Reklama

středa 25. března 2020

Kupole proti viru

Konstantin Sjomin 
Konstantin Sjomin 
25. 3. 2020  překlad Outsidermedia (St. Hroch) 
Velmi dlouho jsme sledovali stanici NTV a REN-TV, velmi dlouho jsme bourali vzdělávací systém, velmi neodbytně jsme dobíjeli akademii věd, předělávali planetária na chrámy a závody na bowling centra. Zavírali jsme laboratoře a výzkumné ústavy. Teď se nám zdá, že virus je jakousi zrádcovskou, panikářskou hysterií, vymyšlenou liberály, zednáři a mimozemšťany, které bychom si, jako obyčejné chřipky, neměli příliš všímat. Stačí pár procesí a vše přejde…

Kostelní zvon jako prostředek boje proti viru – takový neobvyklý prostředek boje proti pandemii navrhl metropolita (ruské pravoslavné církve – pozn. překl.) bělgorodský a starooskolský Juan. Tento návrh schválil i gubernátor… Metropolita Juan prohlásil, že se v době epidemií na Rusi vždy ozýval kostelní zvon, a že ruský vědec Fatěj Šipunov dokázal, že zvuk kostelního zvonu ničí mikroby.

Tady vidíme, jak rychle aktuální problém, problém šíření epidemie koronaviru, naráží na základní otázku filozofie. Toho, koho ovládá duchovní svět, nazýváme idealistou. Idealista odmítá fakta, vědu a s opovržením hledí na hmotný svět. Vpravuje Boha do Ústavy, dezinfekci nahrazuje svěcenou vodou, odmítá, že by líbání ikony mohlo přispět k šíření infekce – s poukazem na to, že by v takovém případě museli duchovní marodit ze všech nejvíc. A nyní je velmi dobrá příležitost přesvědčit se, jak se s epidemií vypořádává duchovní svět…


Co je koronavirus


Pro ty, kteří dosud nepochopili, říkám, že koronavirus je nebezpečný nikoli procentem onemocnělých nebo závažností komplikací. Není to nemoc osobní, ale společenská, systémová nemoc. Hlavním rizikem je tu dynamika, množství onemocnělých a přeplněnost nemocnic, riziko zhroucení medicíny, která pod náporem pacientů padá do vývrtky. Musí zapomenout na všechny ostatní pacienty, nestačí lidi ani prostředky, nemá kdo léčit, nemá dokonce ani kdo pohřbívat. Není jasné, koho zachraňovat a koho ne. Vidíme to na příkladu Itálie, Íránu a teď Španělska a USA. V Bergamu byla nucena vláda povolat na boj s virem armádu – a to se stává pravidlem. Je to výzva, která – bez legrace – připomíná válku. Lékaři jsou zoufalí. Španělský lékař řekl, že mají na JIP 200 pacientů a nemohou je léčit…, francouzský Le Monde uvádí slova lékaře z Paříže, že sice konečně dostali nezbytný zdravotní materiál, ale nejspíš s ním nevystačí – karanténu bylo třeba vyhlásit před 3 týdny, a že se obává, že bez skutečné karantény uvidí ještě více úmrtí.

Pokud se skokové zvýšení onemocnění nepodaří zvládnout, hrozí kolaps státu a výbuch sociální nespokojenosti. Nemoc požírá obrovské ekonomické zdroje, se kterými vládnoucí třída počítala pro sebe. Odsud vznikají extravagantní rozhodnutí – například, aby si to odmarodili všichni, aby se ve společnosti vytvořila imunita pro ochranu v budoucnosti… Nový ministr zdravotnictví Ukrajiny tuto myšlenku zformuloval ještě dostupněji: Najednou vymřou všichni důchodci… Přiznejme si, že je to pěkný doplněk k penzijní reformě – zbavit se sociálního balastu. Přitom se ale v epicentru italské epidemie aktuálně nachází zhruba 70 tisíc ukrajinských gastarbajtrů.

Znovu: Hlavní příčinou úmrtnosti při hromadném rozšíření nákazy je neschopnost poskytnout pomoc a dostat pomoc. А křečovitá opatření, přijímaná všemi vládami, až na malé výjimky, svědčí o tom, že idiotů zůstává čím dál méně. Skutečné měřítko katastrofy se začíná odhalovat dokonce i nejpоbožnějším představitelům. Vedle Itálie se epicentrem epidemie staly USA, kde jeden stát za druhým vyhlašuje mimořádný stav a žádá vládu o pomoc. Vláda Floridy, což je celoamerický domov důchodců, prosí Washington o zaslání 500 tisíc ochranných obleků, rukavic a testovacích souprav, a také 2 milionů masek a 5 tisíc přístrojů umělé plicní ventilace. To je víc, než činí federální rezerva. Trump na to odpověděl, že nejsou přepravní službou, aby se tedy pokusili ty věci opatřit sami, že mají naději na sjednání výhodnější ceny – v tom je smysl obchodu…

Hlavní, co znepokojuje buržoazii, je, jak v této situaci nepřijít o moc, neprohrát volby, nezkazit přechod moci. Takže se hodí někoho obvinit. Trump napřímo na tiskovce nazývá virus „čínským“, tedy že Ameriku nakazili nepřátelé. To, že Číňané obvinili z rozšíření viru americké vojáky, označil za lež. Přitom se na každém rohu vydávají prohlášení, že byla epidemie neočekávaná – ovšem ne pro všechny. Tajné služby varovaly – šéf senátního výboru USA pro tajné služby varoval v únoru přátele oligarchy, že: „je to věc nakažlivější a šíří se mnohem agresivněji, než všechno co jsme dosud viděli. Víc to připomíná epidemii roku 1918 (španělská chřipka)“. Sám senátor z toho vyvodil správné rozhodnutí, když svoje portfolio akcií rozdělil na 12 menších porcí. Tou dobou americké centrum pro zamezení a kontrolu nemocí (CDC) rozeslal lékařům varování před COVID-19 s doporučeními, mezi nimiž je, aby si chránili obličej rouškami od podbradku nebo krku, v krajním případě aby použili roušky rukodělné, šátky nebo šály…. Šátky nebo šály… A to je nejbohatší země světa, podle jejíchž odkazů už léta přestavujeme svoje zdravotnictví. A je tu ještě choulostivá otázka množství bezdomovců v ulicích, kteří jsou při jakékoli epidemii chodící bombou.

Je možné, jak dlouho chcete, opakovat mantru o panikářích – jistěže je panika nebezpečná a my o tom stále mluvíme. Ale ještě nebezpečnější je dotěrná a sebejistá lehkomyslnost. Londýnská Imperial Colledge zveřejnila svoji prognózu, podle níž, v nejlepším případě – pokud se dostane pomoci všem pacientům, zahyne v Anglii 250 tisíc lidí a v USA více než milion.


Co ještě způsobí virus?


Jak reaguje na virus ekonomika založená na loupeži, krádeži a exploataci? Trump oligarchům slíbil pomoc ve výši 600 mld. dolarů a obyvatelstvu 250 mld. Diskutuje se jednorázová výplata 1 tisíc USD na dospělého a 500 na dítě. FED se chystá zachránit burzy novým kvantitativním uvolňováním (spuštěním tiskárny) za 1,5 bilionu USD.

Ale už teď je jasné, že virus odstartoval světovou hospodářskou krizi, jejíž následky budou těžší než následky epidemie. MOP upozornila, že v nejbližší době přijde o práci 25 milionů lidí. Podle jejích dat už nyní škody, způsobené virem činí minus 30 tisíc pracovních měsíců. Ztráty dosáhnou od 800 milionů do 3,5 bilionu USD.

Nejdříve dopadne krize na ty, kteří nic nevyrábí – sféru služeb. Zdálo by se, že je to jen dobře, když se tato, v 70. letech neskutečně nafouknutá (mj. pocitem vlastní důležitosti) sféra trochu seschne. Démon se ale neomezí jen na kreativce a hipstery. Jen za týden je registrováno na 2,5 milionů lidí na burzách práce, což je 30% nárůst. Ministerstvo práce se obává, že nová statistika pohřbí burzy, a požádalo svá oddělení, aby nepublikovala konkrétní čísla do příštího čtvrtka. Propouštění, nezaměstnanost – to je skutečný virus visící nade vším. Scandinavian Airlines (SAS) propustí 10 tisíc pracovníků, což je 90 % jejích pracovních sil. Letecká společnost Norwegian propustí 7.300 pracovníků, což je 90 % stavu. AB Volvo v pátek oznámilo, že od příštího týdne posílá na neplacenou dovolenou 20 tisíc pracovníků, v souvislosti s uzavřením všech závodů v zemi. Air Canada propustí 5.100 lidí, Cirgue du Soleil 4.679, což je 95 %. Metropolitní opera v New Yorku provedla vyúčtování se všemi pracovníky odborového svazu, včetně sboru a muzikantů. Mezinárodní Aliance pracovníků divadel hlásí ztrátu 12 tisíc pracovních míst, tisíce pracovníků propouštějí hotelové společnosti, obchodní sítě, podle agentury Moody’s je v USA v ohrožení zhruba 80 milionů pracovních míst, což je skoro polovina pracovních sil, mnohé společnosti se zavírají úplně, atd, atd.


Kde jsou kořeny viru?


A tady se otevírá obvyklý rozpor, na který poukázal už onen vousatý chlápek z 19. století (K. Marx) – rozpor mezi společenským charakterem výroby a soukromým charakterem přivlastnění. V celé Americe se zavírají všechny společnosti s méně než 500 lidmi, protože uzavřít giganty typu Amazon, Ford nebo GM dost dobře není možné, ale na druhé straně také nelze všechny pracovníky chránit před infekcí. V důsledku toho se rozjíždí vlna stávek, nepovolených „kapesními“ odbory, kdy dělníci prostě pokládají nástroje na pás a odcházejí (s poukazem, že byli puštěni domů všichni manažeři, zatímco oni zůstali bez ochrany).

Takže jak to vše ovlivní stav světové ekonomiky, světových trhů, burz, které je z pohledu katastrofálního propadu tohoto týdne, na čase rovněž napojit na umělé dýchání…? V podmínkách „dolarového sucha“, se jako v roce 2008 FED pokouší hodit záchranný kruh alespoň spojencům (Kanadě, Anglii, Japonsku, Švýcarsku), pro které byly otevřeny zvláštní swap linie. Ostatní to nebudou mít vůbec jednoduché. Spojené státy zadýchávající se epidemií se paradoxně pokouší použít virus jako zbraň proti jiným zemím. Zachovávají sankce proti Sýrii, Íránu a Venezuele a vyhrožují novými sankcemi proti všem, kdo poruší režim zákazů. Tyto tři země se obrátily na MMF se žádostí o mimořádnou pomoc, což USA díky svému vlivu zablokovaly. USA se netají tím, že doufá ve svržení demokratických vlád v těchto zemích.


A jak v Rusku?


Na krasnojarském letišti se lidé cestující z Thajska vzbouřili proti liknavému přístupu k vydávání rozhodnutí o karanténě (dvoutýdenní autoizolace) – tři pracovníci za několik hodin vyřídili z 800 pouhých 50 potvrzení (v této souvislosti se mi vybavuje Chazinovo upozornění na sabotáž státních úředníků – pozn.překl.). Rozhořčení a unavení občané prorazili policejní kordon a odjeli do města bez dokladů.

Léta buržoazní propagandy, šíření klerikalismu a tmářství, reforem vzdělávání, ledabylý vztah k vědě, vykonaly svoje dílo. Objevily se miliony naprosto nekompetentních, ale velmi sebevědomých lidí, kteří si nepřejí slyšet hlas rozumu… pro ně je to vše jen nachlazení, sezónní chřipka, na které za rok zapomeneme. Kdepak – nezapomenete! Obchodní a průmyslová komora RF informovala, že rozšíření nového typu viru může vyvolat hrozbu uzavření pro zhruba 3 miliony podnikatelů a 8,6 milionů lidí riskuje, že zůstanou bez práce. Moskevské obchodní sítě ztrácí zákazníky, a pokud tendence potrvá, budou muset propustit 25 % zaměstnanců. Daleko větší problém to je pro restauratéry, kteří už byli nuceni část pracovníků propustit a zbytek poslat na neplacenou dovolenou, nebo převést do kurýrní služby. Šachta „Raspadskaja“ patřící do skupiny oligarchy Abramoviče se připravuje na zastavení těžby na půl roku až rok. Šachta „Alexijevskaja“ propustí 20-24 března první část – 350 pracovníků, což je polovina stavu. Podobná upozornění přicházejí i z dalších šachet. Zprávy o propouštění nebo snížení mzdy přicházejí ze všech stran – od letišť po automobilové koncerny a banky.


Jak je to s tím zvonem?


Takže naděje na to, že se virus poleká zvuku kostelního zvonu, se zatím neplní. Krize a virus jsou skutečnými globalisty. Ony jsou nadnárodní a kašlou na krev, půdu, víru, na balalajku, modlitbu, tradice a patriotismus. Ony znovu ukázaly, že se lidé dělí na dvě kategorie: Vlastníky výrobních prostředků a námezdní pracovníky. A žádná solidarita mezi nimi není. Jak řekl Francis Scott Fidgerald: „Velmi bohatí se velmi liší ode mě nebo tebe…“. Zatímco většina z nás panikaří kolem chybějícího toaletního papíru, nebo nezbytnosti pracovat z domova, existují lidé, zaujatí zcela jinými přípravami. Jedni posílají rodiny na ostrovy soukromými letadly, nebo na venkovská sídla. Populární destinací je, dle The Guardian, Nový Zéland. Smůla je, že ať přijedou kamkoli, všude s sebou berou miliardáře… před sebou neutečeš.

Jednou dnešní krize donutí obyvatele horních a dolní pater naší sociální pyramidy, aby se setkali. A na tom, kdo bude lépe organizován, závisí finále tohoto představení. To nebude mít nezúčastněné diváky. A vy, ať se vám to líbí nebo ne, jste už dávno na scéně…


Překlad: st.hroch 200323

19 komentářů :

 1. Nevím jak komu, ale mě se ten článek líbí VELICE! Trefa do černého!
  Lidičky, dcera žije v Kalifornii a podle ní je tam mnohem hůř než u nás, s tím koronamorem tedy...Žádné příspěvky, žádná pomoc, každý sám za sebe. Prý "každý musí pádlovat sám svou kanoi". Ale ti staří, s dětmi, samotní, nemocní? A do toho barevní obyvatelé, kteří poškozujíještě i ty bídné veřejné pomoci. A to je KALIFORNIE! Bohatý stát.... jinde to bude asi ještě horší. Buďme rádi, že jsme tady, v těch špatných časech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chci poděkovat redakci, že zde tento článek dala. Sjomina sleduji již dlouho a světonázorově jsem na jeho straně. Ano trefa do černého. Na druhou stranu se nelze upnout jen na něho. Mám na mysli to, že i v Rusku jsou v principu stejné úlevy na daních a EET jako zde v souvislosti s virem. Zkrátka jednotný postup. To u mě vyvolává podezření, že virus a mediální aura kolem něj je od začátku dobře řízena. Je zajímavé, že v bývalém soc. bloku se postupuje skoro stejně jako u nás včetně úlev na daních na rozdíl od Západu. Takže virus existuje, úmrtí na něj existuje, nakažení existují, ale současně je rozjeté globální divadlo, které má za úkol zastřít procesy jejichž důsledky budou razantnější a z hlediska času dlouhodobé. Začalo přeformátování světa a přerozdělení sfér vlivu. Škoda že to odnese jako vždy spousta nevinných lidí.

   Smazat
  2. 7:06, nebojte, Amerika si s tím poradí. Ono to že začátku vypadá strašně, ale pak uvolní prostředky a chopí se organizace. Tak jako pro živelných pohromách, oni jsou na to zvyklí.

   Smazat
  3. 1812-Pokud je tam těch cca 30-40 % na dávkách a do procesu (pracovního!)nijak zapojeni nejsou, tak jediná starost vlády tam bude včas je nasoukat do těch pytlů se zipem. Hrozné,?? Tentokrát bych vynechal Indiány. Pár bizonů se ještě po prériích potuluje, oni by si je časem zase pomnožili. Q.

   Smazat
 2. ♫ - Skončili jsme jasná zpráva

  1/
  Skončíli jsme jasná zpráva
  z dálky z blízka Covid mává dál,
  venku chodit já abych se bál.
  Odněkud k nám přišel zvenčí,
  vybírá si starší, slabší, sám,
  kam se kouknu lidi s rouškou mám.

  R:

  Život s vládou netečnou
  minulost je prej
  panika teď rychle stoupá vzhůru.
  Zprávu krásně zbytečnou,
  co má lživý děj,
  píše se v ní senior má smůlu,
  kam se kouknu kousek viru mám.

  R:

  3/
  Skončili jsme jasná zpráva,
  není komu v oknech mávat,víc
  jasná zpráva konec funkce plic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že Vám Janda nebude upírat autorská práva!

   Smazat
 3. Ještě , že v tom "kapitalistickém" Rusku mají Putina, ten zatím drží onen bezohledný kapitalismus na uzdě. Z těchto pohledů je komunistická čína, tím nejlepším možným řešním, jak najít cestu mezi kapitalismem, řekl bych, podnikáním a socialismeme. Kapitál je nutno držet na udě, aby nepřerostl stát, jako v rusku. Nedovedu si představit, kdyby v Číně v 90 letech řádil nějaký Jelcin, to by byla katastrofa pro celý svět.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak to je hraboši jen nebudou hrabat ale budou si dál v pohodě žít. A odskáčou to zase normální lidi.

  OdpovědětSmazat
 5. Tento článek soudruha Konstantina Sjomina je vcelku normální. Ale jinak je soudruh Sjomin těžký antiputinovec ostatně jako celá zrádcovská KPR (KS Ruska) placená Pátá kolona z Fashingtonu.
  Většina občanů Ruska ví, že SSSR nepadnul v důsledku nějaké ekonomické krize, ale proto, že "věrchuška" partokracie rozbila Sojuz politickými nástroji. Tato banda vzdala cestu k sociálně spravedlivé společnosti (stejně jako u nás KSČ), protože se vrcholoví komunisté chtěli stát miliardáři jako na Západě.
  Dnes i přes jistou relativně velkou podporu KPR lidé většinově berou "komunisty" jako zrádce a Pátou kolonu Západu. Lidé v Rusku prohlédli a nechtějí zlodějský kapitalismus ani "pseudosocialismus", ale chtějí skutečně sociálně spravedlivou společnost s přímou demokracií bez parazitních elit.
  Rusko má svoji koncepci rozvoje a řízení společnosti a pomalu a jistě kráčí touto cestou.
  A soudruh Sjomin je naopak součástí Páté kolony !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K 9:14 - nejdříve říkáte,že článek Sjomina je vcelku normální, také se mi zdá celkem objektivní, alespoň dle toho, jaké informace mám k dispozici. Ale škatulkovat a označovat konkrétní lidi, politiky ? Nevím z jakých zdrojů a dle jakých informací tvrdíte, že Sjomin je zrádce, KS Ruska je pátá kolona (zjednodušeně zástupců toho nějvětšího kapitálu),atd. Pak píšete,že víte co chtějí lidé v Rusku atd. No nevím zda-li jsou to fakta a odkud jsou zdroje o které se opíráte, ale dle mě neuvádíte fakta na kterých lze stavět a posoudit objektivně situaci v Rusku. Bohužel dnes je Rusko většinově tvrdý kapitalistický stát, který ovládla oligarchie, která stát rozkradla, ještě víc než u nás. Jak by jinak vznikla velmi rychle, sice úzká, ale velmi bohatá vrstva,řekl bych třída. Ano zde s vámi souhlasím "zlodějský kapitalismus". Putin má v zásadě dvě zásluhy. Dokázal zastavit další rozpad státu a zastavil další rozkrádání st.majetku a snaží se udržet oligarchy na uzdě. Je škoda, že se tam nenašel v 90-tých letech někdo , jako v Číně a zabránil takovému rozvalu ,hospodářský pokles byl cca 40% a byl větší než za VV války.

   Smazat
 6. Mne nejvíce zaujal, co se koronavirusu, ale i imunity týče, zejména duchovní rozměr věci, jak je ve svém videu vysvětluje Dr. Josef Staněk, na YouTube ze 7.3.2020 "Koronavirus očima Dr. Josefa Staňka". On mimo jiné říká, "Imunita to je analogie, duše totiž okopírovává pro tělo, pro nevědomé pochody v těle to, co je v duši. Jestliže ten dotyčný člověk má smysl a respektuje a ví o zákonech duchovních a respektuje je a činí tak , tak to jeho podvědomí a jeho imunitní soustava okouká od té duše a začne být taky respektující a udržující pořádek v těle, čili imunita jde navýšit. Jestliže člověk řekne, žádné zákony nejsou, dělat si mohu co chci, hlavně když mě nechytí, tak se naučí, je udáván čas, roky, desetiletí, jeho imunitní soustava nerespektovat boží zákony, zákony duchovní, naučí se to a začne nereagovat na to, na co má, neboli nemá imunitu na nemoci, nebo naopak reaguje alergicky na to co je neškodné".
  Vždycky jsem toto tak nějak podvědomě cítil, aniž jsem si to uvědomoval a nyní vím, že pan Dr. Staněk má určitě pravdu. Hlavně je to vzpruha pro slušné lidi dodržující duchovní a boží zákony a naopak určitá spravedlivost už za života pro ty kteří si myslí, že si mohou dělat co mohou. Ne že bych někomu přál něco špatného, ovšem každý si jak se říká jede na své triko a pokud je plnoletý a svéprávný měl by to respektovat.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 7. Musím jednu věc napsat. Premiér mě každý den nas..e, když si musím vzít roušku. A dobře mě tak, měl jsem se včas odstěhovat na jižní pól, tam nic není.

  OdpovědětSmazat
 8. 9:14 OK https://www.youtube.com/watch?v=KjX3pd8fd8g
  Hlavní zprávy Ruska a světa na kanálu události dne Rusko, Ukrajina, USA. Putinovo Rusko ruší rizika. Rusko přivedlo liberální Západ k úplnému zoufalství.
  USA: Rusko musí zahájit válku nebo kapitulaci! |
  Rusko se tak specializuje na ukončení válek. https://www.youtube.com/watch?v=rgndGg1DDsw
  Rád bych si vzpomněl na slova velkého Henryho Kissingera, který prohlásil, že ve věku 96 let byl zklamán myšlenkami kapitalismu a považuje největší hřích USA za „systematickou destrukci jediného spravedlivého světa - Sovětského svazu“, kde „nový člověk se skutečně narodil ... homo sovietikus. „Tento muž byl o krok výše a je mi líto, že jsme tuto rezervu zničili. Možná je to náš největší zločin.“ Podle Kissingera ho chování jeho vlastních vnoučat přimělo k takové myšlence.
  Je zřejmé, že panika nad koronavírusem je opona, která zakrývá přerozdělování světové nadvlády nad ropu a další zdroje planety. Je to bitva, v jejímž důsledku vítězí buď světlo, nebo tma. Osobně věřím, že zvítězí světlo, dobro a rozum, Rusko a ti, kdo sdílejí naše hodnoty, zvítězí. Ruský svět vyhraje!

  OdpovědětSmazat
 9. Je smutné, když člověk mezi velmi rozumnými věcmi plácá blbosti. Křesťanství tvrdí, že i velmi špatné věci mohou přinést něco dobrého, protože stmelí společnost a oddělí zrno od plev. Není to samozřejmé - taky mohou společnost definitivně rozbít. Je správné, že křesťané volají, aby nastala lepší varianta. Takže i líbání ikon můžeme vidět jako demonstraci toho, že radši umřu na koronavirus, než abych žil v tom, co bylo.

  OdpovědětSmazat
 10. Poslední dny se mi hlavou honí myšlenka, že je virus a jeho rozšíření plánovanou akcí. proč?
  V minulosti velké krize vyřešila velká válka. Současná situace se válce začíná podobat.Alespoň co se ekonomických dopadů týká určitě. Co do počtu obětí se ještě uvidí.

  OdpovědětSmazat
 11. Toz jak se zdá bel to úder na hlavicko...je to to same jako hlavó proti Mihuly....tade nende o viros ale o princip SARS cov 2. je to jak o blbéch na svadbe,kde se bodó resit rózná teorie a nakonec oletí paposek neb Marka zapomenete zavrít okno v kópelne toz stálé zdravi...clvek se aspon prospí a prinde na jiné myslénke nez co be sezral ....hezké den P.S.

  OdpovědětSmazat
 12. Epidemie začíná nabírat na obrátkách v USA, na Rusko to jen čeká. Byli by dobré, kdybyste mi uveřejňovali komenty, které mám z ruských webů a diskusí.

  OdpovědětSmazat
 13. Už rotuje i Rusko, podle zpráv z rádia, jsem se u snídaně dozvěděl, jak moc řádí pandemie v Rusku. No pak při pohledu na aktuální tabulku na internetu, jsem zjistil, že na top10 má Rusko ještě hodně daleko.

  OdpovědětSmazat
 14. Radio neposlóchéte, dopoledne tam bel jakési Pavel Fišer. Nadával do zrádcó, tem co děkovale Číňanom za te letadla. Toš, nevim asi sme jim měle dat přes hobo. Nadávajó temu Babišu, ale on sám za ten vir nemože. To ti hajsóni z Alp ho sem přitahle, ale ani oni sami za to nemožó. Toš lapme na zadku doma v té karanténě, venku nosme róšku a poslóchéme doktory oni vědijó. Já si navic dezinfikuju krk šlivovicó, on pré ten vir nemá rád alkohol. Viry só sviňa, ale nás nepoßeró. Me sme me.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.