Reklama

neděle 15. března 2020

Národní státy porážejí EU

Jaroslav Král
15. 3. 2020
Dosavadní model EU se zadřel a přestává fungovat. Ukázala to nejprve migrační vlna, pak brexit a nyní také nastupující pandemie koronaviru. Ta obnažila ve vší nahotě totální bezradnost a neschopnost unijních struktur adekvátně a včas reagovat na nové výzvy a rizika. Bruselské kosmopolitní elity dosud úspěšně oslabovaly národní státy především prostřednictvím právních aktů EU, které jsou nadřazeny právu národních států. To se musí v EU zásadně změnit a v některých otázkách musí být naopak nadřazeno právo národních států právu EU. Cestu k tomu dnes ukazuje např. Ruská federace, kde poslední návrh změn ústavy výslovně stanoví, že ruské právo je nadřazeno mezinárodním smlouvám. Hlavním kamenem úrazu je Lisabonská smlouva, před jejímž přijetím oprávněně varoval V. Klaus. Proto je třeba tlačit na to, aby Parlament ČR, nejlépe v koordinaci s ostatními státy V4 a, pokud možno i s Rakouskem a případně i dalšími zeměmi, Lisabonskou smlouvu vypověděl. To nebude možné udělat rovněž bez zásadní revize také Maastrichtské smlouvy.

Tomu se budou kosmopolitní elity zuby nehty bránit se snahou naopak federativní prvky dále posilovat a opakovat své staré a zažité vzorce myšlení a chování. Jejich představitelé je mají pod kůží, za nehty i vrostlé v koříncích vlasů a nejsou ani nic jiného schopni. Kdybych tedy měl věštit nejbližší vývoj, řekl bych, že se během několika dnů či týdnů sejde jakýsi summit. Možná bude mít třeba formu videokonference, aby se jeho představitelé sami nenakazili koronavirem. Na tomto summitu bude slavnostně oznámeno vytvoření jakési Evropské pandemické agentury po vzoru např. Frontexu, která bude mít bohulibý úkol „koordinovat“ úsilí členských států v boji s koronavirem. Přeloženo z bruselštiny do češtiny převádět další kompetence a pravomoci z národních států do Bruselu. Aby mohli jako vždy rozhodovat ti, kteří nebyli nikým zvoleni, nemají žádnou odpovědnost, ale sami nejlépe vědí, co občané v členských státech nejvíce potřebují.

Možná, že vývoj nabere jiné obrátky, že Lisabonská smlouva bude spět ke svému zániku tím, že ji řada národních států prostě přestane respektovat. To se ostatně již děje. Jinými slovy to řekl premiér A. Babiš, když v duchu trumpovského sloganu „America first!“ řekl, že zdraví českých občanů má uzavřením hranic přednost před volným pohybem osob. Schengenský systém je v rozkladu a fakticky přestal existovat. Moře zná cyklický příliv a odliv. Zdá se, že nastává doba přílivu rozhodování zpět do rukou národních států a že voda stále stoupá. Jisté je, že po koronaviru bude EU zcela jiná, než před koronavirem.


43 komentářů :

 1. Kéž by se opět obnovily lokální ekonomiky.Možná zde bude platit pravidlo všechno zlé je k něčemu dobré.

  OdpovědětSmazat
 2. Jednoznačně prožíváme ukázku nefunkčnosti ER, EK, EP a prostě vedeníEU, dnes je i největším optimistum, zaměstnancům EU jasné, že EU nemá budoucnost, že je to politický nesmysl a otrokářství pro jiné než Německo a Francii,... Národní vlády musí nejen praktikovat politiku národní ale okamžitě přestat platit odvody do EU, odvolat své EU poslance a jejich týmy, propustit je té státních sluzeb až na 2 EU poslance, kteří hajili zájmy národa, tedy p. Kobzu a p. Davida, ostatní jsou Vlastizradci,...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správný komentár, jen nemyslel jste europoslanece za SPD a kolegu Davida pana gen BLASKA?

   Smazat
  2. A z ceho prameni ta nefunkcnost ??
   Protoze maji uplne jine zamery a plany a prijit na pomoc obyvatelum Evropy do nich ,do tech planu nepatri ,ale NAOPAK..

   Smazat
 3. Já bych nechal posadit do vězení všechny nynější i bývalé "členy vlády EU", do konce vyšetřování, aby poznali, co provedli desítkám jiných "zločinců". A aby věděli, že teď budou platit za svoji aroganci, a i poslušnost těm "v pozadí" a zaplatí za zradu lidstva.

  OdpovědětSmazat
 4. Neni jiz ale pozde? V ramci “boje” proti koranoviru muze byt provadena deportace nebo likvidace nepohodlnych.... odvlekani z bydliste zapritomnosti novinaru.... duvod: nedodrzovani karanteny.... lide stim budou souhlasit (az potom dojde i na ne).......cviceni zapadni aliance na ruskych hranicich ....!?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani, to je lehce možné. Klidně to lze použít i v případě starších lidí, do jejichž příbytků nastěhují migranty z Afriky.

   Smazat
  2. Mozna si ani sam neuvedomujete, nebo nemuzete /jako my vsichni/, protoze mysl se prici a zakazuje si uvedomit takove tragedie, jaka to je pravda.
   Stehovani bude i do domovu tech mladych ,o tom nepochybujte..

   Smazat
 5. Klaus "oprávněně varoval" před Lisabonskou smlouvou, jenže nakonec ji podepsal. Proč? Kdo ho nutil? Co za ten podpis pro sebe vyhandloval?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyhandloval, že evropský parlament zákonně uzná Benešovy dekrety. Ovšem po nástupu B. Sobotky jako premiéra, to tenhle idiot zrušil.

   Smazat
  2. Největší tlak na Klause dělal Tupolánek a naknec i komouš Rychecký z Ústavního soudu. Lze dohledat!!!

   Smazat
 6. Britové, ale i Rusové to vyřešili z jedné vody načisto! Britové odešli z EU po referendu a Rusové si dali nadřazenost vlastního práva nad mezinárodním do Ústavy. Taky po referendu. A každý, kdo by to chtěl změnit by musel zase získat podporu v referendu. A to nebude jednoduché. Proto se naši eurohujeři snaží zabránit referendu za jakoukoliv cenu. Vědí, že by většina obyvatel byla pro vystpoupení a po zkušenostech z diktátorskou a velkopanskou politikou vládců EU už nikdo do takového spolku nevstoupil.

  OdpovědětSmazat
 7. EU naprosto selhala např. v distribuci a zajišťování ochranných prostředů. A co víc - ochranné prostředky vyrobené v té části EU, která si kdysi říkala Německo, byly zabaveny právě touto částí EU a jejich rozvoz po zbylém území byl zakázán. Německo se tak vyčlenilo ze společenství a agresivně hájí ekonomické a i územní hranice. Jak potom může nařizovat sdílení např. uprchlíků, když samo nic sdílet s ostatními nechce a vyděluje se. Takže - každý za sebe! Ale ve všem, nejen v ochranných rouškách, ale i v uprchlících nebo např. ve vlastnictví zbraní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU = Ekonomická Utopie.
   Nikdy neměla vzniknout a nikdy do ní ČR neměla vstupovat.
   Výsledkem je že ČR(ale i ostatní státy východní Evropy)je krmelcem západu.
   Bohužel ti, kterým to vyhvuje a mají z toho prospěch, tak ti mají i moc rozhodovat o osudech spoluobčanů a každý z nich kope na 1.místě za sebe.
   Z donucení pak možná někdy i za ČR a její občany.
   Výsledek je vidět všude, jen mít otevřené oči a nastražené uši.

   Smazat
 8. EU funguje. Ale již dávno ne ve prospěch obyvatel členských zemí. Dlouho tvrdím, že Brusel minul pomyslnou hranici lidské blbosti. Bod, do kterého mohl světu říct, "Zmýlili jsme se". Nyní už zůstal jenom zlý úmysl.
  Jakkoliv můžeme pochybovat o inteligenci jednoho každého činovníka, tak blbí, aby nepoznali, že vše, co dělají je špatné, tak blbí jistě nejsou. Já nevím komu slouží. Kdo jim dal za úkol zlikvidovat Evropu. Ale dělají to dokonale a důsledně. Kdykoliv se svými destrukčními nápady narazí, změní způsob, ale nezmění cíl. Když se migrace nepodařila prosadit přímo, vzali to oklikou přes OSN a jejich právem každého člověka na migraci.
  Šílená Uršula buď odmítá pochopit vážnost situace, nebo se rozhodla evropany vyhladit. Konec konců, vždyť v Africe čekají stamiliony, které by nás, alespoň co se počtu týká, velmi rychle nahradily.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chystá se nové nařízení o řešení situace na tureckých hranicích. Oni se nezaobírají epidemií, ale tom, jak sem ty migranty dostat. A právě epidemii chtějí využít, protože lidé mají jiné starosti.

   Smazat
 9. Asi nám, ale hlavně politikům, mělo být od začátku jasné a nyní se to ukazuje plné nahotě, že nějaká zasmrádlá bruselská rychlokvaška, nemůže ani náhodou plnohodnotně zastupovat zájmy zemí které, mají mnohasetletou a některé i delší tradici. Nejlepší bude co nejdříve to rozpustit a křivost banánů si řešit doma, nebo ještě lépe, vůbec takové kraviny neřešit a napravovat ty nemalé problémy které EU svou problematickou a zadarmo drahou činností nasekala.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 10. Žádné práva EU. V podstatě by to mělo vypadat jako bývalé EHS. Celý ten moloch v Bruselu zrušit. Pořádně zdanit vyvážení zisků a přiměřeně vyvážení práce v podobě polotovarů. Mírně zvýhodnit výrobu pro domácí potřebu ve formě úlev na daních. Hranice EHS na problémových místech postřikovat fekáliemi všeho druhu je to levné a účinné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyz vam nekdo zacne tvrdit ze valku zacal Stalin , je vsecko jasny a bez diskusi.
   Slavny NATO je v problemech , ktery si asi ani nejsou schopni uvedomit..
   Clen NATO muze dostat pomoc od ostatnich clenskych statu pouze, pri napadeni Evropy /v Evrope/ a USA. Tedy nikoliv pri okupaci agresi Turecka v Syrii.
   Jestlize ,ale povinnost prijt na pomoc napadenemu je tady nepsane moralni pravidlo ,to rika prijit na pomoc legalni vlade. To znamena bez premysleni v Syrii ,Assadovi.
   Jestlize se rozhoduji a USA jasne podporuje Erdogana a dalsi pomahaji jihadistum , kteri se oznacuji jako vrazedny banditi svobody a Turecku, dostavaji se do problemu....
   Situace se muze otocit a zitra muze byt jiny stat s legalne zvolenou vladou napaden i v EU a jeho vlada odstranena.. Nejakymi gangstery, kteri se prohlasi rychle za bojovniky nejvetsi svobody..
   Moralni povinnost NATO je prijit bez diskusi na pomoc Assadovi a potom treba vyjednavat neco zlepseni. Jestlize to neudelaji vytvari velmi spatny priklad v pomoci teroristum a gangsterum a jihadistum a neni vyloucene ,ze se to otoci proti nim..
   Je tady velmi dobra prilezitost odcinit fasisticky utok NATO na Jugoslavii...
   A nic netrva vecne ani USA..

   Smazat
 11. ČT V PLNÉ NAHOTĚ.
  https://www.email.cz/download/k/g6_USl1fdpXUVo5u7FYfbY5DpWgHPgrGqkjv5Snyx6gtHP51gRwU4mt-7cD3innMspYF2D4/Ceska_televize.pdf

  OdpovědětSmazat
 12. Kamion mířící s ochrannými pomůckami z Německa byl na hranicích zabaven
  https://nasregion.cz/stredocesky-kraj/kamion-mirici-s-ochrannymi-pomuckami-z-nemecka-byl-na-hranicich-zabaven

  OdpovědětSmazat
 13. Koronavirus: To snad ne! Německo zadržuje na svém území zásilky s rouškami do České republiky a dalších zemí? Miliony respirátorů v německých skladech, zatímco v Evropě umírají tisíce lidí
  https://www.arfa.cz/koronavirus-to-snad-ne-nemecko-zadrzuje-na-svem-uzemi-zasilky-s-rouskami-do-ceske-republiky-a-dalsich-zemi-miliony-respiratoru-v-nemeckych-skladech-zatimco-v-evrope-umiraji-tisice-lidi/#.Xm53653QiM8

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Smir se s tim , ze germani nas nikdy nemeli radi a kdyz tak, 3 metry pod zemi..
   To dnes taky plati samozrejme a kazdy to muze videt a slyset.
   To plati o celym zapadu vcetne USA..NATO..
   Ja bych nejdrive durazne pozadal EU vladu o okamzitou a ucinnou pomoc v boji s virem.
   Jejich negativni odpoved, nebo bezradnost ,otaleni ve ktere vynikaji, bych rychle pouzil proti nim..
   Vlada CR by si pak uvolnila ruce udelat, co poklada za vhodne a nejlepsi a ve prospech svych obcanu...
   See you later aligator,See you while ,crocodile a zacal bych proces odlouceni od zalare Druzby narodu..

   Smazat
  2. 3:38, mám z vlastní zkušenosti, že preferují cizince z jiných kontinentů před svými východními sousedy, kterými nepokrytě pohrdají. Bez ohledu na to, kým dotyční jsou. Potvrdili mi to i moji známí Němci.

   Smazat
 14. EU je funkční. Proč by měla být nefunkční? Odpovězme si na otázku, co je to EU a jaké úkoly má administrativa EU řešit.
  1) zajistit volný pohyb zboží a kvalifikovaných pracovních sil ve prospěch ekonomicky silnějších zemí
  2) posilovat pozice nadnárodních firem v národních státech
  3) omezovat suverenitu národních států a vytvářet nepřehlednou byrokracii, která ve svém důsledku vede k útlumu drobných firem ve prospěch těch větších
  4)vysávat ekonomiky vazalů ve prospěch ekonomik ... ekonomiky Německa a Francie?
  5) regulovat pomocí sankcí zahraniční obchod členských států EU, vyjímky povoleny pouze vyvoleným
  6) vytvářet tlak na vytvoření závislosti národních států na EU ve všech oborech, tj. omezovat soběstačnost

  To vše EU plní. Máme snad po EU požadovat ohled na zdraví nás ,občanů? Na prvním místě je ekonomický růst. Výroba nadnárodních firem se nesmí zastavit, maximálně omezit ...

  Osobně nic navím od komise EU neočekávám. Vy snad ano?
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:56, přesně tak by EU fungovat měla.

   Smazat
 15. Kéž by se ten odporný spolek eu rozpadl už aby to bylo nebo z něj kouká jen zkáza a zmar. A jestli nechají pochcípat svoje lidi tak jim přeji to samé.

  OdpovědětSmazat
 16. EU ? ... Ví Bůh. Nejspíš výbuch. Tak trochu ze Saturnina

  OdpovědětSmazat
 17. VIDEO Koronavirus? Zrušit EU! Podřídili jsme se globální moci a teď to máme, udeřil Okamura:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Koronavirus-Zrusit-EU-Podridili-jsme-se-globalni-moci-a-ted-to-mame-uderil-Okamura-617036

  OdpovědětSmazat
 18. Plán dobrý, ovšem na to abychom se vymotali z obdoby EU, tedy Rakouska Uherska, jsme potřebovali 1 světovou válku, schopné vůdce a vůli po samostatnosti. Válku možná nahradí korunavirus, ale pochybuji, schopné vůdce nikdo a vůle po samostatnosti?? Ta možná existuje někde na vsi, určitě ne v Praze, která se kdysi mohla oprávněně pyšnit, že je hlavním městem ČR. Teď je to hlavní město jedné z provincií,která už ani neovlivňuje kdo, kde a kdy do ní vstoupí. Jestli na hraničním přechodu nebo po polní cestě. Ovšem zní to hrdě, co, zavřeli jsme hranice.

  OdpovědětSmazat
 19. Neřízený rozpad EU je stejně nebezpečný, jako její setrvání v této podobě. První vede k chaosu politickému a možnosti vzniku války, druhé k chaosu národnostnímu a potažmo též k jiskře mezinárodního konfliktu a eskalaci do globální války.
  Přikláním se k pomalé destrukci EU pomocí -exitů a čas využít k bilaterárním smlouvám, tak jak bude teď docházet s odpadlíkem GB.

  OdpovědětSmazat
 20. JA VAM TO NAPSAL nekolikrat, ze globalizace vam prinese mnoho utrap , kriminalitu, a exoticke nemoci s kterymi si nebudou vedet rady, ani vasi nejlepsi doktori !

  U nas v Americe je chaos ! Vse je zavrene, vcetne skol ! Obchody maji prazdne stelare, ktere byly plne zbozi jeste pred 4 dny. (Nejvice postizen je Walmart !)

  Nasi doctori rikaji, ze cinsky VIRUS, je nekolikrat horsi nez oboustranny zapal plic. Lide se slabym immunim systemem nepreziji. Ti co maji immunni system silny, tak maji ze 30 % poskozene plice. Jak dlouho trva regenerace plic, zatim nikdo nevi.
  Kdo ma positivni nalez, jede do isolace / karanteny.
  Podle nasich informaci, je Italie nejvice zasazena . Ma v prumeru 175 umrti denne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady jsou taky restrikce. Počet nakažených je v Česku méně, ale na procenta z populace 100x více. Neukázněnost a arogance zdejších pitomců je na pěst mezi rohy.

   Smazat
  2. Itálie má především katastrofální počet denních nových nákaz. Na počet obyvatel má Itálie 6.5x větší počet nakažených než Čína. Čína ve stejné době od nárůstu už měla první výsledky stagnace epidemie, Itálie stále strmě roste.

   Smazat
  3. Jeeeee,zas nejchytřejší pindal z papundeklu v bažině!!!!!

   Smazat
  4. 9:21, nech pindala na pokoji.

   Smazat
 21. Mučení uprchlíků ve vězení v Heidelbergu. Je bezpodmínečně nutné dát těmto lidem už konečně svobodu. Je taktéž bezpodmínečně nutné vpustit sem trpící na hranicích. Zvlášť ty, kteří prošli Íránem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 07:31 Některé je naopak nutno vypustit, ať jdou zachraňovat trpící do jejich domovin a neopruzujou se svými láskyplnými teoriemi tady.

   Smazat
 22. EU nemá za úlohu chrániť národné štáty, ona ich potrebuje zlikvidovať, pandémia je v súlade s je cieľom ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už se v tomto smyslu několikrát vyjádřili. Současná epidemie a migrační krize na řeckých hranicích jim v tom výborně pomáhá. Bohužel do V4 byl zaražen klín v podobě liberální slovenské vlády včetně prezidentky.

   Smazat
 23. Kéž by nevolené svině v EK pošly jako škodná zvěř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni doufají v totéž, že pojedeme my a na naše místo přijdou migranti.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.