Reklama

středa 11. března 2020

Romantika zimní Prahy

11. 3. 2020  Tribun
Pokud žádnou zimu ani romantiku nevidíte, vězte, že já také ne. Přitom pamatuji jak sníh, tak romantiku, ale poslední dobou je sněhu čím dál méně (letos nebyl už vůbec žádný) a romantiky také, tu postupně vytlačují turisté a komerce. Možná, že někdo umí ještě vyfotit Prahu tak, aby v sobě měla něco tajemného, ale já už to nesvedu. Město, ve kterém jsem se narodil, a které ještě před pár desítkami let dýchalo tajemnem, je mrtvé.
 


Stal se z něj Disneyland pro turisty, zbyly z něj jen nablýskané kulisy. I když většina domů stále stojí tam, kde vždy stávala, a většina ulic se jmenuje tak, jak se vždy jmenovala, je to už jiné město. O poznání bohatší a o poznání chladnější. Lidský rozměr se vytrácí. Já se v Praze narodil a žiji v ní celý život, přesto se v ní čím dál tím víc cítím jako cizinec a centru se už vyloženě vyhýbám. 

A nejsou to jen davy turistů a hospody, kam se člověk bojí vstoupit, aby mu nedávali najevo nelibost nad tím, že není movitý turista, kterého by mohli oškubat, je to i – a možná především – uzavřený Pražský hrad a vstupné tam, kam jsem dřív chodil volně, jako je sv. Vít nebo Zlatá ulička. 

Ta fotka to vlastně vystihuje velice věrně: je banální, nezajímavá, prázdná, zbytečná. Nalijme si čistého vína: současná Praha má asi takový genius loci, jako montovaná tovární hala někde u výpadovky. A stejně tak i funguje, stejně tak se k ní lidé chovají. Mnoho z nich v přesvědčení, že tak to je správné, tak to má být. 

Vítejte v Praze, výkladní skříni devastační prosperity.

30 komentářů :

 1. V Praze se začíná nejvíce projevovat Hřibova devastační politika. Pražákům to ale patří, nelíbila se jim Krnáčová, tak dostali hloupého a ambiciózního piráta, který se přednostně zabývá zahraniční politikou, ale na samotnou Prahu zvysoka kašle! Snad se jeho doktorské vzdělání projeví alespoň v boji s Covid-19. Ale ani zde si o něm nedělám žádné iluze, má přece jiné priority.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane TRIBUNE

   na vašem webu jste prý zavedl tuhou "neomarxistickou" cenzuru a nepřipouštite žadné kritické myšleni občanů.
   K čemu vám ten váš web je, když se úastnite sam té "devastačni" prosperity o které tady pišete?
   Je to pravda nebo ne?

   Vymazat
  2. Prazaci za Hriba nemohou, protoze volili ANO, ktere pidistrany vysachovaly a daly do vedeni moravskou spodinu, ktera s Piraty udavaci ted vladne a dela Praze a republice neustale ostudu.

   Vymazat
 2. Nechci to Pražákům hanět, ale já jsem spokojený s naším čistým, bezpečným, opraveným a díky průmyslu i bohatým maloměstem (I když připouštím, že jsou maloměsta, která jsou na tom hůř než za komunistů a připomínají ospalé díry). Když přijedu do Prahy, schválně se postavím na chvíli na Václavák a pozoruju ten bizár. Já bych tam nebydlel ani za nic.

  OdpovědětVymazat
 3. 19:00
  Nosouhlasím, je to jen pokračovate dřívějších mocipánů.
  Jinak je mi Praha šumy fuk. My prahu nedáme rači ji zbouráme. Praha se naprosto odtrhla od zbytku státu. Stejně jako boháči od chudých. Tím nemyslím (tedy chudými) ty kteří pracují, nebo užívájí zaslouženého důchodu. Ale vyžírky vychcányky a občany, kteří si neváží toho co zde bylo do r. 1989 vybudováno. Možná se někdy opravdu spravedlivě rozhodne, kdy toho pro lidi (obyvatele a vlastně vlastníky této země)udělal víc. Jestli komunisté, nebo hoštapleři po r.1989.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 4. nezavisla-pani-hohlmeierova-a-udavac-peksa-ale-i-dalsi-tri-lzi-pani-hohlmeierove-jsou-pirati-nemecka-strana/#.XmJAoyFKi70
  Sorosovi "děti: plní pokyny zadavatelů.

  OdpovědětVymazat
 5. medzi prvou a poslednou návštevou Prahy v mojom prípade uplynulo 40 rokov, čo ma prekvapilo - všetko je to špinavé, zotleté, dokonca stĺp na stanici Mustek natretý na zeleno - ale dochádzala farba - a tak - chudoba, plno reklám, draho a neúctivo - mal to byť týždeň, na tretí deň som odišiel, prejsť sa večernou Prahou poznamenal strach ... a vraj sme slobodní ...

  OdpovědětVymazat
 6. Bohajeho, to je ale brekot. Procestoval jsem skoro celý svět, na starém kontinentě prakticky není větší město, kde bych nebyl, ale jedno vím. Praha je naprosto unikátní místo a i když bych ty ruskočínské vetešníky nejradši viděl letět do povětří, prostě Praha s přehledem poráží jakékoli město. Paříž? Řím? Nebo snad dokonce balkánský Londýn? Frankfurt? Ani náhodou. Když se vám Praha tak hnusí, tak se netrapte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda 20.47. Praha je teď tak úžasná, že se jí přezdívá Mekka zmrdů - proč asi?

   Vymazat
  2. Pro mne znakem Prahy byla hospoda Na Kampě, kam jsem jako student rád chodil. Zakouříno, neumělcem namalované jaké si pražské lunety, čisto. Osazenstvo, zedníci v bílých montérkách, co opravovali Kampu,kravaťáci co tam přišli z okolních úřadů na oběd nebo na dobré pivo se svými diplomatickými kufříky, umělec, se širákem a šálou(i v létě), neustále si něco skicující do svého bloku,my študáci...Když jsme měli štěstí, tak navečer přišel Národní umělec Mistr Werich ve svých ošumělých a vytahaných manšestrákách, zelené bundě a rybářském tralaláku. Stál výhradně u výčepního pultu, dal si malé pivo, vykouřil cigaretu pozdravil se z přítomnými. A kdo měl opravdu štěstí mohl se tam potkat s divadelní legendou Národním umělcem Mistrem Kohoutem. Jo nikdo se tenkrát nikoho neštítil.Žádné rozdělení na celebrity lůzu a burany .Nevím co je Na Kampě nyní, zřejmě desetihvězdičkový hotel...Samozřejmě, že takových hospod bylo po Praze více ale já chodil sem, popřípadě na černý k Tomášovi... Tenkrát měli lidi k sobě daleko blíže... Vzpomínám s dojetím. M.R.

   Vymazat
  3. 7:22, ano, tato Praha mně chybí. A nejen Praha. Podobný život pomalu mizí i z menších měst a vesnic.

   Vymazat
  4. Té hospodě na Kampě jsme říkali "U krobiánky" (asi se správně jmenovala jinak), koncem 90. let měla název "U kulaté báby" (možná chtěla přece jen tu krobiánku připomenout), teď je to zcela jiná restaurace. Praha v 60. letech měla svůj půvab. Autor článku má Prahu rád a má pro ni cit.

   Vymazat
  5. Jako Malostranak narozeny na Ujezde miluju ten nejkrasnejsi kout Prahy. Jiri Voskovec napsal: Byl jsme u Jana na Kampe a diskutovali o novych vecech. Z dalky hucel jez a my jsme si v podvecer ani neuvedomovali, ze se nalezame na nejkrasnejsim miste na svete... Jak rad by se asi Voskovec vratil, nebyt Zidobijcu a Komunistu! Tenkrat za kritizovanych komunistu patrily hospody na Kampe vsem. Pivo a polevka za pakatel, sedel jste vedle spisovatele, nebo delnika, doktora a vsem bylo dobre. Ted patri hospody cizincum. Nasinec na ty ceny ani nema. A kdyz se tam nejak zaplete a nemluvi anglicky nebo nemecky, je pro behavky luza, se kterou taky tak mluvi, protoze vi, ze se luza nenecha vzit na hul!

   Vymazat
  6. Ta hospoda se jeste do zacatku 90 let jmenovala 'U stolete baby'.
   A protoze se hoste vymenili, dali ji mezinarodni a nam nic nerikajici jmeno.

   Vymazat
 7. My Prahu nedáme, radši ji zbouráme......zbouráme ji.

  OdpovědětVymazat
 8. Stejně přihlouplá argumentace jako kdyby si Chorvat stěžoval, že jim tam jezdí Češi a chorvatská přímořská města a vesnice ztratila genius loci.

  Smiřte se s tím, že lidé jak v Česku tak v zahraničí bohatnou a cestují a města včetně Prahy se tomuto trendu přizpůsobují. O komunistické genius loci, spočívající v zadrátovaných hranicích, fasádách historických budov padajících na hlavu, zaplivaných pajzlech s příšernou kuchyní a korytem na chcaní, dnes opravdu nikdo nestojí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hezky demagogu, hezky jsi to napsal. Máme se podle tebe smířit s úpadkem, disnidejlizací svého města, odcizením, odnárodněním? No ty jsi fakt velký pošuk.

   Navíc tyhle hloupé fráze tady bez fantazie používáš už delší dobu. Běž s tím americkým kýčovým vkusem do řiti. Běž do řiti i s tou demagogií! Rozhlídni se kolem po světě: Které město si ponechává svůj charakter a nepoddává se úpadkovému "globalizačnímu" vkusu pablbů a primitivů?

   Vymazat
  2. 21:43 Tak se nesmiřuj a klidně se na protest proti přirozenému vývoji v Praze vyhoď do vzduchu. To je tak všechno co s tím můžeš dělat. Good luck.

   Vymazat
  3. Jak může někdo napsat něco tak odporného, špinavého a pomlouvačného, jako anonym 21.29! A proč to sem píšete? Koho se tím snažíte urazit? Dnes jsou zadrátované všechny kostely ( dříve volně otevřené) školy jsou zamčené, a v každé jsou brány, aby tam nepronikl nějaký cvok, dříve otevřené celý den úplně běžně, budovy soudů a úřadů, dříve po celý den volně přístupné, jsou zadrátované a opatřené proskakovacími bránami s čidly, tisíce budov padá lidem na hlavy právě teď, stovky vybydlených ghet, a rozmlácených paneláků fůra, zdevastované a zničené lázeňské budovy a spousta hotelů, fasády domů počmárané sprejem, historické památky počmárané, sochy a pomníky na hřbitovech rozkopané, (hřbitovy zamčené) vnitřní města plná heren a zaplivaných pajzlů, a namísto do koryt na chcaní se chčije volně kamkoliv - jak můžete psát takové - ale takové! sprosté a urážející kraviny! Fanaticky nenávistné individuum - koho urážíte? Své rodiče? Své prarodiče? Dnes opravdu nikdo nestojí o oplzlé sprosťáky jako jste vy, a už vůbec nikdo s vámi nechce a nebude diskutovat. Proč lezete mezi slušné lidi?

   Vymazat
  4. To se nám jen King Kong a Indický Běžec v 21:29 nepodepsali. Ta urážlivá slátanina je ale v jejich duchu a psaná jejich slovníkem.

   Vymazat
  5. 22:55
   Urážlivé? Urážlivé jsou leda ty vaše cancy, ve kterých se snažíte obyvatelům Prahy přikazovat co mají dělat se svým městem a jak mají žít, vy slátanino.

   Vymazat
  6. 21:29, tady přece nejde o to socialistické zoufalství. To je dobře, že je pryč. Nejde ani o turisty, i když z mnoha míst, (Hallstadt, Benátky...) se omezují jen na vybrané lokality, zbytek patří domácím. Ale tady jde skutečně o pocit, že to město už není naše. Nejen fyzicky, ale ani duchovně. Český živel se v Praze vyskytuje možná na nějakých zapadlých sídlištích na okraji, a vlastně už ani tam ne. Mnoho objektů je prodáno a vlastníci s tím zachází podle svého uvážení. Mnoho objektů je vedeno čistě jen na pronájem v síti Airbnb.

   Tu komunitní soudržnost si například přecpané Benátky uchovali dosud. Zatímco náměstí sv.Marka je přecpané k prasknutí, nedaleko toho žijí stále staří vlastníci starých dobrých Benátek a jejich rodiny, celé soudržné komunity. V Praze to je všechno pryč. Nedávno jsem byl v Praze služebně a několikrát jsem se přistihl, že mluvím anglicky. Naskočilo mi to jako automat, protože v cizině anglicky mluvím.

   Vymazat
  7. Už to, jak ten primitiv 23.32 tady lidem nadává "slátanino" a podobně jej charakterizuje jako nenávistnou kreaturu. Je strašně rád, že jsou lidé současným životem zklamaní. Z kterého města je tahle nenávistná kreatura? Určitě ne z Prahy - je mu šumafuk jak Praha vypadá, sám žije možná v nějakém špinavém doupěti, ale jde mu jen o to ostatní lidi ponížit, urazit, zesměšnit. To je také důvodem, proč diskutuje. O články jako takové nemá zájem. Názor taky nemá - jen nenávist a prasklou žluč.

   Vymazat
 9. Jo jo filmy ze staré Prahy byly pěkné teď to stojí za pendrek a hodně obyvatel taky.

  OdpovědětVymazat
 10. 23:32 bylo by zajímavé projít si katastr nemovitostí a získat přehled, do jaké míry je Praha skutečných Pražanů. Dáte se do toho? Těším se, že výsledek na NR zveřejníte.

  OdpovědětVymazat
 11. Tribun jako by mi četl pocity v mé mysli a dál to na papír.

  OdpovědětVymazat
 12. 30 LET devastace naší země se začíná projevovat v plné nahotě.
  Posílám další vzorový příklad člověka, který už asi ztratil soudnost - a to byl rektor VŠ.
  FIALA A PŘÍMÁ VOLBA. Nyní pan Fiala z ODS přišel s myšlenkou, že je nutné zrušit přímou volbu prezidenta. Důvodem je, že obyčejný plebs (tedy občan) nemá dostatečnou inteligenci a schopnosti provést volbu dostatečně kvalitní osoby, což prý dokazujezvolení nynějšího prezidenta. Takové schopnosti má dle něj pouze parlament, jehož členové byli zvoleni tím samým plebsem (občany). Zajímavá logika, že? Občané nemají dle něj právo zvolit si svého prezidenta, ale pouze toho, kdo to právo mít bude. Když nedávno lidé demonstrovali na náměstích, tak dle pana Fialy měli dostatečnou inteligenci na to, aby kvůli nim odstoupil premiér a ministryně spravedlnosti. Má smysl psát, že je tato loutka těžce duševně zmrzačená? Bylo to napsáno na zeď, ale okamžitě to zmizelo. Fiala je řídícím členem protistátní (neuznávají suverenitu států) Panevropské unie a jeho vedoucím je šéf Landsmančaftu Posselt, který chceprolomit Benešovy dekrety. V čele ODS tedy stojí osoba, která neuznává náš stát, naši samostatnost a nenávidí naši zemi. Prorokuji mu, že jeho politická kariéra dopadne naprosto katastrofálně.

  OdpovědětVymazat
 13. Prahu zničili všichni ti darebáci, ta naplavenina z celé republiky i cizinci, kteří si do Prahy přišli jen nahrabat, prosadit své zájmy a o rozvoj města se nestarali. Jak může velkoměstu rozumět člověk, který v něm nevyrůstal a je pro něj jenom zastávkou k mamonu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.