Reklama

čtvrtek 5. března 2020

Válka Turecka proti Sýrii: Asadova armáda je zpět na původních pozicích. Vylhané ztráty Damašku. Operace "Jarní štít" selhala. Problém s teroristy trvá. Jak dopadne jednání Erdogana s Putinem v Moskvě?

Turecká armáda je v Sýrii protizákonně.
5. 3. 2020   ProtiProud
JEVGENIJ KRUTIKOV uvádí na pravou míru zprávy o výsledku turecké operace „Jarní štít“ v Sýrii, z něhož je patrné, že Erdogan před jednáním v Moskvě ztrácí půdu pod nohama

Boje v Sýrii jsou stále tvrdší – a Turecko vydává zprávy o kolosálních ztrátách, které působí syrským vládním silám. Co se vlastně děje nyní na bojišti a jak se za těchto podmínek syrské armádě podařilo získat zpět nejdůležitější strategický bod – město Sarakíb ztracené před několika dny?


Operace osvobození Sarakíbu začala v neděli obsazením čtyř osad v okolí. Útok provedly hlavně síly „tygrů“, šíitského Hizballáhu a záložních jednotek národní gardy. V neděli večer Syřané vyhnali militanty z „Hayat Tahrir al-Sham“ a z bývalé proturecké „umírněné“ Fronty národního osvobození (FNO) ze severní a východní čtvrti Sarakíbu a v pondělí ráno zcela obsadili město.

V současné době syrská armáda uklízí okolí Sarakíbu a fronta se posunula západně a severozápadně od města. V dalším plánu je vyčištění Al-Nayrabu, Kminásu a Taftanázu směrem k Sarminu, tedy návrat linie fronty před 28. únorem.

Připomeňme, že vládní síly obsadily Sarakíb 5. února, čímž obnovily provoz na dálnici Damašek – Hamá – Aleppo, která se stala hlavním vojenským a politickým vítězstvím Damašku. Džihádisté provedli dva pokusy znovu dobýt Sarakíb (11. a 20. února), ale byli zahnáni zpět, a utrpěli přitom těžké ztráty.


Operace „Jarní štít“


Situace se změnila po zásahu Turecka. Turecká armáda napadla pozice syrských vládních sil dalekonosnými houfnicemi nacházejícími se na území Turecka (to je nepřístupné pro opětování palby) a aktivně nasadily útočné drony. Turecko také opět pohnalo na Sarakíb a jeho okolí své žoldácké skupiny bojovníků, v jejichž řadách se nacházejí turečtí vojáci a instruktoři. V oblasti bojů se navíc pohybují jednotky tureckých speciálních operačních sil, které podle syrských vojenských zdrojů utrpěly v posledních dvou dnech těžké ztráty.

28. února byla syrská armáda donucena opustit Nayrab a Sarakíb, což znamenalo vážnou operační porážku pro Damašek (oficiální syrská propaganda nazvala ústup „taktickým manévrem“). Ve skutečnosti však syrská vládní vojska nebyla připravena čelit palebné podpoře, kterou Turecko poskytlo islamistickým militantům.

Kromě toho se objevily zprávy, že nejlépe připravené jednotky syrské armády (SAA) byly staženy z první linie a začaly být převáděny do údolí al-Ghaab v jižním Idlibu, kde se paralelně rozvíjí úspěšná ofenzíva SAA. Záložníci, kteří zůstali v první linii, ani nezačali kopat zákopy. Jejich pozice nebyly kryty protivzdušnou obranou, v důsledku čehož turecké drony mohly Syřany jednoduše napadnout. Nejvíce zřejmě zapůsobil moment překvapení – nikdo něco takového od Turků nečekal.

SAA opustila Sarakíb s velkými ztrátami. Mnoho syrských vojáků bylo zajato a videa naznačují, že s nimi Turci zacházejí, mírně řečeno, necivilizovaně.


Houževnatost Syřanů


Syřanům spolu s ruskými instruktory se však podařilo za pouhé dva dny doplnit ztráty a vypracovat novou taktiku, která vedla k druhému osvobození Sarakíbu. Nejprve byly k přední linii vysunuty síly protivzdušné obrany a bitva se částečně přesunula do vzduchu. Turci odpověděli na prvního sestřelený dron zničením dvou syrských bombardérů. Piloti se katapultovali na území obsazené vládními jednotkami. Druhý turecký dron zřejmě sestřelili sami bojovníci FNO, když si jej spletli s ruským. Následně Turci ztratili další dvě „Anky“ („Anka“ je pojmenování dronu podle mýtického ptáka – muslimský analog Fénixe) a usoudili, že bez podpory dronů a těžkého dělostřelectva tam už nic nezmůžou.

Turci tedy přenesli palbu na syrská protivzdušná obranná zařízení a zničili dva „Pancíře“, které Syřané kdo ví proč zaparkovali na otevřené pole bez dodatečného krytí. Podle nepotvrzených zpráv se Turci rovněž pokusili vést raketový útok na letiště v Aleppo a Hamá. Na letiště v Hamá i tak nalétávaly bezpilotní letouny teroristů – vzdálenost Hamá od frontové linie je přibližně stejná jako od ruské základny Hmeimim, pouze ruská základna je mnohem lépe chráněná.

Poté, co Sýrie oficiálně uzavřela vzdušný prostor nad Idlibem pro všechna letadla kromě ruských, ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nemůže zaručit bezpečnost tureckých letadel a bezpilotních letounů. Existují důkazy (i když to oficiální zdroje nepotvrdily), že v neděli ráno ruské specializované jednotky „zahlušily“ vzdušný prostor nad Idlibem prostředky radio-elektronické obrany, v důsledku čehož se turecké drony staly neovladatelnými a „osleplo“ i turecké dělostřelectvo (zaměřování jeho palby totiž prováděly právě drony). Ve stejné době se aktivizovalo syrské dělostřelectvo. Sarakíb, Nayrab a Sarmin válcovalo celou neděli.

Jakmile teroristé z An-Nusrá (v podstatě Al-Kajdá) a bojovníci FNO ztratili tureckou podporu, začali se stahovat ze Sarakíbu k Nayrab a Afesu. Při ústupu kladli urputný odpor, ale je zatím obtížné vyčíslit skutečné ztráty na obou stranách. V neděli a v noci na pondělí ruské letectvo aktivně podporovalo syrskou armádu v Sarakíbu a útočilo na týlové pozice a sklady teroristů u Sarmína blízko městské aglomerace Idlibu.


Turecká válečná propaganda


Turecký ministr obrany Hulusi Akar, který osobně velel až do pondělního rána ze štábu v tureckém Reyhanli tomu, co Turci nazývají operace „Jarní štít“, hlásí absolutně fantastické údaje o ztrátách na syrské straně. Podle jeho slov, která cituje agentura Anadolu, Syřané údajně ztratili více než 2.500 lidí, 135 tanků, osm vrtulníků, pět systémů protivzdušné obrany a tak dále.

Generál Akar by se měl ve válečné propagandě přece jen trochu ovládat, protože přehánět ztráty nepřítele je vcelku běžné, ale vydávat stará videa za současná a psát fantastické romány hraničí se ztrátou rozumu. Podle našich informací generál Akar v pondělí ráno, když byl Sarakíb dobyt zpět Syřany, opustil štáb v Reyhanli a vrátil se do Ankary. Zjevně se připravoval na čtvrteční cestu do Moskvy s prezidentem Erdoganem.

V noci na pondělí zaútočili Syřané na kolonu tureckých vojsk u „pozorovacího stanoviště“ v oblasti Kminas. Turecká strana zatím nikterak nekomentuje ztráty, ani ty v Kminasu. Neslouží to ke zvýšení mobilizační aktivity turecké společnosti. Pouze na tureckém Twitteru jsou vystaveny fotografie tureckých vojáků, kteří zemřeli poblíž Behunu – mladí a zjevně atraktivní muži – s komentáři typu „měli by hrát ve filmech a neumírat v cizí zemi pro Erdoganovy ambice.“

Současně se rozhořely boje na jižním křídle, kde syrská armáda úspěšně postupuje údolím Al-Ghaab směrem k městu Jisr al-Shugur. Vzhledem k tomu, že Sarakíb byl již ztracen, převedli sem teroristé za podpory Turků značné síly. I když si Syřané dobře vedli v Sarakíbu, v údolí Al-Ghaab ztratili najednou čtyři osady. Jde o vytvoření co nejvýhodnější pozice pro vyjednávání v Moskvě.


Komplikovaná situace


Podle předběžných odhadů sestávají současné turecké ozbrojené síly v Idlibu ze čtyř praporů – asi pět tisíc vojáků s 80 tanky. To je hodně, a hlavně jsou soustředěny kolem městské aglomerace Idlib a zcela ji pokrývají.

Převládá názor, že situace v Idlibu již nemá jiné řešení než vojenské. Je sice možné jednat s Turky o čemkoliv, od společných hlídek po „odzbrojení“, ale na zemi je nutné zničit všechny skupiny teroristů. Tvrdé boje o Sarakíb byly vyvolány právě politickými a historickými ambicemi Turecka, které severní Sýrii nadále považuje za své „dědičné“ území. Obecně však problém Idlibu není v Turcích – ti pouze překážejí svými ambicemi, ale tím, že udržují při životě teroristické hnízdo islamistů.

Vzhledem k tomu, že do zítřejších rozhovorů v Moskvě mezi Vladimírem Putinem a Recepem Erdoganem – zbývají jen hodiny, lze i na poslední chvíli očekávat další pokus potřetí dobýt Sarakíb. A jelikož se taktika islámských teroristů ani Turků nezměnila, ze všeho se opět stane mlýnek na maso.

Bunda zabitého tureckého vojáka při operaci Jarní štít.

Zdroj.

39 komentářů :

 1. V státech slunce a blahobytu je pálí dobré bydlo tak se rozptýlí nabušení alfa samci pomoci protřelých až nejprotřelejších a když se jim tam podaří vymydlit do ničeho tak se postě vezmou obohacovat již armádou kalergi evropany tím že seberou s účtů nejchudších na svůj život s dokonalými komunistickými zabezpečeními jak bratři v triku s bruselony. Ironie, akorát se musí posoudit do jaké míry či vůbec.

  Poslední větu si vypůjčím.
  A jelikož se taktika islámských teroristů ani Turků nezměnila, ze všeho se opět stane mlýnek na maso.

  OdpovědětSmazat
 2. Od Turka se nechá očekávat vše. Bude vydírat Rusko i EU a jak to dopadne? Vypadne ze Sýrie, ropa pro něj nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ropu mají Amíci. A jak je psáno, čím déle potrvá Idlíb, tím déle budou Amíci krást ropu v Rojavě.

   Smazat
 3. https://beforeitsnews.com/international/2020/03/1983-cia-document-reveals-plan-to-destroy-syria-foreshadows-current-crisis-2500911.html CIA odhaluje plán na zničení Sýrie, předpovědi současné krize. Úterý 3. března 2020
  Přesto že spojitosti mezi plány na zničení Sýrie a Bushovou administrativou jsou obecně neznámé, ještě méně známá je skutečnost, že již v roce 1983 existoval plán na zničení Sýrie. Dokumenty obsažené v americkém národním archivu a vypracované CIA odhalují plán na zničení syrské vlády sahající desetiletí. Jeden takový dokument s názvem „ Přinášení skutečného svalstva v Sýrii “, napsaný důstojníkem CIA Grahamem Fullerem, je zvláště poučný. V tomto dokumentu Fuller napsal,

  Sýrie má v současné době kladivo na americké zájmy jak v Libanonu, tak v Perském zálivu - uzavřením iráckého potrubí, čímž ohrožuje iráckou internacionalizaci války [írán-Irák]. USA by měly zvážit prudce eskalaci tlaků na Assad [Sr.] skrze tajně organizující současné vojenské hrozby proti Sýrii ze tří pohraničních států nepřátelských k Sýrii: Iráku, Izraele a Turecka.

  OdpovědětSmazat
 4. Je to jasná válka Turecka proti Syrii a Euroatlantická kultura mlčí. Přece někdo musí ty bojovníky za pravdu a lásku materiálně podporovat a šiřitelé demokracie o tom musí vědět. Co na to Gréta a Milion chcanek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Turecko je pouze užitečný idiot ve válce Euroatlantické společnosti proti Syrii ... a dalším

   Smazat
  2. Tohle je spíš Erdoganova válka.

   Smazat
 5. Je třeba turky vykopat ze Sýrie otevřeně podporují teroristy a nic se neděje. Nebýt turka tak už je konec války v Sýrii.

  OdpovědětSmazat
 6. Putin by měl už s tím Turkem přestat jednat v črukaviškách !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nelze! Pane/paní chytrý/chytrá; Právě na to čekají USA, Izrael, i NATO banda jako na JHVH požehnání... na CASUS BELLI PROTI RUSKU... že by mohli řvát a výt, že zlý Inan napadl mírumilovné Turecko... jako v devatenáctém století za Krymské války - kdy se hyeny slezly a i supi slétli - nebyly tehdy ovšem kulomety, zadovky... Královské námořnictvo bylo dřevěné, plachetní, páru teprve zavádělo - to se to válčilo, když nebylo letectvo ani jádro...

   Smazat
  2. 10.21 Tak to má Putin a Syrie vzdát ?

   Smazat
  3. Protahováním operace na osvobození Idlibu oddalují osvobození Syrských ropných polí. Kde turek a usa kradou jejich ropu.

   Smazat
  4. 11:18, no ano! Asad a prorežimní chátra musí ze Sýrie ven, to nevíte? Erdogan je ochráncem Sýrie. Co spíše Sýrie je jeho, on je tam doma. Vždyť to nedávno prohlásil.

   Smazat
 7. Velice smutné čtení, sice rád koukám na dokumenty z II. světové, ale to je hodně vzdálená minulost a víme jak to dopadlo s hitlerovským Německem. Ze současné situace nepříjemně mrazí v zádech, ne že by si Sýrie a Rusko nedokázali poradit s Erdoganem, ale šokuje ta skutečnost, že v 21. století je možné aby mladí propagandou zhlouplí lidé umírali za zájmy diktátorů a kapitálu. Velice smutné. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsmutnější na tom je,že proradní Turci ohrožují nejen Sýrii- i Rusko a žádají NATO o spolupráci !! NATO ohrožuje Rusko ze severu údajně "nacvičování" útoku -demokratického !!
   A základny NATO v Gruzii také budou. https://www.pokec24.cz/politika/odrazovy-mustek/

   Smazat
 8. Všechny války jsou nelidské a stejně tato válka Turecka, člena NATO proti Sýrii - navíc spojená s výrobou "migrantů" a jejich transportem na turecko-řecké hranice. Víte proč transporty nesměřují k hranicím Bulharska, kde ani není řeka přirozenou překážkou? Válčí stát NATO a jsme tedy i my Češi, členové NATO odpovědní za tuto války, za všechny její oběti. Je vám jedno, že jsme spoluvrahy, spolupachateli zvěrstev, že se nechováme nijak lépe než druhdy Hitler s nacistickou armádou?! Při tomto kolosálním terorismu, na kterém participujeme, nemůžeme soudit ty, kteří nám oplácí naší bestialitu terorismem partyzánským! Co jsme udělali pro smíření ras, náboženství, národů, států, lidstva? Nic, naopak jako poskoci diktatury kapitálu napomáháme tučným výdělkům na válečném terorismu. Proč nezasedá Rada bezpčnoswt, proč neženeme Turecko před mezinárodní soud, proč neženeme Turecko před OSN - Proto, že jako posluhové kapitálu musíme držet pusu a krok a velebit novou podobu nacismu. Ano, tak hluboko jsme jako nucení členové NATO upadli jako národ mravně! Ty výčitky, to černé svědomí, to protikřesťanské jednání, kdybychom byli neutrální jako Rakousko, Finsko, Švédsko, Irsko, Švýcarsko...bychom si mohli odpustit. Ale ne, my musíme válčit pro zisky nadnárodního kapitálu a za jeho diktaturu!!! Oč mravnější byla dnes masovými vrahy a velezrádci lidstva kritizovaná doba pokusu o budování socialismu!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Vypadá to, že Erdogan má od Trumpa nějaký scénář.
  Jinak by při tak velké ekonomické spolupráci s Ruskem netlačil Syrii a i Rusko do stále těžšího vyjednávání.
  Nesmí se zapomenout, že Trumpova doktrína je nikoliv spolupráce, ale kolaps všech konkurentů. Navíc vyjednávání ve kterém je kompromis považuje za opovrženíhodnou slabost. To asi nalil do hlavy i Erdoganovi.

  OdpovědětSmazat
 10. Obyčejní Turci jsou vesměs normální lidé. Možná v průměru lepší než Češi. Jezdím tam dost často a pár jich znám, takže nejsem ovlivněn masmédii a dělám si úsudek sám.
  Erdogan je tam tabu, bojí se jen veřejně vyslovit jeho jméno. Něco jako byl Castro na Kubě, milovaný a nenáviděný současně. Jednoznačně policejní stát. Oficielní zákazy nejsou, ale de facto jsou . Nadruhou stranu relativní svoboda k žití
  Životní úroveň se s naší nedá srovnat, hodně jich žije ve slumech i přesto, že pracovní doba 12 hodin denně, šest dní v týdnu je normální stav věci.
  K Rusku si nedovolí nic. Ekonomicky je to vazalský stát Moskvy. Když po sestřelení ruského stíhače Putin zakázal Rusům Turecko a uvalil další sankce, tak tam propukla oprávněná panika. Dodnes na to Turci z jižního pobřeží vzpomínají s děsem v očích jako na "rok hladu".
  Erdogan je sice ambiciozní "sultán", ale Rusové ho snadno postaví do latě. Nakonec ze Sýrie odtáhne. Jen si musí vymyslet nějakou legendu aby neztratil "tvář"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Srovnávat Erdogana s Castrem je pro Castra urážející. Nevím, že by Castro např. prováděl genocidu, vedl válku proti sousedním státům, že by je okupoval, že by vyráběl migranty a jejich prostřednictvím vydíral sousední země! Vím, že Castro se zasloužil za vybudování vynikajícího zdravotnictví a školství na Kubě, vím, že jeho záchranářské týmy poskytly po katastrofách na Haiti této zemi, ale i jinde daleko více pomoci než dokázaly sobecké USA. Vím, že Kuba za sebou nemá temnou minulost otrokářství a genocidy indiánských národů - a že v souhrnu oběti 2. světové války proti těm obětem v USA byly "prkotinou". Kdyby se část Světa stojící dnes pod diktaturou kapitálu pozitivním způsobem postarala o země Afriky a Asie, které po staletí rabovala a zotročovala, nemusely by být žádné konflikty, migranti, nemusely by být rozvojové země!!! Nebyly by teroristické války bohatých a ani odvetný terorismus chudých! Kdyby diktatura kapitálu nebránila vzdělání v rozvojových zemích, dávno by se Svět dohodl na mírové spolupráci bez ohledu na barvu pleti či náboženské vyznání. Ale jsou to peníze, které ženou kapitál a jeho poskoky do mravního úpadku, jaký v historické době lidstvo nezažilo!
   A my jako poskoci Bruselu, či spíše její otroci pod okupační správou Bruselu máme být zticha, jinak budeme mrskáni i když by nás raději pro pravdu v Bruselu upalovali - své ví Babiš,když si dovolil říci o partičce velezrádců humanity své mínění a především pravdu pravdoucí! Jaký to brak si mohl český volič vybrat? Jaké hňupství v kooperaci s mocí peněz ovládá z Bruselu náš stát, jaká zlodějina nás vykradla do dna??? A ještě by chtěli, abychom jim říkali "rukulíbám"! Jak dlouho strpíme ponižování našeho státu a národa pohunky kapitálu z Bruselu???

   Smazat
  2. Erdogan a Castro maji spololecneho vice nez si umi kdejaky bolsevik predstavit. Castro vyrobil vic migrantu nez se povedlo Erdoganovi, kubánských imigrantů je plná Florida.
   Dále oba diktátoři, jeden komunistický, druhý islamisticky.Technicky v tom není zadny rozdíl.

   Smazat
  3. https://www.euserver.cz/Articles/699-medialni-lzi-a-zamlcovana-fakta-o-kube.aspx

   Smazat
  4. Emigranti z Kuby? Byla to partička poskoků kapitálu, které se Castro dokonce organizovaně zbavoval. To třeba naši dnešní čeští emigranti, kteří vystudovali za peníze daňových poplatníků a pak zdrhají za lepšími platy na Západ, jsou obyčejní sprostí zloději státního majetku.

   Smazat
 11. Dle ČT24 ruské nálety v Sýrii zabily 15 civilistů. Že by teroristi měli uniformy? To je blábol ČT. Proč je platíme? Premiére Babiši, to jsou vyhozené peníze, ale peníze na dětské domovy a pro seniory moc nejsou, ty pořád ministryně někde "hledá" pod stolem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,55
   NEčeská havlovize nelže jen,když ukazuje aktuální čas!

   Smazat
  2. A terorista není civilista? Vždyť není členem armády. To že je Turci navlékli do svých uniforem, z nich ještě turecké vojáky nedělá. Takže ano, Rusáci střílí civilisty. Kdo dal komu právo střílet teroristy, no ne?

   Smazat
  3. Jen jsem se zamyslel, co kdyby se něco podobného odehrávalo v ČR. To by nikdo nekoukal, zda jsem v civilu či v uniformě. Hloupost a podlézání v ČT je na denním pořádku, ale i na ně dojde.

   Smazat
  4. 14:50
   Lidi, co odmítají zákony dané země a utlačují a zabíjejí jiné lidi, kteří se jim nelíbí, jsou podle vás civilisté? Tu debilitu máte vrozenou nebo se tato nemoc šíří v neziskovkách a mezi přitroublými elfíky?

   Smazat
  5. 14:50 tvůj příspěvek ani jako ironie nic moc

   Smazat
 12. https://www.youtube.com/watch?v=vaFPpeIAmGQ&t=8s

  OdpovědětSmazat
 13. Rozčiluje a do běla rozpaluje způsob informování naší čt i jiných tv stanic. Např. koukal jsem na film Stalingrad. Tam se to hemžilo komentáři o ubohých hladových a promrzlých fašistech, které navíc ještě ruští barbaři chtějí porazit a pozabíjet. No, co dělají němci u Stalingradu? Stále kecy o obranném paktu NATO a hle, NATO je u ruských hranic a organizuje tam největší manévry za poslední léte. Ale čt se tváří jako by rusové organizovali manévry u ušáckých hranic v mexiku.Tak kdo je agresor? Totéž o Sýrii. Chudáci turci a potažmo ušáci, kterí bombarduje nelidská syrská armáda, Tak kdo je agresor? Sýrie nebo turci spolu se západem. čt lže a lže a lže, z černého dělá bílé a z bílého černé a na tom se podílí 99% meinstremu.Už mám dost toho oblbování. A vrcholem všeho je, že tito všiváci mají páky na vybírání výpalného. Zákonné na rozdíl od amerických gangstrů ale v zásadě jsou stejní.

  OdpovědětSmazat
 14. Podle filantropa a humanisty G.Sorose je Turecko jedinou zemí, která reálně ochraňuje civilisty v Sýrii a uprchlíky z celé planety před válečnými konflikty, a která se snaží se o mír v Sýrii, v zemi zasažené válečnými zločinci Putinem a Asadem. Tito zločinci a jejich vražedná komanda musí že Sýrie pryč a musí stanout před trestním tribunálem.

  Jak dodal, jen za poslední týden při vražedném útoku ruských letadel, která záměrně rozsévají zkázu v rezidenčních čtvrtích, školách a nemocnicích, bylo zabito několik desítek civilistů včetně malých dětí. Zlatí andílci, jsme v slzách s vámi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je nejvyšší čas,aby byl amiokupnt a jeho přicmrdové hlazeni do úplného vyhlazení....celý svět si od nich nahlas a s láskou odpočine na věcné časy!!!!

   Smazat
 15. Je zcela zřejmé, že Sýrie za podpory RF si nakonec celé svoje území osvobodí , ale ještě to bude stát mnoho zbytečně zničených a zmrzačených lidí a to je problém války, která je dnes obchodem a škoda lidských životů!

  OdpovědětSmazat
 16. Však oni se kluci nějak domluví. Jenom škoda těch mrtvých. Erdogan by měl jít do první linie. Tam by rychle vychladl.

  OdpovědětSmazat
 17. Americké NATO by mělo začít plnit skutečné potřeby EÚ-chránit hranice před neevropskými vetřelci. Začít platit válečné škody v zemích kde zaváděli DEMOKRATŮRU.
  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020030211585241-usa-kapitulovaly-v-afghanistanu-na-rade-je-ukrajina-nazor/

  OdpovědětSmazat
 18. Dnešní dohoda v Moskvě. 1) okamžité příměří 2) Zachová se status quo a v šestikilometrovém pásmu na každou stranu se zprovozní M4 Latakia - Aleppo. Patrolovat budou společně ruští a turečtí MP. Takže tohle se povedlo bez boje. 3) Zároveň jednoznačně byla vyhlášena nulová tolerance k bojovníkům HTS a jiných kajdistických uskupení, které jsou OSN označeni za teroristy.

  Není jasné, co s nimi chtějí udělat? Dosud je Erdogan chránil jakožto demokratickou opozicí proti válečnému diktátorovi Asadovi. Opozici z Iráku, Turkmenistánu, Čečny, Británie, Pákistánu, Somálska... Také není jasné, co s územím mezi hranicí získanou SAA a dálnicí M4. Je tam plno teráčů, že by je Erdogan hodil přez palubu? Taky není jasné, jak chce Erdogan donutit Alláhovi teráče, aby přestali střílet... Zvlášť, když mu na domácí půdě hrozí vzpoura nacionalistů. A navíc v tuto chvíli teráči útočí na Aleppo a Sarákib.

  OdpovědětSmazat
 19. Byla tady zmínka o chudácích mrznoucích fašounech u Stalingradu v seriálu o II. sv. válce. Také na ten seriál koukám a otvírá se mi kudla, protože v díle o bombardování Drážďan a dalších měst se jen ukazuje jak chudáci občané trpěli. Ano, každé bombardování je svinstvo. A jak se asi cítili obyvatelé Stalingradu, obyvatelé Leningradu a dalších měst ? Určitě jim také bylo krušno, ale o tom ty tendenční dokumenty nějak moc nemluví. No je jasné, kdo je původcem seriálu a za koho kope. Je to hnus, velebnosti. Záložák.

  OdpovědětSmazat
 20. Toto hodnocení vcelku přesně popisuje situaci, když je nepochopitelné, že nikdo něco takového od Turků nečekal. To mi zní až neuvěřitelně. V hodnocení mi ale chybí zhodnocení přístupu Ruska v kritický okamžik nasazení tureckých sil v Sýrii, kdy, jak sami Rusové přiznávají, Rusové na turecký útok nijak nereagovali dokonce SAA nijak nepomohli, což pochopitelně vedlo ke všem těm značným ztrátám na lidech a technice a území. Nejenže tím zlikvidovali další průběh ofenzívy SAA, ale v podstatě ji nejspíš nadlouho zarazili a umožnili teroristům i morálně zvednout hlavu. O tom jak dopadla jednání mezi Putinem a Erdoganem je škoda mluvit, nic než politikaření, které bude stát mnohem víc dalších životů SAA.
  .syrská vládní vojska nebyla připravena čelit palebné podpoře, kterou Turecko poskytlo islamistickým militantům. nikdo něco takového od Turků nečekal.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.