Reklama

úterý 10. března 2020

Putin: Válka byla důsledkem Mnichovské dohody

Jan Urbach
10. 3. 2020  VašeVěc
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina vypukla II. světová válka v důsledku tzv. Mnichovské dohody ze září 1938, kdy Velká Británie a Francie zradily Československo. Řekl to v rozhovoru pro agenturu TASS.

Opětovně připomenul, že po této „dohodě“ došlo k odtržení československého pohraničí, na kterém se vojensky podílel nejen Berlín, ale také Varšava. Podle dokumentů měl Hitler Polákům pouze říct, aby do Československa neposlali armádu v ten samý den, kdy hranice překročil Wehrmacht. Západní státy nikdy podle Putina otevřeně neřekly, jak se v té době zachovali jejich představitelé. Ruský prezident řekl, že je důležité určit, jaký byl ve skutečnosti sled událostí. Připomenul, že Rusko odsoudilo tajný dodatek ke smlouvě Ribbentrop-Molotov a dodal, že Stalina můžeme hodnotit různě, ale nikdy se nechtěl s Hitlerem setkat tváří v tvář. Západní představitelé tak podle ovšem činili a polští představitelé měli s Hitlerem řadu setkání. Putin v tomto duchu v poslední době vystoupil již několikrát. Jde o nepochybnou snahu Ruska zabránit revizionistickému přepisování dějin.


85 komentářů :

 1. nelze než souhlasit.
  co na to přepisovači dějin?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nelze než nesouhlasit. Nevím zda to Putin tak skutečně řekl nebo ne, oni novináři občas vyberou jednu větu a následně kolem toho všechno zamlčí. A putin si obvykle dává pozor, aby neřekl nic nepravdivého.
   Válka by vypukla pravděpodobně i bez Mnichova, ale asi byla jiná. Němci se na válku usilovně připravovali. Chtěli získat svůj větší Lebensraum. Nechtěli být sevření mezi Ruskem, Francií a Anglií ( v principu stejný důvod jakou u WW1 umocněný krizí a reparacemi). Zkusíme jiný scénář....
   V Mnichově se nic nepodepíše. Nepokoje v Sudetech sílí, hraničí to s občanskou válkou, Poláci a Maďaři (menšiny) se připojují k sudeťákům, Německo jde ochránit své soukmenovce. Francie a Anglie opatrně diplomaticky reagují a následně vyhlašují Německu válku. Ovšem vzhledem k nízké podpoře svých obyvatel zůstávají u Sitzkriegu. Na východě se možná zapojí s pomocí SSSR, ovšem uvázne v bojích s Poláky, kteří vnímají Rusy jako největší nepřátele atd. Rumuni, Maďaři, Bulhaři, Albánci, Italové, Španělé - všichni jsou s Německem proti SSSR. Kdo zbývá Krávovství Jugoslávie Ovšem s chorvatskou pátou kolonou....

   Tyhle předpovědi válek jsou hezky znázorněny ve Švejkovi s koncovým dodatkem, že není chyba Švejka, že to tak nedopadlo.
   Tak nevím, jsem přepisovač dějin, nebo ne?
   j.

   Vymazat
  2. To nic nemění na faktu, že Mnichovem to reálně začalo.

   Vymazat
  3. 14:07, ono to začalo smlouvami ve Versailles a ponížením Německa. Pak následoval krach na burzách a velká ekonomická krize. To byl ten spouštěč, od něhož už byl jen těžký návrat.

   Vymazat
  4. Samozřejmě, že Británie s Francií byla připravena event. vzniklou válku kvůli sudetoněmeckým nacistům hodit na naší hlavu. Proto je nesmyslná úvaha některých, že jsme i po velezradě Západu na nás měli jít do války. Ale to stále nic nemění na skutečnosti, že lordstvo Británie s královskou rodinou a rodina Kennedyů, Petainovci a ne sami stáli za Hitlerem a že ho dokonce "ponoukali" proti SSSR. I proto nehnuli ani brvou, když Hitler přepadl Polsko, které se samo jako nacistické projevilo již předtím (1918...) vůči rodícímu se SSSR a chovalo se na dobytém území s bestialitou, kterou jsme v protektorátě ani my nepoznali. 2. světová válka vznikla s podporou Británie a Francie a skutečnost, že se pak tyto země staly samotné obětí Německa na tom nic nemění. Bylo to prostě "kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá". A tak snaha Británie a Francie likvidovat SSSR skončila válkou Hitlera i proti nim a Británie a Francie musela změnit stranu, na které válčila.
   Stejně ale i dnes opětná válečná tažení jsou namířena proti Rusku, jako dědici SSSR. Zase ta potřeba "Lebensraumu", ta potřeba si nakrást, vyrabovat bohatství Ruska, žene diktaturu kapitálu Západu do nových válek, tedy žene své občany na lidská jatka, do konání bestialit, genocidy, výroby migrantů. Války, války a zase války, to je to co drží kapitál u moci, humanita kapitál ničí. Proto humanisté jsou pro diktaturu kapitálu zločinci, kteří jim nepřejí zabíjení druhých pro zbohatnutí. Humanisté styďte se!

   Vymazat
 2. Vidime uz po staleti ze nejaky vypatlany ynteligenti ,profesori si vymysleli humanismus a demokracie atd.,ktery musi bej za kazdou cenu..A psali o tom tluste svazky, poradali konference a symposia a Ligu narodu a dnes OSN a kazdymu to vnucovali jako patent na rozum az to skoncilo vseobecnym silenstvimm,kde se mohli vznesene a nekonecne vyzvanit a bejt slavny..Toho nemeli nikdy dost az pak nektery skoncili s tim vsim v koncetraku nebo gulagu atd..
  A nechapali a nechapou dodnes..
  FANATIK je predevsim parazit na svem zacatku, ktery se prizivuje na frazich a vytvorech jinych. Lenin naprikad parazitoval na Marxismu a vse jine odmital..Ve jmenu toho ..
  A pak prisly nepredstavitelne hruzy a tragedie..Ve jmenu humanismu a demokracie taky samozrejme..Vsecko se hodi..
  Dobry priklad je dnesni "ekonomika'/to neni jiste spravnej nazev/..Kdyz se neco stane vsichni fanatici krici, ze za to muze Free market. Tim se "chytre" zbavili zodpovednosti za cokoliv..A vlady jim dodavaji triliony .Neexistuje zadna mena , vubec nic o co se oprit. Vsechno je ve vichrici udalosti. Neni zadny zaklad nikde a niceho..Tak kleci na kolenou a zbozne ziraji na noveho vsemocneho boha Market a obavaji se a tresou strachy co ten novy buh strasneho udela. netusi co bude za 5 minut..Vykrikujou predpovedi a ten co neco uhodne je nachvilku Duch Svaty a je treba musi se take jemu vsichni klanet a zboznovat..A udelat co rozkaze, bez ohledu na nasledky..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skoro jsem váš popletený guláš přečetl celý, ale se značným úsilím !! Zkuste to ,prosím po sobě ještě jednou přečíst !!! Kapitalizmus je zlodějský, prolhaný režim, který stojí za všemi minulými a současnými válkami .

   Vymazat
  2. A ještě trochu obecněji, Tondo: Odvěká lidská nenažranost a touha po moci jsou tím zlem. Různé ideologie a režimy jsou jen nástroji. Kapitalismus snadno nachází dostatek lidského materiálu, komunismus naopak dojel mj. na nedostatek lidí použitelných pro své cíle - takoví lidé nejsou a nebudou.

   Vymazat
  3. 13:55 Patříte mezi mnoho lidí,kteří si neustále pletou komunismus(společenský systém)se socialismem.Komunismus nemohl na nic dojeti,neboť nikdy a nikde nebyl,není a nebude.Socialismus se ale po zkušenostech lidstva s kapitalismem bude stále vracet.i když to již nebude socialismus sovětského typu.Je to systém,který neprohrál válku,ale pouze první bitvu!

   Vymazat
  4. 14:46 Komunismus je čirou utopií a nikoliv nevinnou jen proto, že nikde nebyl realizován. Mi už nikdo nic nenakecá, zažil jsem tzv. reálný socialismus (a vůbec si nemyslím, že všechno bylo špatně), poznal jsem i pár raritních nefalšovaných komunistů, a také mohu hodnotit posledních 30 let po řízeném předání (či přesněji prodání) moci v roce 1989, kdy jsem pro změnu potkal řadu nefalšovaných hajzlů. Ale války a utrpení byly za všech režimů, byť v éře kapitalismu přišly (se zneužitím vědy a techniky) ty nejhorší. Čistý trh je rovněž utopií, protože působí zase ten prokletý lidský faktor - na realizaci ideology vysněných systémů není dostatek příslušně smýšlejících a konajících lidí. Vždy budeme hledat rovnováhu mezi extrémy, pokud ty extrémy přežijeme.

   Vymazat
  5. 19:20, něco jako komunismus existoval krátkou dobu po válce v některých kibucích v Israelu.

   Vymazat
 3. Nekonecna tragedie je sousedit s germany vseho druhu. Hned zatim jsou polaci, jakmile se osamostatni jsou hurikany tragedii a bez konce na obzoru .
  Pres tisic let utoci na vychod a na zapad, kdyz ten se stava jejich sluzkou..A zacne vsemozne pomahat na zniceni vychodu..Potom se porazene staty jako Fan-cie a britove vyhlasi za vitezne mocnosti se jede se dal..Kam ? To kazdej vidi..ALE.
  Je s podivem ,ze se nikdo nepta /asi taky nesmi/,
  PROC CLENOVE NATO A VELITELSTVI NATO a EU/USA souhlasi s tim, aby Al Qaeda a dalsi teroristicke armady se staly soucasti NATO a spolu s Tureckem ,clenem NATO, kdy spolecne tyhle spojene armady /Turecka a Teroru uz jsou to same ?/, prepadali, masakrovali a okupovali Syrii /predtim Lybii atd. a jeste Jemen/ pres 9 roku..
  Vysvetleni nikde.
  Stala se mezitim tajemstvim, ze Svetova valka proti teroru vyhlasena v 2001 clenem NATO , USA , Valkou v zajmu TERORU pro teror a spojenectvim a vzajemnou pomoci NATO a vsech teroristu na svete ?? Nikdo se nepta asi se to taky nesmi..
  Mezitim kdyby nadsena Merkel si vzala domu nekolik tisic OBOHACOVACU stala by se miliardarkou daleko bohatsi nez Soros a Trump dohromady..Aspon to tvrdi, ale nebere.
  Pouze na nas...V Germanistanu vypukly velke demonstrace , protoze afroarabu vsi multikultury a kulturni korekce EU stale nemaji dost. Uz od let 60. si nabrali jenom turku 8 milionu a vetsinou islamskych fanatiku .To snadno staci na okupaci jinych mensich statu jako Belgie, Holandsko , Cesko atd..Ani zbrane nepotrebuji ,kdyz se pro ne zrusili hranice , neni tak co branit.. Protoze kdo jim a dalsim milionum v EU vladne neni zadna vlada EU, ale Erdogan a dalsi experti/teroriste na zniceni sveta..!!!!
  V demokracii bezpochyb uchopi vladu vzdy nejhorsi a nejvic nepricetny hystericky fanatik..
  Tak jsme skoncili vsichni jako rusove...Opravdu ?
  Vedeni EU masochisticky vita , ustupuje a predava vladu Islamu, a zaroven sadisticky vyhrozuje ekonomickym a jinym znicenim vsem vladam a populaci clenskych demokratickych statu , obrovskymi gigantickymi pokutami a dalsimi sankcemi ,/ uplne jako na Rusko a Putina..!!!/.
  Neco jako Hitler ??

  OdpovědětVymazat
 4. Pocem, vidi nekdo rozdil mezi 15.breznem 1939a dalsimi nasledky a dnesnim breznem 2019 ?
  Mimo to turecka ekonomika je na zhrouceni nezamestanost stoupa a tak proc neco z 8o milionu nedodat do EU..
  At se staraji..
  Do Australie ma kazdy pravo emigrovat bez omezeni a tak pocty nevylecitelne nemocnych a, invalidu atd stoupa. Tito pak maji narok na vsechno a jeste vice..A nemaji nikdy dost.
  Tak napr. i nemocnice se proplnuji a mistni musi nekoecne cekat na osetreni..To nikomu nevadi.
  Jsou snad nejaky mistni ,uprchlici z Islamu nebo co, kteri musi dostat lidska prava bez diskriminace a rasismu..??Nejsou ...

  OdpovědětVymazat
 5. Mnichov byl sice jedním z kroků, který vedl k válce, ale pokud by Rusko neučinilo pakt s Německem, žádná válka by nejspíš nebyla. Ačkoliv kdoví, protože Hitler měl Rusko při nástupu na Francii blokované Polskem. Ovšem teprve po paktu M-R si byl zcela jistý a to byl ten kohoutek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemelte nesmysl..))
   Ada jiz pri prevzeti moci mel v planu utok na slovany..))
   Je dost zaznamu z adovych projevu..))

   Vymazat
  2. Válka by byla,protože emerická lobby podporovala masivně Hitlera a jeho válečné úsilí,který mělo vést k napadení SSSR....To jsou holt dějiny,který žádný havloidioti NEPŘEPÍŠE!!!!!

   Vymazat
  3. Hned vlevo na pruhu s reklamou máš knihuKdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina. Kdyby sis ji přečetl, tak bys takovou pi.ovinu nevypustil. Vysvětluje celý sled událostí od nástupu Hitlera k moci a kdo jej financoval a řídil. Chce to číst něco jiného než Blesk.

   Vymazat
  4. 05:59 Hitler na základě Mnichova usoudil, že Anglie a Francie pro Polsko nehnou ani prstem, hly akorát hubou a byl z toho sitzkrieg. Stalin by musel být padlej na hlavu, aby šel kvůli Polsku proti Hitlerovi, co by tím získal?? Válku o dva roky dřív. A Wehrmacht by nastupoval k útoku o několik set kilometrů blíž k Moskvě. Tudíž logicky hájil zájmy své země, to už dneska pomalu nikdo nezná.

   Vymazat
  5. Pan Putin má pravdu. Když se vyjednával Mnichov tak letěl Chamberlein za fűhrerem letadlem. Mělo to nejvyšší prioritu. Západ s ním podepsal jednu z nejhanebnějších smluv moderních dějin a do dneška se za to neomluvil. Když se v roce 1939 vyjednávala spojenecká smlouva mezi Anglií a CCCP, /která by válce zcela jistě zabránila/ tak Angličané našli ten nejpomalejší parník a vyslali delegaci bez kompetencí, to vše přesto, že bylo zjevné, že Hitler v září napadne Polsko. Priorita ovšem v tomto případě jaksi chyběla. Rusům bylo jasné, že Angličani čekají, že po Polsku vletí na Rusko a nějak to dopadne. Na základě toho všeho podepsal pakt s Hitlerem, bezmála rok po Mnichovu. Vyčítat mu to, je čiré pokrytectví, zejména za strany Anglie.

   Vymazat
  6. Dovolím si nesouhlasit, protože Anglie podepsala několik smluv sněmeckem stejně jako Francie a Polsko dávno před R-M. Válka ve Španělsku ukázala jak moc se Anglii a Francii nechce válčit za cizí zájmy. Zabrání Rakouska a pak Československého pohraničí a 15.03. 1939 i okupace zbytku Čech. To jsou jasné znaky Německé nastávají agrese vůči ostatním státům. Kdo četl Hitlerovo "veledílo Můj boj" před rokem 1938, tak musel tušit co bude následovat.

   Vymazat
  7. 7:46, co měl Hitler v plánu, to je vedlejší. Důležité je to, co mu umožnilo ty plány realizovat. Válka byla sice už nevyhnutelností, ale tím, že Stalin chtěl získat čas k přípravě na obranu a předpolí k obraně centra před postupem evropských armád pod vedením Německa, tím otevřel Hitlerovi stavědla k útoku na Západ, kde Hitler získal zdroje k útoku na SSSR. Válka na území SSSR nikoho nezajímá, pouze z hlediska ztráty živé vojenské síly, ale útok Německa na Francii, Belgii, Holandsko... to Rusku nikdy nikdo neodpustí.

   Vymazat
  8. 10:10
   Blábolisto, co měl Hitler v plánu je klíčové, stejně jako co měl v plánu západ, když mu nechával volnou ruku k agresi jako na běžícím pásu. Bez M-R by Hitler stejně své plány uskutečnil, zadruhé SSSR bylo západem zcela odmítnuto, žádnou mírovou dohodu s ním uzavřít nechtěli, proto se SSSR logicky zařídil podle sebe. Protože pochopili, že jsou v tom sami. Že si na západě vyžrali svou hloupost, zbabělost a proradnost je jejich problém.

   Vymazat
  9. 14:19, já přece netvrdím, že podhoubí války leží čistě na Rusku. To bylo založeno těsně po té první, které vedlo ke zbídačení a ponížení Německa. Taktéž netvrdím, že by v žádném případě válka nebyla, to se nedá odhadnout. Velmi pravděpodobně ano, protože vše k tomu vedlo. Přesně tak to vyhodnotil Stalin a v té době se všichni evropští politici třásli jako osiky. Já jen tvrdím, že tím stavědlem, které povolilo, byla smlouva SSSR - Německo, aby od sebe odklonili první nápor a připravili se na válku. Taktéž netvrdím, že to bylo špatné nebo zrádné, protože v opačném případě by všechno dopadlo jinak a Hitler by zabral skoro celou Eurasii.

   Vymazat
  10. AD 5:59. SMLOUVA RIBBENTROP - MOLOOTOV VZNIKLA V OKAMŽIKU, KDY V. BERITÁNIE ODMÍTLA UZAVŘÍT SMLOUVU SE SSSR O VZÁJEMNÉ POMOCI PŘI NAPADENÍ Hitlerem. Zde již "byly kostky vrženy". Odmítnutí protihitlerovské koalice V. Británii přivedlo Ribbgentropa do Moskvy a k bleskové dohodě. Idiotsky se zachovala Brinánie v Mnichově a pak v okamžiku, kdy odmítnutím porihitlerovské koalice (jednání probíhala po okupaci Německa ČSR - vzniku protektorátu) dala signál Německu, že proti němu do války nepůjde. Ostatně je známo, že Churchill v protisovětské politice pokračoval na jaře 1945, kdy vedl jednání s jednotkami SS o přezbrojení a obnově tažení proti SSSR. Ale to bylo moc na Roosevelta, navíc běžela válka proti Japonsku, ten přece jen neměl povahu gaunerského podrazáka a Churchillův plán nepodpořil! Británie a její premiéři se chovali jako koloniální velkomožné panstvo - ostatně velice podobně jako hitlerovský nacismus, byli to oddaní sluhové diktatury kapitálu. Churchillova manželka v životopise svého manžela líčí jako samolibého domýšlivého poskoka imperialismu.

   Vymazat
  11. 5:59
   Trochu jsem se zajímal o dobu před druhou sv. válkou. No byl již připraven útok na ropná pole SSSR směrem od Iránu. Pravdou je, že Hitler nějak asi nepochopil situaci. Celkem jasně dal možnost Británii aby se k němu připojila - když zdržel útok na Anglické síly na Francouzském pobřeží. Jenže to už nabyl vůdcem malé velké Británie velký diplomat čembrlejn ale CHurchil.
   Takže Hitler pokračoval v útoční na VB a tím oddáli přepadení SSSR. A kdyby nebyl útočil na SSSR tak kdes by i v VB úřední řeč Němčina.

   Vymazat
 6. netáraj - príčinou vojny bolo východné Prusko - Nemecko malo v prenájme železničnú trať na jeho zásobovanie, a aj požiadalo Poľsko, aby mu bolo dovolené postaviť dialnicu, ktorú by využívali aj Poliaci, bolo odmietnuté, ďalej požadovali, Nemci, aby im bol daný prístav Gdansk, ktorý bol vtedy pod medzinárodným dohľadom, a podľa dohôd im mal byť navrátený, Poľsko - vzniklo 11.11.1918 - v tej časti, ktorá po druhom delení pripadla Rusku, porazila pod Warszavou Tuchačervského vojská, a donútila Rusko k jednaniu,Trockij - Bronstein - dojednal hranice na tzv. Curzonovej línii, a po ukončení bojov, Poliaci ako vždy, zaútočili a zabrali časti územia Bieloruska, a Ukrainy. Po odmietnutí Poľskom a následne uvaleným embargom zo strany Západu a istej organizácie, Nemci porušili dohody - vyhlásilo Poľsko čiastočnú mobilizáciu - august - s tým, že anektujú východné Prusko a Nemecko nebude schopné a nebude mať odvahu zaútočiť, preto sa Poľsko vzdalo spojenectva s Nemeckom a rýchlo uzavrelo dohody s Francúzkom a VB, uvedený pakt - Nemecko muselo zaútočiť, aby obyvateľstvo vo vých. Prusku nehladovalo, a použilo rovnakú rétoriku ako v prípade ČSR, takže, ako hovoríme že vojna začala Mníchovom, je to tak, scenár bol v prípade Poľska rovnaký, cesta na Východ sa otvorila, CCCP rozhodne nenapadol Poľsko, lebo v tom prípade by sa muselo k agresorom priradiť aj Slovensko, a to v prípade, že by sme to uznali, je nebezpečné pre nás samých a aj pre Česko, Těšínsko, Poľsko pri porcovaní ČSR napadlo Slovensko, zabilo cca 460 a vyhnalo 5000 ľudí, nasledne ich Slovensko získalo späť, a o tom pakte, v danú dobu nevedel poriadne nikto, Poliaci verili, že útok Nemecka hravo ustoja, ich armáda bojovala podobne ako v r. 1918 - po útoku Nemecka, keď bolo zrejmé že je koniec, poľská vláda ušla cez Rumunsko, a na nótu CCCP čo s obyvateľstvom na územiach ktoré predtým Poľsko vierolomne zabralo, nereagovalo, vosjská CCCP sa zastavili na čiare dohodnutej lordom Curzonom, po II. svetovej Posku bola vrátená Nmeckom zabraná aj druhá časť, ale napriek tomu sa Poliaci hádali s ČSR a aj s CCCP o hranice, cheli to, čo ukradli v 1939 späť, až do r. 1953 keď rokovania ukončili jalové hádky. Dnes si Poľsko opäť pripravuje pôdu pre útok na Ukrainu a Boielorusko, preto zbrojí, nechce Ukrainu v NATO, USA za chrbtom a územia predtým patriace -sic - chce späť - tak kto zapríčinil vojnu ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bělorusové mají zájem vstoupit do jednoty s Polskem. Bude-li nevyhnutelné, klidně se sloučí do jednoho státu. Jako ochrana před Ruskem. V Bělorusku podle posledního průzkumu považuje většina obyvatel kontakty s Ruskem za toxické. Obzvlášť mladí Bělorusové. Rusů je v Bělorusi málo, zato Poláků spousta. Nebylo tomu tak vždy a kdy se to obrátilo, nevím. Možná v souvislosti se západní štvavou propagandou, sankcemi apod. Nejsou na tom sice tak jako Ukrajinci, kteří Rusy (národ ne politiku) mají v mnohem menší oblibě než my, ale procento stoupá.

   Vymazat
  2. 10;17
   No jsi vyčetl na Balících listech nebo u pornoJandoPutnovo domky míru???!!!!

   Vymazat
  3. 12:32, vůbec nechápu, proč se tady uveřejňují ta vaše hloupá a urážející invektiva, ani si nevzpomínám, že bychom si potykali, ale četl jsem to v ruském tisku, pokud vás to zajímá.

   Vymazat
  4. Kde, ty lháři? V "ruském tisku" co vydává Radio Svoboda na pražském Hagiboru? Dej link, trollíku, nebo mlč.

   Vymazat
  5. 17:22, já to pro vás nebudu vyhledávat, ale ohledně vztahů Ruska a Běloruska je článků v ruském prostoru plno. Bělorusko omezilo výuku ruštiny a vysílání ruských kanálů. Najíždějí na ukrajinskou kolej. Nedávno, když se nepohodli kvůli ropě, byl běloruský tisk zamořen články se skoro stejnou rusofobií jako na Ukrajině. Zatím to jde víc shora, ale to bylo na Ukrajině taky a dnes si nemůžou přijít na jméno. Poláci si na Ukrajině ani neškrtnou, zato v Bělorusku mají poměrně vysoký kredit. To jsou fakta a dávno známá. Nechápu, že to nevíte. Tím samozřejmě nechci říct, že tam jsou Rusové nenáviděni. Jen to není už ten fakticky jednolitý národ jako kdysi, i když v Bělorusku je ruština (dialekt) mnohem rozšířenější než na Ukrajině.

   Vymazat
  6. A teď tu o tom,že amiokupant je MÍROTVORCE A ŽE HAVEL NEUDÁVAL!!!!!☺

   Vymazat
 7. Pan Putin má naprostou pravdu.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasit musí každý trochu informovaný člověk. Důkazů je tolik, že se NEDAJÍ zatajovat i když masmédia masírují každodenně o opaku.

   Vymazat
 8. 5:59 Měl byste pravdu, pokud by Rusko chtělo spáchat harakiri, nemuselo uzavírat pakt s Německem. Ovšem v kontextu s po staletí trvajícími snahami západu Rusko zlikvidovat na řadu malých státečků a kvůli surovinám a území z nich udělat otroky, jim nic jiného nezbylo. V podstatě totéž dělají dneska, když říkají něco v tom smyslu "K čemu nám bude svět, když nebude Rusko", čímž jasně a zřetelně dávají najevo své odhodlání bránit se do posledního vlastence. To jenom hloupí evropané si necháme kálet od kdekoho na hlavu, tu od Ušáků, tu od Erdogana, tu od muslimáků, od globalistů, tu od svých vlastních vlád. Už dneska je naprosto jasné, že Rusko tu buď bude a nebo tu nebude nic a nelze se jim vůbec divit. Potřebují jen klid na práci a historicky se jim možná ta šance nyní otevírá a svět by mohl být lepší a ne plný válek, podvodů, lží a nenávisti.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 9. Velká Británie a Francie zadržovaly nacistické Německo a Hitlera na úkor svých demokratických spojenců tak dlouho, dokud jim to hrálo do jejich plánů a přinášelo byznys. V roce 1938 Hitlerovi hodili kostičku Rakouska a Československa.
  Ještě v roce 1941 se těšili na Drang nach Osten.
  /potom už pochopili.

  OdpovědětVymazat
 10. Současné "Rusko" je jediná možnost, že nás opět snad zachránění před, už PO STALETÍ ZLOČINECKÝM ZÁPADEM. Bohužel tento západ, celý východ po II. SV postupně velmi chytře a účinně ohloupil, prý potřebnou „svobodou a demokracií“. Přitom samozřejmě velká demokracie je demokracie právě pro zločince. Proto maximálně je stále více kritizován nejlepší tehdejší systém, který samozřejmě právě samozřejmě omezoval zločince, ale hlavně úplatky, které jsou v tomto kapitál-ismu i miliardové a to je právě „svoboda a demokracie“ :-)

  OdpovědětVymazat
 11. President Putin má naprostou pravdu vše je zdokumentované a přepisovači dějin jen lžou.

  OdpovědětVymazat
 12. Tedy jistě Mnichov byl tím startovním výstřelem k 2. světové válce. Ale předcházely roky příprav od nástupu Hitlera k moci. Zopakujte si, komu se "idee" Adolfa Hitlera celkem zamlouvaly a brousili si zuby, že se také obohatí na úkor druhých? Tedy přeborníky v nacismu a antisemitismu byli Poláci, také se hned domlouvali s Hitlerem osobně. To se líbilo i pobaltským zemím a tak také spěchali si zahajlovat do Berlína. A víte, že i Slovákům se ty "idee" zamlouvaly, Hlinkovci se bratřili s německým nacismem jedna radost. Maďaři ve svém snu o Velkém Maďarsku se viděli jako mocnáři Balkánu. Chorvaté - ustašovci, ti si vzali mustr z SA a SS a nedávná agrese proti Srbsku ukázala, že je sny pronásledují dál a jen nacisty z Berlína nahradili Amíci. Itálie, Francie, Británie, Španělsko, Portugalsko, to všichni byli jeden kamarášoft s Hitlerem- Také Finové, Norové, Švédové jen pilně Hitlera vyzbrojovali. A kdo zbyl? Řeci, Srbové, Češi, snad Dánové a Holanďané a národy SSSR.
  Tak kdopak byl vítězem nad nacismem a 2. světové války na Evropském kontinentě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mnichov nebyl startovním výstřelem. Daladier a Chamberlain nemohli vědět, že to Hitlerovi stačit nebude, a že to byl pro něj jen test na ochotu Západu postavit se Německu. I když mnoho lidí v Evropě to vědělo, oni to nevěděli.

   Co se týká Česka, a tím spíš pohraničí (tj. tzv. Sudet), to by signatáře z Anglie a Francie netrápilo ani dnes. V čase M-R, kdy Hitler schramstnul celé Čechy a Moravu, a zbytek Evropy se bázlivě krčil v koutku, už bylo jasné, že válka bude. Ona by byla i bez dohody M-R, ale tohle ji ulehčilo a v podstatě zrychlilo. Tato dohoda vznikla kromě jiného i proto, že se zbytek Evropy nedokázal dohodnout. V této fázi dost negativně zapůsobilo Polsko.

   Vymazat
  2. Češi pilne do posledných dní zbrojili pre Wermacht -

   Vymazat
  3. 13:47, každý v okupační zóně šlapal pro okupanty a jejich válku na východě.

   Vymazat
  4. Češi byli jeden z nejpopravovanějších národů okupované Evropy. Nezapomeňte, že sem Hitler musel poslat muže č.3 nacisitické hierarchie Heidricha, aby tu udělal krvavý pořádek. Tak nedělejte ze všech Čechů kolaboranty. Pro Hitlera makali z donucení pod trestem smrti!

   Vymazat
  5. 17:27, nikdo netvrdí opak, ale vzhledem na to, že slovanské národy SSSR žijí také v Evropě, dovolil bych si tvrdit, že tím nejdecimovanějším národem byli obyvatelé Běloruska. Tam padl každý třetí. Samozřejmě i na Ukrajině a v Rusku, ale Republika Bělorus nesla největší ztráty.

   Vymazat
 13. Pan Putin řekl ohledně MNICHOVSKÉHO DIKTÁTU 1938 PRAVDU Chamberlein a spol. se zachovali jako papaláši koloniálních mocností... KDY ŘEKNE někdo PRAVDU O CHAMBERLEINECH 1989 - o "demokratech" GORBAČOVOVI, OPILCI JELCINOVI, O HAVLOVI a spol.?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo chce tak pravdu zná. Bohužel je spoustalidí,institucí a veřejných médií kteří za peníze LŽOU !

   Vymazat
  2. Ta pravda byla řečena. Ale jak je známo, tak zatímco lež je dívka snů, pak pravda je děvka, která se nechce prodávat ... a nikomu se nelíbí.

   Vymazat
 14. Hitler a jeho pomahači si hráli s ohněm a spálili se. Dnes se situace opakuje a připravované cvičení USA a poskoků z NATA v Pobaltí nic dobrého pro Evropu nevěští. Výrok pana Putina je jasný, stručný a pravdivý, není co dodat.

  OdpovědětVymazat
 15. Ano, za rozpoutání 2. světové nesou vinu i ti, kdo cíleně a vědomě umetali hitlerovskému Německu cestu na východ! Ostatně stejně jak to titíž činili i před tou první světovou.
  Netušili(?) však, že Hitler se z té první poučil v tom, že Německo nemůže dost dobře válčit na dvou frontách.
  To proto po anšlusu Rakouska a okupaci ČSR tito šiřitelé světového "dobra" nechtěně skončili jako jeho protivníci, které Hitler chtěl eliminovat ještě před svým Drang nach Osten.

  OdpovědětVymazat
 16. Jasně, že Chamberlain, Halifax, Daladier, Bonnet a tady ta sebranka je spoluodpovědná za válku. Jenže jde o to, že Chamberlain v Británii a Daladier ve Francii jsou v Británii i ve Francii předmětem pohrdání a posměchu za to, jak Hitlerovi v Mnichově naletěli, a asi málokoho v těchto státech by napadlo hodnotit jejich "mnichovanskou" politiku příznivě. Stalin s Molotovem jsou ale v Rusku stále vyzdvihováni a obdivováni, a na pakt Ribbentrop-Molotov se v Rusku málokdo dívá, jako na "ruský Mnichov", kde tihle dva sehráli podobnou úlohu jako Chamberlain s Daladierem v Mnichově v r. 1938. A v tomhle rozdílném postoji je jádro pudla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (16:26):
   Oba jmenovaní sovětští činovníci do poslední chvíle ve Společnosti národů i v bilat. kontaktech usilovali o to, aby byla vytvořena protihitlerovská fronta. Nevznikla! Asi dobře víte, proč.
   Už zde (na webu NR) o širších souvislostech s podepsáním tzv. paktu M-R napsal podrobnější článek autor Brand. A ten docela příznačně označil onen pakt za akt krizového managementu.
   V situaci, v níž totiž bylo nade vše jasné, proč a kam Hitlera politický Západ (vlastně anglosionisté s podporou zrádné Francie) tlačí, hrál Sovět. svaz už jen o čas, který mu zbýval a který potřeboval k tomu, aby horečně budoval svou obranu.
   Je v tom ten (vele)jemný rozdíl.
   Totiž v motivaci, se kterou velcí účastníci předválečného dramatu jednali (mj. i o nás) a se kterou pak sepisovali mezinár. smlouvy.
   Jedni s cílem využít Německo pro špinavou a krvavou práci, ti druzí s cílem jak jen oddálit nevyhnutelný střet s ním.
   Nevím, proč by za to dnešní generace Rusů měla oba své představitele odsuzovat.
   Ale to vy budete jistě vědět líp ...

   Vymazat
  2. To je obrovský omyl srovnávat Mnichovskou velezradu na občanech Světa s paktem Ribbentrop-Molotov. Ten pakt byl důsledkem Mnihova. Nebýt Mnichova, nebyla by okupace ČSR Německem, nezmařila by Británie jednání o protihitlerovské koalici a nevznikla by dohoda Ribbentrp-Molotov. Za 2. světovou válku a 60 milionů jejich obětí, také za holokaust a 300 tisíc obětí ČSR jsou odpovědní V. Británie, Francie, Německo, Itálie. Z toho se nedá vylhat žádnými novodobými konfabulovanými konstrukcemi. Jmenované země nesou plnou odpovědnost, ony jsou těmi válkurozpoutavšimi zeměmi. A proč tak jmenované země jednaly a daly na pospas ČSR a pak Polsko? Protože se potřebovala diktatura kapitálu, které sloužili velezrádci lidstva Chamberlain, Bonet, Daladier....Hitler zbavit SSSR. To představovalo pro diktaturu kapitálu smrtelné nebezpečí a navíc se skýtala naděje, že si světový kapitál nakrade z bohatství SSSR. Kde se stala chybička, že do jámy, kterou organizovaný zločin kopal pro SSSR sám tam spadl? Nyní má snahu "svoji chybu" napravit novou světovou válkou - kolik myslíte desítek či set milionů lidí klidně kapitál nechá odpravit, jen když se bude moci obohatit?
   U nás dnes malá prdlačka - koronavirus - a hned slyšíte ze všech stran kapitalistický jásot, jak si na epidemii namastí kapsy - a mrtví, co je jim do toho, oni se o sebe postarají. Ale ten optickosubmikroskopický objekt může pěkně s diktaturou kapitálu také zatočit - a na Svět sestoupí mír. Vím, je to idealismus, dnes lidé odhodlaní bojovat proti masovým vrahům, jak tomu bylo po 2. světové válce, vyhynuli. A z toho těží kapitál: lidé nechtějí mír, tak ať mají co si přejí - válku!

   Vymazat
  3. 16:26, kde jste vzal, že v Rusku obdivují tu smlouvu s Německem? To je úplný nesmysl. Rusové bez problémů už dávno připouští, že to byl jeden z mnoha kamenů na vahách válka/mír. Jim se jen nelíbí, že se odvrhlo vše ostatní a nechal se v tom jen Stalin. Dokonce už ani Hitler a Německo ne, Stalin. Stalin začal válku. Kdyby ne Stalina a Rusů, válka není.

   Nechutná primitivní zbabělost.

   Ten úplně první a nejzávažnější balvan byl navalen těsně po 1.světové válce ve Versailles a Compiène. Už tehdy mnoho moudrých mužů říkalo, že tímto paskvilem se jen zadělalo na válku další a ještě hroznější. Mnoho z nich to dokonce velice přesně odhadlo na 20 let koupeného křehkého míru. Stejně tak se odhadovalo, že spouštěčem bude velká ekonomická krize, což se stalo. Vše ostatní, zbabělost evropských politiků, jejich nekompetence a chamtivost, téměř neuvěřitelná spupnost, rozpínavost a válkychtivost Polska, které jen toť nedávno začalo existovat po stopadesáti letech neexistence, spousta dalších dohod, a na úplném konci dohoda M-R, kdy SSSR hodil na všechny ty šmejdy cynický bobek, tohle vše vedlo k válce.

   A ještě znovu k tomu "obdivu". Stalin byl vrchní velitel státu, který vyhrál válku. A kdyby jí nevyhrál, dnes tady spolu česky nekomunikujeme, pokud bychom vůbec komunikovali. Molotov je vzpomínán jen v historických souvislostech, Stalin je navzdory své kontroverzi, víceméně akceptován. Akceptován jako významná historická osobnost Sovětského Svazu, ne oslavován.

   Takže na závěr. Rusko přece nemůže za to, že se Němci zbláznili a kromě napadání států vymlátili i významnou část židovské populace Evropy. Nemůže za to, že Polsko v podstatě nivelizovalo dohodu o vzájemné pomoci SSSR - Francouzská republika, nemůže za to, že Britové a Amíci dělali s Němci byznys jako najatí skoro do samotného počátku války, nemůže za to, že odporná chamtivost signatářů dohod ve Versailles v podstatě Německu zlomila páteř, nemůže za to, že si Francouzi nedokázali odpustit demonstrativní ponížení Němců, stejně tak nemůže za to, že reparace z 1.valky Němci splatili až v roce 2011. Rusko z toho nevidělo ani cent.

   Vymazat
  4. Nemůžete plést hrušky a jablka. 16:26
   První dva - z Francie a Anglie - měli zásadně jiný cíl než ti dva dosud "uznávaní". Ti první chtěli vytvořit situaci a stav mezinárodních vztahů k boji proti SSSR. Ti dva poslední jej bránili. Což musí mimochodem řečeno dělat každý morálně odpovědný vedoucí činitel SVÉ země. A dělali toho hodně. Není jejich chybou, že Angličané a Francouzi především, taktéž za "tiché" asistence USA, nedokázali včas překročit svůj vlastní stín. Tak už to bývá, že ani ty nejlepší operace tajné diplomacie a tajných služeb nezaručí ani minimální výsledek při vlastní krátkozrakosti. Což už se zvláště angličanům "povedlo" v historii několikráte a přišli o svou koloniální říši, mimo jiné.
   Kromě toho, ti dva první byli a jsou terčem u části jejich společnosti také proto, že nedokázali zabránit především vtažení svých zemí do Druhé světové války. A neznamená to, že by u nich "doma" odsuzovali jinak jejich politiku namířenou a priori proti Sovětskému svazu nebo válce, teda pokud se to pak nedotkne jich samých, tož tak zhruba.
   Pokud si myslíte, že protlačování Hitlera bylo přímé, pak o politice nevíte vůbec nic. Podívejte se jak to dělá Soros dnes dlouhodobě. Hitler byl sice veden a měl jeden čas v pozadí za sebou i poradce z Ameriky, ale byl vyzdvihován vytvářením vhodných podmínek právě jen a pouze pro něj. Nebylo to tedy tak, že by měl Hitler nějaké dohody, ale on využíval vytvářené příležitosti a především hrál svou vlastní hru, protože chápal, že ty příležitosti mu dávají jisté možnosti a zkoušel až kam může jít. Již "krátce" po definitivním zničení Československa (po 15. březnu) a po vytvoření protektorátu naši odbojoví pracovníci získali od tam ponechaných dočasných zaměstnanců rušeného ministerstva obrany a odeslali do zahraničí plány Německa (plán Gross Deutschland 1938 1948 a mimochodem již tehdy se třeba počítalo se "dvěma" Franciemi ...!!) na další průběh války, a byl tedy odeslán do Londýna a do Sovětského svazu, který se vyplnil s malými změnami celkem přesně, než to Německu nakonec překazil Sovětský svaz. A tam bylo jasně ukázáno, že se nejprve půjde na "západ" přes Polsko. až do Francie a teprve pak se půjde na Rusko!
   Jak pak teď teda vypadají ti dva, co bránili svou zem? Teda Stalin a Molotov. Co?
   Prostě se nenechávejte "opájet" zaručenými pravdami nikým a ani sebou samým. A ani mnou, ale uvažujte aspoň logicky. Jinak vypadáte jako ..........

   Vymazat
  5. Ad František Opluštil: "Nevím, proč by za to dnešní generace Rusů měla oba své představitele odsuzovat.
   Ale to vy budete jistě vědět líp ..." Proč by je měla odsuzovat? No, tak například kvůli 20 milionů mrtvých občanů Sovětského svazu v druhé světové válce, nebo to vám není dost dobrý důvod ke kritice Stalina s Molotovem? Nikdo Stalina nenutil, aby s Hitlerem uzavřel pakt a rozdělil si s ním Polsko, a Hitler ho tak mohl v červnu 1941 pohodlně přepadnout. Mohl Hitlera s jeho návrhy poslat k čertu, a pokud by přesto Hitler napadl Polsko, tak se Sovětský svaz mohl postavit na stranu Polska a bojovat s Hitlerem už v r. 1939, kdy byl Wehrmacht daleko slabší než v r. 1941, a kdy Francie ještě nebyla poražena, a Hitler by tak musel bojovat na dvou frontách.

   Vymazat
  6. 16:26 A koho Stalin s Molotovem prodali??. TO Polsko, vůči kterému neměli žádné závazky?? TO Polsko, které v jednom kuse kulo pikle proti komukoliv, včetně ČSR ?. Za to by je měli v Rusku odsuzovat a stavět na roveň tehdejších západoevropských politiků, proboha PROČ ?.

   Vymazat
  7. 19:54, jen krátce. Asi nemáte moc představu o válečných dispozicích jednotlivých zemí. Německo bylo na tom z Evropy nejlépe a Hitler uzavřel pakt se SSSR s klidným svědomím kvůli tomu, že dobře věděl o tristním stavu sovětské armády a vojenské techniky. Věděl, že výzbroj a výcvik armády nedoženou ani za deset let. Hitler potřeboval západní zdroje, aby mohl táhnout na východ. A ty zdroje jen kvůli tomu, že se jednalo o obrovský prostor, chtěl totiž celý SSSR. Nepředpokládal významnější překážky, protože počítal i s domácí kolaborací.

   Jsou k tomu dokumenty, viděl jsem přednášku jednoho vojenského historika, který uváděl přesná čísla.

   Vymazat
  8. 19:54, ještě dodatek. SSSR za Polsko? Vždyť Poláci by to brali jako invazi. Oni chtěli sestřelovat sovětská letadla, která by letěla na pomoc Francii. Jakou pomoc máte na mysli?

   Vymazat
  9. Ad: 11. března 2020 21:05, 22:55, 22:58 "A koho Stalin s Molotovem prodali??. TO Polsko, vůči kterému neměli žádné závazky?? TO Polsko, které v jednom kuse kulo pikle proti komukoliv, včetně ČSR ?. Za to by je měli v Rusku odsuzovat a stavět na roveň tehdejších západoevropských politiků, proboha PROČ ?." To Polsko, které bylo bariérou mezi Německem a SSSR, a svou existencí bránilo Hitlerovi v invazi do Sovětského svazu - a tuto ochranou bariéru Stalin s Molotovem "inteligentně" odstranili, aby pro Hitlera bylo jednoduché je přepadnout. Německá armáda by v r. 1939 musela v případě spojenectví Polska s SSSR bojovat na dvou frontách od samého začátku, a pomoci Polsku - pokud by Stalin chtěl, se dalo různě - např. letecky - kdyby SSSR poslal nad Polsko svoje stíhačky, vymazal by vzdušnou převahu Luftwaffe a průběh války by byl zcela jiny. Kdo chce, hledá způsob, kdo ne, hledá důvod.

   Vymazat
  10. 8:35, hochu, Polsko přece nebylo bariérou. Oni sice skopčáky moc nemuseli, ale spousta Poláků s nimi pilně spolupracovala. Stejně tak by se žádné půtky s Luftwaffe neudály, vy jste opravdu mimo, promiňte. Nečetl jste příspěvky, kdy se Poláci JASNĚ vyjádřili, že budou sestřelovat ruská letadla a zabíjet ruské vojáky?

   Co se týká spolupráce, tam fungovala obzvlášť polská legenda Pilsudski. Posuzovat Polsko jen podle tohoto chlapa, musel bych Poláky brát jako jednoho z našich největších nepřátel.

   Tento chlap zcela nepokrytě snil o tom svém dvojmoří a Polsku jako pánem nad tím vším. Československo a nějaké směšné Čechy a Slováky neuznával. Území dnešní Ukrajiny a Běloruska a značné části Ruska pokládal za polské kolonie. A vůbec se netajil, že až dá dohromady všechny zdroje, potáhne na Rusko (SSSR). Zaslíbenou to kolonii Rzseczpospolity.

   Dobytí Ruska, to je polská obsese už několik stolení. Píšou se romány, natáčí filmy, děti to hltají ve školách. Oni odpustí každému cokoliv, zaplatí komukoliv cokoliv, jen když j pomůže se tomuto toužebnému cíli dobrat.

   Tento sen si částečně splnili v roce 1941, když v SSSR na straně Wehrmachtu a Eisatzgruppen SS bojovaly statisíce Poláků a patřili mezi nejzavilejší, nejkrutější jednotky. Abych byl spravedlivý, desetitisíce Poláků bojovalo v SSSR spolu s Rudou Armádou. Ti nakonec spolu s ní osvobodili Polsko.

   Vy zjevně fandíte té první grupě.

   Vymazat
  11. Ad: 12. března 2020 12:01 - Jistěže Polsko bylo bariérou - pokud existovalo, tak německý útok na Rusko nebyl možný. Fakt nevím, koho myslíte těmi "statisíci Poláků", co bojovali na německé straně. Nic takového neexistovalo. Poláci, pokud by chtěli s Hitlerem spolupracovat, tak mohli na podzim 1938 kývnout na jeho návrhy na spojenectví proti Rusku, a pak by to, co píšete, mohla být pravda. Jenže Poláci (na rozdíl od Stalina) poslali Hitlera s jeho spojeneckými návrhy k čertu.

   Vymazat
  12. 15:48, jako verklík, pořád dokola to samé. Pro lidi vašeho typu příznačné. Vážený pane, Polsko přece nebylo stvořeno jako bariéra před Německem. Co to povídáte za naivnosti? Polsko byli stvořeno: 1) jako hráz proti průniku ruského vlivu do zbytku Evropy a 2) jako hráz, která zabezpečí, že Německo a Rusko nebudou spolupracovat. Tehdy byl bez pozemního spojení trochu problém a od toho tady bylo Polsko. Toť vše.

   Vymazat
 17. Ad: 11. března 2020 19:09 : "Ten pakt byl důsledkem Mnihova. Nebýt Mnichova, nebyla by okupace ČSR Německem, nezmařila by Británie jednání o protihitlerovské koalici a nevznikla by dohoda Ribbentrp-Molotov." Jo - a nebýt paktu Ribbentrop-Molotov, nedošlo by k Hitlerovu útoku na Sovětský svaz v červnu 1941. Když tak milujete Sovětský svaz, tak byste taky měl litovat 20 milionů mrtvých sovětských občanů, kteří za Stalinův pakt s Hitlerem zaplatili životem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:00, k tomu útoku by došlo. Ale později, protože by se musel připravit na lehké posilnění východní linie. I když ani to by nemusel, oslabený SSSR neměl moc kapacit, aby ve '39 bojoval s Německem. Jediná možnost bylo spojenectví s ostatními evropskými zeměmi, jenže ty nechtěly.

   Těch pár let a získání západní hranice Běloruska naopak umožnili Rusku pokročit ve zbrojení, kdy celá země přešla na válečnou výrobu a posunutá ruská hlubinka umožnila ochránit Moskvu.

   Ale chápu, že vám to vadí, když značnou část vaší rodiny odsunuli. Kdyby to Rusáci nestihli, byli byste pány nad celou Eurasií, nad naším životem i smrtí. Takhle jste jen anonym, co píše, ach bože fultajbl, česky.

   Vymazat
  2. Ad: 12. března 2020 12:14 - Kdyby nedošlo k Hitlerovu paktu se Stalinem, k žádnému německému útoku na Sovětský svaz by nemohlo dojít, protože zde jako bariéra existovalo Polsko. A spojenectví SSSR se západem by bylo realitou v okamžiku, kdy by v září 1939, po přepadení Polska, kdy VB a F Německu vyhlásily válku, vstoupil SSSR do války proti Německu. Což vy jako ruský troll v žoldu FSB nemůžete přiznat.

   Vymazat
  3. 15:56 - vy vůbec nechápete tehdejší situaci. Polsko bylo protisovětské od svého založení (nyní se ukazuje, že nešlo o boj proti bolševizmu, ale čist protiruskou tendenci potlačit konkurenční stát a realizovat svoje velmocenské ambice na úkor Ruska). Stalin usoudil, že SSSR je slabý, po čistkách v armádě ještě slabší, že potřebuje několik let na modernizaci armády a na výrobu nových zbraňových systémů. Anglie a Francie chtěly ruskou revoluci od začátku zadusit, provedli Intervenci proti mladé republice a do září 39 plánovaly napadení ruských cílů (např. Baku). Nic přátelského v jejich chování nebylo, proto jakákoliv úvaha o spojenectví byla pouhou chimérou. Angličané vodili sověty do poslední chvíle za nos, předstírali zájem o jednání o smlouvě ale do Moskvy posílali lidi bez pravomocí, prostě jen tak na pokec, aby se zabil čas. Rzv. Ruský troll v žoldu FSB, na rozdíl od tebe, nečeský kolaborante s kriminální mocností a loupeživým Polskem, ví velmi dobře, že odklad se SSSR vyplatil. Zakousli se do sebe na pár let tři velcí nepřátelé SSSR a pouštěli si žilou. Ruský troll nemusí nic přiznávat, protože přiznávat nesmysly může jen hlupák.

   Vymazat
  4. 15:56, poslyšte, vy jste opravdu zajímavý exemplář. Drtivá většina historiků se shoduje, že válka byla nevyhnutelností , ale vy zjevně máte nějaký speciální stroj času, který dokáže prokombinovat toto období s novými daty. Nedá se odhadovat coby bylo kdyby, a už vůbec ne v takto komplikovaném období.

   Ale jedno je jasné, Němci jasně deklarovali vůli k válce a Poláci jasně deklarovali vůli k východní intervenci. Jsou stovky dokumentů, které potvrzují, že Poláci předpokládali, že na Rusko potáhnou spolu s Němci. Polsko by nebyla žádná bariéra, protože sami se na ně chystali.

   Stejně tak jsou spousty dokumentů, kde se jasně ukazuje, že Hitler měl v plánu zaútočit na Západ kvůli zdrojům, jen potřeboval mít zduplovanou záruku, že přece jen SSSR nepotáhne přez Polsko na pomoc třeba Francii, protože věděl, že i slabý SSSR by mohl posunout hranici dále než by bylo pro Hitlera výhodné - přece jen Rusove byli silnější než Poláci.

   Je to takto srozumitelné?

   Vymazat
  5. Ad: 12. března 2020 17:13 - Srozumitelné je, že vás realita nezajímá. Polsko na podzim 1938 dostalo od Hitlera nabídku na spojenectví proti SSSR - ALE POSLALO S TÍM HITLERA K ČERTU!!! Hitler se proto obrátil na Stalina se stejnou nabídkou - tj. spojit se s ním proti Polsku - a Stalin jeho nabídku přijal, se známými následky.

   Vymazat
  6. 9;56
   hlouposti, žádnou nabídku Poláci nedostali, Hitler nesnášel Polaky. On je potřeboval jen jako maso pro děla v podřízené pozici a toho taky docílil. Všichni v Evropě věděli, že Poláci stejně půjdou s Hitlerem na východ, což jim vyhovovalo a což se také stalo.

   Vymazat
 18. Ad: 11. března 2020 19:09 : Tak pokud jsou v Rusku lidé, kteří hodnotí Stalina s Molotovem podobně jako v Británii Chamberlaina s Halifaxem, tak je to v pořádku - ale mám pocit, že Putin a spol. tohle duo hodnotí poněkud lépe. A co se týče Stalinova vítězství ve válce, tu by býval nemusel vést (nebo ne v tak nevýhodné situaci), pokud by se předtím nespřáhl s Hitlerem k rozdělení Polska. A pak se tatíček Stalin nestačil divit, když ho jeho kolega gangster podrazil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Stalinovi a jeho partě víš zcela zaručeně hovnajs čili nic. Tak tu nedřísej a mlč. Budeš vypadat aspoň na chvíli jako chytrák.

   Vymazat
  2. 20:09, proč by měli Britové kladně hodnotit nějakého Chamberlaina? To je pro Brity bezvýznamná figura v rámci jejich dějin. Většina na nějaký Mnichov kašle, ale najdou se tací, kterým to trochu vadí, a tím spíš Chamberlainovi nefandí. Válku ale vyhrál Churchill a to je jejich hrdina.

   V Rusku se ví, že sekerník Stalin byl na počátku Velkého teroru v '39. Stále tam je ambivalence ze šedesátých let, kdy Chruščov ohlásil "kult osobnosti", což byla pravda. Jenže tento člověk stabilizoval stát po 1.světové a Občanské válce. Stabilizoval ho za podmínek, kdy se zdálo, že konec Ruského impéria je na dohled. A zároveň vyhrál nejhorší válku v dějinách této země. Obratnou diplomacií ji přivedl mezi velmoce, v podstatě dvě supervelmoce USA a SSSR. Na něj mají zapomenout jako Britové na Chamberlaina?

   Vymazat
  3. Ad: 12. března 2020 17:44 - "Obratnou diplomacií ji přivedl mezi velmoce, v podstatě dvě supervelmoce USA a SSSR. Na něj mají zapomenout jako Britové na Chamberlaina?" - Jo, potom co v r. 1941 ztratil 4 miliony vojáků a Hitler ho zahnal až k Moskvě - což by se mu nestalo, pokud by se předtím s Hitlerem nespřáhl a nerozdělili si Polsko. Tomu bych "obratná diplomacie" neříkal.

   Vymazat
 19. Ad: 11. března 2020 19:23 - "Jak pak teď teda vypadají ti dva, co bránili svou zem? Teda Stalin a Molotov. Co?" Jako gangsteři, kteří se chtějí jako hyeny přiživit na Hitlerově likvidaci jiného státu, tedy Polska. Jasně, Poláci se vůči Československu v r. 1938 nechovali lépe. Ale o tom právě píšu. Polský ministr zahraničí Beck se chtěl přiživit na likvidaci Československa v r. 1938, a o rok později se nestačil divit. Stalin se v r. 1939 zachoval vůči Polsku jako Beck v r. 1938 vůči Československu, a nestačil se divit v červnu 1941. Jenže nebožtík polský prezident Kaczynski jasně řekl, že se za chování Polska v r. 1938 vůči Československu stydí a lituje ho. Řekl Putin něco podobného o paktu Ribbentrop-Molotov? Nevím o tom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase motáte liberální a Goebbelsovy lži dohromady a samozřejmě vám to nesedí. Beck se tím netajil, Polsko se o to samé pokusilo již krátce po skončení První světové války. A za to se také omluvil? A pokud se týče těch dvou, pak si uvědomte, že to bylo navrácení okupovaných zemí a hranice víceméně probíhala podle dohod z Versailles. Vy byste zřejmě rád zůstal pod patronací Německa přímo po celou dobu od roku 1938. Nebo byste skákal, kdyby v roce 1968 přijely ne sovětské, ale americké a - jaká švanda - i západoněmecké tanky.
   To je ten rozdíl, vy si myslíte, že nikdo nemá právo bojovat o navrácení svých vlastních dlouhodobých území, kromě Německa, USA a Anglie, ale já si myslím, že ano. Váš problém je morálka.
   Proč by se Putin omlouval, když to bylo tehdy jasné každému politikovi, proč ta smlouva o neútočení byla podepsána a především to bylo jasné například i panu Churchillovi. Jen takoví jako vy mají potřebu neustále pomáhat svým chvilkařům a "rodilým sudeťákům" (tady mám na mysli naše zrádce v dnešní době a podobě) v přepisování historie. Pokud byste uměl rusky či anglicky, mohl byste se při troše skutečné snahy a troše času na přečtení dostat ke knihám, které vyvrací vaše "myšlenky" dokonce již celou řadu desetiletí.

   Když někdo nechce spolupracovat, co uděláte? I vy? budete muset hledat jinou cestu jak zajistit svoje potřeby. A pokud chcete vinit "ty" dva z rozpoutání války a spolupráce s Německem, neznáte ani desetinu toho, co skutečně následovalo. Takže nehlásejte bludy. Jak říkám opakujete oficiální žvásty, bludy, kecy, které však s realitou nemají nic společného, kromě jednoho data a jmen některých účastníků.
   Mimochodem, již v prvních dnech po 15. březnu 1939, kdy se likvidovalo naše československé ministerstvo obrany po zabrání Německem, díky našim "dosluhujícím" a "uklízejícím" lidem se podařilo našemu odboji získat potají dokumenty o plánu Gross Deutschland 1938 - 1948, kde se popisoval a zobrazoval plán postupu Německa v následujících deseti letech. Tento plán byl až na maličké odchylky uskutečňován, dokud jim to Sověti nezarazili. A tam bylo jasně ukázáno, že Hitler půjde nejdříve na "západ" právě přes Polsko a to řadu měsíců před podepsáním smlouvy o neútočení a samozřejmě i před napadením Polska. Byla tam dokonce již "dvojí" Francie ... Tento plán Gross Deutschland byl odeslán odbojem jak do Londýna, tak do Moskvy.
   Vy byste se nejraději styděl naším prostřednictvím, abyste se mohl cítit jako "autorita". Ale máte smůlu jste jen "dokonalý" papoušek, a jak se hezky česky říká, vám "zřejmě" nepříjemnou řečí, hlásná trouba.

   Vymazat
  2. 20:23, Rusko se omluvilo za Katyň. Co se týká toho napadení, nemůže se omlouvat, protože se jednalo o hranici Ruského impéria (Curzonova linie), která byla zabrána Polskem v čase občanské války v Rusku. Takže Rusko v zastoupení SSSR by se mělo spíš omluvit Bělorusku za vstup na jeho území, ne Polsku. Je to totiž jiný stát. Těšín bylo něco jiného. Tam si Poláci tehdy vysloužilinázev evropská hyena. Ale nebojte, oni to mají pořád na paměti a nikdy se toho nevzdali.

   Vymazat
  3. Ad: 11. března 22:47 - A neměli by se Poláci omlouvat taky zato, že si v r. 1918 dovolili obnovit svůj stát, který si v 18. století Rusko s Pruskem a Rakouskem rozdělili? Varšava byla sto let taky ruská, a ti drzí Poláci si ji dovolili v r. 1918 odtrhnout od Ruska - no fuj! Východní území Polska, která v r. 1939 okupoval SSSR, to jsou polské Sudety, tedy území, které od středověku až do rozdělení Polska v 18. století vždy bylo součástí polského království, stejně jako Sudety byly součástí království českého. A je komické, že kdo tady odsuzuje okupaci Sudet v r. 1938, tak obhajuje okupaci polského východu v r. 1939.

   Vymazat
  4. Ad: 11. března 2020 23:06 - Curzonova linie nebyla žádnou hranicí Ruského impéria, protože byla navržena až v r. 1919. Součástí Ruského impéria byla i Varšava, takže Poláci by se asi podle vás měli omlouvat i za to, že si dovolili v r. 1918 vyhlásit nezávislost, jo? Východní území Polska okupované SSSR v r. 1939, to je stejná situace jako Sudety v Československu.

   Vymazat
  5. 8:54, vy pochybujete o návrhu hranice podle lorda Curzona? O Varšavě tady nikdo nemluvil, nechápu, proč s takovou blbostí začínáte? Nebo nevíte, dle čeho se vytyčovala předmětná linie?

   S těmi Sudety jste úplně ujel. Víte vůbec o co v tom roce 1919 šlo a co se dělo v roce 1938? Polsko narozdíl od Československa neexistovalo, v té době se jen nově utvářelo a hranice se tvořily podle aktuálních a historických map, podle demografie, podle výsledků války a podobně. Se "Sudetami" to bylo úplně naopak, vy demagogu!

   Polsko mělo silného zastánce v Británii a právě Curzon navrhnul novou mapu pro Polsko. Anebo snad pochybujete o existenci státu Belarus a Ukrajina?

   Vymazat
  6. Ad 12. března 2020 11:34 - Curzonova linie byla navržena v prosinci 1919 podle etnických kritérii - Polsko bude tam, kde je většina Poláků. V Sudetech se tenhle princip neprosadil (pro nás naštěstí, pro sudetské Němce naneštěstí). A já jen vidím, že to, co v jednom případě hájíte - etnické hranice v případě Polska, v druhém případě odmítáte - etnické hranice v případě ČSR (tj. odtržení Sudet). Obsazení Sudet československým vojskem v listopadu-prosinci 1918, to je obdoba polského dobývání východních oblastí v letech 1919-1920. A mimochodem, Polsko bylo obnoveno oficiálně už o dva roky dříve než Československo, v listopadu 1916 pod protektorátem Německa a Rakouska-Uherska. Takže s tou existencí/neexistencí opatrně.

   Vymazat
  7. 16:09, nezkoušejte chytračit. Curzonova linie je v podstatě v hranicích Ruského impéria z roku 1771, a jak jsem psal a vy zopakoval, žili tam Rusové (Bělorusové). Tato hranice v průběhu času byla díky terénu pohyblivá a to ovlivnilo i demografii.

   To je rozdíl od Čech a Moravy (byť 200 let v rámci RuM), kde byly hlavní hranice koruny téměř netknuté po celá staletí. Taktéž díky terénu. Koneckonců stačí se podívat na slepou geografickou mapu a Česko lehce najdete podle hraničních hor a řek. Tedy historie hrála také velkou roli a dokonce ani Poláci s Těšínem nepochodili.

   A jak jsem také psal a vy ignoroval, v potaz se brala taktéž aktuální politika a výsledek války. Určitě nebyl zájem na tom, aby se trhalo a členilo staleté území kvůli národu, co prohrál válku. To by se klidně mohla rozkouskovat i Praha a spousta dalších měst přímo v centru, anebo rovnou hodit Česko pod Germána a Slovensko pod Uhra. Ty vaše Sudety jsou tedy mimo obliga. Chápu, že litujete..

   O identitě Polska bych se ani neopovážil pochybovat, ale v roce 1918 nebylo ještě na mapě, zatímco Československo v roce 1938 ano.

   Vymazat
  8. Ad: 12. března 2020 16:56 - Chytračíte vy. V r. 1771 žádná Curzonova linie neexistovala. A pokud používáte historickou argumentaci, tak Lvov (dnes na západní Ukrajině) získalo Polsko ve stejné době, kdy Jan Lucemburský připojil k českému státu Chebsko.

   Vymazat
 20. My si tady jen tak pindáme, pravdu má Putin a naštěstí nedovolí aby se překrucovala úloha Ruska ve snaze zabránit vzniku II. světové a v porážce Hitlera. V archívech toho má ještě mnoho zajímavého. Tak mne napadlo, podle toho jak Británie využívala a zneužívala ostatní státy aby bojovaly za jejich zájmy, že asi ani o našich slavných legionářích nevíme všechno a možná se budeme divit, za koho a pro koho jsme jako cvičená opice, vytahovali horké kaštany z ohně a kam zmizelo Ruské zlato.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někde jsem četl, že si Masaryk přál, aby legie byly neutrální. Neposlechli.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.