Reklama

čtvrtek 5. března 2020

Uvařili jsme tornádo?


Paul Craig Roberts
5. 3. 2020 paulcraigroberts
Ve Spojených státech a vlastně i v celém západním světě je dnes rozšířena jak nedůvěra veřejnosti k veřejným úřadům, tak nedůvěra lidí jeden k druhému. Veřejné úřady, které nemají rády „spiklenecké teorie“ pak dělají vše pro to, aby tyto spiklenecké teorie vytvářely.
Nedůvěru veřejnosti k veřejným úřadům lze pozorovat na nonšalantní reakci těchto úřadů na koronavirus. Jejich odmítání zastavit leteckou dopravu z koronavirem infikovaných zemí tak „přepravilo“ virus do západního světa, kde se teď vesele šíří.


Mnoho virologů a dalších expertů tuto nečinnost, ohrožující zdraví lidí, kritizovalo. Nedávno jsem zveřejnil některá prohlášení expertů, směrovaná ke zdravotnickým organizacím. Např.: Belgie: ZDE
Německo: ZDE

Odmítání veřených činitelů přistoupit k obraně před infekcí vychází částečně i z ideologických pozic. V Evropě je to závazek EU jednotné Evropy s otevřenými hranicemi, takže uzavření hranic se považuje za cosi, co by bylo s touto ideologií v rozporu. No a věci jinde na Západě jdou až tak daleko, že kanadský premiér např. prohlásil, že by bylo „rasistické“ chránit Kanaďany tím, že by se zastavily lety z Iránu: ZDE.

Lidé samozřejmě tuto nečinnost vnímají, nevěří chabým argumentům, kterými jsou krmeni , a zásobují se potravinami, které se dají skladovat a které pak z regálů pomalu mizí. Nu a jelikož nečinnost veřejných úřadů je pro ně nepochopitelná, vysvětlují si ji všelijak. Např. tak, že Centrum pro kontrolu chorob a Národní ústav pro zdraví de facto chtějí, aby se virus rozšířil, protože s jeho rozšířením se zvýší též jejich rozpočty. No a farmaceutické společnosti, např. Big Pharma, touží po tomtéž, protože jim tak kyne profit z povinného očkování občanů. Vlády zas prý mají virus rády, protože ten jim umožní vyhlásit stanné právo a zrušit občanské svobody, nu a elity využijí koronaviru ke snížení miliard světové populace. Vlády kromě shora už zmíněného vítají virus též proto, že jim s ním ubudou výdaje na zdravotní péči pro přestárlé. Další vysvětlení nečinnosti úřadů si už každý doplní sám.

Jedním z důsledků nevíry lidí ve veřejné úřady je pak jejich neochota s těmito úřady spolupracovat, čehož pak úřady využívají k ospravedlění svých donucovacích praktik. S tím samozřejmě, že s hrozbami je přece třeba se nějak vyrovnat. Vzpomeňme na znásilnění ústavních práv režimem Bushe ml. a následně i režimem Obamovým, zdůvodněným 11. zářím 2001 a z něho vyplývající tzv. teroristickou hrozbou.

Další nedůvěru mezi veřejností a úřady a stejně tak i mezi jednotlivými lidmi vyprovokovala desetiletí feministických útoků na muže i útoků na bělochy coby „rasisty“, které byly vpraveny i do výchovného systému škol. Přinesly možná jisté pokročení feministickému hnutí i rasovým menšinám, ale společnost jako celek atomizovaly. Kde kdysi vládl společný zájem, a to i bez ohledu na sociální nerovnost lidí, nalezneme dnes absenci společného zájmu.

Na„sexistické“ a „rasové“ útoky“ se častěji poukazuje, než aby jimi společnost trpěla, a oba tyto druhy se často dostávají až do sfér absurdity.

G. Durocher upozorňuje též na to, že americká komunita už není tak americká, jak bývala. Byla rozložena přicházejícími vlnami imigrantů, ctících nejrozličnější hodnoty a přicházejících z nejrůznějších zemí. A mnoho příslušníků levice dnes navíc na ideu národní solidarity mnoho nedá.

A nyní do tohoto rozkládajícího se západního světa přichází pandemie, jejíž konce nelze dohlédnout. Máme vedení, které by dokázalo překonat dlouhodobé minulé chyby a dokázalo dát lidi zase dohromady?

S demokraty, kteří se snaží ukovat koronavirus na zbraň proti Trumpovi, se to zdá málo pravděpodobné.

Vybral a přeložil Lubomír Man

10 komentářů :

 1. To zastavování letecké dopravy,je na účet problémů Boeingu.
  Musí se počkat,na opravy a zprovoznění Boeingů 737 MAX,pak ustoupí koronavirus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím nevím....
   https://www.narodninoviny.cz/volny-pad-boeing-nedostal-v-lednu-zadnou-objednavku-poprve-od-roku-1962/
   Dluh Boeingu se kvůli problémům s řadou 737 MAX v roce 2019 zdvojnásobil na 27,3 miliardy dolarů (623,2 miliardy Kč) a kvůli odškodnému zákazníkům i dodavatelům dál narůstá. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings očekává, že se v prvním pololetí zvýší na 32 až 34 miliard dolarů. Problémy Boeingu dopadají i na jeho dodavatele, kteří jsou nuceni propouštět, a na letecké společnosti, jež po vyřazení strojů 737 MAX z provozu zrušily tisíce letů. Akcie Boeingu ztratily za rok více než 30% své hodnoty, když oproti maximu 440 dolarů za akcii před rokem klesly koncem ledna tohoto roku až ke 305 dolarům.

   Vymazat
 2. Přesně tak kapitalisté kašlou na svoje občany je to vidět i u nás lidi jim nevěří a proto šílí a vykupují obchody.

  OdpovědětVymazat
 3. Vôbec im na ľuďoch nezáleží. Toto bude pandémia ak už aj nie je. šíri sa to všade a vlády nič podstatné nerobia mali by sa uzavrieť hranice a prestať na aspoň mesiac cestovať. šíri sa to naprieč celou Európou. Slovensko je v týchto chvíľach poslednou zemou kde coronavírus ešte nebol zaznamenaní, ale bude to isto čoskoro.
  Naozaj mám taký dojem že niekto veľmi chce aby sa to pandemicky rozšírilo. Také reči v našich televíziách že je to len chrípka nič viac je veľmi nezodpovedné.

  OdpovědětVymazat
 4. Zisk nade vše! Epidemii a jejímu šíření se má předcházet a ne být v jejím vleku a reagovat se zpožděním. To by ovšem nesměl být jediným hlediskem zisk. Ten je totiž nad lidským životem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karlíku, jak jinak, jsme v kapitalismu, a rádi?! Už ne, ale už je také pozdě!

   Vymazat
 5. Ověřené tisíciletou historií: Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. V 89 roce zvítězil skrytý parazitizmus v určité části občanů a plná socialistická panděra. Scházely banány, toaletní papír a dámské vložky. Moudrý člověk hledí omezovat své potřeby a hlupák nemá nikdy dost. Teď je to samý MaGoR.

  OdpovědětVymazat
 6. Kde je SVĚTLONOŠ, snad ho to nezachvátilo.

  OdpovědětVymazat
 7. Evropská věrchuška se chová úplně stejně jako ta
  bolševická po Černobylu.Raději obětuje vlastní
  občany(i ty ukázněné),než aby přiznala nemožnost
  udržení svých ideologických principů.Pamatuji si
  jak Havel v roce 89 nabádal dav na Letné aby se
  choval ukázněně,neboť jim prý záleželo na každém
  jedinci.On toho řekl hodně.Jeho pohrobci nám to
  dokazují.

  OdpovědětVymazat
 8. Zatím moc přesně nevíme, jaký to byl a je záměr nám vládnoucí diktatury kapitálu šířit koronavirus napříč světem. Blíží se hospodářská krize, která by mohla pro diktátory znamenat třeba i konec. Jen vyrabování někdejších zemí ¨RVHP "osvíceným Západem" oddálilo hospodářskou krizi o 20 roků. A pro kapitáo není žádná cena až tak velká, aby ji neobětoval k záchraně své moci. Proto války, proto kontrarevoluce a puče po celém světe, proto masakrování žen, dětí, proto pěstování rasismu, náboženské nenávisti, proto nový modus nacismu, který nám vládne z Bruselu, Štrasburgu a Pentagonu. Tak třeba koronavirus, který dá vymřít pro kapitál zbytečné porci populace zachrání jeho diktaturu ještě na pár roků. Ale až padne a že padne je jisté, bude to mazec a ne nějaké mazlení, jako po konci 2. světové války. Bude to oko za oko a zub za zub. (Přátelské dop. diktátorům: pořiďte si raději už dnes protézy, také do očních důlků.)

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.