Reklama

sobota 7. března 2020

Turecké médiá: „Situácia v Idlibe a počínanie ruských vojsk vyvolávajú v radoch tureckej armády a v parlamente hystériu s strach“

Syrské vládní jednotky obsazují Idlíb
Eugen Rusnák
7.3.2020   HlavnéSprávySk
Turecké médiá, okrem tých provládnych, nešetria kritikou na margo eskalácie bojov v okolí sýrskeho Idlibu, poukazujú na to, že situácia v tomto regióne a počínanie ruských vojsk vyvolávajú v radoch tureckej armády hystériu a strach a žiadajú, aby prezident Erdoğan ukončil vojenské ťaženie v Sýrii a odvelil turecké vojska domov
Ilustračné foto
Turecký denník Karar konštatuje: „Kľúče od Idlibu sa nachádzajú v Sarakibe a ruská vojenská polícia tam vyvesila svoju zástavu.“ Prízvukuje, že toto mestečko, ktoré sa nachádza blízko strategickej cesty М5, ktorá spája Damask a Aleppo, obsadili jednotky sýrskej vládnej armády a ruskej vojenskej polície. Autor článku podotýka, že kľúčové mestečko sýrska armáda obsadila hneď po tom, ako pozície islamistických ozbrojencov bombardovalo ruské vojenské letectvo.

Článok prekvapuje veľkým množstvom citácií ruských oficiálnych predstaviteľov a analytikov, ktorí sa o dianí v okolí Idlibu vyjadrujú dosť kategoricky: Moskva pomáha Damasku oslobodzovať sýrske územie od teroristov a bude to robiť aj naďalej. Autor článku poznamenáva, že Ankara je nútená zverejňovať rozsah strát tureckej armády v operácii, ktorú turecké média a analytici v súčasnosti začali nazývať „Jarný štít“.

Autor článku prízvukuje, že hystéria už vypukla aj v samotnom tureckom parlamente, kde kvôli odlišným názorom poslancov na vojenskú operáciu tureckej armády v Sýrii došlo k veľkej ruvačke, ktorá trvala celú štvrťhodinu. Bitku vyvolali výroky predsedu frakcie Ľudovej republikánskej strany Engina Ozkana na adresu prezidenta Erdoğana. Opozičný politik mimoriadne tvrdo kritizoval prezidenta – aj za to, že predtým Erdogan opozičných poslancov obvinil z vlastizrady. Nervy praskli na oboch stranách a koaliční a opoziční poslanci sa pustili do seba a 15 minút zvádzali pästné súboje, pričom ženy – poslankyne radšej utiekli z parlamentnej sály.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan na oplátku podal žalobu za hanobenie proti poslancovi opozičnej Ľudovej republikánskej strany (NPP) Enginovi Ozkovi. Erdogan požadoval odškodnenie vo výške 1 milión tureckých lír (165 tisíc dolárov).

Ruský vojenský korešpondent Jevgenij Poddubnyj, ktorý sa nachádza na mieste činu v Sarakibe, poukazuje na to, že tureckí vojaci zažívajú obrovský stres. Na svojej stránke na Telegram-kanále uviedol: „Zahynuli ešte dvaja tureckí vojaci. Druhá najsilnejšie armáda v NATO zažíva obrovský stres. Spoliehanie sa na moderné technológie bez operatívno-taktického umenia je to isté, ako hrať strikeball (airsoft) a považovať seba za mocného a najsilnejšieho“.

Uviedol, aké straty mala turecká armáda vo februári, keď sa zamiešala do vojenského konfliktu na strane islamistických ozbrojencov skupiny Jebhat an-Nusra: zahynulo minimálne 62 tureckých vojakov, zranených bolo ďalších 96 mužov, sýrska armáda zničila 5 tureckých tankov, 10 obrnených vozidiel a 13 bezpilotných lietadiel („Anka“ – 6 a „Bayraktar“ – 7).

54 komentářů :

 1. To je tak, když se motivace vojáků mine s myšlenkama politiků. Stačí vidět první potrhanou mrtvolu a rázem si uvědomíte, že ten váš elán psát dějiny není takový jak se zdál. Obzvlášť pokud se válčí na cizím území.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Turecká média by se měla zamyslet nad tím, proč zbytečně umírají turečtí vojáci na území Sýrie, která nikdy neútočila na obyvatele Turecka.

   Vymazat
  2. Lord George Gordon Byron (anglický básník): „Jen válka za svobodu svatá jest. Když cílem války sláva je a statky, čím jiným je než krvavými jatky.“

   Vymazat
  3. Přesně tak

   Vymazat
 2. Strach dostaly když zjistily že jim nic nefunguje. Je to výstraha pro všechny válečné štváče. Parazité nikdy nepochopí že parazitovat se nedá do nekonečna.

  OdpovědětVymazat
 3. Sice pomaleji než by bylo potřeba, ale přece jen! Syrská armáda (s podporou svých spojenců) postupně čistí svou zemi od nájemních zmetků aj. švábů.
  Kdo by to v roce '14 řekl, že B. Asad bude i po šesti letech syrským prezidentem a že jeho vláda bude mnohem blíž k obnovení své politické svrchovanosti nad celým územím Sýrie?!
  Tož jen tak dál!, protože pokud v Sýrii bude i jen jedna bota Západem naverbovaného džihádisty aj. podvrťáka, pokoj tam nebude, natož prosperita ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě stále může Asada někdo odprásknout. Divím se, že to dosud nikdo neudělal, v Lybii to mělo úspěch. Možná Sýrie nemá tak vydatná ropná naleziště.

   Vymazat
  2. 14:52
   Jak dlouho se chtěli amiokupanti ZBAVIT Castra????Celej jeho život a zbytečně,vlastní lidi ho holt NENECHALI ZABÍT....Lybijci jsou bohužel jiná klasa!

   Vymazat
  3. Lidi se casto drive smali Cine , kdyz vydala 753 vazne varovani US teroristum za prelety vzdusnym prostorem a porusovanim hranic a napadeni uvnitr Ciny fasistickymi teroristy..
   Vydava se dnes Putin na podobnou cestou mezinarodnich dohod , ktere se zdaji byt uzavirany pouze za ucelem aby je kdejakej zlocinec neustale porusoval , provokoval tim , ukajel svoji hysterii, aby pak odejel na znameni sve obrovske dulezitosti do Ruska /kam dnes jede kazdej kdo chce neco zmenit/,tam Putin sahodlouze jedna s "ruskou" povestnou trpelivou mirumuilovnosti aby potom zlocinec pokracoval v pachani dalsich valecnych zlocinu proti vsem lidem na svete, kdyz muze vyprovokovat svetovou valku.
   Se zlocincema se nevyjednava a pouze USA a EU s nima uzavira mir a ustupuji kde mohou..

   Vymazat
 4. No jstě, jak jinak, než z Rusu mít strach a že tam Amík těží ropu a Rus jen čučí, divné, že nezasáhne ta hrdinná,neporazitelná ruská armáda, bojí se Amíka až séééér..
  Od nás jsme je díky panu Kocábovi vypráskali do posledního IVANAny!, ty hrdiny! ruský!
  Je neuvěřitelné, jak autor článku servilně leze rusku do análu, proč???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:16 Kolik ti platí od řádku ?

   Vymazat
  2. "pan" Kocáb byl jen figurka. Ti, kdo začali jednat s Rusy, byli pánové Hájek a (zpravodajec) Polreich. Kocába použil Havlisté jako kryti, protože o zmíněných dvou nebylo záhodno vědět. Jako o mnoho dalších věcech.

   Vymazat
  3. Navíc se dále nepíše, že Rusové měli od vedení rozkaz nevměšovat se do situace (17.11.). Pouze v případě, že by zasáhla česká armáda nebo milice proti demonstracím, měli jim v rom zabránit.

   Vymazat
  4. 9:16. Vzhledem k tomu, USA jsou obránci demokracie, bojovníci za lidská práva přísně respektující mezinárodní právo, respektující svrchovanost a nezávislost každé země, tak jistě ropu těží v souladu s právem. Jinak bychom přece nemohli být jejich přáteli a spojenci, že.
   Takže proč by "Rus nečučel"...

   Vymazat
  5. Libore, byl jsi, jsi, a zůstaneš kreténem. Kocáb? Panebože, ty jsi vůl! Korunovanej.
   Je neuvěřitelné jal lezeš Amíkům do prdele. Za kolik?

   Vymazat
  6. A PLÁCÁM,A PLÁCÁM PROTOŽE VŠECHNO VÍM,VŠECHNO ZNÁM.

   Vymazat
  7. 9:16
   Vrať se zpátky do amianálu,tady smrdíš i přes monitor ty havlopussynko vygumovaná!!!!!

   Vymazat
  8. 09:16 O Vaší inteligenci svědčí už jenom to, že věříte tomu, že Rudou armádu odsud dostal nějaký Kocáb. Když to byl takový machr tak proč to neudělal před rokem 1989? Na co asi jenom čekal, viďte.

   Vymazat
  9. Neumětel Kocáb nikdy nikde nikoho nevypráskal.Naopak to on byl vždy v Chodově u K.Varů dostával po hubě a tak se naučil rychle utíkat.Co umí?Třeba vykrást Trend a potom tvrdit JÁ NIC.A ten debakl NATO a jejich teroristů v Sýrii? NATO včele s USA v Sýrii rozpoutali válku proti křestanům a pro nerostné bohatství.Velice hnusně se chová také /jak jinak/ válečný štváč sionistický Izrael.Dnes a denně napadá Sýrii a všechny kdo Sýrii pomáhá.Ruska si vážíme za jeho postoj při přepadení Sýrii státy NATO.

   Vymazat

  10. Redakce, proč uveřejňujete příspěvky od indického běžce? Je to proti pravidlům diskuse na NR!

   Vymazat
  11. 11:30, neumětel Kocáb ani nemohl, to byla taková aktivní figurka, které se podařilo zviditelnit. O stažení Střední skupiny vojsk se v SSSR uvažovalo už v roce 1987, a v čase sametového převratu v ČSSR, bylo jasné, že k tomu dojde. Skoro podezírám Sověty, že jejich vojska zde zůstala kvůli hladkému průběhu změny režimu a samozřejmě ochraně sovětského majetku. Havel s Gorbačovem se následně dohodli na postupném odchodu, protože byla potřeba pro ty lidi vytvořit podmínky doma. Takže odsun začal v roce 1990 a trval do léta 1991. Michael Kocáb je chtěl vypráskat okamžitě.

   Vymazat
  12. 14:56 - psychopatický Indický Běžec obtěžoval redakci dalšími sedmi ještě horšími texty. Máte pravdu - Indický Běžec má pro příště utrum.

   Vymazat
  13. Indický běžec je veselým zpestřením nudné doby, dar pana Hamáčka bojovníkům za svobodu. Už ve středověku měli králové při svých poradách u sebe šaška.

   Vymazat
 5. Už aby se to stalo a Turecká armáda opustila Sýrské území.
  Bohužel,Erdogan skočil na sliby USA Evropských politiků,že ho porpoří,co se nestalo,teď si to Erdogan sežere,co si navařil,jen to odskáčou obyvatelé Evropy.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak nějak se zdá, že pro Erdíka skončil čas prasečinek a nastává čas zúčtování. Těžko lze odhadnout, jak dlouho to zúčtování může trvat, ovšem Putin by mohl mít pochopitelný zájem na tom, aby se při oslavách vítězství nad hitlerovským fašismem, mohly oslavovat i jiné úspěchy. Byl by to příjemný bonus a posílení prestiže Ruska, rusofobové ať se třeba po.erou, chcete-li. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 7. Je to válka , co dělají z pár mrtvých tragedii , u Stalingradu to bylo 1000 x horší !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kolik vynikajících árijců tam byli zabito těmi ruskými barbary!! Včera s tím přišel desetiletý vnuk ze školy.

   Hodina byla vedena v duchu (z pohledu) "Evropana" v SSSR. Ne že by oslavovali nacismus, ale byli řečeno, že vojáci Wehrmachtu byli velmi stateční a že ruští barbaři nebrali zajatce. Tím porušovali Ženevskou konvenci. Prý jim tam četli osobní zápisky jednoho maďarského vojáka z bitvy kdesi na Donu.

   Vymazat
 8. Jen doufám, že kvuli svému napoleonskému komplexu a nadutosti, nerozpoutá Putin 3 světovou válku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:06 Ideální by bylo, kdybyste se věnoval původnímu oboru, tedy požírání plžů. Ten Putin je nad možnosti Vašeho procesoru.

   Vymazat
  2. Z kachního mozku už větší moudro vzejít ani nemohlo

   Vymazat
  3. 10:06, proč zrovna teď? Napoleonský komplex tady straší už skoro 22 let, začít mohl kdykoliv. Takže proč teď?

   Vymazat
 9. Viktor , Viktorovič už před časem říkal "nechte Erdogana pracovat zničí se sám".

  OdpovědětVymazat
 10. Zničí se sám řekl Viktor Viktorovič.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V posledním videu z 2.3. Viktor Viktorovič například tu situaci s Tureckem vysvětluje tak polopaticky, že by tomu porozuměl snad i indický běžec. Doufám, že jej nepřeceňuji. Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 11. Až se rozšíří do známosti co vyjednal Erdogan s Putinem, tak se ochota turků bojovat a padnout za slabého a neschopného vůdce ještě razantně zmenší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:45, vždyť to je známo už od včerejška. Jen nevím, jak to Turci budou schopni/ochotni dodržet.

   Vymazat
 12. Indický běžec zřejmě paroduje Pražskou kavárnu a všechnu tu prozápadní propagandu. Když těžko uvěřit, že by kdokoli mohl být tak blbej a myslet takové výroky vážně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výjimka potvrzuje pravidlo. Věřte tomu, někteří lidé zmrzli v pubertě.

   Vymazat
 13. Ty islámisty do Sýrie sváželo USA z celého světa a ted´ je nechali na hrbu chudákovi Erdoganovi. Ten se k těm islámistům na rozdíl od těch, co je tam navozili, chová ještě fér. Ti hajzlové ze západu, až se jim ta hra přestala líbit, tak je tam nechali a dělají mrtvého brouka ať si to vyžere Erdogan. On je nakonec stejně pošle Erdogan do Evropy, kam by je jinam poslal? Šojdrová už hýká blahem, že půjdou k nám. Afganistan skončil, Irák končí, Libye - tam jich zase Erdogan tolik neuplatní. Takže jedině Evropa, ale jen abychom nezapomínali, že na rozdmýchání války v Sýrii se podíleli hlavně USA, Francie a Británie a Židé, ano, do židovského státu je navozit, to by bylo to prvé ořechové.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemyslím, že USA, oni se tam svezli sami. Je hodně (ještě i dnes), verbujících webů, a vůbec nemusí být z USA, i když mnohé z nich některé americké struktury minimálně financují. Hodně takových webů provozuje i Turecko, Qatar, Saúdská Arábie a samozřejmě i některé organizace v Evropě. Především muslimské.

   Vymazat
 14. Tak mne napadlo, jaké že si zvolí "pseudonymum příště", až se "proflákne", náš neohrožený jediný ultimativní absolutní všeználek neználek. Úmyslně a záměrně uráží Indii, naši indoevropskou pravlast, měla by následovat ostrá diplomatická nóta.
  Měl bych pro něj návrh:
  Rádio WBB
  (Rádio Washington Berlín Brusel (z Rádia Jerevan) nebo chcete-li (w)elký blázen bláznů trpící napoleonským komplexem z ostrova Sv. Heleny).

  OdpovědětVymazat
 15. Žádný problém, Turci si svojí frustraci z Ruska mohou vybít v Řecku. Je zajímavé, jak vliv Ruska roste. Myslím, že to svět potřebuje, EU a Nato by jinak moc zdivočely.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pentagon přiznal, že založil Islámský stát!
   Teroristická skupina ISIS, která krutě popravuje lidi na teritoriu Sýrie a Iráku, kterou finančně a vojensky sponzoruje spojenec USA Saudská Arábie, je dílem tajných služeb USA - je to dnes už i oficiálně potvrzené!

   Tajný dokument vlády USA, který obdržela právnická kancelář se zaměřením na podporu veřejného zájmu v USA Judicial Watch, prokazuje, že cílem bylo svržení syrského prezidenta Assada.

   Podle právní kanceláře Judicial Watch předmětný dokument (viz odkaz níže), který pronikl na veřejnost, odhaluje, že ve spolupráci se státy Perského zálivu a s Tureckem západ úmyslně sponzoroval násilnické islamistické skupiny, aby destabilizoval vládu Assada.
   Zdroj: http://www.czechfreepress.cz/amerika/usa-priznaly-vytvoreni-

   Vymazat
  2. „To, co se děje na dnešních hranicích s Tureckem, je invaze. Organizovaná islámská migrace. To nejsou uprchlíci, to je regulérní armáda mladých, dobře živených, všeho schopných chlapů. To je válka. Máme právo se bránit,“ uvádí ve svém dopise žena, jejíž rodiče přijalo Československo v rámci humanitární pomoci v době občanské války v Řecku.

   Migranti na hranicích prý také říkají: „Chceme jít do Evropy. Vaše země je cesta, most, přes který přejdeme. Nežádejte nás se vrátit zpátky. Nevrátíme se zpátky. Již jejich děti mluví o tom, že nás povraždí a zničí. Otevřeně se islamisté vyjadřují, že islám bude vládnout světu,“ zmiňuje také autorka otevřeného dopisu.

   V řeckých médiích se podle jejích slov objevila také následující tabulka. Státní příslušníci zatčení na řeckých hranicích od 28. února do 5. března 2020: Afghánistán 64 %, Pákistán 19 %, Turecko 5 %, Sýrie 4 %, Somálsko 2,6 %, Irák, Írán, Maroko, Etiopie, Bangladéš, Egypt 5,4 %.

   Vymazat
  3. 13:13, Německo a Rakousko je už nepřijmou. Takže pokud se dostanou k nám, zůstanou u nás. Ovšem je otázkou, jestli skutečně nepřijmou, protože magistráty Berlína, Frankfurtu, Hamburku, Mnichova a dalších měst požadují po Merkelové, aby okamžitě uvolnila hranice pro "sirotky" bez doprovodu. Což jsou v podstatě všichni, hlavně mladí muži vojenského věku, protože děti bez doprovodu tam nejsou.

   Vymazat
  4. 13:12, 1) stránka nenalezena a 2) silně pochybuju, že by něco takového Pentagon přiznal.

   Vymazat
 16. Ten turecký hnusák by chtěl osmanskou říši. Rusové a Syřané vypráskali všechny západní poradce s jejich džihádisty. Takže turek proti nim nemá šanci.

  OdpovědětVymazat
 17. https://pravdive.eu/news/174590/video-recti-ostrovane-protestovali-proti-prilivu-migrantu-ceske-titulky https://pravdive.eu/news/183888/z-blogu-vox-populi-vetrelci-za-sebou-v-recku-zanechavaji-spoust

  OdpovědětVymazat
 18. Nová koalice se zavázala postupně zavádět do rakouského práva prvky
  přímé demokracie po švýcarském vzoru. Občané budou mít
  zákonodárnou iniciativu: nasbírají-li 100 000 podpisů pod návrh zákona,
  bude muset být projednán v parlamentu se stejnou vahou a ve stejné
  proceduře, jako by jej navrhla vláda. Příslušní ministři budou mít povinnost se k
  němu vyjádřit.
  S celostátními referendy se počítá jako se závaznými, pokud vítězná strana
  nasbírá dost hlasů (třetinu všech oprávněných voličů). Vyloučeny mají být
  mezinárodní smlouvy (ústupek prezidentovi van der Bellenovi). Pokud by
  parlament neschválil návrh zákona předložený aspoň 900 000 voliči, bude
  se nezávisle na jeho vůli konat závazné referendum.
  Počítá se i se zajímavou „Hlavou 22“. Pokud by rakouský parlament odmítl
  schválit zavedení prvků přímé demokracii nezbytnou dvoutřetinovou většinou
  hlasů, bude o jejím zavedení vyhlášeno zvláštní jednorázové referendum, k
  jehož vypsání by měla stačit nadpoloviční většina hlasů v parlamentu. Celý text níže..Rakouske_zmeny_zakonu.pdf
  https://www.email.cz/download/k/z0Ofjjty2OK375DfDw7bsUoPaay5VawH0EcO8ECrlaMfAaJX_dWPei_CsQS7zj0QdtrJHOI/

  OdpovědětVymazat
 19. Je mi velmi velmi podezřelé, že se na internetu nedá najít rozšíření coronaviru v Turecku. Tajena jsou čísla pro Sýrii a uprchlíky zvlášť. Cestou přes Balkán musejí zamořit státy, kterými projdou. To nikoho nenapadlo?

  Podezřelý je také dar české vlády do místa událostí. Proboha k čemu jsou jim elektrocentrály na cestu domů do uprchlických táborů?

  OdpovědětVymazat
 20. Jiří Vyvadil7. března 2020 15:37

  Je skvělé, že se bojí. Erdogan si zaslouží tvrdou porážku.

  OdpovědětVymazat
 21. To je v nejepším pořádku. Jen ať se bojí

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.