Reklama

sobota 7. března 2020

Spojené království vytvořilo mýtus o „syrské revoluci“

Snímek z dnešních "ulic Idlíbu"
Thierry Meyssan
7. 3. 2020  ICH,   překlad Zvědavec
Na veřejnost unikly nové dokumenty o organizování britské propagandy proti Sýrii. Poskytují náhled na to, jak mohli být seriózní novináři permanentně opájeni mýtem o „syrské revoluci“, a proč se Spojené království stáhlo ze Sýrie navzdory úspěchu této operace.


V demokracii se již předem předpokládá schopnost pořádat čestné veřejné debaty. Z tohoto důvodu by propaganda byla výsadou nedemokratických režimů. Přesto se z dějin dozvídáme, že moderní propaganda začala ve Velké Británii a ve Spojených státech během první světové války, a že SSSR a nacistické Německo byly pouhými napodobiteli.

Během války proti Sýrii jsme často vysvětlovali, že realita v terénu nijak nekoresponduje s obrazem, jaký si vytvořili obyvatelé západních zemí. Veřejně jsme odsuzovali, že americké, britské, francouzské a turecké tajné služby vymýšlejí důkazy s cílem utajovat agresi Západu a podněcovat k revoluci proti diktatuře.

Ačkoli Spojené království není přítomno v terénu od roku 2018, novinář Ian Cobain nedávno publikoval na webu Middle East Eye oficiální britské dokumenty, které vrhají světlo na to, jak Londýn masivně ovlivňoval seriózní novináře, a poté stáhl své vojáky. Cobain v této záležitosti již publikoval odhalující informace o této organizaci MI6 na webu Guardian v roce 2016.

Především je důležité si uvědomit, že Britové v žádném případě nesledovali stejný cíl, jako jejich americký spojenec. Londýn doufal, že znovu získá svůj vliv z koloniální éry (stejně jako Paříž). Spojené království nevěřilo, že Spojené státy zamýšlejí zničit státní struktury Středního východu jako celku (strategie Rumsfeld/Cebrowski). Proto pojali operaci „Arabské jaro“ podle modelu „velká arabská vzpoura“ Lawrence z Arábie (Muslimské bratrstvo nyní hraje roli wahhábistů z první světové války). Jejich propaganda byla proto navržena tak, aby byla vytvořena nová Sýrie kolem tohoto bratrstva, a ne aby byla Sýrie rozdělena, jak chtěla - a stále chce - CIA.

Lidé ze západních zemí již byli utvrzení o revolucích v Tunisku, Egyptě a Libyi, takže bylo snazší oklamat je informacemi o čtvrtém poli operací.

Revolucionáři (vlastně turecké zpravodajské služby a tajné služby NATO) přivedli seriózní novináře do syrské vesnice Džabal Al-Zaouia, aby se zúčastnili shromáždění Svobodné syrské armády a tuto akci nafilmovali. Mnoho novinářů tomu naprosto podlehlo a věřilo v lidové povstání. Když Daniel Iriarte veřejně kritizoval tento film ve španělském deníku ABC - protože poznal, že přímo v centru dění nejsou syrští, ale libyjští bojovníci, a jednají na příkaz Aldelhakima Belhaje a Mehdiho al-Haratiho - tisk odmítl uznat, že se novináři stali obětí manipulace. Neschopnost novinářů přiznat své chyby, i když je někteří z jejich kolegů zamlžují, je největší výhoda pro mistry propagandy.

Jako vždy britská vládní organizace RICU (Útvar pro výzkum, informace a komunikaci) využila vědce, v tomto případě „antropologa“, aby dohlížel na manipulaci. Svěřila provedení tohoto úkolu několika subdodavatelům, včetně plukovníka Paula Tilleye, „bývalého“ důstojníka MI6; slovo „bývalého“ je zde důležité, neboť to znamená, že mohl odmítnout veškerou odpovědnost, pokud by se operace pokazila. Abychom se k jádru dostali blíže, je třeba říci, že dodavatelé MI6 otevřeli v Istanbulu, Reyhanli (Turecko) a Ammánu (Jordánsko) pro tento účel tři kanceláře, přičemž CIA působila z Německa.

Tato operace začala v návaznosti na aféru s chemickými zbraněmi v létě 2013, kdy Dolní sněmovna britského parlamentu, „opařená“ propagandou během války proti Iráku, přísně zakázala ministerstvu obrany nasadit vojáky do těchto míst. V důsledku toho byl navýšen původní rozpočet Ministerstva zahraničí, a poté převzat britským Ministerstvem obrany a kanadskými a americkými agenturami, protože armáda neměla žádné jiné prostředky pro intervenci.

Celá akce spadala pod velení důstojníka MI6 Jonathana Allena, který se stal druhou nejvýznamnější osobou britské diplomatické delegace v Radě bezpečnosti OSN.

Originalita operace, kterou mj. vedla také Iniciativa obnovovací komunikace a strategie (InCoStrat), spočívá v tom, že je prezentována jako obchodní partnerství bez vazeb na orgány Spojeného království. Syřané, kteří se toho zúčastnili, neměli pocit, že zrazují svou zemi, pouze našli příležitost, jak si vydělat peníze na přežití, navzdory válce. Na to, jakou měli životní úroveň, jim byly vyplaceny velmi vysoké platy.
Logo podvodné "novinářské" organizace SOHR zřízené britskou zpravodajskou službou MI6.
Pro český mainstream a Českou televizi je to jeden z důležitých "nezávislých" zdrojů informací.

Systém „civilních novinářů“ byl velmi ekonomický, vzhledem k částce 500 000 liber za měsíc, vyhrazené z britského rozpočtu (50–200 dolarů za video, 250–500 dolarů pro nezávislé pracovníky). Cílem bylo najít „informace“ nebo „důkazy“ represí režimu proti vlastnímu obyvatelstvu. Jakmile byly tyto materiály roztříděny, MI6 je poslala do BBC, Sky News Arabic, Al-Džazíra (Katar) a Al Arabiya (Saúdská Arábie). Tyto čtyři stanice jsou plně zapojeny do válečného úsilí Západu, což je v rozporu s rezolucemi OSN, zakazujícími válečnou propagandu. Syrští kolaboranti se museli písemně zavázat, že zůstanou v anonymitě, pokud to nebude výslovně určeno jinak, a nebudou vyzrazovat své vazby na společnosti.

Jelikož západní seriózní novináři nebyli schopni vystopovat syrské „civilní novináře“ a ověřit kontext videí a dalších „důkazů“ – což je raison d´être (tj. důvod existence) jejich korporace – přesvědčil je humbuk, jaký nadělaly tyto čtyři televizní stanice.

Dokumenty Iana Cobaina potvrzují, že kromě tohoto mezinárodního plánu byla jejich cílem také Sýrie. Londýn chtěl vyvolat změnu v postoji populace ve prospěch „umírněnců“ tváří v tvář „extremistům“. V tomto ohledu si web Middle East Eye očividně neuvědomil, že by tato slova neměla být vykládána v běžném slova smyslu, ale ve světle rozhodnutí předsedy vlády Tonyho Blaira. Ten během vypracování plánu na „Arabské jaro“ uvedl, že administrativa Jejího Veličenstva by měla za spojence považovat „umírněně antiimperialistické“ vůdce, jako je Muslimské bratrstvo, zatímco odpůrci jsou „protiimperialističtí extrémisté“, jako je nacionalistický režim syrské strany Baas.

Antropolog, který dohlížel na program, také naznačil, že je třeba na místě vytvořit pohotovostní složky (Svobodná policie a Bílé přilby, které založil bývalý důstojník MI6 James Le Mesurier) - ani ne kvůli pomoci obyvatelstvu, ale především kvůli vybudování důvěry v instituce, které vzniknou, jakmile bude jednou poražen režim Národní unie, vytvořený kolem strany Baas. V této souvislosti se zmínil o plánu na úplnou a bezpodmínečnou kapitulaci Sýrie, jehož koncept vypracoval německý akademik Volker Perthes pro číslo 2 na půdě OSN Jeffreyho Feltmana, což Britové z toho důvodu nesprávně interpretovali.

Tato neshoda je hlavní příčinou tahanice ohledně této operace, kdy se Washington snažil s pomocí Islámského státu Daeš vytvořit „Sunnistán“ a „Svobodný Kurdistán“ s tureckou PKK a iráckou KDP. Britové se vzhledem k tomu, že už to nebyla jejich válka, rozhodli stáhnout.

Program MI6 měl tři složky:

- Sjednocená Sýrie: „Sjednotit Syřany za pomoci pozitivních afirmací ohledně společných kultur a praktik a obnovit důvěru mezi sousedy, a zároveň doložit sílu Syřanů v číslech.“
- Svobodná Sýrie: „Snažit se vybudovat důvěru v budoucí Sýrii, osvobozenou od extremistické vlády.“
- Podkopání:„Snažit se snížit účinnost skupin [násilných extremistů] v Sýrii tím, že bude podkopána důvěryhodnost příběhů a aktérů [z těchto skupin] a budou izolovány organizace [násilných extremistů] od obyvatelstva.“
"Bílé přilby" - další z propagandistických entit zřízených za účelem protisyrské propagandy.
Český mainstream a ČT jim jejich lži a manipulace dodnes doslova hltá.

Podle dokumentů Iana Cobaina subdodavatelé MI6 také školili mluvčí syrské opozice, vytvářeli účty na sociálních sítích a zakládali tiskové kanceláře, které fungovaly 24 hodin denně. V dokumentech není zmínka o návrhu loga a hollywoodském zinscenování, o čemž informoval web informationclearinghouse, jako např. vojenská přehlídka v Ghoutě, kdy tanky projížděly před kamerami za účasti komparzistů.

Cílem tiskových kanceláří bylo propojit syrské opoziční mluvčí se západními novináři a před poskytováním rozhovoru jim předat informace. Západní tisk tak v dobré víře věřil, že získává informace z nezávislého zdroje za nízkou cenu. Na začátku, tj. během fáze destabilizace (do poloviny roku 2012), všechna mezinárodní média posílala své reportéry do terénu (což Britové manipulovali), avšak dnes tam už žádní nejsou. Západ si zvykl věřit zpravodajské agentuře Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), kterou zřídila MI6 v Londýně společně s Muslimským bratrstvem, přestože tato agentura nemá žádné prostředky, jak se cokoli dozvědět o určitých událostech, o nichž informuje.15 komentářů :

 1. No však už to bylo několikráte, že zaručené zprávy (a nejen teď ze Sýrie) oznamovali zasvěcení lidé tisíce kilometrů od centra událostí. Pokud si vzpomínám, tak někdy na počátku tohoto konfliktu byla taková aktuální reportáž evidentně z Londýna v přímém přenosu z místa bojů ... Asi mají nějaký modus operandi ve své příručce spolupracovníků MI6 a CIA. Něco na způsob "barevných revolucí".

  OdpovědětSmazat
 2. Možná budu opět smazaný ale Válku v Sýrii rozpoutaly státy NATO včele s USA a Izraelem.Velice hezky to opět popsal pan Okamura zde---https://sana.sy/en/?p=187417

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:35 Nevím proč by jste měl být mazaný to jsou tvrdá fakta kdo čte ten to ví. Následky blamáže 11 září kterak letadla z lehkých slitin shodila dva baráky.

   Smazat
  2. 21:35
   Vždyť je to PRAVDA,proč by vás někdo mazal?!

   Smazat
  3. vojsko NATO :https://pbs.twimg.com/media/ESQNVS_WkAApHWu?format=jpg&name=medium

   Smazat
 3. Držitelé různých filmových ocenění jsou proti těmto globálním scénáristům, režisérům, kameramanům, ale i hercům, úplné nuly !

  OdpovědětSmazat
 4. Jak nas podle klamali a za nasimi zady nemalo podlych zlocinu pripravovali a planovali..
  Nejdrive to byla 9/11 a bleskove vyhlasena Dalsi svetova valka proti teroru../Asi jako v Mnichove 38 "valka" proti Hitlerovi a nacismu a pak padlo rychle i Polsko/..
  Nahle a brzy potom /9/11/,zacala strelba do lidi a bleskove odzbrojeni populace kvuli jednomu, dvema silencum..!!!
  To potvrdilo ,ze vlady cekali na takovou prilezitost a dale pravdepodobnost,ze neco takoveho planovaly se nedala vyloucit..A neda dodnes..Naopak se potvrzuje..
  Strelby do lidi obstarava tez huste policie a nikdo nepomysli na odzbrojeni policie , ktera zneuziva sbe moci temer denne...Propaganda teroru se ukazala v Australii , kdy terorista zajal rukojmi v kavarne s nekolika vchody, sklenenymi dvermi vysokymi okny temer od podlahy ke stropu a nikdo nebyl kdo by teroristu zneskodnil. Police odmitla tvrde pomoc nedalekych vojenskych jednotek s velkymi zkusenostmi v boji proti teroru v Afganistanu a jinde.
  Zkratka terorista byl pouzivan a vystavovan po dlouhych 18 hodin jako propaganda pro media ,polici a vladu. Na nas.
  Mel uz za sebou velky rejstrik zlocinu a spolucasti na vrazde sve manzelky !!!
  Velmi prekvapeny soudce , ktery ho vypustil na nas prohlasil, ze nic netusil o jeho zlocinne historii..
  Imbecilovi by se dalo vice duverovat, nez takovemu justicnimu odpadu.. Mezitim se vynorila v hlavni funkci dalsi feministka bleskove povysovana /totez se deje ve vlade, administraci, justici a v armade/, ktera rozvratila totalne policii. Spehovani , obvinovani nebralo konce a sama nikdy nechytila ani jednoho zlodeje a aspon..
  Nahle se objevila a znenadani obrovska nenavist mladych lidi v Australii zamerena pouze proti afroarabum a naplanovana a vyprovokovana predem urady a policii..
  Besneni medii nebralo konce a davy afroarabu byly dovazny v milionech do Australie hlavne ze zemi , kde vladl , kde je ve velke mode a vladne krvelacny fanaticky teror...Tim se ovsem prozradili ,ze chteji terorem zachovat sve truny a za kazdou cenu..
  Vyskytlo se nekolik pripadu /dnes je to vyroci udalosti na N.Zelandu/ kdy strelec byl bilej ,ale byl zaroven politicky vedec ,neuveritelny expert analyzator deni , kterej napsal pred zlocinem obrovske elaboraty a spisy prozrazujici vse o cem bahno-media pisi denne..Tedy ze je veden nenavisti rasismem, fasismem a tim nejhorsim vubec atd.
  Muselo to dat hodne prace..
  Dalsi se vyskytl v Las vegas kdy do velmi strezeneho hotelu , se pristehoval terorista s bednami plnymi zbrani a streliva , ktere by stacili prinejmensim na vybaveni cety do valky a bez povsimnuti..
  Nahle kdekoliv se objevil masovy teror nastal prival uprchliku. V Syrii ,jako v Cine kdy Uijgurove tvori znacny pocet teroristu masakrujicich v Syrii, jiz jsou v Australii, masakry budhistickych vesnic v Burma a nasledna obrana mma za vysledek ze jiz ve tisicich jsou vitani v Australii..
  pres teror ktery se nastehoval do Australie uz nikdy zakaz vlastnictvi zbrani nebyl zrusen!!! I presto ,ze kazdy obcan je vystaven znacnemu nebezpeci prave od uprchliku ze Somalie, Sudanu, Pakistanu, Afganistanu, Iraku, Syrie, Lybie privitanych ..Terorista si potom casto odjidi na dovolenou odpocinout prave do zemi odkud "uprchl"...
  Naopak , VYZBROJUJI SE UPRCHLICI mnozi se v radach policie po zuby ozbrojeni a v radach tajnych "detektivu" a armady..
  A jsou tak ozbrojovani a vybaveni proti peclive odzbrojene populaci Australie...

  OdpovědětSmazat
 5. Točí ty své "revoluce" jako to porno. Jak prohlásil jeden "rejža", je v něm víc triků jak v Titanicu a lidi jim to baštěj i s navijákem.

  OdpovědětSmazat
 6. Problém USA je v tom, že se jedná stále o kolonii, která je ovládána zvenčí. Hlavně Velkou Británií, ale i Izraelem. USA je sice obr, ale je to obr na hliněných nohách, je to obr bez mozku, je to obr na vykonávání špinavé práce ve světě. Mozkovou činnost za obra vyvíjejí proto jiní ve svých zájmech. Nadějí pro USA je proto Trump, že odřízne Ameriku od tohoto dálkového ovládání. Snad se mu to povede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jste ale úplně vedle s tou definicí Ameriky.

   Smazat
 7. Thierry Meysan má poměrně často trefné komentáře podložené dobrou informovaností a znalostí poměrů zvlášť na Blízkém Východě. Faktem je, že internet poskytuje mnoho materiálu, který může být klamlivý, ale spojením více zdrojů se lze dobrat mlhavých kontur skutečnosti i amatérům. Zvlášť pokud nezakrývají oči před nepříjemnou pravdou. Meysan je profík a poukazuje na jeden fakt, že válka v Sýrii je snad nejprolhanější, jaká kdy byla. A to se ve válkách lze vždy, a hodně. Válka a Lež, to jsou dvě nerozlučné sestry.

  OdpovědětSmazat
 8. https://beforeitsnews.com/international/2020/03/1983-cia-document-reveals-plan-to-destroy-syria-foreshadows-current-crisis-2500911.html CIA odhaluje plán na zničení Sýrie, předpovědi současné krize. Úterý 3. března 2020

  Přesto že spojitosti mezi plány na zničení Sýrie a Bushovou administrativou jsou obecně neznámé, ještě méně známá je skutečnost, že již v roce 1983 existoval plán na zničení Sýrie. Dokumenty obsažené v americkém národním archivu a vypracované CIA odhalují plán na zničení syrské vlády sahající desetiletí. Jeden takový dokument s názvem „ Přinášení skutečného svalstva v Sýrii “, napsaný důstojníkem CIA Grahamem Fullerem, je zvláště poučný. V tomto dokumentu Fuller napsal,

  Sýrie má v současné době kladivo na americké zájmy jak v Libanonu, tak v Perském zálivu - uzavřením iráckého potrubí, čímž ohrožuje iráckou internacionalizaci války [írán-Irák]. USA by měly zvážit prudce eskalaci tlaků na Assad [Sr.] skrze tajně organizující současné vojenské hrozby proti Sýrii ze tří pohraničních států nepřátelských k Sýrii: Iráku, Izraele a Turecka.

  OdpovědětSmazat
 9. Spojné království vytvořilo mýtus o syrské revoluci, vytvořilo mýtus o novičoku a skočilo na mýtus, že Sadám Husajn má chemické zbraně. Věří na mýtus, že Robin Hood nebyl gauner, který chudým bral a bohatým dával a Artuš byl vzorem všech cností. Ten závěr jim nezazlívám, třeba se osamostatněni postaví na své(!) nohy...

  OdpovědětSmazat
 10. To úsilí o rozvracení zemí a zde jde o Sýrii je zakódováno v impériích. Jsou to státy, řízené diktaturou kapitálu, swtáty, které založili svoji moc a sílu na teroristických váolkách proti slabším státům vojensky, ale dostatečně bohatým nerosty. No a jejich rabování ve prospěch "mateřské" země, kolonizátora vnímali občané svých imperií jako povinnost. Jen si vzpomeňte na obětavost Churchila v hájení zájmů britského impéria, jak byl aktivní při kradeční bohatství v koloniích, jak bez studu a hany napomáhal vraždění domorodců v "jejich" koloniích. To byl charakter, který v životopise odsoudila jeho vlastní manželka. A proč si myslíte, že byly a jsou vedeny války v Iráku, Sýrii, Afganistanu, Libyi..... moci si snadno nakrást a ty miliony povražděných rodin a vylidicovaných obcí, zničených chrámů, vykradených muzeí, to je pro "muže všeho schopného" naopak povznášející. Kdy se kolonizátoři omluví a začnou splácet nakradené a vracet nabrakované??? A SÝRII SI PRÁVĚ VYMYSLELI LORDI A JIM PODOBNÍ ZASEJEN A JEN K VL,ASTNÍMU OBOHACENÍ NEJSPROSTŠÍ ZLODĚJINOU. Italská mafie v USA, to byli proti nim slušňáci. A takovými kolonizátory byli Belgie, Francie, Holandsko, Španělsko, Porugalsko, Itálie +++ a že se nechovali o moc lépe než nacisté ve válce dobytých zemích, o tom mají dnes už představu jen starší generace. Prostě říkat, že se nacisté chovali zvěrsky, znamená opomenout stejně korektní kritikou i výše jmenované země. Ostatně byli to občané i těchto zemí, kteří mají na svědomí vyvraždění indiánských národů - "pouze" 160 milionů, i černých otroků, "pouze" 15 milionů - a my se dnes bavíme o 6 milionech zavražděných židech - ti ostatní pro kolonizátory nebyli lidé??? A proto kapitál pro udržení své vlády osnuje kontrarevoluce - barevné, šmirglové, majdanové, kuciakuje a co víme, jak hluboce se bahnil v šíření koronaviru. Pane Bože, dej nám sílu a zbav nás organizovaného zločinu - kapitalismu - amen.

  OdpovědětSmazat
 11. Velice výstižně popsáno.Souhlas.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.