Reklama

středa 25. března 2020

Odpověďmi na ekonomickou krizi jsou odpuštění dluhů a znárodnění

Paul Craig Roberts
25. 3. 2020 paulcraigroberts
Americké letecké společnosti přivedly sama sebe do krachu tím, že svůj inventář odkupovaly pro ředitele a členy jejich představenstev. Ti tedy bohatli, ale jejich společnosti chudly. Nu a když pak na příjmy leteckých společností dopadl koronavirus, vyslovil Kongres ochotu vypomoci jim částkou padesáti miliard dolarů. Ne, namísto toho, aby jim byla poskytnuta výpomoc, měly by být tyto společnosti znárodněny.


Ve zdravotní a ekonomické krizi, ve které se dnes nacházíme, bude vláda potřebovat veškerou podporu veřejnosti, která je možná. A vypomáhat těm, kteří si své problémy sami zavinili, se s její podporou rozhodně nesetká.

Jak jsem už psal dříve, pro mnohé je znárodnění sprosté slovo, ale v současnosti skutečně nabízí šanci opravit už desetiletí trvající hospodářské regulace a deregulace a tak ekonomice vrátit zásadu volné soutěže. Znárodněné banky příliš silné na to, aby mohly padnout, mohou být např. později rozděleny a jejich části prodány zpět do soukromých rukou. A banky komerční mohou zas být odděleny od bank investičních, čímž by se dnes tak koncentrovaná finanční moc dala zlomit.

Nyní, kdy už víme, že trh samy sebe regulovat neumí, máme šanci obnovit rozumnou finanční regulaci a vyžadovat od bank, aby peníze půjčovaly na účely výrobní a nikoli na financování a zachraňování podniků krachujících. Až dosud, a to už po hodně dlouhou dobu, americký finanční systém výrobní sféře americké ekonomiky rozhodně neslouží.

Zatímco s tím, jak se továrny zavírají a obyčejní Američané přicházejí o práci, lobbisté nákupních center žádají o garanci ve výši jednoho bilionu dolarů, hotelový průmysl natahuje ruku po 145 miliardách a Národní asociace výrobců požaduje 145 miliard. (ZDE)

V problému jsou i distributoři stravovací služby. Boeing žádá o 60 miliard a o podporu prosí i vlády jdnotlivých států. A třeba jen Konference starostů žádá 250 miliard.

Seznam je nekonečný.

A co je třeba učinit pro 40 procent Američanů, kteří dle studie o federálních rezervách nedokáží zvýšit svou finanční hotovost o 400 dolarů, aniž by přitom byli nuceni prodat kusy svého majetku? Jak se asi v průběhu této zdravotní krize bude léčit obrovské množství lidí, kteří nemají zdravotní pojištění? A odkud na stávající úkoly vezmou peníze nemocnice a vůbec všechny oddíly lekařské praxe?

Jediným řešením, aby účty mohly být zaplaceny, je zdravotní péči znárodnit. Nemůžeme nechat zástupy infikovaných lidí přežívat na ulicích pozorovat je, jak se dobývají k jídlu, kde se dá.

Jediným řešením pro ekonomiku tedy je obyčejným lidem odpustit dluhy a korporace znárodnit.Trump naznačil, že pomoc by postiženým mohla být poskytnuta ve formě majetkového podílu, který by pak v následné privatizaci a též poté, až se věci vrátí k normálu, bylo možno s istým ziskem prodat zpět státu.

Což by vlastně představovalo částené znárodnění.

Podle mého názoru je však mnohem lepší vyřešit záležitost tzv. jedním vrzem. Čili vše znárodnit, protože jedině znárodnění je lékem na koncenrace, regulace a deregulace.

Pandémie nám dala tvrdě na vědomí, že společnost, sestávající z jednotlivců starajicích se jen sami o sebe, není de facto žádnou společností. Společnost je sociální systém. A úspěšný sociální systém je ten, který své členy dokáže podporovat. Bez takovéhoto udržitelného systému je řešení nastávajících problémů nemyslitelné

Vytvořit udržitelnou společnost v USA vyžaduje zbavit se dogmatických způsobů myšlení. Jestliže se tedy se současnou zdravotní a ekonomickou krizí chceme vyrovnat, není pro nás jiné cesty, než začít myslet tvořivě.

Překlad: Lubomír Man

48 komentářů :

 1. Ono to znárodnění,bude vypadat jinak,kdo to dá státu,aby vypomohl krachujícím firmám,Takže skutečně,kompletně teď ovládnou USA banky a kdo je vlastní.Podobně to bude ve více státech,že přes stát,záruky,ovládnou banky celé státy.O prominutí dluhů občanům,vůbec bych neuvažoval.Pro tohle přišel koronavirus,ovládnou státy,ještě vyšším dluhem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Destrukce krytá virovou infekcí.

   https://tadesco.blogspot.com/2020/03/projekt-blue-beam-falesna-show-jsou-v.html

   Smazat
  2. Lidi, kdo si myslíte že stát se vám pokusí pomoci, probuďte se. Stát na lidi kašle. Teď se snaží zachránit bohaté a jejich obchod. Myslíte že zemědělci přestanou pěstovat dotovanou řepku a kukuřici a začnou se snažit o potravinovou soběstačnost našeho státu. Na to zapomeňte. Klidně vás pro svoje zisky nechají pojít hlady.

   Smazat
  3. Pro 23:35
   To opravdu myslíte vážně? Pokud ano, nechte se raději někde vyšetřit, asi blouzníte.

   Smazat
  4. S pendlery si vláda "prdla" do gaťat. Stačil mobil Merklové. takže jak říkal Slota "Co Němci nedobily tankami, tak dobily bankami". A co s pražskými radními, jsou na tom stejně: "Keci, keci, keci".

   Smazat
  5. No - anonyme, který zde operuje pod jménem hrdého člověka, který za pravdu položil život - Jan Kozina. Proč svým výkřikem 8.24 dehonestujete příspěvek anonyma 23.35? Z něho není patrné vůbec nic, a sama o sobě věta "destrukce krytá virovou infekcí" může být hluboce pravdivá. To se pozná, až se elity uráčí ukončit současnou, účelově rozpoutávanou hysterii. Probíhá stejně, jako byla sprostá mediální hysterie rozpoutávaná proti premiérově střetu zájmů, a o čapím hnízdě - diskuze k tomu byla jen sprostá stoka, plná urážek a nadávek. Proč myslíte, že toto, co rozpoutává opět Seznam.cz (financovaný "západem) prostřednictvím serveru novinky.cz, není účelově rozpoutávaná hysterie? Ukázky vyprázdněných regálů s potravinami a ukázky rakví??? Něco takového by si žádný člověk nesměl dovolit šířit na svém soukromém webu - byl by za to trestán, protože šíření poplašné zprávy je trestný čin. Ale tahle čuňata můžou - tenhle sprostý bulvár, který dokáže mezi dva články o úmrtí seniora a nárůstu postižených, umístit článek o bezproblémové erekci, nebo jak si ženy užívají orgazmus. Vám to přijde normální Ale diskuzní smečce to nevadí. Až budeme číst články o tom, jaké množství lidí současná hysterie a "opatření" vlády zničila, a udělala z nich dlužníky, štvance a bezdomovce, co budete žvatlat na diskuzích vy Kozino! Pak teprve pochopíte, proč byl koronavirus nutný?

   Smazat
 2. Asi jsem to v rychlosti špatně napsal o prominutí dluhů občanům,banky ani neuvažují.
  Děkuji za pochopení

  OdpovědětSmazat
 3. https://www.narodninoviny.cz/volny-pad-boeing-nedostal-v-lednu-zadnou-objednavku-poprve-od-roku-1962/
  Dluh Boeingu se kvůli problémům s řadou 737 MAX v roce 2019 zdvojnásobil na 27,3 miliardy dolarů (623,2 miliardy Kč) a kvůli odškodnému zákazníkům i dodavatelům dál narůstá. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings očekává, že se v prvním pololetí zvýší na 32 až 34 miliard dolarů. Problémy Boeingu dopadají i na jeho dodavatele, kteří jsou nuceni propouštět, a na letecké společnosti, jež po vyřazení strojů 737 MAX z provozu zrušily tisíce letů. Akcie Boeingu ztratily za rok více než 30% své hodnoty, když oproti maximu 440 dolarů za akcii před rokem klesly koncem ledna tohoto roku až ke 305 dolarům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Firma Boeing zkrachuje a strhne sebou další firmy. SS jsou tak zadlužené, že nejsou schopny dluh zaplatit. A Premiér tam objedná vrtulníky, které nepotřebujeme, ale pomáháme krachující firmě.

   Smazat
  2. Boeing nezkrachuje, protoze ho udrzi nad vodou zakazky Pentagonu a federalni pomoc.

   Smazat
 4. Hm, znárodnění možná, ale nepřichází v úvahu.
  To je jako chtít zastavit vlak, když už projel stanicí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 13:49
   Jeden státeček to udělat,tak ho sežerou,to by muselo udělat více států najednou a to je problém,když je ůzně mezi státy majetkově propojeno.

   Smazat
  2. Nikdy není pozdě. Pozdě je možná pro nás. Ale většina z nás má děti a vnoučata. A pokud se něco zásadního nestane, budou mít život násobně posranější, než jaký si dovedeme dnes představit.

   Smazat
  3. Současný model je neudržitelný. Poslední finanční, tedy společenská, krize byla pouze zamaskována státními subvencemi z kapes poplatníků soukromým bankám a bankovnímu trhu, který se zcela utrhl ze řetězu. Tedy socializací privátního dluhu. Dlouhodobě se obchodují "produkty....", které nejsou ničím jiným než navoněnými frázemi na křídovém papíře bez fyzické podstaty a opodstatněnosti jejich hodnoty. Jejich objem je tak obludný, že X násobně převyšuje fyzikálně měřitelná aktiva, která jsou na samém dně jejich hodnoty a na nichž tento systém parazituje. Ovšem jejich přemrštěná hodnota je prý dána "důvěrou" trhu. A protože nebyla odstraněna příčina a sjednána náprava, tak se krize opět projevila. Tedy chybný myšlenkový koncept vedoucí k nestabilitě organismu (společnosti) a následné nemoci, která se jako v jednotlivém lidském organismu projeví somatizací problému do fyzické podoby. Nemoc je informace o nutnosti vyvolat změnu, která povede k uzdravení a rovnováze v organismu, nebo k jeho degradaci a zániku pokud na ní adekvátně nereagujeme. A která nás přivede ke změně pravidel a priorit, chcete-li k rozumu. Pokud ne, tak bude nemoc pokračovat a sílit. Zespolečenštění světového jmění se bohužel jeví jako jediná logická cesta. I když bolestivá. Ale jak pro koho. Lidem práce bude zřejmě úplně u zadku, že burzián přijde o miliardy, které nikdy miliardami ve skutečnosti nebyly i když je užíval. Model kdy finanční a mocenské syndikáty prorůstají jak rakovina do organismu společnosti, snaží se jí mimo demokratické postupy regulovat, řídit, určovat jediné správné vidění světa a perzekuovat nesouhlasící, a zaplavují jí jedem neofeudalismu je v pravdě patologickým jevem. A koho je víc? Myslím, že té lůzy co si nakonec bude muset opět sáhnout pro svá lidská práva a svobodu. A ona to udělá. Stačí dostatečně silný emocionální impuls. A nikdo to nezastaví.

   Smazat
  4. 13:49
   Přesně tak. Když firmy produkují zisk, tak se "daní" v daňových rájích nebo je jim "optimalizuji" poradci. Stát je tu jen pro to, aby jim zaplatil podnikatelská rizika. To je komunismus pro kapitalisty (Marx by se divil), ale tento systém pracuje i nad státem (dotace z EU). Dokonalost právě dnes dokládá i fond na pokrytí ztrát z epidemie, který bude dotovat náhradu za ztráty majitelům tisku (Bakala i Babiš), protože jejich tiskoviny (Reportér, DeníkN) nikdo nečte a nekupuje. Tak se rozdávají miliardy určené původně potřebným. Tradiční tunel, po ekologickém tunelu další opět pod rouškou záchrany lidí.

   Smazat
  5. Pre Karla Straku 0:00:

   Súhlas! Súčasný model demokracie je natoľko deformovaný, že síce robí dojem „vlády ľudu“, ale štát je riadený oligarchami z pozadia, a tí si „pokrízové“ obdobie vyriešia ak, aby práve oni z krízy najviac profitovali...

   Pokiaľ sa kríza nestane príležitosťou na to, aby došlo k zmene modelu riadenia spoločnosti, kde by skutočne ľudia rozhodovali (a nielen raz za 4 roky, ale priebežne!), tak nemôžeme očakávať zlepšenie v spoločnosti. V diskusiách sa ukazuje že tých problémov systému sa doteraz odhalilo už vyše hlavy, takže treba len dať hlavy dohromady, navrhnúť systém ktorý by tie problémy eliminoval, a ponúknuť ho voličom na prijatie...

   Viac na http://www.demokracianahlas.sk/dokument/

   Smazat
 5. Cože? Odpustit dluhy? Snad dokonce zastavit ty nesmyslné exekuce a dluhové pasti? V tomhle státě? Vyloučeno! Stát lidi do těch dluhů zahnal, a teď je bude odpouštět? Nebo snad dokonce zakáže šmejdům vydělávat na zlodějských nájmech v pronajatých špeluňkách? Ani náhodou! Šmejdi všeho druhu jsou výživná hmota pro politické kašpary -dnes už jeden bez druhého nepřežije, to by musel přijít zase převrat. Pak by mohlo být všechno znárodněno ein zwei a práce by byla zajištěna pro miliony lidí. Ale počkáme, co s tím udělá ten virus. A bacha, ať se k sobě nepřiblížíte na méně než dva metry - a bacha, ať se nechytíte za ruce. Večer koupat dítě jen v gumových rukavicích! A nešahat na babičku! Kdyby se náhodou dávila, ne abyste jí bouchali do zad- nechat udusit! Nebo přijde trest tři miliony. Ještě že moji prarodiče už nežijí, že odešli v klidu, obklopeni milující rodinou do poslední chvíle, a nedočkali se současného lidumilství, umřít opuštěni a bez přátel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zatím zafungovala jediná oblast, ceny podnajmů, pomalu jdou dolu. Nepřijedou zahraniční turisté a možná zjistíme, že je bytů dost. Vrabci cvrlikali, že v Praze bylo cca 30 000 bytů na kšeft. Ten končí a dokud nenapadne nějakého blba, státem sanovat to nekalé podnikání s byty, pak budou brzy na prodej za lepší cenu. Uvidíme, kam až dosáhnou chapadla chobotnice. Totéž se asi časem bude týkat pronájmu prostor pro hospody, drobné provozovny služeb etc. Jen aby se do toho nemotala lobby. Lidem se pomoct musí, ale šikulům ne.

   Smazat
 6. V USA začala ekonomická krize. 24.03.2020. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16938/
  USA náhodně UZNÁVÁ - americká ekonomika je již v recesi! Všechno klesá! Co se však po krizi odrazí? https://www.youtube.com/watch?v=oRR2VdXR5Yk&t= 18. 3. 2020

  OdpovědětSmazat
 7. Rozumím tomu tak, že náměstek ministra financí Reaganovy vlády nabízí Američanům jako řešení zdravotní a hospodářské krize jakousi formu socialistické revoluce. Blahopřeji, "dobro došli!" :-)

  OdpovědětSmazat
 8. Proč se cpou peníze do ekonomiky, když je koronavir, tak by měly jít peníze hlavně do zdravotnictví. Je hospodářská krize jak vyšitá, ta nebude trvat 1-2 roky, ale asi tak 3-5 let. No aby jsme se naučili pást.

  OdpovědětSmazat
 9. Největší vliv na vládu mají ti, kteří mají největší moc a peníze. Na krizi tedy vydělají spíše bohatí a zchudnou ti chudší. Dělící čáru je vidět už i u našich opatření-pozastavení EET (proč?). Daně se nemusí platit, když roste dluh? Podobně natáhnou ruku velké společnosti odvádějící zisky mimo ČR. A vojáci dostanou svoje bojové vrtulníky, kdyby na chleba nebylo. Tak hlavu vzhůru a nedívat se do peněženky.

  OdpovědětSmazat
 10. Kolébka kapitalismu Amerika je vůbec plná absurdit. Když v roce 2008 Obama sanoval některé banky penězi daňových poplatníků, řekl bych, že se dílem vložených peněz stanou ony banky jejich majetkem. Vždyť právě v kapitalismu přece platí (nebo by alespoň platit mělo), že kdo platí, poroučí.
  A tak se v tom demokratickém, kapitalistickém ráji rozšířila privatizace výnosů a socializace ztrát.
  Skutečně, ustrnuli jsme v absurdním systému, kdy na horních deset tisíc platí komunistické výhody, ale na spodních deset milionů kapitalistický karabáč. Z obou systémů nám zbylo to nejhorší.

  OdpovědětSmazat
 11. Proto jsem psal dříve, že 89 rok byl skok zpět a ne pokrok. Pokrokem by bylo ze stávajícího odstranit to co bylo pro většinu lidí špatné a dobré vylepšovat. Jenom tak je možný pokrok bez revolučního zabíjení nevinných lidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždy se musím smát když čtu podobně hloupé názory.
   A kdo by jako rozhodoval co je pro lidi dobré a co špatné? Vy? Nebo ta samá sekta 13% komunistů? Ta by opět rozhodovala o životech většiny občanů? Opět bez toho aby se kdokoli zeptal na jejich názor?
   Je vidět, že jste ani po 30 letech vůbec nic nepochopili.

   Smazat
  2. 19,11
   Otázkou je, co vylétne z huby cca 80% těch, které se na něco zeptáte. Blbost, nebo smrad?
   V lednu 1990 sliboval Havel lidem vylepšený socialismus a drtivá většina lidí odmítala kapitalismus. Nakonec je Havel a jeho parta nachytal na konzum. na ono pozlátko kapitalismu, v drtivé většině koupené na dluh, nebo nakradené druhým.
   Nebyl jsem komunistou. Spíš jsem byl jejich věčným kritikem. Svým způsobem mi komunistické myšlenky implantoval až hybrid současného kapitalismu, kdy největšími zastánci kapitalismu pro druhé jsou ti, co jsou pevně přisátí na státní vemeno. Herci, politici, úředníci,... a nebo ti, co si nakradli a stále kradou peníze a majetek druhých. Převážně daňových poplatníků.
   Nevím jak jiné, ale mne přesvědčili slibem politické a ekonomické soutěže. Co z toho se stalo skutkem? Třicet let po sametu! Tak že když nemůžeme mít skutečný kapitalismus, kde vyhrávají myšlenky, schopnosti, nebo píle, raději se vraťme k rovnostářskému socialismu. Konec konců, už k němu máme nakročeno. Hajzlpapír začíná být úzký profil a nevylučoval bych ani dráty na hranici.
   PS
   Pokud to má být cena za potrestání zlodějů, včetně těch v Bruselu, rád jí zaplatím.

   Smazat
  3. Anonymní 25. března 2020 19:11
   Je vidět, že nic jste nepochopil vy. Vysmíváte se, ale bojíte se toho, aby se tu nic nezměnilo. Jedině odvaha si přiznat, co bylo dobré a co ne a pokusit se to zlepšovat je jedinou cestou skutečného pokroku. pokroku i proti vůli takových lidí jako jste vy. A kdo výše nad vámi tam psal o komunistech?
   Takoví jako vy vždy v každé době ničili poctivé dílo všech těch , kdo se pokoušel udělat něco pro lidstvo po celou minulost lidstva. Vy byste se vysmíval jak Giurdanovi Brunovi, Keplerovi, Koperníkovi a mnoha dalším, jejichž myšlenky nakonec ve svém souhrnu přispěly k vašemu pohodlnému živůtku. Na hranici byste posílal nejen Jana Husa, ale pokud byste mohl i mnohé další, kteří se tomu "vyhnuli". Vaše uvažování je uvažováním nedospělého člověka, který se "něco naučil" ve škole nebo na štábním školení (to dnes není moc velký rozdíl) a plká to teď všude jako moudra.
   A upřímně řečeno, je mi jedno, jak se bude nazývat možná v budoucnosti to, co by přineslo lidem (ale určitě ne za vašeho souhlasu vám) více spravedlnosti, více Života a více pochopení všech souvislostí.
   A když už jste si o to zakoledoval, tak vám Také připomenu, že kdyby nebylo z drtivé většiny dnes absolutně neznámých bojovníků za spravedlivější život, za lepší pracovní podmínky, i za tu dnes tak samozřejmou dovolenou v Itálii, nebylo by z toho, co znáte nejspíše nic. Protože všechno by bylo jenom pro pár vyvolených. I vy byste byl nejspíše nanejvýše jen "lepším" otrokem. Zkuste si skutečně projít skutečné pracovní a životní podmínky obyčejných lidí "jen" z období druhé poloviny devatenáctého století a počátku dvacátého. Ještě za První republiky u nás platilo, že jsme sice byli zemí s vyspělou výrobou, ale v průměrné životní úrovni jsme byli na opravdovém chvostu Evropy! A měl byste před nimi pokleknout, bez ohledu na to kam názorově patřili. Ovšem vy, maloměšťák tělem i duší to neuděláte. Budete se dál vysmívat v podstatě sám sobě.
   A schválně si zkuste za domácí úkol zodpovědět, kdy se začali kapitalisté, ti mírumilovní, humánní, nezištní a poctiví a čestní filantropové skutečně volky nevolky "dělit" alespoň o část svých příjmů s námi, celosvětovým jevem zvaným plebs, chátra, spodina, lůza (to vám podle vašeho chápání přibližuji jak nás vnímají). A pak byste pochopil, že ten jejich "vítězný" liberalismus je jen to, jak nám za "našeho" (a především vašeho) jásotu a nadšeného povykování odebírají zpátky to, co nám a našim předkům museli na chvíli "přepustit". Kam to dovedli je vidět až moc dobře právě v dnešní době.

   Smazat
  4. Smím se, 19:11 zeptat, kdo rozhoduje namísto 13% komunistů dnes? Domníváte se, že rozhoduje, na rozdíl od oněch komunistů, daleko víc ve prospěch všech? Za cenu všeho toho zadlužení, nerovnosti, exekucí, bezdomovců, kriminality a nezaměstnanosti? Aby ti co nemají smůlu jezdili do zahraničí a markety nám nutily banány? Děkuji

   Smazat
  5. Nevím, co se anonymovi v 19:11 nelíbí na výroku Pradědy: Pokrokem by bylo ze stávajícího odstranit to co bylo pro většinu lidí špatné a dobré vylepšovat. To je logické a správné. Místo toho jsme odstranili všechno a vrhli jsme se do kapitalismu, který většině lidí nepřinesl nic dobrého. Místo komunistů, kteří z toho příliš neměli, nám vládne hrstka miliardářů, kteří se mají výborně na úkor 90% občanů. Místo investice do zdravotnictví budujeme za stovky miliard armádu, která ale není určena na obranu státu, ale jsou to pomocné jednotky NATO při okupaci jiných zemí v zahraničí.

   Smazat
  6. Nedivím se, že duch komunizmu straší stále, i když je 30 let pochován. Totiž on vychoval třídu vexláků, šmejdů, udavačů, kádronváků a tato jeho vedlejší produkce se chutě vetřela do tzv. elity a rozhoduje o nás. Jakákoliv opozice proti této "jednotné národní frontě" je okamžitě nařčerna z propagace komunizmu. Žijeme s paradoxy,vždyť i T.G.M není našim demokratům pochuti. Přeji všem zdraví a blbuvzdorný mozek. NN

   Smazat
  7. 9:11 já se taky nesměju, táta mi vyprávěl o Svazarmu, kde se naučil řídit naklaďák a pak na vojně už jen jezdil i v terénu. Po vojně mohl rovnou řídit i autobus. Já takovou šanci neměl.

   Smazat
 12. ... a Bakala má teď jiné starosti, co kdyby tak koupil hokejový klub ve Švýcarsku? To je ta pravá "vlastenecká" odpověď nesporného "vlastence"!

  OdpovědětSmazat
 13. Právě jsem vyslechl nadšené prohlášení ministryně financí, jak dobře se prodávají české státní dluhopisy. Ano, vstupujeme do krize o které ještě nevíme, jak bude hluboká a dlouhá. Jenom jedno víme. Bude taková, jakou jsme, vyjma těch několika málo staletých, ještě nezažili.
  A nyní z opačného konce. V dobách krize by měl stát přehodnotit své výdaje. Jakkoliv je kulturní fronta uřvaná, byla by jednou z prvních kapitol, kde by měl správný hospodář začít škrtat. Spolu s financováním politických neziskovek, platů úředníků a politiků atd. Poslední kapitolou, kde by mělo dojít k redukci výdajů jsou investice. A nyní čerstvá, několik hodin stará zpráva. Volal nám dnes zástupce kraje, že původně plánovaná přestavba místní silnice se odkládá na neurčito. Pokud to mám brát jako signál způsobu omezení státních výdajů, vykročila Schilerová naprosto špatným směrem. Nejde o tu silnici samotnou. Desítky let nám stačila ta, co jsme po ní jezdili. Ale jde o způsob, jakým bude vláda nadcházející krizi řešit. Pokud seškrtá výdaje do investic a výstavby, ale bude dál vykrmovat Hrušínského a Pánka, tak je to přesně cesta na politický hřbitov. Protože ti, co se pakují desítkami a stovkami milionů státních peněz Babiše stejně nevolili. Ba co víc, ještě mu tam kde mohli okopávali kotníky. Pokud ale pošle na pracák pro nějakou žebračenku tisíce dělníků stavebních firem, ztratí desetitisíce svých voličů.
  Nevím, kdo tohle Babišovi poradil, ale kamarád to určitě nebyl.

  OdpovědětSmazat
 14. V roce 1969 mi bylo 16 roků, rodiče byli na výletě od podniku ve Vídni. Přivezli banány které jsem miloval, ale také informaci, že na trhu bylo všechno, ale jakmile začalo pršet, tak například deštníky a tenkrát populární italské šusťáky, najednou stály jednou tolik. To mi tenkrát přišlo hnusný využívání lidské nouze, protože u nás v Aši i v Košicích stál náš šusťák, (pokud byl) takzvaný rachoťák 254,- Kčs i s ramínkem, nehledě na počasí. Ten názor jsem do dneška nezměnil a podporování zlodějiny mi vadí stále a už se to asi u mne nikdy nezmění. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 15. Blížíme se ke křižovatce, buď to zase zvořem a budeme se navzájem přechyračovat a pak na tom vydělají jen cizáci, nebo uděláme rekonstrukci a soustředíme se na potraviny a jejich zpracování (pivo, mléko, máslo, tvaroh a opět vlastní brambory, mouku, cukr a dobytek) ty budou vždy požadované. Promiňte,ale kuličkových ložisek se nezajíme. Kdysi jsme dokázali vyvážet potravinářské výrobní celky (pivovary, cukrovary...). Neobnovovat těžký průmysl, minimalizovat i těžební a chemický (nevyrábět pneumatiky pro celou Evropu a zisky odvádět cizím firmám). Energetiku cílit na vlastní spotřebu ne na export, ten jen s přebytky. Přestat uplatňovat "zlepšováky" ve školství, nevedou nikam. Přestat ničit zemědělskou půdu, dnes zabetonovanou sklady. Naopak podporovat vyvoj a výrobu špičkových produktů, jako nanofiltrů (které budou potřeba všude). Máme dost inteligentních ajťaků, s jejich pomoči lze dovybavit stát.menažment a odstranit kiksy a strejcovské úřednické molochy, které nestačí tempu doby. Pak vyhrajeme, lidi tu na to máme, jen z nich nedělat blbce.

  OdpovědětSmazat
 16. 19:11 a co jsi pochopil ty ? Že lidi jako ty jsou užitečnými idioty? A tebe se někdo ptal zda vstoupit do NATO?Tebe se někdo ptal zda smí rozkrást republiku? Tebe se někdo ptal na církevní restituce?Tebe se někdo ptal ,že udělá z republiky montovnu a krmelec Evropy? Je vidět,že ani po 30 letech oblbování jsi vůbec nic nepochopil.Jsi chudák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:25 Nelze nesouhlasit protože jsme vlastní blbostí zasponzorovali a dále sponzorujeme, tenkrát a i nyní krachující západ. Pro zápaďáky je neuvěřitelně příznivé a možná i nepochopitelné, že jsme tak neskutečně blbí a místo toho abychom si spokojeně žili je připitomněle kvůli jakési pseudodemokracii a pseudosvobodě, stále sponzorujeme.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 17. noviczech
  ...kapitalismus vytvořil "imaginární ekonomiku hodnot"!!! Kupujeme něco, co má/nemá hodnotu, protože "chceme mít více" než potřebujeme! Napsal blbost? Selah, zastav se a přemýšlej!

  OdpovědětSmazat
 18. Perfektní článek, děkuji. Šmejdi to mají dobře vymyšlené, zisky si berou a průšvihy hradí stát. Já to chápu tak, že si FED/NWO znárodnili USA. A co Rusko a Čína? Já si myslím, že si spolu vystačí a zbytek světa vlastně nepotřebují, ale to berte jako dotaz.

  OdpovědětSmazat
 19. 25 v 19:11 a co jste pochopil po třiceti letech vy? Rozhodovat v demokracii musí většina pomocí volební povinností a proveditelných referend. Pokud si myslíte že to tak je pak nevím proč sem chodíte. Napište jak si to představujete VY.

  OdpovědětSmazat
 20. 30 let budujeme kapitalismus a stačí jeden malér a máme tady pokus o socialismus s lidskou tváří. Zisky jsou "jejich" a ztráty "všech" , to je tedy posun. Když mi do baráku udeří blesk a nemám ho pojištěný, tak taky neočekávám, že mi stát zaplatí opravy. Je to moje, tak se musím starat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všichni chtěli kapitalismus a nyní kvičí jako podsvinčata. Po MAJDANU PŘICHÁZELY O PRÁCI statisíce lidí. Podle Klause byli méně schopní, tak si utahovali opasky...Dvouměsíční odstupné jsme dostali až po dvou letech...Rodiny živořily,rozpadaly se atd.
   Je nás 10milionů - jedno střední město.
   Počet hospod a barů se za rok zdvojnásobil. Škol,divadel,hudebních a jiných "kultuních" stánků máme jako by nás bylo 15 milionů.
   Státních úředníků,právníků,poradců,ekonomů a dalších příživníků přisátých na st.rozpočet odpovídá na 30milionů obyvatel. Je čas na řádnou reorganizaci.-
   V ne-ziskovkách pracuje 56 000 příživníků a protočí se v nich 57 000 000 000 kč-zrušit všechny dotace!!! Tak bych mohl pokračovat.Zato stomatologů, sester, dobrých řemeslníků velký nedostatek. Čím to je. V parlamentu sedí samá "inteligence" s nakoupenými tituly. Zákony tudíž vytváří pro sebe. Právník si účtuje hodinový plat na který uklizečka dělá celý měsíc. Skutečná lidská práce jež vytváří hodnoty byla degradována. Po 30 ti letech sklízíme výsledky.

   Smazat
 21. Pěkně to pan Roberts popsal hlavně o té společnosti. Úspěšný sociální systém vytvořil socialismus.

  OdpovědětSmazat
 22. Profesor: Rakousko zakrývá symboly EU. Itálie je nahrazuje ruskou vlajkou. Západ končí. Čechy čeká velký úkol:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-Rakousko-zakryva-symboly-EU-Italie-je-nahrazuje-ruskou-vlajkou-Zapad-konci-Cechy-ceka-velky-ukol-618203

  OdpovědětSmazat
 23. A co udělá premiér Babiš, dovolí doktorským pendlerům jezdit, zřejmě aby se neřeklo, ale musí je zakázat.

  OdpovědětSmazat
 24. Správnou cestou k řešení krize po koronaviru:Stát musí poskytovat půjčky prostřednictví svých institucí,třeba jako EGAP.Nikoliv zárukou v nadnárodních bankách.Z jednoho prostého důvoduV případě,že takový podnik zkrachuje má daleko více možnosti s ním nakládat.

  OdpovědětSmazat
 25. Nejsem ekonom, ale krize kapitalismu se projevovala už před příchodem pandemie CV - a nejen v Německu, USA...
  Znárodnění? Znárodňovat má cenu jen to, co má nějakou hodnotu. Určitě ne t.č. soukromé banky. Musí se založit banky nové, třeba státní a ostatní ponechat, aby ukázaly životnost kapitalismu svým přežitím. Stát, tedy politici slibují, jak pomocí peněz/daní zaměstnanců postaví kapitál znovu na nohy, ale o to více podtrhnou nohy občanům státu. Co lze v Česku znárodňovat? Průmysl? Jaký? Máme vlastně automobilky a přináležející průmysl. Ale zrovna auta v krizi až tak moc nepoletí a automobilky budou krachovat. Znárodňovat krachující? Zase by jejich dluhy museli splatit zaměstnanci. Mám pocit, že situace je horší, než byla po 2. světové válce a únor 1948 nebude stačit, aby se stát a jeho občané udrželi při životě. A když navíc slyším/vidím opopolitiky, jak žvaní svoji blbost do světa, tak o to je moje skepse hlubší.
  Kdo je vzdělán a umí, jde se svými nápady tam, kde je řízen stát a krizová situace, kdo je nevzdělán a neví, ale potřebuje se zviditelnit, chodí se svými "rozumy" do medií, ČÉTÉ, TISKU, NA SEZNAM. Pokud chcete zvědět něco rozumného, pak jedině od vlády a krizového štábu, pokud si chcete poslechnout idioty, tak si otevřete TV a ČÉTÉ, noviny, Seznam, Twitter..... A budete se divit, kolik blbců u nás je a žije na výsluní zločinu mediálního protiobčanského spolčení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, anonyme 10.45 -a media a další podobní šmejdi nejen žijí, ale horentně vydělávají na své bulvární činnosti, tragediích,nemocech i smrti - souhrnně - na lidské blbosti. Nikdy bych byl nevěřil, že lze vydělat na chudobě, na pologramotech, jako jsou "nepřizpůsobiví" na lidech v tísni, zadlužených, bez domova, na ubohých dluzích z nezaplacené jízdenky, na opilcích a narkomanech, ale je to tak! Okamžitě se vyrojily "agentury" vydržované "státem" z našich daní, takzvaně integrující všechny tyto "postižené" berou za to nehorázné prachy, a dělají úplné prdlajs, občas někdo z nich něco utrousí v TV, ale jinak se snaží, aby na ně naopak nebylo tak vidět. Je to doslova a do písmene okrádání člověka člověkem, líbivá metoda, jak se přežívá v kapitalizmu, co se pravdivě učila minulá generace, přesto si vynutila, vyřvala, a vyzvonila přesně ten kapitalizmus. A pokud jde o media - i za ty blbosti a hovadiny, na počtu diskuzí vydělávají miliony prostřednictvím reklam, všichni to vědí, ale lidi u PC už duševně nemocní, a psychicky závislí na internetu, ke všem těm blbostem kecají na diskuzích pořád totéž - takže ti lumpové mají své příjmy zajištěné. Proto taky počet píšících lumpů se zvyšuje.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.