Reklama

úterý 24. března 2020

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Vyžene koronavirus americké jednotky ze světa?

Americké vojenské zdravotnické týmy se připravují
Tereza Spencerová
24. 3. 2020  iPrima
Military.co„Čínský virus“ dokázal během pár týdnů řádově víc, než Trump, kdysi Varšavská smlouva a po ní Rusko dohromady.„Čínský virus“ dokázal během pár týdnů řádově víc, než Trump, kdysi Varšavská smlouva a po ní Rusko dohromady.


Alianční manévry Defender Europe 2020 měly být největšími za poslední dekády. Nebudou. Zhatil je koronavirus, který mezitím Evropu dobyl. Mělo dorazit 20 tisíc vojáků, ale ti, kteří už přiletěli, byli posláni zpět domů, lodě s dalšími a technikou se otočily přímo na moři. K tomu Pentagon o víkendu přiznal, že 35 z těch vojáků, kteří slouží na evropských základnách, vykazuje symptomy nákazy, přičemž reálné číslo bude v „koronavirové“ Evropě podle všeho mnohem vyšší. I proto je už nejméně 2600 amerických vojáků na starém kontinentu v karanténě. A to se navíc situace neustále zhoršuje – Itálie, Německo, Španělsko…

A tak velení v Pentagonu počítá s „nejhorším scénářem“. Generál Tod Wolters před novináři připustil, že se dopady epidemie mohou rychle a prudce zhoršovat, a v tom nejhorším možném případě se americké jednotky v Evropě ocitnou v takových problémech, že bude potřeba s léčbou nakažených pomoci „zvenčí“, čili v USA. Jinými slovy, stáhnout je zpět do vlasti. Generál Wolters podle Washington Times sice ještě nekreslí čerta na zeď, ale taková noční můra prý může nastat velmi snadno. I tak, žádné rozhodnutí o stažení jednotek zatím nepadlo – prý zůstávají v Evropě nadále, jako by někdo odpovědný čekal, dokud se „nejhorší scénář“ nestane realitou, a reagovat se bude až poté.

Nelze samozřejmě zapomínat na Trumpovy proklamace o „ukončení všech nekonečných a zbytečných válek“, s nimiž ale americký prezident až dosud vždy narazil na domácí vojenskoprůmyslový komplex. Nicméně, už jen samotné úvahy o americkém vojenském odchodu z Evropy, byť formálně jen dočasném (tedy na blíže neurčenou dobu), naznačují, že „čínský virus“ dokázal řádově víc, než Trump, kdysi Varšavská smlouva a po ní Rusko (dohromady). Na druhou stranu je snaha Pentagonu čekat s rozhodnutím až na chvíli, kdy může být pozdě, a tisíce vojáků budou nakaženy, aniž by bylo možné situaci zvládnout, svým způsobem – přinejmenším z hlediska americké hegemonie ve světě – na pováženou.

Ostatně, nedostatek testů už pár dní zpomaluje dohodnutý odsun amerických jednotek z Afghánistánu, kde koronavirus napadl základny. Afghánistán přitom hlásí první oběť epidemie a s ohledem na kapacity tamního zdravotního systému lze předpokládat, že se bude situace také jen rychle zhoršovat. A pro USA především komplikovat.

A totéž platí pro například pro Irák, kde mají USA přes pět tisíc vojáků. Poslední týden se nesl ve znamení raketových útoků na americké základny, k nimž se přidal právě koronavirus. Je otázkou, co z toho má v reálu větší dopad, ale USA nebo Británie formálně upřednostňují „virový argument“: Washington i Londýn už z Iráku – prý „dočasně“ -- stahují část svých jednotek, které se podílely na výcviku iráckých ozbrojených sil. Už od chvíle, kdy USA v lednu v Bagdádu zabily generála Sulejmáního, se sice skoro žádný „společný výcvik“ s iráckou armádou nekonal, ale nešť. Západní jednotky v Iráku – mezi raketovými útoky a koronavirem – beztak vypadaly jen jako zosobnění politické marnosti.

Epidemie koronaviru v každém případě kráčí Evropou, Irákem a dalšími regiony, a nelze předpokládat, že by americké vojáky ušetřila. A zatímco USA začaly v Iráku své odcházení, v Evropě o tom uvažují a třeba v Africe uatím "jen" ruší společné manévry s tamními státy, do Evropy nebo i do iráckého Bagdádu míří čínská, ruská nebo i kubánská zdravotnická pomoc a lékařské týmy…

Jako by jedním ze symptomů koronaviru bylo i přeformátování světa, jak jsme ho doposud znali.

Tereza Spencerová

26 komentářů :

 1. Jo, jo, ten koronavirus je pro všechny, i tzv. vládce světa, prevít nepříjemný a vlezlý; více, než oni sami...

  OdpovědětSmazat
 2. Moje nebožka babička, ( a ta zažila během svého života velmi zlé časy ) říkávala občas, že "všechno zlé, je pro něco dobré" Lze to považovat za frázi, než aby bylo možné se tím utěšovat, a během zlého spoléhat, že musí přijít dobré, ale zejména v poslední době se ukazuje, že je to nejspíš lidové rčení, které pochází z desítek - možná i stovek let zažitých zkušeností. Teď jde o to, aby eventuální "přeformátování" světa, jak ho dosud známe, bylo pro celý svět a jeho řadové občany spíše pozitivní, než negativní nebo ještě horší než negativní. Můžeme snad uprostřed realizace přijatých opatření proti pandemii, která nejsou pro běžný život, na který jsme zvyklí, příznivá, v duchu vidět ono "světýlko na konci tunelu"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zlé na něco dobré... Ale jen když to zlo nás obejde. Pokud vás odprásknou, pak je vám už všechno jedno.

   Smazat
 3. Snad se dobrá věc povede ať jdou domu konečně a nastanou normální vztahy mezi zeměmi. Ještě se zbavit eu a bude to dobré.

  Ondráček: Itálie už dává jasný signál, co bude následovat po brexitu:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020032411705526-ondracek-italie-uz-dava-jasny-signal-co-bude-nasledovat-po-brexitu/

  OdpovědětSmazat
 4. Agrese a drzosti a krádeží již bylo příliš, co vytvářely USA, proto se jevi nový virus jako spravedlivá odplata. Škoda jen, že při ní umírají i občané okrádaní... Poučení pro lidstvo, že jen s láskou a ve spolupráci a bez ničení přírody lze žít na Zemi, je dnes jasné už i dětem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:37
   Co svět světem stojí vždy umírají první ti co jsou nevinní.

   Smazat
 5. .....přeformátovávání světa za kouřovou clonou koronaviru....a jak se říká zabijí sedm jednou ranou......někde jsem četla, že převrat v roce 1989 byla operace v narkoze a nyní probíhá operace bez narkozy....koronavirus to jistí....

  OdpovědětSmazat
 6. Tak mlade muze a zeny asi virus moc neposeka, tezsi pripady se daji letecky prepravit jinam celkem rychle. Ale organizovat testovani a nekolikatydeni karanteny na stovkach zakladen, na lodich atd. bude orisek. V Iraku navic hrozi, ze se pri utoku pomichaji zdravi s nemocnymi pri uprku do krytu :)

  OdpovědětSmazat
 7. Na každý pád nastává, tak nějak jak říkáte, přeformátování světa. Ti hloupí a neschopní, jdou do kopru, sice to ještě chvilku bude trvat, ovšem ti chytřejší kteří se spíš spoléhají na mozek, zcela jasně vyhrávají. Ti hloupější kteří zatím mají v rukou média, se sami odstřelí a je to jenom otázka času a tudíž není kam spěchat, čas hraje pro ty chytřejší, kde je Radosta a Indický blbec?
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. všichni placení agenti jsou americké karanténě, kde čekají na to, kdo bude vítěz :-)

   Smazat
 8. sú v karanténe ...

  OdpovědětSmazat
 9. Rád uvádzam tento príklad : predstavte si šnúru (cvernu, niť špagát) dlhú štyri a pol metra, to je vek Zeme. Každý milimeter je jeden milión rokov. Žijeme v tom poslednom milimetri.Čo sa asi mohlo stať v tých ostatných milimetroch ?
  Vraj dvakrát vyschlo Stredozemné more.
  Obrovská armáda Peržanov dostala po fraku od niekoľkých Grékov, zanikla aj slávna ríša rímska, namyslený Švédsky kráľ Karol pri Poltave, Napoleón aj Hitler. Chceli vládnuť svetu. Nepodarilo sa im. Nepodarí sa to ani namysleným Američanom. Svojimi činmi už dostatočne krát dokázali, že sú to naozaj iba kowboji. Už sú neúnosne otravní. Škoda, boli niekedy našou túžbou za lepším životom. Aspoň sa to zdalo.
  Dúfajme, že ten vírus privedie k rozumu dnešnú civilizáciu a kdečo sa vylepší a zlé odpadne. Ľudstvo a zemeguľa to už naozaj potrebuje.

  OdpovědětSmazat
 10. Žádný strach! Američani koronaviru zakroutí rukama a bude po něm...

  OdpovědětSmazat
 11. Říkejte si, co chcete, ale ti Rusové jsou stejně frajeři, nejprve sem do Evropy nechají natáhnout velké množství vojáků a techniky, asi za velké peníze, a teď je zase elegantně posílají zpět. A jak se u toho asi chechtají, co?

  OdpovědětSmazat
 12. A co naši, čeští vojáci, Na co Babišova vláda ještě čeká? Až jim dá nějaká hlava pomazaná z Nato pokyn? Navíc, čím dříve budou doma, tím lépe, protože přeformátování společnosti přinese brzy i jiné plody...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. čeští vojáci zabezpečují jako živé štíty bezpečný pohyb nadlidí v Afghanistánu, proto budou krýt ústup nadlidí z této země a odejdou jako poslední,

   Smazat
 13. Neodejdou,ti budou očkování satanem.
  Známá to písnička trempů.
  My budeme očkování serem na práci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi tak Lukáši, znám ještě jednu ..."my chodíme do hospody, a místo vody, pijeme rum. Někde v lese svalíme se, kdo rum nesnese, pobleje se. Zapomenem na přírodu, chceme rum, a žádnou vodu z vodovodu, když to pivo pěkně pění, jo- nad něj není, to se cení!"... to byla kdysi píseň čundráků - z doby, kdy život byl sice v "totalitě" ale úplně normální, ne vyšinutej. Kdy se směly malé ohníčky rozdělávat s opatrností, ale skoro všude.Kdy se venku opékaly buřty, hrálo se na kytaru, a něco jako "politika"bylo sprosté slovo. Politiky - nikdo neznal. A taky - k čemu? Noviny - nikdo nečetl -taky k čemu? Tenkrát se používaly rozřezané na čtverečky na latrinách. Internet - dřepět doma a čumět do toho? Neexistovalo. Ani ten v ruce s drátama v uších. Svět byl prostě - normální - teď je - zvrhlý a vyšinutý.

   Smazat
 14. Snad se najde nějaký doktor Galén.

  OdpovědětSmazat
 15. Vláda je už až příliš rozdávačná na úkor našich potomků. Nás dříve narozené při MAJDANU 1989 nikdo nechránil. Podle Klause jsme byli méně schopní a tak statisíce rodin živořilo. Novodobí kapitalisté nás, kteří jsme sehnali práci i za min. mzdu dřeli dnem i nocí /např. mlékárna Hlinsko/.
  http://www.skrytapravda.cz/doporucene-clanky/3143-200-miliard-zadluzeni-nesmysl-penez-je-zatim-nadbytek-nedeste-lidi-staci-spravne-hospodarit

  OdpovědětSmazat
 16. V Putin není muž. No, ten dojem je. Je superman. Dej mu boha zdraví.
  Putin očividně vylíhl plán na svou pomstu na naivní západní země na 20 let za údajné zničení Sovětského svazu. A tak to začalo - ve státech již existuje taková panika na pořízení toaletního papíru, což ani v SSSR ani nebylo!
  USA hrály! Putin virus zasáhl Ameriku! https://www.youtube.com/watch?v=KRUwV0Gh7yo

  OdpovědětSmazat
 17. Americká armáda zřejmě již delší dobu rozváží "čínský virus" do celého světa (včetně Wuchanu). A to nejenom do čistě vnitrozemských a jinak izolovaných států (Afghanistán), ale loděmi do všech námořních přístavů, které navštíví. Nazval bych to termínem biologická válka proti všem. Sami se totiž vyléčí, budou mít přece Remdesivir. Pro sebe zdarma, pro ostatní za miliardy. Na každé válce musí přece někdo vydělat, i na té biologické :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať to (Remdesivir) stojí, co to stojí, prachy se vyhazují za úplné nesmysly. Mám radost, že dorazil a že ho cestou někdo neodklonil. Taď držím palce, aby fungoval.

   Smazat
 18. Copak Amíci. To je proti Rusům slabej odvar, Rusové cvičí na přehlídku 9.5., a už teď je jasné, že kvůli epidemii nikdo ze zahraničí na tribuny nepřijde.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.