Reklama

středa 4. března 2020

Kopec je strmější, a ještě nám přiložili

Zbyněk Fiala
4. 3. 2020  VašeVěc
Mzdy rychle rostou a celková zaměstnanost také, čteme z nejnovějších statistik ČSÚ o hospodářských výsledcích loňského roku. Staré dogma o tom, že růst pracovních příjmů znamená ztrátu pracovních míst se znovu nepotvrdilo. Ale prošlou dobu použití mají i další dogmata, zejména o výhodách malé otevřené ekonomiky nebo nezávislé centrální banky.

Česká ekonomika se zadýchává, růstové tempo ve čtvrtém čtvrtletí už dosahovalo meziročně jen 1,8 procenta a brzdí je export. Není to tak strašná zpráva, žádné stromy nerostou do nebe a měli bychom se začít seriózně připravovat na ekonomiku ustáleného stavu, tedy produkci toho, co stačí, a taky na obnovu ekonomické suverenity tam, kde to jde. Ale kdo si potřebuje zvedat náladu lepšími čísly o HDP, může se podívat na průměr růstu za celý rok 2019, který díky rychlejšímu startu stále dosahoval 2,4 procenta.

Důležitější jsou důvody, proč zpomalujeme. Vázne exportní poptávka, ve 4. čtvrtletí poklesla meziročně natolik, že to srazilo HDP o 1,9 procentního bodu. Postihuje to nejlepší část hmotné ekonomiky, vývoz elektrických a optických přístrojů a strojů a zařízení. Naštěstí nemáme jen export. Zachraňuje to růst spotřebních výdajů domácností (smázl 1,3 procentního bodu tohoto deficitu), rázněji nastoupily investiční výdaje (dalších plus 0,7 procentního bodu) a vládní spotřeba (plus 0,4 procentního bodu z růstu HDP).

Za hlubší zamyšlení stojí několik jevů, které vyčteme z nejnovějších statistik ČSÚ o hospodářských výsledcích loňského roku:

Mzdy rychle rostou a celková zaměstnanost také. Staré dogma o tom, že růst pracovních příjmů znamená ztrátu pracovních míst se znovu nepotvrdilo. Mzdový růst naopak republice pomohl. Ale prošlou dobu použití mají i další dogmata, zejména o výhodách malé otevřené ekonomiky nebo nezávislé centrální banky. Vývoz začíná klesat, a to zatím nechytil ránu koronaviru a dalších hrozeb, které doutnají ve světě, na jehož poptávce jsme závislí.

Nepomáhá ani slabší koruna. Ta zůstává netečně dole i v situaci, kdy ČNB nasazuje všechny páky, jak korunu posílit. Nezávislá centrální banka je nadále zoufalá ze svých přechozích nezávislých pokusů s manipulací kurzem české měny. Vrazila do toho dva biliony korun v eurech a dolarech, které teď straší v její bilanci a není boha, jak je vyprodat. Hlavním lákadlem mělo být vyšší zúročení koruny. Tady se jde znovu přes mrtvoly. Ekonomika výrazně zpomaluje, ale centrální banka přesto zvedá úroky, naposledy 7. února na 2,25 procenta u klíčové sazby 14 denních repo operací.

Úrokové sazby už máme o dva procentní body vyšší než ECB, to znamená, že klientské sazby z úvěrů v ČR ve výši kolem 3,5 procenta, jak je vykazuje poslední zpráva ČNB o inflaci, jsou o dva procentní body výše než obdobné klientské sazby v eurozóně (kolem 1,5 procenta). Revoluce s kurzem měny ze 7. listopadu 2013 tak přinesla nejprve vyšší náklady dovozu (vývoz to nezaznamenal jinak než růstem příjmů za stejné objemy) a nyní sráží konkurenceschopnost ČR podstatně vyššími úrokovými náklady domácí měny. Zachráněni jsou jen ti, kdo jedou v eurech a jsou úvěrováni ze zahraničí, což dělá podstatná část exportních oborů. Těm se však špatně spí, protože nepřirozená úroveň koruny v sobě hromadí obrovské kurzové riziko, a to na ně dolehne, až budou muset platit v korunách mzdy a daně nebo jiné domácí náklady.

Vzhledem k tomu, že úroky jsou příjmem bank, banky patří zahraničním vlastníkům a jejich rekordní výnosy jsou vyváženy do zahraničí, je zbytečně vysoká česká úroková hladina další porcí rozvojové pomoci Rakousku, Francii, Belgii či Německu, které u nás to bankovnictví provozují. Pohled do dekádní bilance ČNB přitom ukazuje, že poslední zvýšení základní úrokové sazby pomohlo jen ke krátkodobému nepatrnému odlivu přebujelých devizových rezerv v jednotkách miliard, aby se brzy vrátily ke své původní hodnotě převyšující dva biliony korun. Také posílení kurzu koruny bylo velice krátkodobé a po pár dnech kurz propadl k těm samým hodnotám, za které ČNB v době měnové intervence korunu prodávala.

Jako by těch ostatních ekonomických strašáků nebylo dost! Šine se sem hrozba koronaviru, radikální rekonstrukce automobilového průmyslu, nástup tvrdého zpoplatnění uhlíku a fosilních paliv, což bude vyžadovat další vlnu průmyslové modernizace, nemluvě o obchodních válkách a dovezené recesi, ale my k tomu musíme mít ještě podstatně vyšší úrokovou sazbu, než bychom měli, kdyby se ČNB nepotřebovala zbavit svých přerostlých rezerv. Řecko prodává své státní dluhopisy za negativní úrok, ale výnosová křivka desetiletých českých státních dluhopisů je v prvním čtvrtletí na 1,70 %.

Argumentace ČNB, že vyššími úroky bojuje proti inflaci, naráží na fakt, že možná i díky vyšším finančním nákladům je česká inflace vyšší než jinde. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl cenový deflátor HDP (všechny ceny v ekonomice) meziročně o 3,5 procenta. Je zřejmé, že nezávislost centrální banky potřebuje novou definici jako prase drbání. Musí být nezávislí jen ve snaze přinášet prospěch, jinak to nedává smysl.

(zf)

39 komentářů :

 1. Nejsem zdaleka tak zdatný v ekonomii jak pan Fiala, ale selský rozum mě říká, že vše je v cyklech, několik let je vzestup a následně propad světové ekonomiky! Dnes asi ten propad, i když situace není dnes nijak tragická.
  Pokud budu brát ekonomiku podle toho co si dnes lidé mohou dovolit, tak jak se mají dobře dnes, tak se neměli nikdy v minulosti, ovšem ne všichni, ale tak to bylo vždy!.
  Pokud si vzpomenu na 80 léta, kdy mimo základních potravin se na vše stály fronty, nebo pořadníky, tak dnes to je selanka, ale někteří lidé budou stále plácat o tom jak bylo za rudých dobře, nebylo.
  Pouze mládí bylo dobré, jinak ta doba před r. 89 stála za velké HHH...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. INDICKÝ BĚŽEC Tady lhát nebudete socialismus fungoval skvěle já se v něm žil. Kapitalismus spustí novou krizi který svedou na koronavirus. Češi mají zatím nejmenší nezaměstnanost protože hákují za třetinové platy.

   Smazat
  2. 9,59
   Ty nejsi tupej jen na počty.....havlopindale!

   Smazat
  3. Vy sračkomete, jaksi jste pozapomněl na lidi bydlící pod mosty, exekučně postižené a bez budoucnosti, nárůst sebevražd v důsledku sociálního kolapsu společnosti .....

   Smazat
  4. Na vše se stály fronty.Člověče, vy by jste měl vydat knihu pamětí. V dnešní době, kdy současný humor v podání různých Pavlásků, Matonohů, Hezuckých apod. stojí za starou bačkoru, by musely vaše vzpomínky jít na dračku.

   Smazat
  5. Nic tzv. nebylo a všechno se dalo sehnat. V 90 80 letech jsme měli normální spotřební trh. A hlavně jogurt byl jogurtem a atd. Houby se dělí na jedovaté, nejedle a jedlé. A dnes převážná část potravin by byla označena jako nejedla.

   Smazat
  6. Vaše porovnání kulhá na obě nohy. Za minulého režimu jsem stál ve frontě stejně jako dnes. Doba asi byla horší, protože lidé museli pracovat a jejich práce se neustále projevovala ve zvyšování životní úrovně celé společnosti. I přes nedostatky společnost za čtyřicet let udělala velký krok kupředu. Musíte uznat, že majetek vybudovaný za minulého režimu stvořil všechny naše miliardáře, milionáře a další úspěšné tuneláře. V těch špinavých a strašných panelákových bytech se dnes účtuje tržní nájemné a nikomu nevadí jejich původ.
   Pokusme se porovnat co vše vybudoval minulý režim a co vzniklo po přechodu ke kapitalismu a počkejme, až budeme moci porovnat stejná období vlády.
   Jeno vím jistě, polistopadový režim s jistotou vyhraje v generování byrokracie a dluhů .... v tom předehnali minulý režim již po několika letech ...
   ABC


   Smazat
  7. Nepište hlouposti , na co byly v 80. letech pořadníky , už ani ne na auta , fronty nebyly větší než dnes v supermarketech !

   Smazat
  8. Ono to srovnávání vždycky pokulhává. Máme se nejlépe za milion let. Ale lidé, kteří se stěhovali z žižkovských pavlačáků do paneláků s koupelnou, teplou vodou a topením, ti se také měli lépe v r. 1970, než v r. 1930, žé? Vím to, říkali to sami.

   Smazat
  9. O5 jen kecy v kleci, asi jsem žil před 30 lety jinde, ty fronty se týkaly jen několika položek, když člověk neměl známé. V té době existovala ještě vzájemná úcta, kterou dnes nenajdete nikde....

   Smazat
  10. 9:59 INDICKÝ BĚŽEC nebo KING-KONG, číst vaše lží je o nervy.

   Smazat
  11. 9:59 kachna,raději se věnuj slimákům.V tom jsi užitečný.

   Smazat
  12. Indický běžče 11:12, já pořád ještě žiju v přesvědčení, že jsem celý svůj živo prožil v realitě ČSSR. ČSFR a ČR. Ty fronty na všechno, krom poválečných snad deseti, kdy i ty fronty ubývaly, nepamatuju. Problém hajzlpapíru trval ani ne rok, pravda, jižní ovoce byla sváteční záležitost, to mi ale nechybělo. Zato dnes mi chybí tehdejší kvalita potravin, nakonec i života. A to zdaleka žádná socka nejsem. Že se máme jako nikdy předtím? To jsme se měli i za Protektorátu, měřeno proti Rakousko Uhersku za První světové války. Tvrdila moje babička.

   Smazat
 2. V cyklech probíhá i klima Země a tím nemyslím velké doby ledové, ale ty menší s časovou roztečí jen pár století a jsou zřejmě i vykly časově ještě menší. Nevím proč nemáme k dispozici srovnávací mapy, jak to vypadalo třeba v 17. století, kdy se na Vysočině pěstovala vinná réva. Tedy kdo a proč tají i nedávnou minulost země a vady na její kráse spatřuje jen v dnešku. Že se kapitál chová jako správný diktátor a kořistí a rabuje kde se dá, to přece víme od vzniku kapitalismu a více jak 150 roků zcela exaktně z díla K. Marxe a B. Engelse. Ale zatím jsou s rabováním Světa občané převážně spokojeni a tak proč se zabývat nějakým uhlíkem, jedním ze základních kamenů života na Zemi?

  OdpovědětSmazat
 3. INDICKÝ BĚŽEC už jsem vám to tady psal, takže teď polopaticky: Statisticky jsme dnes každý snědl půlku kuřete ovšem já celé. Hádejte co zbylo na vás. Nebo: Já nevlastním nic, kdo za mě zaplatí ten státní dluh? Nebo si myslíte že se vás státní dluh netýká?

  OdpovědětSmazat
 4. V TV řekl Babiš že se hranice zavírat nebudou. Protože by zkrachovali a Češi by chcípli hlady když se vše dováží. Až bude opravdu nějaká vražedná epidemie tak jim nic jiného nezbude.

  Tady je vyjádření Babiše na pomoc Řecku nevěřím mu nic stačí co dělají chazarová a jourová.

  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/Zasah-Ceska-proti-migrantum-Babis-pres-PL-vzkazal-Recku-615599

  OdpovědětSmazat
 5. 10:52 No nemyslím jen že kapitál rabuje, to co tady předvedli soudruzi od roku 48-89 bylo celkem obrovské rabování. Těžba uhlí poznamenala krajinu na stovky let,těžký prumysl ve středu Evropy jedna velká katastrofa, vyrabovaný uran Rusem bez zaplacení není taky k zahození.
  Tak že si jsou tyhle dvy systémy celkem rovny, až na to, že tak nějak lidé žijící v kapitálu jsou na tom o mnoho lépe, než v sociálu, čím to asi bude?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:27
   A teď tady i jinde po světě RABUJE amiokupant v rámci franšaftu a operace TRVALÁ OKUPACE demokraticky....dělá ti dobře dávat na odiv ty tvoje havloh@vnotný 3,14čoviny Vygume?!:-)

   Smazat
  2. Samozřejmě se opět fatálně mýlíte. Průmysl, včetně těžkého, zde byl tradiční již dávno před komunisty. Byl zde koncentrován ještě za R-U, komunisté na něj jen navázali, rozšířili a samozřejmě v souladu s technickým pokrokem zmodernizovali. Veškerá lidská činnost poznamenává krajinu, dokonce i u našich vzorů, v zemích subsaharské Afriky, kde průmyslová revoluce ještě ani nezačala. Ale v takové Anglii třeba již dávno vydrancovali takřka veškeré suroviny, pročež obrátili pozornost ke kolonialismu. Jak se vám podařilo utrpět dojem, že uran SSSR dostával bez placení??? Opět zcela špatně, již od počátku 60 let byla těžba uranu u nás především v zájmu našeho hospodářství, jelikož tato oblast dávala práci obrovskému množství lidí. SSSR mezitím měl již vydatnější a levnější zdroje a hlavně, uran už nebyl zapotřebí v takovém množství jako v 50 letech, kdy se SSSR a USA intenzivně vyzbrojovaly jadernými zbraněmi.
   Jste skutečně tak zoufale nevzdělaný, hloupý a nebo navedený?

   Smazat
  3. CO ZDE SOUDRUZI UDĚLALI? BYLO JIŽ I ZDE NESPOČET VÝČTŮ POSTAVENÝCH BYTŮ, PŘEHRAD, NEMOCNIC, ŠKOL, ŠKOLEK, JESLÍ, NÁROD POVYSKOČIL ZE 7 MILIONŮ NA 10 MILIONŮ (dnes vymírá), NEZNÁM JEDINÝ PŘÍPAD EXEKUCE A TI KATI ANI NEEXISTOVALI, nebyla nezaměstnanost, nebyli bezdomovci, všichni měli domovské právo a průmysl - doly i dnes mají stále co těžit, ocelárny, automobilky, vagonky, textilky, nábytkářský průmysl, sklářství, zemědělství to mělo dvojnásobnou výrobu a bylo významným vývozcem - ano - to "splundrování" země soudruhy umožnilo diktatuře kapitálu, která se naší země zmocnila pučem po r. 1989, rozkrást majetek za 12 itísc miliard Kč ovšem v měně, která byla vert. Co jste si koupili dříve za 8 haléřů, to dnes za 1 Kč nepořídíte, také proto zmizely haléř, tříhaléř, pětihaléře....., ani ta kačka nemá dnes žádnou cenu. Z milionů lidí se stali kapitalisté - už tím, že vlastní byty postavené za socíku milionových hodnot a žádný z nich nepřišel na buben! Podniky, nemocnice vlastnily stovky rekreačních chat a hotelů, také odborové hnutí a svaz mládeže - rozkradeno zločinným kapitálem. Byla spousta rekreačních zařízení pro děti, pro čkoly v přírodě, na lyžařské kurzy, parky a hřiště byly pro děti a maminky a dnes pro pos..ání psy ("miláčků" máme více než dětí a i počty invalidních občanů jsou společně se sebevraždami katastrofické Tedy z národa vzkvétajícího jsme dospěli k národu chcípáků a psychopatů - psychiatři nestíhají. Tehdy zločinci seděli v base, dnes volně pobíhají stejně jako schizofrenici, neb máme demokracii a proto mohou svobodně třeba vraždit - pro své bludy.
   Dnes jsme skládka odpadu ze západních zemí EU, prostředí nám zasmraďují sousední státy, jsme skladištní oblastí, silnice nám rozrývají kamiony i s náklady 54 tun (!!!). Na silnicích se exhibují zvrhlí zbohatlíci svými SUVami a pod. tanky, které nemilosrdně drtí vše, co jim přijde do cesty, neb právo má jen ten, kdo má peníze, ten si nakupuje soudce, policii, politiky... tak to je ono vítězství lži nad pravdou, kterou ostatně s krvavě podlitýma očima cupuje pražská kavárenská retrogarda vlastizrádců. Diktatura kapitálu žije válkami, hromadami mrtvých, zločinem, Kuciakováním, jen zvrhlík může takový režim oslavovat!

   Smazat
  4. Co to píšete za nesmysly , Rusové nám za uran platili ropou , plynem , surovinami , výrobky ! Ano , kapitalisti jsou na tom o mnoho lépe než bezdomovci , nezaměstnaní , lidé s exekucemi , obstavenými penzemi , se stále se zvyšujícími cenami potravin , nájmů , energií ! Hnědé uhlí se těžilo už za R-U , těžký průmysl tu byl také už za R-U a 1.republiky , také nezapomínejte na studenou válku !

   Smazat
  5. No - co tady předvádíš ty za trapný pindy, není třeba komentovat. Pindy duševních mrzáků jsou pořád na jedno kopyto, nic nového nikdy nepředvedou. Inu - mrzáci. Rozběhni se pryč - jsi poznamenanej jako ta krajina, o níž tady cintáš, jsi jedna obrovská duševní katastrofa, vyrabovaný mozek se vším všudy. Už jsi úplně k zahození.

   Smazat
  6. Změňte si jméno na "pan neúnavný", nebo "pan šprýmař".
   Mrkněte se na dobové aktivity pro blaho životního prostředí v rozvinutých zemích na západě a hlavně se podívejte do zemí, které byli a jsou v zónách jejich vlivu, tj, surovinové zdroje.
   Chlape, máte pocit, že si lidé neumějí porovnat jednotlivé časové úseky?
   Zkuste zde odpovědět, v kolika zemích jel minulý řežim "bomby" .... :-)
   ABC

   Smazat
  7. No, zvolit si jako příklad pro srovnávání soc x kap právě těžbu nerostných surovin není asi to nejlepší...
   V.

   Smazat
  8. Indiáne, jste jeden z největších hlupáků, který plácá nehorázné kraviny. Hlupáku!!!!to uhlí se těžilo všude na světě nebo si myslíte, že tepelné elektrárny, domácnosti a průmysl na západě jel na vzduch?
   Vodní pára nad lesy přitahuje páru z oceánu. Jenže odlesněná evropská krajina tuhle schopnost
   ztrácí. Ta se na slunci ohřívá a od ní se ohřívá vzduch daleko víc, než to udělá les. Funguje
   vlastně jako fén. Pára nad odlesněnou zemí proto rychle vystoupá daleko výš a tam odletí nad
   moře,“ vysvětluje Jan Pokorný, proč má nejen Evropa problém s úbytkem dešťů. Zároveň je to
   jeden ze základních principů jeho vědeckého názoru. Ovšem zdaleka ne jen jeho názoru!
   „Podívejte se, kde hodně prší daleko od moře. Ještě to je pořád v Amazonii, je to v Kongu, ještě to
   je na Sibiři, těch míst už ale celkově moc není,“
   Evropa nyní vede zbytečnou válku proti CO2. To, co se kolem něj děje, je
   nepřípustné zjednodušení, které ignoruje úlohu vody, vodní páry, lesů, jednoduše lež! Že je naším
   hlavním nepřítelem pálení uhlí? Podívejte se, jak dopadly civilizace, které žádné uhlí nepálily. Co
   se jim stalo? Jednoduše vyschly! Protože si odlesnily a odvodnily krajinu. Evropu v tomhle
   nadlouho zachránilo právě uhlí. Protože kdyby mělo průmyslovou revoluci táhnout pálení dřeva,
   lidé by vytěžili lesy a dopadli bychom jako velká část Afriky, kde zůstaly jen ojedinělé stromy.
   Nebo by nebyla žádná průmyslová revoluce, protože by nejspíš neměla pohon. Přírodní zákony jsou zcela jednoznačné. Sluneční záření, které dopadá na jeden metr čtvereční,
   má za jasného dne energii zhruba 1000 wattů. To znamená, že na jeden čtvereční kilometr
   dopadá výkon jednoho bloku Temelína.

   Smazat
  9. 15:27 Od roku 1948 - 1989 se stala bývalá ČSSR plně soběstačnou krajinou s bezplatným zdravotnictvím a světově uznávaným školstvím. Bylo zde hodně firem a plná zaměstnanost. Mladé rodiny získávali bezplatně byty. Hlavně ČSSR produkovala hotové výrobky a investiční celky, které exportovala do SSSR a arabských krajin. Sám jsem měl možnost mluvit s ruskými řidiči, kteří řídili a chválili kvalitu náklaďáků Tater 148 na stavbě železnice BAM) Bajkalsko-amurské magistrály). TATRY 148 pracovali v extrémních zimních a letních podmínkách ve kterých obstály na výbornou. Po roce 1989 jsme se stali kolonií Západu. Na naší půdě stavějí západní firmy montovny a sklady kde pracují převážně Ukrajinci. Stručně řečeno, západní firmy z naší země odvádí zisky do materských firem v zahraničí. které vytvářejí Ukrajinci. Katastrofa se stala po roce 1989 kde se mladí lidé zadluží na celý život hypotékou, máme zde množství bezdomovců a prakticky žádné podmínky pro demografický růst. Takže 15:27 dřív, nrž něco napíšete, ověřte si fakta a nepište bludy. Obelhat můžete mladé a nezkušené lidi ale ne starší generaci, která ví jak se žilo za socialismu a jak se žije dnes.

   Smazat
 6. 15:27 máte asi obrovsky vyrabované znalosti i rozum...
  Odpověď pro pana Soukupa patří i Vám neinformovaným....
  V týdnu jste se snažil dělat si prdel z našich bývalých JeZeĎáků i celkového řízení NH.
  Prý neuměli plánovat, proto nebylo maso. A proto, že o tom něco málo vím (na rozdíl od Vaší osoby, kterou omlouvá jenom to, že jste z Prahy), tak vám to s radostí vysvětlím.
  Největším problémem socialistických JeZeDáků bylo podle vás jaro, léto, podzim a zima. To bych ani tak neřekl, protože suché jaro i léto u nás na jihu už přestal být problém od 80. let, kde konkrétně okres Břeclav byl téměř komplet pod závlahami.
  Neřešil se nedostatek organické hmoty (hnoje a kompostů) v půdě, protože ze 100 tisíc kusů hovězího dobytka bylo hnoje, že si to ani nedovedete představit.
  Ze starých a rozpadajících stohů jsme my, v ACHP vyráběli stovky tisíc tun kompostů, v receptuře 1/3 hnoje a slámy, 1/ 3 ornice ze skrývek a 1/3 kejdy (to jsou hovínka a močka z velkochovů prasat) a po dvou letech to bylo k použití a zaorání.
  Za lidovce Luxe se vymlátilo a spálilo na hromadách desetitisíce kusů krav (údajně nemoc šílených krav způsobená zkrmováním masokostní moučky z uhynulých a nemocných zvířat - tento způsob krmení býložravců byl převzat ze západu po roce 1989) a zůstalo v okrese Břeclav pouhých 30.000 kusů, a to je dodnes. Úbytek víc jak 2/3 dobytka nestačí nasrat tolik kravinců jako 100 tisíc, závlahy jsou zničeny jejich nepoužíváním 29 let, protože na to JeZeĎák už neměl od roku 1990 peníze.
  Pro úplnost: V roce 1988 byl stav skotu v ČR 3,5 milionu kusů, prasat 4,5 milionu kusů. V roce 2018 stav skotu 1,3 milionu, prasat 1,3 milionu. Hlavním důvodem poklesu stavů jsou nařízení EU, aby byl umožněn dovoz ze západu.
  Produkovalo se tehdy 11-12 milionů tun obilí a dnes ubohých 5-6 milionů. Větší polovina tohoto obilí se přehnala přes živočišnou výrobu pro produkci veškerého masa, vajec a mléka. Nebylo to potřeba dovážet z Německa, Francie, Polska, Maďarska a odjinud podle příkazů EU.
  A že občas na trhu to maso chybělo? Na tehdejší výrobky československého průmyslu bylo ze západu většinou uplatňováno embargo, a tak nezbytné devizové prostředky zabezpečovalo zemědělství ve formě vývozu jatečného dobytka a telat např. do Itálie, Francie, zemí Beneluxu atd.
  Takže český JeZeĎák dovedl plánovat ukázkově, měl 11-ti honný osevní postup, organiku v půdě, půdu pod závlahami, produkoval zeleninu, ovoce, brambory, olejniny, dostatek krmiva pro dobytek, využíval na polích vojtěšku jako zlepšující plodinu a krmivo pro skot (což dnes u dnešních chemicko-pesticidních zemědělců téměř nevidíte).
  Jestli chcete JeZeĎáky z období před StB-áckou revolucí v r. 1989 kritizovat, zjistěte si fakta a pak možná zjistíte, že jste zbytečně urazil velkou část národa, lidí, kteří poctivě a na vysoké úrovni vykonávali svá povolání.
  Je nás dost, kdo jsme v zemědělství pracovali celý život a dobře si pamatujeme, co se dělo.
  Neurážejte nás, nebo tím děláte blba i ze sebe !!!!!!

  ==========================================

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:11
   Vás urazit za ty hlouposti nejde! Jen mě není jasné proč když bylo tolik skotu, prasat atd. se stály na maso fronty? mužete mě tohle vysvětlit? Dnes jdu koupit maso a od pon. do neď. ho koupím bez front! Čím to čéčé?!

   Smazat
  2. 12,38
   To víš,Argentinský 5x rozmrazený nebo to BEST OFF BEST od Pšonka….v něm máš Salmollu JAKO BONUS!!!!.-D

   Smazat
 7. To - INDICKÝ BĚŽEC 4.března 2020 15:27.......až na to, že tak nějak lidé žijící v kapitálu jsou na tom o mnoho lépe, než v sociálu, čím to asi bude?

  Jj. několik stovek určitě. A co zbytek?????

  OdpovědětSmazat
 8. Kapitalismus a nejen zdaleka u nás vyraboval svoje "místní" zásoby natolik, že v Evropě není pomalu co z čeho vyrábět. Amerika (pindosové) je také v podobné situaci především v "zajímavých" surovinách. Ten kdo poznamenal tvář nejen naší země byl také ten co tu byl u nás v letech 1948 - 89? Mám na mysli rabování amazonských pralesů, vybíjení velryb, vylovování hejn ryb, kdo vymyslel plastové láhve, které najdeme ve všech oceánech a mořích? Ničení vod.
  Tyto dva systémy si nejsou rovny v žádném případě! Kapitalismus je postaven na propagaci čistého ega, je to jeho ideálem, protože jen tak může žít jednotlivec na úkor společnosti. Ten druhý má snahu vytvářet podmínky pro vzájemnou spolupráci. Pro co nejširší společnost. To, že se to nevedlo, je úplně jiná kapitola.
  To, co tady propaguje placený agent Bis, je jen zástěna pro "narovnávání" diskuse. Ale mám pro něho jednu jobovku.
  I když vyhrajou "jeho barvy" tím způsobem, že dokonale oblbnou a ohloupí lidstvo (především ten takzvaný civilizovaný), pak stejně nevyhrajou. Vždycky se objeví někdo, kdo bude - poučen krizovým vývojem dnešních dnů - hledat potajmu odpovědi na otázky, které jej budou trápit. A bude jich stále více. Můžete, pane placený agente, spálit všechna umělecká (skutečně umělecká pro lidi, ne ty pro snoby a de facto "umělecké" diletanty, co si osobují právo říkat, co je umění) díla, můžete přepsat historii jak chcete, ale naši následníci v touze o hledání odpovědí, vÁS (jako ponížení pro vás jsem napsal MALÉ vé) vytvoří nová díla. A možná i lepší než ta "dnešní". Přijdou noví Čapkové, Máchové, Wellsové, Shawové, Shakespearové, Smetanové, Chopinové a další a další, kteří budou lidem dokazovat, že být člověkem neznamená být blbem.

  OdpovědětSmazat
 9. Mně je to jedno, komanč nebo imperialista, hlavně ať se mají chudí v USA,Francii,Německu,Izraeli atd lépe z dividend, přidané hodnoty a zisku, které jim svou poctivou prací generujeme.
  značka: lidumil

  OdpovědětSmazat
 10. Indickej bezec .... nevim co ses zac, ale jestli na tvem konte mesicne neroste vice jak 100 000 ....tak placas nesmysly a moc toho o sociku nevis......(uz jenom ty dnesni “kvalitni” potraviny.....)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nějak mě to nejde do hlavy, jak říká Dobeš do kebule, neboli na rozum. Proč tady brzdíte normální diskuzi a přiblblého indického běžce, tu necháte excelovat. Asi tomu jenom nerozumím a technicky to lehce zdůvodníte, ale podle všeho to asi není optimální řešení. Chtělo by to asi trochu zapřemýšlet a najít řešení lepší rezonující s vaším dobrým jménem. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  2. Dědečku, já si to vysvětlují tak, že je z jejich party.

   Smazat
 11. https://www.email.cz/download/k/aMrtBb2_xfqkFWCyBSbyqhNYACclCP3y0_yvrW2w_oNpxbFcpLcV2wZ1SH8SAVQLL41glwI/Lupo_Anetta_Elli_Stanikova_-_Hymna_______SR_Aktualizace.mp4

  OdpovědětSmazat
 12. 15:27 kachna,ty svůj kachní žaludek nezapřeš.Podle toho co píšeš ho musíš mít hodně silný.

  OdpovědětSmazat
 13. Vidím to naprosto stejně jako autor článku. ČNB dělá jednu botu za druhou a opravdu se drží jakýchsi zastaralých pouček, které v dnešní reálné situaci neplatí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.