Reklama

středa 4. března 2020

Spojené státy se snaží utahovat smyčku kolem Ruska

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
-rp-
4. 3. 2020  PrvníZprávy
Ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno provedl prý úspěšnou návštěvu bývalých sovětských zemí Ukrajiny, Kazachstánu, Běloruska a Uzbekistánu.

Naprosto ideologicky laděný článek amerického tisku ukazuje, jak se Spojené státy snaží narušit vztahy Ruska s jeho okolními zeměmi. Pro čtenáře by jistě bylo zajímavé, pokud by ruské vedení provádělo tu samou politiku ve vztahu například k Mexiku či Kanadě. Stačí si jen připomenout ten křik ohledně vztahu Ruska a malé Venezuely na americkém "zadním dvorku".

Tyto čtyři republiky Unie SSSR se osamostatnily až v roce 1991. Návštěva ministra Pompea demonstruje pokračující zájem Spojených států v těchto klíčových strategických oblastech východní Evropy a Eurasie a připravuje půdu pro více nakloněnou americkou politiku před volbami, zejména ve druhém funkčním období Trumpova prezidentství.

Návštěva také ukazuje, jak jsou prázdná obvinění, že je prezident Trump nějakým způsobem fascinován ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V návaznosti na turné Mike Pompea je Moskva živá a stejně tak i Čína.

Na prestižní konferenci o bezpečnosti v Mnichově oznámil pan Pompeo iniciativu ve výši 1 miliardy dolarů pro východní a střední Evropu, která nahradí ruský plyn komoditou pocházející z USA.

Zájmy Spojených států v Eurasii byly zpřetrhány během dlouhé vlády Vladimira Putina, zejména se začátkem gruzínské války v létě roku 2008. Putin tlačil Spojené státy a jejich spojence kolem a zmařil expanzi NATO do Gruzie a na Ukrajinu, zabránil umístění amerických vojenských základen v regionu a omezil investice USA do rozsáhlých projektů v oblasti infrastruktury a přírodních zdrojů, včetně plynovodů.

Proces ústavních změn, který byl nedávno zahájen v Rusku, však může Spojeným státům a jejich spojencům poskytnout nové strategické výhody. Zaprvé je pravděpodobné, že Vladimir Putin v následujících letech odstoupí z funkce prezidenta.

Ten, kdo ho nahradí, bude slabší než Putin a může být otevřenější novým bezpečnostním opatřením, která Spojeným státům dává příležitost pomoci svým přátelům a spojencům, zejména Gruzii, Ukrajině a Moldavsku, obnovit jejich územní celistvost.

Pokud se situace v příštích letech zopakuje, nemusí být Putin ruským prezidentem. Spojené státy budou muset něco nabídnout a vybudovat vztah s jeho nástupcem.

Je to příležitost pro USA, aby posílily svou přítomnost v regionu a podpořily své spojence. K obnovení územní celistvosti Gruzie a Ukrajiny bude nezbytné vybudovat úroveň důvěry a spolupráce a usilovat o obnovení spravedlnosti pro Gruzii, Moldavsko, Donbas a Krym.

A pokud selže diplomacie, může být v pořádku zvýšený tlak na ruského prezidenta a jeho vládu, včetně zmrazení osobních účtů jeho rodiny a účtů ostatních na Západě, sankcí proti rodinným příslušníkům vyšších vůdců a oligarchů nebo dalšího zpřísnění úvěrových politik vůči státem propojeným ruským podnikům.

Po návštěvě Pompea v Kyjevě: Krym je pro Ukrajinu ztracen

Za druhé, je důležité pochopit, proč Rusko přijímá novelu ústavy, která komplikuje postup převádění území do jiných států. Rusko se zjevně snaží zajistit své nároky na okupovaná nebo sporná území. Patří mezi ně Krym připojený v roce 2014, Kurilské ostrovy okupované Stalinem už v roce 1945, stejně jako Kaliningradská oblast (bývalé německá východní Prusko), kde se mnozí snaží o hlubší integraci s Evropskou unií, a některé oblasti hraničící s Estonskem (zmínka o Kaliningradu je otevřenou provokací - stejně tak by se potom mohli zeptat České republiky, proč "okupuje" území, které se kdysi označovaly za Sudety. Ale za touto zmínkou se skrývá nelibost nad tím, že obranný systém Kaliningradu prakticky znemožňuje překvapivý útok NATO na Rusko z evropského území - pozn. red.).


21 komentářů :

 1. Souhlasím,napadení Ruska je v plánu,proto si Pompeo hledá spojence a nabízí jim hory doly,jen aby nešli Rusku na pomoc.

  OdpovědětSmazat
 2. Takto se dá vykládat historie. Kurilské ostrovy? Do r. 1905 patřily Ruskému impériu. Japonci je okupovali (anektovali) po vítězství ve válce. Tak so je SSSR vzal v r. 1945. Mělo-li by Rusko vrátir Kaliningradskou oblast (Königsberg), pak musí i Polsko vrátit Olštýnsko (Allenstein), které k Východnímu Prosku patřilo. A k němu i celé Slezsko a Pomořansko. Hranice budeme mít u Opavy jako v r. 1938 a nebude mít přístup k moři (koridor). A když už jsme u historie, tak by Rusko mohlo nárokovat Finsko (do r. 1918 součástí Ruska jako velkovévodství a před tím součást Švédska), Do stejného roku bylo součástí Ruska i Varšavské vojvodství a tak by se dalo pokračovat.

  OdpovědětSmazat
 3. To se to USA utahuje smyčka nad Ruskem, když jsou Rusové jejich druhým největším dodavatem ropy. Z ropy se dělá nafta do obrňáků derivát na palivo do stíhaček...Neřeže si tímto sám Rus pod sebou větev? Jo dolar je ještě pořád dolar!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:20 Chyba, Rusko je ve světě na 3 mistě v produkci ropy a Amík nepotřebuje dovážet z Ruska žádnou ropu, proč by podporoval zločinného Putina.
   Jen doufám že to bude tady!!!!

   Smazat
  2. 15:37
   Amiokupant nepotřebuje....on totiž KRADE VŠUDE NA SVĚTĚ ty havloSmyšlenko!!!!

   Smazat
  3. Že Rusko je druhý největší vývozce ropy do USA je fakt a ne omyl. To si dohledejte. Rus má dolary a Amík naftu do tanků. Hochu ti dva si neublíží. Dolary a kšefty jsou nadřazeny všemu.

   Smazat
  4. Jenom se nepodělejte s tím svým amíkem. Už jste s tím trapný - co těmi hloupými žvásty sledujete? Rozběhněte se pryč, odkud jste přiběhl, a vymalováno.

   Smazat
  5. Pro indického běžce: Rusko je druhým největším dodavatelem zkapalněného plynu do USA. Vyváží i do Velké Británie a vývoz roste. USA už kupují v Rusku nejen raketové motory, ale celé kosmické rakety. Prober se z toho šoku.

   Smazat
  6. Obecna povedomi ze Pentagon uz davno nestaci na Rusko ,ale take uz vubec ne na islamske, fanaticke krveziznive teroristy, Taliban, Al Qaeda, Nusra , Daesh, 9/11 jako dukaz atd,si vyzaduje jiny druh agrese a utoku proti Rusku. Oblibeny a vyzbrojeny teror bude nasazen take na Rusko ze vsech stran..?
   Z minulosti vime ze imperialisti radi pouzivaji do boje kde jde o krk jine.Kazdej zlocinec a vrah a silenec je zapadem a USA ,dnes EU a NATO vitanej..
   Za druhe svetove valky to byli v Italii velice kvalitni japonske divize , kdyz japonce Rooswelt pustil z koncentraku, dale polske divize a fanaticti islamisti ze Severni Afriky, kteri byli posilani na opevnene germany ,ale z germana nic nebylo ,tak misto nich radeji vrazdili, masakrovali a "osvobozovali" cele italske vesnice ..Podobne jako dnes..
   Komunismus se pak siril v cele Italii a neni asi divu..
   Zalezitost Polska je zajimava. Kdykoliv se polaci osamostatni neni nouze v Evrope o nekonecne problemy.
   Ja verim, ze valka Polska s Hitlerem byl podvod, kdy vladnouci slechta /szlochta/ vybavila armadu okolo 2 milionu vojaky na konich a se savlemi, na koni se taky tezko strili z pusky..Savlemi pak sekali do tanku Wehrmachtu..Mam dojem ze byli obetovani jako CSR/, aby Hitler ziskal nastupiste k napadeni SSSR.
   "Snaha" Anglie a Francie ubranit Polsko tomu jen nasvedcuje..Jeste si sedli na ruce pro jistotu.!!!
   Stalin povolil polske armade vedene generalem Andersem odejit z Ruska na zapad..
   V Anglii uprchlici si ihned vytvorili dalsi polskou vladu..Velvyslanec te vlady byl poslan do Washingtonu , kde zadal ochranu Polska pred Ruskem.
   "Chcete na mne ,abych vyhlasil valku Stalinovi, kdyz Ruda Armada prekroci polske hranice, aby porazila Hitlera "? ptal se prekvapeny Roosewelt ...
   Existence Polska je existence nekonecnych problemu bez konce..Jako existence germanu..

   Smazat
  7. Indický běžče, choď do diskusí řádně připraven a ověřuj fakta, jinak se tu ztrapňuješ. Jan Chodec

   Smazat
  8. 19:00
   Vy filuto, to nesmíte, já pak mám záchvat smícu!
   Tak Amík kupuje celé rakety??? a jak je z Ruska do USA převáží? Pane houpat ano, ale né točit!
   USA je dnes v kosm. před Ruskem o 30 let napřed, něco si zjistě a neplácejte:

   Smazat
 4. Je to sice vidět ale co můžou dělat ty státy proti Rusku jen tak blábolit bourat pomníky a stavět nové fašistům.

  OdpovědětSmazat
 5. Svět vstoupí do éry optimismu, až se vytvoří smyčka kolem USA a rozumem, slušností, zdvořilostí a lidskostí nadaná část Světa ji začne pak utahovat. To bude konečné vítězství člověčenství nad nenávistí, lží, podvodsnictvím, genocidou, opovrhováním lidmi "neamerického původu".... Sejde ze Světa pak konečně nacismus, ať měl druhdy hitlerovskou nebo dnes trampowskou podobu! Svět se rozjasní a lidstvo bude šťastné. Přesně takové, jaké si dnes USA vší silou a mocí nepřejí! Jejich diktatura kapitálu bude prodělečná a padne!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obyčejný primitivní americký občan je tamní propagandou přesvědčen, jaké dobro pro svět Amerika dělá. S těmi magory nelze o tomto vůbec diskutovat. Jejich přesvědčení je nezlomné. Sice nevědí, kde Česko leží ale určitě by jsme jim podle nich měli být vděčni za demokracii a svobodu, kterou máme.. Začínají volby, ve kterých nejde o nějaké programy o to kdo vyhraje, protože ti co budou zvoleni Ameriku neřídí, je úplně jedno, kdo vyhraje. Ale vyhraje ten kdo na svých shromážděních udělá největší šou a zábavu pro lidi. Američan se na těchto setkáních vyřádí a pak jde na setkání protivníka a řve tam taky. Tak sem to tam viděl já.

   Smazat
  2. Ta smyčka už tam je, to jenom Trampík vykřikuje jak porazili Hitlera jak vypráskali ISIL a jak se jim hospodářsky daří. Za chvíli začne vyřvávat jak
   zatočili v Afghanistánu s Talibánem a cokoli co slina přinese na jazyk a co mu je kdokoli schopen uvěřit. To jsou ty známé móresy těch šmejdů, kteří už mají leckde zákaz vstupovat do obce a Trampík se jako impresário snaží prodat americké iluze za každou cenu. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. Je to sice moc hezká představa 10:11, ale hodně vzdálená. Přibližovat se jí začneme třeba tím, že budeme důsledně politicky a společensky izolovat zaprodaná individua, která bezostyšně a často nezakrytě škodí našemu státu. Příkladů by za těch 30 let bylo nezdravě mnoho. Hodně už v tomto směru dělá Nová republika tím, že vytváří prostor pro kritické hlasy. Za to patří poděkování...

   Smazat
 6. Dnes bych podepsal zvací doopis,aby rus obsadil naši hranici

  OdpovědětSmazat
 7. 10:11 souhlas, stručně a jasně

  OdpovědětSmazat
 8. https://cz.sputniknews.com/svet/2020012311290555-americky-portal-napsal-jak-usa-nicily-sssr/
  A Ford konstatuje: „Bolševická revoluce byla pečlivě připraveným podnikem ze strany mezinárodního židovského finančnictví.“ Tedy ne už jen zaplombovaný německý vagon s Leninem, ale celý vlak vezoucí celosvětový převrat. „Rudá revoluce jest největším spekulačním činem v celých lidských dějinách.“ Kniha končí slovy, za něž by se nemusela stydět ani současná propaganda (ani ČT 24 a Václav Emanuel Moravec), chronicky obviňující Rusko z recipročního zasahování do dění v USA: „Ve Spojených státech jest více bolševiků než v sovětském Rusku.“
  Od Napoleona se usiluje o zničení Ruska a získání jeho obrovského nerost. bohatství !

  OdpovědětSmazat
 9. Souhlasím s 10:11,s 12:00 a 14:54...už nikdy nepadne tolik ruských vojáků jako sovětských za II.sv.války..už nikdy nebude válka na území Ruské Federace....americký kontinent a poprvé zažije borcení amerických měst...pokud o to budou i nadále Spocené Státy usilovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.