Reklama

sobota 28. března 2020

Putin rozpoutává vůči USA strategické peklo

Tom Luongo
28. 3. 2020  SCFZvědavec
Jsem vášnivým hráčem deskových her. Nemám moc rád klasické hry, jako jsou šachy nebo go, ale dávám přednost těm modernějším. Avšak i přesto jako člověk, který oceňuje křehkou rovnováhu mezi strategií a taktikou, musím říci, že jsem ohromen, jaký má ruský prezident Vladimir Putin smysl pro načasování.

Protože pokud by existoval moment, kdy by mohl Putin a Rusko uštědřit Americe ránu a způsobit maximální bolest prostřednictvím Achillovy paty, finančních trhů a neuhasitelné touhy po dluhu, tak by to bylo právě tento měsíc, kdy koronavirus dosáhl amerických břehů.

Jak jsem již řekl, jsem velký hráč a zvláště miluji takové hry, kde je jemná rovnováha mezi silou hráče, kterou je třeba udržovat, když není na řadě. Útoky se musí překazit, aby hráč nepostupoval tak rychle, ale zase ne natolik, aby bylo možné se bránit při dalším tahu hráče.

To vše slouží k udržení hry, avšak až do doby, než zjistíte, kdy je ten pravý moment pro zasazení úderu a dosažení vítězství. Sleduji hrát Putina tuto hru už osm let, a pevně věřím, že dnes nikdo nemá takovou pozici moci, kdo by ji svíral pevněji, než on.

Skutečně věřím, že tento krok zlomí OPEC+, a poté sledujte, jak Mohamed bin Salmán zlomí OPEC, což bude Putinův velký zpětný tah ve stylu juda. A tímto tahem ani ne za týden zcela uzavře americký finanční systém.

V pátek 6. března Rusko informovalo OPEC, že nepodpoří další omezení těžby ropy. Ve středu 11. března Federální rezervní systém (Fed) již zdvojnásobil denní intervence na trhu s repo operacemi, aby udržel vysokou likviditu bank.

12. března v poledne Federální rezervní systém oznámil 1,5 bilionu dolarů v nových repo prostředcích, včetně tříměsíčních repo smluv. Během obchodování v tom dni byl v jednom momentě celý americký trh dluhopisů bez nabídek. Nebyl tam nikdo, kdo by učinil nabídku za nejlikvidnější a nejvyhledávanější finanční aktiva na světě.

Proč? Protože ceny byly tak vysoké, že je nikdo nechtěl.

Nejen, že došlo k masivní expanzi intervencí na trhu s repo operacemi ze strany Fedu, ale měly i delší trvání. To je jasné znamení, že tento problém je téměř nekonečný. Repo operace, které jsou v této souvislosti delší než tři dny, jsou vzácností.

To, že Fed musí do tříměsíčních repo operací přidat 1 bilion dolarů, jasně poukazuje na to, že nahlížejí na konec čtvrtletí jako na další problém, který bude dále pokračovat.

Stručně řečeno, znamená to, že světové finanční trhy se zcela „zasekly“.

A je to ještě horší... Nezafungovalo to.

Akcie nadále klesaly, zlato a další bezpečná aktiva byly tvrdě zasaženy změnou odlivu kapitálu z USA. V první části těchto nepříznivých důsledků, které nastaly po Putinově rozhodnutí, byl dolar zničen, neboť evropští a japonští investoři, kteří dříve hromadili bezpečné americké akcie, opustili své pozice a přenesli svůj kapitál domů.

Trvalo několik dní, než Christine Lagardeová předvedla na zasedání Evropské centrální banky opatrnou rétoriku a všem sdělila, že nemá žádné jiné řešení, než rozšířit nákup aktiv a pokračovat v tom, co v minulosti selhalo.

To odstartovalo další fázi krize, kdy dolar začíná posilovat. A v této fázi jsme právě teď.

Putin chápe, že svět, topící se v dluzích, je svět, který nedokáže odolat měně, jež je zapotřebí ke splácení dluhu, který prudce narůstá.

To klade další nátlak na jeho geopolitické soupeře a nutí je, aby se zaměřili spíše na domácí zájmy, než na ty zámořské.

Putin už celé roky naléhá, aby Západ zastavil šílenou agresivitu na Středním východě a v Asii. Výmluvně argumentoval na půdě OSN i v rozhovorech, že unipolární moment je pryč, a že USA si mohou udržovat svůj status světové supervelmoci pouze po tak dlouhou dobu. Nakonec dluh podkope jejich sílu a ve správný okamžik se ukáže, že jsou mnohem slabší, než jak se ukazovaly.

To však nejde dohromady s prezidentem Trumpem, který věří ve výjimečnost Ameriky. Bude bojovat za svou verzi „America First“ až do použití poslední zbraně, kterou bude mít k dispozici. Problém s tímto postojem „nikdy neustoupit“ spočívá v tom, že je Trump velmi předvídatelný.

To, že Trump uvalil sankce vůči Evropě, jen aby zastavil výstavbu plynovodu Severní proud 2, bylo hloupé a krátkozraké. Způsobilo to pouze to, že Rusko bude ve své reakci neúprosné a projekt se zpozdí o několik měsíců.

V tomto případě bylo snadné Trumpovi čelit. Podepsat dohodu s Ukrajinou, zoufale toužící po penězích, a přesměrovat kladení potrubí zpět do Baltského moře, aby se plynovod dokončil.

Vzhledem k tomu, že ceny zemního plynu v Evropě slábnou kvůli nadměrným zásobám a mírné zimě, tak to nakonec nebude tak velká ztráta času a peněz. Bude lepší celosvětově snížit cenu ropy výrazně pod výrobní náklady v USA, čímž se zajistí, že Trumpův předražený zkapalněný zemní plyn (LNG) se neobjeví na evropském trhu, neboť mýtus o energetické soběstačnosti USA zmizí v obláčku kouře finančních derivátů.

Nyní bude Trump čelit zhroucení trhu, což se bude dalece vymykat jeho schopnostem přijít tomu na kloub nebo nějak reagovat. Zatímco Rusko je v jedinečné pozici, aby snížilo ceny pro tolik lidí, zatímco díky úsporám přečká bez úhony šok, jaký to bude mít pro globální systém.

Protože peníze tečou tam, kde je nejlepší návratnost, vysoké ceny ropy a zemního plynu zadusí rozvoj ostatních odvětví. Nejen, že snížení cen ropy zredukuje všechny zveličované americké finanční zbraně, ale také omezí sílu ropného průmyslu na domácím trhu. To Putinovi umožní pokračovat v přepracování ruské ekonomiky, společně s obory, na něž je méně zacíleno. Levná ropa a plyn znamenají nižší návratnost investic do energetických projektů, což zase otevírá dostupný kapitál pro další oblasti ekonomiky.

Putin právě řekl celému světu, že nelpí na ruských zdrojích ropy a zemního plynu jako nějaká dojná kráva, ale spíše jde o důležitou součást jiné ekonomické strategie pro rozvoj Ruska.

Je to, jako když se díváte na někoho, kdo hraje první polovinu hry a používá jednu strategii, poté učiní kritickou změnu a rozehraje jinou strategii napůl a využije neopatrnosti svých protihráčů.

Zřídkakdy to funguje, ale pokud ano, výsledky mohou být velkolepé. Hra, pozice, kombinace, Putin.


Putin Unleashes Strategic Hell on the U.S. vyšel 15. března 2020 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 361 Kč Zvědavec.

93 komentářů :

 1. Skvěle popsáno. A taky jinak telegraficky stručně. Kdo je chytřejší? Ten kdo má moc peněz a ještě víc dluhů? Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prý ten Cikánský baron, který bydlí u Johanna Strausse juniora po teártech... Peněz má na tosíce... a dluhů ještě více...;-)

   Smazat
  2. 4:36 Tak to je každý normální člověk ví že se na dluh nedá žít a teď si to západní dlužníci odskáčou.

   Smazat
 2. Zajímavé. Až na to, že Amerika roste a Rusko je ve ztrátě. A odpusťte si hloupé připomínky, víte velice dobře, že to je pravda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Amerika roste? Jen na úkor dluhů. A lži.

   Smazat
  2. V akej strate je rusko, vysvetli mi to . V čom konkrétne je v strate? v zadlženosti 8% HDP. 0,5 bilionovej finančnej rezerve? V zlate? Ci teba straši len kurz rubla ? Nevedel som že Ukrajinska ekonomika je vykonejsšia ako ruska ked ukrajinska hrivna je 28 za USD .Bud tak laskavy a vysvetli mi to, myslim že to bude zaujimať aj inych na stranke.

   Smazat
  3. Tak já to třeba nevím. Nějaká čísla by nabyla? Americký dluh se počítá již v triliónech USD, zatímco Rusko má rozpočet vyrovnaný. Ruská ekonomika roste. Sice pomalu, o 2 - 2,5%, ale stabilně. Rusko má jedny z největších devizových rezerv, atd. zatímco USA daleko nejvyšší státní dluh. A tak by se dalo pokračovat. Nezpochybňuji sílu USA, ale aktivita a růst je nyní na straně Ruska, Číny a jiných států, třeba Jihovýchodní Asie. O těch se příliš nemluví. Zatím.

   Smazat
  4. Hmm, a jakpak dělá kozička?

   Smazat
  5. Bylo by dobré doložit tato tvrzení nějakými čísly z důvěryhodných zdrojů.Zatím se objevují dost protichůdná tvrzení.

   Smazat
  6. Americké desítky bilionů dluhů rostly, vojenské výdaje taky, a to již dlouho před pandemií, a tak ta Amerika opravdu roste - do země.

   Smazat
  7. Vůbec nerozumíte struktuře dluhů. Vyslechněte si alespoň jednu sérii rozhovorů s investičním ekonomem P.Kohoutem a zkuste pochopit.

   Právě dluh a jeho struktura napovídá hodně o ekonomické stabilitě a perspektivě země. Ano, řecký dluh a jeho struktura byly přesně to, co tady připisujete Americe. Ale v USA to je úplně jinak. O řecké obligace zájem nebyl a byly kryté víceméně územím Řecké republiky. Ale o dluhopisy USA je zájem enormní a na burzách se velice dobře obchodují.

   A jak je na tom Rusko? Ó ano, nízký dluh... Jakože si myslíte, že stát to je to samé, co běžná rodina? Tak není. Ruské dluhopisy se fakticky neobchodují. Rusko už žádné dlouho nevydalo, protože není zájem a tím se mu zoufale nedostává investičního kapitálu. Znám země s ještě nižším dluhem. Třeba Somálsko a Afghánistán. Tyto země nemají žádný dluh. Hádejte proč?

   Smazat
  8. Čína kupuje ropu od Rusů, zlato není, aby si ho zbohatlíci našmelili do svých trezorů, a koronavirus se nedá přesvědčovat. Lidi musí být doma a minimálně chodit ven. Pak je šance.

   Smazat
 3. USA udělají všechno proto,aby dolar zůstal světovým platidlem.Právě i ten tisk falešných dolarů,ještě víc zadluží státy a uváže USA smyčkou.Ani devalvovat dolar nesmí,nechtějí,přitom každý ví,že je dolar nadhodnocen a na tom vydělává USA.

  OdpovědětSmazat
 4. Fakt je, že řada kroků Putinovi vyšla. Udělat s desetinovým vojenským rozpočtem z téměř mrtvé ruské armády moc, se kterou se musí ve světě počítat, to byl jeden z vydařených kroků. Když využil sankcí k pozvednutí ruského zemědělství, lze považovat také za vydařený krok. I když mu k tomu neskutečně nahrála debilita západu, která z něj poslední roky doslova přetéká.
  Nevím, jak se mu podaří zreformovat ostatní odvětví. Přece jenom, jedním z jeho soupeřů je ruská nátura. Ale osobně mu přeji úspěch, protože když už pro nic jiného, tak si ho Rusové zaslouží. Za posledních sto let si toho špatného užili víc než dost. Tak by si mohli trochu vydechnout a zažít sto let klidu a prosperity.

  OdpovědětSmazat
 5. Jaké peklo může rozpoutat Rusko, kromě vypuštění všech svých raket s jadernými náložemi to nevím, ale zato vím, že Amerika se dokáže vypořádat s něčím mnohem zákeřnějším.

  "Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na trh diagnostický test, který dokáže během několika minut zjistit přítomnost koronaviru v těle pacienta. Test bude využíván v ordinacích praktických lékařů i v nemocnicích, uvedla firma."

  Právě v tomhle je její síla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takových zpráv létají po netu stovky. Tohle dokáže i Jižní Korea nebo Singapur. Ale dobrá zpráva to je. O tom žádná.

   Smazat
  2. Ano, ve vytahování se je síla Ameriky ..., ale skutek utek, jenom vzdušné zámky ..
   Cesta na Měsíc, na Mars, "zachraňování" celého Světa a Vesmíru ..

   Smazat
  3. Já to Americe přeji. Ale stále se mi na mysl dere otázka, kdo tuhle svini pustil do světa. To, že to není dílo přírody, ale člověka, je již téměř jisté. A již před měsícem jsem prohlásil, že kdo se první vytasí s očkovacím sérem, nebo skutečně účinným lékem, ten je v užším výběru kandidátů na stvořitele. Tak že jen tak dál, Ameriko. Třeba nám za měsíc některá zázračná americká firma oznámí, že má ono sérum.
   To, že dnes virus kosí i řady Američanů nic neznamená. Právě americké špičky nesčetněkrát předvedly, že jim pramálo záleží na lidských životech. Včetně těch amerických. Kdyby tomu bylo jinak, už by dávno stáhly americké vojáky ze všech destinací, kde bojují a umírají, a které, čest vyjímkám, Americe nic neudělaly. Pouze tak nějak nezapadají do mocenských a finančních plánů oněch špiček.

   Smazat
  4. Moskva: nové metody léčení COVID-19 a další klinické studie:
   http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/3162-moskva-nove-metody-leceni-covid-19-a-dalsi-klinicke-studie

   Smazat
  5. Ano, to je síla. A možná proto je nyní v USA nejvíc zasažených koronavirem (a násobně víc, o kterých se to zatím neví), zdravotnictví je přetížené a doktoři chodí v igelitových pytlích na odpadky, protože se nedostává základního zdravotnického materiálu. S tolikrát omílanými rouškami na tom asi taky nebudou kdovíjak...

   Smazat
  6. 9:52, prosím vás, nevymýšlejte si pořád. Co máte furt s těmi vaky? Někdo vypustí do éteru úplný nesmysl a vy to po něm opakujete.

   Smazat
  7. No pane zhnusený,
   taky jsem byl včera před usnutím hodně rozezlený na ty lotry, co tohle svinstvo na lidi připravili a vypustili. A říkal jsem si, jestli není čas, aby se Země oklepala a všechno spláchla. Jenže co ti obyčejní lidé postižení tím koronavirem? Co ti s tím mají?
   Ale asi přece jen mají! Všichni dohromady tvoříme to lidstvo, i s těmito úžasnými vědeckými výtvory (koronavirem a spol.). A to mě poněkud zchladilo.
   Ale hnus zůstává hnusem.
   A k té věci, kde se to vyrobilo. Asi to není tak podstatné. Celé je to zřejmě manévr GP, a ten to může zorganizovat kdekoliv. Pjakin k tomu říká, že herci tohoto představení jsou postupně zapojováni do hry po celém světě.

   Smazat
  8. 7:44!
   Síla emeriky je v její nelidskosti, doslova satanském hnusu, (indiany počínaje, jevropejí konče).

   Ten kdo objednal (nechal vymyslet a vyrobit) koronavirus souběžně objednal a zaplatil i výrobu léku a vakciny proti tomuto viru (kšeft je kšeft). Ale GP to nějak popletl (zřejmě úmyslně), protože zničení Číny se nekoná a zničení jevropeje a jueseje nabývá nebývalých rozměrů (a je nezvratné). Takže záchrana petrodolaru a tím ovládání světa se rovněž nepovede, ikdyž je stále v záloze WARS III. Jaderné zbraně jsou totiž viruvzdorné a zmáčknout ten největší červený čudlík dokáže i TRUMP v posledním kovytažení.

   Smazat
 6. Tak snůšku tak zcestných blábolů už jsem opravdu dlouho nečetl. Tak trochu faktů namísto fantazií a přání v článku:

  1) Rubl se za poslední 2 měsíce propadl vůči dolaru ze 62 na 80 rublů za dolar. Tzn, že ztratil bezmála 1/4 své hodnoty!
  https://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=RUB&view=1Y

  2) Ropa, hlavní zdroj příjmů ruského státního rozpočtu, je v současnosti nejníže za posledních 22 let, od roku 1998. Ano, přesně od toho roku kdy Rusko zbankrotovalo! Před 2 měsíci se prodávala za 60 dolarů, poslední 2 týdny za cca 22 dolarů. Tzn minus 65%.
  https://oilprice.com/freewidgets/get_oilprices_chart/67

  3) Akcie ruských podniků ztratily za 2 měsíce 1/4 své hodnoty, když se propadly z 3200 na 2400 bodů (index MICEX)
  https://markets.businessinsider.com/index/micex

  4) Počet pozitivně diagnostikovaných začal raketově růst, včera to bylo 1036 lidí, z toho v Moskvě a okolí 752! Poslední 3 dny je to cca 200 nových případů denně.
  Rusko velmi zaspalo a opatření podobná našim zavedlo až ode dneška. Můžeme čekat v nejbližších týdnech raketové šíření i když ruští papaláši samozřejmě tvrdí, že žádná epidemie v Rusku neexistuje
  https://www.bbc.com/news/world-europe-52061381

  5) Při poslední velká celosvětové krizi na ni dopadlo suverénně nejhůře právě Rusko, kdy v roce 2009 kdy ve 2. čtvrtletí kleslo HDP až o 11%!!!
  https://tradingeconomics.com/russia/gdp-growth-annual

  Pro srovnání ČR ve stejné době -5%, USA -4%, Německo -7%...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechny tyto "indexy" jsou pouhé žonglování s čísly. Vyberete jiná, také pravdivá a situace bude vypadat jinak. Tyhle finty zná kdejaký hokynář. Měnová politika je jedním z nástrojů centrálních bank v reakci na aktuální situaci na trhu. Nic nevypovídá o síle ekonomiky či státu. Viz jen nebo jüan. Ropa je důležitým zdrojem příjmů Ruska, ale zdaleka už ne takový, jako před deseti patnácti lety. I díky sankcím. Rusko muselo přejít od petrodolárků, za které si mohlo všechno koupit k posilování soběstačnosti. A to se vede. Epidemie přišla a zase odejde. Rusko to zvládne stejně tak, jako ostatní. A co se poslední krize týče, Rusko v r. 2009 se právě začalo zdvíhat z krize do které ji dostala vláda kořaly Jelcina, který se obklopil poradci z USA. Ale ty doby jsou dávno pryč. Pryč jsou poradci i jejich poskoci v Rusku.Teď právě se mění Ústava tak, aby z ní vypadly moudra amerických poraděnků. Takže klídek.

   Smazat
  2. Statistika jsou povětšinou jenom vyfabulovaná čísla ovlivněná přáním těch, kdo statistiku vytvářejí, realita bývá často jiná ..

   Smazat
  3. 7:58. Snůškou blábolů je spíše Vaše reakce. Na vše co jste zde namazal, máte odpověď v článku. Čili máte připravený prefabrikovaný text, který navěsíte na cokoliv týkající se Ruska. Průhledné.
   Jinak v Rusku "raketově" roste nárůst o 200 případů denně, v naší malé zemičce o zhruba o totéž číslo, což patrně raketové není...
   Prostě ta nákaza je současnými možnostmi a opatřeními v podstatě nezastavitelná, což se všude připouští a je to zjevné, ale do Ruska je nutno kvůli tomu kopnout.

   Smazat
  4. 7:58 tu víru navzdory skutečným faktům, vám skutečně nezávidím. Ušáci melou z posledního, lidi jako o život nakupujou zbraně, vypadá to na občanskou válku, ale pozor dolar posiluje a rubl oslabuje. Celý svět začíná chápat, že Ušáci jdou ke dnu, ještě že má Trampík vás a podobné trumbery. Rusové konečně pochopili, že jim jde o krk, podpindosníci milující Ameriku, jsou sice připraveni Rusko opět zradit, ale normální lidi to nikdy nedovolí. Tohle už je prostě regulérní válka, sice bez klasických zbraní, ale dopadne to jako vždy. Rusko nikdy žádnou válku nezačalo, ale všechny vyhrálo. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  5. Znáte jistě to : Čo boľo to boľo, skor som tiež nebol majorom a terazky hej. No, platí to obzvláště dnes.
   Uveďte také propady společností a bank v USA,Francii,Německu aj. a pak srovnávejte a hodnoťte.
   V hře šachy vede někdy k vítězství i oběť dámy.
   A Putin "šachy" hraje, zatím, velmi dobře.

   Smazat
  6. Jen pro jsitotu - jak je to s dluhy? Kolik válek kdo kde rozpoutal za posledních dvacet, třicet padesát sto ...let? Kdo je největší vývozce pšenice? Kdo vyrábí motory pro kosmické rakety a prodává je komu? USA Rusku, nebo Rusko USA? Kdo pomáhá Itálii? USA, nebo Rusko, Kuba a Čína? Kde je víc nakažených Covid-19 - v Rusku, nebo v Ney Yorku? Kdo dokáže lépe zvládat nouzi - občané Západu, nebo Ruska? .... Aklcie klesly? No a co, akcionář utře a fabrika dál vyrábí.

   Smazat
  7. Zajíci se počítají až po honu.

   Smazat
  8. Hezké, dlouhé, ale zbytečné.
   Západ celou dobu "řeší" krize tím způsobem, že roztočí rotačky na tisk bankovek a dluhopisů. Rusové si takový luxus dovolit nemohou. Proto mají také životní úroveň, jakou si zasluhují. Na rozdíl od západu, který již desítky let žije na dluh. A ten je již dnes nesplatitelný. Dřív, nebo později bude muset něco přijít. A to něco srazí západ z nadoblačných výšin tam, kam patří. A dost možná to bude mnohem níž, než se dnes pohybují průměrní Rusové. Oni totiž, na rozdíl od západu, mají potenciál. Dostatek surovin, obrovské území a dostatečný počet obyvatel. Je jenom na nich, jak s tím naloží. My máme hovno. Měli jsme šikovné ruce, ale i to je již dnes minulost. Za třicet let jsme se stali národem lemplů, lenochů a vyžírků. Zejména Praha je výkladní skříní tohoto na dluh koupeného blahobytu.

   Smazat
  9. Četl jsem ten článek, protože číst umím. Moc mi to však neříká. Ty vaše údaje jsou mi srozumitelnější.
   Tak v čem to pak je?! Jeden výše píše, že určitě ne v ruské povaze.
   Tak v čem to tedy je, když ne v síle lidí ani ekonomiky? Přece ta současná ohromná politická moc Ruska nestojí na jediném člověku. Tak to být nemůže!
   wc

   Smazat
  10. Zcestné bláboly produkujete spíše vy.
   1) Snížení kurzu rublu oproti dolaru je pro Rusko výhodou. Ruská centrální banka může na tomto základu vytisknout více rublů, které pak pumpuje na rozvoj ruského průmyslu a na podporu rodin. Může si to dovolit. Zatímco v USA dostává 30 mil. lidí lístky na potraviny.
   2.Další Váš omyl nebo vědomá lež je to, že tvrdíte, že ropa je hlavní zdroj příjmů Ruska.Tady jste se zasekl tak 20 let zpátky. Podíl těžby uhlovodíků na celkovém HDP Ruska tvoří 30%, což je méně, než v USA. Zatím co je těžba ruské ropy rentabilní při světové ceně 15 USD, americká břidlicová ropa je rentabilní až při 60 USD za barel. Takže to, co teď vidíme v přímém přenosu je bankrot celého tohoto odvětví v USA. Tyto ceny, které jsou teď na světovém trhu Rusové jsou schopni bez úhony přežít dalších 10 let. Kde budou v té době USA?
   3. Hodnota akcií ruských podniků se snížily.Ano, to je pravda. Ale posloužilo to opět Rusku. Zapomněl jste totiž na to, že ty podniky vesměs patřily cizincům, které jim za hubičku daroval Jelcin. Co teď rusové udělali? Za nepotřebný nadhodnocený dolar,skoupili zpátky své podhodnocené fabriky od cizích investorů a vrátili je do svých rukou, zároveň se tak zbavili toxického dolaru, který bude mít za chvíli cenu toaletního papíru. Zato mají plné sklady zlata a dalších cenných kovů, např. titanu apod.
   4. Pozitivně diagnostikovaní- raketový nárůst. Zatím ten raketový nárůst není. No a i kdyby byl, tak všichni obyvatelé mají zdravotní pojištění, na rozdíl od obyvatel USA. Zatím co v USA budou ponechání na pospas, v Rusku se budou léčit.
   5.Zapomínáte, že se nepíše rok 2009 ale rok 2020. Víte jaký bude výsledek na konci letošního roku? Medvěd se jen otřese zatímco USA. které stojí na hliněných nohou se položí jak domeček z karet. Bude velkým úspěchem pokud se tam podaří zabránit občanské válce.

   Smazat
  11. 7:58
   Kdyby to bylo tak, jak tady předkládáte s nadějí na chytlavost slepých, mohl byste taky vysvětlit, kde berou sílu ti podle vás právě chudáci k pomáhání v boji proti koronaviru v zasaženém světě? A pomáhá nejen Rusko, ale i Kuba, a dokonce i Venezuela(a Čína samozřejmě).

   Smazat
  12. 9:40 to snad ani nemyslíte vážně? Takže všechny indexy v Rusku poukazují na počínající těžkou krizi a ono jim to prospívá? To myslíte jak? Jako že je Čína a USA zanedlouho skoupí do posledního šutru? Zajisté jste si ani nevšiml, že začíná úzká spolupráce G2 mezi Amerikou a Čínou. O Rusku se nikde nemluví, únik kapitálu dosáhl vrcholu, krachuje jedna firma za druhou a podle vás to je OK? Vaše naivita je neskutečná.

   Smazat
  13. 10:37. Ten článek není o tom, že by krize Rusku prospívala, ani to tu nikdo netvrdí.
   Článek je tom, že (a jak) Rusko krizi ustojí, na rozdíl od USA.
   Stejně tak Vaše G2, to je úsměvné, o tom se psalo někdy před 10 lety, aby to dávno zavál čas. A už tehdy to bylo toužebné přání, které se nikdy nemohlo splnit.
   Řekněte Vašemu školiteli, který Vám tyto nadčasové prefabrikáty připravuje a jež lepíte na jakoukoliv zmínku o Rusku, bez ohledu o čem se skutečně píše, aby nebyl nebyl tak průhledný.

   Smazat
  14. 12:24
   Ne. Článek je o tom, jak je celá začínající krize pouhou geniálně naplánovanou strategií geniálního pana Putina, pomocí které zanedlouho položí USA konečně na kolena, přesně tak jak to už 20 let plánuje.
   Nadčasové jsou právě ty vaše flašinetářské falešné odrhovačky o brzkém kolapsu USA a celého prohnilého, kapitalistického Západu, které tu posloucháme stále dokola už 3/4 století.

   Smazat
  15. 12:24. Tak nějak si na svoji "flašinetářskou falešnou odrhovačku", kterou musíte poslouchat 75 let (sakra vy jste pane požehnaného věku) nevzpomínám.
   Ale smysl článku jsem pochopil dobře, a proto i s porozuměním vnímám Vaš bezmocnou zlobu...

   Smazat
  16. 7:58, Rusko už jede geometrii, my jsme pořád v aritmetické posloupnosti.

   Smazat
  17. 7:58
   No všechny ty rádoby předpovědi, a statistické údaje které tak obhajujete je jen snůška lží. Možná Vy můžete v tomto prohnilém státu žít na dluh a neustále si půjčovat peníze, nebo díky systému dojit státní rozpočet. Stejně tak USA dojí celý svět a žije na dluh. Myslím, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne. A vaše sladké sny o US jsou jen bublinou.
   Stejně tak jako říše Římská, Tataři Egypt(faraonové) všichni skončili. A konec epochy buržoasie a USA je už také na obzoru.

   Smazat
  18. 7:58 blábolisto!!

   Akcie ruských podniků mohou klidně padnout na nulu. Rusi je nebudou prodávat ani za miliony doláčů (tomu se říká patriotismus debile).
   Rubl může padnout na nulu vůči doláči, protože Rusové halzlpapír kupovat nebudou a devizy dostanou od Číny a Indie za prodej uhlovodíků v dostatečném množství (spíše budou mít problém se doláčů -černého petra- zbavit).
   Ropa už deset let není největším zdrojem příjmů Ruska (díky Putinovi a jeho hospodářské politice, to pouze tobě došly argumenty).
   A poslední trapný ukazatel HDP, satanisticko chazarský podvod na hlupáky, který nic neovlivní (odteď trhy ovlivní pouze reálie t.j. suroviny, polotovary, výrobky, služby a zlato - papírky jdou na WC).
   A koronavir, toť tvoje chiméra. Neříkej jak se rozšíří v Rusku, ale jak je rozšířen v juesej a jevropeji a skus říci jak se rozšíří v těchto tebou adorovaných pseudostátech - hlupáku bez logiky, představivosti a paměti - tedy úplně bez mozku!!!!

   Smazat
  19. 21:47, vy jste neuvěřitelný fabulátor. Nemůžu říct lhář, protože vy tomu zjevně pevně věříte. Věříte a vytváříte i z úplného propadu a katastrofy cosi pozitivního, aby to zapadlo do vašeho obrazu.

   Smazat
 7. Anonymní 7:58
  Stačí snad,kde bylo Rusko v roce 2009 a kde je teď.
  Ty Americké počty si strčte za klobouk,protože USA dělají všechno proto,dostat Rusko na kolena.Jen tak mimo,ukazuje se,že ten virus jde po penězích,po bohatých lidech.

  OdpovědětSmazat
 8. Takže jsem z předchozího čtení zjistil, že Putin je "bejk" co si to vůči SS dovoluje. On je tlak na Rusko, ho vykolejit a nějak se to nedaří. Cena ropy totiž likviduje americkou břidlicovou ropu a tam nebudou peníze zaplatit dluhy, které si americké firmy s touto ropou nadělaly. Je to hospodářská krize, jak vyšitá z učebnic. Pořád je snaha dělat z Ruska a Číny blbce, nějak se to nedaří. Co píší pisálkové či reportéři na ČT24 nebo NOVE nikdo nebere vážně, pokud má zdravý rozum. America first? Už 10 let ne, první je ČLR a zřejmě DRUHÁ je Indie a pak USA.

  OdpovědětSmazat
 9. Vtip je v tom že Ruský člověk nepotřebuje tolik debilních sraček jako Euroatlantický. Po něho nemá žádný význam všechny ty hovadiny bez kterých se většina vlezdoamiřitníků neobejde. Když není toaleťák tak si prdel umyjí vodou a euroatlanťákovi by to při tom lezlo horem dolem. Babička říkávala že nejhorší sou ti kterým vlastní hovno smrdí.

  OdpovědětSmazat
 10. Americké firmy už od svého začátku vykrádají vědce z celého světa a také tímto parazitují na celém světě. Ještě se s tím chlubí a to je odporné jako to moderní otroctví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevykrádají, ti vědci se sami snaží dostat do USA. Já osobně znám asi osm vynikajících specialistů od IT, nanotechnologií, biochemie a mikrobiologie, kteří už dlouhou dobu působí v USA. A jednoho skvělého lékaře endokrinologa.

   Smazat
  2. Takže jsi potvrdil slova pradědy.
   Dík.

   Smazat
  3. 12:43, no já nevím, jestli jste text správně přečetl. Protože je rozdíl mezi tom, že někoho za peníze přetáhnu na svou stranu a je rozdíl, když se ke mně každý cpe a je ochoten dělat zadarmo a za občanství USA po dvanácti letech. Protože tohle je meta vědců. Jít do Ameriky, dělat na světovém výzkumu a získat občanství. To není vykrádání, to je skoro sociální pomoc.

   Smazat
  4. Pokud tam Vaši známí odešli po zaplacení školného našemu státu, klobouk dolů. Ovšem pokud se tam rozjeli z vlastní vůle a nevyrovnaní se státem, tak hanba jim. To je obdobné jako vykrást z banky pár miliónů a dělat chytrého na souseda, že je blb.

   Smazat
  5. SS jsou prostě odjakživa země šmejdů. Nejdřív ty první šmejdi vyvraždili a okradly indiány. Teď vykrádají a okupují celý svět. Když se objeví někde něco cenného, hned tam jsou a podobrém-pozlém jakkoliv se snaží donutit majitele aby jim to za "výhodných podmínek" prodal. Že je to komplet zeměm šmejdů potvrzuje to, že jejich obyvatelstvo většinově s těmi jejich kořistnickými válkami souhlasí a podporuje v tom jejich zločineckou vládu. No a další bezcharakterní vychcaní šmejdi se tam tlačí z celého světa, aby se mohli na těch loupežích podílet. Je to odporné a zvrhlé, dolejzat k teroristovi abych dostal pár dolarů špinavých od krve neviných lidí.

   Smazat
  6. 19:45, a co by tady v zapadákově dělali? Lidé s takovým talentem ho musí uplatnit, aby se talent plně rozvinul a to mohou JEN v Americe. Ani mě v západní Evropě, ale v Americe. Tam je světové centrum vědy a vše podstatné, co se objeví, pochází z USA.

   Smazat
  7. Co by tady dělali? Pracovali pro svoji vlast, která jim z peněz spoluobčanů dala všemožnou péči a vzdělaní. Nevím proč by kůli vlastnímu prospěchu měli čímkoliv podporovat šmejdy v terorizování zbytku světa. Bohužel SS-řiťolizové jako vy, se snaží vzbudit dojem čehosi unikátního a pro svět důležitého. Prdljaz! Talent netalet, tenhle bezcharakterní dobytek bude posluhovat teroristům za podlíl na jejich špinavostech a ty kecy o centrech světové vědy si můžete nacpat do... no určitě víte kam.

   Smazat
  8. A kde by pracovali, Kozino? Talentu je pro tuto zemi škoda, talent se uplatní v Americe. Tady je potřeba skladník ve šroubárně bez nutnosti znalosti Vergilia v originále.

   Smazat
 11. Amerika podává soud na Čínu, zřejmě, aby Čína všechno zaplatila po "dobrém" ... Hm, zřejmě tím zastaví v USA epidemii.
  Německo o hrozící nemoci vědělo již před třinácty lety (Тagesspiegel) ...
  (první zdroj ze kterého jsem to "zjistil") https://matveychev-oleg.livejournal.com/9926272.htm

  Jak říkává Tereza Spencerová (jí poklona) - fascinující ...

  OdpovědětSmazat
 12. USA: za posledni tyden vic nez 3 miliony lidi prisly o praci, stranky pro registraci nezamestnanych kolabuji. A to jsme teprv na zacatku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud by zkolabovala Amerika, zkolabuje celá planeta. Pak si můžete začít bouchat hlavu o zeď, ale to už vám už nic nepomůže.

   Smazat
  2. Ne celá planeta, ale ta vaše. "Zbytek" světa si poradí. Byli jsme před Amerikou, budeme i po ní.

   Smazat
 13. Ve světě se skupuje zlato za americké dolary a to je hrob,ze kterého se nevyhrabou...tak mohou tisknout těch papírků kolik chtějí,stejně s nima brzy začnou topit.....není zlato,tak to musí podložit majetkem a konečně jim nebude patřit ani nos mezi očima,tak konečně Trump přesune výrobu do Ameriky,jenže bude dělat pro číňana a kvalitně!!!..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy to stále nechápete. Je to právě ruský rubl, který padá k zemi jako kámen. Ne US dolar. Potřebujete to namalovat?
   Vy se také těšíte až budete dělat pro Číňana? Jste normální? O co vám vlastně jde?

   Jinak, zlato se stále ani nepřiblížilo hodnotám z roku 2011, kdy vzhledem k inflaci stálo 2100 dolarů za unci. Takže to s tím výprodejem dolaru za zlato evidentně není tak horké a vy opět jen vaříte z vody.

   https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

   Smazat
  2. 12:55
   Rusko se zbavilo hrozby defoltu a vydírání finančními sankcemi:
   http://www.novarepublika.cz/2019/09/rusko-se-zbavilo-hrozby-defoltu.html

   Počítadlo na oficiálních stránkách státního dluhu Spojených států ukázalo novou historickou rysku - něco přes 23 bilionů dolarů:
   http://www.novarepublika.cz/2019/11/statni-dluh-usa-prekonal-novy.html

   Smazat
  3. 12:55 Jenze cena fyzickeho zlata je uplne nejde jinde, resp. skoro se neda sehnat. A navic velci svicarsti vyrobci slitku zavreli kvuli covidu kram. To same stribro, co je k dostani se prodava se cca za dvojnasobek oproti cene na burze.

   Ano rubl klesa, ale diky tomu Rusko nepostihuje tolik pokles ceny ropy. V ekonomice, kde zemedelstvi pokryje z 90% spotrebu, to neni zadny problem.

   Smazat
  4. ... bude dělat pro číňana a kvalitně!!!.....

   To se pletete, určitě se to budou muset hóóóódně dlouho učit jak správně vyrábět. Úsloví "z Ameriky" se stane náhradou za "dnešní a dřívější" "z Číny". Ve smyslu šmejd. Tak tam v Americe dojdou k dokonalosti. Dokonalý šmejd se vším všudy.

   Smazat
  5. Je přímo děsivé jak si zdejší amirektální alpinisté neuvědomují zásadní věc:amerika vždycky vykrádala špičkové vědce ze světa a samozřejmě je přeplatila...ale ona je nevychovala,jejich školství je v zadeli a kdyby neodtáhli z Německa po válce tisíce vědců členů SS za příslib beztrestnosti tak dnes žerou trávu.Byl bych pro to aby každý občan který chce sloužit v jiných státech ,musel své vzdělání v ČR pořádně zaplatit.Jinak pro emeriku....no vidím na obrazovce GAME OVER!!!jEJICH ÚÚÚÚÚÚŽASNÉ zdravotnictví...chachá.Zdechni na chodníku když nemáš prachy.

   Smazat


 14. Putin právě řekl celému světu, že nelpí na ruských zdrojích ropy a zemního plynu jako nějaká dojná kráva, ale spíše jde o důležitou součást jiné ekonomické strategie pro rozvoj Ruska.


  To je dobré. Takže Rusko nepotřebuje vyvážet ropu a zemní plyn? A co tedy chce vyvážet?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže vy nechcete dovážet ropu a plyn z Ruska, protože máte auto na "senoplyn ze zahrádky" a svítíte světluškama... a baterkama z Číny. Hmm, vy se máte... Ale já ty Rusy považuji za rozumnější, než vás.

   Smazat
  2. 12:45
   Pane, co to zase blábolíte? Diskutér 10:52 jen tvrdí, že Rusko žádnou jinou ekonomickou strategii než vývoz surovin nemá.
   Nebo mi vyjmenujte, jaké konkrétní ruské produkty nebo služby, mimo ropy a plynu, konkrétně vy používáte.

   Smazat
  3. 10:52 hochu zlatý, vy jste se taky zasekl někde v minulosti. Oni vyvážet ropu a zemní plyn mohou, ale nemusí. Pokud Evropa nechce, Čína jim urve obě ruce jen aby jim ho Rusko dodalo. Samozřejmě Číňani jsou vychcaní a pokud by Rusko dodávalo jen jim, bude to monopol a šikmoočka bude chtít slevu a Rusové nejsou na nějaké vydírání zvědaví ani zvyklí, což je jediné štěstí Evropy. Co chtějí vyvážet? Mnoho Japonců se úžasně napakovalo na tom, že ještě za socíku šmejdilo po ruských časopisech a vyzobávali si zajímavé technické a jiné nápady a zadarmo je realizovali. Rusáci si tak nějak s tím nedělali hlavu a nic moc netajili a bylo jim to jedno. Dneska ale je těch možností daleko více, ruské weby jsou dostupné, překladače také a jen zírám co všechno na nich najdu. Mám asi 50, podle mne nejlepších webů, Sputnik a ruské weby jsou v popředí, Nová repubika také. Hochu proberte se.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  4. 10:52 hochu zlatý, vy jste se taky zasekl někde v minulosti. Oni vyvážet ropu a zemní plyn mohou, ale nemusí. Pokud Evropa nechce, Čína jim urve obě ruce jen aby jim ho Rusko dodalo. Samozřejmě Číňani jsou vychcaní a pokud by Rusko dodávalo jen jim, bude to monopol a šikmoočka bude chtít slevu a Rusové nejsou na nějaké vydírání zvědaví ani zvyklí, což je jediné štěstí Evropy. Co chtějí vyvážet? Mnoho Japonců se úžasně napakovalo na tom, že ještě za socíku šmejdilo po ruských časopisech a vyzobávali si zajímavé technické a jiné nápady a zadarmo je realizovali. Rusáci si tak nějak s tím nedělali hlavu a nic moc netajili a bylo jim to jedno. Dneska ale je těch možností daleko více, ruské weby jsou dostupné, překladače také a jen zírám co všechno na nich najdu. Mám asi 50, podle mne nejlepších webů, Sputnik a ruské weby jsou v popředí, Nová repubika také. Hochu proberte se.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  5. Rusko je nyní největším exportérem pšenice. Největší exportní artikly představují potraviny (obilí a maso) a produkty takzvané IT sféry.

   Smazat
  6. 12:45, já ve svém příspěvku někde mluvím o tom, co chci a odkud dovážet? Měl byste si zopakovat abecedu a češtinu. Možná lépe porozumíte smyslu vět.

   Smazat
  7. 10.52 Rusko je třeba už první ve výrobě a exportu obilí , hodně vydělává i na vývozu zbraní !!

   Smazat
  8. Ja např. Kupuji v cechach dovážené uhlí/orech ze Sibiře :D

   Smazat
 15. Pro 10:50 Dluh je dluh. A můžete si ho převracet jak chcete, prostě dlužíte někomu peníze. Rusko žádné dluhopisy nevydává, protože dluh snižuje a vystačí si se svým kapitálem. Už třeba proto, že na zbrojení vydává méně než desetinu toho co USA. A dluh USA v triliónech USD je nesplatitelný. Stát si půjčí, aby měl na výplaty zaměstnanců. Ale milionáři nejsou žádná charita. Ani ruští ani američtí, čeští - žádní. Pokud půjčí, chtějí peníze zpět. I s úroky, pochopitelně. A stát jim je dá. Třeba v podobě syrské ropy, v zajištění trhu tím, že přepadne cizí zemi, nebo donutí "spojence" kupovat jejich předražené zboží... Jsou různé způsoby. Takže USA žijí na úkor ostatního světa. I nás.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Triliony jsou to v anglosaských zemích.U nás biliony,čili o tři nuly níže,že ano??

   Smazat
 16. V Putinově okolí v Kremlu jsou už dva případy nákazy.

  OdpovědětSmazat
 17. Takže dobrý gazda je zaúverovaný až po uši do výšky 64 biliónov USD, biliónov - po európsky ,to je dlh komplet štátny a obyvateľstva. To je super ekonomika , bohovská, tak by som aj ja chcel fungovať:DD A čo vlastne okrem zbraní sa vyrába ešte v amerike?:D

  OdpovědětSmazat
 18. Jasne rusky rubeľ padá ako kameň a ukrajinská hrivna je 28 za USD a rubeľ za cca 80 za USD. Tie vaše čachre s kurzami mien, ovplyvňovaním mien a stanovovaním ratingov sú ako predvolebne prieskumy ktoré si tak isto strčte všetci za klobúk. Realita je úplne iná.

  OdpovědětSmazat
 19. Rusko má obyvatele,kteří jdou za Putinem a ví proč.

  OdpovědětSmazat
 20. Zmena postoja k pandémii nastala potom, čo primátor Moskvy Sergej Sobianin priznal, že známe prípady nákazy sú len povestným vrcholom ľadovca. .

  Moskva dnes 1482 nových případů, počet testů v Moskvě celkově 6877, počet stálých obyvatel Moskvy 12.8 milionu, opatření - děti od pondělí nepůjdou do školy, jinak nic.

  OdpovědětSmazat
 21. Šok v Paříži !
  Česká rodina popsala své dojmy z leteckého víkendového
  zájezdu do Paříže, přiložila fotografie a poslala je známému do zahraničí ve francouzském jazyce. Ten je ve strojovém
  překladu do angličtiny zveřejnil na internetu. Přečtěte si ve zpětném překladu do češtiny, co o svých zkušenostech Češi
  napsali jako komentář ke svým přiloženým fotografiím:
  "Ukazuje se, že moderní město Francie není podobné tomu, na které jsme byli zvyklí a které jsme očekávali. Letěli jsme tam nedávno na víkendový zájezd. Koupili jsme si ho proto, že byl velmi levný a dále proto, že jsme nebyli ve Francii již více než 10 let. Rozhodli jsme se oživit si dojmy, znovu vdechnout francouzskou romantiku.
  Skutečnost, že cena zájezdu v Air France byla velmi nízká, nás měla varovat, ale rozhodli jsme se zájezd přesto uskutečnit.
  Let byl v pořádku. Pak jsme nastoupili do vlaku, který nás dopravil do centra, a tam jsme zažili první šok: nejenže to bylo na severní stanici, která byla plná trosek, ale nebyli tam ani bílí Francouzi!
  Pak jsme se spěšně usadili u Sacré Coeur, kde situace, jak se zdá, je
  ještě horší. Když jsme šli dolů do metra, abychom se dostali k hlavním
  atrakcím, najednou jsme zjistili, že v dopravním prostředku jsme
  pouze jen my dva (já a moje žena) bílí. Byl pátek, asi dvě hodiny odpoledne!
  V Louvru, který je vždy plný diváků, turistů - nyní opuštěný, je kolem plno ozbrojených hlídek. Tito lidé se na vás dívají s podezřením a neodstraňují prst ze spouště. A to není obyčejná policie, ale skuteční vojáci v plné zbroji! Jak se ukázalo, Paříž žije v mimořádném stavu už téměř rok.
  Na ulicích obsazených migranty je plno obchodů, jejichž majitelé jsou uprchlíci. Odkud převážně pocházejí? Podíváte-li se se na jejich ženy, jsou většinou pokryté od hlavy až k patě, tedy muslimské.
  Pamětihodnosti kolem Eiffelovy věže jsou plné arabských hráčů, žebráků z celého světa a kapesních zlodějů.
  Byl to děsivý zážitek. Dokážu si představit, co se děje v Marseille a Calais, kde migranti již de facto stanovují vlastní pravidla. Ve Francii je občanská válka ve varu, to říkám. Proto doporučuji nechodit tam.
  Sbohem milovaná Francie!
  Panebože, nedopusť mít něco takového v České republice!“
  Pozn.: mírně jazykově upraveno kvůli snížené srozumi

  OdpovědětSmazat
 22. Fialo, nezapomeň teď na tom vašem sjezdu ODS rozšířit program o důležitý bod, a tím je vrácení 340.000.000.000,- Kč do důchodového fondu

  Důležitý bod je vrácení 340.000.000.000,- Kč do důchodového fondu, které si tehdejší ministr financí z ODS Klaus vypůjčil z důchodového fondu, na dobu 1 roku. Slovy: jednoho roku. To jste byli ve vládě ODS, s ODA a lidovci. Nejen, že jste důchodcům nic nevrátili za rok, ale nevrátili jste to ani za další 3 vlády premiérů Klause, Topolánka a Nečase. A žít z peněz jiných a nevracet, je na úrovni darebáků a vrcholného houmlesu, vyhnisů a vyžírek, které následující roky hrají mrtvého brouka, a není jim vůbec nic blbého.

  Věřím Fialo, že se jako poctivý modrý plotňák z Moravy, postavíš čelem ke svým věřitelům, tj. důchodcům, a společnými silami v ODS začnete splácet tyto peníze a vrátíte je během jednoho roku, tak jak to váš guru původně sliboval. Vrácením 340.000.000.000,- Kč přinese ODS víc volebních hlasů jak blbé žgryndy delegátů ODS na tomto sjezdu o demokracii, a že Babiš vzal neoprávněně dotaci 50.000.000,-Kč na Čapí hnízdo. To je 6.800krát méně, než si vypůjčila ODS tehdy od penzistů. A nezapomeňte na úroky z prodlení. To taky nebude žádných 20 korun.

  K tomu Ti dopomáhej celá členská základna ODS, Bůh a všichni, kteří tu ODS ještě volí, včetně těch, kteří z ní utekli jinam.

  OdpovědětSmazat
 23. Topolánek pak pokračoval dalšími více než 42 000 000 000, které slíbil vrátit, ale když k tomu mělo dojít, už tam nepronikl a vrátil kulový s mašličkou...

  OdpovědětSmazat
 24. Proč majitelé padělků nepřiznají, že jde o padělky? Protože by přišli o hodnotu, které všichni okolo věří.Centrální banka podvádí při tisku US dolarů. Kdo tyto dolary drží tvrdí, že má v rukách tvrdou měnu (stojící na dluhopisech). Ale má jen potvrzení dluhu na kterém USA existuje.

  OdpovědětSmazat
 25. Tak 100 let už se čeká na vítězství Ruska nad Amerikou a snad se toho vnuci mých budoucích vnuků dožijou. Ale dík za zábavný článek v této nudné době.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rádo se stalo. Příště určitě přijeďte také se sem pobavit.

   Smazat
  2. 23:09, vy neadorujete Putina a Rusko a přesto vás editovali? Toť!

   Smazat
  3. Možná se budete divit,jak rychle půjde vaše obdivovaná emerika do kytek.Rusko se zbavilo obligací made in USA,šikmoocí to podcenili ale snaží se ještě v Africe udat co nejvíce žabích kůží negrům,kteří si nakoupí televizory,auta,mikrovlnky,pračky....made in CHina a příjdou o nerostné suroviny.USA je v podstatě v kopru a geniální tah Putina,Elvíry Nabuliny a Rosněftu vlastně ukáže,že dolar držela nad vodou ropa arabášů a...a lži a války.Good bye america.Sweet dream.

   Smazat
 26. Rusko je nejlepší země světa s nejlepšími lidmi a Putin je genius

  OdpovědětSmazat
 27. Bože ten nadpis! Putin nic nerozpoutává. To by si mněl inteligentní novinář uvědomit. Kam až ta novinářská debilita klesla.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 28. "Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na trh diagnostický test, který dokáže během několika minut zjistit přítomnost koronaviru v těle pacienta. Test bude využíván v ordinacích praktických lékařů i v nemocnicích, uvedla firma."

  Právě v tomhle je její síla.
  Ano, síla USA je v reklamě a propagandě. Tři století kšeftů dovedly US k umění oškubat zákazníka a obelhat spojence. Některým úkazům se ale říká černé labutě a dojde při nich ke konfrontaci s realitou. Třeba koronavir.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.