Reklama

středa 25. března 2020

Letadla nad Prahou

Přemysl Votava
25. 3. 2020   ČeskéNárodníListy
Je to již 75 let, co se Praha stala terčem amerických náletů, 25.března počítala Praha své oběti. 25.dubna byla zničena také Škodovka v Plzni. Tyto události se dnes nepřipomínají. Historici nedostávají od politiků patřičné zadání a samotní politici radši taktně mlčí. Americké nálety na úplném sklonku války vyvolávají otazníky i dnes. Proč, až do té doby továrny nerušeně vyrábějící válečnou produkci, se náhle staly cílem náletů?

Podobně, jako před 75 lety i dnes čelíme nepříteli, má jméno COVID–19. Tak, jako tehdy směřují na Prahu letadla. Ještě větší než ta před 75 lety. Místo smrtonosného nákladu na Prahu, ale vykládají zdravotní potřeby, přeletěla půlku světa, na letišti v Praze je vítal premiér, ministři a my ostatní u obrazovek. Stovky tun zdravotních potřeb z daleké Číny. Státy si podaly ruce. Místo náletu, přiletěla pomoc.

Ty americké nálety před 75 lety byly nejspíše zcela účelové. Dle dohody spojenců na Jaltské konferenci (4. – 11.2.1945) došlo k rozdělení Evropy. Československo připadlo do sféry vlivu SSSR. A v tom byla nejspíše ta účelovost. Připomínám, že cílem tehdejšího náletu se staly především průmyslové oblasti Prahy. V té době vysoce ceněné zbrojovky, náletem trvajícím přes hodinu, byly postiženy zejména Vysočany, Libeň, ale i Kbely, Letňany, Čakovice...

Obětí na lidských životech dle matrik bylo celkem 369, dalších 416 osob bylo zraněno. Sto budov bylo srovnáno se zemí, dalších šedesát téměř zničeno a 1200 poškozeno.

Je to již 75 let. Přesto to srovnání s dnešní krizí se nabízí. Také dnes ulicemi našich domovů kráčí smrt. Máme strach vyjít na ulici, podat si ruce. U našich evropských sousedů se oběti epidemie počítají dokonce už na stovky, někde i na tisíce. Jsme na tom lépe, byli jsme možná lépe připraveni…. Bojujeme přesto dále, nevzdáváme to. Věřím, že společným úsilím nepřítele porazíme. Věřím, že v tomto úsilí, si svět bez ideologické nákazy podá ruce. Někdo dávno řekl „v jednotě je síla !“
Přemysl Votava
(národní socialisté)

31 komentářů :

 1. Později nezapomeňte také na Pardubice, Kolín, Ústí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nezapomenout na České Budějovice.

   Když se dívám na ČT24 tak mám pocit, že nás osvobodila hrdinná americká armáda. Můj děda mi vyprávěl, jak američtí vojáci se bratřili s německou armádou, jak s nimi popíjeli.

   Smazat
  2. A Neratovice, Přerov, Ostravsko, Kladno.....

   Smazat
  3. Dívat se na ČT24 člověk riskuje zvýšení tlaku a jde o zdraví. Včera hrdinný Kubal pozval proti panu Havlíčkovi Rakušana a Kalouska. Jeho "nestrannost" se přehlédnout nedala.

   Smazat
  4. Možná by bylo vhodné připomenout, že do samého konce války jsme byli průmyslově velice silnou podporou říše, takže bombardovat naše výrobní kapacity bylo spíše dobrý počin.

   Smazat
  5. Bylo by dobré, milý hlupáku, připomenout, že byl konec války, konec, konec, konec!!! Ničení fabrik, kde už se téměř nevyrábělo, protože Češi na konci války zbrojní výrobu lemplovali, byl samozřejmě zločin namířený proti svobodnému osvobozenému Československu. Ty jsi taková osůbka, že budeš obhajovat jakoukoli americkou prasárnu.

   Smazat
  6. 12:04
   Asi jsi dítě r.1989, nebo jsi naprostý idiot.
   Ani podepsat svůj názor neumíš. Jen přežvýkat zprávy z ČT a takových KRYSÍKU,Jandů, Kalousků a ostatních dementů.
   Václav Vodrážka Plzeň

   Smazat
  7. 12:04 Možná by bylo vhodné připomenout, že do samého konce války bylo Německo finančně podporováno Rockefellery a Rotschildy.Jestlipak soudruzi z USA bombardovali jejich banky.

   Smazat
 2. Někdo dávno řekl „v jednotě je síla !“

  Ano, to by se ale nesměly vyskytovat "vydry", které do té jednoty - jakési "bobří hráze", budou neustále dělat díry, aby tekla.
  Z hlediska "vydry" je to přirozený stav, z hlediska "bobrů" také, takže jde o to nalézt určitou rovnováhu.
  Ostatně jako ve všem.
  V případě ničení českého průmyslu na konci války, šlo právě o "vydří" činnost.
  Ovšem "bobři" si mohou postavit novou hráz, přestěhovat se - což ovšem mrtví nemohou.
  Výsledkem jsou zvěrstva, které se táhnou od II.WW za USA jako červená nit po celém světě.

  OdpovědětSmazat
 3. No jo na západě na to kašlali a teď nesou důsledky. Bombardování na konci války bylo naprosto zbytečné jen vyplácat střelivo které by se jinak muselo zlikvidovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A také zničit infrastrukturu v nastávajícím východním bloku. Zájmy SSA VŽDY A VŠUDE a za každých okolností.

   Smazat
  2. 10:59 Samozřejmě pane a to tu nebyl ani socialismus ale kapitalismus.

   Smazat
 4. Taky se úplně mlčí o náletu na Mladou Boleslav: proběhl 9.května, už po kapitulaci, zahynulo 450 lidí, podstatně byla zničena automobilka.
  Dnes jsme dostali stovky tun zdravotnického materiálu z daleké Číny. Materiál jsme museli dopředu mastně zaplatit, a papaláši dostali befél nepřipomínat, že nám tu řádí čínský virus a čínská chřipka. Společným úsilím tyto čínské dárečky porazíme a budeme se těšit na další várku, co na těch úžasných čínských tržištích a jatkách vznikne: Číněni se nemusí bát, zase zaplatíme dopředu další várku, a u letadla pokorně nastoupí Babišové a jim podobní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čínksý virus s rodným listem Made in USA

   Smazat
  2. Ukaž ten "rodný list" nebo mlč, podvodníku.

   Smazat
  3. Přesně. Když se USA hroutí ekonomika, jsou schopni naprosto čehokoli. Ostatně, jak to bylo 11. září?

   Smazat
  4. 8.45 Platit zálohu na dodávané zboží dopředu je běžné. Zvláště když se zákazníkovi nedůvěřuje. No oni zrovna tak znají proti Číně nenávistného Hřiba, Novotného a spol. Proč by nám měli věřit? Vždyť nejsou naším nerozborným přítelem jako třeba USA. Byl jste na tržištích v Indii? Já jo. Na předměstích v Dílí chodí, trhovci močit a kadit za své stánky. Pazoury špinavé a sortiment? Ač očkován, dostal jsem úplavici a to jsem tam jen rychle prošel.Kam se hrabe Čína. Věřte, že takový hnus na tržnicích tam nenajdete. Já tam všude byl, tak mne o ničem nepřesvědčujte. A jen pro vaší informaci, válka u nás skončila 9.května Pražskou operací a ještě 10. května se bojovalo se zbytky Schernerovi armády umístěné na našem území. Trochu přehledu a zkušenností, hochu.

   Smazat
  5. 8:45

   S dovolením bych upřesnil a doplnil informace o bombardování Boleslavi, které se do vašeho komentáře zřejmě nevešly. Na automobilku dopadlo jen několik málo bomb, do malé oblasti závodní polikliniky. Bombardování bylo uskutečněno vzhledem k tomu, že navzdory zákazu přesunů se Němci snažili uprchnou do amerického zajetí. Mimochodem, netušíte proč se Němci tak zuřivě snažili utíkat k Američanům - přeci svým nepřátelům? Nebo ne?
   Máte nějaké zdůvodnění, proč jsme nenakoupili, zajisté za půl darma, svobodný a demokratický pravdaláska zdravotní materiál od našich největších a nerozborných západních přátel na věčné časy a nikdy jinak?

   Smazat
  6. Máš naprostou pravdu. Číňani za to můžou, protože jsou komouš a šikmookáči.

   Smazat
 5. http://pravdive.eu/news/143024/souboj-tydne-konev-vs-patton-dve-unikatni-rozhlasove-nahravky-proti-sobe-osvobodili-americane-plzen-lepe-nez-ruda-armada-prahu-v-boji-ehm-nepadl-ani-jeden-american / Jeden podnapilej vypadl z auta/.
  VIDEO „Koněv se v Praze střetl s SS,“ říká pamětník. A generál šokuje novou informací:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Konev-se-v-Praze-stretl-s-SS-rika-pametnik-A-general-sokuje-novou-informaci-596268

  OdpovědětSmazat
 6. Těším se, až pražský hřib půjde se squadrou kavárenských lepšolidí s kyticemi děkovat na čínskou ambasádu! Asi marně, že? ....

  OdpovědětSmazat
 7. Praha je taky přestárlá, tak jako město by měla uvolnit místo mladším městům, třeba Havířovu. Tato pitomost by mne dřív nenapadka, dnes je projekcí myšlenek části populace a připomíná Těrazkyho - všetko popíliť, kášňu popíliť, bášňu popíliť.💣👉🏰👈💣

  OdpovědětSmazat
 8. A když si to bombardování v Praze představíte, že proběhlo ještě v brutálnějším, opakovaném a terorističtějším provedení v Brně, Plzni, Pardubicích, Kolíně, Ústí - ... V nouzi poznáš přítele i zločince!...Stejně dnes!
  Škoda mluvit, slovo mají media v rukou zločinců a tak nás informují jak potřebuje je komandující diktatura kapitálu. Nic není třeba ČÉTÉ vzdálenější, než pravda, neb pravda je smrt kapitálu.
  No a ten, kdo navštívil zákoutí USA a Číny vám potvrdí, že s čistotou je na tom Čína lépe.

  OdpovědětSmazat
 9. Na budově II. chirurgické kliniky v Praze na Karlově náměstí (vedle Faustova domu) byla před několika lety odhalena pamětní deska našim občanům, kteří zahynuli při bombardování tuším v únoru 1945. Pokrytecky je tam formulováno, že k bombardování došlo během 2.WW, nikde ani slůvko o tom, že navigační? chyby se dopustili jmenovitě AMERIČANÉ, pokud si fakt mysleli, že jsou nad Drážďanami. Inu, ještě při norimberském procesu američtí hlídající vojáci chodili za Göringem a jemu podobnými zločinci a trapně u něho žadonili o podpis.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady se musím zastat amerických pilotů. kdo vymyslel to, že Američani nevěděli kde jsou? Takoví břídilové to zase nebyli. Stačilo aby doprovodná stíhačka slétla k některému pražskému nádraží(to se tenkrát tak dělalo) a hned bylo jasno. A jestli to opravdu prohlásili, že to byla navigační chyba, tak k tomu byli donuceni a sami si poškodili své ,,dobré jméno". Bývalý pilot

   Smazat
 10. 8.45 a jemu podobní
  v době bombardování platil Košický vládní program, který předpokládal znárodňování,proč by měl průmysl sloužit lidu, že ano ?!, bylo potřeba budoucí společný majetek co nejvíce poškodit, bombardování mělo smysl v době, kdy jsme se nacházeli pod láskyplnou péčí Tisícileté říše, nebyly zničeny ani železnice vedoucí do koncentračních táborů, ač se "spojenecká" letadla často nacházela v jejich blízkosti.....

  OdpovědětSmazat
 11. Je to marný, je to marný a pořád stejný, za totáče byla zase na náměstí v ČB odstraněna deska s poděkováním US army za osvobození Budějovíc. Tak je to plachta a nemusítě si nic vyčítat. Stejně víme, že to vždy dělá "elita" a ne lidi.

  OdpovědětSmazat
 12. Ta deska z Budějic se přestěhovala kamsi za Košice, až tam prý došla armáda USA. A že bojovalo Německo proti SSSR jsou jen výmysly, nic takového nebylo, celou tíhu 2. světové války od samého začátku nesl Západ no a trochu také Polsko. Že páni vědátoři z ústrku to potvrdíte a dokonce doložíte dokumentací! Jo, a už jste vymazali, že by kdy byl nějaký Osvětim? Děkuji ústrku za odpověď.

  OdpovědětSmazat
 13. Po milionté prvé, jako každý rok - všichni mrtví z náletů, všechny způsobené materiální škody jdou na vrub NĚMECKA a nikoho jiného.
  NĚMECKO JE PŘÍČINA, nálety spojenců, těch správných i těch podle Řeporyjí špatných, jsou DŮSLEDEK.
  A nějaké kecy o tom že byl konec války ? Nebyl konec války a nikdo neměl věšteckou kouli, aby věděl jak brzy ten konec bude, nikdo nevěděl co se může stát nebo nestát.
  Takže ještě jednou pro blby - za mrtvé z náletů spojenců v Praze, Plzni, Brně, Boleslavi etc je zodpovědné NĚMECKO. Ne USA, ne Británie, ne SSSR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Američani a Rusové byli již v Německu a v době bombardování našich měst Američany bylo o vítězi zcela jasno. Tady nemáte pravdu. U vás bylo německé nebezpečí vzato jen jako záminka.Opravdu mi chcete říci, že v dubnu nebylo ještě rozhodnuto? Válka, toť pokračování politiky jinými prostředky. Slepý vidí, že Američanům šlo o to aby jsme na nich byli ekonomicky závislí, přes to že nás na Jaltě předložili Stalinovi demarkační čarou, kterou letadla porušovala. Nevím jak by to dopadlo kdyby to bylo obráceně a Sověti létali na druhou stranu.Jak dopadli Poláci, přes které prošla fronta, s Maršalovým plánem, který spláceli 40 let a nijak moc jim nepomohl?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.