Reklama

sobota 21. března 2020

Víra, naděje, láska

Stanislav Blaha
20. 3. 2020   E-republika
Nemylme se, karanténa neskončí za týden, možná ani za měsíc. Jsme teprve na začátku těžké krize. To, čemu čelíme, je pandemie plicního moru.


Víra


Nemylme se, karanténa neskončí za týden ani za měsíc. Jsme teprve na začátku těžké krize. To, čemu čelíme, je pandemie plicního moru. Virus, jak je jeho zvykem, mutuje, a nikdo neví, jestli další mutace nebudou ještě zákeřnější než ty již existující. Lze očekávat období, v němž se budou kalit a lámat charaktery, ostatně mnohé ani lámat nepotřebovaly.

Naše civilizace se stala příliš propojenou a křehkou. Léta neřešené ekologické, sociální a etické problémy vyhřeznou na povrch a zřejmě se nebudou řešit evoluční, ale revoluční cestou. Lidská práva, demokracie a tržní hospodářství, na nichž je oficiálně založen náš civilizační okruh, procházejí těžkou zkouškou. Společnost si v obavách z nákazy nasazuje masky. Pokrytci a lháři, propagandisté, žvanilové a demagogové jsou demaskováni a mizí do ústraní, bohužel ne navždy. Množství potu, slz a krve, které nás čeká, bude nepřímo úměrné morální síle každého z nás i nás všech jako celku.

On, ať už si pod ním každý z nás představuje kohokoli, se rozhodl nás prověřit. A víra každého z nás v nejširším slova smyslu bude rozhodovat, jaký bude výsledek krize. Ti z nás, kteří četli a v míře svých schopností pochopili Nový zákon, vědí, že je lepší zemřít jako dobrý člověk, než přežít jako darebák.NadějeJe jaro, příroda ožívá. Svět lidí naopak přešel do nouzového režimu. Zastavení leteckého provozu znamená konec neodbytného globálního hluku, jehož existenci si člověk uvědomí teprve tehdy, když ustane. Ustala masová turistika, kvůli nákaze se zastavují továrny a ruší vojenská cvičení. Příroda může předvádět své každoroční zázraky, aniž by byla rušena trvalou aktivitou miliard lidí.

Až karanténa skončí, možná s údivem zjistíme, jak moc jsme jí škodili. Jistě více než 99,99 % organismů na této planetě by si oddechlo, kdyby lidstvo jako celek zmizelo. A možná už teď někde v přírodě běhají tisíce GMO myší s uměle vloženými lidskými geny, jež jsou připraveny na to, aby za pár desítek milionů let vybudovaly novou a lepší společnost.

Čelíme velké krizi naší civilizace. Možná je to poslední šance, jak ji uzdravit. Uvědomit si skutečné priority: Planetu Zemi jako naši matku, hodnotu přátelství, rodiny, volného času, svobody. Přejít do nekonzumního modu. Budovat mezilidské vztahy. V tom je naše naděje.LáskaKdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale neměl lásky, jsem jako řinčící kov a hřmotící zvon. Kdybych měl dar proroctví a věděl všecko tajemství a všecko poznání a měl všecku víru, takže bych hory přenášel, ale neměl lásky, nejsem nic. Kdybych rozdal všecko své jmění a vydal své tělo, abych byl upálen, ale neměl lásky, nic mi to neprospívá.
Láska je shovívavá, láska je dobrotivá, není závistivá, láska se nehonosí, nenadýmá, nerozčiluje se, nepočítá zlo, neraduje se z křivdy, ale má radost z pravdy. Všecko snáší, všemu věří, ve všecko doufá, všecko trpí. Láska nikdy nepadá. „Proroctví“ pominou, „jazyky“ přestanou, „známost“ pomine, neboť poznáváme jen částečně, prorokujeme jen částečně, ale když přijde dokonalost, pomine vše, co je částečné.
Dokud jsem byl dítětem, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem dětský stupeň. Dosud totiž vidíme jen zrcadlem v záhadách, potom však uvidíme tváří v tvář. Dosud poznávám jen částečně, potom však poznám zcela, jak sám budu poznán.
Tak trvá víra, naděje, láska, tato trojice, největší však z nich je láska.

(Nový zákon, První list Korintským 13:1-13, překl. František Žilka)

Přeji vám všem, milí čtenáři, abyste to, co nás čeká, prožili s láskou v srdci.
Související články:16 komentářů :

 1. Cituji: "Budovat mezilidské vztahy. V tom je naše naděje." No ale v Praze stoupl na desetinásobek prodej gumových panen ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Inzerát ze seznamky ruské dívky:

   "vařím chutně, mluvím málo, hlava mě nebolí."

   Gumovka sice pražákovi nevaří, ale mlčí, mlčí i na mučidlech... a v hlavě má luft...

   Mezilidské vztahy lze rozumně budovat bez ohledu na náboženství.

   Smazat
  2. Gumovka je dobrá volba pro všechny generace, i když takového puberťáka moc fíglů nenaučí. Téhle můžete namontovat i ptáka, úplně univerzální kousek pro celou LBGTI rodinku. :)

   Smazat
  3. No sakra! Tady mezi diskutujícími jsou i znalci gumovek! Jo, to musí být rajc - mít to pod postelí, a podle potřeby to přifouknout, jednou hubená, jednou tlustá, změna potěšení je zajištěna - vy musíte být opravdový fajnšmekr. Určitě nejste puberťák, takže už znáte všechny gumovkové fígle?

   Smazat
 2. Ono je to zrádné. Víra - ano věřili jsme. Ale dnes už je to jen víra že to špatné přejde. Naděje - ta prý neumírá.
  (souhlas). Láska - a jaká k posteli, klavíru, smetáku k nepřebernému množství idiocií které si dnešní svět vymyslel. To mne nebere. Láska je u mne k rodičům, sourozencům ženě, dětem, vlasti. To ostatní je jen nějaká spřízněnost názorů nebo kamaradství.

  OdpovědětSmazat
 3. Dotaz Konečné na Jurečku: Kolik ochranných pomůcek dodá Vatikán? To platí i pro Kalouska, který tok našich financí do Vatikánu zařídil!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kardinál Duka přeci jasně, několikrát deklaroval, že KATOLICKÁ CÍRKEV NENÍ CHARITA!

   Vatikán nedává, Vatikán bere - jako celá Kastolická církev.

   Smazat
 4. Děkujeme za krásný citát "O lásce" z dopisů svatého apoštola Pavla.

  Doufejme, že to nedopadne jako podle S.Crana:

  Na poušti
  Viděl jsem člověka, nahého, zvířecího,
  jenž sedě na bobku,
  držel v rukách své srdce
  a pojídal ho.
  Řekl jsem: "Je to dobré, příteli?"
  "Je hořké-hořké", odvětil;
  "Ale mám ho rád
  protože je hořké,
  a je to moje srdce."


  :)

  OdpovědětSmazat
 5. noviczech
  ...akorát, pane Bláha, Mayové i další mluvili o určité Apokalypse. Už jsme zapomněli rok 2012? Ano, nekonal se, buďme rádi ..a nebo? Víte určitě z Bible, že se tam píše o "velkém soužení jaké nebylo a už nikdy nebude" až přejde Apokalypsa, neboli o čem píše Zjevení Janovo!
  Kupte si knihu "Ztracená Bible", tam se dovíme, že "po přelomu věků Bůh pustil na svět více démonů, aby vyzkoušel lidstvo." Po přelomu věků... a tam také píše, co bude následovat a jak to vše dopadne!
  Osud Světa je dán, osud každého z nás si určujeme sami, proto nabádání k lásce, ale co mi chybí v církvích, každý se tam postaví před soud za to, jak žil těch sedmdesát až osmdesát let na této Zemi.

  OdpovědětSmazat
 6. Láska je dým, jímž slabý vánek vzdechů točí,občas odporná žluč, občas mana medu sladší - tak podej mi ruku, já dovedu být vším!

  OdpovědětSmazat
 7. Dobrý článek. Ano, není potřeba Greta ani Green Deal. Planeta si od zpupného obtížného druhu pomůže sama. Nečekal jsem, že to ještě zažiju.

  OdpovědětSmazat
 8. O lásce a la sv.Pavel by mohly vypravet miliony vybitych narodu.Od polabskych Slovanu az po americke indiany.S tim bezte nekam.Jinam.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co mají Polabští Slované a tím spíš Indiáni společného s apoštolem Pavlem? Vždyť se míjí v prostoru a v čase.

   Smazat
  2. 21.42 Jsou (a nejenom oni) spojeni Katolickou církví a jejími protestantskými klony, i "matkou" křesťanství, s Judaismem. V dialektické jednotě napříč prostorem i věky.

   Smazat
 9. Pokud budeme vazaly eu tak se nic k lepšímu nezmění. Je toho na změny v našem státě mnoho.

  OdpovědětSmazat
 10. Plicní mor? Proč si ale tak vybírá? Proč ho dokázali tak bravurně zvládnout v Číně, proč jsou takové rozdíly mezi státy a proč ty "korunované" staré země EU, které vykradly ty nové země, zrovna tak trpí? "Plicní mor" že by šel po nadlidech, za které Bruselnaci své "staroušky" vydává a ne po podlidech nových členů EUnaci?
  Mohl by někdo napsat více než, že jde o kapénkovou infekci, třeba: je to viremie, virus koluje/nekoluje i v krvi, vylučuje/nevylučuje se stolicí a močí, je přenosný přes placentu na plod. Virus je citlivý na teplo - a mráz od plus - minus kolika? Vzniká/nevzniká po něm imunita dočasná- trvalá, virus mutuje jako chřipkový a pandemie se budou opakovat, očkování proti viru bude neúčinné/účinné jako u chřipky - antigeny z korony nebo naopak korpusu či nitra viru.... Infekcí budou ohroženi vždy všichni, co si ji neprodělali? Rozdíl proti MERS a SARS - a proč jsou?
  V čem je rozdíl mezi virem Wuchan, Irán, Itálie a jaký je vlastně u nás??? Kolik ampulek viru je potřeba k rozpoutání mikrobiologické války a k masovému vraždění lidí? Neplatí/platí i zde "že i tesař si někdy... nebo "kdo jinému jámu...." A proč je diktatura kapitálu tak zločinná, třeba oproti feudalismu? No protože za feudalismu nebyli laboratoře či zbraně hromadného vraždění lidstva v zájmu diktatury kapitálu? Co svedla Evropa za 30leté války, to svede takový Hexagon za jedinou noc! Prostě buďte rádi, že žijte/umíráte dnes, takový "pokrok" lidstva ještě nikdy nebyl, žijete historickou dobu!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.