Reklama

sobota 14. března 2020

Ladislav Jakl: Více Evropy více ví?

Ladislav Jakl a -rp-
14. 3. 2020   PrvníZprávy
Známe to z nedávných minulostí dobře. Objeví se vskutku zásadní problém (třeba zakřivenost banánů importovaných z Ekvádoru), a ihned se konaly summity, Evropské rady, mimořádné jednání Evropské komise, noční tiskovky, a řešilo se a řešilo.


A na každý problém existovala stejná odpověď: je nutno přijmout evropské řešení (myšleno unijní, pochopitelně). Je třeba více Evropy, mudrovali bruselohujeři. Je nezbytné postupovat společně. Problém vyžaduje celoevropský koordinovaný přístup, píše na blogu Ladislav Jakl.

Jenže pak přijde covid ostrovid, a co ostrovidí? Kde je teď ta Evropská unie? Kde jsou ony summity? Proč se nejedná do rána? Kde je to pracné a usilovné hledání konsenzu? Kdy už bude to jednotné komuniké? I když normálně se u piva bavíme o ženských, muzice, bolení v zádech, vaření a chlastu, posteskl jsem si včera u stolu: kde je najednou ta slavná Unie? Kde jsou ty summity? Kde je to vyjednávání o společných strategiích? Proč nic takového nevidíme? Proč o nich není slyšet? Z druhé strany stolu dostalo se mi odpovědi: protože tohle je fakt skutečnej problém. Hřebík to dostal rovnou na hlavu.

Přesně tak. O blbostech se jim to vyjednává a předvádí důležitost, natřásá se unijní peří, markýruje se horečná činnost. Ale když jde do tuhého, najednou objevíme jedinou věc, která fakt funguje: národní stát. Vlády. Domácí instituce. Tam sedí lidé chytří i hloupí, schopní i neschopní, pracovití i líní, jako všude jinde. Ale mají jasnou odpovědnost a jasné kompetence. A jednají a rozhodují, jak umějí. Najednou objevují kouzlo té zatracované čáry v krajině, které říkáme hranice. Najednou se přijímají opatření v řádu hodin a ne týdnů a či měsíců. Najednou víme, kdo konkrétně je za který konkrétní krok odpovědný.

V krizi bývají obvykle dočasně suspendované některé svobody. Asi je to tak nutné. Doufejme, že jednotkou této dočasnosti nebude opět jeden furt. A že nám po krizi naše svobody vrátí. Ale jedna jediná věc by mohla zůstat i po covidové krizi: vědomí, že demokratický stát je jedinou institucí, schopnou a zároveň oprávněnou řešit veřejné problémy. Ostatní instituce jsou k ničemu. Pryč s nimi.


36 komentářů :

 1. Právě dnes se nám na příkladu kauzy Covid-19 ukazuje, k čemu je nám EU, k čemu je nám Brusel, k čemu nám jsou europoslanci, k čemu je nám Leyenová? Na všechny tyto otázky lze odpovědět jedním jediným sprostým slovem :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na HOVNO jsou to jen darmožrouti a cizopasníci prostě hajzlové žijící v blahobytu na úkor nás obyčejných občanů.

   Smazat
  2. a všechny tyto otázky lze odpovědět jedním jediným sprostým slovem NA VELKÉ HOVNO.

   Smazat
  3. Ano, tato situace způsobí konec EU a Šengenu. Ti co přežijí tak budou žít v naprosto jiném světě a s jinými hodnotami. To bude mít neuvěřitelné důsledky, které dnes nelze ani domyslet. Pod příkrovem akce koronavirus probíhají další procesy, které svět změní k nepoznání v porovnání s dnešním stavem. Na jednu stranu mám obavy z nákazy, současně však mám radost z toho, jak EU jde do nebytí.

   Smazat
  4. Před cca hodinou byla tiskovka s Havlíčkem a Babiše. V plné nahotě ukázala,že EU je na hov.o Již zaplacené respirátory, které se nakládaly do letadla zabavil stát dodavatele z EU (zřejmě Německo jako v případě Maďarska). Pryč ze žaláře národů!

   Smazat
  5. Už se stává úplně jasné, že předáci EU jsou jen trapní poskoci USA. Doník zakázal cestování mezi USA a EU a Evropa sklopila uši a je to. No a příští týden se bude v Evropě vyloďovat 20 000 amerických vojáků, jedoucích na vojenské cvičení Defender v Evropě. Tyhle lidi nikdo na koronavir netestoval. No a že ohrozí karanténu. No a co? Hlavně že budou řinčet zbraně na Ruské hranici.

   Smazat
  6. Presne tam sedi vselijaky feministky,feministi ,kdovi nevi si rady s nicim a zamestnavaji stada expertu a poradcu ...
   Vysledek i slepice na dvorku vi co chce, na rozdil od nich.. Jako vysledek pak mame rozvrat a rozpad EU, obvinuji z toho kazdyho , ale netusi, ze delaji vlastne zaroven nedelaji co muzou aby toho spolecnejma silama dosahly..Navic se jeste snazi rozvratit mistni vlady.. To je videt , treba , kdyz Merkel prohlasi ze 80% germanu dostane ten virus ,ale hranice hlavne s Italii se nesmi uzavrit..
   Vysledek pak jsou neuveeritelnosti a zahady , jak nekdo muze neco takoveho rict nabo vyslovit.
   Dalsi nasledek je ze uz ani nejsou pouzitelny jako sluhove a kdyz vylezou ven z jejich der ,tak je prvni ,pozvanej islamsta vojede..Mozna i zabije..
   Je zrejme ,ze jim mysleni skodi neuveritelne...
   Dlouhy vlasy kratkej rozum , kratky vlasy jeste kratsi rozum, nebo uz zadnej..

   Smazat
 2. Neustále nadáváte, že se EU motá do národních pravomocí a teď ji přivoláváte? Teče do bot, že?

  OdpovědětSmazat
 3. Krátké, přesné, výstižné, super článek , děkuju.

  OdpovědětSmazat
 4. Souhlasím, zvláště se samotným závěrem ...

  OdpovědětSmazat
 5. Přesně tak eu je naprosto k ničemu neumí nic řešit. Pro fungování potřebujeme stát. Je nejvyšší čas se na ně vybodnout.

  OdpovědětSmazat
 6. Říšská protektorka nadále přijímá migranty a viz níže..
  Merklová včera večer dokonce trumfla Adolfa Hitlera a vyhlásila válku všem lidským bytostem!
  https://www.youtube.com/watch?v=ChSpMX2wBUs

  OdpovědětSmazat
 7. Pane Jakl děkuji, je to přesně tak. Doufejme že po této špatné zkušenosti s EU zejména jejím nekonání v době skutečné krize lidé konečně prohlédnou a nenechají si už nabulíkovat to že musíme být jednotní a solidární s EU jen když se jí to hodí.

  OdpovědětSmazat
 8. Může mi někdo poradit - náhle se povolily jízdy kamiónů v neděli, zároveň se začala hlídat hranice se Slovenskem, kde se kontrolují auta kromě kamiónů... Pokud se zrovna teď zmírní napětí na Turecko-Řecké hranici, tak je to jasné...

  OdpovědětSmazat
 9. Výborný, podnětný článek. Ukazuje, jaké úkoly eurounijní věrchuška skutečně dostala. Realizovat program NWO, nadnárodní rasový mix s dominantním Islámem, kalifát. Soudruzi ale někde udělali chybu, přilétl koronavir a bruselohujeři nestíhají mudrovat!

  OdpovědětSmazat
 10. Boží - Jakl umí trefit do černého

  OdpovědětSmazat
 11. Výborný, podnětný článek. Ukazuje, jaké úkoly eurounijní věrchuška skutečně dostala. Realizovat program NWO, nadnárodní rasový mix s dominantním Islámem, kalifát. Soudruzi ale někde udělali chybu, přilétl koronavir a bruselohujeři nestíhají mudrovat!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kde ja pan Telička a paní Jourová ?

   Smazat
  2. Pro 13:02 O paní Jourové nic nevím. Asi práskla do bot a zašila se jako všichni její kolegové a kolegyně z Bruselu a okolí. A čakají až se bouřka přežene a pak nás začne oblažovat svými řešeními sestávajícími se z nařízení, zákazů, příkazů a trestů. Ale pan Telička se velice činí. Nadává vládě a zejména jejímu předsedovi, že nás zbavuje svobody uzavíráním hranic a omezováním cestování a tak vůbec. Podle něj má vládnout svoboda jednotlivce! Bez ohledu na počty nemocných a mrtvých jiných jednotlivců. A k němu se přidalo ještě několik notoricky známých b-bů z kavárny. Jednoznačně dokazuje že patří do Bruselu a chce se tam vrátit. Ještě ale musí najít někoho, kdo ho tam vyšle. Protože volbami se tam nedostane. Tolik volů zase mezi námi nesežene.

   Smazat
 12. Opakuji, to opravdu chcete aby se nám EU do boje s koronavirem montovala? Aby řešila ujednocení barvy roušek, u nás jsou bílé, světle modré... Aby řešila jaký tvar by měli mít? Přeháním ale ty zmíněné banány nejsou příkladem, že by nám EU byla vcelku na prd? Věřím, že máme své odborníky, kteří si se zákeřným bacilem poradí. A pomoc EU? Snad současnost ukáže jak je zbytečná a jak si jsou národy schopné poradit v tak složité situaci poradit.

  OdpovědětSmazat
 13. Státní hranice už není ani čárou v krajině. Přes zelenou sem přijde kdo chce, kdy chce, s čím chce, tedy i s bacilama. Až se situace uklidní, tak pojede vše po staru. Nikdo z ničeho nic nevyvodí. Na území Schengenu se motají a budou motat statisíce nijak neprověřených osob a další čekají před branami. Obtěžuje je braní DNA, otisků prstů, ověřování věku, zkrátka všeho. Pokud se budeme řídit EU a hrou na city, tak se z toho nevyhrabeme. A to jedná "jenom" o zdravotnická rizika o těch zbývajících ani nemluvě.

  OdpovědětSmazat
 14. Pan Jakl je konzistentní a nikdy nepíše kraviny. Trochu mne ale zaráží skutečnost, že začíná tažení proti Německu čili Merkelové. Nějakým zvláštním způsobem se odsuzují její opatření, aniž by se zjistilo, zda nemají Němci pravdu. Paniku je třeba přeci za každou cenu udržovat a čím drakoničtější opatření, tím musí být každému jasné jaký ten koronavirzus je zabiják a proto se musejí fest utahovat šrouby svobodě. Až takhle lehce někomu skočit na špek asi není nejvhodnější. Za tím vším je nejspíše opět politika, na Rusa nemáme, na Číňana taky ne, největší panika západu je ze spojení Ruska a Německa. Takže když zlikvidujem Německo nebude moci spolupracovat s Ruskem. No jo a Němec chce zpátky od Ušáků zlato, které už je ale kdoví kde. Ušáci zadlužený po uši, ono i v Lýbii, těsně než Kadáfího odkrouhli, se blížilo období splátek dluhů, které měl od západu dostat. Takže celej ten koronavirus, může taky bejt krásnej vytěrák zraku pro hloupé a naivní lidstvo, k osekání svobod a demokracie, holt kronavirus to je svinstvo s tím se nedá nic dělat. Docela rád bych se mýlil. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 15. Když něco nařídí EU, tak je to "ptákovina". EU je k ničemu, jen vysává peníze a strká je na nesmyslné projekty. Viz cizí jazyky v MŠ, kde je dětem i 3 roky. Když se s nimi nemluví v rodině, tak stejně se nic nenaučí. Nebo děti z MŠ v Chrudimi jeli učit děti ve Švédsku hrát kuličky. Kdo to vymyslel, tak je úplný ...

  OdpovědětSmazat
 16. Pan Jakl nikdy nepíše nějaké kraviny. Mne ale spíš udivuje jaká šílená masírovka se rozjela proti Merkelové, nemá ona náhodou pravdu? Jen tak lehce bychom se neměli nechat tahat za fusekli. Na každý pád je jasné, že paniku je třeba za každou cenu udržovat, protože taková příležitost k osekání svobod a demokracie tady už asi dlouho nebude. A za všechno může jen a jen ten mizernej virus. Ovšem za tím vším může být opět politika. Na Rusa a na Číňana anglosasové nemají a největší paniku odjakživa mají ze spolupráce Německa a Ruska. A Němec by chtěl od Ušáků zpátky svoje zlato, které už je ale bůhví kde. To i Kádáfí měl, úplně čistě náhodou začít, dostávat splátky z půjček poskytnutých západu a ejhle stala se mu, taky čistě náhodou taková nemilá věc ze které měla Hitlery obrovskou radost. Docela rád bych se mýlil a neměl pravdu.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 17. Nové repubice, chybí mi tady zpětná vazba, zda článek prošel, či ne. Taky to dost dlouho trvá, ale to může být důsledek toho, že třídíte příspěvky. Na každý pád vítám to, že sem už neprojdou sprosté, vulgární a urážející příspěvky. Hej hou

  OdpovědětSmazat
 18. noviczech
  ...bylo záměrem Bruselu udělat Brusel po celé Evropě? Aby se lidé v celé Evropě měli dobře? Jak je to s uprchlíky, jak je to s koronavirem se třeba jednou dozvíme po pravdě! Jen poznámku z Německé televize: údajně by v Bruselu měla být městská doprava zadarmo!
  Otázka: Zaplatili dopravu v Bruselu, že je zadarmo i naši občané, co splácí dluhy a i ti co jsou v exekuci???

  OdpovědětSmazat
 19. No to je ale fuj otázka. :)
  Kde by byli? Zabarikádovali se v Bruselu a čekají při modlení na konec epidemie. To je zřejmě první případ,kdy byli v Bruselu postaveny barikády ... evropské hodnoty se samy neubrání.

  OdpovědětSmazat
 20. Tak EU skutečně pandemii řádně pohnojila. Samé silácké kecy proti slabším, ale když mají sami něco pro občany Unie udělat, tak skutek utek - tedy politruci z Bruselu jsou bezradní a jedni jsou a jiní si hrají na idioty. A protože si stav uvědomují, snaží se ponížit na svoji mentální a morální podúroveň i občany zemí EU.

  OdpovědětSmazat
 21. Ne ne, je jen dobře, že se do toho eu neplete, jen by škodila. Co si za těch 20 let pamatuji, tak jen prudila a buzerovala, brala mafiánské výpalné.

  OdpovědětSmazat
 22. Korona vir pošle na věčný odpočinek přestárlou evropskou populaci a lidi doplníme z řad běženců, jak prosté a logické chování věrchušky EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:17
   Ať jde FašoEU s doplňováním Evropy opoodpadem do PRDELE!

   Smazat
 23. Koronavir, no dobrý dělají se opatření ať už potřebná či účelová. Asi by se možná měl každý zamyslet zda nemůže pro sebe něco udělat sám. Posilování imunity na to je výborný čaj z echinacey (třapatka nachová) tuším že v DM jsem jej koupil doplněný o vitamín C, vit. C šípkový čaj, kivi, citrony, pomeranče. Někde jsem četl, že pokud používáte šumivé tablety do vody je dobré k tomu zakousnout třeba jablko, jinak je to prý k ničemu. Nedávno jsem někde viděl tvrzení, že zázvor, myslím syrový kořen je 10 000 x silnější než chemoterapie, i kdyby byl jenom 10 x silnější je to fajn. Oblíbený prostředek od nepaměti med, když se udělá čaj z nastrouhaného zázvoru (na porcelánovém struhátku) do něho dá med a vymačká citron, tak to je bomba proti virům. Pozor čaj nesmí být horký když se do něho dává med a citron, citron krájím porcelánovým nožem, jinak vitamíny a enzymy zničíte. Kdo má možnost, na vitamín C je výborný rakytník řešetlákový, taky černý rybíz. Hlavně nepanikařit a nedělat si zbytečně vrásky na pytlíku, ono to nějak dopadne, ještě se nikdy nestalo aby to nějak nedopadlo. Na internetu jsou mraky videí, třeba takový Izer a jeho vtipy, prostě k nezaplacení. Taky dobrá mantra, také z internetu, "Žiji svůj život, v upřímné radosti a spokojenosti", stačí opakovat denně co nejčastěji po dobu asi devadesáti dnů, ale to je prý různé, někomu stačí 30 dnů, někdo potřebuje až půl roku aby to fungovalo. Poslední moudro "Všechno je o hlavě" když si tam nasadíme paniku, strach atd, tak tam nic jiného nenajdeme. Možná má někdo i jiné typy na posilování obranyschopnosti organismu. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.