Reklama

úterý 17. března 2020

V čem všem začala koronavirová pandemie Čechům pomáhat aneb Svět v nových obrazech)

Tomáš Koloc
17. 3. 2020   Facebook autora a NovéSlovoSk
Ve svých předchozích textech tady na Facebooku, v jejichž názvu jsem se charakterizoval jako Ukašlaný náčelník ve Středoevropě (podle vzoru pamětí Jana Welzla „Trampoty Eskymáckého náčelníka v Evropě“, který měl ze své vlasti po návratu ze severu taky oči na vrch hlavy) jsem napsal, že koronavirus lidem jako já kromě toho že vraždí, plní řadu dávných přání: státy se o sebe začínají starat samy, bez nefunkční Evropské unie, hranice opět fungují, jak mají hranice fungovat, konzum a mezinárodní oligarchický kapitál jde dolů, 

... a člověk jako já, který odstudoval čtyři roky pedagogické fakulty a pak s ní z ekonomických důvodů musel přestat a už nemohl navázat (protože po 3 dalších letech v českém systému je GAME OVER, znovu studovat můžete jen za hotové a neuznají vám ani jednu z hotových zkoušek) může díky uzavření škol učit děti svých kamarádů, a žádný úřad (který mj. na přelomu jedné osvícené ředitelce gymnázia, která mě chtěla zaměstnat, pohrozil, že v tom případě jí vezme subvenci – a tak mě má dál na pracáku) mu v tom nemůže zabránit. Možná to, co jsem napsal, bylo vnímáno jako nadsázka, ale já jsem to vlastně myslel vážně.

Když jsem se nad rysy koronavirové krize znovu zamyslel, uvědomil jsem si, že mají jeden společný rys: vzácně „snižují“ státní establishment a vyšší třídy plus jejich kapitány, „idealisty“ s dobrým postavením a odtržením od obyčejného lidu, na úroveň nás, obyčejných lidí. Tato dějinná šance by se neměla nechat ležet ladem – a vzniklá nenadálá citlivost by se měla rozšířit i na další témata.

Všiml jsem si, že v souvislosti s danými opatřeními kromě nových skupin, které nás všechny obohacují („Nakupujme kosmetiku od farmářů“) se objevují i skupiny, které píší: „Místo alpinismu se s dětmi proběhněme na louce“ a „Místo kina si stáhněme filmy z webu“. Ty dvě poslední věci, ale moje společenská třída dělá pořád (jako znalec filmu momentálně na pracáku nabízím každému, kdo bude chtít, že mu za symbolickou úplatu dle jeho zálib sestavím program na celý měsíc:-). Český učitel, který živí rodinu za 20 tisíc čistého měsíčně či český knihovník, který živil sám sebe za polovinu, si ani nemůže dovolit jiné řešení, než běhat s dětmi doma na louce a stahovat si filmy doma – na kino, ani na Alpy (natož na Krkonoše) totiž nemá.

Jiné nové skupiny začaly s chvályhodnou aktivitou: „Dejme každý korunu na uzavřená divadla a další kulturní podniky.“ Je to dobrý nápad, ale přidal bych k němu, že v této zemi existují nezávislá média, jsou v takové situaci „uzavřených divadel“ pořád – a navíc za plného provozu. Týká se to našich Kulturních novin, ale i Argumentu!, E-republiky, Outsidermedií, (Nové republiky pozn.red.NR) a mnoha dalších, která suplují hlavní účel velkých médií – psát pravdu –, jež se tomuto účelu ale nevěnují; ale na rozdíl od nás, nezávislých médií, mají dvojí peníze navíc: vydání svých periodik prodávají a dostávají na ně dotace. My nemáme ani jeden z těchto zdrojů: nemůžeme si dovolit placený obsah, protože by nás pak četla polovina lidí a režimní organizace nám za naše opoziční názory žádné dotace nedají. Pracujeme docela intenzivně na něčem, co obyvatelstvo potřebuje, ale vydělat na živobytí si musíme jinde – a na rozdíl od divadelníků ani nemáme k dispozici bokovky, jako jsou film, televize, dabing. Vybírat na nezávislý tisk (kromě našich čtenářů, z nichž něco pošle každý n-tý) zatím nikoho nenapadlo... Sedím u počítače, dávám díky svým přátelům, rozesetým po celém glóbu, do Kulturních novin dohromady velký informativní článek o prožívání koronaviru ve světě – a přitom přemýšlím, jak bychom byli vděčni kdyby nám každý občan naší republiky (ale třeba i jen každý, kdo si přečte článek uveřejněný v našem periodiku) poslal korunu...

Nakonec téma z toho nejzávažnějšího soudku: české banky přišly s tím, že by mohly po čas uzavření státu prolongovat dlužníkům splátky. Vítám to, je to dobrý nápad. Ale co exekuovaní v systému bezprecendentního ničícího zákona 120/2001 Sb., kteří už dnes tvoří deset procent produktivního národa? Těm neodpustí nikdo nic? À propos exekuovaní: kdosi si v režimu, kdy máme všichni být pokud možno co nejvíc doma a dodržovat pravidla dezinfekce, vzpomněl i na naše bezdomovce (které z velké části také „vyrábějí“ české exekuce – viz přiložený článek). Jak to mají udělat oni: kde mají trávit čas a kde se dezinfikovat? Minulý rok jsme se na kolokviu o bezdomovectví za účasti pracovníků ministerstev a sociálních firem shodli na tom, že „mainstreamový“ pohled na české bezdomovce v zásadě zní: „Ať si třeba chcípnou.“ Tenhle pohled se teď ale logicky změnil, protože „Jestli ,chcípnou oni´, chcípneme my taky.“ Už proto by byla škoda prostor empatie otevřený tváří v tvář smrtící pandemii promarnit...

(Status na FB, 14. 3. 2020)

20 komentářů :

 1. V čem začala pandemie Čechům pomáhat ? Mně současná situace ubezpečila v tom, že jsem se ani trochu nemylil, když jsem považoval celou opozici za bandu těch nejhorších křiváků. Důkazů je na to denně dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidé, kterým byla politika lhostejná,začínají tu prolhanou pakáž nenávidět.

   Vymazat
  2. Souhlasím. Mně se potvrdilo, že celá zkorupovaná EU je bezedná díra na okrádání celé Evropy.

   Vymazat
  3. Je nejvyšší čas nebýt kolonií Západu a to dosáhneme jedině vystoupením z EU. To, co předvedlo Německo zabavením ochranných zdravotních pomůcek jak nám Čechům, tak i bratrům Slovákům, Rakušanům a Švýcarům není nic jiného než ... (prosím domyslete si).

   Vymazat
  4. 21:02 Přesně tak pane to je i můj případ. Euhujeři jsou nejhorší svoloč a nejlepší je že se za Čechy ani nepovažují.

   Vymazat
  5. Že všechno zlé je vždycky pro něco dobré, říkala už i moje nebožka babička, dej jí pánbů věčné nebe. A zemřela na obyčejné stáří -života běh - její smrt nebyla následkem nějakého přitroublého výmyslu.

   Vymazat
 2. Lidi této země jsou skvělí, když jsou ukradený nebo zakšeftovány roušky, tak si je ušíjí. Horší je zúředníkování nahoře, proč se např. hází klacky pod nohy Dr Soně Pekové, která by dokázala otestovat na korvir 100 klientů (pro jednoho za cenu 1264 Kč viz DVTV), proč se v této krizové situaci nevyužije nabidky z AV a ČVUT? Taky chválím všechny občany, kteří bez nahrad pomáhají osamělým starším lidem. Je milé, že večerky (Vietnamců) nabízí záchranářům večer zdarma černou kávu. Asi je to maličkost, ale velmi sympatická. Samostatnou kapitolou jsou lékaři a všichni zdravotníci, hasiči, policie a mraky dobrovolníků, kteří zůstanou bezejmení a určitě by se bez nich krize nezvladla. Škoda, že vedle nich se vyskytují lidskokazi, kteří kšeftují s rouškami, hekrují systémy nemocnic, přes internet zkouší okrást důvéřivé starší lidí. Možná existuje i kasta státních úředníků, kteří prostě na vyjímečnou situaci nestačí a vlastně nechtěně škodí. Vláda se snaží, ale vůbec ji nezávidím, známe dobře kabaret okolo státnich strategických rezerv. Pomalu z každé skříně vypadavá kostlivec, přitom ty skřině se plni 30 let. Jen jedna otázka mne napadá,když všichni budeme dodržovat mimo práci izolaci a pendleři budou pravidelně putovat přes hranice do 100 km, tak to nemá logiku. Zejména že je v dosahu Vídeň, kde sousedi budují obrlazaret na infekči a logicky budou potřebovat zdravotníky, tak nejen, že příjdeme o naše a nemáme jich sami dost, navíc je vystavujeme riziku nákazy a přeshraničniho importu.
  Držim všem palce a prosím nehádejme se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Češi si dovedli poradit vždycky, když za protektorátu nebyly potraviny, všude byl zákaz, pěstovali zeleninu v truhlících, králíky a slepice chovali i na balkonech činžovních domů. Přitroublé nepřátele tím oklamali, a vždycky dovedli najít cestičku ven ze všech politických zhýralostí. Jen s tím rozdílem, že se nedřepělo u PC, nenadávalo se na vládu celé dny - lidstvo konalo - konal každý občan. Dnes každý občan převážně nadává, leč nekoná. Trvá na tom, že konat musí vláda. Je to pořád dokola. Hyeny a šmejdi se za dvacet let mohutně rozmnožili, protože při velkovýrobě zbohatlíků v prvních deseti letech vlád nového režimu, který potřeboval zbohatlíky a stálou voličskou základnu, vydatně pomáhala i justiční mafie - vždy měl pravdu šmejd a zbohatlík - tím jim naznačili beztrestnost v šmejdím konání, dnes se přešlapuje před tisíci nesmyslných exekucí - a stát se bojí těch samých zbohatlíků, které tak vehementně vytvářel. Bylo dosaženo dokonalého zvrácení mravů a citů celé občanské společnosti, zvrhlíci napadají bezbranné lidi, a tak dále. Protože byla zničena mravnost a cit. Všichni žijeme v jakémsi blázinci, a nehrozí, že budeme propuštěni ven.

   Vymazat
  2. Praktičtí lékaři si nepřetržitě stěžují, že nemají respirátory, ale třeba v karlovarském kraji již od pondělí leží u hasičů a doktoři se je nevyzvedávají:

   DODÁVKA RESPIRÁTORŮ PRO PRAKTICKÉ LÉKAŘE:
   Praktičtí lékaři, kteří si nevyzvedli respirátory od hasičů během závozu na území Karlovarského kraje, si mohou ochranné pomůcky vyzvednout následně do středy 18. 3. 2020 přímo na Krajském úřadě Karlovarského kraje, Závodní 353/88, Karlovy Vary, a to v době od 8.00 do 15:00 hodin, kontaktní osoba Bc. Malgorzata Bolvariová - 736650133.

   Vymazat
 3. Voni ty veci jsou jednoduchy a snadno je rozezname.
  Takze predpokladejme ,ze vlada nekona sve povinnosti jak by mela.. To ale vubec neznamena , ze opozice zacne utocit nepricetne a kricet hystericky na vladu. To je prilezitost pro opozici aby ukazalo co je a co umi a proc by ji vetsina mela nasledovat..
  Tady je na miste analyticka chladna kritika ,ale konstruktivni.. V klidu ma opozice predlozit vsem pozitivni plan jak s problemy bojovat,jak je vyresit atd.
  Ovsem , to zadnej parazit-fasista neumi , ten jenom jeci , kvici ,rozvraci, aby mohl vysavat penize, majetky a hlavne moc a nic jineho. Nic jineho.
  Tedy vyssavat loupit a koristit az do konce..A nic jineho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2:06 souhlasím s Vaším příspěvkem. Je nutné nezapomínat co opozice např.: ODS, ČSSD, TOP 09 a hlavně KDU-ČSL pro občany dobrého udělala. Podle mně absolutně nic - spíše této zemi uškodila. A to raději nevzpomínám ČSSD.

   Vymazat
 4. Suďtě podle plodů jejich...

  OdpovědětVymazat
 5. Koronavírus len obnažuje celú biedu Západu. EÚ je úplne neschopná, Grécku nepomáha pri útoku Turecka, Taliansku poskytuje pomoc Čína, ktorá zvláda úspešne boj s epidémiou, Nemecko sa chová ako chrapúň. Alebo žeby ako nesvojprávna bábka v rukách svetového sionizmu? Teraz sa ukazuje, kto je kto. EÚ smeruje k rozpadu. Krajiny si začínajú uvedomovať, že sa musia spoliehať len sami na seba. Žiadne NATO či EÚ im nepomôže. Pomoc môžu očakávať jedine tak od Ruska a Číny. Veď EÚ už nie je nič iné, než diktátor, ktorý riadi genocídu Európy organizovanou inváziou moslimov, ako aj diktátorským presadzovaním všetkých druhov zvráteností.

  OdpovědětVymazat
 6. Skála o otevřených hranicích a koronaviru: Tentokrát musí zdravý rozum nad diletantskou ideologií vyhrát:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020031711662938-skala-o-otevrenych-hranicich-a-koronviru-tentokrat-musi-zdravy-rozum-nad-diletantskou-ideologii/

  Brusel nechal Srbsko s koronavirem na holičkách. „Evropská solidarita je pohádkou na papíře,“ Vučić volá Čínu o pomoc:

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020031711666923-brusel-nechal-srbsko-s-koronavirem-na-holickach-evropska-solidarita-je-pohadkou-na-papire-vuci-vola/

  Okamura: Jde-li o migranty, EU se může přetrhnout. Jde-li o koronavirus, EU mlčí:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020031811667614-okamura-jde-li-o-migranty-eu-se-muze-pretrhnout-jde-li-o-koronavirus-eu-mlci/

  OdpovědětVymazat
 7. V čem pandemie Čechům pomohla? Především ukázala, kdo je kdo. Že se klidně obejdeme bez Kalouskových pindů, že to jde i když třeba s obtížema bez debilbloku, že umělci prostřednictvím jejich tribuna Hrušínského raději zemřou a nechají zemřít, než by přišli o své(!?)peníze. Zůstal jsem na chalupě a koukám! Sousedi, kteří se zrovna nemuseli společně šijí roušky neb blízká lékarna už je nemá. Staří lidé chodí zahaleni alespoň do šál nebo šátků. Na kázeň dohlíží starosta a lidi povzbuzuje. Jen místní stavební podnikatel v krámu prohlásil, že tu maškaru nosit nebude. Předem nikdo nemohl dopředu ani tušit co nás čeká, proto vládě naprosto nic nevyčítám, že jsme nebyli připraveni. Na co všechno by jsme měli být připraveni? Víme dnes, co bude zítra? Čím se mám dopředu zásobit? Milion chvilek prý chystá vládě odplatu za omezování osobní svobody. Co je jinde běžné a nutné podle nich by mělo být asi u nás trestné. Ti nerozhodní snad prozřou a uvidí v jasných obrysech kdo je kdo. A to je velký přínos. Končím, jedu rozvážet roušky se starostou těm co ještě chybí. Dojedeme i k panu podnikateli. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vono to funguje i bez pojistky demokracie, lidi se konečně smysluplně semkli. Teď, když nastal průser, ve své nahotě se projevil moloch v Bruselu i jeho pindajicí modloslužebníci. Konečně jsme už ztratili trpělivost, s prazdnými projevy a chceme rozumnou vládu a konec skryté moci mafiánů. Akceschopnost přišla zezdola, lidi si pomáhají, jak můžou a nepotřebují razítka, ministerské výnosy a povely od zhora. Milé Chvilky, v jedné věci jste měli pravdu chce to změnu a je tady, sice ne dle vašich plánů, ale podle přirozené snahy o záchranu našeho státu. My si ho nenecháme zlikvidovat ani rozkrást. Změna nebude podle not panů z Landsmanschaftu. Snad se nám konečně podaří vrátit tuto zem zpět našim lidem. Děkuji všem a dávejte na sebe pozor, protože hlavní nápor je asi teprve před námi, jste skvělí.

   Vymazat
 8. Je opravdu velmi zřetelné, jak umělecká a politická opozice, Milion chvilek zejména prostřednictvím ČT stále zachovávají paniku. Kladné věci přecházejí a vzniklé nedostatky bagatelizují. Mnoho opravdových osobností včetně prezidenta vyzvalo, že musíme všichni táhnout za jeden provaz, celý národ. Každý dnes musí poznat, kdo do toho národa nepatří, komu je lid této země jedno a kdo doslova a do písmene zrazuje, kdo je ten netáhlo. Kdo na neštěstí druhých profituje(ale to je kapitalismus). Všichni shora jmenovaní se doslova třesou jak Babišovi vynadají, jak to vláda nezvládla, tedy až bude po všem. Opět budou jen trapní a ubozí. Snad si toho konečně všimnou i ti co je jako telátka následovala na jejich srazy a protistátní akce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Absolutně si nedovedu představit situaci, kdy by místo současné vlády včetně prezidenta Zemana byl na Hradě Drahoš a premiérem Fiala. Místo Hamáčka, Bartoš, Schillerovou by s přehledem zastoupila paní Němcová a ministra zdravotnictví klidně třeba Rakušan. No, ale toto je námět na horor, třeba se mého nápadu chytne režisér Hřebejk.

   Vymazat
  2. 15:47 já si to dovedu představit v nějaké tragikomedii v divadle Jana Hřebejka, v režii Hřebejka a za peníze daňových poplatníků a před prázdným sálem :-)

   Vymazat
 9. Podle článku 13 tisíc vědců smrti plní bioválečný program USA. To by v tom byl čert, aby se jim nakonec nepodařilo něco vynaleznout. Výsledek se dostali, vypustili z láhve džina, který zdecimuje i jejich země a jejich blízké.
  http://www.czechfreepress.cz/amerika/sherwood-ross-13-000-vedcu-smrti-plni-biovalecny-program-usa.html

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.