Reklama

čtvrtek 19. března 2020

O KORONAVIRU ÚPLNĚ JINAK

Stanislav A. Hošek
19. 3. 2020
Motto: 

Kdo je připraven, není překvapen.

Náš hlavní inženýr

 Perex

Je tomu skoro šedesát let, co jsem jako novopečený inženýr nastoupil do prvního zaměstnání v hlubinném dole na Ostravsku. Jelikož jsem měl specializaci na bezpečnost, tak vím, že už tehdy měl každý důl zpracován tak zvaný Havarijní plán. Ten obsahoval v prvé řadě možné typy důlních havárií. Jeho obsahem pak bylo chování hlavních odborníků dolu v každém jednotlivém typu mimořádné události od jejího počátku až do chvíle, než se ustaví havarijní štáb, který převezme veškerou odpovědnost za likvidaci havárie.Bezpečnostní složky státu.

Občané našeho státu si platí obrovské množství činovníků, jejichž jedinou služební povinností je zajištění bezpečnosti, čti životů a majetku. Počínaje zpravodajskými službami přes armádu, policii, hasiče, po specializované instituce, laboratoře a výzkumné ústavy. Ti všichni mají za povinnost být připraveni, aby nebyli překvapeni. Mimo jiné mají mít zpracovány krizové plány pro každou předvídatelnou, mimořádnou událost ohrožující obyvatelstvo státu. Je to, podle mých pracovních zkušeností jejich prvořadá povinnost.

Politici jsou laici, na otázky bezpečnosti. Jejich počínání a to nejen už při vzniku mimořádné události, ale především předem, musí proto iniciovat odborníci. Je to jejich osobní nejvyšší a především nepřenosná odpovědnost. Společnost si je za tím účelem platí a ne špatně. Tvrdím, že nikoliv vláda, její odborné zázemí má být co nejdokonaleji připraveno na jakoukoliv mimořádnou událost.

Pokud by se takto chovaly vyjmenované instituce, vlastně jejich nejvyšší představitelé, pak by kupříkladu rádoby generál BIS už počátkem ledna navrhl vládě svolání bezpečnostní rady státu, na jejímž zasedání by byla stanovena pravidla a celkový postup pro případ, že koronavirus se přelije do Evropy. V prvé řadě si měli probrat připravený krizový plán a aktualizovat jej na konkrétní situaci. Minimálním výsledkem už tehdy mělo být ustavení krizového štábu. Samozřejmě bez humbuku pro veřejnost, ale o to víc odborně.

Politici jsou laici, což ještě jednou zdůrazňuji. Jejich úkolem bylo celkem správně, že uklidňovali společenství, ale o to víc měli drezírovat odborníky, aby se postarali především o zajištění celoplošné komunikace a především o zásoby potřebných materiálů.Činnost při propuknutí krize.

Předem ustavený krizový štáb měl sbírat informace a vládě jasně sdělit, kdy se má přistoupit k vyhlášení nějakého mimořádného stavu, který by byl přesně definován. Od té doby je v prvé řadě nutné, aby „velel“ jenom jeden. Pokud krizový plán stanovil, že to bude vláda, kdo bude nepřetržitě zasedat a i za mimořádné události rozhodovat o každém postupu jako celek, tak to měli posoudit už kdysi dávno odborníci, kteří krizový plán vytvořili.

Nehodlám se vyjadřovat k tomu, zda vláda má jako celek rozhodovat i v krizových situacích. Ovšem v každém případě musí respektovat doporučení odborníků, čili krizového štábu. Při tom každý člen vlády by měl pověřit řízením ministerstva na onu přechodnou dobu někoho ze svých náměstků, protože život státu musí jít dál.

Zásadní povinností každého občana státu je dělat podle svých sil, schopností a zkušeností všechno, aby krize byla co nejlépe a pokud možno co nejrychleji zvládnuta, nebo alespoň ovládána. Je naprosto nepřípustné, aby kdokoliv měl právo veřejně kritizovat přijímaná opatření, čímž vytváří chaos. A naprosto nepřístupné je veřejně napadat kohokoliv odpovědného za práci vykonávanou z rozhodnutí krizových štábů státu, regionů, či obcí. Naopak, má-li pochybnosti, či si myslí, že má lepší nápady, je bezpodmínečně povinen je sdělovat prostřednictvím v krizovém plánu stanovených spojení těm, kdo jsou za řízení odpovědni.

Jestli to platí pro každého občana, pak o to víc to platí pro přední politiky o ústavních činitelích ani nemluvě. Jejich prvořadou povinností je nabídnout své schopnosti, znalosti, zkušenosti a styky ku prospěchu vedoucím likvidace mimořádného stavu. Pokud ale v době krize veřejně, ba dokonce opakovaně vystupují proti komukoliv, kdo je pověřen řízením v době mimořádné události, pak musí být internováni a zamezen jim jakýkoliv vliv na společnost.

O průběhu celého zvládání mimořádné události je nutné vést co nejpřesnější dokumentaci, především o časovém průběhu opatření a o jejich účinnosti.Po skončení mimořádné situace.

Z každé krize je bezpodmínečně nutné vyvodit poučení pro budoucnost. Z dokumentace, vedené v průběhu zápasu s mimořádností, je potřeba poctivou analýzou nezávislými, ale především nepředpojatými odborníky, vyhodnotit celý postup řízení.

V žádném případě ne proto, aby se hledali viníci a „nedej přírodo“ dokonce se vytvářely důkazy pro postihy, především ony očekávané halasné výkřiky dožadující se odstoupení z funkcí, jako tomu obvykle bývá. Jediným cílem musí být zlepšení připravenosti. Znám ze své odbornosti, že z každé velké havárie vznikala nová pravidla bezpečnostního chování, prevence a celkové připravenosti.

Současná epidemie je fakticky maličkostí oproti tomu, co nás může někdy v budoucnu potkat. I když také nemusí. Přál bych si, aby šlo prakticky o jedno velké, celonárodní cvičení připravenosti na případ mnohem těžší.

V současnosti je nejdůležitější nepodléhat panice a dodržovat nařízení likvidátorů mimořádnosti. A po pominutí krize je ještě důležitější vzít rozum do hrsti a společně hledat co nejúčinnější metodu připravenosti. A již dneska si doslova zakázat hádky o vinících a touhy nespokojenců se mstít, či dokonce zneužívat neštěstí všech ke svému sobecky budoucímu prospěchu.60 komentářů :

 1. Tohle by se mělo povinně číst ve školách. Od základních výše. Klobouk dolů, pane Hošku, tentokrát jste trefil hřebíček přímo na hlavičku. A pořádnou ranou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se,že by to dnešní mladá havlozblbla stejně nepochopila!!!!

   Vymazat
  2. Za minulého režimu tu existovala instituce nazvaná Civilní obrana. Byla zajištěna organizačně i materiálně. Po převratu za velkého posměchu paranoidní komančům byly sklady CO částečně rozprodány a z větší části rozkradeny. Teď jen všichni čumí s otevřenou hubou.

   Vymazat
  3. Koronavirus - online celý svět:
   https://www.youtube.com/watch?v=qgylp3Td1Bw&feature=emb_title

   Vymazat
  4. Ty mlady se ukazuje se umi jenom strourat do telefonu a pocitacu..
   Ale kdo nic nedela nic nezkazi...
   Uz za komunistu jsem tvrdil , ze by se meli nekteri lide a nektere vedouci osoby drzet daleko od prace a pracovist s plnym platem za to. Za ucelem podstatneho zlepseni a zkavalitneni naseho socialistickeho hospodarstvi..A v usili za lepsi zivot.
   Nekdy skody i problemy v mezilidskych vztazich ,take nebraly konce..
   To nebylo z hlediska moji kritiky jinych ,ale hlavne sebepoznanim , ze nektery prace jsem nebyl schopen vykonavat ani podprumerne..
   Uz davno se uvazuje o plne a plne placene Nezamestnanosti. Pracoval by kdo by chtel atd.
   Zvysujici se automatizace vseho, tomu jen nasvedcuje..
   A navic by to prislo daleko levneji asi jednu petinu vydaju, nez treba zaplaceni krize 2008, nebo zbrojeni v USA atd. Uz pres. Nixon se snazil to zavest ale skoncilo to nekolikrat v senatu..
   Kdo nic nedela nic nezkazi .Ani se nanakazi.

   Vymazat
 2. v prípade úniku plynu sa sústredte na vopred určenom mieste - po jednej veľkej plynovej havárii v istom podniku - a čo ďalej, čakať ! - na koho ? to sa potom bude riešiť ! - potom ...???? - nekomentovať, nie je to vo vašej kompetencii! - hlavne že sa dalo to, čo zákon kázal

  OdpovědětVymazat


 3. Dodat tento článek do horní komory parlamentu, a povinně všichni desetkrát přečíst,aby věděli proč byli zvoleni. Včerejší jeich tlachání-děs a hrůza.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo článek napsat na prkno a senátorům omlátit o hlavu - aby si to pamatovali.

   Vymazat
  2. Ano a blahopřeji všem Josefům, Jožkům, Jožinům a Pepíkům.

   Vymazat
  3. A hlavně nezapomeňme na Pepičky a Josefky, třeba pro nás právě šijí roušky. Nebylo by to ani hezké, ani slušné!

   Vymazat
 4. Klobouk dolů, opravdu dobrý komentář. Bez hysterie, bez primitivního nálepkování, obecně platný, bez nenávisti. Admini, toto je cesta k serveru “Jen pro myslící”. Porovnejte s jinými nenávistnými články tady kolem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Články ne -snad nenávistnými diskuzními příspěvky, jste myslel anonyme 11.41? A to ještě pro účely NR se psychopatická smečka diskutujících z novinek krotí ve své nenávisti, když vyčerpá svůj povolený počet diskuzí a přeleze dštít síru a oheň na NR. Na diskuzích novinek se udává ( okopáváš na zahrádce mrkev? policajta na tebe - nevíš, že je to zakázané?) střílí, věší, stahuje z kůže, kuchá za živa - nemáš roušku? vykuchat! Asi tak. Dav psychopatů v každodenní internetové akci.Nebo je to v době řádění chřipky normální jev, co udělá s hypochondry? Řekl bych že všichni jsou starší generace - že by si mysleli, že nebýt chřipky, budou nesmrtelní? A ta nenávist, s jakou by vraždili ty druhé, mladší a zdravé - to by se mělo předložit k posouzení znalcům z oboru psychiatrie.

   Vymazat
  2. 11:58
   05 spousta písmen o ničem...starého psa novým kouskům nenaučíŝ!

   Vymazat
  3. Souhlasím anonyme 12.44 - vy jste toho důkazem. Kde vidíte "spoustu slov"? A kdo vás nutí abyste je četl, a pak se poškleboval? Mohu za to, že vy zřejmě nejste schopen sesmolit tři souvislé věty, takže pět vět už vám připadá jako spousta slov? Že vy budete "potrefená husa", která patří k těm, co by na novinkách mučili, stříleli a kuchali lidi bez roušek? Jinak váš výpad nechápu, a redakci děkuji, že jsem směl na váš výpad reagovat, a za schválení tohoto mého příspěvku.

   Vymazat
  4. 15:35
   Už jsi tenhle ranč tapetovat nejmíň 10x,vtipe!!!Hoď tam jinej refrén....nebo seš jen dlouhohrající deska???!!!☺
   Redakci taktéž děkuji za publikování mé odpovědi.

   Vymazat
  5. 15:35
   Pardon:tenhle canc

   Vymazat
 5. Co 10x přečíst, 10x přepsat a nechat podepsat svými voliči. Senát se zabývá co vláda udělal a co neudělala. Co vláda zkazila či nezkazila, co oni udělali pro lidi? Nic. A když si páni senátoři myslí, že mají na víc, ať jedou na Thai-wan, mě chybět určitě nebudou. A co udělal rádobygenerál? Nic, jen sleduje dědky v důchodu. Na víc jeho rozum nemá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:50 .. .podepsat svými voliči? Asi myslíte bývalými voliči, zdá se že se pomaloučku ale jistě, blíží vhodná doba ke zrušení zbytečného, zadarmo drahého senátu. Já hlasuji všemi desíti a je potřeba to neustále připomínat. Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 6. Rád bych viděl vystoupit ministra zemědělství a nařídí, že řepková pole z orají a zasadí potravinové rostliny. brambory, zelí a kvalitní obilí (pohanka, žito atd.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To byste to moc uspěchal anonyme 11.51 - občané se nejdřív musí vzpamatovat z toho, že kvetoucí, rušná města a obce se změnily v hřbitovy s duchy v rouškách přes obličej ( kdysi nedávno velmi tvrdě, až hloupě kritizujících šátky muslimských žen), pak přijde další rána, až budou všichni postižení zavřením svých obchodů (víte že jsou zavřena i papírnictví? - nekoupíte ani tužku) žádat úředníky o kompenzace, (to znamená nové úřady, úředníci, tiskopisy žádostí, vyhodnocení atd.) a myslím si, že logicky přijde nezaměstnanost. A protože zavřené hranice už se nejspíš neotevřou, bude třeba strukturálně změnit systém a způsob zásobování, omezí to do značné míry dovoz potravin. Ano, budeme muset najet na využití všech našich polí, a zdevastovaných lučin, kde se léta nesmělo sázet a pěstovat nic. Vytrhat ty bakelitové hrůzy z úrodných polí? Ona to není jen "řepka" -viz útoky na Babiše, ale i šedé bakelitové lány. Zorat, osázet, bude potřeba nových pracovních míst pro zemědělství a na vsích znova školky a jesle? - musí to jít pomalu, protože všechno znamená pomalu a jistě návrat "starých časů" třicet let prohlašovaných za hnusné a totalitní. Zlepšit zdravotnictví a školství - všechno musí jít pomalu a plíživě, aby si toho občané moc nevšimli.

   Vymazat
  2. 11.51 Opravdu doufáte, že je tak blbý? Leží snad ladem málo půdy? Neroztahují se na polích "privátní fotovoltaické doly na peníze" daňových poplatníků?
   Věnujete sedlákům zdarma osivo a sadbu? Zajistíte jim distribuci ke spotřebitelům, Obnoví stát provoz ve výkrmně prasat v LETECH když je teď státní? Podpoříte to a věnujete selátka, ... nebo byste rád jenom koukal a mudroval?

   Zrovna na Čt-24 žvaní Bakteriologický Cyril (Svoboda) katolický.

   Vymazat
  3. 11:51 Souhlas. Měli bychom si včas uvědomit, že právě teď je čas na podobné změny a tu příležitost bychom neměli prošvihnout. Jak se říká, když ne teď, tak kdy? Když ne my, tak kdo? Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 7. Mám takovou neodbytnou myšlenku a poslední dobou, zejména nyní kdy šílenství koronaviru kulminuje, o ní čím dál tím více uvažuji. Dnešní výpočetní technika je už na takové úrovni, že by veškerá data měla bez emocí zpracovávat ona a zcela kvalifikovaně podle stanovených kritérií vyhodnocovat situaci. Proč už to tady dávno nefunguje? Umělá inteligence totiž nemá emoce a vyhodnocuje chladně a efektiveně a nedá se oblbnout nějakou panikou. Proto se o této možnosti asi neuvažuje. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě tak -rudý dědečku - kdyby ta umělá inteligence mohla být naprogramována na zjištění a odstranění všech lidských škůdců zdravého a smysluplného života, a uměla je zaměřit, a způsobit, že by vlivem nějakého paprsku sublimovali? A jejich nakradený majetek zůstal občanům? Takové Science -fiction nenapsal ani Jules Verne.

   Vymazat
  2. Umělá inteligence nemá emoce a proto je k ničemu.
   Statistika věda je a má špatné údaje.
   A o to horší výstupy.
   První reakce lékařů byly, že na chřipku umírá mnohem více lidí. Neexistují skutečné počty nakažených chřipkou a teď to platí zrovna tak.

   Vymazat
  3. 12:37 ale to co popisujete by zcela určitě šlo, ovšem pokud budou u moci zloději, tzv žába na prameni, tak ti to nikdy nedovolí. Hej hou

   Vymazat
  4. Krizové situace dle odborných studií musí řídit osoba s nejmenší pravděpodobností ovlivnění ze svého okolí. A v tom suverénně vedou svobodné (nikdy nevdané) bezdětné ženy. Jestli to někomu něco připomíná...

   Vymazat
  5. Pane rudý dědečku. Rozhodně nic nepřenechávat umělé inteligenci! Je to totiž další, vzhledem k dnešní situaci, koronavirus, ale tentokrát počítačový. Chcete-li chladný, studený, lhostejný k hodnotám, plní jen to, co se mu dá za úkol a plní to tak, jak je naprogramován, byť i v režimu "vývoje" svého mozku. A i kdyby tam byla jen jediná chybička, může se takové rozhodnutí umělé inteligence ukázat mnohem vražednějším, než si dokážeme představit. Zvláště, pokud by taková inteligence dostala k ruce i výkonný aparát.
   Celý tenhle problém je závislý na tom, kdo, jak a proč ho naprogramuje, tedy zadá vstupní parametry, způsob řešení a případná "realizace". Opravdu si myslíte, že průběh v tom "železe" bude objektivní, logicky správný, humánní, když to nejprve musí zadat člověk? Vždyť ani ten koronavirus, asi s největší pravděpodobností únik (je prý pět různých kmenů koronaviru v současném "oběhu") se s největší pravděpodobností nechová tak, jak by "měl" podle zadání. Pokud necháme jednou rozhodování na počítačích či robotech, ztratíme tím i vlastně smysl existence a rozhodně si o něm nebudeme rozhodovat sami. Navíc, nedokáži si představit, že by nějaký počítačový program pracoval bez chyb (bugů). Pokud máte windows, tak jste se s tím určitě setkal, jako snad každý. Ale kdo by pak rozhodl, že je třeba ten železný rozum restartovat? Opravdu ten "počítačový" rozum by panikou rozhodně netrpěl, jen by chladně stiskl třeba nějaké to "tlačítko".
   Již Karel Čapek si dobře rozmyslel o čem že to vlastně a proč psal.

   Vymazat
 8. Važený pane. Ve škole mě učil prof. Hošek. Nejste jeho příbuzným? Byl to skvělý člověk.

  OdpovědětVymazat
 9. Ono je to takové nijaké. Co se mělo a neudělalo. V Anglii udělali dopředu co neměli a nyní se z toho mohou p.srat. Jsem zvědav, zda tam za rozhodnutí, že by všichní Britové měli dostat koronavirus aby byli do budoucna odolní, budou padat hlavy? Toto včasné rozhodnutí by mělo přijít na 250 tisíc mrtvých Angličanů a karanténa do konce roku 2021. Uvidíme. Nechte spekulací. Kromě senátu, Milionu chvilek, člověka v tísni a kulturní a politické šmíry, jsme všichni ostatní na jedné lodi. Nebuďme chytří co se mělo a nemělo a držme spolu. A ti jmenovaní ať plují třeba do p.dele! P.S Náš starosta vyvěsil státní vlajku a vlajku Unie. nevím, zda je to nějaké nařízení. Ale vím, že vlajku EU na žádost občanů musel sundat. To jen tak mimo!

  OdpovědětVymazat
 10. Ty nám zase maluješ ?...dobře víš,že po převratě 89 bylo první zlikvidovat sklady milicí,nenahradili jste je ničím!,vždyď jsi byl bezpečáku u toho,tam jsi vyrostl do nebe a teď z nebše chceš kázat?,..vždyď ty jsi zodpovědný !!!,asi ti už straší nebo jsi pěkný pták,jako hlídač a první ukradne,....za Havla se na nějaké zajištění nehledělo a proto to tak vypadá,..mičurini..,nebýt opravdu zkušeného Babiše,tak už dávno chcípáme jako jinde-nejmenuji,abych nenakládal bomby sluníčkářům a chvilkařům....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je skutečně zajímavý názor "tonicekkopre" kromě toho, že jsme "mičurini" (opravdu víte kdo byl Mičurin a čím se zabýval?) Zajímavým na vašem názoru je přesvědčení, že bez pana Babiše bychom dávno "chcípali" - na co? Myslíte na ten druh chřipky? A s panem Babišem jsme získali nesmrtelnost? Hmmmm - zajímavé, vskutku. Taková zanícenost se hned tak nevidí.

   Vymazat
 11. Přesně tak pane Hošku a milion úchylek by chtěl porušit karanténu a demonstrovat. Proti tomu je účinné řešení organizátorům dát 12 let natvrdo. Zbytek vysledovat z kamer a pokuty 30-50 tisíc a bude vymalováno.

  OdpovědětVymazat
 12. Magor Hřib nakoupil pro Pražský magistrát roušky z Turecka za dvojnásobnou cenu (s neznámou dobou dodání), než pořídila vláda v Číně! Hlavně že nejsou z Číny!!!

  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/638038/rousky-a-respiratory-konecne-na-ceste-praha-je-ve-velkem-nakupuje-v-turecku-a-indii.html

  OdpovědětVymazat
 13. Móóóc pěkně jste to popsal a vysoce odborně....

  OdpovědětVymazat
 14. Za této situace by se měl zrušit naprosto zbytečný Senát a 600 miliónů korun použít na ztráty způsobené koronavirem.

  OdpovědětVymazat
 15. Kdo je připraven.... Ano Němeček vyčítá Vojtěchovi nepřipravenost, ale neříká nic o tom, jak byly i za Němečkovy coby ministranta zdravotnictví a jeho asistence rozkradeny sklady CO, kde byly zásoby i zdravotnického materiálu pro řešení krizových situací. Tak jako Vojtěch bylo "nepřipraveno" na 160 států. Mj. i proto, že diktatura kapitálu, aby si vydělala na bídě druhých¨, zásoby ukryla pro šmelení s nimi - a nejen u nás. A pak i demokraté z postnacistického Německa zadrželi(= ukradli) kaminony s pomůckami řadě zemí "pro vlastní potřebu ", nyní naši "bratři a sestry", co náš národ po tisíciletí vyvražďovali zase ve své "bohulibé" činnosti pokračovali.
  Přestaňme s agresorskými válkami, přestaňme s terorismem chudých a bude dost pro všechny lidi. Zkusme také něco dělat nejen pro válčení, genocidu a nenávist, třeba pro mír ve světě, budeme překvapeni, že je to lacinější a bohulibější! Jenže, jenže: skape kapitál, který je závislý na válkách, stejně jako alkoholík na alkoholu. A tak jako alkoholíci nelibě nesou odvykačku, tak také kapitál se bez vraždění nedokáže obejít.

  OdpovědětVymazat
 16. Viděl někdo větší kriply, než jsou senátoři? Čím dřív se tenhle chlív zruší, tím lépe!

  https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/psychopat-ktery-je-premierem-zeme-obul-se-senator-silar-do-babise-40317205

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:49
   To je ten černoprdelnickej kripl milující a indikující amiokupanty a Landsmanšaft?!!!!Toho měli za kolaboraci s Frickem dávno zhoupnout na kandelábru!!!!

   Vymazat
  2. Stýská se vám - anonyme 14.35 - po kandelábrech, a věšení lidí na břevna mezi okny v ulicích měst? Vzrušuje vás podobná podívaná například ze zveřejňovaných dokumentů z doby heydrichiády v ČSR za protektorátu? Už chápu, proč bulvár se svými hrůzami, sebevrahy, utýranými psy a kdejakým smrtícím bizárem ze světa, má takové dobré výdělky - občany přišité k počítačům něco takového vzrušuje nejvíce - je to nějaká psychická zvrhlost? Kde se to v lidech bere? Já něco podobného považuji za hnus - privátní -bez veřejných kandelábrů - by trest smrti zasloužili jen bezcitní, suroví, sadističtí vrazi, ale právě ti jsou chráněni humanitou - bohužel stejných lidí, kteří na diskuzích verbálně touží po kandelábrech.

   Vymazat
  3. 15:51
   O5 za 5 Méďo Béďo!!!!!☺ Jdi si obrátit svojí dlouhohrající desku,gramofone!

   Vymazat
 17. Pane 11.51, před půl hodinou jsem se dotazovala na Ministerstvu zemědělství, zda již připravují krizový plán, protože můžeme čekat, že země, které exportují potraviny do ČR, budou zdevastované koronavirem a budou především řešit vlastní problémy. Odpověď MZe: je zaseto (řepka?), kořenová zelenina se kvůli dotační politice nepěstuje (nevyplácí), atd., prostě klídek. Vyvlastnění a odstranění objektů, které na ornou půdu nepatří, ještě není na pořadu dne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:04
   To asi spíš poručíme větru, dešti. Nedovedu si představit, jak zabetonované plochy rozoráme a nasázíme tam brambory. Snad po řepce něco vypěstujeme, ale jen, když na prší a uschne. A nejsou lidi.

   Vymazat
 18. Téměř na každé vysoké škole se dnes učí krizové řízení. Takže v republice je téměř tolik "odbborníků" na krizové řízení, jako vystudovaných vysokoškoláků. Problém je v tom že v rámci krizového řízení jsou zpracovány postupy z pohledu úkolů pro živelní pohromy a průmyslové havárie. Nikoliv pro ostatní ohrožení. A dnšní zákonodárci se starají pouze o své mocenské pozice, nikoli o přežití lidí. Takže vláda nemá žádné nástroje ani podporu jak postihovat vyvolávání paniky, štvaní proti řešitelům ohrožení nebo zastropovaání cen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klídek anonyme 14.10 - chřipka je rozumnější než občané, kteří jí v určitých obdobích onemocní, když svoji roli v tom sehrává i nachlazení. Sama přichází, sama odchází. I tato současná chřipka odejde sama, možná k velké lítosti bulvárních medií, kteří již na ní vydělali balík a dále vydělávají na šíření strachu a paniky, a možná se budou snažit ji udržovat při životě, ale chřipka se nedá! Skončí, a vrátí se zas příští rok ve stejnou dobu. Proto si schováme roušky, a můžeme být v pohodě.

   Vymazat
 19. To snad nemá chybu, jakýsi pan Petr je vševědoucí a z duše odsoudil na R+ konáni AB. Elegantně, ne že by to řekl na rovinu. Bylo to samé ...,ale, ...proč ne... Jeho kritice unikl a skoro byl pochválen Hamaáček. No já si myslím, že naopak selhaly bezpečnostní služby. A situace v Číně nebyla solidně zanalyzována a byla jen atraktivní téma pro masmedia. Nepodezřivám je z občasně náhodné zlomyslenosti. Dnes je ticho okolo letadel, létajících z Číny s pomocí Evropě. Máme to dokonale vyvážené, že ?

  OdpovědětVymazat
 20. 12:06 Rudý dědo, umělá inteligence je umělá proto, že ji, doufejme, skuteční inteligenti vytvoří co řetězce logických operací, kterými prochází vložená data tak, aby výsledek ukazoval, nebo přímo určil reakci (varianty, alternativy třeba i s prognózou důsledků). Celý takový konstrukt nemůže přesahovat dobové znalosti, ani nemůže obsahovat všechny myslitelné možnosti řešené věci, tedy ani celý rozsah relevantních zkušeností. To co zbývá, a výpočetní technika v dané situaci umožňuje, vidíme z části na https://koronavirus.mzcr.cz/. Těžko předpokládat, že tak „jednoduché“ úlohy, jako je zpracování potřeb roušek, respirátorů, desinfekčních prostředků ... už neběží. V dané situaci může výpočetní technika významně pomáhat podklady pro rozhodování, ale sama o sobě rozhodovat nemůže, nejspíš ani nesmí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:42 Možná to rozhodne čas kdo má pravdu a taky by se tato umělá inteligence mohla využít v boji proti hoaxům, mohla by je najít a vysledovat jejich stvořitele a šiřitele. Vždyť každá válka začíná šířením dezinformací a lží a tady by se umělá inteligence mohla dobře a užitečně uplatnit. Rudý dědeček

   Vymazat
  2. 18:54 platná myšlenka. Tím v 15:42 jsem měl na mysli situace kolem Covid 19 a podobné. To, co naznačujete Vy už dost dlouho, v nejrůznějších podobách na komunikačních sítích běží. Tady, kde diskutujeme, by bylo jednoduché vyloučit vulgarismy. Naproti tomu obtížné až nemožné, zachytit vhodně formulovanou kritiku některých počinů redakce. Například.

   Vymazat
 21. BIS nema cas starat se o prkotiny jako je ohrozeni nejakym virem.Ma pred sebou ukoly jako:Uvedeni ceskych a svetovych dejin na pravou miru-navod u Saturnina,Určeni svetovych stran nasich nepratel,ard.atd.Navody u Švejka nebo Hlavy XXII.

  OdpovědětVymazat
 22. http://www.nwoo.org/2020/03/16/vyzyvam-vladu-k-okamzitemu-vypnuti-5g/

  OdpovědětVymazat
 23. Možná jsem sobec, je mě víc než 70 a mám chronické problémy s plícema...vím, že koronavir by k nám proklouzl i jinými cestami,..ale já v současnosti myslím na tisíce consumních spratků, kteří si od začátku roku užívali na sjezdovkách v itáli, lanovkou nahoru a šusem dolu i když už každá bába v horní dolní věděla, co se v Itálii děje a mé generaci možná zničili zbytek života..

  OdpovědětVymazat
 24. A co chybí? Když se koronavirus, jako nepředvídatelná infekce, vrátí!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.