, nehygienické a hlavně komunistické Číně "žerou. Smáli jsme se jako celek tomu, jak tam chodí v rouškách, pamatuji si poznámky na tu rychlovýstavbu neplánovaně potřebných nemocnic, že jim to spadne na hlavu a že jako všechno odtamtud je to fórový. Začalo to postupovat do sousedních států, samozřejmě ta Asie, vždyť tam jedí i psy a vůbec všechno na co se podíváte a zvedá se vám žaludek, milá paní! Smáli jsme se jako celek tomu, že zavádějí karantény a rozčilovali se "naši" ochránci práv, jak je to možné, takhle omezovat svobodu! Číňané s tím bojovali za více méně jen symbolické pomoci (jen si připomeňme ty tanečky kolem "naší" pomoci a jak to celé nakonec bylo). Když to napadlo Itálii, zdálo se, že prostě jsou to Italové, co chcete? A pak se to začalo řítit dál a dál, počty nakažených vzrůstaly, stejně jako počty úmrtí. A ze začátku se přece nic nedělo, Merkelová - cynicky prohlásí, tak se nakazí sedmdesát procent lidí v Německu, ale neřekla, kolik jich asi tak zemře. U nás se zavádí nejdříve celkem nesměle nějaká opatření, ale naše Česká vláda si alespoň relativně včas uvědomila riziko a přes vykřikování "opozice" zavádí nouzový stav.
  Jenže zatímco v Číně dokázali zastavit i výrobu, aby se to zbytečně neroznášelo dál, naše "evropské euroatlantické" "hodnoty" nás nutí dále vyrábět. Menší podnikatelé křičí, stejně jako velcí, že se nic neděje, že je nutno vyrábět a nechápou, že i díky jim se může stát, že jednak nebude mít kdo vyrábět jejich nezbytné zboží, velmi často jen harampádí, a hlavně se může výrazně snížit počet kupujících. Tomu se stejně nevyhnou. Lidé teď vydávají peníze jinam a do budoucna i za ideálního stavu budou více přemýšlet o budoucnosti svého prostého života.
  Ne náhodou se kapitalismus označuje jako sebedestruktivní, protože ve svém omezeném rejstříku má jen zisk v jakékoliv podobě a hlavně za každou cenu.
  Asijské země Čína, Vietnam, Jižní Korea dokázaly buď zastavit šíření nemoci a nebo ji výrazně omezily. I tím, že na "pár" dní přestaly vyrábět. A teď jedou i zboží pro nás. Tam pochopili, na rozdíl od naší "milované" "Unie", že každý přeživší je vkladem do budoucna. Můžeme se tomu smát, ale smějeme se de facto sami nad sebou, nad svou neschopností a upřímně řečeno i hloupostí. To vše je zároveň jakoby symbolem i toho, že EU se nedávno oficiálně zřekla dokonce "zákonně" své PRAVDIVÉ minulosti. V zájmu něčeho pro někoho, komu je všechno fu(c)k, protože jeho zisk má být po "ukončení" obrovský. Evropa a USA si hrají na vlastním písečku a nechápou, že jejich doba končí. Jedinou cestou by bylo nastolit ve světě i mezi sebou ovzduší spolupráce a pravdy bez "zákonných" úprav. Když se podíváme na to, jak Evropa získala svou moc, vidíme jen násilí, války, vraždy, popravy, vyhubení celých národů, které jim překážely.
  Zatímco se Evropa rozhádala mezi sebou, Čína především začala nejen ukončovat svá domácí opatření, ale začala pomáhat. A najednou těm, co jejich vlastní osobní zisk byl vždy svatým, se rozčilují, jaká že pomoc za peníze. To Evropa a USA to Asii naučily. Přesto dál Číňané vysílají do nejvíce postižených zemí i své týmy odborníků, stejně jako pod sankcemi "úpící" Rusko, které přece nemá nic a nemůže přece mít! A Rusové se ani moc netají, že pomáhají a zároveň získají zkušenosti pro boj s nemocí doma.
  My, euroatlantoblbci jako celek žijeme v zajetí své výjimečnosti a síly, jenže všechno se už dávno změnilo. Jen nejspíše asijské vychování a zvyky jim brání říci nám naplno - táhněte do ...

  OdpovědětSmazat
 12. Prodat celou republiku,nic pořádného nepostavit a stát- naše potomky zadlužit 2ma biliony kč to je GENOCIDA.
  http://www.skrytapravda.cz/doporucene-clanky/3143-200-miliard-zadluzeni-nesmysl-penez-je-zatim-nadbytek-nedeste-lidi-staci-spravne-hospodarit

  OdpovědětSmazat
 13. Tak za 30 let kapitalismu "made in czech" vidíme výsledky a tim i ubohost všech kormidelníkú zdejších zdrojů, lidských i materiálních. Česko se ztratilo pod nadvládou biče peněz. Takže "nepřítele se nebojme a na množství nehleďme" dokážeme se znova zvednout?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne! Petite 11.39. Jen bájný pták Fénix vstal z popela. V ČR by musel přijít další převrat - ti noví by nadávali těm minulým, svalili by pár soch a postavili nové, zabavili by majetek těm minulým a rozdělili ho těm novým, zastavili by všechny nesmyslné exekuce a odškodnili by lidi poškozené směšnými rozsudky vynesenými v době, kdy zde probíhala velkovýroba zbohatlíků přes mrtvoly. Bylo by to jako když pod stromem tlesknete do hejna špačků, ti se rozletí, sletí ze svých větví, usadí se na jiné, a tam se pak zahnízdí zase na řadu let. A to, jak špačci poletují, a dorážejí na sebe navzájem ve rvačce o nové větve, se říká "normalizace". To je model všech převratů. A bez obětí to nejde nikdy. Jestli vás někdo oběsí, odpráskne, nebo se oběsíte sám, nebo zemřete hlady - pěšky jako za vozem, řekl by dobrý voják Švejk.

   Smazat
 14. Tak a ne jinak lze sokolíkům a pohlreichům zavřít ústa!!! O jejich služby není zájem a pak spadnou do klatby veřejnosti i sokolíci se svými poplašnými zprávami...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže inženýrskej 11.45 - o žádné služby není zájem, a to je ten průšvih. O služby a o nic není zájem, když se mediím podaří všechny lidi úspěšně zahnat domů k internetu, kde sedí celé dny a třesou se strachy. A zatím služby a veškerá proobčanská aktivita krachuje. A až vylezeme z tohohle hřbitova zase ven, bude se to vracet do normálního stavu strašně pomalu.

   Smazat
 15. Uhlídat epidemii ve výrobě lze, a také musí jít, protože jinak bychom zůstali bez elektřiny, plynu, benzínu, potravin, drogerijního zboží, léků a samozřejmě by nefungovalo zdravotnictví. Nemluvě o podnikání ve veřejné hromadné dopravě, rozvozu zboží apod.. Je jen otázkou, které segmenty průmyslu a za jakých podmínek lze spustit.

  Taktéž by se melou zhodnotit, které další prodejny a za jakých podmínek by mohly být v karanténě funkční. Některé ze služeb se už přizpůsobily a dělají například rozvážky. Ale i zde je nutno uhlídat epidemiologickou bezpečnost, zajistit prověrky podobných podniků, protože s rozváženým zbožím, byť bez kontaktu, by se mohl rozvážet i koronavirus. Zde je také docela zajímavé, že markety obchodních řetězců jsou otevřené, ale třeba autoservisy, elektroprodejny a papírnictví zavřené.

  V čem se liší malé papírnictví třeba od pekárny a tím spíš od supermarketu? Samozřejmě kontaktní služby jako kosmetika a kadeřnictví je bezpečnější nechat prozatím uzavřené.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proč kadeřnictví? Anonyme 11.51 - To budou chlapi chodit zarostlí a ženy neupravené? A proč se nezavřou ordinace praktických lékařů - v čekárnách je taky fůra lidí, totéž u zubařů, lékařské pohotovosti - zavřít! Koho bolí zub, ať skočí bolestí z okna nebo spolyká prášky! Úrazová chirurgie - zavřít! Zlomené nohy v době koronavriru nikoho nezajímají. Až přestaneme skloňovat slovo koronavirus ve všech pádech ( jestli vůbec někdy) pak si můžeme lámat nohy nebo nechat vytrhnout bolavej zub. Zatím máme smůlu.

   Smazat
 16. Ono je to ale o kauzalitě. Na začátku nebyli lidi, co se boji utrácet. Na začátku bylo zavíráni podniků, které bude mít za následek propouštění a snížení poptávky.
  Chyba už se stala a proto máte ve svém článku pravdu. Ovšem obchody s botami a oblečením by se už opravdu mohly otevřít. V obchodech, kam chodím, je stejně tak maximálně pět zákazníků, a často tam bývám s prodavačem na těch 30m2 sám.

  OdpovědětSmazat
 17. Výborný článek! Zvláště poslední odstavce ukazují na přednosti státního zřízení, ve kterém je celý systém řízen nějakým způsobem přímo samotným státem. I podnikatelé musí být normálně na státu nějak závislí. To potvrzuje současná celosvětová situace.

  OdpovědětSmazat
 18. Proboha, proč jste nezveřejnili můj komentář, že za přísně stanovených podmínek by bylo možné některou výrobu povolit (tak jako fungují elektrárny, výrobny potravin, chemický průmysl, rafinerie...) a taky třeba povolit za přísně stanovených podmínek služby typu autoservis...? Co je na tomto názoru tak závadného? Vždyť já na nikoho neútočím, ani nemluvím sprostě ani nešířím poplašnou zprávu. Je to jen můj názor do diskuse. To už opravdu musím vytušit, jaké je váš momentální názor na věc, abych se do toho trefil? Já jsem si myslel, že je diskuse k uvedenému článku.

  OdpovědětSmazat
 19. Kocábovo dědictví,aneb i na cikánech se dá dobře vyžít.
  https://email.seznam.cz/?hp#inbox/95724 organizace pro cikány
  http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/3156-romove-se-vraci-domu-norove-jim-plati-cestu

  OdpovědětSmazat
 20. Leninova teze, že "imperialismus je nejvyšším stádiem kapitalismu" se projevuje právě v této době. Čína a Rusko pomáhají, USA se přiživuje a prohlubuje svůj astronomický dluh. I když je to tzv. vnitřní dluh, přesto je zřejmé, že na to, že USD je světovou měnou a ničím nekryté dolarové papírky musí být z něčeho živeny? Doplácí na to celý svět a předpokládám, že dolarový svět se co nevidět zhroutí jsou zde státy, které snad narovnají ekonomické vztahy. A hlavně, že největší příživník a parazit světové ekonomiky USA bude pohřben. Nerozumím tomu, jak může Trumf uvolnit z ze zadlužené pokladny 2 biliony na podporu ekonomiky USA.

  OdpovědětSmazat
 21. Ochranné prostředky nyní nejčastěji zmiňované jsou roušky (zpravidla tzv. chirurgické roušky z netkaných textilií), potom různé druhy respirátorů – buď s výdechovým ventilem nebo bez výdechového ventilu. A teď si nalejme čistého vína, přátelé. Roušky nechrání téměř nikoho. Jejich nositel při výskytu viru v okolí tento vir vdechne – buď přímo přes roušku, která neumí odfiltrovat virus, nebo mezerami mezi rouškou a obličejem, kde při nádechu vesele proudí vzduch z okolí. Jen trochu méně, než bez roušky.

  Respirátory bez ventilu nebo s ventilem jsou trochu lepší. Jejich schopnost zachytit a odfiltrovat částečky z okolí, vč. baktérií a virů, je na různé úrovni. Evropské normy rozlišují úroveň FFP2 a úroveň FFP3. Podle amerických norem jde o N95 (odpovídá zhruba evropské normě pro FFP2) a N100 (odpovídá zhruba evropské normě pro FFP3). N95 resp. FFP2 má zhruba 95%-ní účinnost filtrace vdechovaného vzduchu. N100 resp. FFP3 má téměř 100%-ní účinnost filtrace vdechovaného vzduchu.


  Pozn. red. I.D.: Toto tvrzení je přehnané, protože vzduchem létají kapénky, nikoli viry, a kapénky jsou přece jen nejméně o dva řády větší. Pravda je, že obyčejné roušky jsou jen asi o polovinu lepší než nic.
  Shrnuto: roušky (chirurgické roušky) nechrání nikoho. V zásadě chrání okolí a to tak, že když ji má na sobě nakažený člověk a kýchne si přes roušku, tak ten bordel nedoletí 4 metry daleko ale jen 2 metry daleko. Když okolo člověka s chirurgickou rouškou poletí virus, tak ho vdechne s jen o něco menší pravděpodobností (ale virus v kapénkové infekci zachycený rouškou infikoval roušku a je jen otázka času, než nositel roušky vdechne virus zachycený na této roušce). FFP2, resp. N95 snižuje pravděpodobnost nákazy nositele respirátoru FFP2. Varianta s výdechovým ventilem je komfortnější a spolehlivější (nedochází k provlhčení materiálu respirátoru z vydechovaného vzduchu – a provlhčení filtračního materiálu vytváří pro viry a baktérie pohodlný most, přes který projdou. Proto přeci má klasická protichemická maska oddělený vdechový a výdechový ventil – aby při výdechu nedocházelo k provlhčení filtru, který musí zachycovat ať chemické látky nebo viry a baktérie ze vdechovaného vzduchu. OK.) A N100 nebo FFP3 minimálně teoreticky chrání nositele takového respirátoru před nákazou. Ale opravdová ochrana je maska s ochranným výměnným filtrem – buď z klasické armádní verze ochranných prostředků proti účinkům zbraní hromadného ničení nebo ve verzi pro specializované použití (výzkum nebo práce ve vysoce toxickém prostředí). I pro respirátor třídy FFP3 platí, že verze bez výdechového ventilu velice rychle zvlhne vydechovaným vzduchem a tím vznikne v poměrně krátkém čase „most“ pro viry a bakterie z okolního prostředí.
  Takže internetoví přátelé oprašte dříve zaslané rady jak a čím se stravovat . Vím bude to těžké a pracné v této hektické době. JE TO VŠAK JEDINÁ MOŽNOST , jak si zvýšit imunitu a tím se ochránit od nemocí. Doktoři a chemické neléky nám nepomůžou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Platí pravidlo, čím více překážek na cestě za dalším hostitelem, tím menší pravděpodobnost, že se nákaza bude dramaticky rozšiřovat a že se nakazíte.

   Jestliže budete většinou mimo větší koncentraci lidí, a pokud musíte už vyjít ven, budete všichni dodržovat odstup a všichni budete mít roušku plus brýle, a nebudete si rukama sahat na tvář, pak i kdyby náhodou se mezi vámi přenašeč vyskytl, určitě se nakazí podstatně méně lidí než bez roušek na fotbalu. Pokud vůbec někdo.

   PPF3 je určen skutečně hlavně pro lidi v přední linii. Samozřejmě když ho budete mít vy, tím lépe. Pokud máte respirátor, bylo by dobré na něj nasadit ještě roušku - nikdy nevíte, kde to můžete chytit právě vy a být nebezpečný pro své okolí.

   Smazat
 22. Vcelku lze souhlasit. Jen je nutné vzít na vědomí, že ekonomická krize začala ještě před COVID-19 a když ne u nás, tak mnohde ve Světě se např. auta kupila jako neprodejná na rozlehlých pozemcích nejen kolem fabrik. Kapitál, který se udržoval poslední desetiletí při životě převratem východní Evropy, různými puči a barevnými revolucemi, Majdany a teroristickými válkami proti jiným zemím, sankcemi, vyděračstvím, embargy a podobnými zločiny je nejpravděpodobnějším výrobcem koronaviru jako prostředku obchodní války. Ale jak už české přísloví praví "kdo jinému jámu kopá..." zdá se, že si Západní kapitál uřízl větev pod vlastním podzádím. To by mohlo pěkně místo dále do kapitálem vytouženého prava přesměrovat Svět doleva a že by se uskutečnil sen Karla Marxe o polidštění společností? Vcelku bych si to přál, zločinného kapitalismu právě přetekl hrnec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A taky se říká " kdo s čím zachází, tím také schází"... To k dnešní době pasuje jak poklice na hrnec.

   Smazat
  2. Až se lidske společnosti dokážou chovat slušně ke zvířatům a okolí pak teprve se začnou chovat slušně sami k sobe.

   Smazat
 23. Nějak jsem nepostřehla, že bychom šli ke dnu úplně stejnou cestou, i kdyby tu žádný COVID nebyl. Nejen že před propadem už koncem roku varovali naši ekonomové, ale také celý minulý rok padala edkonomika a světová burza.

  OdpovědětSmazat
 24. Neni pravda ,lotynka v rukou tech nejspravnejsich co zivi davy a plati za ne dane ,jela naplno az do 21 unora kdy dosahla maxima -nevidaneho.To na co jela tato zidolotynka neni podstatne tam nedelaji penize drobni stradatele ,tam delaji 2 biliony za jeden den ti spravni hosi .
  Bursa ztratila z a1 mesic 12 trilionu $

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.