Reklama

pondělí 30. března 2020

Summit EU ohledně koronaviru dospěl k hořkému konci


Peter Schwarz
30. 3. 2020   E-republika
Italský premiér Conte hrozil odchodem a publikoval vlastní prohlášení, v němž vyzývá EU, aby vyvinula inovativní finanční opatření během příštích 10 dnů. Italské noviny Fatto Quotidiano prohlásily v titulu svého článku, že Conte údajně řekl, že "EU je mrtvá a může se jít vycpat".

Předsedové vlád 27 zemí EU se ve čtvrtek večer (26.3.) setkali prostřednictvím videokonference a diskutovali o krizi způsobené koronavirem. Zatím je hlášeno z EU 276,000 nakažených a 17,300 úmrtí. V době konference byla EU se svými 450 miliony obyvatel v epicentru pandemie ještě před USA. A čísla budou nadále stoupat. Pandemie nerespektuje žádné hranice a naléhavě vyžaduje celoevropskou a mezinárodní reakci. Summit EU však názorně demonstroval naprostou neschopnost k poskytnutí společné reakce. Sumit skončil rozhádaností EU států a bez výsledku.

Konflikt způsobila otázka, jak by vlády měly financovat obrovské záchranné finanční akce, s nimiž se snažily reagovat na krizi. Tato opatření byla zaměřena především na posílení bank a velkých korporací. Například ze 756 miliard eur záchranného balíčku, který přijala německá vláda, šlo 600 miliard eur korporacím, 50 miliard eur pro malé podniky a osoby samostatně výdělečně činné. Další celkem malé částky šly na sociální služby a na zdravotní péči, které jsou nezbytné pro boj proti pandemii a pro likvidaci jejich následků. Podobný proces se odehrává i v jiných zemích, hlavně v USA.

Obrovské výdaje a hospodářské výpadky během epidemie přivedly některé státy na pokraj bankrotu. Jedná se zejména o ty státy EU, které byly zničeny globální finanční krizí v roce 2008 a úspornými opatřeními, jež na ně následně uvalila EU. Například státní dluh Řecka se zvýšil ze 125 procent HDP v roce 2008 na 181 procent dnes. To byl přímý důsledek záchranných programů tzv. "Trojky", tedy EU, ECB a MMF. Řecká vláda dostala půjčky, aby zaplatila minulé půjčky a přemrštěné úrokové sazby. Stát byl zničen za cenu obyčejných lidí, kteří přišli o důchody a sociální zabezpečení. Stejný vývoj byl v Portugalsku, Španělsku, Itálii a dalších zemích jižní Evropy. Státní dluh Itálie například vzrostl ze 106 % v době finanční krize na 135 % HDP dnes. A přitom se musely drasticky snížit sociální výdaje.

Jeden z důsledků těchto úsporných opatření je nízký počet nemocničních lůžek, což částečně vysvětluje vysoké počty úmrtí na COVID-19. Itálie má 3,2 nemocničního lůžka na 1000 obyvatel, zatímco Řecko má 4,2 lůžek na 1000 obyvatel. Naproti tomu Německo jich má osm a Francie šest. Rozdíl je ještě větší u lůžek intenzivní péče, které určují, zda akutní pacienti budou žít, nebo zemřou. Německo vede tabulku s 29 lůžky intenzivní péče pro každých 100 000 obyvatel, zatímco Francie jich má 11,6, Itálie 12,5 a Řecko šest.

Devět zemí, včetně Francie, Itálie a Španělska navrhovalo na summitu financování dodatečných výdajů na koronavirus skrze dluhopisy vydávané všemi členskými státy EU. To by mělo tu výhodu, že každá země bude muset zaplatit stejnou a relativně nízkou úrokovou sazbu. Německý státní dluh má negativní úrokovou míru -0,5 procenta. To znamená, že německý stát na svých dluhopisech přímo vydělává peníze. Naopak Itálie má zaplatit úrok 1,3 procenta. A toto číslo může rychle vyletět nahoru, pokud měnoví spekulanti ucítí krev.

Návrh byl rozhodně odmítnut Němci a Holanďany. Videokonference se vlekla šest hodin a během ní se údajně objevily ostré rozpory. Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že evropská idea to nemusí přežít. Italský premiér Conte hrozil odchodem a publikoval vlastní prohlášení. V něm vyzývá EU, aby vyvinula inovativní finanční opatření během příštích 10 dnů. Italské noviny Il Fatto Quotidiano prohlásily v titulu svého článku, že Conte údajně řekl, že "EU je mrtvá a může se jít vycpat". Italský deník Corriere de la Sera varoval, že přišel konec evropského projektu. Finanční deník Il Sole-24 citoval diplomata, který údajně řekl, že "když počítáte mrtvé, tak nemůžete počítat miliardy."

Dohody bylo nakonec dosaženo s tím, že rozhodnutí se odloží o dva týdny. Během tohoto období mají ministři financí zemí EU vypracovat přijatelný návrh. Takže epidemie koronaviru bude sílit a přijde tsunami, ale úředníci v EU si dali dvoutýdenní přestávku. Německá vláda chce nabídnout finančně slabým zemím EU úvěry z Evropského mechanismu stability (ESM). Tento fond byl založen v roce 2012 jako reakce na dluhovou krizi v EU a v současné době může na úvěry poskytnout 410 miliard euro. Jenže tyto úvěry mají neskutečnou řadu dalších podmínek. Vlády, které o ně budou žádat, musí odsouhlasit rozsáhlé škrty veřejných služeb a sociálních výdajů. Půjčky tohoto typu tedy uvedou do pohybu další kolo úsporných opatření, která by mohla mít zničující dopad na obyčejné občany.

Spor o tzv. coronabonds je jen poslední příklad, jak evropské vládnoucí elity reagovaly na koronavirus tváří v tvář vlně nacionalismu. "Když přijde virus, každá země je ponechána sama sobě," což uvedl Der Spiegel již před třemi týdny. Na eskalující krizi v Itálii reagovaly Německo a Francie v době, kdy Itálie měla jen 4,000 nakažených infekcí, ale nyní má více než 9000 úmrtí. Obě sousední země zakázaly vyvážet do Itálie ochranné oděvy a lékařské masky. Žádosti italské vlády o pomoc EU v podobě ochranných oděvů a další lékařské pomoci byly ignorovány.

Tím byl dán precedens pro další vývoj. Evropští lídři původně vydali slavnostní sliby, že nebudou jednostranně uzavírat své hranice. Ale pak to státy napadené infekcí rychle změnily. Výsledkem byly fronty kamionů až 60 kilometrů, což vedlo k částečnému narušení dodavatelských řetězců pro důležité potraviny. Boj proti koronaviru představuje nejhlubší krizi v EU od konce 2. světové války. Účinná akce vyžaduje mezinárodní spolupráci, která bezpodmínečně upřednostňuje lidský život a sociální potřeby, ne kapitalistický zájem soukromého zisku. Poslední summit EU potvrdil, že EU je zcela neschopná udělat tento krok.

EU a její instituce neztělesňují evropskou jednotu. Představují zájmy evropského velkého byznysu a bank, které okrádají pracující a hájí pouze vlastní zisk. V podmínkách hluboké krize to nevyhnutelně vede k nacionalistickým sporům a k vzepětí šovinismu. To se dělo už během finanční krize v letech 2006 až 2009 a nyní se to opakuje v ještě horší formě. Boj proti pandemii koronaviru je neoddělitelný od boje proti neoliberalismu, který vládne v EU. Vyžaduje to znárodnění neuvěřitelného bohatství získaného v průběhu posledních deseti let, které si přivlastnila malá vrstva multi-milionářů a miliardářů. Evropští pracující se musí sjednotit v boji o budoucí podobu spojených socialistických států Evropy.

Překlad článku European Union summit on coronavirus ends in acrimony publikovaném na webu World Socialist Web Site, 28 March 2020.-----

28 komentářů :

 1. Doufám, že se ten spolek darmošlapů co nevidět rozpadne a vzápětí je bude následovat senát ČR. Obojí dokázali xkrát, že jsou pouze na dvě věci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:51 plné s Vámi souhlasím. Senátorům bych dal minimální mzdu a během krátké doby by senátoři zmizeli sami a tím pádem by byl senát který pro ČR nedělá nic jen historií.

   Vymazat
  2. EK a senát-uložiště nepotřebných hoven- je na VELKÉ HOVNO.
   Tito hajzlové si sami rybník nevypustí bude třeba použít násilí.

   Vymazat
  3. 21.51 - souhlasím s Vámi, jen ten zodpovědný politik a premiér Babiš bude proti, dokud bude "dojit EU", tak je pro EU a pak bude hned pro USA. Má politickou zodpovědnost. Co to je?

   Vymazat
 2. Když my pořád hledáme někoho, kdo nám zaručí mír a blahobyt na věčné časy. Jakého si strategického partnera, že? A ono to pořád nevychází. Čím to asi bude?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hokarc30. března 2020 22:06

   Když my pořád hledáme někoho .....
   ------------------------------------------
   To je, trdlo normální. Každý sám za sebe bezpečnost a blahobyt nevybuduje. Proto větší společenství hledají jedince ( osobnosti ) schopné strategického uvažování mající dostatečné morální kvality, aby vedly ostatní ( tlumily spory a vytvářely obraz časů budoucích ). U států je to podobné.
   Že to nevychází ? ... no z koše jablek hrušku nevytáhneš..

   Koloděj

   Vymazat
  2. 22:06 je dobré pozorovat v současné době živnostníky. Když mají zisk, tak ho mají pro sebe, ale když jsou ve ztrátě, tak ztrátu jim má zaplatit stát. Od státu na kompenzování ztrát mají dostat 15000,-Kč, což je dle mého názoru veliká chyba. Měli by jít na úřad práce a brát podporu a jako základ pro podporu by se jim měla počítat suma, kterou odvádějí na zdravotní a sociální pojištění. Toto by bylo spravedlivé řešení. Myslím si, že částku 15000,-Kč by obdrželo jen málo živnostníků. Bohužel pan premiér Babiš je k živnostníkům velice velkorysí a to je chyba která se mu dle mého názoru v budoucnu vymstí právě od živnostníků.
   Člověk má být sám strůjcem svého štěstí a spoléhat se jen na sebe a ne na stát. To by si měli uvědomit všechny živnostníci a všechny kteří chtějí po našem státu kompenzace které jim zaplatí občané ČR.

   Vymazat
  3. 7:38 "Člověk má být sám strůjcem svého štěstí a spoléhat se jen na sebe a ne na stát. To by si měli uvědomit všechny živnostníci a všechny kteří chtějí po našem státu kompenzace které jim zaplatí občané ČR"..... je vidět, že o podnikání nemáte ani páru, jinak by jste takové blbosti nenapsal. Vy dřepíte někde na zadku a ať "prší nebo mrzne" vy neriskujete nic a svou gáži dostanete dokud bude váš zaměstnavatel vydělávat. Ale všeho dočasu.

   Vymazat
  4. 7.38 Ovšem, také jsem to psal... PRIVATIZACE ZISKŮ A ZESPOLEČENŠŤOVÁNÍ ZTRÁT těch samých subjektů je nemravnost - CHUCPE. A píši to celá léta (i zimy;-).
   Zaměstnanci musí platit všechny odvody... daně i pojištění... a podle toho se mu počítá podpora v nezaměstnanosti, OSVČ, s většinou mnohem vyššími příjmy, mají nezasloužené úlevy - odpisy z daní na kde co - a pozastavením EET je jim navíc dovoleno nadále OFICIÁLNĚ OKRÁDAT STÁT NA DANÍCH - k zamezení té do Nebe volající zlodějny byla přeci EET zavedena!

   Vymazat
  5. Přesně anonyme 12.29 - ta hnusná závist je otřesná! Ty živnostníky se službami, pokud diskuzní prďolové zajištění důchodem potřebujou, v pořádku. Ale neuvědomují si, že ti podnikatelé se dostávají do ztráty Z ROZHODNUTÍ STÁTU! doprdele! Ne proto, že by svoji práci dělali špatně. Ale to stát je poslal do hajzlu, aby prďolové u počítačů mohli mít radost, že konečně taky mají lidi problémy - oni to totiž přejí každému! Stáří a impotence - to je tvrdý oříšek, pomáhá jen závist a poťouchlá nenávist, kterou mohou psaním sdílet. Až jim přijdou na krk jejich vlastní parchanti - táto naval důchod, my nemáme z čeho žít, budou čumět! Je to nenávistná sebranka, nic jiného.

   Vymazat
  6. 12;29 zivnostnici je chtit mohou ..je to take v podstate chudy lid...Ale proc je platit korporacim?

   Vymazat
 3. KONECNE - po asi petiletem sledovani Nove Republiky prvni clanek, co ma cenu. Vse ostatni jsou jen vECY, ktere vlastne pomahaji udrzet soucasny rezim, KTERY SE ABOLUTNE NEDA VYLEPSIT, viz USA, tam uz je pres 240 let. Byt tady svazek socialistickych statu, nikdy bychom nemuseli prisluhovat okupantum v Asii a Africe a nebyl by ani Coronavirus. A rozhodne, staty by si pomahaly a stale na prvnim miste by byli OBCANE, zadne narodni podniky ci milionari.
  Ale tohle musel napsat NEMEC. Cesi tak daleko jeste nedorostli.
  Ja si stale myslim jedno:
  POKUD tady v zemi nezvitezi PRAVDA, nikdy se nic nemuze zmenit. A pravda je m.j. i to, ze za socialismu se tahle zeme mela VE VSEM LEPE nez se ma ted. Jinak, 8.prikazeni je: NEPROMLUVIS KRIVEHO SVEDECTVI PROTI BLIZNIMU SVEMU. Tady se lze, LZE a LZE na vsech frontach, coz je stejne, jako by se tady zabijelo, coz potvrzuje i papez, kdyz rika: NESPRAVEDLIVOST ZABIJI. A vsechny tyhle lzi zkracui lidem zivot, ci je dokonce zabiji (vc. sebervrazd). V kazdem pripade je to TEZKY HRICH. A za to je peklo. KSCD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ostatně soudím, že senát i EU musí být zničeni.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  2. 22:35 Naprosto s Vámi souhlasím. Jsem přesvědčen, že EU se brzo rozpadne a Česká republika bude opět suverenným státem a ne kolonií Západu.

   Vymazat
  3. 7,43
   Kolonií Západu jsme od posranýho hadráku a zůstanem jí bez ohledu na rozpad fašoEU!

   Vymazat
 4. „Pitomci, ovce, hadry v oknech.“ Belgie

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Pitomci-ovce-hadry-v-oknech-Za-tohle-nam-Belgie-vyhlasi-valku-618868

  OdpovědětVymazat
 5. Už aby se ten spolek rozpadl a ten macron vidí že globalizace nefunguje a umírají lidi a stojí za svým snem.

  OdpovědětVymazat
 6. Pan premiér Babiš zabodoval v odchodu ČR z EU. To že komisařkou jmenoval Jourovou, to byl tah šachisty. Ta, tady bych řekl úplně blbá kráva, čímž se musím omluvit velice prospěšnému skotu, který naštěstí do EU vůbec nekrafá. Kdyby se nám povedlo mít takové husy alespoň dvě, možná by se nám povedlo ovlivnit veřejné mínění ČR a vypadnout i s NATO.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:33 kvality europoslankyně Šojdrové z KDU-ČSL Vám unikly? Přicházíte o mnoho!

   Vymazat
  2. Němcová, Langšádlová,Pekarová vám také nic neříkají?

   Vymazat
  3. A co zhulená europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová !!!
   https://www.expres.cz/zpravy/marketa-gregorova-pirati-video-droga-snu-ukulele-youtube.A190531_124744_dx-zpravy_lare

   Vymazat
  4. 14:12
   Až fetky díky nedostatečný distribucí drog díky epidemii začnou vychcípávat,tak jsou PYJáti a TROPičky na 0,0007%!!!!!☺

   Vymazat
  5. Elementové byli příznivi stvoření Jourové...

   Vymazat
 7. Česká vlajka slaví 100 let. „Pojďme ji společně uctít jako symbol jednoty v těžkých časech,“ vyzývá Lucie Bílá:

  https://cz.sputniknews.com/celebrity/2020033011732967-ceska-vlajka-slavi-100-let-pojdme-ji-spolecne-uctit-jako-symbol-jednoty-v-tezkych-casech-vyzyva/

  OdpovědětVymazat
 8. No a zase jsme u jádra pudla. Já nemám nic proti záchraně kohokoliv, pokud na to teda vůbec máme. Ale z logiky věci se dílem vložených peněz stává pomocník majitelem toho, komu pomáhá.
  Jeden příklad pro blbce. Pokud u banky v daném případě pasiva převyšují aktiva, má nulovou, nebo dokonce zápornou hodnotu. Pokud do ní vložím peníze daňových poplatníků, stává se banka jejich majetkem. Volení zástupci určí kdo jí povede a případné zisky půjdou za daňovými poplatníky.
  Je na tom něco nelogického? Je to tak složité, že to hlavy Obamy, Merkelové, nebo Junckera nemohly pochopit? Asi ano. Protože to pokračuje dál. A zase budeme zachraňovat. Zatímco vlastníci rozkradou aktiva, na daňové poplatníky zbydou dluhy.

  OdpovědětVymazat
 9. Pokud to budou mít v jedné zemi EU na salámu a ve druhé s tím budou důsledně bojovat, tak co se asi stane po otevření hranic? Veškeré prostředky věnované na boj proti coroviru přijdou vniveč. Mám takový pocit, že je to marný boj, protože se budeme neustále vracet na začátek. Takové kvantum zemí není schopno operativně řešit krizové situace, protože logicky dochází ke střetu zájmů,na jejichž řešení není čas. To nejsou žárovky, výkon vysavačů a pod..

  OdpovědětVymazat
 10. Víte, i živnostník je podnikatel. A podnikání je rizikové. Takže neúspěch kvůli nečekaným událostem musí hradit stát- jak jinak zajistit, aby neúspěch platili občané?

  OdpovědětVymazat
 11. Ad 0:32 Jen malá korekce: STÁT = plátci daní. Což jsou především za zase především změstnnci. Kapitál vyváží své ziskY z ČR do daňových rájů a jiných zemí a daně neplatí, a tzv. OSVČ jak by smet - ROČNĚ DOHROMADY CCA 800 MILIARD KČ. Tedy pokud někdo volá státe plať, volá zaměstnanče plať. Mám hodně "rizikových podnikatelů v rodině" a vím, jak to chodí - já nosím peníze na finanční a oni si tam pro moje peníze chodí. Tak to je ta demokracie diktatury kapitálu. Doufám, že poučení pandemií koronavirem udělá tečku za lidským parazitismem! Kéž by se lidu vláda vrátila do jeho rukou!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.