Reklama

středa 4. března 2020

Případ vraždy Borise Němcova představuje ukázku toho, že objektivní zjištění oproti spikleneckým teoriím nemají u určité části politiků a médií šanci

Primátor Hřib (Piráti) na náměstí Pod Kaštany nechal vztyčit
ceduli "Náměstí Borise Němcova"
Jaroslav Bašta
4. 3. 2020   EUserver
27.února uplynulo pět let od zavraždění ruského politika Borise Němcova. Přestože pachatelé atentátu byli rychle vypátráni (během týdne) a následně odsouzeni, mezi ruskou opozicí a jejími zahraničními sympatizanty přetrvává přesvědčení, že za vraždou stál někdo jiný.


A více či méně otevřeně ukazují na prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. Důkazy sice nemají, o to je však pevnější jejich přesvědčení. Proto na Západě již několik let přejmenovávají ulice a náměstí, na nichž stojí ruská velvyslanectví jménem Borise Němcova, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

S dvouletým zpožděním se k tomuto politickému trollení přidává i pražský pirátský Magistrát. Docela dobře to zapadá do jeho „koncepce“ poněkud pubertální zahraniční politiky české metropole. Jako vždy, když si namyšlení amatéři začnou hrát na hybatele dějin, dosáhnout opaku svého snažení. Nenaštvou Rusy, ale kavkazské (a další) radikální islamisty. Závěry vyšetřování, přiznání obžalovaných a rozsudek moskevského soudu by neměli brát na lehkou váhu.

Pro pochopení celého případu se musíme vrátit na počátek roku 2015, kdy 7. ledna došlo v Paříži k vyvraždění redakce humoristického časopisu Charlie Hebdo. Tehdy se unijní politici semkli a obklopeni ozbrojenci protestně pochodovali po bulváru s heslem Je suis Charlie. V Rusku s nejhlasitější kritikou a zároveň vášnivou obhajobou svobody slova vystoupil Boris Němcov. Poté se již naplno věnoval přípravě protestního pochodu v neděli 1. března 2015, který se měl konat pod heslem „Rusko bez Putina“. Opoziční i provládní novináři připravovanou akci přirovnávali k Majdanu v Kyjevě, který se odehrál rok předtím.

Někdy v posledním únorovém týdnu dostali oba čelní organizátoři protestů Boris Němcov a Aleksej Navalnyj informaci, že se chystá jejich zavraždění. Každý z nich na to reagoval jinak. Aleksej si vzpomněl na teorii o nutnosti „rituální oběti“ pro úspěch každé barevné revoluce a demonstrativně začal před svým domem rozhazovat letáky, takže byl zatčen, odsouzen na 15 dní a kritickou dobu přežil v ruském vězení.

Boris Němcov se vždy vyznačoval mimořádnou odvahou. Svoji politickou kariéru zahájil tím, že při srpnovém puči proti Gorbačovovi v roce 1991 spolu s dalšími demonstranty zastavil tanky před Kremlem. Tehdy si jej všiml Boris Jelcin a vybral si ho jako svého poradce. Proto na ono varování reagoval jen veřejným oznámením o tom, že se doslechl o záměru prezidenta Vladimíra Putina nechat jej zavraždit, a zřejmě se domníval, že jej to ochrání.

V osudový pátek 27. února večer nejprve jel do opozičního rádia Echo Moskvy, kde v dlouhém rozhovoru mluvil o připravovaném protestním pochodu po Tverském bulváru. Pak odjel taxíkem na Rudé náměstí, kde v jedné kavárně v obchodním domě GUM večeřel s mladou ukrajinskou modelkou a pak spolu šli pěšky do jeho bytu v ulici Bolšaja Ordynka (vedle izraelské ambasády). V půli cesty na mostě je obklopili čtyři muži a jeden z nich Němcova čtyřmi střelami do zad zavraždil. Modelce neublížili.

Výběr místa činu a uspěchaný způsob provedení vraždy odpovídal stylu kavkazských zločineckých skupin, což brzo potvrdilo vyšetřování. Až na jednoho, který se zatčení vyhnul sebevraždou výbuchem granátu, byli všichni pachatelé zatčeni. Většina z nich patřila do jedné rodiny. Jako motiv pro svůj čin uváděli urážku Islámu, které se Boris Němcov dopustil svou kritikou vyvraždění redakce Charlie Hebdo. Objednavatele atentátu se zjistit nepodařilo. Dle ruského tisku hlavním podezřelým zůstává Čečenec Adam Osmajev.

Tento syn úspěšného čečenského podnikatele vystudoval prestižní britskou školu, ale jeho životní dráha se ubírala jiným směrem. Poprvé se „proslavil“ v roce 2009, když byl v Moskvě obviněn z přípravy vraždy čečenského prezidenta R. Kadyrova. Obvinění se neprokázalo, a on se pro jistotu přestěhoval na Ukrajinu do Oděsy. Tam byl v roce 2012 zatčen kvůli držení výbušnin, poškozování majetku a padělání dokumentů, což vše z trestně právního hlediska zjistilo vyšetřování předčasného výbuchu bomby, kterou montovali v jeho bytě (jako jediný ze tří pachatelů vyvázl nezraněn). Na žádost Ruska bylo obvinění rozšířeno pro přípravu atentátu na tehdejšího ruského premiéra Vladimíra Putina, k čemuž se přiznal. Po Majdanu a vypuknutí války na Donbase bylo obvinění z přípravy atentátu staženo, Osmajev byl odsouzen jen za onen výbuch a propuštěn z vězení. Šel válčit na Donbas v čečenském praporu Džochara Dudajeva na ukrajinské straně (spolu se svou manželkou) a stal se nakonec velitelem této jednotky.

V roce 2017 na něho byly spáchány dva atentáty. V tom prvním jej zachránila jeho žena, která zastřelila útočníka, v druhém ona zahynula, ale zraněný Osmajev zase přežil. Chápu, že na podobného muže by Rusové zorganizování atentátu na Borise Němcova rádi svedli, ale na druhou stranu neprofesionální provedení vraždy na mostě a často zmiňovaná ukrajinská stopa by stylu operací Adama Osmajeva docela odpovídaly.

Domnívám se, že případ vraždy Borise Němcova představuje ukázku toho, že objektivní zjištění oproti spikleneckým teoriím nemají u určité části politiků a médií šanci. Svou roli hraje také to, že obvinit ruského prezidenta je tak snadné a bez rizika. Psát o tom, že ruského opozičního politika zavraždili náboženští islamističtí fanatici není politicky korektní a poněkud o ústa.

Nicméně až pan primátor Hřib v rámci své pubertální zahraniční politiky slavnostně přejmenuje náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova, vzdá tak hold nejznámějšímu evropskému politikovi zavražděnému islamistickými radikály, což určitě původně nezamýšlel. Nevím, zda to někdo nakonec také nevyhodnotí jako urážku islámu...25 komentářů :

 1. Prípad vraždy Borisa Nemcova predstavuje ukážku toho, že robiť "biznes" s čečenskou mafiou na Ukrajine, keď beží už bohviekoľký štátny prevrat, takt ale fakt zdraviu neprospieva. Alebo fakt ale fakt niekto verí že tí čečenci boli islamisti? To kedysi frčalo v Čečne a dnes predovšetkým v Dagestane, lebo jedna vec byť mudžahedín a viesť džíhád a vyberať naň chechtáky a druhá byť sprostý bandita a výpalnik. Som zvedavý, pomenujú v Rusku dačo kolo českého veľvyslanectva, čojaviem, ulica Viktora Koženého? Alebo sú lepšie kandidatúry, kto má lepší prehľad?

  Inak samozrejme, rovnako ako prípad "Řeporyjská svine" keď už nejde popudiť Čechov proti Rusom, prečo neskúsiť zhnusiť Čechov u Rusov? No o čo iné môže ísť?

  RChPz

  OdpovědětVymazat
 2. Samozřejmě, že hloupí piráti a spol. chtějí přejmenováním náměstí Rusy provokovat, o tom nelze pochybovat, Ale proč by to Rusům mělo vadit? Ať je to jak je to, je to ruský občan. Nakonec mít v cizině náměstí pojmenované po svém občanovi je hezké. Navíc za pár let nikdo nebude vědět kdo je Němcov. Zůstane jen to ruské jméno. M.R.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdo byl obviněn z bombardování Srbska? Nikdo, umírali tam lidé. Kam zmizelo 540 mld. dolarů z libyjské centrální banky? Též nebyl nikdo obviněn. Kdo převáží migranty do EU? Nikdo není obviněn. Poslouchám-li ČT24, tak jen slyším, jak máme chybné názory, že máma není máma, ale rodič. To je devastace morálních hodnot, katolická církev mlčí. Jen vykřikuje: "Co bylo ukradeno, musí se vrátit." Jen ať si sama vzpomene, jak zabírala a upalovala lidi.

  OdpovědětVymazat
 4. Je to jen proti Ruská provokace vůbec pyjátovi o nějakého Němcova nejde.

  OdpovědětVymazat
 5. Kdybych byl Putinem, tak musím počítat s obviněním a proto se divím, že Němcovovi neurčil osobní ochranu. Je to nějak divné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:15 Proč by měl kdejakému odpůrci určit ochranku, kdo ji bude platit? Každý je za své činy odpovědný, co je na tom divného.

   Vymazat
  2. Když se gretén svévolně a úmyslně pohybuje po tenké římse, pak je to pouze jeho věc.

   Vymazat
  3. Proč divné? Němcov byl přece svobodný člověk a vše by vnímal jako zásah do svojí svobody. Dostal varování. Když se přesto potuluje v noci po centru Moskvy, těžko mu radit.

   Vymazat
 6. Docela bych byl rád a vůbec by mě nevadilo, kdyby to Moskva Praze oplatila. Myslím, že by ani nemusela dlouho přemýšlet.

  OdpovědětVymazat
 7. Za vraždou Němcova, stejně jako Kuciaka, stála přece v poslední, rozhodující řadě diktatura kapitálu a její maršálové se sídlem v USA! Pochybuje snad někdo? To ale musel za svoje pochybování dostat kór tučný úplatek! Jako třeba pan SATAN.

  OdpovědětVymazat
 8. Hřib nikdy neměl být primátorem. Nestačí na funkci a podle toho to vypadá. Každý sebestřední jouda si myslí, že má patent v hlavě na všechno a přitom není schopen ani domyslet dopad svých skutků. To platí i o žalujících pirátech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hřib je produktem svých voličů. Nehněvejme se na blbce a Jidáše. Ti byli, jsou a budou. Zlobme se na nás samotné, protože díky naší lhostejnosti, nebo hlouposti se dostali tyto lidské trosky k moci.
   Pražáci jsou dílem idioti, dílem zaprodanci. Těch normálních tam už mnoho nezbylo. A podle toho tam dopadají volby.

   Vymazat
 9. Boris Němcov v tehdy platných volbách nezískal ani 1 % a tím ohrožoval Putina, který v nich získal 86 %. Tak mu nezbyl jiný prostředek jak ho svrhnout než moskevský Majdan. Ale ten se nekonal ne snad proto, že Němcova oddělali,ale protože Rusové nejsou (ve své většině) na hlavu padlí. Ostatně už viděli následky Majdanu kyjevského a dosud cítli a cítí důsledky vlády kořaly Jelcina. A Němcov byl jedním z jeho nejbližších kumpánů při rozkrádání Ruska. Proto nejen Němcov, ale ani další "celebrity" jelcinovské squdry: Čubajs, Gajdar, Promakov... dostávají okolo 2-3%. A i ta jsou zfixlovaná (mrtvé duše). Takže Putin měl ten nejmenší důvod takovou NULU vůbec registrovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Němcov nebyl moc namočený v rozkrádání. Největším zlodějem byl Jelcin a jeho famílie.

   Vymazat
  2. Samozrejme byl za to na zapade obliben Nemcov na velke snahy dostat banditu Ruska opet do vlady pokracovaly..
   Dle strasnyho ramusu , jeceni atd. pozna se podvod lez, pretvarka , pokrytectvi a zastirani zajmu fasistu..Srbsko a Jugoslavie, 9/11 , strasna valka kupodivu v zajmu teroristu, kviceni na Rusko ,rasismus, antisemitismus atd. kazdymu leze krkem..
   Novicok a Skripal, Litvinenko, Nemcov,
   Ukrajina a masakry bez konce , masakry teroristu v EU. Dnes jiz normalni a samozrejmpou zalezitosti a se souhlasem vlad ...
   Na strane druhe Assange, ktery jednal z povinnosti , kterou kazde demokraticke zrizeni uklada obcanum.
   Kritiku a boj za lepsi svet..

   Vymazat
 10. Porovnejte Putina s Němcovem. Co bylo výsledkem jejich vlády? U Němcova to bylo zlo! Putin Rusko na rozdíl od Němcova vytáhl ze sraček, i když život v Rusku není pořád ideální. Obhajovat Němcova může jen ten, koho trápí svědomí za škody, které způsobil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ulice v mestech maji jmena tech cechu, kteri vynikali a prinesli hodne nam vsem , nebo zahynuli pri obrane naroda atd. Dale jmena tech , kteri udelali hodne pro osvobozeni naseho naroda. Tak napriklad nikdo nepomysli /aspon doufam/ nazvat nejakou ulici po Hitlerovi..
   Nemcov se o CR nezajimal ,asi jen zhruba vedel ze CR existuje ,ale zadny vztah k nam nikdy nemel..
   Ani se nesnazil pojmenovat v Rusku nejakou ulici s Ceskym jmenem..
   Tady samozrejme neni zadny duvod pro a spousta duvodu proc cokoliv nepojmenovat po nem..
   Nejen ten idiotickej imbecil ,kterej neskonci dobre , ale my vsichni vypadame jako blbci..ktery se klanej a uctivaji nekoho , kdyz neni vubec nic ani proc..

   Vymazat
 11. Jenže pro politické zločince a velezrádce typu Satana je každá špatnost dobrá k rozšiřování moci diktatury kapitálu a vyvražďování lidstva. Vůbec se nedivím, že po r. 1948, když se dostala k moci občanská diktatura, že takoví gauneři končili u lidových soudů.
  A na okraj: Dnes bojujeme s epidemií koronaviru a koho zve ČÉTÉ místo odborníků na "pokec? -Pooslance, kteří se jimi stali právě pro svoji obecnou natož specializovanou blbost!!! Poskoci a loutky kapitálu. Také v ČÉTÉ.

  OdpovědětVymazat
 12. Jméno Boris Němcov bude v Rusku asi něco jako Jan Novák u nás.
  Najde se i mezi hrdiny Velké vlastenecké války, i s patřičným příběhem.
  Ruské velvyslanectví by mělo něco takového najít a na plot
  instalovat vysvětlující tabulku, po kom se toto náměstí jmenuje. Bude se určitě jednat nejméně o gardového poručíka,
  vyznamenaného mnoha metály, včetně Hrdiny Sovětského svazu.

  OdpovědětVymazat
 13. Už dnes nejméně 90% našich občanů neví vůbec kdo je Němcov,že to byl darebák,to ví větší procento občanů.a že za rok na něj zapomenou,to je víc než jisté,...pitáti se svým Hřibem si hrají na mocné,divím se tomu,že jim to zákonná moc žere a schvaluje proti vůli většiny občanů,to je proti vlasti !!!

  OdpovědětVymazat
 14. Moc o tom nevím. Ale z toho co vím, se nedá vyloučit ani to, že Němcova nechali odstřelit jeho chlebodárci. Věděl toho dost a peněz do něj pumpovali také dost.
  Vždy je třeba si položit otázku, komu tím prospěji. Pro Putina byl Němcov asi tak nebezpečný, jako komár. Možná trochu obtěžoval, ale nebezpečný, v době, kdy měl Putin podporu cca 80% Rusů, nebezpečný rozhodně nebyl.
  Tak že svalovat jeho smrt na Putina se mi zdá skutečně mimo mísu. Zatímco naši američtí spojenci jsou pověstní svou přelétavou přízní. Dnes jsi jejich kamarád, a zítra ti nechají zakroutit krkem.

  OdpovědětVymazat
 15. Němcov byl zavražděn 27.2.2015 den před dlouhodobě plánovaným ruským "Majdanem" (sdílel jsem o tom příspěvky už na podzim 2014) pár metrů od Rudého náměstí. Jeho vražda měla vyhnat lidi do ulic. Jen "málo bystrý " člověk si může myslet,že takovou hloupost by udělala ruská tajná služba. Na fotce si užívá jidášské vlastizrádné peníze s prostitutkami. Všechno kolem Němcova je špína a lež typická pro naše "humanisty" a globalistická "solidní" média...Podobná vražda se udála i před hlasováním o Brexitu, kdy vrah zabil prounijní aktivistku a přitom křičel : "Britain First" ( Politické hnutí pro Brexit)://jaromir-

  OdpovědětVymazat
 16. O Němcovovi se mluví ve druhé polovině videa
  https://www.youtube.com/watch?v=0-A4xRljjrk

  Je to pořad Вечер с Владимиром Соловьевым от 02.03.2020. Poslechněte si to, abyste slyšeli, jak se pan Bašta mýlí a co tady nám podsouvá.

  OdpovědětVymazat
 17. Takže podle vlastní logiky mainstreamu se dnešní nemyslící mainstream přiznal, že jsou dezinformátoři a konspirátoři.
  Klidně je tak nazývejme. :)

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.