Reklama

úterý 24. března 2020

Pandemie, bezdomovci, nelegální (či EU podivně legalizovaní) imigranti

Jiří Kobza, poslanec (SPD)
-rp-
24. 3. 2020  PrvníZprávy
Máme v ČR, dle oficiálních údajů, reálně to pravděpodobně bude více, cca 25 000 bezdomovců, vesměs vždy lidí na hranici bídy či hluboko pod ní, lidí bez perspektivy - ale především bez adresy a bez domova v tom základním a fyzickém slova smyslu.

Většinou jde o starší lidi (až na cca 6000 z nich, kteří jsou mladší 18 let, ale paní Šojdrová za ně ale slzu neuroní). Na druhou stranu u nich je malá pravděpodobnost lyžovačky v severní Itálii. Přesto všechno jde o nejzranitelnější skupinu obyvatelstva, protože je velice těžko evidovaná (resp. evidovatelná), žádná efektivní domácí karanténa u nich není proveditelná a zásadní informace o současné kritické situaci se k nim mnohdy nejspíš ani nedostanou, protože nemívají televizi, notebook, tablet či chytrý mobil. Jsou to lidé, na které náš stát a sociální systém kašle a mají pramalou šanci na zlepšení svého stavu. Je tedy rozumné předpokládat, že mezi nimi si koronavirus vybere svou krutou daň a mohou posloužit jako šiřitelé infekce. I dále směrem do majoritní společnosti A co dělá náš stát a tak štědře, ze státních peněz dotované neziskovky v tomto směru? Nic jsem nezaregistroval, píše v komentáři Jiří Kobza.

Tito lidé navíc často (až 30% podle britského výzkumu) trpí různými (mnohdy velmi závažnými) zdravotními problémy a mají tak oslabenou imunitu. Nemluvě o rozšířeném výskytu závislostí či psychickým poruch mezi nimi.

Také jsou často až těmi úplně posledními na řadě v situaci nedostatku ochranných pomůcek (respirátory, roušky, dezinfekční prostředky) a problémů v jejich distribuci.

A - v neposlední řadě - si samozřejmě nemůžeme dělat iluze o dodržování nezbytných hygienických postupů a nařízení nouzového epidemiologického v jejich řadách.

Zdaleka ne všichni lidé bez domova také, ať už pravidelně či alespoň občas - využívají sociální služby typu azylových domů či nocleháren, kde jim obětavě pomáhají skutečné neziskovky a dobrovolníci hodni obdivu, bez koruny státní dotace. Je tedy těžké e dohledat.


K lednu 2020 bylo dle ČT v ČR cca 640 000 legálně (na povolení úřadů ČR) pobývajících cizinců. Když k nim připočteme nelegálně pobývající cizince, mezi které počítám i ty velmi podivně legalizované v zahraničních hotspotech, myslím, že nebudu daleko od čísla přesahujícího 1 milion lidí.

Světem se šíří pandemie koronaviru, na který dosud není lék, a kterou v současnosti lze zastavit jenom tím, že se zastaví pohyb a sdružování lidí. To je ovšem možné pouze za splnění několika kritérií:
 1. Stát musí být schopen toto omezení sdružování a pohybu lidí prosadit, kontrolovat a vymáhat
 2. Stát musí mít možnost a kapacitu uzavřít hranice
 3. Občané musí mít disciplínu, aby pochopili nutnost opatření
 4. Stát musí mít možnost sankcionovat ty občany, kteří neuposlechnou a svojí nekázní ohrožují své okolí.
1. Omezení pohybu a sdružování osob ale s sebou nese zastavení značné části práce v zemi. Zaměstnavatelé budou nuceni propouštět a je zřejmé, že toto opatření se dotkne především legálně pracujících a pobývajících cizinců. Poctivé lidi je možné registrovat, sledovat jejich pohyb i jejich zdravotní stav. Jenže, co se stane, když jejich zaměstnavatelské agentury narazí na zavřené dveře podniků, pracovníci nedostanou plat a ubytovatel je vyhodí z už tak mizerné ubytovny? Kam půjdou, čím a jak se budou živit? Je jich opravdu hodně. Budou nahraní, přitlačení ke zdi a bez šance a bez peněz dostat se domů. Naše vláda sice již vypravila dva vlaky na Ukrajinu, ale jenom právě Ukrajinců je zde přes 150 000, takže je to prozatím jen symbolické gesto.

Ale co ti ostatní? Co ostatní národnosti statisíců moderních otroků, které do montoven v ČR nechaly přivézt korporace? Co nelegální migranti, kteří se snaží přes naše území se proplížit do Německa? Co migranti, kteří se již uchytili v českém podsvětí a obchodují s drogami, prostitucí či nelegální prací?

Zkrátka a dobře máme nejenom v ČR ale v celé Evropě zaděláno na pořádný bezpečnostní problém. Už nyní jsou v ČR stovky tisíc cizinců, jejichž perspektiva je velmi diskutabilní a kteří mají důvod k nervozitě. Američané to asi tuší a proto v USA stouply prodeje zbraní a střeliva na desetinásobek.

2. Uzavření hranic a možná některých oblastí uvnitř státu se nevyhneme, ať již k zamezení pohybu potenciálně infikovaných osob v rámci EU, anebo s hrozbou další migrantské invaze, kterou tak statečně a důmyslně zastavují Řekové. Jenže jak a s čím je uzavřít? Policie ani to, co zbylo z naší armády, na to nestačí a tzv. nástavbový (zbrojní) zákon, který by umožnil ministerstvu vnitra povolat ozbrojené rezervisty a dobrovolníky – legální držitele zbrní - z branných spolků k pomocné službě PČR není dosud schválen. Houstone, máme problém.

3. Naši občané, díky 30 letům dekadence tzv. liberální společnosti ztratili pocit občanské zodpovědnosti a o disciplíně těch, kterým je méně než 40 si v mnoha případech mohou nechat jen zdát. Zahraniční dělníci, vyhození z práce a protloukající se k domovu, tak ti už vůbec nemají důvod respektovat náš stát, o kriminálních živlech ani nemluvě. Takže předpokládat, že drtivá většina těch, kteří pobývají na našem území, bude dodržovat hygienu a karanténu, mi přijde naivní.

S dělníky, vyhozenými z práce, ztratí značnou část odbytu i kriminálníci. Dohromady tedy mluvíme přinejmenším o statisících lidí, nezapomínejme na to. Až ve větších skupinách potáhnou zemí ve snaze dostat se někam směrem k domovu a budou se nuceni zásobovat z toho, co kde najdou, ukradnou, uloupí, budeme mít značný bezpečnostní problém. Nezapomínejme ani na možnost, že naše země se může stát tranzitní zemí migrantů, legálních či nelegálních, kteří se po ztrátě obživy budou vracet z Německa a dalších zemí na západě směrem na východ.

4. Když před 100 lety řádila ve světě „španělská“ chřipka, bylo trestem za nenošení roušky vězení. Osobně necítím žádný soucit s těmi dvěma pachateli, kteří nakazili Uničov. Protože jaký rozdíl je mezi jimi a likérkou Drak s metanolem? Proto si myslím, že přísné tresty v situaci, kdy ohrožují velké počty lidí, mají své místo. Jen netuším, jak je české vězeňství připraveno na morovou nákazu.

A na konec to nejlepší, co všechny ty migrantské a integrační neziskovky, které přijdou i o ty symbolické klienty a především o státní peníze? Kam půjdou jejich zaměstnanci (neužívám úmyslně slovo pracovník, protože z práce je nepodezřívám)? Ty mají také důvod k nervozitě. Najednou ta jejich zaklínadla o ochraně lidských práv kohokoliv mimo našich vlastních lidí, ztratí váhu i smysl.

Česká republika musí opět být zemí občanských práv! Tato práva nesmí být pod jakoukoliv záminkou (třeba ochrany lidských práv kohosi kdesi) pošlapána.
8 komentářů :

 1. Souhlas pane Kobza krize už odstartovala bude třeba poslat všechny cizince domu a dát práci Českým občanům. A na neziskovkáře nebudou prachy tak konečně se budou živit prací.

  Bank of America: V USA začala ekonomická krize:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020032311697734-bank-of-america-v-usa-zacala-ekonomicka-krize/

  OdpovědětSmazat
 2. Ano, nějak přežít bude pro bezdomovce, narkomany, migranty či zahraniční dělníky bez práce v možné
  recesi těžší s těžší... S tím se bude zhoršovat bezpečnostní situace. Jenom nepřesnost ohledně financování neziskovek, které bezdomovcům pomáhají: bez dotací a grantů od státu a krajů by se neobešly. Bez podpory státu by to nešlo.

  OdpovědětSmazat
 3. P. Kobza, děkuji Vám za upozornění na veliký BEZPEČNOSTNÍ PROBLÉM.Hamáček a Petříček by měli mák out na té obří DEPORTACI CIZINXŮ, novodobých otroků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude toho hodně co zbyde uklidit.Jen ne pod koberec a znovu rozdat necinknuté karty a rozdat kompetenci spolu s osobní odpovědností. Dodržovaní pravidel správy státniho majetku, investic, zakázek bude nezbytné kontrolovat, aby se nestačila přisát chobotnice. Osoby pro kontrolu rotovat, aby se nestačili s klienty zkamarádit. Kde to jde zveřejňovat stavy účtů a nminimalně závěrku finku.

   Smazat
 4. Pravdu díte, zkušený pane poslanče, znalý i toho světa nelegálních migrantů, vyznávajících i.l.m!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Okamura shání pro Česko lék na koronavirus. Už o tom jednal s Japonskem a zapojit se nyní má i ministr Vojtěch:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020032411705756-okamura-shani-pro-cesko-lek-na-koronavirus-uz-o-tom-jednal-s-japonskem-a-zapojit-se-nyni-ma-i/

  OdpovědětSmazat
 6. Plně souhlasím. A ten nejčernější scénář až se tato banda bude povlakovat po republice nebude mít co žrát, začne krást a rabovat a policajtů a vojáků máme podstav. Proč asi amíci ve velkém kupují zbraně a vykupují obchody. Dochází vůbec někomu co z toho může vzniknout!!??

  OdpovědětSmazat
 7. Souhlas. Všechno se odvíjí od toho, že jsme se dobrovolně vzdali velké části své státní suverenity. Jsme plně pod vlivem SRN, která je skryta za značkou EU. To, že někdo chce určovat kdo tu bude bydlet, koho a odkud přijmeme, je nehorázná drzost. Nehledě na to, že führerin hodila kakáč na celou schengenskou smlouvu a nikdo ani necekl, jenom plnil pokyny JEDNÉ paní, která byla zvolena POUZE v Německu. Taková malá ukázka demokracie v podání EU. A nikdo opět nenašel odvahu ceknout.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.