Reklama

úterý 24. března 2020

Tuhle krizi nesmíme promarnit

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
24. 3. 2020 VašeVěc
Změna státního rozpočtu se schodkem teď už 200 miliard korun má hlavně symbolický význam. Nikdo neví, co se letos s ekonomikou stane. Nové číslo pouze naznačuje směr, půjde to dolů. Tak to v krizích bývá, ale krize lze využít jako příležitost k zásadní změně. Bude-li k lepšímu, pak by šlo o investici.

Kolik nás bude ten nepatrný prevít stát? Platný státní rozpočet ve výši 1,6 bilionu korun představuje 29 procent z HDP, který loni činil 5,5 bilionu korun. Navýšení schodku státního rozpočtu o 200 miliard korun je tedy přesunem v rozsahu necelých čtyř procent HDP. Určité tempo výdajů už je nastaveno. Platí se těm, kdo zůstali s dětmi doma, dojde na kurzarbeit, odkládají se daně, ruší se několik měsíců pojištění části populace, chystají se garantované půjčky, které později také nakouknou do státní kasy.

Výše dluhu se bude odvíjet od toho, jak dlouho to bude trvat. A to je přesně to, co nevíme. Podle některých teorií nelze dopad pandemie zmírnit, jen lépe rozložit v čase, aby se nezahltila kapacita nemocnic. Nejdelší časové vymezení jsme zatím zaslechli z prostředí krizového štábu, že hranice budou zavřeny třeba i dva roky. Bližší je termín možného otevření škol, snad v půli května, ale kdoví jestli. První zmírnění nouzového stavu lze očekávat v půli dubna, možná. Nejspíš bude kombinováno se zpřísněním v ohniscích nákazy.

Na druhou stranu, léky jsou na cestě. Mnohem jednodušší než s remdesivirem je situace s antimalarikem, které u nás užívali také revmatici (zmírňuje záněty) a pacienti s lupénkou (pomáhá při autoimunitních problémech). Ukázalo se, že také zkracuje období množení koronaviru SARS-CoV-2 v organismu, to by urychlilo léčbu. Tenhle lék z roku 1955 byl běžně v lékárnách, teď bude soustředěn na intenzívní léčbu korunáče. Kubánci zase pracují s interfereonem a vybavili jím lékaře, kteří vyjeli na pomoc Itálii.

Ale to, že fabriky časem znovu roztočí kola, neznamená, že ekonomika se nadechne a pojede v dřívější síle. Svět neuzavřou jenom hlídky na hranicích. Zpřetrhané dodavatelské vztahy se nemusí dařit obnovovat. Někde to nedovolí pokračující epidemie, jinde zkrachovali partneři, a promluví do toho i spotřebitelská poptávka, která může spolupráci s některými regiony úplně odmítnout. Ale i kdyby spotřebitelé nakupovat chtěli, odbyt může uváznout na tak prostinkém faktu, že kapsy budou prázdné a lidé pomelou z posledního.

Když jsem se dříve bavil s někým s opravdovým vlivem o tom, jak změnit přílišnou závislost české ekonomiky na exportu, a to ještě jen aut a zemědělských surovin, a ke všemu většinou jen do Německa a EU a jenom v podnicích se zahraničními vlastníky, krčili rameny. Karty jsou rozdány, teď už se nedá nic uhrát, stačí, když se nepodhodíme. Je to jako chytat rukama rozjetý vlak.

Jenže ten vlak zpomaluje a možná se úplně zastaví. Otvírá se okénko příležitosti k přehození výhybky domů.

Náznaky příležitosti už lze vyslechnout i shora. Třeba prezident Miloš Zeman, známý svými konzervativními stanovisky, najednou zmínil možnost obratu trendu, který nás hnal do rostoucí urbanizace. Roku 2050 mělo žít ve městech 80 procent světového obyvatelstva. Co když se tento trend obrací k „deurbanizaci“? Zeman to zmínil na setkání s vítězi soutěže o nejlepší vesnici. Motiv vidí spíš uvnitř, lidem se začne na vesnici líbit.

To by se tam museli také něčím živit. Stále častěji se ukazuje, že prvním impulzem k obnově hospodářského života v nějaké komunitě je vybudování společného energetického zdroje, třeba komunitního větrníku s nějakým solárním zdrojem, bioplynkou a případně i akumulací. Je to investice, ze které poplyne snadno předpověditelný dlouhodobý příjem, proto si na to lze půjčit. Kdyby na to stát přispěl, zkrátí se období návratnosti a obec má finanční zdroj pro další rozvoj lokálních hospodářských aktivit.

Prožil jsem teď pár týdnů přípravou televizního dokumentu o tom, jak naši společnost promění nastupující technologie. V Praze a Brně máme evropská centra excelence pro spojení strojírenství a umělé inteligence. Síť RICAIP, která vzniká společně s nejlepším německým pracovištěm, usiluje o vznik univerzálních výrobních jednotek nabízejících výrobu jako službu. Taková jednotka dostane digitální předlohu a převede bity do atomů, řádky programu do hmoty. Výroba bude pružná, okamžitě přizpůsobitelná novému zadání.

Tlak na decentralizaci je objektivní. Jak mi vysvětlil profesor Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, autorita v oboru umělé inteligence, systémy se stávají tak složitými, že jejich centrální řízení je prakticky nemožné. V podstatě dnes můžeme složitý systém modelovat a řídit pouze jako kooperující skupinu autonomních samostatných jednotek, z nichž každá plní předem danou funkci lokálně a s ostatními komunikuje a vyměňuje si informace globálně. Já v tom slyším – globální zdroje informací a samostatné místní výrobní jednotky se širokou škálou schopností.

V podobném duchu mluví i ředitel RICAIP Tilman Becker, doktor přírodních věd, který vidí perspektivu návratu výroby ze zámořských „offshorových“ center, zpátky do EU a regionů. Také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vyjádřil naději, že potřeba přizpůsobování změnám v globální spolupráci nás přivede k obnově místní výroby na podstatně vyšší technologické úrovni. Doporučil přitom využít opuštěné průmyslové stavby, kterými je republika poseta. Jenže při jiné příležitosti se do toho trochu zamotal a začal odmítat orientaci na bezuhlíkovou ekonomiku. Chce se nad tím tvrdě utkat s EU a nejspíš vybojovat pokračování konkurenční nevýhody ze století páry...

Tak uvidíme. V každém případě se budou vydávat obrovské peníze. Vraťme se k částce 200 miliard korun, o kterou má narůst schodek státního rozpočtu (s největší pravděpodobností to bude víc). Jak si tu částku představit? Státní rozpočet v původní výši 1,6 bilionu korun je shodou okolností zhruba stejně velký jako celkový dluh vládních institucí. Ten je v poměru k HDP také pod 30 procenty. Nezapomínejme však, že v letech 2012-2013 byl tento dluh na 45 procentech HDP, o polovinu vyšší. Ani zdaleka tedy zatím nemíříme tam, kde jsme byli.

Jinou věcí je, že HDP nejspíš klesne a produktivita se sníží, to problém přifukuje. Ale kdyby nás zajímal jen rozpočet a dluh, nebe se neřítí, je tam prostor. Ministryně financí Alena Schillerová není v tomto ohledu daleko od pravdy, když říká: „Česká ekonomika je silná, stav našich veřejných financí dobrý, bankovní sektor je mimořádně zdravý, rozpočty samospráv mají bezprecedentní rezervy, a také zdravotní pojišťovny jsou na tom dobře. Máme polštář, díky kterému rány tuzemské ekonomice maximálně zmírníme.“

Mnozí z nás ani netuší, co už jsme dokázali vydržet. A zapomeňme na 90. léta, ta už přebolela. Držme se současnosti. Řadu let odvádíme zahraničním investorům 300 nebo více miliard korun ročně na dividendách a dalších výnosech. A protože se většinou jedná o firmy, které jsou přímo nebo smluvně součástí nadnárodních celků, můžeme klidně přičíst ještě skrytý odvod srovnatelné částky ve formě vývozu zisku, který se odehrává v nevýhodných platbách a nevýhodných cenách. Zdůvodňuje se to snadno. Česká ekonomika produkuje střední přidanou hodnotu. Střední je nižší než vysoká, kterou najdeme v konečném produktu u finalisty. Jsme jen dodavatelé, naše ceny jsou proto jiné.

Peněz se tedy nelekejme, na množství nehleďme. Kdyby se vláda s tím schodkem spletla a nový dluh jí naskočil – jako za Kalouska – třeba nad půl bilionu, můžeme to vyhodnotit až podle výsledku. Za Kalouska jsme si za ty peníze koupili další hospodářský pokles, to je jako nechat se obrat a ještě zmlátit. Teď se vydávají peníze pro lidi, kteří na pár týdnů nebo měsíců přišli o příjem, ale nesmí přijít o práci. Zatím jsme neodbočili špatným směrem.

Ale i kdybychom vládní sekeru opravdu zaťali tak hluboko, pořád je to nic proti nákladům na intervence ČNB do snížení kurzu koruny v letech 2013-2018. Ta stála desetkrát víc, než vláda požaduje. A dosáhla toho, že koruna, kterou charakterizovalo od začátku milénia trendové posilování, se vrátila k hodnotám z roku 2008. Takže jsme vyhodili dva biliony korun a dvanáct let k tomu.

Pandemie koronaviru není čirý přírodní úkaz, který by přišel, ať děláme, co děláme. Podobně jako její obdoba před sty lety, španělská chřipka, je důsledkem hluboké globální krize. Toto tvrzení samozřejmě pobouří ty, kdo na současném stavu pohádkově vydělávají. Budou proto radit, abychom se co nejrychleji vrátili se k původnímu stavu. Budou trvat na tom, že hudba na horní palubě Titaniku musí znovu začít hrát.

Tuhle krizi však nesmíme promarnit.
63 komentářů :

 1. Blíží se jaro. Začít by se mohlo třeba tím, že dotace do zemědělství nepůjdou na útlum produkce, jako doposavaď, ale na produkci. Ať se v Bruselu třeba kousnou vzteky do prdele..
  Zajistí nám to vyšší stupeň potravinové soběstačnosti a pomůže to ekonomice. Kdysi v zemědělství pracovala většina obyvatel venkova. Ano, určitě to zdraží potraviny. Ano, nebude to lákavá práce. Ale pomůže to k normalizaci hodnotového žebříčku a naší nezávislosti na druhých.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zhnusený.
   Přesně.
   Jenže jsme tak svázání s EU nařízeními s Německem hospodářsky,že máme opravdu malý prostor k manevrování.
   Ještě se neví,jak poskočí inflace,co může i tu pomoc od státu,dost ponížit.Tady je také potřeba říci,cirkevní restituce se odvíjí i od inflace,když vyskočí o 5%,kolik je to mil.navíc,co stát musí vydat.Ještě bych zdůraznil jeden moment,aby krachující firmy převzal stát a ne oligarchové.

   Smazat
  2. Správně, práce pro ministra zemědělství. Zajistit práci pro lidi a soběstačnost. Tak jak tomu bylo do 1989. Ale on místo toho navrhl zakázat vývoz potravin z Česka (ač premér radí : nenakupujte do zásoby). Jak asi bychom dopadli, při našem 70 % dovozu potravin kdyby totéž zavedly okolní státy, třeba Polsko?

   Smazat
  3. Potravinová soběstačnost, stejně jako zajištění průmyslové výroby pro především vnitřní trh, je běh na dlouhou trať. Nemůžete říci, tohle potřebuju a tohle NIKDY nebudu potřebovat, vždyť koho by napadlo, že "vědecká modla našeho "novověku se může jednak zčásti "zvrtnout k nemorálnosti ve své práci, částečně se vyžívat v nesmyslných "výzkumech a ztrácet tím svůj kredit, zvláště když se "nad výsledkem stejně rozhádají" často jako malé děti?" (tím absolutně nic nemám proti "zbytku", tj. skutečným vědcům, kteří se nezpronevěřili svému poslání!!). Musíte nejen mít dostatek semen, druhů, hnojiva (a oboje v dostatečném množství U SEBE), ale i techniky a odborně vzdělaných lidí (tím myslím, že mají znalosti skutečné, ne "papírové"). A také odhodlání to udělat skutečně. Jedna chybička vás může přijít velmi draho na řadu let.
   Proto je jedním ze tří největších zločinů vlád po "listopadu" právě likvidace našeho zemědělství, které nám převelice často prostě a jednoduše silně záviděli. Je zločinem "donutit finančně" zemědělce pěstovat nadměrné množství třeba řepky, jen tím, že je to "výhodné" a nařízeno od nějakého stolu.
   Jenže, aby k nápravám v zemědělství mohlo dojít, musíte si také "zajistit půdu, lidi a odbyt.
   Půda by musela přejít pod výhradně domácí vlastnictví, lidé na vesnici by museli mít nejen práci, ale i nezbytnou infrastrukturu.
   Musel byste vyřešit celou řadu sporů ohledně pozemků (i tzv. "zamrzlých", kdy se už něco natvrdo udělalo, ale někoho přesto napevno "neuspokojilo) a to byste mohl jen za jedné podmínky a tu, nevím, nevím, neprosadíte.
   Jestli vám řešení problémů jak pro nás lidi, tak i pro zemi něco připomíná, já za to nemohu.

   Smazat
  4. Ano - zhnusený 6.38 ale úplně to samé a nemlich to samé bylo slyšet od lidí v roce 1989 - po převratu, rozvratu a zvratu všeho, co se zvrátit dalo. Všichni si utahovali opasky jak blbci, a ještě si nad tím medili a zpívali. Tenkrát věřili, že každý zbohatne, platy jak v Německu, prostě vypukne český ráj to napohled. Utahovali během prvních deseti let, a pak začali čumět a nadávat. Nadávají dosud. Vy jste taky zhnusený - z čeho? A teď si zase vsugerováváte, že "koronavirus" nějak pomůže k normalizaci hodnotového žebříčku? A jak prosím vás? Političtí paraziti budou dál pobírat platy kolem sto tisíc měsíčně ( nebo myslíte, že si je sníží?) a hromady dalších parazitů ještě větší odměny, platy a padáky - řadový občan zase prdlajs. Jen utahování opasků. A nezávislost na druhých? Dovolte abych se zasmál. Kdy jsme za posledních tisíc let byli jako "země" nezávislí?

   Smazat
  5. 8:34
   Souhlas. Jen si uvědomit, že mezinárodní spolupràce je v pánu, to že někdo ( ne anonym, ale stát ) zaplacenou dodávku pro zdravotnictví "odkloní" a proto neočekávejme mezinàrodní fér vztahy.

   Smazat
  6. V rámci úspor, které zaručeně odnese obyčejný poctivý občan a k vyvážení nerovnováhy, by se v první řadě mě zrušit senát. Pokud ke zrušení zadarmo drahých darmožroutů a parazitů, nepřispívajících k ničemu dobrému a užitečnému lidu této republiky, nedojde "Tak jsme tuto krizi promarnili"!
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  7. Co dělají Hřib a páni senátoři, zase budou klátit "pantem" až budou zrušeni. Co nám poslal Tchaj-wan, SS či Německo? Ta komunistická Čína posílá, Rusko posílá Itálii /snad 14 letadel/ a Kuba s lékaři je v Itálii, na ČT24 či NOVĚ není vidět.

   Smazat
  8. Naše země byla nejen potravinově soběstačná do roku 1989. Za současný stav který vznikl po roce 1989 mohou vlády ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Díky panu Babišovi, který dělá vše pro to, aby napravil velice špatnou situaci v soběstačnosti naší země kterou mají na svědomí výše jmenované vlády. Velký dík patří také straně SPD pod vedením Tomia Okamury který má vynikající plán a to vystoupit z EÚ a NATA. Tyto dvě instituce ČR nic dobrého nepřinesli, spíše naopak, ČR se stala kolonií Západu.

   Smazat
  9. Jen naprostý idiot a ekonomický diletant se snaží draze pěstovat, vyrábět či těžit to, co může za mnohem nižší cenu dovézt

   Smazat
 2. Trochu mimo téma. Zajímalo by mě, proč Polsko nepustilo ruské Il76 s pomocí pro Itálii přez svoje území a tyto letadla museli letět delší trasou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože Polsko - zbytečné komentovat

   Smazat
  2. Možná jsem úplně mimo, ale přesvědčil jsem se, že náhody neexistují....
   Poláci píší latinkou, zatímco Rusové starším písmem, azbukou. Poláci jsou katolíci, Rusové pravoslavní.
   Poláci sympatizovali s Hitlerem, co se antisemitizmu týká. Rusové naopak hitlerovské Německo potlačili.
   Podívejme se jinam.
   Chorvaté píší latinkou. Srbové azbukou. Chorvaté jsou katolíci, Srbové naopak pravoslavní. Chorvaté kolaborovali s fašistickým Německem. Srbové naopak vynikali v bojích proti Němcům. Chorvatsko stejně jako Polsko je členem EU, avšak Srbsko ani Rusko ne.
   Náhody? Myslím, že za nenávistí tzv. Evropanů vůči Rusku mohou být naprosto jiné, obyčejným lidem zcela skryté myšlenkové (energetické či duchovní) směry a proudy, o kterých nemáme ani potuchy.
   Ale jak říkám, třeba jsem ve svých úvahách úplně mimo, takže prosím o shovívavost.
   Honza, Havířov

   Smazat
  3. Nedej Bože, by shazovali roušky a léky přímo na polské území? Vždyť i my jsme přece odmítli nabídku ruské pomoci, počkat, co kdyby "ten zajíc" zase "doběhl" "chudáka vlka"?

   Smazat
  4. mně se to zdá jasné - protože ti co rozhodli nemají Rusy rádi. Je to stará historická záležitost. Před sto lety Poláci s Rusy válčili. 25. 4. 1920 zahájila polská vojska ofenzívu proti Rusku. Bylo to pokračování polsko-ruské války vzniklé hned po první světové válce. Sovětské Rusko chtělo ovládnout bývalé součásti carského impéria, jehož se cítilo nástupcem, zatímco Józef Pilsudský (1867-1935) v čele Polska chtěl velkou část Ukrajiny a Běloruska, a také i oblasti dávné Polsko-litevské unie. ...

   Smazat
  5. Protože Polsko bylo, je a bude "hyenou Evropy". Tato definice Winstona Churchilla je stále platná. Nadto je dnes hyena patronem ukrajinských fašistů, co chcete víc?

   Smazat
  6. Jo - miláčku 6.49 - ještě dlouho a dlouho nenajdete na svém oblíbeném bulváru Seznam.cz jiné články než o koronaviru - spekulace, číselné rozbory, mínění, názory, hrozby, popudy, ale všechno jen koronavirus. Víte, jaký obrovský balík už vydělali na diskuzích od závislých čtenářů, kteří k tomu prostě musí brebtat, každý den přesně to samé, ale prostě musí! Je to nutkání k brebtání. Nic jiného už zajímavé pro media není. Půl roku se psaly štvavé články na tema "Babiš a střet zájmů" a další tema "Čapí hnízdo a Babiš" - a stovky nadávek, urážek a diskuzních kravin k tomu jen pršely. Vejvar z toho byl pro bulvární krysy úžasnej! Pak jsme přežili bulvární vánoce, jakž takž mix všech možných negativů ze světa i z domova ( ale nic pozitivního, to diskuzní svrab netáhne) a šup - máme tady koronavirus, a s tím si bulvár i my všichni vystačíme dalších půl roku, pak zas nastoupí Babiš a hnízdo - diskuze prostě musí frčet. Něco se vždycky najde. Jaképak Polsko a tak dále. Někteří diskutéři z novinek zas by rádi informace z Řecka -viz migranti( jinak také velice vděčné téma) ale teď mají smůlu.

   Smazat
  7. Poláci mají uvažování uvažování Hřiba, Koláře, Novotného, čili v palici nas.áno. V době kdy už i Walesa, začíná uvažovat realisticky, oni nehledě na situaci si budou, s pro ně nepředstavitelnými následky, hrát na hrrrrdého prrrrcka. No budiž, kdo chce kam, až se ucho utrhne. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  8. No- je otázkou co myslíte tím poláci....
   Vzpomínám si, že od dob Svarzenberka, Zaorálka a nyní i Petříček- z takových ministrů zahraničí se mi zvedal kufr.A je otázkou co si myslí obyčejní poláci, já vím volili je ale jsou věci o kterých my běžní lidé nemáme ani páru- myslím si že politika obecně je bahno skoro nikdo není dokonale čistý, tu se na někoho vytáhne nevěra tu nějaký obchod bokem, tu se nějakému dítku zařídí škola....a oni už začnou tancovat podle naší písničky....

   Smazat
  9. 10.44 - takových ministrů zahraničí bylo před 14 dny po hospodách. A když jsem se zeptal, kdy Němci okupovali Československo, tak po dohadování se sjednotili na 19.březnu, rok ani náhodou neřekli.

   Smazat
  10. 10:44 jaké Poláky myslím, je jasné že rusofobní bezmozky ať už je to kdokoli, v drtivé většině se jedná o vládnoucí špičku a prestituty zmasírované občany. Vetšina je většinou, ať už v Polsku na Ukrajině, nebo u nás, normální. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  11. Je to komické i tragické současně. Právě Poláci byli velmi častou a početnou obětí ukrajinských čistek na Volyni. Přitom nešlo pouze o zabíjení, ale o brutalitu, která se dá slovy velmi těžko popsat. Brutalitu, která se týkala starců, žen i dětí. Malých dětí.
   A dnes Ukrajinským fašistům ti polští kryjí záda. velebnosti, jdu blejt.

   Smazat
  12. Historie vám odpoví. Den poté, co nacistické Německo zabralo české a moravské pohraničí, zabralo Polsko, po domluvě s Hitlerem, Těšínsko a část okresu Čadca na Slovensku. A tyto nacistické tendence si Polsko uchovává i v nynější době. Projevují se mimo jiné formou rusofobie a z toho i vyplývá zákaz přeletu polského území ruskými letouny, vezoucími humanitární pomoc Itálii. Prostě nácek zůstane náckem, obzvláště polský nácek.

   Smazat
  13. Tedy pokud se podíváte na historii prvního nacisty Evropy a velký vzor Adolfa Hitlera - polského diktátora Pilsudského, tak když vtrhl se svou hordou hrdlořezů do rodícího se SSSR (1918)choval se "příkladně pro pozdější chování Hitlera, SS a Wehrmachtu, jen těch Lidic, co nadělal v Bělorusku a na Ukrajině. Poláci mají duši velkopanskou, také i ústa, nacismus je jim vlastní a také v antisemitismu a pogromech na židy předčily aspoň časově německé nacisty. Ovšem abychom nesváděli vše na ně, esesácký duch vládl a asi vládne pobaltským zemím a i část Ukrajiny jim byla zachvácena. To nejsou seriózní partneři pro Českou republiku, od nich můžeme čekat jen kudlu do zad!!!

   Smazat
 3. museli by letieť cez Ukrainu -

  OdpovědětSmazat
 4. K článku: velice dobrý, ale nebude to lehlké. Naučit ty, kteří umí jen žvanit, nebude lehké naučit pracovat. Jinak to lze je oopravdy vládnout silnou rukou a podporovat školství které naše ekonomika potřebuje. Ostatní ať si zaplatí každý se svého. Zajistit, aby nebylo možno po ukončení studia a praxe odejít za lepším. To je to naco Klaus a ostatní I..ti zapomněli při kecání o neviditelné ruce trhu. Ani ti sportovci, kteří něco dokáží nemohou odejí bez toho, aby klubu byla uhrazena nějaká částka. Většinou větší než je oceněn např. potřebný řemeslník, nebo inženýr. A jinak pokud se to podaří budou to opravdu o utahování opasků.
  I kdyby se vrátilo vše co bylo ukradeno (zloději nic nevydají dobrovolně). A všichni víme, že i to co bylo "koupeno" byl podvod a zlodějina. A nejde jen o průmysl, musi se opět dát do pořádku krajina(lesy,rybníky, malé zadržovací nádrže. A hlavně si myslím, že půda patří tomu kdo na ní pracuje. Po rozpadu družstev dostali mnozí půdu a okamžitě je prodali pod hodnotou šmelinářům a dnes na této půdě jsou stavěny rezidence zbohatlíků, solární el. pro hajzly kteří využíví dotace státu a stát okrádá ostatní spotřebitele el energie. Je jasné, že továrny jako takové nás v době krizí neuživí. Hospodářství musí být vyvážené- tj. průmysl a zemědělství. A školství musí podporovat tyto obory a ne nějké studenta a zřizovatel škol pro nemakačenky.

  OdpovědětSmazat
 5. Mnoho léků bylo běžně v lékárnách k dostání.
  Jejich hlavní chybou bylo, že byly účinné,a tak musely být po "sametu" odstraněny, aby byznys vzkvétal.

  OdpovědětSmazat
 6. Jenže někteří, např. advokáti - si představují nepromarnění krize či spíše pandemie CV tsk, že budou nabádat občany k sabotování postupů schválených vládnou, které omezí a posléze pandemii zastaví. Protože podle jejích soudu vláda nemůže svým "usnesením" nic občanům natož kapitalistům něco nařizovat, to může jen svým "rozhodnutím". Takže si můžete milí občané dělat co chcete, kašlat druhým a zejména těm advokátům do ksichtu, chrchejte na ně a oni vás pak u soudu obhájí, že se jim žádná újma nestala, i když se od vás infikovali. Masky, ústenky podle nich nosit nemusíte, do ciziny si můžte jezdit jak chcete a karanténa - to si můžete dělat z policajtů srandu a uzávěr si obcházet jak chcete! Tak tedy míní někteří čeští advokáti, ač jiní - zřejmě ti, co už předem nemají v kalkulačce, kolik by na tom mohli trhnout , se chová docela lidska.
  Jenže kde se stala chybička? Čeští občané nejsou takovými blbci, jako někteří advokáti a přece jen dodržují vládou usnesené postupy, věci. A že zrovna někteří advokáti? Kterou to měšťanku absolvovali pro svůj titul? To snad nemají ani z "plzeňských práv"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale - no tak! Anonyme 9.35. Mrtvice je taky smrtelná, dokonce přichází ihned, stačí zvýšení krevního tlaku. A srdeční arytmii náhodou, ze svého neustálého vzrušování - nemáte? Myslíte toho advokáta, který podal na vládu žalobu? Ale občané se přece snad také mohou nějak vyjádřit - ne? V mnoha bodech žaloby má advokát pravdu, ani v takzvané mimořádné situaci nesmějí společnost ovládat hypochondři, to bychom dopadli! Všude jinde hadry na obličeji nosí jen ti,kteří pociťují začínající příznaky chřipky, která zrovna teď řádí - z ohleduplnosti k ostatním - ne z příkazu a donucení, jako je u nás všechno už sedmdesát let a jeden "režim" opisuje od druhého.Ostatně - četl jste ty extravagance, které se musí s rouškami dělat, aby byly účinné? Máte jistotu, že to každý doma dělá? Tisíce lidí na to kašlou! Pořídili si jednu papírovku, po příchodu domů ji pověsí na kliku od dveří a tečka. Vymalováno.Musí venku blbnout, dobře, ale nic víc. A ti, na které teď "něco" leze? Ti zůstanou doma na kanapi, a klíďo sledují televizní sračky, protože i za to dnes dostanou královsky zaplaceno, tak proč by vůbec lezli ven? To není jako když se první tři dny nemoci neproplácely, chřipajzna se tenkrát rozlejzala všude, každý v práci prskal a kašlal-ale vláda byla v pohodě. Političtí šmejdi nemocenskou brali, tak co by řešili? Ani občanský odpor jsem tehdy nezaznamenal. Prostě u nás v ČR jsme vždy papežštějsí než papež, buď napravo ke zdi, nebo nalevo ke zdi -něco jako "uprostřed"- je nám cizí. A nenávist a panika a davová hysterie - škodí lidem sama o sobě mnohem víc než koronavirus.

   Smazat
  2. 11:07 podle mého jste, z hlouposti, kverulantem. Zdá se mi logickým, využít každou reálnou možnost, jak brzdit šíření infekce virem Covid 19. Tou možností, z podstaty věci efektivní, správně používané roušky jsou. To bez ohledu na blábol, který jste ráčil vyprodukovat.

   Smazat
  3. Prosím vás - co mi zase už sprostě nadáváte 12.52? Nadávám já vám sprostě "kverulantů nebo střelených dědků? Nenadávám! Kdyby nebyl internet, nikdo by o "infekci" nežvanil, natož aby diskuzní svrab dělal denně takové čoromoro! A to, co jsem napsal o rouškách,zopakuji kdekoliv - musí být látková, denně se vyvařovat, a tak dále, (kdo to asi tak dělá -vy?) papírová je jen na jedno použití!!! Jak poznáte, kolikrát ji kdo použil? Prdlajs poznáte! Nebo chcete nasadit lidem do bytu nějaké hlídače vy hypochondře? Fakt se tak strašně bojíte smrti? Ale ta stejně přijde, a proto ještě nemusíte zhnusit život ostatním, normálním lidem. Například mně žádný hypochondr nebude diktovat, jak mám žít. Pro mně jste zrovna vy, bývalí soudruzi, vyzvonili a vyřvali svobodu, a já si jí hodlám užívat - vy rouško! A vaše potrefené bláboly? Škoda mluvit!

   Smazat
  4. 16:21 právě jste prokázal, že jste natolik hloupý, až popíráte prospěšnost užívání roušek v prevenci šíření viru Covid 19. Předvádíte svou bezohlednost vůči ostatním, demagogicky tvrdíte, že lidská obava ze smrti je jakousi slabostí, kterou vy, snad, netrpíte. Nakonec do toho pletete soudruhy a osobu, kterou neznáte, obviňujete z hypochondrie. Nosit funkční roušku je vám uloženo silou vyhlášeného mimořádného stavu, žádným hypochondrem. Už tím, jak tady vystupujete porušujete zákon, což zřejmě ve své sobecké omezenosti ani netušíte. Jako člověk nejste jen bezcenný, mezi lidmi jste hodnotou zápornou, evidentně nezralý jedinče.

   Smazat
  5. To je pro 11:08. Svojí odpovědí jste se přiznal ke studiím na právnické měšťance. Já vám to nevyčítám, každý moudrý studuje školy, na které stačí. Ale já, právnický nevzdělaný, pokud bych zaznamenal chybu (právní, epidemiologické....zdravotní... hasiči..., policisté... tak by měli předložit své znalosti zejména v době krizovéhon řízení státu kompetentním orgánům a neexhibovat svého genia /idiocii v TV, v mediích atd .a vyvolávat zmatek v myslích občanů.
   Jistě je snadné napsat a pro občany to bude milejší, aby nenosili masky, aby klidně plivali druhým do obličeje, aby se srocovali , aby si udělali svoje hospody, aby si chodili na nákupy kdy oni chtějí, aby si koronaviry třeba schraňovali do flašek a ty pak rozbíjeli po ulicích.... Tak to jsou ty laciné body opopolitiků a blbů všeználků, hospodských vědců!

   Smazat
 7. Naše šance je diskutovat o funkci státu.
  Je třeba definovat, co stát poskytuje jako službu občanům za jejich peníze odvedené na daních, jaké prostředky stát potřebuje pro kvalitní plnění a jak zajistit jeho funkci i v době krizí.
  Měli bychom se dostat o otázce, co stát musí, může a nemusí vlastnit a mělo by dojít k vymezení hranic soukromému sektoru. Tudy by se měla ubírat společnost na cestě ke státní suverenitě a udržitelnému způsobu života.
  Chceme žít s ideou a nebo s ideologiíí? Ideologií, která potlačuje zdravé úvahy a rozhodování na základě reality a znalostí okolního světa, ve prospěch pochybných skupin s falešným viděním světa?
  Falešným viděním světa je honba za ekonomickým růstem na úkor ochrany prostředí okolo nás a výroba spousty nepotřebných cetek, končících bez užitné hodnoty na děsivě se roztahujících skládkách. Zamýšlet bychom se měli i nad produkcí některých materiálů, které po skončení jejich použitelnosti neumíme dále zpracovat, případně vrátit přírodě v neškodlivé formě.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 8. Všimli jste si, že v souvislosti s epidemií koronaviru přestala EU existovat? Žádný krizový štáb, žádná koordinace na centrální úrovni, která by zabránila šíření koronaviru.

  Žádné metodické pokyny, žádné kvóty na zdravotnický materiál, tak aby se dostalo na všechny, žádné omezení pohybu osob, zkrátka absolutně nic ze strany EU. Totální ticho! EU hraje mrtvého brouka.

  Každý stát kope sám za sebe, hasí situaci s koronavirem po svém. Němci zadržují objednaný zdravotní materiál Slovensku i Švýcarsku s tím, že jde o nelegální vývoz.

  Žádná evropská solidarita. Ta zřejmě končí při kvótách na přerozdělení migrantů a vymáhání dalších příspěvků do rozpočtu v důsledku Brexitu. Ještě že se von der Leyen stihla vyfotit s pošahanou Grétou. Jinak se vlastně neděje vůbec nic až na to, že se spojila Česká pojišťovna s Generali pojišťovnou

  OdpovědětSmazat
 9. Přesně tak pane autore pryč s globalizací a návrat k národním státům. Tahle krize ukázala že to je špatný projekt.

  OdpovědětSmazat
 10. Matovičova vláda skutočne nezačala šťastne. Podľa predsedu Národnej Rady Slovenskej republiky Borisa Kollára nemôžeme zastaviť nákup amerických stíhačiek F-16, lebo by to bola zlá reputácia Slovenska pred našimi spojencami. Namiesto toho premiér Igor Matovič oznámil, že zrejme bude potrebné zrušiť 13. dôchodky

  https://www.hlavnespravy.sk/nova-vlada-aktualne-skratke-americke-stihacky-kupime-13-dochodky-zrusime/2094952

  Co k tomu dodat? Jen si vzpomenu na slova: "Nejsme jako oni". Začínám být přesvědčený, že jsou ještě horší.

  OdpovědětSmazat
 11. Je pořád dost peněz? Ti státní zaměstnanci, kteří nyní nechodí do práce, dostávají plný plat, nebo se jim částečně sníží?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo sníží! Anonyme 10.32 - kde jste k tomu přišel? To by bylo řevu! Snižovat se může, dokonce musí - ale jenom "těm druhým" -"tamtěm" - ale mně ne! To je přece už třicet let stejná filosofie, a na té se tady jede. Stádo vždy jen bečí ( no bóže, tak ať bečí - no a co?) a tak to prostě funguje.

   Smazat
 12. Omezit vztahy s EU! Ostrá slova Hradu: Brežněv. Státní TV. Zemanův vzkaz občanům:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Omezit-vztahy-s-EU-Ostra-slova-Hradu-Breznev-Statni-TV-Zemanuv-vzkaz-obcanum-618075

  OdpovědětSmazat
 13. Nesmí se zapomenout na to, že když to všechno v "našem současném euroatlantickém systému jede", každý, kdo má možnost by si nejraději pro sebe nechal všechno, vždyť je to přece jeho a jenom jeho. Jakmile nastanou problémy, vždycky tito paraziti navrhují "skvělé" řešení, totiž aby se to zaplatilo ze státních rozpočtů. Jakmile jim ale chcete sáhnout na jejich majetek, a tedy aby nesli osobní odpovědnost ze svého za svá "rozhodnutí", křičí jako když je na nože berou. Ale vzpomeňme si na to, jak velmi často obyčejný zaměstnanec nemá možnost často se ani bránit, když jej vedení podniku, výroby atd. pokutuje strhnutím z platu i za neprávem označené "jeho" zmetky. Bez odvolání, protože odbory tady málokdy zasahují. A v řadě podniků je vytvářena situace, kdy prostě nějaký ten nekvalitní výrobek nebo produkt musíte udělat, protože se nejen vytváří neúměrný časový tlak normou, ale také nezajištěním potřebných a kvalitních nejen surovin, ale i často opomíjenou kvalitní údržbou výrobních prostředků (ještě se to točí, tak jedéém!! A to nejen u nás, ale prakticky po celém světě!).
  Takže až bude po všem, vylezou jako dešťovky za deště a budou vyvolávat podle "zákonů" Carnegieho, jak oni to zvládli "ještě docela dobře". Takže oni nakonec hodí odpovědnost podle zákona padajícího h...a ...
  Není třeba si dělat zbytečné iluze. Ale je to potřeba brát jako "výchovnou" facku, další, nám lidem.

  OdpovědětSmazat
 14. I taková hlupačka bohužel žije mezi námi:

  https://navratdoreality.cz/jana-peterkova-10246.html

  OdpovědětSmazat
 15. A jak se sníží platy ve školství za páteční demonstrace ve jménu "GRETY" a o kolik se prodlouží školní rok díky tomuto promrhanému času? Mohlo by se to zkalkulovat v průběhu krize "KORONAVIRUS"!!! Pak by to bylo spravedlivé...

  OdpovědětSmazat
 16. Poměrně dobře rozebral problém Česka do budoucna, pan Zbyněk Fiala, ale zapomněl na podstatné snížení zdravotních pojišťoven, až třeba na jednu !! Razantní omezení neziskovek do kterých stát dává 14 miliard, neziskovky jen v sociální oblasti a zaměřené na občany Česka !! Bezpodmínečně stáhnout vojáky ze zahraničních misí za cizí zájmy !! Rekonstrukce celého státního molochu státních zaměstnanců, v době elektronického řízení !! Stát by měl zřídit vlastní banky,které budu pomocí občanům v nízkých ůroků !Ze současných Komerčních bank plynou desítky miliard pár bankéřům, z kterých Česko NEmá naprosto NIC !! Stát a vlády se musí chovat jako správný hospodář, a musí konat ve prospěch občanů Česka, a plnit ÚSTAVU, na kterou přísahají !! A hlavně musí vlády bránit a bojovat za suverenitu Česka, což v EU je problém !! Doufejme, že se po koronaviru EU v této podobě zhroutí a nebo zruší současný totalitní 4000 aparát v Bruselu + 740 europoslanců, a státy budou mezi sebou obchodovat ve vzájemné výhodnosti, plus bezvíz. pohyb osob atd !

  OdpovědětSmazat
 17. Zbrblanti :lol:
  Morální zhovadilost je jako virus, teď je předběhl. Ovšem jestli ho titíž ovšem neaktivovali. Tržníky bussines víte kam. To je krize na krizi a nad ničím jiném nespekulují vexláci. Se šizuňky chcete mít v životě co cvoci.
  https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
  https://ulozto.cz/file/Hvzwp63f8yYy/islandska-pokojna-revoluce-vzor-pro-vsechny-svobodne-lidi-sveta-rar
  https://www.youtube.com/watch?v=lNYcviXK4rg

  OdpovědětSmazat
 18. jarrek- dost dobré připomínky se kterými nelze nesouhlasit. Asi by ve sněmovně sledovat hlas lidu a malinko zapřemýšlet co dělat a proč občani chtějí to či ono. Další návrhy na zlepšení situace jsou vítány, leckdy pomůže i to, že si lidé sjednotí svoje myšlení a názory vytvoří informační pole.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 19. okamura dal navrh uspor kter nechce slišet ani bavič aspol protože jde o velkepenize atoby nam evrohujeři ukazali zač je toho evro

  OdpovědětSmazat
 20. Inkluze Bruselský tunel na ČR za 50 miliard KČ!Lisabonská smlouva zakazuje Inkluzi ČR nutit!
  https://www.youtube.com/watch?v=CdhywNV90S4 6. 2. 2020.

  OdpovědětSmazat
 21. Nedokážu odhadnout vhodnou budoucí strategii státu, jedno však je jisté, osoby které si sami o sobě myslí, jak jsou nepostradatelní a svými činy dokazují opak. Ty odstraníme od kormidla. K tomu máme paměť a moc díky mozku a demokracii.

  OdpovědětSmazat
 22. Pane Fiala.
  Mne víc napadá,ne promarnit,ale ne zneužít.
  Co všechno se dá schovat za položku nápravy,proto by všechny náklady měly být zveřejňovány,aby nedošlo k podezřením o obohacování,co známe i z povodní.Také bych navrhoval,kdyby nějaká firma provoz,služby zkrachovaly,aby to převzal stát a ne Agrofert.

  OdpovědětSmazat
 23. V ČT mají novou mrchu:
  http://www.nwoo.org/2020/03/24/v-ct-maji-novou-mrchu/
  Fuj baba.

  OdpovědětSmazat
 24. Zatímco podvraťáci jen kritizují vládu, Tomio Okamura oslovil japonského výrobce léku proti koronaviru:

  https://www.spd.cz/novinky/7987-tomio-okamura-podivejte-se-na-dopis-v-japonstine-kterym-jsem-dnes-primo-do-japonska-oslovil-japonskeho-vyrobce-leku-favipiravir-znameho-tez-jako-avigan-zda-li-by-bylo-mozne-nakoupit-tento-lek-proti-koronaviru-pro-obcany-ceske-republiky

  OdpovědětSmazat
 25. Pohlreich: Zavřené restaurace? Ať vláda zaplatí naše lidi. Hasíme, kde se dá

  Asi mu "jebe" na "majáku", je to nula.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik platily vlády za Havla dělníkům ze zlikvidovaných továren, dolů, JZD a Státních statků, hospodských ze zavřených podniků RaJ, atd atd... Kolik si platí na odvody, z toho jim na pracáku vypočtou podpory jako jiným pracujícím.

   Pohlreich může vařit a rozvážet teplé jídlo a nákupy důchodcům a lidem v karanténě... OVŠEM ZA CENY PRO TUTO KATEGORII KLIENTELY OBVYKLÉ/PŘIJATELNÉ. Nebo jít za panského kuchaře nějaké bohaté zbohatlické rodině...

   Smazat
  2. Polreich ti nedá zadarmo ani vodu.

   Smazat
 26. Jediné, co bychom měli z koronovirové krize vytěžit, je odpor ke zbrojení, tedy k nehoráznému vyhazování peněz. Pokud bude válka, pak jsou všechny představy o umělé inteligenci a ekonomické samostatnosti k ničemu. Komunista Šedivý, tedy pensionovaný generál, nedávno žvanil o potřebě inovací a nových technologií. Měl ovšem na mysli nové zbraně, abychom mohli lépe odstrašovat Rusko a možná i Čínu. Jenže i odstrašování má svoje limity a jednou může skončit válkou. Jiří Jírovec

  Profesor Oskar Krejčí před časem upozornil na to, že kdyby například Německo dávalo ona 2% na zbrojení, pak by došlo k obrovské mocenské nerovnováze v Evropě.

  Zeman nedávno tvrdil, že se v Kábulu bojuje za Prahu. V reálu jde o americké geopolitické zájmy a tak náš boj skončí, jakmile se USA rozhodnou. Je ovšem možné, že smlouva s Talibanem je jen finta, určená pro domácí publikum. Stejně jako dohoda s Izraelem o vytvoření palestinského státu.

  OdpovědětSmazat
 27. PAN POVELRTEICH SE DĚSÍ ZAVŘENÍ HOSPOD! VĚŘÍM, ŽE CHYBÍ OCHLASTŮM, OŽRALŮM, KRAVÁLISTŮM, BORDELÁŘŮM Ale lidé určitě to jako katastrofu neberou. Znám celou třadu obcí, ve kterých nikdy hospody nebyly a tyto obce kupodivu žijí daleko spořádanějším životem i rodinným i sousedským. Na naší ulici bývala jediný hospoda, dnes jsou tam 4,jfedna kavárna, jedna vinárna a 2 bordely. Myslíte si jako i pan Povelreich, že jsme se o tolik kulturně, civilizačně a občansky obohatili proti té "nesnestitelné" době socíku????
  Jistě mohla by nám chybět hospodská politika těch na rozum chudších, možná by se i zlepšil genový fond, kdyby ožralí tatíci neplodili děti s opilými ženami. Byla by to škoda, kdyby se nerodilo tolik debilních dětí kvůli rostoucí míře alkoholismu a drogismu - díky hospodám. Já nepláču za přechodně zavřené hospody ke zvládnutí pandemie a rozkaz pana Povelreicha, že výpadek příjmů z chlastu národa musí hospodským zaplatit vláda, zní v překladu takto: vy slušní, co nechlastáte musíte ožralům a jejich králům - hospodským jejich obžerství a z něho uniklé zisky zaplatit!!! To je "guru" hospodských "TV čumů"!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No - co jsem tady napsal opakovaně - ta nenávist a závist je tak něco neskutečně odporného! Nestydíte se anonyme 16.43? Jestli vy jste šmachťavý dědek, který nevylézá z baráku či bytu a od rána do večera dřepí u počítače, máte kaput žaludek a napájíte se jenom kořením - proto tak šíleně nenávidíte normální, zdravé lidi? A lžete! Dnes i lidi na vesnicích kde není hospoda, si zvykli sedat se sousedy venku na pergolách a povídat si, a pokud jde o mladší generaci, přímo mládež, více méně studenti posedávají v těch desítkách pizzerií, u McDonalda, v různých fastfoodech, všude na těch zahrádkách venku když je teplo a tam smí i kouřit - prostě žijí normálně!!! To, co vy už zřejmě nemůžete. Myslíte si, že je skvělý život, dřepět pořád u počítače, nebo se dívat z kanape na televizní sračky plné zhovadilých amerických produkcí, zabíjení, mučení, násilí, a pořád dokola? To třeba lahodí vám, a buďte jenom rád, že spousta lidí zůstala normálních. Těm prostě zavření kavárniček a podobně - vadí. Dnes už nejde o "hospodu" jak ji znáte z dřívějších vesnic a městských zapadáků, kde se scházeli jen ochlastové.Dnes se takřka všude i velmi dobře vaří, lidi se tam naobědvají či navečeří - že vy si čmuchtíte doma sám - a co jako? A kdybyste byl majitelem takového prostředí, jistě byste pana Pohlreicha chápal. Já ho nemusím, sám taky sezení v kavárnách a pizzeriích nevyhledávám, ale občas si taky s partou zajdu na nějakou specialitu - co už je himl hergot na tom zlého? Za chvíli budou velikonoce, a ti lidi právem chtějí, aby už tohle skončilo! Ničemu to nezabrání, kdo má onemocnět, ten onemocní.Snad by stačily ty roušky - na co ještě život jak na hřbitově? Kdybyste to napsal nějak jinak -ale tak koncentrovaná závist a nenávist! Že vám není hanba!.."debilní děti...ochlastové...obžerství...TV čum... ode dneška nejezte, nepijte, a nečumte pořád do počítače.

   Smazat
  2. Vážený pane, trefil jste sám sebe, ale to se stává, když jeden neumí číst a navíc čtenému i rozumět. Lituji vás. V jediném máte pravdu, že patřím k těm, kteří se umí družit jinak než v obžerství a alkoholismu. A máte pravdu opilce a s váhou nad 120 kg moc nemusím - a to jsou právě ty "výdobytky" hospod. Fástfoody? Vskutku měl jsem jednou hamburger na letišti v New Yorku a pozvracel jsem se z toho sajrajtu. To český nesmrdící brambor se solí je delikatesou! Ale zase máte pravdu, kde takový brambor, pokud nemáte vlastní zahradu, se dá sehnat!?
   Samozřejmě, že všichni rozumní si přejí, aby skončila pandemie CV. To si přáli v době španělské "chřipečky" i mí praprarodiče. Jenomže to chce právě dodržovat poučení a ne je sabotovat, to chce zavřené poplivané a pochrchlané hospody a ne srazy "na pergole" u sudu piva. Náš boj s pandemií bude marný, pokud budou tací, co si myslí, že zabijí CV jako mouchu na hospodským stole. Ostatně hospody jsou z 99 % jen žvanírnou chmelem a alkoholem ztěžklých hlav, i kdyby jich přežila polovina bude to moc. Mnozí z vašich spolumyslitelů vidí v epidemii "biologickou eutanázii". Kéž by taková postihla i hospody a odešlo jich do hrobu aspoň polovina, nemusí ty nejstarší, ale naopak ty mladší v posilňování propagace alkoholismu obvykle vedou!.

   Smazat
 28. Nejhorší je, že lidé, kteří si získali "renomé" třeba na poli kuchařství, tělocviku, zahradničení, politiky a zemědělství jsou povoláváni medii, aby se vyjádřili k pandemii CV a způsobům jak ji řešit. A ta sbírka blbostí, která z toho vzejde poškozuje pak na konec snahu odborníků znalých věci, tedy především lékařů. Je nutné, aby kdo si udělal jméno - často velice negativní - na politickém nebi - dnes rozdával rady, jak a co se má dělat s pandemií? Vím, že blbost se těžko dá zadržet a o srážce s ní už bylo moc napsáno. Vím, že mnohé rady do hospody jdou z diktatury kapitálu - ale také vím, že to vše může ústit do osobních katastrof a dokonce i kapitálu - neb hospodářský krach nás přibližuje jen světové revoluci a naplnění komunistického manifestu Karla Marxe! A to pak budou děsy mezi kapitalisty. Tak se rozhodněte, zda jít k pumpám či vstříc sociku - pokus č. 2!

  OdpovědětSmazat
 29. Je možné, že se něco málo i změní, ale nedělejme si zbytečně velké iluze. Proces změn ve společnostech je vždy poměrně dlouhodobý a musí zákonitě dozrát i ke svému vyjádření. Je možné, že nespokojenost se současným uspořádáním světa je po světě větší, než se sám domnívám, ale zároveň je nutné mít již "připravenou" alternativu. Ne nadarmo se do reklam vkládá (diferencovaně a jen částečně podle každé země) obrázek šťastného a úspěšného života, kdy stačí jen něco získat, koupit a tak podobně a máte spoustu třeba přátel. Tomu bych věřil, protože pak peníze přitahují, ale bohužel, všelijakou verbež. Ne náhodou pak reklamy po "listopadu" byly cíleny na ty nejmenší a jejich základní věkový "strop" se posouvá podle dospívajících "čistých" generací.
  Takže změny budou - jako vždy - dělat mladé generace, které ale jsou programově zpracovávány již dlouhodobě (na "západě" již dávno před námi, no a my se na "hurá" vyhrnuli do tohoto "procesu"). Celé to šílenství kolem PRŮMĚRNÉHO vzdělávání pro OBYČEJNÉ lidi je proto, aby omezili (elity) co nejvíce pro sebe riziko "objevení" skutečně progresivního řízení odporu, čili lidí schopných vést ostatní. Proto musí mít "elity" možnost "zasahovat" podle svých potřeb a zájmů. I proto musí likvidovat rodinu, jako základ společnosti. Musí likvidovat pojem morálky, cti, čestnosti a poctivosti. Musí likvidovat co nejvíce shlukování názorově blízkých, ale jim "nepřátelských" skupin občanů. Kromě ekologických aktivit, ale plně "kontrolovaných" a jasně již zneužitých v současné podobě, nevidím nic, kde by se mladí mohli sjednotit. Nemluvě o stavění mladých proti starým, kdy se pak snadněji ztrácí zkušenosti.
  A nemůže se opomíjet ani ten fakt, že za "peníze si lze kdekoho koupit". Takže "elity" pak nemusí samy nic osobně řešit, najmou si vždy někoho za vidinu třiceti stříbrných. Stačí se podívat, kolik je jich kolem nás.

  OdpovědětSmazat
 30. noviczech
  ...nevím, pánové, tuto krizi jsme už dávno promarnili a nic nevybudujeme. Jsem na toto pesimista. Mladí lidé koupí koně a půjdou na vesnici orat pole? Malé firmy musely platit daně "i na příští rok" a kam nám zmizel pan Tošovský a třeba pan Bakala? Kdo jim to umožnil? Začněme zametat na správném místě a pak se bude dařit i malým firmám. Kdo měl odpovědnost v jejich skutcích? Byli oni a ti další zloději soukromníci a nepodléhali zákonům státu? Kdo jim a dalším umožnil a kdo jim "kryl záda"? Jaké autobusy dnes vyrábíme? Jaké sanitní vozy u nás jezdí? Jaké traktory vidíte na polích? A náhradní díly?.. se povezou z ciziny k nám!
  ...my Česká republika ani nemáme na to, co udělal pan Orbán ve své zemi, v Maďarsku!

  OdpovědětSmazat
 31. noviczech
  ...a teď jsem se přátelé dozvěděl, že Rumunsko podniklo stejné kroky jako Maďarsko!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.