Reklama

pondělí 16. března 2020

Noticka o udávání - poznámka k udávání židů za Protektorátu

Tady máš šesťák a kdyby někdo řikal, že císařpán je dobytek
a že to nevyhrajem, tak přídeš a řekneš mi,
kdo to povídal... Rozumíš?”
Jan K"adubec 
16. 3. 2020  Outsidermedia
To prý jedna paní z vesničky Lidice pronesla před českým protektorátním četníkem-policajtem, že její podnájemnice je nejenom šikovná švadlena, ale navíc je to i židovka. Ta řeč se vedla na ulici, nikoliv na policejní stanici. No a policajt, jak mu kázala povinnost, zařídil, aby ona švadlenka byla odeslána do Osvětimi-Auschwitzu, kde vyletěla komínem krematoria stejně jako většina ze šesti milionů evropských vyznavačů Tóry a Talmudu.

Jelikož všichni obyvatelé vesničky věděli, že švadlenka je židovka, na dědině takovou věc nelze utajit, a nenahlásili to na úřadech, tož vesnička Lidice byla vybrána k ukázkovému potrestání. Obec čítající 104 domů a 503 obyvatel byla dne 10. června 1942 vyhlazena. Lidickou tragédii nepřežilo 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Po skončené válce se vrátilo 143 žen a 17 dětí. Lidice byly vyzmizíkovány z povrchu země české.

Určitě cítíte, že tady něco nepasuje a že Marek Wollner a jakýsi Kyncl, prý historik, sprostě hovadsky nařkli už nežijící paní z toho, že protektorátním úřadům oznámila – udala, že její podnájemnice jest židovkou. Tož oproti těmto oběma hrubým pomlouvačům musím uvést ono „udávání či udavačství“ na pravou míru. O co vůbec jde?

Můj děda byl starostou malinké obce velikosti Lidic právě v letech těsně před válkou a také prvních pár let okupace. No a vyprávěl, že hned v prvních týdnech existence protektorátu dostali na obec přípis, aby sepsali seznam obyvatel obce dle následujících charakteristik a urychleně odeslali nadřízenému úřadu:
Lidé štítící se práce
Židé
Cikáni
Komunisté

Děda svolal zastupitelstvo a příkaz splnili. Na malé dědince, kde se všichni navzájem znají a vědí každý o každém všechno, snad i to, co měl kdo dnes k snídani, sepsat takový seznam nebyl žádným problémem. Takový přípis, vlastně nařízení, dostali starostové všech obcí a samozřejmě seznamy sepisovali i radní všech měst. To chce Marek Wollner z televize tvrdit, že všichni tito zastupitelé jsou udavači? Však se také mohl zeptat paní Terezie Kaslové, která by určitě potvrdila, že její děda Bienert, tehdejší policejní president a za protektorátu předseda vlády a ministr vnitra, že on sám osobně ten příkaz asi sepsal a určitě ho on vydal k realizaci. Nikdo jiný takovou pravomoc neměl! Mám takový dojem, ba jsem úplně přesvědčen, že Wollner a Kyncl vědomě a záměrně měli v plánu ublížit nevinným, proto jsem jejich chování také nazval hovadským.

Můj starší učitelský kolega vyprávěl, jak jim, studentům, v oné době v Přerově na gymnasiu měřili rozměry lebky v rámci určování správné rasy – jestli náhodou některý student není polovičním, čtvrtinovým či i osminovým židem. Šestnáctinový žid by se už určoval velice obtížně. Takže můžeme suše konstatovat, že u nás udávat v tehdejší době, že někdo je žid, bylo naprosto bezpředmětné. Každá farnost měla povinnost vést matriky, stačilo zajít za farářem a požádat o nahlédnutí do matriční knihy. Seznamy židů dokonce museli odevzdat i šéfové židovských obcí. Dle Wollnera tak židé udávali židy. No jo, typická Wollnerova logika. A není náhodou i Wollner aspoň čtvrtinovým židem?

V naší dědince žila pouze jedna židovská rodina. Přišla k nám z Podkarpatské Rusi nějak brzo po skončení první války. Pronajali si od obce opuštěný domek, kde si zařídili obchod a kořalnu. Za dvacet let jim patřila málem půlka obce. Nějak moc oblíbená rodina to nebyla. My jsme v obchodě „U žida“ kupovali pouze tři věci – sůl, petrolej a kolomaz. Moje máti si občas postěžovala, že babička snad vždycky zanesla husí či kačení játra židovce a nám vlastním dětem tu pochoutku odepřela. No a otec zase občas pronášel, že tyjí z neštěstí jiných.

Na návsi obec nechala postavit pomníček obětem první i druhé války. Bez dotací, pouze za sbírku od obyvatel. Na pomníčku jsou vytesána jména padlých a zavražděných. Za slávu habsburského domu a císaře pána padlo dvacet dva mladých mužů z malinké vesničky. Můj děda se kupodivu z italské fronty vrátil živ a dokonce nezraněn, měl holt štěstí. Za německé okupace bylo umučeno 21 členů rodiny Kubíkových a tři členové rodiny Reichsfeldovy. Všichni byli povražděni německými okupanty v Osvětimi. Dva židovské mládence převedl můj otec přes hranice k příbuzným ve Slovenském štátu, a ti zařídili jejich útěk do bezpečí, dostali se až do Brazílie. Po převratu v roce 1992 se oba Reischsfeldové, už starší pánové, ukázali v naší a v jejich bývalé obci a pobesedovali s mým otcem…

PS I: Možná ten rozhovor s četníkem proběhl i takto:

Policajt: Paní XY neznáte nějakého krejčího? Potřebuju ušít kalhoty.
Paní XY: Ale jo, znám. Máme tu v naší vesnici šikovnou švadlenu, bydlí u mne v podnájmu a šije docela lacino a rychle, pokud vám ale nebude vadit, že je židovka…


PS II: Zajímavůstka z doby demokratického panování tatíčka Masaryka: Práci lidí štítících se práce a lidí zadržených pro potulku se nestyděl využívat slavný podnikatel Baťa. President Zeman ho asi proto obdivuje. Že by chtěl také zavést nucené práce i dnes? Ani rodina feudála Schwarzenberga nepohrdla takovými nucenými pracemi.

PS III: Seznamy komunistů zely tehdy prázdnotou, neb komunistická strana byla zákonem zakázána, takže nebylo možné nikoho nařknout, že jest komunistou.


35 komentářů :

 1. Můj děda musel do čtvrtého kolena na gestapu v Kolíně prokázat, že není Žid a nemá předky Židy jen proto, že se jmenoval David. V Německu bylo veřejným tajemstvím, že Heidrichova babička se jmenovala Sára. Mému dědovi se nic nestalo, vlastně Heidrichovi za Sáru taky ne.

  OdpovědětSmazat
 2. Někoho osočit a nepodložit to důkazy to může toliko hovado. Obzvlášť v tak citlivé věci, jako jsou Lidice. Bezesporu se tam zřejmě občas kradlo, hřešilo a pod.. Tedy jako všude jinde. Zkoumání těchto jevů má asi vést k závěru, že obyvatelé obce Lidice, nebo alespoň někteří z nich, si svůj osud zasloužili. Ztěží uvěřitelný počin. Jinak na stránkách Holokaust je možné u některých židovských obětí dohledat, kde zahynuli, ale i kdo je případně někdy udal. Jsou tam kopie tehdejších udání s údaji práskačů. Pokud ovšem zmínění "badatelé" nemohou svá tvrzení doložit podobným způsobem, pak by měli pevně držet chrup a nekydat hnůj na dávno mrtvou paní a vyvražděnou obec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro Anonymní16. března 2020 13:17
   „Vážení přátelé, až vám bude někdo, kdo ve svém životě vůbec nic nedokázal ani nevytvořil, vykládat něco o čecháčcích, o národě zbabělců a udavačů, jak mu to natroubili do hlavy, ukažte mu tyto dvě koruny! Ta první je Karla IV. a ta druhá je česká koruna svatováclavská, Václava IV. My, Češi (nebo jak jsme byli dříve označováni podle Bohemie jako Bójové), jsme zde již skoro 1500 let. Své království jsme měli již od Zlaté buly Sicilské! To je dost slušný výkon na to, aby ho nějaký nedostudovaný imbecil v cizích službách zpochybnil!“

   Smazat
  2. To máte - anonyme 14.42 - pravdu. Dokonce se zpívala i píseň..."Bývali Čechové statní jonáci, bývali rekové, jak je znal svět"... ale je to čas minulý, bohužel. Například poprava sedmadvaceti českých pánů po bitvě na Bílé Hoře - Heřman Černín byl ustanoven nejvyšším sudím, a jeho přítel Kryštof Harant z Polžic byl mezi čekajícími na popravu. Šel poprosit o život, kdysi totiž Heřmana Černína zachránil, když ho nesl v poušti nemocného zimnicí na zádech, až do přístavu, mohl ho nechat v poušti ležet... a jak to dopadlo? Heřman Černín nechtěl u císaře vzbudit pozornost v případu, a aby před Kryštofem vypadal jako kámoš, co bohužel nemůže nic dělat, dal popravit i svého vlastního bratra Záviše Černína. Kryštof Harant pak prosil, aby jeho dva syny nedali ke katolíkům..Heřman Černín slíbil... a jak to dopadlo? Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic měl také obrovský majetek. Heřman Černín se po jeho popravě oženil s jeho vdovou Filomenou, majetek mu celý připadl, a oba chlapce dal ke katolíkům... co dodat? Český hlad po majetku a moci, česká závist, česká ješitnost... a tak dále. A smrt českého krále Přemysla Otakara II v bitvě u Suchých Krut zradou českých pánů??? Bylo by toho více.... nejsem nedostudovaný imbecil. Děkuji za schválení tohoto mého příspěvku.

   Smazat
  3. Ad 19:04
   proč myslíte, že je to čas minulý? Po národním obrození náš národ povstal z úplného ponížení.
   Chce to ještě víc času, času počítaného na generace, i když občas běžícího proti nám.

   Co se toho Wollnera a Kyncla týče, musíme přetrpět a už bychom měli vědět, že taková vlastizrádná hovada jsou a nebudou se štítit žádné špíny proti Českému národu.
   Vědět a pamatovat si! Protože všeho do času!

   Smazat
  4. Ale milý Vláďo z Brna - co takhle se mírnit ve výrazech? "Vlastizrádná hovada!" A co teda byly ty davy pitomců, které vřeštěly po náměstích a zvonily klíčema až si vyzvonily i ty "hovada"? A pak ta zdivočelá privatizace státních podniků, i za cenu, že tisíce lidí vyletěly na dlažbu bez jakéhokoliv zajištění nebo kompenzace? Bylo jim fuk, jestli pochcípou hlady! To nebylo vlastizrádné? Nemáte možná ani představu, jak bylo hrozné přežít tuto strašnou genocidu a ti, kteří zde léta kázali, když pak rudou změnili za modrou, kradli jak straky, občany nechali na pospas zlodějům, podvodníkům a šmejdům všeho druhu, lichvářům, exekutorům, ze země si udělali trhací kalendář a chovali se zde jak žoldnéři v dobytém hradu - to nebyli vlastizrádci? Proč jste si vybral zrovna jen Wollnera - protože je známý z televize, a jeho reportáže zatím byly úspěšné? Vy nevíte, kdo napsal scénář k těm Lidicům - zase je to zahaleno něčím, do čeho nevidíme, měnila se tam ředitelka ( a vůbec, od kdy musí mít památník ředitele?) Pana Kyncla vůbec neznám, ale vím určitě, že některé Wollnerovy reportáže pomohly řadě lidí přežít exekuční, a další sviňárny. Takže - pomalu. A špínu proti Českému národu, jestli myslíte, že ta společenská česko-anglická slovní a historická slátanina ještě Český národ je, hledejte jinde. Všimněte si také, jak mnozí napadají česká příjmení, jaká dávají svým dětem jména, a co předvádějí takzvané celebrity. Děkuji za schválení tohoto mého příspěvku.

   Smazat
  5. 20;58
   Wolner a úspěšně reportáže?????!!!!To je jako OBJEKTIVNĚ VEDENÁ DEBATA VÁCLAVA HLODAVCE!!!!

   Smazat
  6. Tak jeste ze jsem se dozvedel to spravne cislo 6 a dalsi zajimavosti Jinak bych asi byl stale pomylen neb v me tride v r 1949 bylo asi 60 % spoluzaku zidu a bydleli v hezkych domcich celou valku jak jsem vedel Take mne prekvapilo ze Lidice byly vypaleny kvuli te zidovske svadlene ,diky pane za tu informaci hned si to pisu za usi. A redakci dekuji za ty objektivni zpravy a clanky v zajmu spravedlnosti .

   Smazat
  7. Takovymu nenavistnymu demagogovi staci jeden priklad aby hanobil , miliony lidi..
   Je z toho akorat spatne.
   Zase dalsi lzi a stupidni. Jako ze Stalin zacal valku atd..
   Uz si to presne nepamatuji..
   Slo o dopis , ktery nekdo zachytil, ve kterem bylo neco o odboji a ze se skryvaji v Lidicich a Lezakach.. Nezapomente ,ze probihla velka akce na chyceni nasich parasitistu , kteri zabili Heydricha..
   Pro jednu zidovky by prislo gestapo a odvezlo. Asi by postihli tu rodinu , ktera ji skryvala..

   Smazat
 3. Myslím, že Wollner jím je, ze z něho cítit ta nenávist vůči nám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Wollner je investigativní novinář, v televizi zpracovává i dodané náměty a temata v reportážích. Některé zúčastněné lidi zachránil a nebylo jich málo. Před exekucemi, před úřady - a to pouze tím, že se o dodaný případ začal zajímat, a že jeho reportéři kontaktovali osoby zodpovědné. Tak ho neobviňujte z nenávisti. Ano, asi vykazuje známky podjatosti k minulému režimu, ale v tom není sám - je statisíce zkorumpovanců, kteří si na takovou podjatost najednou hrají, přitom tehdy byli k vlivným komoušům naopak vstřícní a přítulní. Všechno je postaveno na falši a pokrytectví od roku 1989 - a už předtím. Každá okupace, převrat, svrhávání prezidentů apod. je vždycky pěkné svinstvo. Pak se perou mezi sebou odpůrci a přívrženci, lidi se zabíjí jako pitomci - každý ze strachu sám o sebe. Horší je, když dotyčný neví, ke komu se má přitulit, kdo nakonec vyhraje. Naše společnost - česká - je tím přímo nemocná.Češi nemají vůbec žádnou národní hrdost, jen strach o žvanec. A pokud jde o ty starosty obcí, co museli příkazem udávat své spoluobčany za protektorátu, kdybych já byl starostou, odevzdal bych papír čistý. Nic bych NEMUSEL! Starosta není povinen ani oprávněn lustrovat lidi, jestli je žid nebo nežid - to už je lidská všivárna, a snaha zachránit právě jen svoji kůži. Například kdo udal Karla Hašlera? Proč? Proč nechali tak oblíbeného a bohem nadaného člověka - už jako starého pána - umlátit? Ze závisti? Který hajzl to udělal, a proč se to dosud neodtajnilo? A bylo by toho daleko - mnohem - víc!Češi jsou experti na zbabělost když se bojí o žvanec - jak psi. Lížou i ruku, která je bičuje, jen když v ní drží žvanec. Odtud taky pochází nadávka Böhmische hundes "čeští psi!"Děkuji za schválení příspěvku.

   Smazat
  2. To pomine, zase se to otočí. Em. Moravec byl stejně sebevědomý, jako Wollner nebo Kyncl, a jak skončil. V dnešní době roste hřebínek i mnoha jiným. Přejmenovávají ulice, stěhují pomníky a jiné budují. Ať tak klidně činí. Ať klidně hanobí i třeba Lidice. Je to veřejně k disposici, není to jako ty desetitisíce archivních materiálů, které má ČT a vypouští z nich to, co je nezávislé – když potřebují někoho zničit. Ať tak klidně činí. Sebevědomě jako Moravec.

   Smazat
  3. Wolner a Hlodavec jsou výkladní skříní NEčeský havlovize!!!!

   Smazat
  4. pro Anonymní16. března 2020 13:17
   ta galerie bude nejspíš tvoje: Aktivista Jiří Černohorský, který je známý tím, že má rád Rusko, řádil v pražské galerii DOX. Černohorského totiž rozčílil nápis v galerii: „Jsem českej srab, kterej čuměl, když nakládali židy, hajloval náckům, mával komoušům a pak chtěl jistotu desetinásobku.“ A to tak moc, že aktivista známý svými divokými vystoupeními u sochy maršála Koněva nelenil a nápis přemaloval barvou české trikolóry.
   http://www.novarepublika.cz/2020/03/ceskej-srab-toz-toto-tady-nebude.html

   Smazat
  5. Proč mně cpeš - anonyme 14.57 - do jakési galerie? Jsi nemocný? Jestli se znáš s jakýmsi aktivistou Jiřím Černohorským, já nikoho takového neznám vůbec,Prahu neznám vůbec, nevím o jakých nápisech zde žvaníš, a proč žvaníš to, co žvaníš. Co já mám s maršálem Koněvem? To měla být snaha nějak mně urazit? Tak se to nepovedlo. Měl by ses začít léčit. Děkuji za schválení tohoto mého příspěvku.

   Smazat
  6. 13:17- Vy jste fakt "dobrej". Píšete: "Ano, asi vykazuje známky podjatosti k minulému režimu (Wolner)...,je statisíce zkorumpovanců, kteří si na takovou podjatost najednou hrají...

   Vy si vážně myslíte, že W. je investikavec? Co když pomáhal jen svým známým? Proč "nebojuje" proti exekucím obecně?
   Asi by se neuživil novinářsky. Mohu ho chápat, že k minulému je podjatý a současnému přítulný, ale vážit si ho?

   Smazat
  7. 13:17- Ještě dodatek k Vám, osobní. Pokud si pamatuji, jste bývalý novinář. Velice mi vadí, když politici, novináři, umělci a podobná branže děkuje za pozvání, u Vás schválení. Cosi to vypovídá. Poníženost a snaha být IN.
   Všimněte si, že vědci a skutečné osobnosti neděkují, naopak média děkují jim. To jen na okraj, hezký večer.

   Smazat
  8. Hledaji spinu na nas na vsechny a za kazdou cenu aby odvedli pozornost od dalsi okupace..Neberte jim..

   Smazat
  9. Pane Povolný - s někým si mne pletete, nikdy jsem neměl nic společného s mediálním "průmyslem" a nikdy bych o to ani neusiloval. Mne by brzy zastřelili jako Kuciaka.

   Smazat
 4. jakych 6 milionu???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je málo známym faktom, že cenzus - sčítanie ľudí vyznávajúcich Talmud viedol Vatikán, ale neviedli ich pravoslávne obce, a tak je tu mylne vedené,že v EU ich nemohlo byť zavraždených 6 mil. Mohlo, spolu s CCCP hej,

   Smazat
  2. 16.41 Jistě i v USA, v Austrálii a jinde někteří vyvolení v průběhu Druhé světové umřeli... nebo i padli třeba v US ozbrojených silách na bojištích - jak tam kde US válčili... v Palestině (např. Hagana, Irgun, ...)

   Nejpřesnější evidence Židů vedou - židovské obce, Izrael a Mezinárodní židovský kongres. Sčítání lidu je jiné v národním státě a jiné (technicky) v celosvětovém "kongresu" diaspor + Izraele. To dá rozum.

   Smazat
 5. Wollner pomýšlí na kariéru, proto se chce zalíbit. Obec Lidice byla výkladní skříní komunistů. Postavili obec znova jako třeba Javoříčko. Nejprve se do oslav výročí vložila církev jako nejdůležitější bojovník proti nacismu a fašismu. Do svěcené vody pro žehnání zbraní na východní frontu míchali jed a na smutečním shromáždění k zabití Heydricha církevní hodnostáři prděli. I ÚSTR musí proti komunistům něco vykázat, proto najali Wollnera. Jinou možností je to, že Wollner trpí sexuální úchylkou a vybíjí se ubližováním jiným.

  OdpovědětSmazat
 6. 6000000??? jiz davno neplati

  OdpovědětSmazat
 7. 6000000 ??? uz davno neni pravda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:49
   Copak ti není jasný herr Všeználek?!!!!

   Smazat
 8. Je si třeba připomínat co se dělo teď by hnali do plynu všechny ekosvině=všechny normální lidi.

  OdpovědětSmazat
 9. 6000000 ??? uz davno neni pravda

  OdpovědětSmazat
 10. Jenže jde o to zlikvidovat jakékoliv nepříjemné vzpomínky a asociace nejen u nás. Stačí si uvědomit, jak EU přepisuje historii. Jde o to zajistit, aby naši lidé stále cítili hanbu za cizí zločiny. My jsme tehdy byli první a jedinou zemí, která ztratila všechno. Nikdo, krom Sovětského svazu nám nechtěl tehdy pomoci ani hnutím malíčku. Díky rozhodnutí vlády jsme zůstali sami a prodaní, zrazení. Tak proč zrovna my bychom se měli stydět za to, co jsme ani neudělali. Já si myslím, že to dnes dělá stejný "druh" osob (občany nejsou, sami se vylučují), jako tehdy s radostí spolupracovali. Když se podíváme na tehdejší období Druhé světové války, vidíme, že takoví zrádci byli všude ve všech zemích a nejen v těch okupovaných Němci, s jednou výjimkou v Německu, kde však zato rázně a ochotně podporovali - jaký div - opět Hitlera.
  Němci však stejně takovým zrádcům moc nedůvěřovali, zřejmě se řídili pravidlem, že když někdo zradí jednou, podruhé to udělá nejspíše také.
  Kdyby měli důkazy nezpochybnitelné, pak by s nimi vyrukovali už dávno.

  OdpovědětSmazat
 11. J.K.Novak
  Špatnej charakter nezná rasy. Němečtí nacisté vraždili Židy,američtí Židé pro ty evropské tehdy nehnuli prstem. Můj vzdálenější příbuzný schoval (po válce vrátil) něco místním Židům před jejich odchodem do transportu a koledoval si tím pádem o trest smrti. Americký Žid Benjamin Frommer obviňuje, nyní, Čechy ze spoluúčasti na holocaustu, jakoby česká protektorátní administrativa od března 1939 nebyla podřízena říšskému protektorovi aj. s povinností organizovat persekuci Židů

  OdpovědětSmazat
 12. Moje máti se v Prostějově někomu nelíbila a tak díky tomu mám k dispozici rodné listy čtyř generací pořízené gestapem. Nebyla židovka, tak neskončila v koncentráku, ale na na nucených pracích v Německu v blízkosti Ulmu,tuším, že je tam nyní základna USA.

  OdpovědětSmazat
 13. popritom základom k zničeniu Lidíc bol list ... že, ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. List blba, ženatého záletníka již obtížné milence, s vylhaným odůvodněním rozchodu předstíraným odbojem, otevřený protiprávně (porušení listovního tajemství) továrníkem - zaměstnavatelem té ženy - Pálou - fa. PALABA ve Slaném) předaný herr továrníkem protektorátní policii pro Gestapo (služebna Kladno). Pan továrník si prý předání dopisu Gestapu na policii ověřil... a tím nastartoval tragédii Lidic!

   Smazat
 14. Mám takový dojem, že se dnes vynořili,tací "hrdinové", kteří, aby sami pomlouváním druhých nenarazili. Začali pomlouvat ty, kteří za života neměli žádný problém, protože žili poctivě a čestně. A dnes se hodí těmto papírovým hrdinům k bezpečnému hrdinství. Kdo již nežije se určitě nebude pomluvám bránit.Od toho se přes čumu nedostane.

  OdpovědětSmazat
 15. Říšská protektorka ukradla Maďarům 120 000 respirátorů, aby se zachránila! Trump nařídil zákaz vstupu!
  https://www.youtube.com/watch?v=BoWmgsqwNRE&feature=emb_rel_end

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.