Reklama

úterý 10. března 2020

Kovanda vysvětluje krvácení na ropném trhu: Saúdové hrají vabank, Rusko je ale díky sankcím odolnější

Lukáš Kovanda - ekonom
10. 3. 2020 Sputnik
Český ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že jsme se právě stali svědky cenové války dvou světových ropných velmocí. Strategickým cílem Ruska je vymést břidličné producenty z trhu, čemuž může přispět právě výrazné zlevnění ropy. Rijád doufá, že stejnou zbraní přinutí Rusko ke kompromisu, Moskva je však vůči levné ropě odolnější než saúdská monarchie.


Současná situace, jež vznikla po neúspěšném pokusu členů OPEC a řady dalších států, včetně Ruska, dohodnout se na škrtech v těžbě ropy na další období, je bezprecedentním jevem, myslí si hlavní ekonom investičních fondů CZECH FUND Lukáš Kovanda. Kromě prudkého pádu cen ropy se dalším důsledkem může stát zlevnění pohonných hmot v Česku.

„To tu ještě nebylo. Saúdská Arábie v době rekordně padající poptávky po ropě zahajuje cenovou válku s Ruskem. Ceny ropy odběratelům sráží nejvýrazněji za alespoň 20 let. Pohonné hmoty v ČR mohou zlevnit na či pod 25 Kč za litr. V boji s koronavirem by jejich láce jistě pomohla,“ sdělil svou prognózu český expert.

Důvodem odmítnutí nové dohody o škrtnutí v těžbě ropy ze strany Ruska je snaha znesnadnit činnost amerických břidličných těžařů, kteří představují pro Rusko výzvu na ropném trhu. Při extrémně nízkých cenách se těžba břidlicové ropy stává totiž nerentabilní. Nízká cena ropy ale představuje zátěž i pro rozpočet státu, jež převážně spoléhají na příjmy z těžby surovin. Právě proto snaha Saúdů učinit nátlak na Rusko prostřednictvím zvýšení těžby v nadcházejících měsících s tím, aby způsobili ještě větší propad cen, může mít nepříznivé důsledky i pro blízkovýchodní království.

Strategická dimenze

Jak uvádí český expert, tyto důsledky však mohou být mnohem horší pro Saúdskou Arábii než pro Rusko. Kovanda zdůrazňuje, že po roce 2014, kdy byly na Rusko uvaleny první sankce a svět zaznamenal výrazný pokles cen za ropu, se Moskva nové skutečnosti přizpůsobila a západní sankční omezení v podstatě přispěla k tomu, že je Rusko nyní odolnější vůči vnějšímu ekonomickému nátlaku než Saúdská Arábie.

„Saúdové hrají vabank. Rusko je ale dnes lépe připraveno čelit nízkým cenám ropy než ještě roku 2014, kdy Rijád cenově válčil naposledy, neúspěšně. Západní sankce namířené na Rusko jej v uplynulých letech učinily odolnějším, takže jeho rozpočet snese celkem pohodlně i nižší ceny,“ uvedl Lukáš Kovanda.

Český ekonom pochybuje, že by Saúdové měli úspěch v jejich snaze přimět Rusko k dalšímu kompromisu. Podle Kovandy pravděpodobnost toho, že se Moskva vrátí za jednací stůl a přijme podmínky svých partnerů, není vysoká i kvůli tomu, že nízké ceny za ropu mohou být pro Rusko prospěšné ze strategického hlediska. Jedná se totiž o situaci, při které budou muset američtí břidlicoví producenti omezit či zastavit svou těžbu kvůli nízkým cenám za ropu. V takovém případě Rusko získá možnost ovládnout nové trhy, jež se uvolní po odchodu těžařů břidlicové ropy.

21 komentářů :

 1. 1. Rusko - relativně stabilní ekonomika a to i přes sankce, nízký státní dluh, dostatek finančních rezerv ve fondu národního bohatství - při pádu ropy pod 40 dolarů za barel utrpí ztráty, s nimiž je schopna ekonomika Ruska se srovnat;
  2. USA - při ceně barelu nafty pod 40 dolarů jsou existenčně ohroženy společnosti těžící ropu a plyn z tekutých břidlic a to z důvodu nemožnosti splácení půjček. Hrozí úpadek tohoto průmyslového odvětví v USA;
  3. Saúdská Arábie (SA)- je schopna se ziskem těžit ropu při cenách cca 20 dolarů a vyšší za barel. Sníží se však podstatně zisk z prodeje ropy. Co by hlavní kupující zbraní v USA (ročně desítky miliard dolarů), podstatně omezí nákup zbraní v USA, a to ne k radosti zbrojařů v USA. Navíc přestane SA přeprodávat zbraně státům Blízkého východu.
  Tož tak nějak s ropou a světem, ale můžu se mýlit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:33
   Pak se už mýlýme dva; také mi tak vychází.
   K tomu ještě je nutno vzít v úvahu, že z jmenované trojice států je pouze jeden díky svým občanům odolný, protože silný vnitřně. Nebo, jinak řečeno, jehož občané jsou vlastenci stojící za svým státem Matičkou Rusí. A to i v dobách, kdy ta matička byla spíše než matičkou zlou macechou. Což je ostatně i důvod proč sankce ani nátlak na RF nemají naději na úspěch.

   Vymazat
 2. Škoda, že sa to,nedá dobre čítať.

  OdpovědětVymazat
 3. Nezobrazuje se korektně. Šířka .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čitelné zde :https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020030911620486-kovanda-vysvetluje-krvaceni-na-ropnem-trhu-saudove-hraji-vabank-rusko-je-ale-diky-sankcim-odolnejsi/

   Q.

   Vymazat
  2. V takovém případě Rusko získá možnost ovládnout nové trhy, jež se uvolní po odchodu těžařů břidlicové ropy...

   Myslím, že nikoliv, protože bude uvalen zákaz nákupu ropy od Ruska.

   Vymazat
  3. Rusko získává možnost laciněnji skoupit rublíky z cizích rukou...

   Vymazat
  4. 13:07, prosím vás, když nerozumíte monetární politice, raději nepište!

   Vymazat
 4. Muze mit za nasledek skonceni spolecnych cen a diktat cen nekterych ropnych statu ostatnim..Konec OPEC a jinych podvodnych vyderacskych sdruzeni...
  Jako predtim ropne staty vydiraly jine az do svetove krize a pres to jsou nejvetsi spojenci zapadu a predevsim USA, EU /1973/.
  Protoze kazde zdrazeni zaplatime vzdy jen my!!! A korproace bohatnou..Tez velmi zbohatnou, mozna jeste daleko vice i na zlevneni ropy..!!!
  Sarabove brzy s ropou konci a snazi se orientovat dle vzoru USA na vyrobu penez chytrymi financnimi podvody..
  100 miliardova chystana ropna korporace /Aramco/, nejvetsi na svete tak odchazi do kytek. Akcie neprodaji ani za polovinu.
  Pred casem byly davy princu a ministru v SA zadrzeni, nekteri neprezili a ozebraceni do posledniho milionu..
  Take neprezil ten novinar , byl rozstvrcen ,ze si sel pro visa..Coz prispelo velmi k popularite Saudu vsude na zapade a Trump hned prispechal na statni navstevu,tim oficialne pozehnal takovym zlocinum.
  Asange, ostatne take konci podobne v rukach Trumpa..
  Vyskocili zpravy ze korunni Princ Salman chce svrhnout Saudi krale s pomoci US Pompea ,ale vysledek je zatim nejasny, ze zase zavreli nejake prince a vsecko na ne hodili...
  Mezitim jedno je jiste ze Saudi neumi setrit ani nevi co to je...A dluhy jim zase rostou astronomicky.
  Putin prohlasil ,ze ma neco miliard schovanych na spatne casy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 3:00 Nějak se mi příčí litovat Saudy a ropné nadnárodní společnosti, kdÿž u nás doma je plno rodin v exekuci a lepší už to nebude.

   Vymazat
 5. Já to napíši jinak,něco podobného se čekalo a koronavirus to spustil,že několik boháčů,ještě víc zbohatne.Mnoho firem,bank zkrachuje a o to jde,aby je pak někdo odkoupil za pakatel a ještě více se soustředila výroba finance mezi menší počet majitelů.

  OdpovědětVymazat
 6. Takové jsou zákony přírody. Muselo jednou dojít na to že velcí parazité začnou požírat ty menší. Jenže co potom? Každý kdo má rád rodinu a své potomky o tom musí přemýšlet.

  OdpovědětVymazat
 7. Přeji úspěch Rusku pokud to usa projedou tak aspoň nebudou mít prachy na zbrojení barevné revoluce a stáhnou okupační armády ze světa domu.

  OdpovědětVymazat
 8. https://beforeitsnews.com/strange/2020/02/the-jewish-cult-behind-illuminatinwo-2475201.html
  kabalističtí Židé jsou organizováni v sektě zvané Chabad, která ovládá Donalda Trumpa prostřednictvím jeho členství ve svobodném zednářství a jeho zetě Jareda Kushnera. Jeden hřebík na Žida má podle Chabada větší hodnotu než celá nežidovská světová populace (včetně Evropanů, muslimů, Asiatů a Afričanů)…
  To je za programem NWO. I vize Davida Ben Guriona, že Židé jsou ve středu NWO, osvětují sen, kde sliby Bible pro Židy ovládají veškerý lid Země v souladu s židovskými proroky bible. Hádejte, kdo financoval a postavil Nejvyšší soud s iluminátskou pyramidou Vševidoucího oka ?! Rothschildové samozřejmě! Hra VABANK začala ...

  OdpovědětVymazat
 9. Tedy vtírá se do mé mysli, že coronavirus bude dokonce přesvědčivější než marxismus, tedy pro ty méně chápavé a nechtivé. A z toho by mohl být větší průšvih, než byl po 2. světové válce a u nás např. po únoru 1948.

  OdpovědětVymazat
 10. Kdo kamarádí s USA, tak vždy dopadne špatně. Nebo se pletu?
  Těším se na diskusi.

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem přesvědčen, že Rusko nějaké snižování cen ustojí. Vlastně jim to pomůže. Já bych také nejel tankovat naftu do mého vozidla do vedlejšího státu protože je tam ještě dražší a nekvalitnější. Srovnávám putování oceánem do evr. přístavů. Stejně tak od Saudů do evr. přístavů. Svatá Gréta to nějak zapomněla zdůraznit a více křičet a pohlavkovat evropské pohlaváry!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Jo, je to riziko, ale Sýrie byla také rizikem a Putin ji v podstatě vyhrál.A když břidliční US budou poraženi, spadne jim alespoň trochu hřebínek

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.