Reklama

pondělí 30. března 2020

Velká bankovní konsolidace

Erik Best
31. 3. 2020 EB
Kolik z těch zhruba padesáti bank v České republice prodá svá úvěrová portfolia a opustí trh poté, co vláda Andreje Babiše zavede šestiměsíční moratorium na splácení úvěrů a úroky sníží na symbolickou výši? Desítka? Dvě desítky? Zatím nelze říci, ale konsolidace už na scéně byla. Šéf Monety Money Bank Tomáš Spurný, který stál o sloučení s Air Bank a Home Credit ze skupiny PPF, v lednu vyslovil očekávání, že nejméně tři banky budou v příštích 3-5 letech na prodej. To bylo ale samozřejmě před tím, než se na trhu objevil koronavirus. Jestliže Česká národní banka a velké komerční banky jsou neobvykle vstřícné k myšlence, která téměř zastaví úrokové příjmy bank, poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a dalších finančních institucí po dobu šesti měsíců, je to jen částečně ze starosti o své klienty. Velké banky to nikdy nepřiznají, ale jejich hlavním zájmem je vyprovodit z trhu všechny ty iritující malé hráče, kteří ohlodávají jejich příjmy z poplatků.  

30 komentářů :

 1. Samozřejmě zlikviduje se tím konkurence a to není dobré pak si budou dělat co budou chtít.

  OdpovědětSmazat
 2. „Z těžší doby se nepos*reme. Naši předci byli drsňáci.“ Daniel Landa burcoval národ během online koncertu:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020033011732854-nasi-predci-byli-ostraci-ani-my-se-z-tezsi-doby-neposreme-daniel-landa-burcoval-narod-behem-online/

  OdpovědětSmazat
 3. koronavirus je PROJEKT.

  /to už přece vědí všichni a ti Silní ho využívají ... pokud ho vůbec nespáchali.

  OdpovědětSmazat
 4. Ano.
  Rusnok uz maze rotacku.
  Chleba za 500 kc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Netřeba rotačky, nabrnká to software. Ale jde to proti tvrzení Pjakina, že krize je zde proto, aby se odsála inflační bublina. Pro něho mluví fakt, že miliardy už prostě zmizely.

   Smazat
  2. Nemůže nic spouštět, dokud nemá politické rozhodnutí stejné akce RCB.

   Smazat
 5. Všechno zlé může být i k něčemu dobré. Třeba se stane zázrak a lidé omezí své dluhy na nezbytné minimum. Když už politici nedokáží hospodařit, ať jim to předvedou alespoň prostí občané. Každá tragédie odhalí naše slabá místa. Ekonomická krize vznikla, mimo jiné, z abnormálního zadlužování. Občanů, místních samospráv i státu. Místo neustálého počítání neustálého růstu HDP se třeba zaměříme na prostou spokojenost řadového občana. Místo konzumu se zaměříme na rozvoj ducha. Lidi se přestanou obklopovat spoustou nepotřebných krámů a místo toho začnou něco sami vytvářet. Místo sledování velmi pochybného "umění" se začnou opět sami učit hrát na hudební nástroje, místo kupování asijského šuntu začnou zase sami v dílnách vyrábět sekačky a traktůrky. Takové to totiž kdysi bylo. A lidi i stát nebyli tak astronomicky zadlužení, jako dnes, kdy jedni i druzí běhají pro půjčky na kde jakou blbost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený Pane snížení počtu bank není dobré - to je z knihy Čas otroků, autor Polák který se jmenuje Josef Bialek. Pokud si pamatuji 500 bank krachlo v USA v roce 1929. Tam v této knize je také napsano, že představa, že existuje nějaký svobodný trh a že se vlastní píli dopracuji velkého majetku je pouhá iluze. Ne jinak to je u voleb s představou, že určuji osud země. Viz koho zvolili Slovaci do prezidentské funkce. Musel bych tu zabřednout do vysvětlování. Radím všem: přečtěte si tu knihu. Polsky se můžete naučit circa za 2 měsíce, jestli tomu budete věnovat 3-5 hodin denně. Cizí jazyk /západní/ podobným způsobem jako samouk se naučíte za 3 měsíce. Dobrá rada nad zlato. Žijte blaze, ale ne jako blázen, to jest bez informací. Tohle jsem napsal pro všechny čtenaře mého příspěvku, nejen pro autora komentáře, na nějž reaguji.

   Smazat
 6. Když budeme mít v Evropě moudré státy, tak ty chytrácké skonsolidované velké banky po sezřání těch malých, ty státy jednoduše zestátní ...
  Státy to budou moci i dobře zdůvodnit a budou s tím mít méně práce ..
  Jenom aby dokázali ty Evropské státy pod tlakem svých občanů zmoudřet, hodně se psalo o Islandu, který to dokázal ..

  OdpovědětSmazat
 7. Cizí banky zestátnit nebo nechat padnout, Facebook, Twitter
  osolit a hypermarkety zákonem donutit brát české produkty.
  Je tu někdo takový tvrďák? Potřebujeme Orbána.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bývalý nejlepší ministr financí se zbláznil. Co bude dělat po parlamentních volbách? Bude chodit Židovou strouhou, protože kromě do ČT a do kostela v Bechyni ho nikam nepustí. Určitě ví proč.

   Smazat
 8. Už aby byly banky na prodej, pokud bude stát ČR chytrý, tak jednu pořádnou banku koupí. Vytvoří přítulné prostředí pro nás klienty (včetně sítě poboček i např. přes poštu) a po krátké době budou všechny zisky zůstávat doma ( pokud nebudou někteří přikrádat ). Pak se ty zahraniční banky mohou odstěhovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste upad? Copak někdo pustí z rukou slepičky snášející zlatá vajíčka?

   Smazat
  2. Právě se prodává OD Kotva z Prahy do zahraničí. Kdy prodáme Hradčany ?

   Smazat
 9. Ono se bude zestátňovat více. Letecké společnosti, dráhy možná přežije pár autobusových firem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé. Není to tak dávno, kdy řada politiků, převážně pravicového spektra, řvala na celou republiku, že stát je špatný hospodář. A teď se bude chystat zestátňování? No, mimo jiné, i ta volná ruka trhu se jim moc nepovedla.

   Smazat
 10. Pro všechny předchozí optimistické příspěvky - nebojte se, milí optimisté, kdyby to neměli velcí banksteři dobře ošéfované, tak by žádnou paniku ohledně viru nespustili...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíše to vypadá, že banksteři byli ze svého pohledu velkými optimisty když to spouštěli ..
   Nějak se jim to vymyká z rukou ..
   Moudří nepřeceňují své síly, globální paraziti ale asi nejsou moudří s tím ošéfováním a svoje síly přecenili ..

   Smazat
  2. Anonymní 10:49
   Souhlasím,mají to ošéfované,jak ještě více soustředit majetek a více zbohatnout.

   Smazat
  3. Lukáš - Budou nyní zejména ti nejchudší hodně nakupovat nemovitosti, tak aby ušetřili, zruší se jim daň , kterou dosud velice "logicky" platí ti, kteří kupují, je to tedy daň z útraty, nikoli, jak by snad mělo být, z příjmu. Q.

   Smazat
 11. Tak ty banky nebudou skodne. Napujcuji za stovky miliard se statnimi zarukami. Kazdopadne nevidim v dlouhych odkladech moc smysl. A uz vubec by to nemelo byt plosne. At si kazdy v bance pozada, muze vyjednat i snizeni splatek. Ti kdo muzou at splaci dal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. čert.
   Kde je záruka,že velcí dlužníci budou splácet dluhy.
   Tyto záruky se nedělají k vůli malým dlužníkům,ale k vůli těm velkým.To si velcí můžou půjčit zas,pak pošle firmu do krachu a stát to uhradí.

   Smazat
 12. Žádná zahraniční matka našich bank nikomu nic neprodá. Jen uroní slzu, že nemůže přerušit splácení úvěrů a hypoték lidem bez příjmů. Pak už jen posečkají až jim bezpracně spadne majetek do klína.

  OdpovědětSmazat
 13. Jen si zjistěte, kolik peněz odchází na "demo" Západ. Kdyby to zůstalo v Čechách, máme se.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom na dividendách odchází každoročně 250 - 300 miliard ( za posledních deset let, jednou to bylo i přes 300mld ).

   Smazat
  2. Pane Vojto, možná přes všechny současné průsery, přece jen svítá. Dnes prozradil Hamáček poradce Krizového výboru a je tam docentka Švihlíková. Ta má o naší kolonii jasno, ta se nedá a uďělá pořádek, protože není žádné ořezávátko.

   Smazat
 14. Přijde vymahač dluhů k židovi a ten hned tak kolik neseš peněz. Pane Joachyme málo,lidi nemají co jíst a brečí..
  Ať BREČÍ ale ať PLATÍ !!!

  OdpovědětSmazat
 15. Schudnout na koronaviru má prostý lid a nikoliv lichváři, právníci a přerozdělovači zločinných dotací. Myslíte, že schudne Jourová, nebo obyčejní lidé včetně důchodců a maminek s malými dětmi?

  Soukromníci, co jezdí na Seychely a zaměstnancům platí minimální mzdu žádají od nás (my jsme stát, protože pan Stát neexistuje) veškeré úhrady za koronavirus.

  Neziskovky a politologové žádají 100% ušlého zisku, ač za celý život na práci nesáhli a o vzestup státu se nepřičinili.
  Pumpaři mají stamiliardové zisky a odírají nás, jak jen mohou, zatíco novinové titulky hlásají, že cena benzínu je tak levná, že pumpaři umírají hlady a utrhují si od úst.
  Jak to, že ta svoloč zbohatlíků chce 100% náhrady?
  Rozdělil bych jim výsledek 30letého hospodaření ODBORNÍKŮ - dva biliony státního=daňových poplatníků DLUHU !!!

  OdpovědětSmazat
 16. O hospodářích
  Kdo je dobrý a kdo špatný hospodář?
  Ten co se válí každý večer ožralý v hospodě je asi nejlepší hospodář!? (dále nerozvádím bo cenzura funguje všude).
  A problém vlastnictví a hospodaření? No vlastnictví může být různé (osobní, soukromé, družstevní, státní, celospolečenské) a stejně tak může být různé hospodaření (hospodské, živnostenské, firemní, korporátní, státní).

  Ale ani jeden z výčtu nezajišťuje, aby vlastnictví a hospodaření fungovalo smysluplně (vyrábět co je potřeba), efektivně (minimum nákladů, přiměřený zisk výrobce a distributora, přijatelná cena pro zákazníka) a morálně (bez překupnictví, reklamy, vydírání a dehonestace).
  To aby svět výroby , rozdělování a spotřeby fungoval trvale a lidsky vyžaduje morální kvality všech zúčastněných, definovaný systém pravidel (řád) a chápání většiny populace, že jakékoliv porušování společenského koncensu vede krátkodobě k rozdělení do tříd a dlouhodobě k sociálnímu kolapsu (nechápou pouze debilové vzdělávaní po roce 1999).

  OdpovědětSmazat
 17. Všechny ekonomické úspěchy mají jediný kořen. Dluhy. A je přitom strašně jednoduché, jak dluhy snížit. Místo 2% povinných rezerv 20%.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.