Reklama

pondělí 23. března 2020

Na řecko-turecké hranici včera proběhly nejtěžší střety - byla napadena řecká polní nemocnice a použity chemické zbraně

Ivan David
23. 3. 2020 Facebook autora
Ještě dopoledne zdroje z řecké oblasti Evros na hranici s Tureckem hlásily dočasné zklidnění situace. Vypadalo to, že si migranti „lížou rány“ z předchozího nezdařeného útoku na pohraničníky. Turecká státní agentura ANADOLU ohlásila, že turecká armáda po nezdařeném pokusu o průlom musela ošetřit 2.306 zraněných migrantů. Server ethnos.gr dokonce dopoledne přinesl optimistickou zprávu, podle byla část migrantů z řecké hranice vlakem evakuována autobusy do Istanbulu. S podezřením na koronavirus měla být část z nich podle tureckého serveru bianet.org umístěna v karanténě.


Kolem poledne se ale podařilo dvěma člunům s migranty proklouznout námořní blokádou vyhlášenou řeckým vojenským námořnictvem kolem řeckých ostrovů v blízkosti Turecka. Řecký twitterový účet #greece_turkey_borders vznesl podezření, jestli oběma těsně za sebou plujícím člunům neumožnila projet některá z lodí Evropské agentury na ochranu vnější hranice EU (FRONTEX). Zatím toto podezření žádný řecký vládní zdroj nepotvrdil. Z obou člunů se na Lesbosu vylodilo 50 migrantů. Ihned po přistání byli zatčeni policií a umístěni na 14 dní do karantény. Řecká policie oznámila, že migranti byli poučeni o tom, že na ostrově platí výjimečný stav a během jeho trvání Řecko nepřijímá žádosti o azyl. Podle policejní mluvčí budou migranti po skončení karantény předvedeni před imigrační úředníky a ve zkráceném řízení vyhoštěni. Na twitterovém účtu #Greece_under_attacκ se objevilo podezření, zda evakuace migrantů od hranice v oblasti Evros není jen taktickým přesunem na jiný úsek horské hranice – k ostrovům.

Odpoledne pak v Evrosu propukly zatím nejtvrdší boje mezi migranty podporovanými tureckou armádou a řeckými strážci hranice. Ofenzivu zahájila jako vždy turecká armáda střelbou granátů se slzným plynem na řecké pohraničníky. Podle řeckého serveru pronews.gr turečtí vojáci na řecké pohraničníky vystřelili doposud rekordní počet se granátů s plynem. Útok by směřován i na řeckou polní nemocnici označenou symboly Červeného kříže, které jsou pod ochranou mezinárodních smluv.

Po úvodní palebné přípravě se turecká armáda pokusila místo střetu opět zahalit kouřem dýmovnic, který měl řeckým obráncům znesnadnit orientaci. Řecká armáda však jako protizbraň nasadila turbíny z leteckých motorů umístěné na nákladních autech. Směřovaným silným proudem vzduchu se Řekům podařilo kouř i slzný plyn odfoukávat zpět do Turecka.

Turečtí vojáci proti řeckým pohraničníkům opět nasadili neznámé chemikálie. Turecká armáda včera vybavila migranty vyslané k průlomu pohraničního opevnění vojenskými plynovými maskami a některé z nich i ochrannými oděvy, což vzbuzuje podezření na použití látek zakázaných Úmluvou o chemických zbraních. Vzorky opět putovaly do akreditované laboratoře k rozboru. S pomocí ochranných vojenských pomůcek se migrantům dařilo mnohem déle než doposud čelit obranným opatřením řeckých policistů. Na několika místech se migrantům podařilo rozebrat první vrstvu pohraničního plotu.

Řecká armáda do střetu v kritickém okamžiku nasadila výsadkáře z elitní jednotky Pontos. Zapojili se i rakouští „speciálové“ z jednotky Cobra. S podporou obrněných transportérů se výsadkářům podařilo útočníky od rozebíraného plotu v tvrdých potyčkách odehnat. Migranti poté na výsadkáře zaútočili zápalnými lahvemi. Benzín na výrobu „molotovových koktejlů“ jim opět dodala turecká armáda. Boje pokračovaly až do pozdních nočních hodin, kdy záře plamenů hořící hranice intenzitou předčila i světlomety umístěné na sypaném valu, který tvoří druhou linii řecké obrany. Řekové a jejich pomocníci vyslaní ze zemí, které poslaly posily, tentokrát průlomu dokázali zabránit. Vzdávám čest všem, kteří včera v extrémním ohrožení života opět ubránili řeckou a tím i evropskou hranici. Zraněným hrdinům, jejichž počet nebyl oficiálně oznámen, ale podle twitterových účtů jde o desítky obránců, přeji rychlé uzdravení.

32 komentářů :

 1. Ja zasnem co sa to deje. Kde je vlastne NATO?????. Ako je mozne ze teroristi utocia na Grekov?????Kde je armada??? Ved nech pouziju ostru municiu POZRIME SA NA IZRAEL A PALESTINCANOV.ZIDIA tam strielaju ludi ako zajace. Najvacsia genocida a nikomu to nevadi. Greci. Bojujete ako vasi predkovia SPARTANIA aj za nas.!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak je možné, že voják zastřelí člověka? Měl by to být policista, takže Izrael je vojenský stát, kde je minimální dovolání. Ach, ta demokracie se tam ještě nedostala a myslím si, že jen tak brzy se nedostane. Když stát neumí vyjít se svými sousedy, takový stát nemá šanci přežít a totéž platí u lidí.

   Vymazat
  2. Premiére Babiši nepusť je sem, nám stačí "nepřízpůsobivý" nebo "líní" a že jich je.

   Vymazat
  3. Pre Anonymní24. března 2020 1:27 :
   "Kde je vlastne NATO?????"

   To je jasné. NATO je na opačnej strane gráckej hranice. Pomáha muslimom.

   Vymazat
 2. Co na to Evropská unie, co na to Evropská komise, co na to její předsedkyně, Ursula von der Leyen? Co na to NATO, co na to OSN? Pokud turecká armáda zasahuje proti území Řecka, pokud jakkoli podporuje takto útočící osoby, porušuje mezinárodní právo, dopouští se agrese, tedy válečného aktu. To, při nejmenším naznačuje, k čemu tak asi je malým státům dobrá celá ta EU, celé to NATO a nakonec, i celé to OSN. V četně onoho soudu v Haagu. Nebo ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže Ursula sirotky z turecko-řeckých hranic bere všemi deseti.

   Vymazat
  2. Co oni na to? Hýkají:
   https://megazpravy.cz/porusovani-prav-proti-zadatelum-o-azyl-na-turecko-recke-hranici-se-musi-zastavit-zvlastni-zpravodaj-osn/

   Vymazat
 3. Děkuji Vám p.Davide za zprávy o boji. Je hrůzo strašné, že zde česká vláda neposlala naše vojáky alespoň vestejnem počtu jako Rakousko. Je nepochopitelné, smutné a trestuhodné, že už předměstí em nestála naše vojáky že zahr.misi.

  OdpovědětVymazat
 4. Že se nestydíte takhle lhát! Turci se snaží pomáhat těmto sirotkům dostat se do bezpečí a řecká armáda na ně pustí slzný plyn. Ještě že je tu Frontex, který sirotkům pomáhá a dohlíží, aby se neporušovaly zásady humanity.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom hrdlořez může stranit hrdlořezům:
   https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/isis-prosme-boha-at-modlarskym-narodum-virus-zatopi-co-nejvic/
   Řekové po právu statečně brání hranici svou, i celé EU.

   Vymazat
  2. Dobrý!!:-)
   Ještě by to chtělo sem tam nějaký smajlík, aby snad někoho nenappadlo, že to myslíte vážně!!:-)

   Vymazat
 5. Není nad spolupráci dvou států NATO, obzvláště, když jeden z nich podporuje teroristické organizace na Blízkém východě a to pod dohledem vedení NATO. Přeji obráncům řeckých hranic hodně odvahy a samotným Řekům více solidarity, materiální a finanční podpory ze strany evropských států, které ještě neztratily rozum.

  OdpovědětVymazat
 6. Řekové by to měli udělat jako Maďaři. Dopředu oznámit, že pod určitého data začínají bránit hranici ostrými. Myslím, ze by ,,sirotci,, dali volnou...

  OdpovědětVymazat
 7. Pro 4:43 KDE B-B TAM NEBEZPEČNO !!!

  OdpovědětVymazat
 8. Já to prostě nechápu, mohamedáni útočí na suverénní stát a svět mlčí. Kdyby tohle někdo udělal nám, tak je vymalováno. O to víc by se měla naše diplomacie snažit, aby už konečně začaly ty naše spolky, ty záruky naší bezpečnosti, konat. Jenomže pan Petříček zřejmě sleduje stejné zájmy jako pan Erdogan a proto mlčí.

  OdpovědětVymazat
 9. V této chvíli EK projednává způsob dohody s Tureckem a možnost převzetí části sirotků z táborů, které by umístila někde v Evropě. Nevím, jestli si sirotci budou moci vzít sebou i zbraně anebo ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správný postřeh. Každý sirotek, sm3řující do Evropy musí mít lidské právo na 1 samopal, 1 pistoli, 4 ruční granáty a minimálně 6 zásobníků. Jinak si s nimi budou evropští neofašisté a populisté za chvíli vytírat prdele 😀😁😂😉

   Vymazat
 10. Pořád to stejné: každý normální člověk už musí vědět, že EU,NATO a jejich Frontex jsou zločinci a mněli by být souzeni jako zločinci germánů, kteří byli souzeni a odsouzeni v Norimberku. Pravda mnoho jich zachránili už tenkrát US zrůdy.

  OdpovědětVymazat
 11. Neomarxismus je po fašismu a bolševismu další nejdestruktivnější ideologií v historii lidstva. Dopady budou brzy stejné a já jenom doufám, že hodně lidí bude muset zničené a rozvrácené společnosti jednou zaplatit účet a také, že jim svět bude malý.
  To zlé nás ale zatím doopravdy teprve ještě čeká.

  OdpovědětVymazat
 12. http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/3125-brusel-hlasi-smrt-je-kaput-evropska-unie-konci
  https://www.eurabia.cz/Articles/43901-neomarxisticka-eu-totalne-selhala-a-zoufali-evropane-prosi-o-pomoc-komunistickou-cinu.asp

  OdpovědětVymazat
 13. Měli by začít střílet a ono by je to přešlo chodit přes hranice. Strašné je že turek napadl Řecko a nic se neděje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen to ne,vše násilí začíná prvním výstřelem. Pak už to nikdo nezastaví

   Vymazat
  2. 11:09
   A podrobení a otroctví začíná připosráním a vzdáním se svých práv na vlast. To tě asi ve škole neučili
   Po křesťansku bych pravil: starej se o svou bezpečnost a Pan Bůh tě pomůže. Jsi-li líné hovádko každý se na tebe vy..re!

   Vymazat
 14. A co na to řekne NATO! Totiž, že jedna "spojenecká"země vede agresi proti územní svrchovanosti druhé členské země?
  Co tedy do éteru pustí její Stoltenberg?, který je tak oddán auroatlantským hodnotám(!!), jako jsou oddáni např. i naši mnozí nato-lokaji (od modrých přes fialové až k těm černozeleným)?
  Nebo že by to, co dnes předvádí turek na řecké/eu hranici, byla autentická tvář těch eu-atl. hodnot? ...

  OdpovědětVymazat
 15. Osobně toto nebezpečí vnímám jako smrtelnější a zkázonosnější než nový typ viru.Média povětšinou mlčí, a lidi se probudí až už bude pozdě- furt budeme mít hlavu skloněnou nad telefonem a to nás nakonec odsoudí.Myslím si že takové ty youtuberské videa typu děkujeme jsou o ničem-milé chování upřímný stisk ruky, úsměv- dobře z pod roušky ne- ale popřání hezkého dne osobně, nic nenahradí.
  Jestli se ten příval vetřelců nezastaví bude zle nedobře.

  OdpovědětVymazat
 16. říjen 2019, SÝRIE: Následky útoku tureckých vzdušných sil na město Ras al-Ain.

  https://navratdoreality.cz/letecky-utok-v-syrii-29-10257.html

  OdpovědětVymazat
 17. NATO=USA neudělá nic. Je to vlastně byznys pro USA, více se prodá zbraní.

  OdpovědětVymazat
 18. Turecký prezident Erdogan očividně vše vsází na jednu kartu. Je si vědom ohrožení celistvosti Turecka ze strany Kurdů a nemá dobré karty v rukou,tak vyvolává bezprecedentní provokace proti Řecku,takto oba členové NATO,přičemž hledá úspěch Turecka v minulosti při rozdělení Kypru. Ve hře je migrace,ale i nafta a zemní plyn,který by mohl být exploatován v této oblasti.Je zřejmé ,že USA nebudou výrazně zasahovat do sporu obou států.EU se nemůže vyhnout podpoře Řecka i když to Německu nevyhovuje. Podporu dostane Řecko od jiných států a toho by se mělo Turecko obávat,na konci může být vznik nového kurdského státu. Ttak se chodí dlouho pro vodu...

  OdpovědětVymazat
 19. Turek mele z posledního, tak kope na všech stranách.
  EU-NÁTO na to jenom čumí. Vystoupit je jediná možnost.
  https://www.arfa.cz/prave-ted-turecka-armada-utoci-slznym-plynem-na-recke-pohranicniky-agrese-uvnitr-nato-migranti-nosi-damske-paruky-aby-zmatly-straze/#.XmJBkiFKi70https://www.eurabia.cz/Articles/43849-exministr-vnitra-k-imigrantske-krizi-na-hranicich-budeme-muset-strilet-.aspx

  OdpovědětVymazat
 20. Prosím Vás kdo to umíte napište Řekům ať postřikují hraniční pásmo fekáliemi, je to účinné a levné. To co udělal nějaký zemědělec že postřikoval na hranicích herbicidy by mohlo být bráno jako chemický útok.

  OdpovědětVymazat
 21. Je možné, aby voják zastřelil člověka? Od čeho vojáci jsou? Aby válčili. Pokud plní podpůrně bezpečnostní úkoly, mají postavení bezpečnostních sborů, ale stále jsou vojáci.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.