Reklama

úterý 10. března 2020

Socializace ztrát

Erik Best
10. 3. 2020  EB
Posledních pět let zažívaly české firmy nepřetržitý hospodářský růst, a to zejména díky devalvaci koruny v roce 2013 a podobné expanzivní měnové politice předních světových centrálních bank. Byl to převážně růst umělý a každému s dobrým smyslem pro obchod mělo být od rané fáze jasné, že party jednou skončí bolestivě. To se nyní děje některým českým firmám kvůli koronaviru.  Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pátek v České televizi kritizoval českou vládu za malou ochotu pomáhat cestovním kancelářím, od kterých zákazníci vyžadují vrácení peněz za cesty do Itálie. Mnohé z těchto cestovních agentur však posledních pět let dělají totéž, co velké české banky, které do zahraničí posílají miliardy korun v dividendách. Během dobrých let privatizují zisky s očekáváním, že až ekonomika půjde opět do kopru, vláda přejde k socializaci jejich ztrát. Premiér Andrej Babiš je vůči bankám velmi kritický. Uplatní dvojí metr pro jiné firmy?

15 komentářů :

 1. Některé firmy holt budou jako Sparta ve fotbale. Ta se do Evropy také nedostane, kdežto korona už v ní je.

  OdpovědětSmazat
 2. Podle všeho začíná probíhat "krizová" panika na trzích a opatření proti koronaviru to jen dorazí. Mno, bude asi zase jednou další "přirozená" kapitalistická sranda.
  Jinak páni podnikatelé prostě hrabou dokud to jde, ale následky svých vlastních případných velmi často špatných rozhodnutí nejsou ochotni jaksi "nahrazovat" ze svého. Vždyť všechno, co dostanou do ruky musí být jejich čistý příjem. A pak ty daně, vládní, EU předpisy jsou jen pro ně zlostné ztráty.
  My, ta chamraď nenažraná, líná drzá a neschopná, jim bereme peníze přes "vysoké" platy, platí na nás daně, platí nám nemocenskou a kdo ví co ještě. Chudáci. Mám u oka krokodýlí slzičku. Za sebe.

  OdpovědětSmazat
 3. Co to kecá o umělém růstu? Tady se máká! Z čeho ten chlap a jeho rodina žije?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:50
   Když už jsem blbej, tak si to aspoň nechám pro sebe a nelezu s tím na světlo.

   Smazat
 4. Malokdo se jde podivat do Ustavu pro choromyslne i kdyz je to velmi poucne ..Videt ty zavislosti, manie, posedlosti,dusevni poruchy a nemoce ,iracionalni chovani , gesta a vykriky..
  Ale hodne lidi sleduje denne CT a nekteri o tom co tam vidi jeste pisi dlouhe clanky.
  Myslim , ze je moudrejsi te pobocce ustavu pro choromyslne se vyhnout , nesledovat, nebot to je prave a presne to po cem choromyslni v CT touzi nepricetne..
  Ignorovat s pohrdanim , nekolik vet informujicich o nekterych obzvlaste neuveritelnych kurioznich vystupech postaci...
  A nepopularizovat je. Samoizrejme...
  Videl kazdy, co to udela s takovym Novotnym..

  OdpovědětSmazat
 5. EU vita, ale navic nic jineho nezbyva protoze ,Kazdej vcetne posledniho teroristy EU ignoruje.
  Konec a smrtelne krece EU trvaji nekolik desitek let ,potrebuje jen dorazit..
  Zlepseni pocasi ve svete O ,devastace 20 tisic !! Kdyz US vojaku do EU , odvoz tisice tanku a letadel do EU atd.
  Biden , /asi uz opravdu nic horsiho v USA neni mozne najit /,vitezi. Protoze je velmi stary a kdyz neumre /ale umre/, bude pridelen osetrovatelce Ratchet ve cvokarne..
  Mel by se mit na pozoru a premyslet o tom co dela a jako to muze mit konce..
  Aby vicepresident Ratchet - Hillary /opravdu uz nic horsiho nelze v USA najit/, konecne mohla byt zvolena jako president..USA.
  Mezitim potvrdili v Rusku kam asi vsechen rozum a normalnost emigrovala ,ze Putin bude president na dozivoti a smytec. Duchod nedostane , protoze v Rusku ani jinde na svete neni nahrada..
  Jak Putin zvolil germana Drumpa a Trumpa..
  Koupil si od korporace Facebook nekdo za pouhych zebrackych stotisic a misto na reklamu..Tam neco napsal nekdo z Ruska /se nevi kdo, tak se to svede na P./ a cetlo to a ovlivnilo to v USA 157 milionu americanu..Tim se zvolilo a spatne...

  OdpovědětSmazat
 6. Babiš asi sektorovou daň bankám a ostatním darmožráčům nenaordinuje... Je podle všeho s nimi spřažen...tahá za stejný konec špagátku...velice rád bych se pletl

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není spřažen - je vydírán -a to je něco úplně jiného pane Čechu. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti, jinak ho rozsápou.

   Smazat
  2. Pane Čechu, jestli vám jde o princip, tak vás chápu, ale v reálném živoťě je to jedno, protože daň se vždy promítne do ceny a tu zaplatí klienti a to jsme my. Jsou to ohrané tanečky a dokud je budeme s nimi tančit, tak nám k tomu budou hrát i politické melodie.

   Smazat
  3. 11:22
   To samozřejmě není pravda, že se daň promítne do ceny, to je jen taková naivní poučka. Funguje tu nějaká konkurence a banky chtějí co nejvíc lákat klienty, nemohou jim jen tak zdražovat půjčky a poplatky, takže třeba by se něco málo zdražilo, ale není pravda, že by to klienti okamžitě pocítili.

   Smazat
 7. to stálo Fica kreslo - a zákaz zisku poisťovní

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a Babišovi to EET také ještě neprošlo. To se neodpouští.

   Smazat
 8. Podnikatelé už řvou o pomoc,protože vědí,že Babiš si tu pomoc pro Agrofert zařídí.Také se ukazuje,že se nelze spolehnout na EU,když ještě do těch problémů s koronavirem,chtějí pustit další migranti do EU.
  Aaa.
  Kolem té EET bude ještě horko,malé firmy,restaurace,hotely,stánkaři,OSVČ přijdou o mnoho zakázek,takže jich dost zkrachuje a výběr DPH bude hodně menší.

  OdpovědětSmazat
 9. Ochlazení ekonomiky probíhá na Západě skoro rok, cítíme to z Německa, koronavirus tomu přidá spád. Kapitál bude chtít po zaměstnancích odškodnění, bude tlačit platy dolů a jejich daně nahoru, aby si mohli cucnout od státního cecíku. Občané budou bojovat proti epidemii koronavirem, pražská kavárna bude na to nadávat, neb také prodělává přes miliardové dotace z kapes pracujících! Jak se má národ trochu shodnout, když kapitál táhne hot, pražská kavárna curyk, politruci demagogobloku čehý a národ by rád šel svým hyjé vpřed.

  OdpovědětSmazat
 10. Privatizace zisků a znárodnění ztrát je hlavním rysem současné fáze kapitalizmu,který Ilona Švihlíková označuje jako rentiérský. Zdárně ho realizují už léta banky, nyní se nám snaží někdo vnutit soucit s ubohými cestovkami, přidá se pan Hrušínský se svým divadlem a jistě další. Asi by se těmto novodobým podnikatelům, když už mají ten kapitalizmus a Západ s jeho "hodnotami" ( které nejsou nic jiného než chaotická cochcárna) tak rádi, slušelo připomenout, že soukromé podnikání je jejich soukromá věc se všemi výhodami i riziky a že se pro ně rozhodli dobrovolně. Mají plnou hubu demokracie, ale neví, že demokracie je hlavně odpovědnost a povinnost společně s právem na něco. Zdravím Pavla

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.