Reklama

středa 18. března 2020

Koronární komunismus

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
18. 3. 2020  VašeVěc
Virus chytíte zadarmo, o tom to není. Důležité je, co pak, až zůstanete doma a přijdou účty.
Děti doma, rodiče doma, podnik stojí, ale účty chodí. Tohle začíná být hlavní problém, kterému se věnují největší ekonomové. Německý Hans-Werner Sinn připomíná užitečnost zkrácené práce neboli kurzarbeit. Lidi dostávají mzdu i při výluce a stát doplácí zaměstnavateli 60 až 67 procent (víc těm s dětmi).

https://www.project-syndicate.org/commentary/coronavirus-good-and-bad-policy-response-by-hans-werner-sinn-2020-03

Americký Greg Mankiw podporuje návrh prezidenta Donalda Trumpa poslat teď lidem po tisícovce dolarů, což bude stát s dalšími bezprostředními opatřeními asi půl bilionu, a pak se uvidí.

https://www.opendemocracy.net/en/oureconomy/helicopter-money-answer-looming-economic-crisis/

V podobném duchu se vyjadřují v listu Guardian francouzští ekonomové Emmanuel Saez a Gabriel Zucman působící na Kalifornské univerzitě v Berkley, ale místo jednotné dávky by volili lepší zacílení.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/17/governments-crisis-coronavirus-business

Do čeho se to vlastně ženeme? Ve chvíli, kdy i Volkswagen zavírá dveře, zpočátku na dva týdny, je jasné, že předpovídaný hospodářský růst je pouhou iluzí. Americký ekonom Nouriel Rubini v USA předpokládá zhruba stejný dočasný pokles, jaký jsme zaznamenali na propadu amerických burzovních indexů. Převzala to Patria, mohu tedy nabídnout českou citaci:

Konvenční pohled podle Roubiniho nyní hovoří o tom, že nastanou dvě čtvrtletí poklesu, v jeho čele bude Čína, Japonsko, Korea, Itálie a „pár dalších slabých rozvíjejících se ekonomik“. Ve druhém čtvrtletí se přidají Spojené státy a Evropa. Roubini ovšem dodal, že podle jeho názoru vše neukončí pouze dvě čtvrtletí poklesu. Navíc je vysoce pravděpodobné, že „většina eurozóny, a dokonce i Spojené státy, jsou možná již v recesi, a ne, že se do ní dostanou až ve druhém čtvrtletí.“ Navíc je pravděpodobné, že řada vyspělých zemí včetně Spojených států bude poklesem trpět i ve třetím čtvrtletí, „a možná ještě déle.“

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4364037/roubini-evropa-jiz-muze-byt-v-recesi-potrva-to-dele-nez-jen-do-q2.html

Saez s Zucmanem se problémem zabývají detailněji. Základní brzdu teď představují karantény a další formy vytváření „sociální distance“, která má zpomalit šíření viru, aby to zdravotnictví mohlo zvládnout a případně nás dohonil nějaký lék. Úmrtnost v Itálii je strašlivá. Pokud by to takhle pokračovalo, brzy by měli mít víc obětí než Čína. Potřeby zdravotnictví jsou proto absolutní priorita. K tomu lékaři z Wuchanu varují, aby Evropa neopakovala stejné chyby a nevystavila zdravotníky riziku bez dostatečných ochranných pomůcek. Tady se náklady nepočítají.

I kdyby to trvalo jen čtvrt roku, podle S+Z zmizí jen v Americe 30 procent agregátní poptávky, což by se promítlo do celoročního hospodaření meziročním poklesem o 7,5 procenta. Ale kdybychom se drželi představy Roubiniho, mluvíme jen o prvních 7,5 procentech... To nemůže mnoho podniků a domácností hospodářsky přežít. Snižování úroků jim moc nepomůže, to je nástroj na povzbuzení poptávky, ale tady vázne výroba. Nemluvě o tom, že obchody jsou zavřené. Také odklady daní a půjčky pomáhají rozložit problém v čase – ovšem jen pro ty živé. Když někdo v mezidobí začne plavat břichem nahoru, na splátky nedojde – a bude to stát, kdo se bude muset o lidi bez příjmu postarat.

Proto je lepší, když to udělá hned. Všechny užitečné nástroje kombinují německý kurzarbeit, americký příspěvek (grant) domácnostem a české půjčky a odklady plateb, které už navrhla Babišova vláda. Teď jde o to, v jakých proporcích budou a s jakým konečným účtem, pokud je použijeme – jak by bylo záhodno - všechny. S+Z to vyjadřují jednoznačně, stát musí být plátcem poslední instance. Jestliže nechce mít lidi na krku dlouho, musí firmám, zaměstnancům, živnostníkům, lidem na volné noze a vůbec všem, kdo respektují karantény a omezení sociálních kontaktů, umožnit přežít kritické kratší období, aby se v budoucnu znovu mohli starat o sebe sami.

Za mého mládí se psávalo touto roční dobou o nedostatku píce pro dobytek, který už dostával místo krmných jen „záchovné“ dávky. S+Z odhadují, že lidem zbaveným pracovních příjmů je třeba poskytnout aspoň 50 – 60 procent mzdy (kurzarbeit je trochu štědřejší), ale vedle toho je nezbytné pomoci také firmám bez tržeb, jejichž záchovná dávka bude lehce pod polovinou normálních provozních nákladů. Takže po jednom čtvrtletí drsného hospodářském poklesu o 30 procent by fiskální náklady činily asi 3,75 procenta HDP. Tady bych připomenul, že státní zadluženost USA činí něco málo přes 100 procent HDP, takže teprve po roce takových výdajů by se přiblížila dnešní Itálii.

Česko by mohlo být mnohem velkorysejší, jsme třikrát méně zadluženi než USA. Avšak naše ekonomická závislost na zahraničí je v opačném poměru, takže krizi a dluhy snadno dovezeme. Neviditelnou formou zvyšování zadluženosti je pokles kurzu koruny, který zdražuje dovozy a splácení v zahraničí. Čtyři pětiny toho, co se v Česku vyrobí, prošlo hodnotově přes hraniční čáru, většinou jako subdodávky k zušlechtění, které se finalizují zase v zahraničí. Tady je obrovská zranitelnost české ekonomiky slabou měnou. A to často nemáme kontrolu ani nad základními podmínkami, ty se řídí vnitropodnikovými cenami stanovenými v zahraničí formou dlouhodobých smluv.

Státní dluh bude přesto tím nejjednodušším, co bude třeba po odeznění koronaviru řešit. Trocha koronárního komunismu nás nezabije. Ale to neznamená, že zaplatíme, a pak už zase pojedeme dál po staru. Vláda v přímém přenosu na to teď nemůže mít myšlenky, ale spousta lidí, kteří nuceně sedí doma, má čas si něco přečíst a promyslet.

V zásadě jde o to, že tu bylo víc příležitostí ke zhroucení. Mohli jsme shořet jako v Austrálii nebo Kalifornii, mohli jsme se utopit jako v jihovýchodní Asii nebo Anglii, mohli jsme spadnout do nemovitostní bubliny, kde má Česko opravdu našlápnuto, ale momentálně vyhrál virus. Důsledky mizející biodiverzity, takže zbyli jen hraboši a kůrovec, nebo zabíjené půdy, která to hlásí suchem, mohou přijít příště. Úvahy typu: zapomeňte na klima, když je tu virus, jsou směšné. Klimatu je jedno, že je tu virus.

V přímém doteku se smrtí, byť zatím jen teoreticky, můžeme být radikálnější. Virus prokázal, že jsme někam prodali naši odolnost, resilienci, budovanou na pestrosti a blízkosti ekonomických aktivit, a nahradili ji monokulturou přehuštěných kontaktů mimo možnosti kontroly. Náš způsob života, postavený na nesvobodě chudých proti všemoci bohatých, je šílený. Je nesmysl vážit si jen toho, co se dá koupit, a ignorovat to, co zrovna nemá cenovku. Když zabijeme ekosystém produkující kyslík, dopadneme stejně, jako když nám koronavirus zalepí plíce.

Systém závislý na penězích v roli konečné míry hodnoty selhává, jak teď názorně připomenou měsíce koronárního komunismu. Peníze mají být pojivem spolupráce, mazadlem ekonomického soustrojí. Nejsou palivem, kterým se ty stroje pohánějí, tím je práce. Kvetoucí ekonomika vytváří příležitosti pro práci, ne jenom pro peníze. Zastřít to můžeme pouze tehdy, když peníze přeměníme v nástroj přinucení, v okovy, které jsou opakem svobody.


47 komentářů :

 1. Bylo by asi potřeba se zamyslet nad slovy ekonomky Švihlíkové, která říká, že z republiky odchází ročně půl biliónu finančních prostředků, které zde potom chybí. Ona nehodnotí kdo to zavinil, ale dává podnět k nápravě neúnosného stavu. Určitě by se tato mimořádná situace měla využít, myslím že už jsme západ zasponzorovali dost a změna je nutná k dalšímu dobrému fungování naší republiky.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže oni potřebují, ti chudáci, sponzoring každý rok znova. Uvidíte, že jen díky "darům" od nás si budou moci zaplatit boj proti viru. Jinak by asi ...
   Prostě se ukazuje, že systém založený jen na hodnocení VŠEHO jen penězi a hromadou harampádí nebo hraček na pouhé tlačítko, nedokáže fungovat pro všechny občany. Ostatně podobné situace byly i v minulosti a řešily se mnohem rozhodněji, no jak to napsat, rázně šibenicí, třeba Anglie takto řešila problémy několikrát na úkor těch nejchudších. Svět se nepoučí, protože se mohou poučit jednotlivci, ale ne celek, který má nemorální hodnoty. Protože co je to za morálku, když se i teď ohřívá vlastní politická polívčička. Buďte přesvědčen, že jakmile pomine nebezpečí, či prostě tento stav, ti "správní a jediní" strážci našich hodnot vylezou s takovou bandurskou, že to bude hnus.
   Církev v Evropě dlouhou dobu nedoporučovala se vůbec pravidelně mýt, i proto že se smývala svatá voda, vši byly všude, nemocí jak máku a samozřejmě epidemie a občas i opravdu hrůzostrašné s fatálními následky. A hádejte, možná to i víte, kdo byl viníkem? Kočka! Kdyby tehdejší "správný" evropan viděl, jak se dnes většina lidí chová ke kočkám, dostal by psotník. Minimálně. A jak tehdy trvalo dlouho, než se lékařům a i jiným osvíceným hlavám povedlo tento "zvyk" odstranit! Nebo si vzpomeňme na rodáka Priessnitze, který "jen" omýval a uzdravoval vodou a na jeho potíže u těch "správných". Ne, nevěřím tomu, že se něco jen tak změní, ale možná se začne něco nového rodit, zvláště pokud se něco podobného bude opakovat. Ke všemu musí prostě dozrát čas, ale to samotné nestačí. Je třeba mít také alternativu, kterou lidé uvidí a půjdou za ní, a ne jen v rámci toho, co je. Za čas by se to zase vrátilo zpátky. Hodně dnes bude záležet na třech bodech.
   1. Kdo to skutečně a proč vypustil či "vypustil". A jestli pak případně dosáhne svého cíle.
   2. Jak se "posichrovali" ti, co to dosud řídí? Tím nemyslím na nemoc.
   3. Kolik lidí si uvědomí, jak snadno mohou ztratit všechno, když si nechají jen pro sebe absolutně co nejvíc jde a také nakolik si uvědomí, že je mnoho toho, co nelze koupit, ale dělá to život mnohem zajímavějším a lepším.

   Smazat
  2. Milý dědečku, souhlasím. Docentka Švihlíková má hlavu a srdce na pravém místě. Škoda, že vládní elita si ji nevzala za poradce, zrovna tak, jako Ing. Vitáskovou pro energetiku, Ing Drábovou pro jádro a Dr Cílka pro životní prostředí. Jejich místa jsou obsazena jen lobisty a proto to tak dopadá. A chytrých profesionálů máme asi víc, jen je uplatnit. Ale to bude na programu, až se z průšvihu s virem vymotáme. Teď nemá cenu, otravovat vládu kopanci. Mám sice taky návrhy, jako zrušít pendlery a dočasně odpustit nájmy, jsou stejně na úrovni lichvy. To by pomohlo víc, než fin.dávky navíc obtížně zúřadovávané a pomohlo by to i malým soukromníkům. Zdraví přeje Tomáš.

   Smazat
  3. 13:12
   Já navrhuji do seznamu pridat pro zdravotnictví Dr.Soňu Pekarovou, pro mne je to objev tohoto týdne a kdyby jste ji hledali, tak snad pracuje ve Pcherech.

   Smazat
 2. Ve zprávách se hejtman královéhradeckého kraje chlubil tím, jak zaplatili několikanásobně vyšší cenu za ochranné pomůcky USA. Když chtěl prodat za několikanásobně vyšší cenu tutéž komoditu pražský Vietnamec, tak mu český stát všechno zboží zrekvíroval. Má to nějakou logiku? Američan může a Vietnamec nesmí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prostě a jednoduše. Obojí je svinstvo a obchod se smrtí.

   Smazat
  2. V podstatě demokracie dovoluje obhájit jakoukoliv kravinu. Když chceš a máš podporu, obhájíš jakýkoliv nesmysl a jelikož to je někým placené a dobře, bude ti dovoleno prosazovat absolutní hovadiny a nemyslící lidi ještě řeknou, ale on má asi pravdu. No určitě nemá a kdo se takto hloupě nechá zmasírovat, je k politování. A asi je to jejich problém ať už si myslí cokoliv. Rudý dědeček

   Smazat
  3. Mně už skoro všechno "zhnuslo" zejména v poslední době, kdy nenávist a návody k udavačství a lynči každého, kdo nemá na ksichtě roušku nebo byl na lyžích (viz diskuze novinky) jakoby kopírovalo protektorátní heydrichádu, nechtěl jsem už psát příspěvek žádný. Je to pořád dokola o tomtéž a stejné. Ale teď musím!!!Rudý dědečku - vy jste za svůj příspěvek ze včerejška v 23.54 diskuzní jednička! Tu podstatu a princip demokracie jste popsal s absolutní přesností - a to do detailu - každá věta je pravdivá. Podezírám vás z vyššího intelektu ( že vy máte VŠ?) a vážím si vás.

   Smazat
  4. Další důvod, proč se nepokusit o větší výrobu u nás doma. Vždyť to nemůže být neřešitelné a určitě by se investice vrátila.

   Smazat
 3. Na Slovenské TV už řeší jak přežít nastávající krizi. A až budou skopčáci stahovat svoje montovny zpět domu tak zbudou Čechům jen oči pro pláč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naštěstí nechají všechny ty haly a sklady na místě, unknowne 22.57 a stát, jak se ukazuje, disponuje miliardami, provede znárodnění, naváže potřebné vývozní kontakty, nabere lidi a zahájí výrobu sám. Jediná možnost - vše vrátit do rukou státu, protože soukromé vlastnictví průmyslu a energií se ukázalo jako totální blbost! A státem vytvoření miliardáři holt budou muset pustit chlup, to se nedá nic dělat.

   Smazat
 4. Virus? Ivan David lže! varuje analytik Máca. A prstem se ukazuje i na Rusko:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Virus-Ivan-David-lze-varuje-analytik-Maca-A-prstem-se-ukazuje-i-na-Rusko-617458

  „Podobné výplody z Bruselu prostě ignorujme.” Ovčáček se vysmál obvinění na adresu Ruska z dezinformací o koronaviru:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020031811670616-podobne-vyplody-z-bruselu-proste-ignorujme-ovcacek-se-vysmal-obvineni-na-adresu-ruska-z/

  OdpovědětSmazat
 5. Predkladam k zamysleni neco, co jsem nikdy nezazil !

  U nas musime mit vyrovnane dane do 15. Dubna.
  Nas danovy urad jsem nasel zatarasen policii a brany byly zavrene.
  Policie mi dala adresu, kam jsem mel jet dane vyridit.

  Misto na adrese bylo kostelni parkoviste v jine casti mesta.
  Urednici sedeli za stolem na parkovisti a bylo mi receno, ze dane se tento rok vyrovnavat NEBUDOU a poslali me domu.
  Nikdy jsem nic takoveho nevidel a nezazil.

  Pristup na nejoblibenejsi plaze u nas na Floride je zatarasen a nikdo tam nesmi jit. Hlidaji to policajti.
  Vsichni musime sedet doma.

  Koupe vajicek ? - nevyse 36 kusu, toaletni papir neni k dostani a papirove ubrousky jsou povoleny pouze 2 krabice.
  Nikdo nevi jak virus zastavit.
  Lide maji strach z neceho neznameho , cemu nikdo nerozumi.

  Az prijdou HURRICANY, tak sul vycisti Ameriku od jedovateho vzduchu a vzdusne proudy vycisti Evropu !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aaaaa,návrat idiota v přímém přenosu!!!To je skutečně neocenitelná informace,bez který by Nová republika nemohl a ecistovat!!!!!:-/

   Smazat
  2. Senilní dědoušek Honolulu poučuje přes Vekou Louži české Neználky. Informace v sobě obsahuje několik poznání: to jedno už dávno známe a to že Honolul je sebestředný osamělý hlupák. A to druhé: Amerika není zatím schopna se s virem organizačně vyrovnat. Co teprve až na ni udeří Rus s Číňanem atomovkama, že je Amerika po desetiletí neustále provokuje a se.e?

   Smazat
  3. Honolulu je vycvičen, píše slušně a neuráží. Takto mi nevadí. Nepoučuje ale konstatuje. Honolule vidíš, že to jde. Pro mne zajímavá informace. Ale seš tu z minula tak profláklej, že to budeš mít těžké i kdyby si byl sebeslušnější.

   Smazat
  4. Virus zanesli do čínského Wu-chanu američtí vojáci, kteří byli virem infikováni jako přenašeči. Čína už zahájila systematickou a tichou odvetu, přestala vyvážet do USA třeba takovou komoditu, jako je toaletní papír. Američané by proto měli požadovat po Trumpovi, aby zajistil domácí výrobu této komodity, jinak se utopí ve sračkách :-)

   Smazat
  5. Asi se budou rušit finanční úřady, protože mi přišla poslední upomínka.

   Smazat
  6. 7:36
   Ať si ty svoje mOUDra píše do zásoby a pak to vydá jako paměti Starého ynteligenta.....třeba bude v emerice slavný,jako Charles Bukowski!!!!!☺

   Smazat
  7. Skoro bych řekl, abyste toho člověka přestali tady už urážet! Zvykli jste si na to, když vás tituloval hurvínci a poškleboval se, ale vy asi nečtete a čtené nevnímáte a neberete na vědomí? Předtím žil v "americkém ráji" a nám radil, ale teď Američané konečně prokouknou, jejich americký ráj se zatraceně změnil, a Jiří Večerek konečně vidí, že už si navzájem nemáme co vyčítat - jejich restrikční opatření jsou ještě horší než u nás, Američané nikdy nic takového nezažili, na jejich území se nikdy nevedla válka, a teď konečně začnou svůj zemský ráj to napohled přehodnocovat. My už jsme náš zemský ráj to napohled přehodnotili, a jara květ se v sadě letos zase skvít nebude! Bez pana "Honolulu" bychom o Americe věděli velké kulové, protože media nám o tom kromě lží nic neřeknou - takže pane "Honolulu" děkuji za informace, pište dál.

   Smazat
  8. 10;48
   V době internetové a pokud je člověk.myslící,tak si OBJEKTIVNÍ INFO O AMIOKUPANTECH NAJDE i bez senilního Honolulana!!!!

   Smazat
  9. Takže - anonyme 11.02 - nepředvádějte zde, že jste dobrou výchovu ke slušnosti zrovna moc nepobral. Každý nemůže lozit po internetu jako třeba vy celé dny, a hledat cosi o Americe, a řada lidí si ráda přečte názor toho, kdo k tomu má nejblíž. Cokoliv, co je dnes kdekoliv zveřejněno, může být lživé a účelové. A nikomu nenadávejte "senilní" - Zdůvodnil jsem, proč asi ten člověk se nám posmíval - jako bývalý Čech byl rád, že se zvrhlých českých poměrů zbavil, a poškleboval se - teď je nucen ve zvrhlých poměrech žít i ve svém pomyslném ráji, názor změnil, a diskutuje slušně - dokonce slušněji než vy. Nejste náhodou senilní zrovna vy? Tak se nepošklebujte a neurážejte, neklesejte na úroveň psychopatů, kteří se bez urážek ostatních neobejdou. Děkuji.

   Smazat
  10. Vy 11:02, jste možná ten, že si přejete mít všechno pěkně předžvýkané. Otázka je, jak poznáte, že je předžvýkáno korektně. JiH

   Smazat
 6. To nejhorší nás ještě čeká. Většina lidí počítá úmrtnost v poměru k nakaženým. Ale správně by jsme jí měli počítat v poměru k uzdraveným, protože my nevíme, kolik z nakažených se uzdraví a kolik zemře. No a v tomto poměru máme úmrtnost, zatím, 8,9 %. Znovu zdůrazňuji ZATÍM. Jakkoliv nadáváme na naše zdravotnictví, většina zemí planety nedosahuje ani naší úrovně. A i to naše zdravotnictví je zatím zásobováno zvladatelným počtem těžce nemocných.
  A nyní z jiného soudku. Epidemie sotva začala a ekonomika se otřásá v základech. Začíná se mluvit o prvních bankrotech, zejména v turistickém průmyslu. Po hospodách, hotelích a zábavních parcích půjdou na řadu firmy vyrábějící zbytné zboží. To znamená k životu nepotřebné krámy. A nakonec přijde na řadu i selekce mezi těmi ostatními. Stát, banky, pojišťovny,...
  Nevím, jak to všechno dopadne, ale plány na letošní dovolenou jsem již pohřbil. Místo toho plánuji razantně přeorganizovat zahradu. Vytrhám okrasné keře a začnu sázet brambory. Postavím králíkárnu (slepice už mám) a uvažuji o koze. Jsem směšný? Uvidíme za půl roku.
  PS
  Zpráva pro ekology. Začněte se učit maskování, nebo změňte obor. Až dorazí bída, stanete se lovnou zvěří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmíte všechno vidět tak černě, zhnusený 5.48 - Pokud vím, a každý rok je to stejné, v celé naší zemi ve všech regionech, obcích a zdravotních obvodech, chřipka vždycky vypukne v polovině února a zhruba končí v polovině dubna, lékařské obvody v mediích vždycky zveřejňovaly počty nakažených, a každý rok se statisticky vykazovaly v nemocnicích počty úmrtí - téměř bez výjimky vždy občané starší sedmdesáti let, vyjímečně mladší, nemocní i jinými chorobami.A já vsadím botky, že i letos v polovině dubna to odezní, ovšem bude se to uměle trochu protahovat, ale dopady i za tu krátkou dobu na všech frontách budou strašlivé. Řekl bych, že stejné jako v listopadu 1989 - v polovině prosince 1989 už naše město vypadalo jako hřbitov. Všechny krámy a krámky zavřené, stejně tak služby ( kadeřnictví, holičství, krejčovství apod.) MHD prázdné, každý se doma klepal strachy a dělaly se zásoby potravin. Pošty byly zavřené, noční služba telegraf-telefon skončila úplně. Žádné bály, kavárny, vinárny, tanečky - nic. Divadla a kina zavřené, městské lázně zavřené. V Plzni se neotevřely pak teď už třicet let, a je z nich ruina. Všichni jsme tušili, že začátkem roku vyletíme z práce na dlažbu - a vyletěli jsme. Bez prostředků - bez čehokoliv. Nikdo nevěděl co bude. Bylo to strašné!!!! A v televizi denně ti noví, demokratičtí političtí šašci, kteří v džínách a tričkách s obrázky (aby vypadali lidově), nám vykládali, že odměna za utažení opasků bude pak rychlé zbohatnutí, všichni budeme podnikatelé a pracháči. Kdo se z toho poučil? Nikdo. Tehdy se uvěřilo blábolům, a dnes se zase věří blábolům, že na "tuhle" chřipku každý umře, a sneseme všechno, i že se nesmí okopávat vlastní zahrádky. Je to zkrátka opět "převrat", a zase světový. Jenom jiný způsob.

   Smazat
  2. Hřbitovy jsou plné optimistů.
   Nekoukejte na moje pocity. Pokud neumíte počítat, počítejte se mnou.
   K datu 19.3. onemocnělo na světě 219 243 lidí.
   Z nich se ke stejnému datu uzdravilo 85 745.
   Ke stejnému datu zemřelo 8 967.
   Nemocných zůstává 124 531 lidí, u kterých nevíme, jak to dopadne.
   Při stabilním vývoji by to bylo cca 9%. Ale jak jsem uvedl, ne každá země má zdravotnictví alespoň na naší úrovni. Pokud by se i u nás začaly do špitálů valit podobné zástupy těžce nemocných jak v Itálii, velmi rychle srovnáme s Italy skóre. A až nemoc dorazí do zemí jako Egypt, Afghánistán, nebo Indie, čísla velmi rychle poskočí.
   Navíc, tenhle prevít může rychle mutovat. To, že zabíjí dnes staré nemusí zítra platit. A nikomu se nechce z kola ven. Pokud bude ekonomika stagnovat dva tři měsíce, budeme se z toho dostávat dva tři roky. Pokud bude stagnovat dva, tři roky, už se konjunktury nemusíme dožít.

   Smazat
  3. Prosím vás - zhusený 13.56- kašlete na zbytečnou paniku! Třásl jste se strachy a hrůzou vloni? Předloni? Blbnul jste s rouškou? A chcete říci, že chřipka nebyla? Že na ni nikdo nezemřel? Proč myslíte, že si to všechno vypočítali právě na chřipkové období? Ale dokázali lidi zpanikařit. Ta čísla, která uvádíte, zkuste ohodnotit ve srovnání s počtem obyvatel Země - 7 miliard? Kolik je to procent? 0,001 promile? Nebo ještě méně? Prevíta nechte, ať si pustoší ty, kteří na to věří. Z kola ven musí dříve nebo později každý, -to přece nemusím zdůrazňovat, zhnusený, nebo nadšený - zítra do vás drcne feťák v auťáku, a jdete do dřevěného spacáku bez pardonu - to je prostě osud, být na nesprávném místě v nesprávný čas. A co říkáte zfanatizovaným magorům, s vyšinutou psychikou, možná z videoher, nebo z perverzních amerických filmů? Takové individuum vás někde v obchoďáku zapíchne, a po ptákách. Slyšel "hlasy" které mu to poradily. Co s tím? Žijeme v tak zvrhlé a odlidštěné společnosti, že ten virus je proti tomu normální. Ten se nezvrhne - co se zvrhlo, jsou lidi. A jestli váš osud k vám bude příznivý, dožijete se stovky, a všech hrůz a krizí, které nás ještě čekají, i kdyby kolem vás lidi padaly jako mouchy. Takže - klídek. Duševní pohoda je poloviční zdraví.

   Smazat
 7. I když jsme denně zahlcováni zprávami o počtech nově nakažených a zemřelých, neměli by jsme zapomínat na prapůvodní příčinu a její jednu z možností. Úmysl.
  Jsem si vědom, že dopátrat se případného viníka je téměř sci fi. Ale vyloučit tuto možnost zcela nemůžeme. Co když mají v laboratořích schované ještě horší neřády. A co když se někomu může začít zdát, že nás umírá stále málo.
  Ano, je to možnost pouze hypotetická. Ale zcela jí vyloučit nemůžeme. Proto by měli voliči začít dávat politikům otázky nejenom proč nemáme dost roušek a respirátorů, ale třeba proč navzdory všem možným smlouvám existují po světě spousty laboratoří zabývajícími se vývojem biologických zbraní. Protože pokud se nezačneme ptát, může nás čekat mnohem větší redukce, než jaká probíhá nyní. Pak nemusejí umírat jenom staří a nemocní. Pak můžou umírat i mladí a zdraví. To pro ty blbce, kteří občas vypouštějí na sociální sítě pochvalné komentáře na skvělou důchodovou reformu, kterou se virus zdá být.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak - zhnusený! To už přeháníte. Proč by mělo být cílem kapitalistů, aby lidi umírali na nemoci? Kde by sehnali náhradní otroky na práci pro jejich blahobyt? Vycvičit otroka není snadné - a pro kapitalistu je efetivní, aby otrok pracoval a přitom strádal chudobou, vděčný za žvanec. To není nemoc, ale hlady se umírá taky. A dokud otrok pracuje a kapitalista mu cosi platí, zase to z něho vyždíme prostřednictvím zlodějských nájmů za bydlení a spotřebu energií, služby, apod. Zkrátka do padnutí dřít na zbohatlické kreatury, a pak si padni. Ale umírat zdraví, pracovití, uprostřed práce na nemoci? To by určitě nepodporovali.

   Smazat
  2. Milý pane,
   Právě ti skutečně bohatí, kteří hýbou světem mají spočítáno, že na udržení jejich standardu nás bude stačit jedna miliarda. Ti nad jsou přítěží pro ně, planetu a do značné míry pro skutečně pracující.
   nechci vypadat jako fašista, ale řekněte mi, k čemu, nebo komu je užitečná většina těch, kteří nedočkavě přešlapuje na Řecko turecké hranici? Komu nebo čemu jsou užiteční primitivové s IQ kolem 70? Navíc s patologickým odporem k fyzické práci?
   Kecy ekologů o tom, že menšina z civilizovaného světa zamořuje svět odpadem násobně víc, než většina lidí ze zemí třetího světa, jsou pouhým výplachem mozků. Snadno, když ona menšina vyrábí všechno pro onu většinu. Nebo vy víte, co se vyrábí v Africe? Nebo v Afghánistánu?
   Přesto tam jezdí auta, telefonují z chytrých mobilů a většina z nich už dneska ani netrpí hlady. Přestože řada z těchto zemí není potravinově soběstačná a jejich populace vytrvale roste.

   Smazat
 8. Pacient nula: Voják USA?
  Je tu verze, podle které byl tento koronavirus uměle vytvořen v USA, aby zastavil dominanci Číny ve vědecké a ekonomické oblasti.
  Byli jím infikováni američtí vojáci, kteří se v počtu tří set zúčastnili sportovních her ve Wuhanu v říjnu loňského roku, říká Čína.
  První nakažené koronavirem hlásila Čína v polovině prosince.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OK-přikládám zdroj zprávy a navíc VIDEO přínosné
   USA přinesly COVID-19 do Číny s Fake Army Team pro vojenské hry.
   https://beforeitsnews.com/awakening-start-here/2020/03/breakingexclusive-us-brought-covid-19-to-china-with-fake-army-team-for-military-games-evidence-mounting-13019.html

   https://www.facebook.com/miroslava.agnesova/videos/221657205697149/

   Smazat
 9. Smrtelný koronavirus vytvořili američtí biologové již v roce 2015. Blahopřeji. Neměli by dostat Nobelovu cenu?

  https://www.nature.com/news/engineered-bat-virus-stirs-debate-over-risky-research-1.18787

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě to také bude důvod, anonyme 9.45 proč politické a další zbohatlické elity, třicet let lezoucí do amerických zadků, všude zavlekli americké způsoby ( vynášelo to - ne?) teď najednou rychle a bez odporu dělají opatření pro lid, aby se lid nenasral, a nevyrazil do ulic. Zavřou obchody, nasadí všem roušky, a předvádějí přítulnost k lidu, na který se například zde v ČR 30 let okázale kašlalo, což dovedlo polovinu národa k devastaci. Teď konečně - protože lid má přístup k mediím a všechno se vykecá a rozšíří,- museli přestat předstírat, že jde o nemoc z netopýrů a holt se každý zachraň jak můžeš, ale předvádět starost a péči. Dokonce i to USA s tím drží basu - taky už se začali bát nasranosti občanů a tam by to asi bylo dost drsný.

   Smazat
  2. Sakra kluci, už toho pošťuchování zanechte, nebo budete poškole.

   Smazat
 10. Úžasné ekonomické plány a perspektivy, nic proti. Ale postrádám zatím vyjádření exekutorské komory, která má pod palcem miliardové toky peněz, co s těmi, co nebudou moci platit, udělají zmínění exekutoři. Dochází vládě, že spousty peněz, které těm postiženým dá, skončí právě v kapsách exekutorských "lidumilů"? Nebylo by vhodné nějaké opatření, které by tomuhle jevu zabránilo? I když stále platí, že nejlépe se vydělává na chudobě a na blbosti. Kombinace obojího je děsivá. Zisky z toho plynoucí rovněž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koníku - všechno zlé je pro něco dobré. Právě teď je možnost, že se díky koronaviru politická smečka zastydí, proč nechali věci dojít tak daleko, až nechali svým nezájmem, kdy v mezidobí řešili jen vzájemné okopávání kotníků, komunikaci s Čínou, a co kdo řekl nebo neřekl, dostat spoustu lidí do dluhových pastí, a jako rukojmí a kořist nenažraným exekutorům, i když - ruku na srdce - ta nesmyslná procenta z prodlení ze splátek každého "dluhu" jsou dílem české zákonodárské politické smečky, a justiční mafie. Proč v rozsudcích není jen, že..."dluh ve výši té a té bude splácen po částkách těch a těch do úplného zaplacení"? Proč je tam ... "a procenta z prodlení... ble ble ble?".... Prodlení jsou splátky samotné. Když někdo dluží například dvacet tisíc, ale nemůže to srovnat našup, nýbrž ve splátkách řekněme po pětistovce měsíčně, tak za 4 roky těch dvacet tisíc naroste na cca osmdesát! A to je přesně ten humus, který nelze svádět donekonečna na privátní lichváře. Tohle někdo mohutně posral, a teď se neví co s tím. Takže .. koronavirus ( do týdne zavřít všechno plus roušky a je to!) může zprostředkovat taky, že vláda vyhlásí ... "k tomu a tomu datu se anulují všechny současné nevypořádané exekuce bez rozdílu titulu, a nadále se zakazuje, aby splácení dlužných částek bylo navyšováno jakýmikoliv procenty z prodlení, pokud jsou splátky poukazovány pravidelně".... A viděl byste, jak rychle by byly všechny dluhy spláceny. Každý dlužník by se snažil dobrovolně, ale takhle? S tím zhovadilým navýšením? Se na to každý vysere, sekne s prací, a dělá načerno, s tím, že má jen existenční minimum, a nesplácí nic. Zkrátka - posrali si všechno sami. Očekávám exekuční amnestii. A možná by stačilo, kdyby pár exekutorů záhadně zmizelo při výkonu zákroku, a pak by je našli třeba utopené v Orlické přehradě? Měli by možnost proslavit se in memoriam v nějakém filmu.

   Smazat
 11. Rikam ja, Americky obcan !
  Na kazdou positivni informaci o Americe, kterou NEnajdete na vasich mediich, jste vzdy reagovali sprostarnami a osobnimi urazkami. (Komlex menecennosti.)

  Bude to vsak velkodusna a uslechtila Amerika, ktera zachrani vase menecenne nenavistne zadky - (coz by nemela) !
  America mobilizuje vedce !

  Nez se najde lek proti cinskemu virusu, tak mnoho z vas ve vasem veku, pujde prdet do hliny.

  Nejvice me u vas zarazi, ze pisete casto o osameni. Vy hlupaci ! Vy nevite nic o bohatosti spolecenskeho zivota v Americe a uz vubec nic o Americankach, ktere i v dnesni VELMI nebezpecne dobe, jsou aktivni po vsech strankach.

  Vy jste ustrnuli ve vasich predstavach o svete z doby Socialismu.
  Ale tesi me, ze me poznate podle stylu a nemusim se podepisovat.

  Dnes zaviraji obchodni strediska ! (Malls). Od vaseho veku 60-ti nahoru, vam jde krk ! Hlavni napor nemoci je ocekavan za 10 dni ! Kdyz v Americe nekomu totalne selzou plice, tak je mu okyslicovana krev pristroji a pokud nema jeste jinou nemoc, tak ho z toho dostanou. Proto je u nas pocet zemrelych maly - na rozmery zeme (pouze 140).

  OdpovědětSmazat
 12. America ma nejsilnejsi ekonomii na svete !
  Prave v tuto dobu je to videt. Ochrane pomucky jsou zdrama !

  Je vsak zaveden tvrdy rezim ! Vetsi slezina lidi, nez je 10, je zakazana a policie vsechno hlida ! Restaurace jsou ZAVRENE. Nektere hotely a motely take a lide spi v autech.

  Cestovani a turistika je zakazana.
  Lide z Evropy maji zakazany vstup do Ameriky ! Na jak dlouho nikdo nevi. (To bude pro Evropany ujma na intelektu !)
  Lide kupuji strelivo a skladuji potraviny.
  Nektere nase autority (z Congressu) jsou nakazene virusem a uz jsou v karantene.
  Zajimave je , ze benzin klesl na cenne ! 1 americky
  Gallon, je za $ 2.07 - nikdo vsak necestuje.

  OdpovědětSmazat
 13. Protoze jste me uverejnili, tak jeste jeden zajimavy
  prispevek na zamysleni pro vas !

  Letecke spolecnosti po zakazu cestovani a omezeni styku s Evropou na upne minimum, jsou bez zamestnani.

  President Trump je naridil zivit zdarma !
  Budou dostavat vyplatu, ale musi sedet doma !

  Stovky firem jsou zavreny a nektere autority rikaji, ze Americe pro onemocneni pracovniku v potravinarskem prumyslu hrozi nedostatek potravin.

  Znam silne a slabe stranky Ameriky VELMI dobre !
  Americane jsou organizacne NADANI a velmi houzevnati.
  Americane veri, ze kdyz maji problem, tak ho zalopatuji penezi !
  Proto president Trump naridil zaplatit vsem, komu vlada zavrela firmy finnacni nahradu. Podminkou je sedet doma - zpomalit postup nemoci ! Toho se dozaduji vedci !
  Amerika to vyhra proti nemoci ! VERIM TOMU SILNE ! ! !
  (A Trumpova Amerika jednou zkroti i tu Nemku - babu destruktivni Merkerovou z EU, ktera zahnojila Evropu barbary a ted je tam velky problem. V Italii nejhorsi - 500 umrti denne.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky "Honolulu" - jen pište, když vynecháte nadávky hurvínků, budete schválen běžně jako my. Rádi se od vás dozvíme pravdu, jak to všechno probíhá v Americe, a dopady na řadové občany, jak se tomu brání, co tomu říkají. Máme alespoň srovnání, které je teď, co se naše vzájemné "zemské" poměry podobají jeden druhému jako vejce vejci, docela užitečné. Mějte se hezky.

   Smazat
  2. 16:48
   No jo,vrána k vráne a hlavně obdivovat kamiony,který to všechno mají na svědomí!!!!!
   Redakce,redakce.....

   Smazat
  3. 16:48
   Jasně,poděkuj a ještě mu pošli hudlana za to,že amiokupant má celou tuhle hrůzu na svědomí,ynteligente!!!!!

   Smazat
 14. USA? Vypustily džina z lahve a zpátky už ho nedostanou. Právě dostávají do kokosu, vrátil se jim bumerang, který hodily po Číně. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. A ještě jeden: "kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá".

  OdpovědětSmazat
 15. Na "protiproud.cz" je krásný titulek dnešního článku. Víte, co je to americká krása? To když senilní, korupcí prolezlý Joe Biden půjde do prezidentských voleb proti Donaldu Trumpovi :-)

  OdpovědětSmazat
 16. V USA se sice někde nedá koupit toaletní papír, ale zato se bezprecedentně zvýšil počet lidí, kteří chtějí získat střelné zbraně a v panice před obchody se zbraněmi vytvářejí dlouhé fronty. Prostě i zde platí, že štěstí přeje připraveným! Kam se na Američany hrabou občané Holandska. Ti už všechno vzdali a stojí obrovské fronty ne na toaleťák, ale na marjánku před coffeeshopy :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou asi vystrašenější než my v Evropě a to sousedí s hodným Mexikem a my se zlobivým Turkem.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.