Reklama

pondělí 30. března 2020

Podivuhodné vyprávění piráta Peksy


Ivan David
29. 3. 2020

Tohoto pirátského poslance EP jsem občas vídal na chodbě v Bruselu. Ve formálním společenském kontaktu byl zdvořilý, nenápadného zevnějšku. Dosud mě nic nevedlo ke snaze se o něj blíže zajímat. Teprve svým tvrzením, že nám laskavá EU chce poslat 32 miliard, což jsem prý chtěl zmařit, mě zaujal a jal jsem se trochu prozkoumávat jeho intelektuální obzor a formát osobnosti. Nejvíce jsem vytěžil z jeho nedávného rozhovoru poskytnutého Parlamentním listům. ZDE Tam se svěřil, že závidí Němcům Merkelovou a vlastně skoro všechno. Kancléřka Merkelová mimo jiné pozvala milióny muslimů do Německa a pak se o ně chtěla štědře rozdělit s okolními zeměmi. Je to také ona, která tvrdila, že poválečné vyhnání sudetských Němců, kteří z 95% podporovali Hitlera a rozbili Českosolovensko je neodůvodnitelné, a také čile spolupracuje s fašistou Erdoganem. To je jistě pro piráta Peksu hned několik důvodů k závisti. 

Může si snadno odpomoci a požádat v Německu o občanství. Nemůže to být těžší než dosáhnout v Německu změny pohlaví.

Zatímco má obecně v příčinných souvislostech záviděníhodné jasno, za skutečnost relativně příznivější epidemiologické situace v České republice prý vděčíme náhodě, protože epidemie přišla odjinud (??).

Jeho kritika premiéra Babiše prý „nesouvisí s politickým bojem“. Jistě by tedy veřejně pranýřoval i pirátského primátora Hřiba, ten je však zřejmě bezchybný. Soudí, že „krizový štáb“ byl zřízen zásluhou pirátů. 

Na otázku, zda je dobře, že v čele štábu stojí profesor Prymula a ne ministr Hamáček, odpověděl, že jde o vztah premiéra a ministra vnitra a „klukovské přetahování“ kdo bude před kamerou. Není jasné, jestli neporozuměl otázce, nebo odpověď odráží europoslancovy představy o fungování exekutivy.

Pan Mgr. Peksa se rovněž domnívá, že nám Číňané draze dodávají ochranné pomůcky, které v Evropě před tím levně skoupili. Na to kromě Peksy také dosud nikdo nepřišel. Sám to asi zkontroloval a zjistil, že dodány byly právě ony pomůcky, které zde Číňamé skoupili. Peksa také uvedl, že „dodavatelů je významně více, ale v českých médiích se mluví výhradně o Číně". Je zajímavé, že nevyužil možnosti a neuvedl žádné jiné dodavatele, aby se tedy nemluvilo výhradně o Číně. 

To, že si „obyčejní lidé“ šíjí roušky je podle Peksy „velice smutné“, neboť ve fungujícím státu by to „dokázala zajistit vláda“. Dodává, „jsem rád, že se to děje“. Je tedy rád, že se děje něco velice smutného. Zvláštní.

Připomněl, že na ČVUT na 3D tiskárně vyrábějí vysoce kvalitní respirátor „takže je můžeme vyrábět z vlastních zdrojů“. Tím dokázal svůj smysl pro proporce, neboť 3D tiskárna je velmi nákladně zařízení a respirátorů se na ní dá vyrobit desítky za den. Je jich potřeba o několik řádů více. 3D tiskárny nejsou průmyslová velkovýroba.

Na otázku, zda nízká čísla nemocnosti jsou důkazem, že nařízení fungují, odpovídá Peksa, že se nevymykáme průměru. Vláda tedy „nedokázala zajistit“, ale „nevymykáme se průměru“. Patrně tím chce říci, že ani jiné vlády „nedokázaly zajistit“. Mají asi nedostatek pirátů.

Strukturu myšlení piráta Peksy naznačuje věta: „Co je, řekl bych, důležité, aby lidé karanténu dodržovali, protože v úvodní fázi epidemie skutečně hodně závisí na tom, kdo a kolik lidí se nakazí, protože jeden nakažený na začátku dělá velký rozdíl na konci.“

Podobně je to i s celou odpovědí na otázku: "Jak vládní činitelé veřejně vystupují v této krizi? Ať už premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman nebo profesor Prymula? Kdo má vaši důvěru?"

Odpověď: "Přiznám se, že jsem měl příležitost poslechnout si v originále proslov německé spolkové kancléřky, a upřímně se přiznám, že jsem Němcům velice záviděl, že v takové krizové situaci mají někoho, kdo projevuje elementární známky kompetence na rozdíl od většiny našich ústavních činitelů." Tomu se říká odborně "tangenciální odpověď", neboť přece jen vzdáleně souvisí s otázkou.

Dále germanofil Peksa tvrdí: „...kromě toho, že se jim daří držet ztráty na jejich území na velmi nízké úrovni, tak zároveň vyslali velké množství masek do Itálie a převzali část italských pacientů. Takže kromě toho, že zvládají situaci u sebe, ještě dokážou pomáhat ostatním.“

Měl by asi zkusit kalkulačku najít věrohodnější zdroj dat. Já vycházím z údajů Johns Hopkins University gisanddata, která uvádí k dnešnímu dni v Německu 482 obětí COVID-19 na 82,8 mil. obyvatel. To je 5,8 zemřelých na 1 mil. obyvatel. Česká republika eviduje 16 zemřelých na 10,6 mil. obyvatel, tedy 1,5 na mil. obyvatel. Německo, které Peksa pro jeho nízké ztráty obdivuje má 3,9x vyšší ztráty než Česká republika, kterou tepá pro nepřipravenost a neschopnost premiéra a ministrů. Každý den přibývá v Německu tolik nemocných, kolik jich Česká republika od začátku epidemie.

Je to trochu zvláštní intelektuální výkon u absolventa Mat-Fyz se specializací na dynamiku tekutin v porézních materiálech. Dá se však vysvětlit silou přesvědčení vítězící nad zdravým úsudkem. S takovými případy nesouladu úrovně formálního vzdělání a schopnosti úsudku mimo vlastní obor jsem se setkal mnohokrát. Patrně ho to kvalifikuje pro jeho funkci předsedy Evropské pirátské strany.

Moje asistentka sleduje denně německé zprávy, slýchá, že zdravotnictví se v Německu má podobné problémy jako v ČR a velké nemocnice konstatují zásoby zdravotnických prostředků na 7-10 dní, tedy podobně jako u nás. Významná pomoc Itálii je za těchto okolností krajně nepravděpodobná.

Pan poslanec EP Peksa si pochvaluje, že Německo má prý rezervy: „…mohou podpořit všechny členské státy eurozóny. Takže mají dobrou šanci to překonat dobře. A pevně doufám, že využijeme toho, že česká ekonomika do eurozóny vyváží, protože vzhledem k propadu, jaký zažíváme u koruny, nehodnotím naše perspektivy moc dobře.“

Je to zvláštní úvaha, protože „eurobondy“*) byly definitivně zamítnuty, takže chudší země dostanou půjčky za mnohem nevýhodnějších podmínek. Kromě toho jsme exportní ekonomika, a slabší měna podporuje export a ztěžuje import, což může zlepšovat podmínky pro soběstačnost. Německo, jak známo, podpořilo Řecko takovým způsobem, že se z toho Řekové hned tak nedostanou.

11 komentářů :

 1. Problém není pan Peksa, těch po světě běhá spousta, problém jsou voliči, co tohle volí.
  Nemohu se zbavit dojmu, že lidé kteří obdivují politiky jako je paní Merkelová, jsou geneticky příbuzní. Pokud se nepletu, co je k tomu vede, co plánují?

  OdpovědětSmazat
 2. Piráty jsem původně považoval za neškodné exoty. Těžce jsem se mýlil. Jejich reprezentace je nejen neuvěřitelně morálně prohnilá (viz jejich aktivní bývalá pornohvězdička apod.), ale též očividně působí v cizích službách (viz jejich postoj k masové migraci, sudeťákům apod.). Prostě tuhle verbež je nutno z politiky vytlačit na úplný okraj...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Adame, byla k tomu možnost již v minulých volbách, zrovna tak jako více paralizovovat ODS a TOP. A věř, že to v příštích volbách bude stejné, zase se tam dostanou. Kalouska nezničí nic ani koronavirus. P.S Tu znáte? Kalousek onemocněl koronavirem. Zrovna já jsem musel dostat tu svini, řekl koronavir.

   Smazat
  2. Ano plně souhlasím stačí sledovat jejich aktivity které směřují proti zájmům české republiky. Viz. Práskači,překrucovači faktů atd.

   Smazat
 3. Proti pirátům bylo vždy nutné bojovat. Jaká je ale reakce našeho státu ? Třeba na ty různé pirátské akce v Praze. Už dávno měli dostat přes prsty, mírně řečeno.

  OdpovědětSmazat
 4. Piráti fungují v republice jako pátá kolona.Jsou to skrývající se rozvraceči.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je naprosto přesné. A pomohly jim k tomu neziskovky typu Člověka v tísni a další firmy, které šíří politickou propagandu na školách, ačkoli to zákon zakazuje. Nikdo ze zřizovatelů škol se proti tomu neozval. Proč? Člověk v tísni je humanitární organizace. Nastala snad v našich školách humanitární katastrofa? Prostě někdo chce zblbnout mládež, která se nechá snadno ovlivnit. A ještě to náš stát platí.

   Smazat
 5. Prosím Vás, může mi někdo vysvětlit, jak je možné, že se do takové fce dostane takový exot? Je už ten svět normální? Tak jestli nás má jako stát prezentovat takový výplod společnosti, tak raději emigruju, ale teď kam.
  Vůbec se nedivím, že jsme díky takovým lidem braní ve světě tak, jak se na nás nahlíží. Jedním slovem " prodejné svině, kde větr tam plášť".
  Tak jako jsem četl v nějakém příspěvku, teď máme tu šanci, teď se můžeme osamostatnit. Konečně máme možnost se prosadit, jen se nesmíme zase nechat okleštit EU,bez limitů, bez kvót a zakřivených okurků a Špidlova vynálezu ( guláš dvě hodiny a dost). Starší ročníky ví, jak to myslím. Která nám sebrala a zlikvidovala vše co tu bylo dobré. Udělala z nás jen vazaly a levnou pracovní sílu. Rozjet zemědělskou výrobu, jak rostlinnou tak živočišnou. Rozjet průmysl, náš průmysl a skutečně prosperovat.
  Jen jsem zvědavý, zda bude mít někdo ty " koule" se do tohoto pustit.
  Jak jsem Babiše dvakrát nemusel, no Hamáčka taky ne, ale je to o toleranci, kdo jak se prosadí v náročných situacích. A oni to zvládají na jedničku s hvězdou. To se musí nechat. Nikdo z nás v takové situaci nebyl a neví jak bychom se každý z nás zachoval. Ale pozor, tito lidé neřídí firmu, nedělají rozhodnutí v nějaké partě. Oni řídí STÁT. Myslím si, že velmi dobře.
  Děkuji jim za to všem.

  OdpovědětSmazat
 6. Toz volby jak sme je znale só minolostí na sliby oz neni cas ani prostor toz ze SÖres neni blbé okázal projekt pirátó preto preslohoje s H.Kisingaerem toz nesó lidi nigde teda schopné...vseho bel to tahák na mladé a oz je odestován nefonkcné vehikel...hrib bode testován pozitvne a bode v tichosti nahrazen...toz drede oz netáhnó v dobe sarsové.....hezké den dohola P.S.

  OdpovědětSmazat
 7. Překvapil mne Dreďàk, dnes prohlásil, že proti šmírování svého pohybu pomocí mobilů by nebyl.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.