Reklama

úterý 3. března 2020

Proč chudí lidé volí milionáře? Blaha zná odpověď. Tohle čtení se kapitalistům a pravici líbit nebude

Ĺuboš Blaha
Ĺuboš Blaha
3. 2. 2020   Facebook Ĺuboše Blahy
V úvodu citoval Blaha slova amerického politologa Charlese Lindbloma: „Jednou z velkých hádanek dvacátého století je, proč masy voličů ve svobodných demokratických volbách nevyužijí své hlasy na to, aby prosadily podstatně rovnější rozdělení těch hodnot, o které všichni lidé bez rozdílu usilují... Vysvětlení si žádá přinejmenším skutečnost, že se o to alespoň nepokusí.“Dále Blaha pokračuje v tématu a poukazuje na jednotlivé body, proč tedy chudí lidé na Slovensku volí milionáře. V prvním odstavci píše o médiích, která jsou ve vlastnictví boháčů a která jim významně pomáhají „propagovat kapitalismus“. „Podívejte se na milionáře z Penty a Esetu a podívejte se, co píše SME a Deník N... Jen takový malý příklad. Socialistická levice za sebou nemá miliony od mafiánů a byznysmenů – proto v mediálním prostoru vždy tahá za kratší konec,“ dodává.

Další významný vliv na společnost má podle Blahy takzvaný americky sen, kvůli kterému většinou mládež přestává sledovat vlastní zájmy a slepě zamíří na bohatství. „Podle této iluze může i ten nejchudší dělník jednoho dne zbohatnout a stát se úspěšným podnikatelem a milionářem. Je to samozřejmě nesmysl. Takové případy jsou asi tak časté, jako eucharistické zázraky. A v kapitalismu to vždy bude tak, že miliony lidí budou plahočit na to, aby hrstka milionářů nechutně bohatla. Pointa ‚amerického snu‘ je udržovat lidi v iluzi, že i oni jednou nechutně zbohatnou, aby se nebouřili vůči vykořisťování,“ píše Blaha.

Dodává, že též levice na Západě se od obyčejných lidí distancovala a přestala řešit jejich problémy, proto oni je volí stále méně a méně, což kapitalistům vyhovuje. „Řeší gaye, multikulti, výběh slepic a jiné ‚progresivní‘ úlety - místo toho, aby chránila pracující lidi před globalizací a kapitalismem… Jedním z řešení, které nabízím, je návrat levice zpět ke svým klasickým socialistickým prioritám,“ vyzývá.

„Kapitalismus v konečném důsledku vždy tak trochu funguje jako oligarchie, ale na Slovensku to zazobanci jdou dát na hulváta - viz majetky Kisky, Matoviče, Trubana či Kollára. Milionáři se derou k moci. A chtějí nám ukrást demokracii,“ uzavírá Blaha a dodává obrázek s údajnými majetky zmíněných politiků.


35 komentářů :

 1. K sestavování nové vlády na Slovensku:
  Předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richar Sulík nevidí důvod, aby jednání o nové koalici trvala dlouho. Připustil však, že kvalitní dohoda je důležitější než rychlost jednání. Sulík považuje za důležité najít správné lidi na funkci generálního prokurátora, speciálního prokurátora, policejního prezidenta, šéfa Národní kriminální agentury a šéfa Kriminálního úřadu finanční správy.
  Dovedete si představi ten řev u nás kdyby něco podobného chtěl Babiš po vítězství ve volbách. Tomuhle ale pražská kavárna fandí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vítězové budou mít vládu s výkonou mocí, generálního a snad i "speciálního" prokurátora snad na Slovensku jmenuje president ..
   Mohli by se demokraticky dohodnout že správné lidi pro "prokurátorské" kontrolování výkonné restriktivní vládní silové moci vybere opozice, kdyby byli demokrati a ne idioti ..
   Idioti budou chtít pozavírat ty co prohráli a ti po příštím vítězství jim to zase vrátí a pozavírají ty idioty ..

   Smazat
  2. Richard Sulík bol za vlády Ivetky Radičovej predsedom parlamentu.
   A keď sa volil generálny prokurátor, tak mu Kočner na mobil napísal za 2 hodiny cca 50 sms typu: uuužžžžžžžžž?????
   Zaujíma normálneho človeka, kto je v štáte GP?
   Ale Kočnera to zaujímalo nadmieru. Teraz je v base.
   Dostal 19 rokov za falšovanie zmeniek a je obžalovaný aj z objednávky vraždy.
   Sulík teda musí ďalšiu voľbu GP konzultovavať s nejakým ďalším banditom...

   Smazat
 2. Musíte se na věc podívat i z té druhé strany. Kdo dnes hlavně dává lidem práci? U nás z politiky miliardář Babiš (35 tisíc lidí) a milionáři jako třeba soudruh Filip, který jistě ve své advokátní kanceláři nějakého dělníka taky zaměstná. My naopak musíme být milionářům vděčni, protože bez nich to v kapitalismu prostě vůbec nejde. Máme co jsme chtěli, prostě nám v socialismu chyběli...a nedivme se, že v kapitalistickém systému vládnou kapitalisti. Snad nechcete zpět komunisty, lidovce a Československou stranu socialistickou...?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když je někdo vladtizrádce jako ty jmenovaný,který jsou milionáři za Sōrōs fiňary na Slovači,tak.patří na hrad Mírov, obyčejný člověk prachy nedostane a DEMOKRATICKY MŮŽE LEDA DRŽET HUBU!!!!!

   Smazat
  2. Anonyme, to si jako myslíte, že Filip by se měl dělit se svými příjmy s vámi? Za co vám má být vděčný?

   Smazat
  3. Presne ľudia s tvojim názorom volia milionárov. Musíme im byť vďačný za prácu. Za Viktoriánskeho Anglicka museli byť ľudia vďačný za prístrešok a jedlo, lebo za jedlo pracovali cele rodiny aj z deťmi. Ľudia pracovali za jedlo a milionári nechutne bohatli viac a viac a viac. Milionár môže chodiť na dovolenku aj šesť krát za rok no ty nemáš nárok ani na dva týždne, lebo jeho plány na bohatnutie sa musia predsa plniť. Hold keby hlúposť kvitla ta ty si zakvitnutý ako čerešňa v jary.

   Smazat
  4. 19:39
   Je to tak, nemá smysl opájet se nějakými socialistickými hesly a vznešenými ideály. Jednoduše je tady kapitalismus a to je třeba vzít konečně na vědomí jako fakt. Volby nic nemohou změnit, jen se jimi zbytečně rozkolísávají zaběhnuté procesy a vždy se po nich musí navazovat nové vztahy, aby vše šlo jako dosud. Proto jsou volby přežitek, trapnost, skrze kterou lidé ukazují jak jsou dětinští. Měla by se normálně ustavit vláda kapitalistické fronty a jí podřízený parlament, v němž by zasedlo 200 nejbohatších lidí v zemi. Kritériem obměny by byla pouze případná změna v žebříčku nejbohatších. Konečně by zavládla stabilita a všestranný rozvoj naší země.

   Smazat
  5. Tak to jistě kdo potřebuje tyto vychcánky a ještě jim máme být vděčni. Zlatý socialismus co byl vstřícný k lidem. Už v TV u nich blábolí o zavírání fabrik na auta a místo toho prý budou žít s turismu. Jen počkejte až bude lidem zle tak je kopnou někam.

   Smazat
  6. 21.50 Filip se dělí daněmi. A čím bude živit víc lidí, tím přeci lépe. I já měl firmu, kde jsem zaměstnával 20 lidí. Firmu jsem za pár milionů prodal a dnes už žiju z toho, co jsem vydělal. A odpověď těm ostatním, nevěříte, že to v kapitalismu bez kapitalistů nejde? To by tu ale pak byl úplně jiný systém a ten není zatím ani v nedohlednu.A snad nechcete aby tady byl zase socialismus vedený komunisty...!? Ti mají dnes jiné starosti, než dělat revoluce.

   Smazat
  7. K Anonymnu 3. března 2020 19:49

   Musíte se na věc podívat i z té druhé strany......
   Jestli chceme komunisty,socializmus to nevím, ale vím co nechci. Již H.de Balzac v době kdy se rodil kapitalizmus napsal, že majetek je krádež. Je to sice zjednodušené, ale v základě pravdivé, viz prvotní akumulace kapitálu to nebyly jen krádeže , ale i vraždění. Nakonec i nás tak zv.privatizace. Kapitál se za celou dobu nezměnil. Jen koncentoval a globalizoval.Dnes se i odtrhnul od výroby a práce, ne nadarmo se také říká virtuální peníze. Také se tomu říká rentiérský kapitalizmus, to je to odtržení. Nejsou to výmysly levičáků, že nůžky, bohatství a chudoba se stále rozevírají. Samozřejmě jinak v Evropě jinak v Africe a L.Americe. Nejen tento rozpor je základním rozporem kapitalizmu, ale jsou zde rozpory, které tento systém není schopen vyřešit.Sociální rozdíly, ekologie, suroviny a konec konců války. A když se na to podívám z oné druhé strany, jak doporučuje pisatel, tak je to v pořádku, zvolme miliardáře (oligarchy,jako nyní na Slovensku), nebo lépe vše prodejme nadnárodním korporacím, kde je koncetrace bohatství největší a bude nám dobře. Osvícení bohatí ví co dělají a dělají. Navíc co je velmi zajímavé, bohatí se vždy domluví. Na rozdíl od dnešní levice, když třeba zůstanu jen v Evropě, kdy se jen dohaduje a hádá, co je přednější důchody nebo zbrojení nebo sňatky homosexuálů. Nejlepší by asi podle pisatele bylo zrušit volby , stejně jsou ovlivněné penězi, nejvíce je to vidět v USA, bez peněz k volbám nelez. A tak buďme těm milionářům vděčni, samozřejmě včetně Babiše. Myslím, že heslo V.H. se naplnilo, ale v tom správmém směru. Pravda a láska zvítězila, ale ne nad lží a nenávistí,ale zvítězila směrem k penězům.

   Smazat
 3. Pro většinu lidí je politika jako sport a soutěžní mediální show, prostě jenom někomu fandí ..
  Také hodně lidí dospělo k závěru že se dá těžko něco změnit, protože zvolení zástupci se vždycky domluví a zradí svoje voliče ..

  Svobodné volby jsou dobrá věc, ale bez přímé kontroly lidmi celého byrokratického aparátu místního i státního , "národními výbory", "výbory lidové kontroly", "lidovou justicí a soudy" jsou svobodné volby na ho......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Staci ovela jednoduchsie, zaviest osobnu zodpovednost za vykonane cinnosti v statnej sprave...

   Smazat
  2. Osobní zodpovědnost má obecně každý občan ve státě i zaměstnanec ve firmě.

   Lid v dnešních demokraciích nemá nástroje, kterými by osobní zadpovědnost politiků a úředníků v místní a státní správě kontroloval a delikty postihoval. Nezávislí blbci z justice a médií nepracují pro lidi, ale jejich nezávislost si kupují ti, kteří na to mají ..

   I v dobře fungující firmě musí být firemní a výstupní kontrola s postihem za porušování "technologické" kázně a za zmetky ..

   Svěřit kontrolu ve firmě nezávislým blbcům si kapitalista nemůže dovolit, ale lidé ve státě takovou blbost podporují a tolerují ..

   Smazat
 4. Sľobodné dolby ešte hej, avšak sľobodné volby to je hoax, ilúzia a sprostá manipulácia vol(ič)ov.

  Pokial sa nezmení spoločenský systém zo satanského na ľudský, nezmení sa ani ten volebný. Sľobodné volby sú podvod na ovládáné masy ľudí, ktorými nevratne ukradnú moc a práva z rúk ľudí do rúk páníškov (služobníkov mafie, poskokov a užitočných idiotov).
  Pokial sa nezmení systém navrhovania a volby kandidátov a neumožní odvolávanie zvolených politikov určitým kvorom ich voličov, je to všetko na .....! Dávat zločincovi dobrovolne moc nad sebou na 4 až 5 rokov je ťažký zločin, zasluhujúci patričný trest (ožobráčenie volov až na kosť).

  OdpovědětSmazat
 5. 19:49 nakonec správně, když nám v socialismu chyběli bohatci, tak je tu máme. Ovšem, přicházejí nám natolik draho, že bych bral i ty komunisty, stranu socialistickou, dost nerad i ty lidovce. Nikomu to nenutím, je to pouhopouhý můj názor. Když je trochu počítám.

  OdpovědětSmazat
 6. Názory Luboše Bláhy jsou mi velmi sympatické. Je úplně jiný sociální demokrat ve srovnání s Čechy. On je pořád vzdělaný komunista, zatímco ti naši jsou primitivní nevzdělaní antikomunisté. Z rozhovorů s lidmi ze středního Slovenska vím, že Fico byl velmi neoblíbený. Bohatí lidé byli pro něj a jeho stranu nedotknutelní, zatímco ždímal ubožáky, aby rozdával ještě větším ubožákům. Samozřejmě je to jen dojem z rozhovorů se studenty ze Slovenska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Študenti boli kompletne zmagorení amerikanizmom a mali vymyté mozgy médiami v rukách zahraničných vlastníkov. Ludia so skúsenosťou vedia a vedeli ktorá bije. Lenže spoločnosť bola tak radikalizovaná že sa mnohí báli aj čo i len vysloviť svoj skutočný názor

   Smazat
  2. 1:39, ten student měl otce drobného podnikatele a studoval v česku techniku mimo velká města. Nepozoroval jsem, že by měl vymytý mozek. Ostatně i jeho spolužáci nebyli nijak zvlášť zmagoření, jak to vidíme u studentů humanitních věd v Praze a Brně.

   Smazat
 7. Slováci keby zvolili i vola medzi vrátami , vždycky zvolia len toho, čo ich bude ďalej ohlupovať a okrádať. Iná možnosť im nebola daná.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak nevím pane Blaho, u nás se říkalo, že soudce musíme zaplatit aby soudili spravedlivě. Kolik podle Vás musí mít podnikatel aby nepodváděl?

  Nestavíte také křivá pravidla? Nesnaží se ti pod "limitem" dohnat úspěšnější? A pro politiky to platí dvojnásob neb mají menší "životnost"?

  Já Smeru zazlívám stejné co naši ČSSD. Nechaly se infiltrovat zájmy kariéristů, jako mnoho stran před nimi v historii.
  Jak dál? Vrátit se k "jednomu vůdci" ve straně, státu, a omezit partikulární zájmy drakonickou mocí státu.
  Ano, diktaturu morálky, na které se dohodnou občané.

  Na vysvětlenou, že peníze kazí lidi a za morálku si nic nekoupíte, je fakt. Proto fandím slabším i bez morálky a silnějším jen s morálkou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkuste se sám sebe zeptat, proč v anglosaském svět šířeji pojatém, není nic o zlých penězích ... Tomu jsme se poddali.
   Stejně tak jako jsme se stali jako celek maloměšťáky, hromadili jsme stále více, stejně jako dnes hromadíme harampádí (povětšinou stejně zbytečné absolutně) a dnes je ho víc a tak "báječně" propagované. Jestli chcete pochopit část pravdy o dnešku, pokud je to možné, ale nevím jestli je to někde, prozkoumejte reklamy za posledních třicet let.

   Smazat
 9. Přemýšleli jste, proč cizokrájní demokratičtí šmejdi, vydávající se za Čechy, nenávidí Babiše?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Upřímný 23:26
   Vaší otázce nerozumím. Určitě byste mi pomohl, kdybyste napsal hned i nějakou odpověď. Tak bych se dobral smyslu otázky. Děkuji.

   Smazat
  2. Já tomu rozumím a odpovídám: Nemají politickou a současně výkonnou moc.

   Smazat
 10. Pro mně Americký Sen neznamená stát se milionářem. Ale žít normální život. A pojem NORMáLNí je v reálním světě věc velmi individuální.

  OdpovědětSmazat
 11. A jsme opět u voleb. Vzpomínám si si na davy lidí v Československu a velice naivních před 30ti lety, jak volali po svobodných volbách. Již 30 let máme "svobodné" volby a co se změnilo? Stále jsme na startovní čáře a čekáme co se změní. Kdyby volby něco mohly změnit, tak je zakážou. Někteří občané napadení neznámým virem stále volí politického emigranta a zloděje Kalouska, prostoduchou Němcovou či zmutovanýho Bartoše. Ovšem Babiš bere vše a nedivím se. Jeho osoba je to menší zlo něž uvedená trojice a víme jaký majetek má +-. Otázka na závěr, proč není uzákoněný majetkový přiznání? To by se občan volič velice podivil jak si ty mlaskající prasata žijí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to znamená svobodné volby? Já to vidím tak, že o místo poslance se může ucházet každý kriminálník, charakterem lidská svině. To je ten výdobytek převratu, který nám darovali jeho organizátoři. Za komunistů jsem měl jistotu, že nevolím hovado.

   Smazat
 12. Zcela jednoznačně - diktatura kapitálu nešetří nakradenými penězi u svých poddaných k tomu, aby je zblbla a nadchla do dalších otrockých služeb. V tom je ten zázrak 21. století, se kterým Marx nepočítal, že bude velmi snadné si koupit¨voliče, žoldnéře, policii, soudce a že rozhodující o bytí či nebytí jsou peníze. A jsi hubatý? Nebo dokonce si dovolíš něco napsat pravdy, jak diktatura kapitálu krade? - Tak na to má kapitál metodu "kuciakování". A když tak vesele diktatura kapitálu kuciakuje, tak to ještě svede na nevinného, který, podobně jako Kuciak také kritizuje. A vidíte, hned 2 jednou ranou (+ druhá do přítelkyně pana Kuciaka). Jo, to je ta demokracie, tu už znal i Adolf Hitler, který se ale přitom tvářil, že se toho slova štítí. Dnes naopak soudobí hitlerčící tímto slovem jen hýří, když přitom na svobody lidstva své atomové bomby míří. A že je školství v 30letém úpadku, tak lidé bez vzdělání věří, že nacismus je boží demokracie a lidství, že je úpadek ducha a mysli.
  Volby nevolby, všechno je to rovno, co z toho je? ....!
  Milý člověče, až přijdeš na to, že Tvým posláním je život i pro radost druhých, přijdeš na to, proč Svět řízený diktaturou kapitálu - byť přes politické Kašpárky - není to pravé ořechové a budeš se ptát "proč já kmán a ty pán"!

  OdpovědětSmazat
 13. Proč volí proti svým zájmům?? Nad tím zůstává rozum stát! Známe to i z vlastní zkušenosti, když v době divokého kapitalismu lidi "uvědoměle" a "zodpovědně" stále dokola volili Klause a jeho mafiánskou ODS. Což nás všechny přišlo pěkně draho!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radio a televize je ideální nástroj k rozeštvání společnosti. Už třicet let slyším, jací zločinci byli komunisté. Já, i když bývalý komunista, také. Za své členství se nestydím. Na druhé straně za žádnou antikomunistickou svini bych se neobětoval. Mnoho mladých, co prokázali zájem obětavě pracovat, vtáhli do komunistické strany. Líní a hloupí z jejich okolí se třáslo nenávisti a čekali netrpělivě na příležitost se jim pomstít. Příležitost jim dala disidentská spodina. Nenávist se zesiluje, protože odkraglovaní komunisté se dokázali o sebe postarat díky své odborné profesionalitě a organizačním schopnostem. Nyní svou impotenci řeší ve volbách. Volí strany, které je okrádají a dávají jim vychutnat jejich hloupost. Máte jiné vysvětlení?

   Smazat
 14. Mohou to být i miliardy voličů, jenže v nabídce volených není
  nikdo kdo by je mohl reprezentovat.
  Demokracie peněz se tomu říká.

  OdpovědětSmazat
 15. Dobry kral (milionar) je najvacsi nepriatel demokracie.

  Nauc hladujuceho chytat ryby (napr. ucit sa KSB) a zachranis mu zivot.

  OdpovědětSmazat
 16. Většina těch, kteří zde přispívají kapitalismu nefandí a mají pravdu. To propaganda přes média to je to co drtí tento svět. Už to někdo vzpomínal. Ano, Hitler je tím nenázornějším příkladem, jak lze zblbnou celý národ planými sliby a německý národ si zvolil do svého čela zločince Rakušana. I češi si zvolili cizince Babiše (a to některým čecháčkům zatraceně vadí)Ale Babiš i když je oligarcha nikoho nevraždí, neprovokuje zahraničí, ale snaží se lidem pomoci. Samozřejmě i k němu se nahrnulo spousta kariéristů, aby asi zbohatli. Babiš je ovšem nejen odborníkem v ekonomii, ale také vysoce vzdělaným člověkem, který ovládá 5 cizích jazyků (který z topolánků má takovou výbavu). Dokonce byl členem KSČ ale i spolupracovníkem StB. A pokud byl poctivý vlastenec, tak za spolupráci s StB jej chválím, neboť hájil zájmy Československa proti zájmům cizích států. Kalousci a ta parta Pražské kavárny by jej zřejmě chválila, kdyby byl spolupracovníkem CIA, věčný nepřítel komunismu a komunistů. Vůbec se tu nevzpomíná Čína. Která kapitalistická země má takový růst ekonomiky jako Čína, která všechen zisk vydává ve prospěch svých občanů. Drží u huby oligarchy a nedoprošuje se jich. Čína již předstihla imperialistické USA v technologickém pokroku a proto je pro USA největším nepřítelem. To kapitalismus a bída vyhání lidi z Afriky. Bída do které je vehnali oligarchové je nutí utíkat za lepším.

  OdpovědětSmazat
 17. Slováci si mohou zazpívat s kapelou Morčata:Čtyři roky v p....li, zase jsme jim naletěli.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.