Reklama

sobota 21. března 2020

K vedlejším efektům epidemie

Petr Kužvart
21. 3. 2020
Vyděsilo mě, když jsem zrovna zaslechl zprávu, že kdosi je hledán policií pro šíření “poplašné zprávy”, že se chystá celkový zákaz vycházení. Prý za to ten ubožák může vyfasovat až 8 let natvrdo! Přitom předseda ústřeního krizového štábu Prymula takovým opatřením veřejně hrozil před dvěma dny! A měl proč hrozit. Jsou zde aktuální náznaky, že se omezující opatření docela dost porušují.


Kde to žijeme? Jeden může vyhrožovat něčím, co když jiný potom uvede, tak půjde do lochu?? Volba policejně-prokurátorských řešení společenských otázek je tou nejhorší možnou volbou – jak se můžeme z dějin poučit.

A už delší dobu mám nepříjemné podezření, že se nám neříká úplná pravda. Na zhruba 900 infikovaných by mělo připadat podle dosavadných znalostí několik desítek hospitalizovaných na JIP s kyslíkem, nucenou plicní ventilací nebo dokonce mimotělní oxidací. A co je nejhorší: také cca tucet zemřelých na tuto virovou infekci! Jak to tedy je? Funguje tu tuhá úřední cenzura? Podle všeho ano.

V tomto kontextu jsou politické tanečky vlády i opozice nestoudností. Poštěkávající opozice, jež se vyžívá v nedostatcích materiálního vybavení (které jsou ovšem všeobecným problémem všude v zasažených zemích) v kontextu ctižádostivého premiéra a jeho ministů z hnutí ANO, kteří zbytečně zpozdili vyhlášení nouzového stavu a odmítli dokonce naplnit standardní zákonné postupy – včasné zřízení ústředního krizového štábu v čele s ministrem vnitra – jen aby zůstal pan Babiš za každou cenu v čele a byl u všeho!

A co dlouhodobé společenské následky? Ty nejnebezpečnější lze očekávat v neochotě k návratu k původnímu stavu, zejména v oblasti všeobecného státního špiclování a následné regulace a represe všeho, co vybočuje z požadované a vynucované mainstreamové konformity.

Vyhlídky tedy, nic moc ...

31 komentářů :

 1. Někde jsem četl, že v Německu je také průběh infekce mírnější.
  Je-li to více ve východní části jak v západní bude to zocelením v dlouhém období "socialistického útlaku" :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není. Ohnisko je Nordrhein-Westfalen a Bavorsko. Čili bohaté republiky, ne ty, které se teprve hrabou nahoru.

   Smazat
  2. Ale on to tak přece myslel. Chudáci, neví, co je to starat se sami o sebe a ne jen o svoje byznysy. To je přece obrovský rozdíl, ne?

   Smazat
 2. Pane Kužvart.
  Náš premiér slíbil výkupné,tak koronavirus nebude působit smrtelně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lukáši, za takové jako vy se modlí Duka...

   Smazat
 3. To jako myslí autor vážně. Tyhle kraviny a podezření si nechte na POTOM (snad nějaké bude, ale jistě , že bude). A ty blby s těmi poplašnými zprávami bych rovnou střílel, protože je spousta jiných blbů, kteří na to reagují a vyvolají paniku. Možná, že dojde k tomu, že bude přijat zákaz vycházení, ale to bude důsledek toho, že kreténi nedodržují, to co je nařízeno a mnohdy právě na základě těch poplašných zpráv. Je to ucelený kruh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to by bylo třeba anonyme 16.32 -vletět do prostor kde se slepují a šíří články uveřejňované na serveru novinky.cz, všechny tamní píšící zmetky pochytat, zajistit, a svázat jim pazoury, aby nemohli už psát nic. Píší denně pořád to samé, a diskutující jsou tak rozvášněni a zfanatizováni, že si nevšimnou, že čtou pořád totéž, jen se vzájemně zpřeházenými odstavci. Kdo začal strašit a šířit paniku že jsou prázdné regály s potravinami? Druhý den zmizela ve všech obchodech mouka! Cukr! Rýže! Těstoviny! Proč dnes novinky pouští do éteru, že z obchodů mizí kvasnice a jak si je máme vyrábět doma z brambor?!! Už jsou to možná totální kraviny, ale lidi hned jako smyslů zbavení skupují kvasnice ( dnes jen dovozové zboží) Hnus a hrůza! Také důkaz, jak velké množství lidí čte bulvár, a jak rychle se to šíří. Jak může policie hledat a zatýkat nějakou paní co napsala že bude vydán zákaz vycházení, a proč už dávno nebyla zakázána činnost všem bulvárním zmetkům společnosti Seznam.cz? Jsou úchylní - ničí hospodářství prostřednictvím ustrašených lidí úmyslně! Proč ještě na ně nebylo podáno trestní oznámení? Nechápu, kde se v lidech od medií bere tenhle hyenizmus - zneužívat i nemoc! Když se potom ukáže, že to co píšou, není pravda, tak se nelze divit, že mnoho lidí podceňuje skutečnost, i závažnost toho, co je třeba dodržovat. Ano, je to ucelený a začarovaný kruh.

   Smazat
 4. Kužvarte, Kužvarte, ještě ti nikdo neřekl, že jde o kejhák ? A nejet tvůj. Někteří lidi mi s tou svou idealistickou představou svobody lezou krkem. V tom, co Babiš a spol. dělají je politiky hodně málo. Nebo si, Kužvarte, fakt myslíš, že všechno, co se nyní děje, děje se z vůle Babiše ? Takových jako ty je v Itálii hafo a podívej, jak to tam řádí. Nikomu nepřeju, aby to chytil. Ale s tvým přístupem bychom už byli všichni na cestě na krchov. Tak ono se pánovi nelíbí, že nejsou mrtví, jak by měly správně být. Jsi b.b.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fanaticky ustrašení lidé jsou v takové době nejhorší! Kdybyste neměl internet anonyme 16.53, vůbec byste nevěděl, co se v Itálii děje, nezajímalo by vás to,a byl byste v klidu. Zatím nikdo nenapsal, že Itálie má snad nejhorší zdravotnictví, je to stejně jako všude na západě odporný byznys, a lidé umírají, protože nemají PENÍZE! V Anglii také, stejně jako v USA, ale Itálie vede. Samé soukromé kliniky, a obyčejní lidé leží na chodbách, nebo někde pod stany. Ale to nikdo nenapíše -žádná novinářská hyena. Musí děsit lidi do zblbnutí,ti pak nadávají jeden druhému a jsou uříceni nenávistí. Jen si tím ubližují.Dřív každá rána národ stmelila - dnes lidi rozděluje uměle a účelově rozdmýchávanou nenávistí!

   Smazat
  2. 18:43, nelžete, krucinál! Itálie je na úrovni Afriky bez rozvinutého zdravotního a sociálního systému? Už konečně přestaňte remcat a sprostě lhát.

   Smazat
  3. A vy nelžete krucinál? Anonyme 9.48 - co vy jste - politik z Itálie? Nebo lékař z Itálie? Všichni víme, že západní zdravotnictví je jen špinavý byznys, Itálie patří k špatnému zdravotnictví. Kdo není pracháč, má smůlu. A to, jak lidé tam leží na chodbách "klinik" a ve stanech, jsem viděl na vlastní oči. Nebo že by to byla štvavá inscenace z Hollywoodu? Vy už mně konečně přestaňte sprostě napadat a žvanit nesmysly.Asi jste na mně alergickej, ale to není důvod, abyste mně sprostě napadal a urážel!!! To si nechte pro členy své rodiny - jste agresivní bzuk!

   Smazat
 5. Ke cti pana doktora Davida je , že otiskne i takového blba na ukázku.

  OdpovědětSmazat
 6. Kdosi , prý nějaký Marx, řekl, že svoboda je pochopená nutnost. Je to moudré? Snad. Ale porušovat v těžkých dobách nějaká nařízení, která minimalizují následné škody na zdraví, tomu se říká veřejné ohrožení. Prostě se ve zdůvodnitelných situacích musím chovat odpovídajícím způsobem. A jak se říká, při vašem vzdělání, byste s tím neměl mít problém a nemusel byste tu šířit konspirační teorie. V dobách výjimečného stavu, a ten vyhlášen byl, jsou sazby podle zákona dvojnásobné.
  Při povodních 2002 jsme nesměli domů několik dnů a obce hlídalo vojsko. A taky se to muselo vydržet. Dneska jsou ti lidé doma, spí ve své posteli a ještě mlátí pyskem, že nemůžou do fitka, do hospody a lyžovat na ledovec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně koníku 17.53 - to společnosti nejvíc pomůže.Pokuty, hrozby, šikana - to vyléčí každého!A možná že ano - z důvěřivosti! Když je člověk člověku vlkem, je nakonec nejlepší, co může lidskou společnost potkat. Vrčet, a cenit na sebe zuby. A jakmile se něco zvrtne, skočit a rozsápat krk. Druhá heydrichiáda, a jak se ukazuje, bylo to jen v lidech, a je to zas v lidech. Jak vám může dělat radost, že někdo bude třeba deset let okrádán kvůli pokutě za pitomost, že neměl roušku? Je maximálně smutné, že ani bestiálním vrahům nenadáváte tak, jako tomu, kdo si na zahradě "ve vyjímečném stavu" vyplel mrkev! Jestliže byly za pouhé schvalování atentátu na Heydricha postříleny celé rodiny včetně dětí, prostě jen proto, že jejich tatík někde řekl, že konec konců je dobře že je ten německý lump po smrti - a udavači se postarali, aby byl i s rodinou zastřelen - co z toho udavači měli? Potěšení? Radost? Copak nedovedete pochopit, že spousta lidí nezažila totalitu, příkazy, rozkazy, zákazy, narodila se a dospěla v současné "demokracii" která neustále zdůrazňuje, jak jsme všichni svobodni, dokonce můžeme házet vejce na prezidenta, a najednou přijde takové omezování! Než to pochopí, než si na to zvyknou, chvíli to trvat bude - co kdyby se něco takového stalo vašim dětem - taky budete pro ně žádat vysoké pokuty? Copak nemůžeme být tolerantní? Za chvíli všechno pomine jako strejček Brady s medailema ( a taky ho byla plná media a div ne válka) - tak stojí za to některým lidem zkazit život? To mají ze zoufalství spáchat sebevraždu, nebo umrznout venku kvůli pokutě na kterou neměli peníze? Mně to přijde odporné - nezlobte se. To není o hospodách ani fitku - to zlehčujete. Budeme se střílet kvůli roušce na čenichu?

   Smazat
  2. 21:28, od slovenské lékařky z Itálie:

   ... v Bergame je to veľmi zlé. Kolegovia nám volajú, že si to ani nevieme predstaviť. Je to lazaret, ako vojnová zóna. Vírus spôsobuje zápal pľúc a pacienti musia ísť na podporu dýchania...
   Ťažko pochopiť túto situáciu, keď to nevidíte. Zrušila som všetky kontakty...
   Teraz sa to zmenilo tak, že keď sa aj dostanete do kontaktu s chorým, ale nemáte príznaky, tak ďalej pracujete s rúškom. Závisí to však aj od primárov, ako sa rozhodnú.
   Pri doktoroch je to ešte dobré, ale stále viac máme nakazených sestričiek....

   "Zostaňte doma, ak môžete,“ vzkázala v súvislosti s pandémiou koronavírusu Slovákom kardiologička Renáta Korcová.

   Smazat
 7. Pane Kužvarte, právem vás vyděsila možnost trestu za řízení poplašné zprávy. Jelikož tohle tak trochu je poplašná zpráva. Máte pravdu, že poměr mrtví/nakažení je poněkud vyosen, ale to může být způsobeno i dalšími faktory. Třeba je možné, že se použila tzv. slovenská metodika, kde infikovaná osmdesátiletá pacientka zemřela na masivní infarkt - tedy ne na zánět plic (RIP).

  Já bych momentálně raději věřil lékařům, protože v téhle zemi se přece nic neututlá. Ale nebojte, zatím jsou jen čtyři vyléčení, dva v Brně na plicní ventilaci a kdoví, co bude dál. Ještě není všemu konec.

  A doufejme, že jste nulovému počtu zemřelých na plicní kolaps rád, protože to je strašná smrt. My všichni ostatní věříme, že se z toho dostanou i ti dva na plicní ventilaci v Brně, stejně tak věříme ve vyléčení všech ostatních.

  OdpovědětSmazat
 8. Rád bych jisté části shora diskutujících doporučil, aby si skutečně pozorně přečetli, co pan Kužvart napsal. Jeden takový mudřec dokonce (sprostě) podsouvá, že pan Kužvart "jaksi postrádá" mrtvé. Pokud tedy skutečně dosud žádní zemřelí s diagnózou nejsou, je to, v porovnání s jinými zeměmi zázrak. Možná tedy, to naše po komunistech poděděné zdravotnictví, může být nad jiné dobré. Včetně nasazených opatření i chování rozhodující části obyvatelstva. Jinak si potvrzuji dojem, že blbci jsou neštěstím lidstva. Ať už jich je sebeméně. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :D Tak to tu už dlouho nebylo. Takže za za to, že dosud nikdo nezemřel, za naše současné špičkové zdravotnictví, lékaře, sestry, nejmodernější diagnostické a jiné přístrojové vybavení, za snadnou dostupnost nejnovějších léků, máme děkovat komunistům.
   Pane, mějte aspoň trochu soudnosti pokud nechcete aby se vám lidé smáli.

   Smazat
  2. 19:10 je psáno "po komunistech poděděné". Není divu, že za třicet let se někam posunulo přístrojové i další vybavení atd. atd. Mohl byste vědět, že za komunistů mělo čs. zdravotnictví přední výsledky, přední hustotu praktických lékařů i nemocnic a skutečnou bezplatnost lékařské péče.
   Jako tehdy výkonný sportovec vím, že sportovní úraz nehrozil ani soudem, ani policejním vyšetřováním, že navštívit zubaře a být ošetřen kdekoli v republice žádný problém nebyl. To těžko chválit dnes. Faktem je, že dnešní technické možnosti jako výpočetní technika, mobilní telefon, internet, GPS spolu s dostupností automobilní techniky přinášejí tehdy netušené možnosti, to s přijatelnými náklady, nakonec i úsporami.
   Stejně hloupě jak Vy vykřikujete, hloupě vykřikovala komunistická propaganda, když se honosila porovnáváním tehdejšího stavu se stavem za "První republiky" pokud ne za Rakouska-Uherska nebo, za Protektorátu. Jestli ale mám být zcela objektivní, musím přiznat, že právě za Protektorátu se stav péče o matku a dítě značně upevnil. Díky komu nebo čemu, netuším.
   Přeji vám víc nadhledu i duševní pohodu. JiH

   Smazat
  3. 19.10 Samozřejmě troubo můžeme děkovat komunistům a tomu co po nich zůstalo uchráněno před privatizací a rozkradením ve správě státu.
   Bez koordinovaného státního zdravotnictví by soukromé zdravotnictví typu Ordinace v Růžové zahradě bylo s koronavirem v prdeli ....
   Sám jsi k smíchu ..

   Smazat
  4. Ano - budete se divit anonyme 19.10 a můžete se pošklebovat třeba do rána. Díky socialistickému zřízení v naší zemi bylo především perfektní zdravotnictví, jehož povinností bylo léčit každého kdo to potřeboval stejně zodpovědným přístupem, a nebyl to jen špinavý byznys se zdravím - současný "režim" na to najíždí, ale kazí se to naštěstí pomalu. Lékaři minulé generace ještě tak chamtivě nezvlčili, ale už to plundrování léků a jejich vyvážení ven ( za socializmu přísně zakázáno!!!).... Tak i teď přistupují k lidem postiženým tou chřipkou s veškerou zodpovědností, a ne jako v Itálii, kde ti, co nemají prachy, mají smůlu, leží ve špíně na chodbách, přístroje a léky pro ně nejsou, a tak dále. ANO a ještě jednou ANO, díky minulé době máme i lepší základ zdraví a imunity, jsme odolnější - proto také má léčení větší úspěch. Současná generace v "demokracii" už to štěstí mít nebude. Vaši neskutečnou averzi ke "komunizmu" i v souvislosti s lidským zdravím chápu tak, že vy máte dost velký balík peněz - a to by bylo, aby o vás ve špitále nepečovali jako o vzácný druh. Soudnost nemáte vy, ale k smíchu to není. Je to smutné.

   Smazat
 9. Herci a komedianti v čele s Hrušínským se nabízí jako pomocný personál do nemocnic? Nesmysl. Zmizeli...
  Ještě nedávno tvrdili, jak nám ukáží...
  Jak je vše jednoduché: herci, komedianti a zpěváci prý nebudou mít na výplaty a v nemocnicích se nedostává pomocného personálu. Takže děkujeme hercům, komediantům a zpěvákům, že půjdou jako avantgarda v čele a současně si vydělají na chudé mzdy. Přece to stále tvrdí!
  A lidem pak ani dodatečné dotace nebude vadit, pokud se Hrušínský, Klus, Banga či Aňa Geislerová (doplňte si další) zapojí do pomoci!
  Mimochodem, všimli jste si, jak zmizely neziskové organizace v čele s Člověkem v tísni, kde je konec Evropským hodnotám s porno Jakubem Jandou a Amnesty International? Jsou fuč? Kam zmizel Halík, který má pomáhat postiženým, či ohroženým? Kde je Šimon Pánek, tolik aktivní, když byl za ochrankou? Jak pomáhá lidem v tísni? A kde je ten jeho aktivní ansábl vykladačů pravdy, když jsou školy zavřené? Budou si chodit pro výplaty? A kam zmizeli junáci a pionýrky z Amnesty International, když je potřeba každé ruky? Vylez, Davide Ondráčko a mazej pomáhat, nejenom žvanit za naše peníze!
  Kam se všichni nadupaní mladí a odhodlaní vytratili, když mají jít v čele, jak vždy hlásali? A když je krize, mají plné podolky?
  altKdy konečně začnou lidem pomáhat?
  A ta spodina kavárenská zase vyleze, až bude po nebezpečí?
  Premiére Babiši, seberte jim jako vláda všechny státní peníze, pokud se nezapojí do pomoci aktivně a jenom budou žebrat jako Hrušínský. Nebo nás budete vyplácet stejně jako herce, komedianty a zpěváky a další velkohubé moralizátory kavárenské?
  Pražská kavárna žebrá u Babiše o peníze! Prý čelí sociální nejistotě! Pracovat nechtějí.
  https://www.youtube.com/watch?v=3RbZg6tqYUI

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesne.13,5 milionu vyfasl ČvT na pusobeni v Moldávii.Na co soudruzi,na co!!!???

   Smazat
 10. V televizi jsem viděl záběr z veř. dop. prostředku jak policista nabádá nějakého mladíka za to, že neměl roušku. To je teda malér a ten mlaďák měl dostat na místě přes držku a ne vyhrůžku pokutou. Takoví parchanti,co jsou ve zlatém věku onanie, nikdy nepochopí,co to je odpovědnost. Záložák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže vy "záložáku" 19.32 byste zcela jistě dal přes držku i svému synovi? Dával byste přes držku klukovi jen za takovou pitomost, jako že nemá nějaký hadr na ksichtě? Víte -bývalý soudruhu - musíte vzít na vědomí, že současná mladá generace už vyrostla v "demokracii" kdy se jim od malička vtlouká do hlavy, že všechny zákazy, příkazy, rozkazy a šikana byl totalitní zločin proti lidem, - myslíte si, že oni ihned současnou změnu osobní svobody na zákazy, příkazy a rozkazy pochopí? Problém s tím má více lidí, ale ti se bojí. Totalita přikazovala pionýrské šátky, mávátka, a správné vlajky do všech oken - vy jste agresivní a nevychovaný - proč kvůli roušce tak sprostě nadáváte? Hlavně že vy víte co je to zodpovědnost. Kdo z vás tady bědoval nad každoročně umrzlými bezdomovci? NIKDO! Protože nešlo o vás. Pohoda -ostatní vás nezajímali. Tohle, co se děje teď, je přesné otestování současné zvrhlé, zlé, a nenávistné lidské společnosti. Dřív tak zlí lidi na sebe nebyli, a navzdory totalitě si navzájem pomáhali.

   Smazat
  2. 21:52, no jestli vám nedá přez tu vaši hubu totalita, udělají to vaši sousedé.

   Je to něco podobného, jako když všichni jezdí vpravo, ale VY bude prostě jezdit vlevo, protože vám nikdo nebude nic přikazovat. Pokud vás neodchytí policajti, vezmou vás do práce ostatní řidiči.

   Smazat
 11. Naše zdravotnictví už mohlo být celé zprivatizované a dopadli bychom jako v Itálii.
  Za zachování základní sítě státních nemocnic nejvíce bojoval politik, kterého za to šmejdi dostali do basy.
  Víte jak se ten politik jmenuje ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, víme - byl to doktor David Rath, kterého drželi ve vazbě déle než bestiální vrahy. Protože velice varoval před privatizací zdravotnictví, říkal, jak to poškodí celý zdravotnický systém a měl PRAVDU! Ale na diskuzích se o něm lze zmínit jen s velkým rizikem, protože pro lidi s vysokým IQ a výrazným intelektem, co sedí celé dny u počítačů je Dr Rath lump,šmejd, a zloděj, který si v krabici od bot odnesl všechen rozkradený český průmysl, zemědělství, důchody, zkrátka všechno. Přáli mu smrt, oběšení, umlácení - zkrátka - diskuzní infekce normál.

   Smazat
 12. Mozna mame lepsi protestovanost a ten pocet mrtvych je v ramci statisticke odchylky. Az to nekdo dotahne do vetsiho domu pro seniory, tak jich treba 10 neprezije. V Babisove moci rozhodne neni umrti tutlat. A nemocnice uz zacinaji testovat i podezrele pacienty, aby se to nesirilo mezi personalem.

  OdpovědětSmazat
 13. Víte proč nemohou nezskovkáři s pražskou kavárnou hrát na schovávanou? Protože by je nikdo nehledal...

  Když měli možnost konmkrétně, anonymně a bezplatně pomáhat, zmizeli. Kde se ukázali, jenom žvanili banality a provokovali.
  Komedianti mohli, když nemohou hrát a šaškovat, pomáhat seniorům ZDARMA! Donášet jako dobrovolníci nákupy například... ale to je pod jejich "důstojnost příživné subkultury". Raději budou ječet proti vládě, aby od ní vzápětí drze požadovali granty KOMPENZACE ZTRÁT i jinak ztrátových (proto dotovaných) divadel a podobných zařízení. A i jiné politicky příživné orgány a organizace "hodující" na minoritách...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.