Reklama

pátek 13. března 2020

Okamžik pravdy

Zbyněk Fiala
13.3.2020
Teď je ta chvíle, kdy se ukáže, kdo opravdu umí. Pro ty, kdo nejsou v první linii, znamená nouzový stav hlavně omezení, ale takové vytržení z rutiny může být docela užitečné, když pominu hrůzy na bankovních účtech. Může nabídnout odstup k zamyšlení, kde všude jsme si o ten průšvih koledovali. Až to odezní, neměla by následovat jen úleva, ale také poučení z krize.


Italské statistiky jasně ukazují, že koronavirus není obyčejná chřipka. Ve chvíli, kdy to píšu, tam zatím mají 15 tisíc případů a tisíc mrtvých. Ale nemoc běží, podstatnější údaj bych viděl v tom, že skoro pětina registrovaných případů je těžkých. Pro srovnání v ČR chřipka každoročně zkosí tak 1500 osob, ale při daleko větším rozšíření. V sezóně 2018 – 2019 u nás vyhledalo lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou celkem 996 tisíc osob.

http://www.szu.cz/tema/prevence/je-koronavirus-jako-chripka

Rozhodná reakce vlády proti podstatně nebezpečnějšímu Covid-19 je tedy na místě.

Pandemie však nespadla z nebe. Je důsledkem toho, že celý náš svět je oslaben. Nejsou to jen klimatické změny, které epidemii provázejí také horečkou krajiny a měst. Tato vlna rekordních teplot je pandemií zastíněna a možná zkrátí její řádění, ale až karantény skončí, nastoupí letní sucha a vedra a starosti se vrátí.

Také světový finanční systém je prorostlý rakovinou, která obludně zvětšila jeho rozměry a pohlcuje stále větší podíl z toho, čím se má uživit celá společnost. Teď je na pokraji kolapsu, jednodenní propad amerického burzovního indexu S&P 500 skoro o deset procent byl překonán jen za velké krize 1929 a po burzovním kolapsu z října 1987, který však byl jednorázovým důsledkem nezvládnutí nových obchodovacích systémů.

Na propastný rozdíl mezi výnosem práce a kapitálu upozorňuje francouzský ekonom Thomas Piketty v Kapitálu 21. století. Poměrně pracně, studiem archivů a databází, zjišťoval nejprve podíl kapitálu v národním produktu, a pak i jeho celkový výnos. Ve vyspělých kapitalistických zemích činí souhrn různých forem kapitálu zhruba šestinásobek celkových ročních příjmů v zemi. V běžném roce pak bývá kapitálový výnos na nějakých 5 procentech (ze kterých inflace ukousne 2–3 procentní body). Jestliže však těchto 5 procent sklízíme šestkrát (zásoba je šestinásobek), pak máme k dispozici 30 procent veškerých národních příjmů. To je jedním slovem šílené.

Kapitál má přitom několik důležitých vlastností. Má jej jen někdo, alespoň ten významný. Druhou vlastností je to, že jen ten významný vynáší vždycky. Například na obnově po finanční krizi 2008 vydělalo jen 10 procent největších majitelů finančních aktiv, zatímco penzijní fondy, kde mají aktiva obyčejní lidé, krachovaly a prodělávaly. Při nedělní televizní debatě v arizonském Phoenixu s Joe Bidenem chce Bernie Sanders položit otázku, co Biden říká skutečnosti, že tři nejbohatší americké rodiny vlastní víc než dolní polovina obyvatelstva USA.

Nemocná je také energetika, a rozhodně zrovna ta česká. Její přecentralizované systémy mají obrovskou vnitřní spotřebu, už jen tím, kolik elektřiny se promění v dlouhých drátech v teplo a ztratí do vzduchu. Další rozvoj přenosové sítě má tyto slabiny ještě prohlubovat, protože se bude přizpůsobovat stavbě dalších jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.

Máme sice koncepci budování „chytrých sítí“ pro potřeby nastupující decentrální energetiky, ale ta centrální nastupuje mnohem důrazněji. Národní klimaticko-energetický plán počítá se zvýšením podílu zelené elektřiny do roku 2030 jen o tři procentní body na 16,9 procenta, všechno ostatní má zařídit jádro. To znamená obrovský stálý zdroj, který po nejbližších šedesát let znemožní snižovat energetickou spotřebu, ledaže bychom pak tu nadbytečnou drahou elektřinu vytloukali přes elektrody někde do rybníka.

Avšak uvidíme, jestli virus trochu neochladí naše nadšení, když se nyní zjišťuje, že i v době nejtěžších epidemií musí být v těchto elektrárnách potřebný počet odborně připravených zdravých lidí, i kdyby tam měli být třeba rok pod uzavřením. To je další omezení, které jsme si zatím příliš neuvědomovali. A nezapomeňme na riziko nedostatku chladicí vody, až začnou naše řeky – podobně jako opakovaně Labe – v letních vedrech vysychat. Elektrárny potřebují zhruba stejně vody jako všechny domácnosti.

Dokončuji zrovna televizní dokument o tom, jak nám mohou při ochraně klimatu pomoci nové technologie (včetně pružných výrobních systémů s umělou inteligencí) a vyslechl jsem spoustu informací o potenciálu obnovitelných zdrojů v České republice. Například to, že Česko se geograficky i kulturně podobá jižnímu Německu. Proč by tedy nemohla být větrná energie využívána podobně jako u nich? I když započteme omezení, která oni ctí také, když například kvůli krajinnému rázu někde větrníky instalovat nejde, stále máme potenciál pro výrobu 10 až 20 procent elektřiny z větru. Je dost větrných míst, kde lze získávat proud za 1,50 – 2,00 Kč/kWh.

https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetrne-elektrarny-loni-pokryly-15-spotreby-elektriny-v-eu-ceska-republika-nadale-zaostava

Podobně je to se sluneční energií, jejíž využívání začíná být směrováno nejen na střechy, ale také k agrivoltaice, tedy soužití se zemědělskou produkcí. Například formou vertikálních poloprůhledných panelů ve velkých odstupech, aby mezi nimi projel traktor se zemědělským nářadím. Jejich působení je dokonce zemědělsky pozitivní. Někde pomáhají zastiňovat citlivější plodiny, jinde zase fungují jako větrolamy a snižují odpar z půdy.

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/19000-agrivoltaika-reseni-pro-nova-solarni-pole

Jednou z krutých slabin České republiky je nadměrná závislost na zahraniční spolupráci i v oborech, kde je to zbytečné. To je největší chyba hospodářské strategie. Podmínky jsou přitom nastaveny tak, aby se tato chyba vyplácela. Tedy vyplácí se jen někomu, o nevýhody se dělí ti ostatní. Nejkřiklavější příklad představuje zemědělství, které v loňském roce rekordně vydělávalo, přestože bylo sucho, pokračuje devastace půdy a převažuje výroba základních surovin, které se zpracovávají v zahraničí.

Ministr zemědělství Miroslav Toman si to uvědomuje, ale je otázka, čeho může dosáhnout v prostředí mocných zájmových skupin, které si na to zvykly a žijí z toho. Tohle zaznělo v těchto krizových okamžicích:

„Snad si lidé právě v těchto dnech uvědomí, jak důležité tuzemské zemědělství a výroba potravin je. Jde o strategické sektory, které musíme dostatečně podporovat. V současné chvíli je důležité také zajistit pro tyto sektory i dostatek dezinfekčních prostředků a ochranných pomůcek, prioritní přístup ke zdrojům nebo finanční úlevy, například pozdější platbu DPH, aby nebyla výroba potravin jakkoliv ohrožena,“ uvedl ministr.

https://roklen24.cz/a/SrrAc/ministr-toman-produkce-potravin-neni-ohrozena-firmy-maji-zpracovane-krizove-plany-a-zasoby-na-plynulou-vyrobu

Já bych to podpořil, ale s důležitým doplněním. Teď dělejme všechno proto, ať to zůstane v chodu. Ale pro budoucno musíme spoustu věcí zásadně změnit. První je systém dotací na plochu, to je nesmysl, který zaslepeně financuje i vraždu půdy, bezohledné zacházení, kdy z půdy mizí veškeré organismy a stává se jen substrátem pro minerální hnojiva a pesticidy. Druhou je podpora největších výrobců, kteří jsou tak logicky orientováni na export základních surovin a zbavují nás potenciálu přidané hodnoty a lokální potravinové soběstačnosti. Třetí je neexistence systematické podpory lokálního ekonomického cyklu, chybějící finanční zdroje, poradenská síť, propojenost s výzkumem, podpora pilotních programů, na kterých by se to mohli všichni učit. Nemluvě o dostupnosti půdy pro komunitní potřeby.

Svět je nemocný. Přišel okamžik pravdy. Jistě, napřed dejme do pořádku plíce. Ale pak už se zaměřme i na to další. Těch chorob je nějak moc, a až to s námi sekne, nebude to pěkné...46 komentářů :

 1. Americký tisk ta vystihl velmi pravdivě :
  https://beforeitsnews.com/opinion-conservative/2020/03/the-death-of-globalsim-3512415.html
  Globalizmus selhal. Otevřené hranice přinesly smrtelné ovoce. Naše základy byly zničeny. Středa 11. března 2020
  Americký dolar je mrtvý. Není podporována ničím a vytištěna z řídkého vzduchu. Náš dluh je nezaplacitelný a všichni, kdo to vědí, to vědí. Svět je rozbitý. Žádná měna nikde na světě není ve skutečnosti podporována ničím. Dolar je kus papíru. Nic víc a nic méně. Prostě nám řeknou, že má hodnotu. Ale všichni víme lépe. Falešný dolar nelze nadále používat k úhradě skutečných dluhů.
  Globalizmus je mrtvý, ale musíme bojovat, abychom odstranili hnijící mrtvolu. Nebude to snadné. Finanční reset musel přijít. Je na nás. Budoucnost tohoto národa bude určovat to, jak zacházíme v následujících 12 měsících.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tím dolarem byste měl už skončit. Není to zábavné. Právě v těchto chvílích lze vidět, že navzdory všemu právě americká ekonomika a dolar drží chod planety pohromadě. Ani si nepřejte, aby do tohoto marasmu přišel pád světové rezervní měny.

   Smazat
  2. Ad 9:16: Chybně vidíš svět, ami-provokatére. Americká ekonomika ždímá celý svět skrz nadhodnocenou měnu. Možná že právě coronavirus bude mít za následek, že se národy a státy vzpamatují a pošlou tu zadluženou škodnou "na odpočinek". Když to nepůjde po dobrém, tak ...

   Smazat
  3. 10:17, já nejsem žádný provokatér, ty fanatiku. Tohle je fakt a ty na tom nic nezměníš. Amerika silně ovlivnila svět ve třicátých letech, když přišel krach na burze. O následcích jsme se učili na hodinách dějepisu. Já vůbec nesouhlasím s rostoucím nebezpečím kumulace zbraní na hranicích s Ruskem, nesouhlasím s nátlakem, protože mi to připadá jako příprava na válku. Napovídá tomu i to mediální šílenství, které je stejné jako před oběma předchozími válkami. Ale faktem zůstává, že pád dolaru v tuto chvíli by tu válku spustil. Jenže ty to stejně nepochopíš. Bohužel spolu s tebou tisíce dalších neboť hloupost nechodí po horách.

   Smazat
  4. 11.42
   sam jsi provokatér a obět ohlupováni TISKU a TV.
   Vime tu všichni co bylo rozhodnuto bankstery dne 29.3.2019,což mělo být realizováno okamžitě!
   Chudák president na kolenou uprosil ty "zmrdy",aby se termin posunul na 1.1.2022.
   Vše napsal přesně PROTIPROUD a hned ho začali honit jako nadmutou kozu a nasadili mu cenzuru,
   A i kdyby jste to našel a přečet nebudete tomu stejně rozumět.Pan strejda Putin taky vi vo co de a JEDNÁ!

   Proč si myslite,že nám zlevni naš car gusudar palivo.
   Bodlo by i zlevněni vodky, NO NI?

   Smazat
  5. Jste prpovokatér, protože americká ekonomika je založena na podvodu a okrádání těch co opravdu něco vytvářejí těmi kteří jim za opravdové hodnoty vychytrale podstrkují údajný technologický pokrok reprezentovaný až na vyjímky různými cetkami a vražednými zbraněmi. Toto vše je maskováno tzv. finančním kapitálem, s plíživě a nekotrolovatelně rozmělňovanou hodnotou, takže příjemce této tzv. hodnotné rezervní měny zjistí že drží pouze hromady bezceného papíru a spláče na výdělkem, protože za toto papírové svinstvo mu nikdo není nic opravdu hodnotného čím dál tím měně ochoten prodat. SS jednou padnou je to jen otázka času, jejich pád vyvolá zcela jistě celosvětový chaos, ale z úplně jiných příčin než vy zde uvádíte.

   Smazat
  6. Takže ještě jednou. Pád dolaru, zvlášť v tuto chvíli, by znamenal kolaps ohromného rozsahu a zcela nepochybně by to kromě bídy vyvolalo válku. Válku a stamiliony migrantů.

   Smazat
 2. Panebože, zase byla objevena Amerika.
  Hlavně, že se všechno, všechno z minulého režimu znectilo.Bohužel i to dobré.
  Naše zemědělství nám kdekdo záviděl a byli jsme soběstační a nejen v něm.
  Když jsem před týdnem kupoval Iberijský špek, stálo na etiketě: Země původu Španělsko, vyrobeno v Německu,
  prodávající-Gornicky s.r.o. Písek.

  OdpovědětSmazat
 3. Poučení z krizového vývoje už tady bylo a ponaučení žádné. Tak to dopadne znova protože zdegenerovaní zvrhlý parazité nebudou mít nikdy dost. Už píší a dělají takové hovadiny že každý soudný člověk se toho musí bát. Vykládají jak to v Rusku je špatné schází už jenom že se začaly z hladu požírat a za chvíli zase jak ohrožují nejmocnější vojenské uskupení na světě. To je neuvěřitelné jak jsou zkretenovatělý.

  OdpovědětSmazat
 4. Energetika je jediné co zbylo nezpludrovane. Protože to vedou odborníci se vzděláním pro energetiku. Naivně se domnívat,,, že slunce, vítr, voda nás energetický a zeleně zachrání je naivismus. Nevíte o čem píšete. Rozběhové doby výrobny, kompenzace výpadku a překryvu a atd. Nestabilitu sítě zhoršit vlastními zelenými blbostmi, je to nejhorší co by se ještě mohlo udělat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jednoho krásného dne zdroje dojdou a bude se stejně muset přistoupit k obnovitelným nebo najít nějaký nový výkonný.

   Čistá centralizace je riskantní ne snad kvůli ztrátám při transportu, ale je to riziko v případě ohrožení nebo vážné nehody. Stačí jediná událost a vše se zhroutí.

   Ovšem koncepce výroby by měla být promyšlená, což se obávám, že nebude. Navíc my nemáme moc možností pro instalaci obnovitelných zdrojů, nehledě na to, že jsou ekologicky diskutabilní.

   Smazat
  2. 21.26 - Myslíte že energetika není zplundrovaná, až začnou stavět JE, tak to bude Jižní Korea, přitom je ve světě známo, že nejlepší jsou ruské. Jen v ČR se pořád špiní Rusko a Čína. Když byl asi před 4 roku v ČR čínský president, tak byla podepsána smlouva o jediné Číně a ne o Thajwanu, jinak by se čínský president nejel. Ten kdo zničil a rozkradl čsl.hospodářství přeci nebude vykřikovat, že tu něco bylo, vždyť se jen "napakovali". Na Ukrajině to nevyšlo. Tak se to zkouší zlikvidovat Rusko a ČLR. Tyto dvě země dobře ví, že jejich spojenectví je ochrání před západní nenažraností.

   Smazat
  3. 21:26
   Nejásejme nad stavem naší energetiky. Za 1.nechápu proč vyrábíme Kw na export. 2.nechápu proč soláry budujeme na zemědělské půdě a ne na střechách. 3.nechápu proč nebudujeme vodní přečerpávající elektrárny jako D.pláně v Jizerkách. 4.v současném stavu jsou elektromobily blbost...???

   Smazat
 5. Nevím proč taková panika a hlavně proč občané nejsou informováni o této virové nákaze objektivně. Každou hodinu se šíří nejen v Tv, ale i na interneru stovky negativních zpráv o počtu infikovaných a mrtvých. Každý ůdajně nemocný "koronalní jednotkou" byl testovaný a jak? Ale mě zajímá podstaná věc: Kdo, kde a kdy. Nevěřím, že je to tak smrtící pro občany, ale je to smrtící pro firmy a ekonomiku a o to hlavně jde. Nemám potřebu se chránit před nějakým virem, ale začínám si uvědomovet, že je důležitý se chránit před lidskou hloupostí a nenasytností-nerostné bohatsví. Možná co do toho nezatáhnou Čínu s propedem HDP a a skomírající EU. Čína opět rozjíždí svůj HDP válec a EU si dezinfikuje ruce. Karel Čapek napsal jednu skvělou knihu: Válka s mloky! A mloci jsou zde.

  OdpovědětSmazat
 6. Slabá nepříjemnost - islandská sopka snad před asi 10 lety zastavila letecký provoz nad Evropou, kvůli popílku, který rychle likvidoval kavitací lopatky turbin leteckých motorů.
  Nyní silnější nepříjemnost - "koronavirus" omezí vyráběné bohatství. A jaké další zmatky nastanou v chodu státu?
  Které další zmatky budou nám na řadě, po sopce a po nemoci?
  Snad sníží stát platy učitelů na 60% a nechá je doma, či jak zákony umožňují? A tak dál, mnoho problémů v chodu státu.
  Představme si, že někteří lidé předpokládají skutečnost civilizace, která stojí nad námi. Dle duchovního přístupu - se nám pak dostává toho, co děláme tvorům na nás závislým, třeba i mikroorganismům na polích, tvorům v oceánech, nejen lidem v chudších zemích.

  OdpovědětSmazat
 7. No,když ten průšvih na truc Anděle a Uršule přežijeme, tak asi vydáme Bílou knihu a možná i Poučení z krizového vývoje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bude fakt průšvih. Na hranicích stojí miliony mladých snědých mužů a Česko si zavře hranice, aby chránilo své starce a nádeníky. To je skandál!

   Smazat
  2. NEPROVOKUJ, HLUPÁKU 9:18!!!

   Smazat
  3. 10:15, Mr.High IQ, co myslíš, proč mi to redakce uveřejnila? Občas by bylo dobré použít tu kouli na krku. Ale to ty používáš na vymýšlení nadávek.

   Smazat
  4. 11:44
   Here Blbstein,jdou kam patří....na hranici hlídat ten opoodpad!

   Smazat
  5. 9:18 To je vtipný... :-)

   Smazat
 8. Neví náhodou někdo, kolik nás Čechů tady opravdu bydlí ? Vždyť po návratu lyžařů z Alp jsem si myslel, že jsme zhruba komplet, ale teď čtu, že přes 200 000 je ještě v cizině. Tak to bude nával na laboratoře. Nedej pánbůh, aby jsme nedohnali Itálii. Zdraví vás 1/10 milionu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že ať se udělají jakkoliv drakonická opatření, vše bude záviset na disciplinovanosti. Jenže jak se v této chvíli ukazuje, elita typu Hrušínský a někteří voliči těch správných stran, co estébákovi Burešovi nemohou přijít na jméno, tyto "hloupé a nebezpečné výmysly" určené pro nádeníky nebudou respektovat. A pokud k tomu budou donuceni, budou požadovat velkorysé kompenzace.

   Viz Hrušínský, který už jednal s ministrem kultury. Dosud jsem nevěděl, že nějaké Divadlo Jezerka existuje, a teď mu budu cvakat ze svých daní. Možná se omezí prostředky záchranářům, úbytky už hlásí spousta menších firem, penzionů, restaurací, zato Hrušínskému se bude kompenzovat vše. Prostě elita, s tím se nedá nic dělat.

   Smazat
  2. Víte kolik Čechů si vydělává jako "gastarbajtři" ve "starých zemích EU? Dostávají sice polovinu platu těch domácích, ale stále je to více, než v Česku . Ve Velké Británii je snad 100 tisíc Čechů a na milion Poláků, u nás na oplátku máme tisíce Ukrajinců

   Smazat
 9. Přesně tak globalismus je hloupost to chtěli jen určití lidé hrabat ještě víc.Bude se třeba vrátit k fungujícímu státu.

  OdpovědětSmazat
 10. „Pamatujme si to!“ Klaus ml. klekl na Ursulu. Z Česka jdou velmi ostré reakce:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Pamatujme-si-to-Klaus-ml-klekl-na-Ursulu-Z-Ceska-jdou-velmi-ostre-reakce-616841

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ursula má pravdu. Volný pohyb, byznys a dobrý život je základním lidským právem, který tento stát flagrantně porušuje. Okamžitě by se měly otevřít hranice a to především pro uprchlíky, kteří prchají za lepším životem, měly by se zrušit všechna hloupá a nebezpečná nařízení a dovolit lidem, aby vedli opět normální život. Není třeba zapomínat, že na hranicích stojí mladí silní muži a na virus umírají jen staří a nemocní, kteří zatěžují státní kasu. Kdyby vymřeli, zbylo by pro mladé silné uprchlíky. V tomto obdivuju jednu českou redaktorku, která bezprostředně po lyžovačce v silně postižených Dolomitech šla dělat reportáže po domovech seniorů. To je řešení! Zvlášť, když si uvědomíme, že všichni tito jsou voliči ANO, KSČM, SPD a dalších zločineckých seskupení, která měla být už dávno rozpuštěna. Pak by se do těchto nové vybudovaných seniorských areálů mohli nastěhovat mladí muslimští muži z Pákistánu, Nigérie a dalších zemí. V tomto případě bych také zrušil zastaralá hloupá dědická práva, zemřelým starcům a slabým bych konfiskoval majetek a ten rovnou převáděl na přišedší uprchliky, abych je zde definitivně zakotvil. Myslím, že jsem Ursulu dobře pochopil.

   Smazat
  2. Lejnová 9:13, taky už nejsi mladice, ale za odměnu by sis zasloužila zdarma lyžovačku v Itálii, nebo Francii. To bys ještě zvládla :)

   Smazat
  3. 10:10, copak tolik žluči, Vendulko? Zase se cítíš ohrožená?

   Smazat
  4. Když to dobře skončí a budeme sedět ve větvích, tak se stejně budem hádat na téma lidských práv.

   Smazat
 11. Je mi líto, ale pan Fiala se v dobré víře usvědčuje z hluboké neznalosti technických možností a potřeb energetiky, investičních nároků na některá řešení, provozní, energetickou i ekologickou bezpečnost atd. atd.
  Namísto korektní a motivující úvahy opřené o nezbytné znalosti tak posílil leda řady „Thunbergistů“. Škoda. Abych se nevyjadřoval tak nějak bez argumentů - je nutné brát v úvahu, že i všechny ty „zelené“ zdroje elektřiny nepostrádají nějaké ty nežádoucí vlastnosti. Třeba větrníky, fotovoltaické panely, dosud nezbytné li-ion akumulátory.
  Takže, výkonově dostatečný, co nejpružnější zdroj el. energie, dostupný i z té nejmenší aglomerace je, za dohledného stavu techniky, bohužel, stále ještě nezbytný. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, jestli pan Fiala na sebe neprozradil víc, než chtěl. Že nejsofistikovanější technologie jsou ty nejzranitelnější, netřeba zdůrazňovat, to ví každý. Energetická soustava je pravděpodobně tou nejdokonalejší z nich. Ne každého však přitom trápí, že kvůli sofistikované instalované infrastruktuře musí za všech okolností na daném území být k dispozici vzdělaní a kvalifikovaní lidé. Motivy autora radši nedomýšlím. Proč smotal virovou epidemii s větrníky? Aby mohl kvalifikovanost a vyspělost profesionálů označit jako nevýhodu? Čím vzdělanější, tím zranitelnější? Podle mého, máme co bránit, ne od čeho ustupovat.

   Smazat
  2. Je nezbytný. Energetická potřeba by se měla řešit konceptuálně. Nevím, jak to chtějí udělat v Německu, ale zatím se mi zdá, jako jednostranné a nekoncepční. Bez velkých zdrojů se ještě dlouho neobejdou. Nehledě na ekologickou zátěž u distribuovaného zásobování.

   Smazat
 12. Západ se z koronaviru v ČLR nepoučil, tak proto je to tak, jak to začíná, všude jen slyším, že vláda to to nemá právo, že on je "moudro", a vůbec netuší, že jim už hoří koudel u ….

  OdpovědětSmazat
 13. Čína poslala své doktory do Itálie.

  http://infokuryr.cz/news.php?extend.27684.3

  Jediný server, který toto napsal. Ostatní se bojí nebo jsou jen "demo". Kdyby to tak bylo obráceně, poslala by Itálie do ČLR své doktory?

  OdpovědětSmazat
 14. Ty větrné elektrárny bych nepropagovala, byla jsem jen u jednoho a ten rachot byl obrovský. Vedle nich se nedá vůbec bydlet, to byste zešíleli a chudáci zvířata, všude dálnice a pak by byly ještě v. el..Howg

  OdpovědětSmazat
 15. Miliardáři kvůli koronaviru přišli o miliardy dolarů. Chudinky. A kolik jim jich ještě zbylo?
  https://www.arfa.cz/koronavirus-patek-trinacteho-vs-deset-nejbohatsich-miliardaru-sveta-masakr-majetku-firem-facebook-google-amazon-svet-nad-propasti-nejvetsi-ekonomicke-krize-mytus-pandemie-byl-stvoren/#.Xmy2R25Fw2w
  A Rothschildové, Rockefellerové jsou tak chudí, že ani Forbesu nestojí za zmínku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsou přeci skromní... o svém prvenství nepíší...

   Smazat
  2. Skromnost nějak nejde s hromaděním pokladu dohromady. Spíš budou chudí, a stydliví.

   Smazat
 16. Zajímavé že vznikly tři ohniska koronaviru téměř současně v oblastech kde žily kultury s největší vzdělaností ve starověku. To je Čína, Persie, dnes Irán a Itálie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ale taky Egypt, Recko, Indie, Izrael, Babylon?

   Smazat
  2. No ale taky Egypt, Recko, Indie, Izrael, Babylon?

   Smazat
 17. Kdyby v ČT raději lidi učili, jak si udělat improvizovanou roušku, než budou na trhu dostupné respirátory ffp3. Než byly jednorázové roušky, tak se používaly látkové, které se vyvařily a přežehlily. Na youtube je spousta návodů. Jsme zručný národ, který umí improvizovat. Kdo by nám chtěl z EUspolku nezištně pomoci? Nikdo, Brusel pandemii naprosto nezvládá, stejně jako uprchlickou krizi. Jsou dobří jen na pomazánkové máslo. Tedy naprosto k ničemu.

  Jak vyrobit improvizovanou roušku:
  https://www.youtube.com/watch?v=EsQU-JLCNeg
  https://www.youtube.com/watch?v=X8PwwqAzD3I
  https://www.youtube.com/watch?v=wDj3DVWK5QU
  https://www.youtube.com/watch?v=dAh-y63dZ_0

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se na teho koroviráka chystám se šlivovicó, na roke a pro jistotu i trochu pro hubo. Ale do hospode mě nedostanó. Moraváci se nedajó a Hanáci to přežijó. Tož bať.

   Smazat
 18. Energetická část článku nepůsobí příliš přesvědčivě. Jako by ji autor někde "ošlehnul". Nedůvěryhodné.

  OdpovědětSmazat
 19. Zelená energie? Rozsah zemědělské výroby se u nás od r. 1989 snížil o 50 %. Také díky "zelené" elektřině. Místo lánů obílí jsou lány elektrovoltaiky, která vyrábí asi trojnásobně dráž, než elektrárny uhelné. Další tisíce hektarů pokrývají plodiny, z nichž se vyrábí špiritus nebo cosi jako nafta do aut. Nikoho zatím nenapadlo stanovit např. výši spotřeby na 100 km, naopak firmy se předhání, kolik set koní jejich motory "dávají" - a přitom maximální rychlost je u nás povolená do 130 km. Co takhle těmto bludům nasadit omezovače rychlosti. A ještě směšnější jsou motocykly Yamahy, Triumfy se 160 koňmi a randálem na 110 dB - vše povoleno, je to zábava pro bohaté. Nyní jsme právě zažili fronty u pump Němců, benzin je u nás lacinější na litr o 3 Kč - a proč jsou u nás benzin- nafta laciné, Třeba by zvýšení cen tak bratru o 30 % snížilo spotřebu, lidé, kteří mají pracoviště za rohem by šli možná pěšky, ti co za 2 rohy pak na kole - to zamoření auty je horší než koronavirem. Pak jsou lány polí věnovány pěstování čehosi do bioplynek. To vymysleli ti, co mají hlavu v bioplínkách. A navíc na všechno to nejblbější musí zaměstnanci platit vysoké daně - už proto, aby nemuseli daně platit podnikatelé. Ano jádro, to je racionální řešení i přes všechny energetické ztráty v rozvodné síti. Ať nám neposílají přes naše území svoji nadbytečnou elektřinu Němci a naše soustava to zvládne. Je zajímavé, že se nikdo neozve ve prospěch vodních elektráren - co se postavilo za socíku, to funguje, dokonce to vyrábí elektřinu i v kritických hodinách zvýšené spotřeby - kdy voltaika zrovna selhává a krade pak elektřinu ze sítě sama.
  A na okraj: není uprchlická krize, ale je organizovaná jednou korupcí, jindy silou migrace občanů především z islámských zemí do zemí EU. Může mi někdo vysvětlit, proč migraci nezvládá Řecko, ale Bulharsko hraničící s Tureckem s tím problém nemá. Nedělá to někdo naschvál, třeba organizace, které mají rozum v tísni?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.