Reklama

sobota 7. března 2020

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Erdogan upřednostnil vztahy s Ruskem před Idlíbem (i Západem)…


Erdogana v Kremlu dostihla realita
Tereza Spencerová
7. 3. 2020 iPrima
Turecká média se snaží výsledky rozhovorů v Kremlu vydávat za Erdoganův jednoznačný triumf a přemírou siláckých frází minimalizovat očekávanou ztrátu vnitropolitických bodů. Přitom ale tón určoval jednoznačně Putin.


Dlouhé měsíce turecký prezident Recep Erdogan hrozil, že zatlačí syrskou armádu zpět za linie, které na severozápadě Sýrie vytyčila dohoda s Ruskem o deeskalačních zónách a které existovaly ještě k loňskému září. Po 27. únoru, kdy syrský nálet zabil v Idlííbu 33 tureckých vojáků, to vypadalo, že Erdoganova slibovaná ofenzíva opravdu začíná. Nicméně, ve chvíli, kdy turecký prezident nastupoval do letadla směr Moskva, už syrská armáda opětovně ovládla většinu území, které minulý týden ztratila po bojích s džihádem, bez ohledu na to, že džihádisté měli všemožnou podporu tureckého dělostřelectva a bezpilotníků. Ve finále tak Recep Erdogan přistával v Moskvě v pozici muže, který si chtěl spíš uchovat tvář, než aby předkládal Vladimiru Putinovi nějaká ultimáta.

Po bezmála šesti hodinách rozhovorů mezi čtyřma očima bylo dohodnuto příměří, které započalo už v noci na dnešek. Dohoda také počítá se šestikilometrovým bezpečnostním koridorem po obou stranách dálnice M4 z Latákie do Sarakíbu, na níž by navíc měly od 15. března začít společné rusko-turecké vojenské hlídky.

Mnohem důležitějším se ale zdá být to, o čem se závěrečný protokol nezmiňuje. Není v něm totiž ani slovo o dálnici M5 z Damašku do Aleppa, z čehož lze usuzovat, že Turecko uznává, že tato komunikace zůstává plně v rukou Sýrie. To samo o sobě může být zásadním krokem k tomu, aby Damašek opětovně ovládl syrské území a zajistil trasy na sever. A především, naplňuje se tím hlavní cíl dosavadní syrské ofenzívy, kterým bylo osvobození dálnic M4 a M5 od džihádu a jejich opětovné otevření pro běžný provoz.

Nemluvilo se ani o bezletové zóně, kterou Sýrie vyhlásila nad Idlíbem, nebo o tureckých vojenských stanovištích v oblasti, což bude pro obě armády ještě velký „oříšek“. Klid zbraní sice zatím platí, ale s ohledem na množství džihádistických skupin, které v oblasti stále působí, je logické, že bude příměří dříve či později porušeno. Tím spíš, že rusko-turecká dohoda se vztahuje na armády Turecka a Sýrie, ale nikoli na Al Kajdu a ostatní teroristické organizace z Idlíbu. Přesto ale syrská armáda získá potřebný čas k obnově sil i výzbroje, s níž k syrským břehům míří další ruská loď, už pátá za uplynulý týden.

Schůzka Putin-Erdogan přitom dokázala „zastavit palbu“ v rusko-tureckých vztazích, byť rovněž nejspíš jen na čas. Není pravděpodobné, že by v současné emocemi nabité atmosféře v Turecku mohla jakákoli dohoda vydržet.

Není sice zatím známo, s jakými návrhy Recep Erdogan do Moskvy přiletěl, ale zdá se, že se mu nic z nich nesplnilo. O to více se nyní turecká média snaží výsledky jeho rozhovorů vydávat za jednoznačný triumf a přemírou siláckých frází minimalizovat očekávanou ztrátu vnitropolitických bodů. Přitom ale tón určoval jednoznačně Putin. Na jedné straně vyjádřil lítost nad tureckými ztrátami, ale současně jasně zdůraznil, že Turecko musí v Sýrii přestat podporovat teroristy. „Situace v Idlíbu se zhoršila natolik, že jsme se museli sejít k osobním rozhovorům,“ prohlásil ještě před počátkem jednání za zavřenými dveřmi. „V první řadě bych chtěl vyjádřit soustrast se smrtí vašich vojáků v Sýrii. Ztráty na životech jsou vždy velkou tragédií. Bohužel, jak už jsem vám řekl telefonicky, nikdo, včetně syrské armády, o umístění vašich vojáků nevěděl. Velké ztráty současně utrpěla i syrská armáda. Proto musíme vše prodiskutovat a zanalyzovat poslední vývoj, aby se za prvé, znovu neopakoval, a za druhé, aby nepoškozoval rusko-turecké vztahy, o nichž vím, že si jich ceníte.“

Erdogan vypadal událostmi z posledních dní přece jen „ztrestanější“ a vyjadřoval větší obavu o to vztahy s Ruskem než o dosažení svých cílů v Idlíbu. „Vím, že se na nás dnes dívá celý svět, a myslím, že ať se dnes dohodneme na čemkoli, bude to mít zklidňující efekt. Naše vztahy v současnosti opravdu dosahují vrcholu. Samozřejmě se týkají obranného průmyslu, obchodu a dalších oblastí; stále se vyvíjejí. Věříme, že potřebujeme v této oblasti dosáhnout pokroku, a říkáme to otevřeně. Ve skutečnosti je to náš největší úkol – jít kupředu a rozvíjet naše vztahy. Věřím, že uspějeme.“

Vyhrocenou situaci z posledních dní se pokusili využít američtí jestřábi typu Lindseyho Grahama nebo Jamese Jeffreyho, kteří nabídkou americké vojenské pomoci v podobě raket Patriot zkusmo vráželi klín mezi Turecko a Rusko. Pokud ale taková možnost opravdu existovala, po Erdoganových rozhovorech v Kremlu se „okno příležitosti“ podle všeho znovu zavřelo…


Tereza Spencerová

12 komentářů :

 1. Lindsey Graham a James Jeffrey..., no kdyby Erdogan znovu nastoupil na tyto hrábě, pak by to s jeho mozkem bylo opravdu hodně zlé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerozumïm tomu, že o Golanech, které patří Sýrii, rozhoduje Trump a věnoval je Izraeli.???

   Vymazat
 2. USA už mydlili ruky fú konečne predáme naše patrioti PVO. Tak protivzdusna obrana PVO od USA už v toľkých štátoch zlyhal, je absolútne nefunkčné, že Turek by bol úplný blázon keby to kúpil od USA.
  Patriot ani ne zazvonil na poplach, že raketa �� letí, a to už každý mohol dočítať v koľkých prípadoch.
  https://ihsken17.blog.pravda.sk/2020/02/26/utok-iranu-risa-zla-na-dve-zakladne-usa-nas-vzor/
  Odkaz ako fantastický fungujú PVO od USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni jim ty Patrioty mohli prodat už dávno, ale nechtěli. Nevím sice přesně proč, možná jen nechtěli slevit a za "tureckou" cenu to nechtěli prodat. Ale Turci zájem měli veliký.

   Vymazat
 3. Je to složité a pro cca 75% populace nepochopitelné. Rusové a Turci, to je něco, jako oheň a voda. V ideálních dobách spolu neválčili. A těch nebylo mnoho.
  Dnes bych to nazval sňatkem z rozumu. Rusové prodali Turkům S 400, které jim kryjí záda před západním exportem demokracie. Problém v současných zbraňových systémech není ani tak jejich dokonalost, jako možnost je na dálku vypnout.
  Tak že když si Turci koupí třeba americké Patrioty, můžou jim Američané kdykoliv udělat doma "pořádek". A naopak. Rusové mohou vypnout své S400 . Pojistkou nezávislosti je mít diverzifikovaný systém PVO od více dodavatelů. Téměř jistotou je mít systém vlastní. Ale to si může dovolit tak slabý tucet zemí světa.

  OdpovědětVymazat
 4. Co by chtěli turci Syrské území to mají smůlu Rusko je garant celistvosti Sýrie. Už aby ta válka skončila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jim část Sýrie ještě nějakou tu dobu zůstane. V Soči vyjednali 300 km pás okolo svých hranic, odtud tak lehko neodejdou ani když se tam přestěhují turkomani že Sýrie. A určitě se budou snažit je zředit dovozem "nových Syřanů" z etnicky podobných oblastí v Asii. Vlastně už to dělají.

   Vymazat
 5. Já už to píši po několikáté, ale USA navozily do Sýrie islamisty z celého světa, dokonce i z Jižní Ameriky je vozily, a když se do toho Rusko pořádně opřelo, tak o tuto zemi ztratily v USA, Velké Británii a Francii zájem, protože začala vylézat na povrch ta lež, kterou živily obyvatele vlastních zemí o tom, že v Sýrii bojuje syrské obyvatelstvo v touze po demokracii. Jenže co s těmi tisíci ozbrojenci, co tam navozili do Sýrie? Tak dumali a řekli si, že bude nejlepší, když je nechají na hrbu Erdošovi a sami se budou tvářit, jako že s nimi nemají co do činění (hlavně nám je Erdo neposílej do Evropy, to my ti raději zaplatíme). Takže typická západní proradnost a bezcharakternost, připomíná mi to Mnichovskou dohodu. Abych to shrnul. Erdoš se ze všech těch západních pokrytců a podrazáků, k tomu je samozřejmě potřeba přidat i židovský stát, k těm islamistům zachoval nejlépe, má starost, aby se alespoń najedli. At´ se to někomu líbí a nebo ne, Západ se opět zachoval typicky, samá lež, samý podvod a podrazáctví. Z toho by se měl každý vyvodit, zdali je možno lidem na západ od nás vůbec něco věřit. Měli by se učit od Erdogana, co znamená chlapská čest. Já bych Erdošovi poradil, navez je do Izraele, ten se zatím choval ze všem nejhnusněji, ti si to zaslouží užít si dobroty islamistů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amiokupanti pomáhají při osvobozování Sýrie stejně rak,jako pomáhal Hitler Židům v KONEČNÉM ŘEŠENÍ JEJICH OTÁZKY!!!!!

   Vymazat
  2. 8:35, a já vám už poněkolikáté odpovídám, že tohle bylo do značné míry i věcí Turecka a Saúdské Arábie, plus Británie.

   Vymazat
 6. Doufejme, že slova Trumpa pomohla lidem pochopit, že naše problémy nebyly vyřešeny jen proto, že byl zvolen. K vyřešení těchto problémů bude podniknout mimořádné kroky, protože naše problémy probíhají velmi hluboko. Zejména Trump učinil mimořádně silný případ, že americká ekonomika se velmi dlouho zhoršuje. Toto je 11 citací z Trumpova projevu k Kongresu, které ukazují, že americká ekonomika je ve stavu kolapsu ...
  1 „Devadesát čtyři milionů Američanů je bez práce“
  2 „Více než 43 milionů lidí žije v chudobě“
  3 „Více než 43 milionů Američanů je na stravovacích známkách.“
  4 „Více než jeden z pěti lidí v jejich nejvyšších pracovních letech nefunguje.“
  5 Nejhorší finanční zotavení máme za 65 let. “
  # 6 „V posledních osmi letech minulá správa přinesla více nového dluhu než téměř všichni ostatní prezidenti dohromady“
  # 7 „Od schválení NAFTA jsme ztratili více než jednu čtvrtinu našich pracovních míst“
  # 8 "Ztratili jsme 60 000 továren od vstupu Číny do Světové obchodní organizace v roce 2001"
  # 9 "Náš obchodní deficit se zbožím se světem v loňském roce byl téměř 800 miliard dolarů."
  # 10 "Prémie za obamacare na celostátní úrovni se zvýšila o dvojnásobek a trojnásobek číslic." Například v loňském roce Arizona vzrostla o 116 procent. “
  # 11 "Strávili jsme biliony a biliony dolarů v zámoří, zatímco naše infrastruktura doma se tak špatně rozpadla"

  Druhá finanční bublina brzy praskne a s tím nemůže nic udělat nikdo.

  OdpovědětVymazat
 7. 8.35 Člověče, vy žijete v pohádce. Když vyžírkové a kolonizátoři zkoušeli ilegálně obsadit Izrael, každá kibucnice (o chlapech nemluvě) věděla, že je nutné na ten plevel OKAMŽITĚ A V ZÁRODKU INVAZE vzít do rukou "motyčku" UZIELA GALA, ABY SE JIM TAM TEN TMAVÝ PLEVEL NEVETŘEL, nerozmnožil a nepřemnožil, lidi nevytlačil - jako proti tomu téměř neškodný Bolševník Velkolepý se rozrůstá u nás.

  A kdyby se to nějakým pokrytcům nelíbilo, zavalila by je obvinění z antisemitismu, z antisionismu, z fašismu a z holokautu...

  Podle tajných výzkumů i ostatní nástroje k ochraně země - evropské výroby a modelů, jsou stejně účinné. Nota bene, on i sám Gal se učil pro UZI u české "pumpičky" (koncepce závěru...).

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.