Reklama

pátek 20. března 2020

Proč nikdo projev čínského velvyslance v Ruzyni netlumočil?

Lubomír Man
20. 3. 2020
V nouzi poznáš přítele, říká české přísloví, a tentokrát nám v naší těžké nouzi protikoronavirových roušek, respirátorů, rychlotestů a dalšího protikoronavirového zdravotnického zařízení pomohla Čína. Už v noci na středu přivezlo první čínské letadlo do Prahy 150 000 rychlotestů na koronavirus, a dnes, to je v pátek ráno, přistálo v Ruzyni další letadlo společnosti China Eastern s milionem sto tisíc respirátorů (v sobotu se pak v ČR – snad v Pardubicích – čeká další letadlo z Číny, které nám přiveze dalších sto tun zdravotnického materiálu).


Vrátím se ale k pátečnímu příletu čínského letadla na Ruzyň s onim už více než milionem respirátorů na palubě.

Výjimečnost čínské pomoci a vděčnost za ni vyjádřila vláda vláda správně tím, že se několik jejích představitelů na letiště dostavilo, přítomny byly i kamery České televize, slunce svítilo, nálada byla slavnostní a plna plna příslibů, že z místa, na kterém ministři pár metrů od bílého čínského letounu stojí, a od okamžiku, kdy se tato scéna odehrává, se začíná všechno trudné dění kolem koronaviru v naší zemi obracet k lepšímu. Promluvil v tom duchu místopředseda vlády Hamáček, pár slov přidal i premiér Babiš a k slovu se dostal i čínský velvyslanec v ČR.

Ovšem dost zajímavým způsobem. Totiž tak, že je za ruku přitáhla k mikrofónu menší útlá žena, pravděpodobně jeho tlumočnice.

Čínský velvyslanec hovořil velmi krátce – anglicky – a snad jen minutu či minutu a půl. Nu a protože se v této zemi mluví česky, očekávali jste, že po jeho projevu, přeloží někdo jeho slova do jazyka místních domorodců. Ne třeba všechna, ale uvede z velvyslancova projevu po česku aspoň to nejpodstatnější.

Ale nestalo se, hned po velvyslanci se mikrofonu chopila – tuším – ministryně financí, čínský velvyslanec odstoupil stranou, malá slavnost pomalu končila a její ´účastníci odcházeli.

Odcházel jsem – od televizoru - i já, a dobře na duši mi jaksi nebylo. To jsme my, říkal jsem si, když je nám zle, prosíme, hrbit se dokážeme jak nikdo, ale jakmile je už ruka v rukávu, dodávky domluveny a smlouvy na ně sepsány, a větší část pomoci máme dokonce už i doma, proč bychom nechávali velvyslancův projev překládat? Vždyť by v něm mohlo být i něco, co naší současné politice nevyhovuje. Takže ať si plká co chce, stejně mu skoro nikdo nerozumí.

A měl jsem v tu chvíli i vidinu. Takovou, že obří pomoc nám ve chvíli nejtěžší přivezla letadla americká. Letiště bylo slavnostně ozdobeno, hrála hudba, proslov amerického velvyslance se tlumočil do posledního slovíčka a paní Parkanová zpívala Dobrý den, prapore z hvězd a pruhů. Bylo to jedním slovem velké, ale i malé a ubohé, jestli mi dobře rozumite.

114 komentářů :

 1. Už mě s tím začínáte štvát. Přestaňte nazývat obyčejný byznys pro čínské firmy, za který jsme mimochodem museli zcela nestandardní cestou zaplatit MILIARDU korun PŘEDEM, jako "pomoc"!
  A neshazujte a neurážejte laskavě Český národ tím, že se prý hrbíme a prosíme. To by se vám zřejmě líbilo a hodilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K 19:02
   To si teda fakt myslíš, že nám to Číňani měli dát zadarmo. A ještě po takové naší protičínské kampani ? Kurňa, zřejmě bys to asi sehnal sám a zadara. Asi z Německa ? Ti Číňani to měli prodat úplně někomu jinému a ne takovým poblblíkům, jako jsou někteří z nás, co akorát dokážou jiné urážet a mávat Tibetskýma vlajkama. Měli jsme to koupit v Tibetu. Ti by nám to určitě dali zadara za projevené sympatie. Hošo, za všechno se platí, nebo u vás doma je to jinak ?

   Vymazat
  2. Blbeček trolíček 19:02 predstav si, že pomoc to je, pretože je tu aj iný prípad. Zaplatený tovar z tretej strany, ukradnutý našimi vraj spojencami. A pomoc? Tej sa nám a ni vám nedostalo ani z EU a ani z USA, ani zadarmo a ani za peniaze.

   Vymazat
  3. Jaký obyčejný byznys, proboha? Neobyčejný! Klidně na nás mohli udělat dlouhý nos a prodat to jinde. Třeba i dráž!

   Vymazat
  4. Čína nám v této situaci pomohla. Proč to tak neříct? Neposlala statisíce respirátorů přednostně jinam, ale do Česka. Myslím, že mají každý den tisíce žádostí o pomoc a stále jich přibývá. Nebo nám pomoc poskytly firmy z nějaké cizí země?

   Vymazat
  5. Díky takovým, jako je Hřib a spol. jsme pro Čínu nespolehlivý obchodní partner, proto ta záloha. To snad pochopí každý. I když to, ,,bohužel" zaplatíme, pomoc to je. Okolní státy a vůbec EU nám asi těžko pomůže, nebo jo?

   Vymazat
  6. Čína dává pomoc přednostně těm, co byli s ní solidární v době jejich nouze. A naše i když symbolická pomoc, a dopis prezidenta, s omluvou že si víc nemůžeme dovolit stačila abychom se ve frontě žadatelů/prosebniku dostali významně dopředu. Že mistře Hribe?

   Vymazat
  7. Jo Češi to je liga.Celý svět k nim zhlíží.

   Vymazat
  8. Blbec nikdy nepochopi, ze je blbcem skutecne, pravdu o tom, ze je blbcem, blbci rikas zbytecne!

   Vymazat
  9. Velvyslanec třeba řekl. že nám rádi ty zdravotní prostředky za miliardu prodají, když jsme jim předtím dali darem několik tun stejných prostředků. Ale proč to divadlo na Ruzyni? Letadlo mohlo přistát v Pardubicích kde jsou sklady, ale aby vrchnost se mohla ukázat před kamerami a nemusela do Pardubic, tak 50 nákladních aut a 80 hasičů je pak převezlo do toho skladu v Pardubicích.

   Vymazat
 2. Ano, také mě to překvapilo i když, na druhé straně si musím sám přiznat svoji nevzdělanost a nezkonalou omezenost. Je mě jasné že 99% národa hbitě ovládá Angličtinu, jako když bičem mrská. Moje chyba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou angličtinou se hluboce mýlíte. Je to s ní jako kdysi s ruštinou.Překlad vám neudělá ani těch 99%, které máte na mysli. Dobrých angličtinářů je, přes všechnu snahu, žalostně málo. Oni totiž studenti k ostatním předmětům přistupují jako k té matematice. Nejraději by byli, kdyby maturita byla prohlášena za lidské právo. Pak by maturovali všichni automaticky aniž by otevřeli učebnice.

   Vymazat
  2. 22:25, dobrý překlad ne, ale psanému slovu na ZÁKLADNÍ komunikační úrovni by mělo rozumět 70-80% lidí mladších 35 let, mluvenému 25-30%. S ruštinou jsou problémy už kvůli azbuce, kterou již dávno neovládá navzdory výuce víc než polovina lidí ve věku 50-70 let, kteří to měli na školách a mnozí z ruštiny maturovali. Tito lidé nerozumí nejen mluvené angličtině, ale ani mluvené ruštině, která je přece jen mnohem bližší. Koneckonců můžeme si to porovnat se slovenštinou, kde v psané formě není velké procento lidí napříč generacemi schopno pojmout psané slovo a v mluvené formě mají mnozí také menší problémy. Někteří v podstatě nepřekonatelné. Nejlépe z toho vychází právě mládež do 35 let, která měla přímý kontakt s anglosaským světem a je schopna plynule komunikovat s dobrou slovní zásobou.

   Vymazat
  3. 8:55
   Ruský ti budu říkat Grabit,anglický je to motherfucker,česky je to vohon!!!!☺ Ovšem to mi redakce zřejmě neotiskne,nejsem Honolulu☺

   Vymazat
 3. Tak tohle Andy pojebal; Ty další měl trošinku poodstrčit a poděkovat SÁM...

  OdpovědětVymazat
 4. Nebylo to z USA přece jediný kdo poděkoval byl Zeman a to se mu hned předhodilo.Takže pr---láskaři dál zpívají
  Amerika, Amerika über alles,
  Über alles in der Welt,

  OdpovědětVymazat
 5. Mane, omyl... ty rychlotesty přivezl náš vládní speciál... Je třeba události sledovat pozorně!

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den a díky za zprávu. Škoda jen, že se překlad jeho proslovu aspoň ve zkrácené verzi nedostal ani sem.

  OdpovědětVymazat
 7. Kolaboranti jedou i větší prasárny. Např. Bakalova stoka vyvrhla článek:
  "Čína jako vítěz nad koronavirem. Nabízí pomoc, ale jde o propagandu, varují odborníci"
  "Na všechny čínské aktivity je potřeba dívat se i tak, že je to pro ni cvičení v PR," uvedla pro server Aktuálně.cz Ivana Karásková, analytička se zaměřením na Čínu z Výzkumného centra AMO.
  Tak jsem se podíval co je to Výzkumné centrum AMO, odkud ta "odbornice" Karásková pochází.
  Výzkumné centrum AMO financují (2018):
  Velvyslanectví USA - 537 350 Kč
  Severoatlantická aliance NATO - 621 896 Kč
  National Endowment for Democracy (NED) - 1 869 545 Kč
  Česko-Německý fond budoucnosti - 800 204Kč
  Ministerstvo zahraničních věcí ČR - 3 195 355 Kč
  Česká rozvojová agentura - 2 146 184 Kč
  a další.
  Co k tomu dodat? Přátelé, takto se to dělá! Toto jsou střeva řízení našeho pašalíku. Musíte si financovat kretény, kteří fungují jako experti pro bezmozky v médiích, aby to nevypadalo, že ty hovna plodí přímo bezmozci.
  Evidentně v Česku chybí národní agentura, která by monitorovala, katalogizovala, vyhodnocovala a dekonspirovala činnost těchto podivných spolků a organizací. 99% těchto organizací se vydává za něco jiného, než je. Měla by vzniknout národní databáze, kde by na škále 1 až 5 bylo označeno a popsáno co je co. Člověk v tísti, nebezpečnost 5, financovaná tím a tím, svojí skutečnou činnost převraty, diverze a propagandu vydává za humanitární pomoc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:20 "Výzkumné centrum ..." dotuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR - 3 195 355 Kč, takže otázkou leda je, kdo a jakým dílem určuje zahraniční politiku ČR.
   Jistěže ČLR vede svou zajhraniční politiku tak, aby posilovala svoje postavení, jistěže tomu přizpůsobuje i svoji obchodní politiku, jistěže při tom respektuje potřebu hospodářské prosperity. Otázkou ale je míra, s jakou zohledňuje zájmy a možnosti svých obchodních partnerů, zda a jak praktikuje to, co prohlašuje za partnerství, spojenectví či přátelství.
   Je na každém, aby z pozorovatelné reality posoudil skutečnost. Možností srovnávat začíná být dost. Nepochybuji o tom, že svrchovaným zájmem USA je, aby se ČLR ve sbližování s kterýmkoli regionem či státem světa nijak nedařilo. Od toho udržují prostředky a kapacity ke "zkrucování rukou" nechápajících.

   Vymazat
  2. Není třeba se rozčilovat. Náš pes taky vždy štěká na listonošku, i tehdy, když přináší peníze.

   Vymazat
  3. A "vrchní velitel" NATO, Pavel prohlásil "jsou čínské roušky bezpečné. Pane bože dej mu rozum!!!

   Vymazat
  4. Docela by mě zajímalo, jakým mechanismem donutí Američani naše ministerstvo zahraničí, aby platilo takovouhle šílenou propagandistickou neziskovku. Kdo o tom tam rozhoduje?

   Vymazat
  5. Na dotaci není zákonný nárok není to ani ve státním rozpočtu. Ze svých peněz podle uvážení přidělují ministertva. Je to vidět až v jejich rozpočtu. Klaus byl svého času zcela proti neziskovému sektoru stejně jako proti Lisabonskému papíru.

   Vymazat
 8. Já jsem 1/10ti miliontina této země a děkuji. Jsem z Prahy a proto se Číně omlouvám za chování primátora Hřiba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem 2. desetimilióntina této země a přidávám se k poděkování Číně i k omluvě za idiota Hřiba.

   Vymazat
  2. Já jsem 3.desetimilióntina této země a připojuji se k poděkování a omuvě za idiota Hřiba

   Vymazat
  3. Asi to nevytrhneme, přesto přidávám své poděkování i omluvu. Mates

   Vymazat
  4. Já jsem 4.deserimilióntina této země a Číno díky, ale i presidentovi Zemanovi. Co nám dala EU, opět …. /doplňte si sami/. Paní Jourová mlčí a mlčí, že by šila roušky?

   Vymazat
 9. Ty do mne kamenem,já do tebe chlebem. Co jiného na to říct.

  OdpovědětVymazat
 10. Nějak se v tom ztrácím. Kdo tady dělá zaraniční politiku a kdo za ni nese odpovědnost? Vláda a její ministr zahraničí? Nebo snad primitivní primátor Prahy nebo echt blázen starosta Řeporyjí? Nebo dokonce principál nějakého šantánu? Vysloužilí generálové přísahající jedněm a bezostyšně sloužící jiným? Pár zombie kteří bloumají po parlamentu už třicet let a byli u každé všivárny? Kde byl ten kre.t.én Petříček?!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš Poche driver Petříčka a ještě řidič-loutkovodič Pochého, ten ale nebude z ČR, aby bylo zaručeno kvalitní ukotvení na Atlantické lince.

   Vymazat
 11. Řekl bych, že je ostuda a ne malá.

  OdpovědětVymazat
 12. Měl ses naučit anglicky....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy byste se měl naučit myslet.

   Vymazat
  2. Sorry ale já mám angličtinu jako druhý mateřský jazyk :-P

   Vymazat
  3. 20;52
   Já Slovenštinu!☺

   Vymazat
  4. To z tebe ale ještě nedělá nadčlověka, nebo?

   Vymazat
  5. A to s tebe dělá nadčlověka? Hlavně s tím sorry :-(

   Vymazat
  6. OK, mister Englishman. A tak si myslíte, že angličtina vám dává pocit nadřazenosti. Ovládám ji také a nemám ji rád. No a co. Na názor mám právo, ale dosud jsem nepovažoval za nutné o tom mluvit. Je to hrubý, strohý jazyk a připadá mi "jako skládačka", ve srovnání s mnoha jinými jazyky. Hodí se převážně jen pro předávání informace, ale ne jemných rozdílů pocitů a stavů. A když už jste takový znalec skoro rodilý, pak přeložte žluťoučké sluníčko tam a zpět. Uvidíme, nakolik ji doopravdy rodile ovládáte.
   Když jsem se vždy učil cizí jazyk, tak po letech jsem pochopil, že aniž o tom přemýšlím, vnitřně při používání tím jazykem myslím a "vypínám" vše ostatní, i když si to uvědomuji. Nejhorší to bylo v angličtině a němčině, a tak i když je ovládám snad celkem slušně, snažím se používat pokud je to jen trochu možné jiné jazyky, které mne tak neomezují, aniž bych musel "přepínat" zpět do češtiny.
   Nejvíce se mi líbí z těch co ovládám slovenština, italština a ruština. Italsky se dá tak krásně nadávat a vyjadřovat mínění o druhých téměř do nekonečna a často bez sprostých slov, proud řeči je jaksi přirozený a nezastavitelný ... a pak se člověk cítí navíc jakoby očištěn.
   A navíc se mi naše čeština líbí snad každým dnem víc a víc. Kouzelný jazyk. Takže není třeba se chlubit něčím, co se třeba dělá jen původně z musu. Nikdy nevíte na koho narazíte. My o vás to už víme, byla to ta srážka nejhorší ve vesmíru.

   Vymazat
  7. 20:52. Leckdo umí 2 jazyky. Třeba sorry jako.

   Vymazat
  8. Nejde o jazyky vy tele.Existuje jakesi diplomaticke chovani.Aspon jeste nedavno bylo toho dbano.A v ČR je oficialnim jazykem čeština.Aspon doufam.Do te ma byt projev diplomata prelozen.Tecka.Vy uverite i tomu,ze prezident,podepisujici smlouvu pak ukradne pero Jste ubožaci a vite o protokolech h.vno.

   Vymazat
  9. 22:51, angličtina není skládačka v porovnání s ostatními jazyky, ale v porovnání s češtinou. To čeština a ostatní jazyky této skupiny se zcela výjimečně vylučují ze světového jazykového fóra, v němž jsou skoro úplně všechny jazyky "skládačkové". Některé více některé méně.

   Vymazat
  10. 22:05
   DÍKY. Mluvíte mi z duše.

   Vymazat
 13. Je to tak, v nouzi poznáš přítele. Rytířské chování Číny by mělo být vzorem, i přes urážky ze strany té hadovky smrduté v čele Prahy se Čína zachovala vzorově. Také mne mrzí to trapné mlčení vrcholných politiků nad řáděním některých zastupitelů Prahy. Ta zblbla dovedou jen urážet a pan Petříček mlčí, kdo mlčí, ten souhlasí. Ale co čekat od takového ministra, který si bez požehnání SS ze zámoří ani nedokáže zavázat tkaničku. Záložák.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rytířské chování Číny ? Ti hajzli si za to nechali sakra královsky zaplatit

   Vymazat
  2. 20;58
   Za coronavirus může amiokupant,TAK AŤ ZACVAKÁ CELÝMU SVĚTU,KSINDL MIZERNEJ!!!!

   Vymazat
  3. 20:58 ke svému tvrzení jste zajisté schopen uvést cenová srovnání s řadou jiných nabídek včetně termínů dodání, pokračování dodávek, možností dopravy, úrovně kvality atd. Zajisté jste sběhlý odborník a ceněný specialista v zahraničním obchodu i krizovém řízení.

   Vymazat
  4. 20:58
   A co jste udělal vy? Tak jako vy může uvažovat jen člověk, který neustále všechno poměřuje penězi.
   Dobré účty dělají dobré přátele. A večer se pomodlete k Zemanovi a proste za odpuštění.

   Vymazat
  5. Blbeček trolíček 20:58 Hádam nebudú zásobovať celú EU zadarmo???? Tú EU, ktorá sype sankcie ako z rukáva a keď je v sračkách, tak dolieza? Ak sa ti nepáči, tak sa obráť na amíkov, tí ti nič nedajú ale zaplatíš im aj to nič, ty blbec.

   Vymazat
  6. 20:58
   Pane, pomalu se rozlučte s kouzlem peněz, cen, měnových kurzů. Určitě vzroste hodnota pytle brambor. Dnes mi poskytují zadarmo pomoc neznámí lidé. Ty asi do vašeho světa nepatří. Peníze sice nezmizí, ale určitě ztratí svoje božské kouzlo. Peníze nebudou cílem, ale jen prostředkem směny.
   Doba se mění.

   Vymazat
 14. POZOR ! To neni z moji hlavy !
  Sean Hannity (velka osobnost v mediich), prave ohlasil , ze America ma lek, kteremu rika
  CHLORENTIN - SUFLATE ! Pribuzny lekum, ktere jsou proti Malarii a tento lek zastavi - ZNICI virus z Ciny ! -
  Na 100 % !

  President Trump porucil, ze se musi vyrobyt okamzite 50 millionu tabletek a dve firmy startuji vyrobu dnes !
  (America je spici tygr ! Jak se probudi zvladne vsechno !)

  Walmart zada o pomoc 150 000 ridicu, kterym nabizi zamestnani na distribuci vseho co chybi, ve vsech 50 statech !

  (Autore Mane, ja nevim, jestli spelling v anglictine mam spravne - (jmeno leku) ! Vim vsak urcite , ze Sean Hannity by nikdy nelhal ! Znam ho dlouho ! Je to cestny clovek !)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sasku jeste jsi zapomne pochvalit Pomeje a dalsi dobre lidi Vsichni vedi kdo jsi a jak jsi blbej a divim se ze te Venca prehlid. Diky tobe vole ze Smichova je tady usurpatorska censura a ty jdi s onim Hanify do hajzlu nejvetsi sasek v FOX news Krabicari ze Smichova

   Vymazat
  2. pokud je to pravda, tak se potvrzuje, ne že jssou v USA geniální vědci, ale že měli lék již dopředu připravený.Celé mi to nějak připomíná ten podvod z 11. září.
   Tam jim to taky dlouho netrvalo, než podle nehořlavého průkazu jednoho z teroristů, našli viníky.

   Vymazat
  3. pro 20:47
   Sean Hannity mluvil o chloroquine sulphate - to je známé antimalarikum chlorochin sulfát. To co přináší úlevu pacientům s COVID-2019 je ale chemická modifikace této látky, neléčí ale jen zmirňuje některé symptomy a pro postižené s fibrosou plic je na nic - takže neobtěžujte zbytečně lekárny. Remdesivir aj. antivirotika a interferony alfa i beta posilující obranu lidského těla byly testovány a zdá se, že fungují. jkn

   Vymazat
  4. blb kvaka opet sve nesmysle

   Vymazat
  5. 22:14 & 22:38 -
   Kvuli zemepisne poloze mista kde
   ziji ! Kvuli zivotnimu stylu , veku , prodelanym nemocem, (a urazech) - neverim, ze plny zasah , ktery ma podle vedcu prijit zacatkem Kvetna preziji, bez CHLOROQUINE, ci nejakeho antivirotica !

   Jsem vdecny nasim, (americkym), autoritam, jak se zacaly s touto nemoci motivovane rvat ! Sleduji to denne !

   Bude to Amerika, ktera zachrani svet, pred takovou hruzou, jako byla Influenza v letech 1918-1920 !
   Bude to America, ktera zachrani i Evropu !
   Jsem o tom plne presvedcen !

   Vymazat
  6. 22:14 dej odkaz. Jinak seš idiot

   Vymazat
  7. Honolulu, máte nějaké případy i na Floridě, takže si do kšeftu ber roušku a vyhýbej se místům, kde se zgrupují lidé. Máte na počet obyvatel a velikost země poměrně málo případů, začali jste konat, takže máte šanci na dobré zvládnutí epidemie.

   Vakcína je prozatím v nedohlednu, protože ta koronamrcha mutuje, a v žádném případě vakcína nepomůže, jestliže jsi už nakažen. Neslyšel jsem ani o tom, že by se prováděla léčba třeba interferony, ale je možné, že jsem to jen neslyšel. Jsou i další látky, podporné, jenže nejsem virolog ani lékař, takže nevím, zda se aplikují. Pokud to chytneš, bude si s tím muset poradit tvůj organismus sám.

   Upřímně, máte fakt štěstí, že jste zvolili Trumpa, Clintonová by v těchto chvílích Ameriku úplně zlomila. My máme štěstí taky. I celá V4 se nejen k epidemii, ale celkově k progresivní liberální politice postavila zodpovědně. Takže tady zatím taky dobré. Lidé se teď většinově chovají velmi zodpovědně. Narozdíl od Západní Evropy.

   Vymazat
  8. Když nás do toho dostala,tak by nás z toho měla vyvést. Ale zadarmo to na 100% n bude!

   Vymazat
  9. 9:1 - nemam zatim nic ! Krome obav z dnu pristich.
   Nikdy jsem se nesetkal s panikou mezi lidmi, takovych rozmeru...
   Nektere obchody maji vykoupenu polovinu stelaru a zasobovani vazne, jako v CSSR za Socialismu.

   ------------------------------------------------------

   Cestovani je zakazano a presto, ze je turisticka sezona, tak turistu je zde velmi malo ! Canadana nepotkate a bylo jich zde mraky, jeste pred dvema tydny.

   ------------------------------------------------------

   Autority (doktori), rikaji, ze hlavni krize prijde v kvetnu, jak pro Evropu, tak pro Americu. Jak na to prisli nevim.

   ------------------------------------------------------

   Americka levice je v tyto dny neobycejne arogantni, vulgarne sprosta. (To se neda ani prolozit, co rekl Bernie Sanders.)
   Kritizuje kde co , (levice), ale nema nic, co by nabidla, jako protivahu krizovym opatretim , ktere prikazali Trumpovi doktori (specialiste).

   Vymazat
  10. Amiokupant zničil Afriku,ničí Asii a teď ten odpad planety NIČÍ EVROPU!!!!!!!Ale my,díky žvástům papundekla budem """"věřit"""",že nás ten odpad planety zachraňuje????!!!!!!!KULOVÝ!!!!

   Vymazat
  11. Honolulu, tady je zásobování OK, takže nákupní horečka se už uklidnila, uklidní se to i u vás. Je dostatek dezinfekce, některé firmy zavedly vedlejší výrobu. V lékárnách ovšem nejsou respirátory ani roušky, tak se spousta švadlenek vrhla na vedlejšák. I některé firmy rozšířili výrobu o produkci roušek. Naštěstí máme domácího výrobce plicních ventilátorů, který nekrachl po '89, kdyby to udeřilo, budeme na tom lépe než Itálie.

   Doktoři vědí, jak se chová epidemie, jsou na to algoritmy. Jedná se hlavně o kumulativní počty, čili je snahou snížit nárůst nemocných. Doufejme, že nepřekročíme 10tisic nakažených v píku. Zatím je něco přez 900 a žádný mrtvý. Vážných případů dva a modlíme se za ně.

   Tady se o snížení nárůstu snažíme restriktivní prevencí, ale bylo by vhodné dělat víc testů. Testy jsou drahé a hlavně zatěžují personál zdravotnictví. Přistoupilo se i k tomu, že část výroby se utlumila, mnoho lidí jsou na home office.

   Ovšem úplně nejdůležitější je informovanost a hlavně KÁZEŇ obyvatelstva. V Číně to zvládli právě díky tomu.

   A pokud Demokrati útočí v těchto chvílích na vládu, nic to, tahle smečka to dělá i tady. V Evropě už ukázali, co jsou zač. Holandsko, Německo, Británie, Itálie... Nám vyhrožovali, když jsme zavřeli hranice. Zatímco my chodíme v rouškách, oni sedí v kavárnách. Až na Itálii... ti už pochopili a držíme jim palce.

   Vymazat
 15. Pomohla nám Unie? Amerika? Tibet? Afghanistán nebo Mali?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako Romea platí svým lidem "dáfky", zdravotní, nemocenskou... a jejich neplacené daně z jejich, ne "gádžovských" zdrojů...
   Pošlete jim použité PET lahve s víčky; Afričanky budou mít v čem nosit na hlavách svým pánům vodu až pod rypáky. A pánům KOMIKSY O POUŽÍVÁNO LOPAT, KRUMPÁČŮ, KOLEČEK, PLUHŮ - A CO JE OPRAVDOVÁ TVŮRČÍ PRÁCE.

   Vymazat
 16. pro "Anonymní20. března 2020 20:14

  Za tzv.primátora Satana se omluvit nemusíte,ono to ani dost dobře nejde.Jenom se divím ,že on a ani celá taje banda ještě nebyli pochytáni a odsouzeni za rozvracení státu.Mohli by jim sekundovat v base lumpové z ODS,Top 09,Starostové.

  OdpovědětVymazat
 17. Jediný, kdo z našich představitelů Čínské vládě za pomoc poděkoval, byl prezident Zeman ve svém projevu na Primě. Uznávám, že naše vláda a krizový štáb mají plno práce a starostí, aby se situace zvládla. Přesto se vždycky dá najít chvilka na poděkování. Třeba jen proto, aby partner viděl, že si jeho pomoci vážím. Když se vezla pomoc do Číny, tak Číňané si našli čas na rozhovor s Mynářem a Tvrdíkem a převzetí darovacího dopisu. Naše vláda měla dost času čekat na přistání letadla, povídání pro televizi, ale už si nenašla čas, aby Číňanům poděkovala. To bylo nejen neslušné, ale především netaktické. Zvláště po Satanových (pardon Hřibových) provokacích. Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zeman zapomněl číňanům poděkovat za ten čínský virus, díky kterému jsme se tak nádherně semkli, kdy premier ukazuje, jak je schopný, když osobně rozváží roušky, atd. Díky nerozborní přátelé - čínští komunisté.

   Vymazat
  2. Jaký darovací dopis? Nám nikdo nic nedaroval. Za ten "dar" jsme museli předem převést číně miliardu korun. Už se vzpamatuje, vy dare.

   Vymazat
  3. Přesně tak a všichni to ví kdo nám pomohl a kdo nás okradl.

   Vymazat
  4. 22:07, zatím není známo, kde se tady vzal. Je poměrně dost úvah o tom, že může být umělého původu a tyto úvahy nešíří nějaký ruský dezinformační server, ale jsou to názory mnoha virologů.

   Vymazat
 18. Autore Mane ! Prave se divam v primem prenosu, jak se uceni panove doktori dohaduji ohledne noveho leku , ktery nebyl testovan ! (President je u toho !) Oni tomu leku rikaji ve zkratce - CHLOROQUINE !
  (Tento spelling v anglictine mam spravne !)

  Tyto vedecke kapacity se shoduji v nazoru, ze hlavni napor nemoci na populaci, jak v Evrope, tak i v Americe, prijde zacatkem kvetna, kdy bude nejnebezpecnejsi !
  (Zduraznuji, ze to neni z moji hlavy ! Nerozumim tomu !)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:08, hodně laboratoří a klinik už něco má. Někdo jde osvědčenou cestou, někdo zkoumá něco nového. Nějaké výsledky hlásili v Číně, také v Koreji a Rusku se něco objevilo, v Česku chtějí v případě potřeby využít remdesivir, což je nukleosidové antivirotikum jako při HIV. Možná to je na podobné bázi, jako ten tvůj chloroquine.

   Ještě otázka. Pokud je výzkum v USA skoro ukončen, protože jen klinické testy trvají měsíce ne-li roky, proč byl takový zájem o německé vědce a jejich právě probíhající práci?

   Vymazat
 19. Po krizi se bude hodně věcí měnit a první na řadě bude EU a NATO ! Je zbytečné se teď zaobírat s hlupáky, kteří se zaprodali ,jako je Hřib a další!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hřibů je tady spousta a jestli je to něčí ostuda tak těch, co ten Sorošův odpad zvolili do funkcí.

   Vymazat
  2. nic se měnit nebude - příjdou s verzej že veškerou pomoc jsme dostali od soudruhů z SS

   Vymazat
 20. Je opravdu nepochopitelné,že Hříva dosud nevykopali z magistrátu,copak nikdo nevidí co je to za blbá.

  OdpovědětVymazat
 21. Já nevím proč si pořád na něco stěžujem. A že nám Amíci v ničem nepomohli atd. Jak to, že nám USA nepomohla, vždyť dali Číně a Evropě a vlastně celému světu Covid 19, tak si proboha na nic nestěžujte a buďte Amíkům vděční. Opět nás osvobodí.

  OdpovědětVymazat
 22. musím poopravit, při přistání letadla a projevu čínského zástupce na ČT24 v přímém přenosu šli titulky s překladem pro neslyšící. Zhruba to bylo o tomto: Děkoval nám za naši pomoc a přátelství a že jsou rádi, že nám mohou také pomoci. Ty titulky šly ale hodně rychle a se zpožděním, ne vše jsem stíhal přečíst
  Olda

  OdpovědětVymazat
 23. Kdyz to pousteli znovu, tak uz byl namluveny cesky preklad. Budme radi, ze to nikdo ze zucastnenych neprekladal, buhvi jak by to dopadlo. Nebo nedejboze nekdo z tech tlumocniku, ktere CT najima. Uz jsem nekolikrat zazil, ze simultanni preklad do cestiny na CT byl tak zoufaly, ze jsem musel prepnout na RT, kde byl mnohem srozumitelnejsi preklad do anglictiny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pratele divam se na CT 24 na internetu a dozvim se tam daleko vice nezli na srackometu made in USA. Ti kdo tam vedou diskuse jsou velice chytri a anglictinu ovladaji perfektne .Vy v tech us koloniich si zkuste rychle prelozit treba -rozvazala se mi tkanicka na leve polobotce - a hned uvidite jaci jste prekladatele Tech kecalu zde hodne ubylo ,ale opet se jedenn skvar objevil s informaci poloblba ,ostatne jako to vzdy bylo .Good night a hodne stesti s tim zkurvenym virem ,neni to sranda a ekonomicka krise bude nevidanych rozmeru ,,pripravte si cibuli uhli a hajzlpapir nebude nic

   Vymazat
  2. 4:05 - prehlizeny, nestastny, neuznavany hohohu.
   Preklad z cestiny do anglictiny je velmi jednoduchy.
   Rekl bych to, (nebo napsal) zjednodusene.
   - Shoelace on your left shoe is untied - !
   Aniz bych pri napsani teto vety kontroloval spelling, tak vim, ze kdo si to precte, nebo slysi , jde do podtrepu si zkontrolovat tkanicku.
   Tobe bych to vsak nikdy neoznamil, aby jsi spadl na nos.

   Vymazat
 24. Dokud tu ochranné pomůcky nebyly, byla to pro ČT24 událost č.1. Jen roušky dorazily, je to událost č.5 či 6. Takhle se manipuluje s veřejností.

  OdpovědětVymazat
 25. Uz je tady zas a strasi temi svymi zvasty a blaboly Redakce co ty na to ? Me to neotisknou a parasit je opet cinny Hnus

  OdpovědětVymazat
 26. Nějak jste zapomněl na naprosto unikátní přistání čínského super letadla na louce u Ustí nad Labem. S respirátory a rouškami ˇ(určenými pro ČK jako reinsport pro Itálii).

  OdpovědětVymazat
 27. Byl jsem smutný z toho, že když odcházeli tak velvyslanec šel v zadu za nimi. Není už slušnosti v této zemi.

  OdpovědětVymazat
 28. Autora mohu uklidnit, určitě do roka a do dnes, pokud se podaří pandemii zkrotit, se dozvíme, že nám rozhodným způsobem pomohly ke zvládnutí v kritickou chvíli USA za asistence Bruselu. To, že kapitál u nás i v sousedních zemích kradl zásilky zdravotnického materiálu cizích zemí JEDEN DRUHÉMU, NEBUDE ZNÁMO, NAOPAK BUDE VYZSDVIŽENA MAXIMÁLNÍ MRAVNOST PRAŽSKÉ KAVÁRNY A DIKTATURY KAPITÁLU A POKUD BYLY NJAKÉ NEDOSTATKY, BUDE SE PSÁT, ŽE JE ZAVILIL PUTIN, ZEMAN, BABIŠ A SAMOZŘEJMĚ ČÍŇANÉ A ŽE JE ZAPOTŘEBÍ UVRHNOUT SANKCE, EMBARGA, VYDĚRAČSATVÍ. a NEJLÉPE 3. SVĚTOVOU VÁLKU, neb Svět hodně po pandemii zchudne a také kapitál, tak ten musí na něčem vydělat a války, to je jeho BLAHO!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. samozřejmě že jenom USA, které už několik dní prezentují v českých masmédiích, jak nám USA posílají lék pro jednoho jediného pacienta :-)

   Vymazat
 29. Já bych v tom nepřeložení projevu viděl, bohužel, snahu ukázat, jak jsme dneska již všichni gramotní a jak se říká, na úrovni. Ovšem něco jiného je cizí jazyk znát a něco jiného, jej nadužívat a řadit minimálně na úroveň jazyka mateřského. Příklady není nutné uvádět, stačí se rozhlédnout. Nejsme li velcí rozlohou, buďme alespoň velcí duchem. Jenže toto je právě ta úroveň, které mnozí nejsou schponi dosáhnout. Bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele a nebylo by nejlepší, kdyby ten čínský velvyslanec hovořil česky? Není to urážka, že k Čechům mluví anglicky?

   Vymazat
  2. Hlavně že nás neoslovil německy.

   Vymazat
 30. 2:04 - hohohu !
  Redakce ti to neotiskne, - jelikoz jsi menecenny nenavistnik a me to otiskne, protoze je to presne to, o cem mluvi Sean Hannity - americka hvezda cis. 2 - hned za Rush Limbaugh...

  Nemas co nabidnout - pouze nadavky a dehonestace, coz je tvoje reakce na vety nasich nejvyssich autorit.
  Jsi smesny s tvoji touhou po popularite a ocenni !
  Nemas zadnou a nikdy nebudes mit.

  A ja budu dal citovat PRESNE TO, co reknou nase autority a je mi jedno, chytnu-li to na FM 92.5, internete, nebo na FOX News.

  OdpovědětVymazat
 31. Panove v Cesku !
  Prave mluvi nas president Trump !
  (Na NBC) !
  America ma 18 000 lidi nakazenych virusem !
  New York je vyhlasen jako DISASTER AREA ! (Area = oblast.)
  Zemrelych je zatim pouze 200, ale bylo nam receno, ze nektere nakazene virusem nepujde zachranit !
  Time Square, (popularni namesti v New Yorku) je bez lidi.)

  FEMA - (Federal Emergency Management Agency) - ROZSIRUJE v nasem okrese na Floride nemocnice. Nevim jak ! Nesmim se tam vubec ani priblizit. Nechteji po me vyrovant dane a nechteji po me zaplati znamky na licence na auta. Musim byt doma !

  Muj stat Florida ma 432 lidi nakazenych virusem a 9 mrtvych, zatim !
  Starsi lide maji snizenou immunitu, ale u nas umiraji i mladi ! Turisticka sezona je zakazana.
  Italie ma za poslednich 24 hod. 625 mrtvych - reklo nam NBC.

  Benzin je u nas za $ 2.07 za americky Gallon !
  Gallon pramenite balene vody stoji $ 3.30, ale je vzacnost ho dostat koupit.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, tohle je z info z vaší agentury AFP:

   Úrady v nigérijskom megameste Lagos v piatok vyhlásili, že nemocnice zaznamenali prípady otravy liekom proti malárii chlorochín po tom, čo ho americký prezident Donald Trump propagoval aj na liečbu choroby COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

   Vymazat
  2. Honolulu, a ještě rada. Kup nebo si udělej roušku a natahni si latexové rukavice. Vycházej ven jen minimálně a jen s rouškou a jen rukavicemi. Bez roušky jen ve volné přírodě a úplně sám. S kamarády se bav jen telefonicky nebo na Skype. Roušku sterilizuj nebo měň za novou. Nekupuj nebalené věci. Pozor na cash! Raději plať kartou. Dezinfikuj vše, čeho se dotýkáš po příchodu zvenčí: kliky, klíče, bankove karty, nejlépe i obalové materiály... stačí otřít lihem. Skoro všichni tady to děláme už pěkných pár dní. Tady máme otevřené jen potraviny, lékárny, drogerie, poštu, banky.. a vstoupit můžeš, podobně jako do MHD, pouze v roušce. Jsou vymezené časy, kdy do marketu můžou vstoupit jen důchodci, to bys tady využil :)
   Jestli ti bude smutno, přijď sem pokecat.

   Vymazat
  3. New York je na koronavir připraven. Tentokrát se dostane i na nemajetné bezdomovce a na všechny, kteří nemají zdravotní pojištění. New York zakoupil celé dva milióny plastových vaků na mrtvoly. Dostane se na všechny potřebné.

   Vymazat
  4. FEMA je skvěle připravena na celém území USA. Po celém území země jsou již připraveny obrovské internační tábory pro nedobrovolné návštěvníky, kteří budou ubytováni v maringotkách. Po celém území Států jsou k dispozici obrovské skládky plastových rakví. Jenom mně není jasné, proč byly vylisovány ne pro jednu, ale hnedle pro čtyři mrtvoly. Nevíte někdo proč právě pro čtyři?

   Vymazat
  5. USA se připravují velmi aktivně na boj s koronavirusem. Chtějí proti němu bojovat se zbraní v ruce. Prodeje zbraní a střeliva stouply v USA desetinásobně, fronty na zbraně jsou delší než na toaletní papír :-)

   Vymazat
  6. Zatím nechte USA napokoji, uvidíme, jak se s tím vypořádají. Udělali jednu kladnou věc, zavřeli hranice. Taky nezapomínejte, že to je velká země, velké prostory. Takže nechte Americe 14 dní, a zjistíme, jestli si s epidemií poradí lépe než Itálie nebo Francie.

   Vymazat
  7. Pro pet a vice osob je to jiz 600 a vice Kg a musel by se pouzivat jerab Takhle to urvou i ctyri se soupanim po prknech ci kladach Tod na tvuj dotaz

   16 .27

   Vymazat
 32. DR. ANTHONY FAUCI, je presidentem Trumpem jmenovan sefem vsech doktoru, nasazenych proti cinskemu virusu.

  President Trump ho zada , aby novy lek proti virusu, ktery neni otestovan, byl nazasen proti virusu okamzite i bez
  testovani ! (To se stalo dnes , pred hodinou.)

  Rekl doslova ! " Mozna to bude pracovat a mozna ne, ale za pokus o zachranu tisice nemocnych to stoji " ! To rekl president !

  Lek je "bratranec" leku, ktery Cesi znaji pod jmenem
  CHYNIN ! V dobe meho mladi v JAR, jsme ho znali vsichni.
  Officialni nazev leku si netroufam spellovat. Ma ted 3 jmena.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je tohle za blazna ??

   Vymazat
  2. Honolulu, jenže Trump to plácnul jen tak do větru, jak to on umí a všichni ho znají. Ten váš Fauci to dementoval a řekl, že vše je zatím ve stádiu zkoušek. Přístupů je mnoho. Většina se zaměřuje na nukleosidy jako u HIV, někdo údajně na interferony, které se používají při jiných virózách, někdo chce aplikovat látky z krve vyléčených lidí a ten váš Fauci chce použít modifikaci léku proti malárii na bázi chininu. Jenže malárie je parazitární onemocnění, tohle je RNAvirus. Bohužel, chytili se toho v Nigérii a jaksi to nezafungovalo.

   Vymazat
 33. Tebe bych bvch v Praze zcela urcite nepotkal .A kdybych potkal rychle bych presel na druhy chodnik. Ono se jiz davno rikalo ze srazka s blbem je ta nejvetsi katastrofa . Verim ze Venca si uvedomi kdo mu sem zase zacal lezt a otravovat diskuse menecennymi informacemi ktere vsichni vzdelani cesi davno vedi ,tudiz nepotrebuji zvasty hmyzu s IQ pravdepodobne neprekracujicim #80 .Znam vas nekolik takovych kecalu a mohli by jste byti bratri .Neodpovidej ,neb ja se bavim pouze s inteligenty kteri prosli alespon zakladni skolou u tebe ani to nepredpokladam .Poustej si dal papirove vlastovky a modli se k plakatu s blondynou . Podivej se u nekoho na navsteve na serial na Netflixu jmenem "Dirty money ". V plne parade kapitalismus a jeho vyhody pro nuly jako jsi ty . Take zminky o Kushnerovi a Trumpovi a dalsich VELIKANECH kteri diky predatorske povaze zidovske mafie zbohatli

  OdpovědětVymazat
 34. Blazen ze Smichova opet radi achtung achtung je nebezpecny

  OdpovědětVymazat
 35. Censura asi zrusena blaboly Vecerka opet zni v plnem hlaholu nahoru a dolu .Vzhuru ,vice pice republice ,brzy bude od nej pokoj ,a daji ho do te plastove rakve spolu s kamarady z zidovske community Floridske .

  OdpovědětVymazat
 36. 14:51 - v tom pripade, ktery uvadite, je Cesko ukaznenejsi, nez America, ktera je v chaosu, tak velkem, jaky jsem nikdy nevidel !
  Nevim o zdravotnictvi nic - tak se ridime vsichni, podle toho, co nam poruci delat doktori, ale znam zemepis a delam si nadeji, (jako druzi lide), na letni boure v GULF OF MEXICO !

  Slany vzduch z techto Hurricanu, vycisti celou vychodni cast Ameriky, az po Newfouland v Canade.
  Vim, ze sul z more zabiji virusy a bakterie lepe, nez antibiotica ! Jenze boure jsou daleko a Atlantic je v klidu, stejne jako Karibska oblast a Gulf.
  (Tyto uvahy jsou vsak pouze nase theorie.)

  Dekuji vam za informaci toho, jak se k tomu stavi Cesko !

  Nam je ted prisne ZAKAZANO letet do Evropy na vylet !
  Na nasem hlavnim letisti (South-West International Aiport) je uplne mrtvo. Letadala jsou odstavena a zaparkovana. Linka do Nemecka byla zrusena !


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky bratre za informaci ,reservujeme ti s kamosem v sanatoriu jedno luzko at si konecne polezis v posteli v tvem veku te jist eboli zada od asfaltu prikryt pouze novinami .Zdravi Trumpeta a Hoboj
   Sice mame na oknech mrize ale pry pro nasi ochranu a ted je to lepsi i ze zdravotnich duvodu ahoj kamo

   Vymazat
  2. Honolulu, nepochybuju, že ve Fort Myers a na Floridě vůbec, je fajn prostředí. To u teplých moří bývá. Jenže tohle je virus a ten nezpůsobuje lupénku, ale ničí plíce.

   Disciplína tady je. Jenže jestli se okolní země na všechno vykašlou, budeme muset zůstat v karanténě dlouho a zničí nám to ekonomiku.

   V poslední době mám podezření, že oni fakt chtějí nechat "vychcípat" staré a nemocné, aby mohli dovážet migranty z Afriky a Pákistánu.

   Kdybys slyšel ty kretény z eurobordelu, zjistil bys, že je v tuto chvili zajímají jen "dezinformační" weby, globální oteplování, nutnost pomoci pro nebohé uprchlíky a naše uzavřené hranice, proti čemuž protestovali. Prostě Hillary v plné polní.

   Vymazat
 37. 19:27 - souhlasim s vami ! Jsem rad, ze se snazite branit destruktivnimu vlivu Bruselu a Berlinu !

  Uzavreni hranic povazuji za chytrou strategii na zachranu vasich zivotu ! NEMATE jinou moznost !

  Amerika ma hranice neprodysne uzavrene take.
  A to nejen letiste, ale i prechody do Canady, Mexica a more je hlidano take.

  Hodne prispevku neni uverejneno , tak zde koncim pro dnesek.  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To co vsichni pisete neni tak moc dulezite,co me bohuzel ani tak moc neprekvapuje ze jste temer vsichni
   Anonymni poserove,jako za komunistu,Ja osobne bych se
   stydel. Milan Junek Motreal.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.