Reklama

sobota 28. března 2020

Volá Londýn, z vězení. Varoufakis mluví s Assangem

Janis Varoufakis 
Janis Varoufakis
28. 3. 2020 ZNet, překlad Outsidermedia - A. Macháček
Volební manifest Jeremyho Corbyna vysmívaný pro radikálnost se nyní jeví jako nepřiměřeně umírněný.
Včera v noci, hned po naší první televizní události DiEM25, zazvonil můj telefon. Byl to Julian. Z vězení. Nebylo to poprvé, co mě hluboce poctil tím, že z těch několika povolených telefonních hovorů obětoval jeden pro mě. Stejně jako každé jiné takové příležitosti, když neočekávaně rozpoznám jeho hlas, zaplaví mě proud emocí. Vina, především při myšlence, že v okamžiku, kdy je linka odpojena, zůstane tam – na nesmírně temném místě, ve kterém je uvězněn kvůli rozhodnutí, které učinil už dávno a pomohl nám ostatním pochopit, co mocipáni dělají v našem zastoupení bez našeho vědomí nebo souhlasu.


Julian chtěl mluvit o dopadu Covid-19 na svět, ve kterém žijeme, a samozřejmě o svém případu. Poznamenal k tomu, že volební manifest Jeremyho Corbyna vysmívaný pro radikálnost se nyní jeví jako nepřiměřeně umírněný. Vysmívali jsme se těm, kteří chtěli pro lid v Británii, pár desítek miliard na zajištění řádného financování NHS (viz Národní zdravotní služba) a sociální péče pro všechny, na přeměnu širokopásmového připojení na veřejnou službu pro všechny a železnice do veřejného vlastnictví, aby vše řádně fungovalo. Právě ti samí lidé, kteří dříve neměli peníze na nic, objevili najednou oslíčka, otřes se a oznamují, že teď, když velké podniky a kapitalismus obecně mají vážné potíže, budou do ekonomiky napumpovány biliony. Julian nevěděl (jak mohl, když mu vězeňské úřady odepřely přístup k novinám, internetu, dokonce k rádiu BBC 4, že Boris Johnson včera oznámil dočasné znárodnění železnic. Ale věděl, že soukromé osoby nikdy nemohou poskytovat slušnou službu uprostřed nouzového stavu.

Po několika minutách, během nichž jsme se kochali tímto Waterloo neoliberalismu prostřednictvím jakési RNA, se kterou se systém nemůže jednoduše vypořádat bez opuštění všech svých jistot, jsme diskutovali, co to znamená pro budoucnost. Julian zcela správně řekl, že tato nová fáze krize nám přinejmenším objasňuje, že teď je možné cokoli. K tomu jsem dodal, že cokoli sahá od nejlepšího po nejhorší možný vývoj. To, zda epidemie pomůže dosáhnout dobré nebo nejhorší společnosti, bude samozřejmě záviset na nás, na tom, zda se progresivisté dokážou spojit. Pokud tak neučiníme, stejně jako v roce 2008, bankéři, oligarchové a neofašisté znovu dokáží, že jsou to ti, kdo vědí, jak vydělat na dobré krizi. Budeme úspěšní? Julian k tomu měl nadějný komentář: Nadnárodní organizace jako Wikileaks a DiEM25 přinejmenším zdokonalovaly digitální nástroje pro online debaty a kampaně dlouho předtím, než se na scéně objevil Covid-19. V jistém měřítku jsme lépe připraveni než ostatní.
 
Julian Assange po zatčení cestou do vězení.

Pak jsme mluvili o jeho případu. Jeho podmínky ve vězení se zhoršují. Když byly zrušeny návštěvy, jeho izolace se zhoršila. Jeho právníci se chystají požádat soud o kauci. Pokud je zdraví některého vězně ve věznici Belmarsh High Security ohroženo infekcí Covid-19, jedná se o Julianovu. Propustí ho soud na kauci? Nepravděpodobné. Změní nová krize šance na jeho vydání? Dohodli jsme se, že odpověď na poslední otázku zní: Pravděpodobně, ale jen trochu v době, když se národně bezpečnostní komplex v USA a ve Velké Británii musí obávat věcí, které před několika týdny neexistovaly. Naše konverzace trvala deset minut a jednu sekundu. Pak vězeňský strážce hovor přerušil. Jediný muž, který zná nebezpečí a bolest izolace lépe než my všichni, se z ní vynořil, aby mi dal nám desetiminutovou lekci o tom, jak se neztratit při uvěznění.

Nemyl se, drahý čtenáři: Julian se snaží udržet své schopnosti, neztratit mysl. Celé hodiny každý den v osamělosti bojuje proti temnotě a zoufalství. Když na telefonu zní dobře, vtipně, je to tak proto, že pracoval 20 hodin v očekávání okamžiku, kdy bude moci sdělit svou stranu příběhu, své myšlenky, vnějšímu světu. Nikdo by tak neměl žít.

A tak nyní, když jsme všichni v nějakém stavu izolace, Julianova situace, jeho boj, nám musí pomoci najít sílu, moc a solidaritu nezbytnou k zabránění zneužití této krize zkorumpovanou mocí.

23 komentářů :

 1. Případ Juliena Assange je demonstrativní příklad co to jsou lidská práva v pojetí euroatalantické civilizace. Až ho dostanou na Guantanámo tak přizná že znásilnil vlastní matku.

  OdpovědětSmazat
 2. Vězeň svědomí!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SKUTEČNÝ vězeň svědomí! Ne jako ti disidentští hochštapleři z kavárny...

   Smazat
 3. Oč je lepší kapitalismus, než socialismus, když v obou zřízeních může jít člověk za své názory do vězení??!!!!
  Je to prostě o tom, že každý systém se bude bránit
  bude-li se cítit ohrožen.
  Pararelu můžeme vidět všude v přírodě a lidé jsou její součástí i když se snaží být nad ní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9.21 Kapitalizmus je daleko horší , viz bezdomovci , nezaměstnaní , vysoká kriminalita, války , atd. !

   Smazat
  2. Pane bože, co to tady blábolíte? Assange nemá jít do vězení za nějaké své názory, ale za krádež a zveřejnění přísně tajných informací státu!
   A pokud si myslíte, že jakýkoli stát se obejde bez utajování jistých informací tak jste mírně řečeno velmi naivní.

   Smazat
  3. Já nic neblábolím a ty si dobře rozmysli, koho oslovuješ. Kdybys nebyl hlupák a dal si dohromady informace, pak bys věděl, že Assange nic neukradl. Informace dostal od Maninga/ dnes Maningové. Assange jako správný novinář ty skandální informace uveřejnil. Tak neblábol ty, ty lidské hovádko a nevinného nenapadej. A mně už neoslovuj nebo ti zkrátím knot!

   Bůh

   Smazat
  4. 11.15 Zapomínáte, že popřevratoví mocipáni takové předpřevratové špiony a vlastizrádce naší otčiny GLORIFIKUJÍ...

   Smazat
  5. 11:15- Já Vám to obrátím. Má jít do vězení, kdo zveřejní nekalé praktiky tajných služeb?

   Co vzít za fakt, že tajné služby dělají nezákonné věci včetně vražd a v zájmu demokracie by "investikativci" měli být chráněni celosvětovou
   imunitou!

   Smazat
  6. Jestliže mocní tohoto světa budou zavírat do vězení lidi, kteří odhalují jejich zločiny, skončí tento systém revolucí. Nic jiného na obranu svobody už nezbude.

   Smazat
 4. Tak to je furt stejné dokola nepohodlný lidé musí být zlikvidovaní a dělá to každý režim. Ať si dá přívlastek jaký chce.

  OdpovědětSmazat
 5. Takže si to dejme dohromady,co prohlásil Assange,pokud si to necháme znovu ovlivnit oligarchy,korporacemi,bankami jsme v tom zas a ještě horším.Jedem oligarcha nám vládne,další čekají na příležitost,takže,opravdu budeme v tom horším postavení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale, no tak Vašnosti. Nenechte cloumat svým majestátem.
   Není Vás to hodno.

   Smazat
  2. Anonymní 12:17
   Netroufám si být poslem špatných zpráv,ale až bude dosaženo cíle,koronavirus ustoupí.Ještě se bude bláznit tak měsíc a pak budeme zírat,že nás uzavřou jak planetu opic,makat a platit.

   Smazat
 6. Julian je jako náš Mistr Jan Hus,

  nedovolme, aby ho upálili. !!

  OdpovědětSmazat
 7. Zlořečný je ten, kdo pro skývu chleba opustí pravdu.

  Jan Hus

  OdpovědětSmazat
 8. Myslím, že ta poslední věta, kterou Janis Varoufakis napsal je pravdivá. Cit.: ...Julianova situace, jeho boj, nám musí pomoci najít sílu, moc a solidaritu nezbytnou k zabránění zneužití této krize zkorumpovanou mocí.
  Je pravdivá, ale ? Komu je určena, nám, lidem, občanům , námezní pracovní třídě ? Kdo jsme ? Uvědomujeme si co jsme , uvědomujeme si svoje postavení ve světové dělbě práce nebo alespoň u nás doma ? Myslím, že dosud ne. Tento systém se sám nezhroutí o tom velmi pochybuji. Je to proto, že ti co za ním stojí, jsou nejbohatší. Jsou sice velmi úzkou vrstvou, která má ve svém "držení" většinu materiálních hodnot na planetě, finanční systém a je schopna ovládat lidi. Takže kdo je nejlépe na tuto současnou krizi připraven a kdo z ní zřejmě vyjde jako vítěz ? Již jsem četl různé úvahy , jak se lidstvo určitě po této krizi "ponaučí". Myslím, že jde o morální hledisko, které je přeceňováno. Nevěřte tomu, když si připomeneme jen nedávné dějiny, poučilo se lidstvo z první a z druhé světové války ? Nepoučilo. Uvádím nedávný příklad dívky Gréty. Kdo ji tak podporoval, že vystupovala, všude a všechny poučovala, co je ta nejsprávnější cesta lidsta ? Byla někým "zneužita" a kým myslíte ? Nechávám bez odpovědi. Na závěr řeknu jen toto. Co bude po krizi? Nejsme připraveni, vyberte si, lid, občané , pracující. Schází zde vedoucí síla, která by se odporu ujala, dle mě to musí být síla vlastenecká ale i solidární, demokratická a levicová. Když to vztáhnu jen na ČR tak taková síla tady není. Dle mě to není ani SPD,ČSSD a KSČM. Bohužel zatím platí, mít pod palcem peníze a lidi. A tak nám nezbývá, než hledat tu vedoucí sílu. Zde nás autor článku vyzývá, tu sílu, která nám pomůže organizovat náš odpor a změnu současného stavu, abychom nebyli opět někým zneužiti a podvedeni. Ale čas bohužel dosti rychle běží,letí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Georgi, Váš komentář je velice dobrý, Shrnuje mnohé. Zoufalost přemýšlivých nad duševní prázdnotou konzumního světa a absencí "ideologických vůdců", sjednotitelů, všech frustrovaných!

   Smazat
 9. Janis Varoufakis je politik dle mého gusta. Ten se jistě nebojí, co si o něm řekne "Evropa" jako nějaká nepovedená revolucionářka z KSČM, která už nezdravě dlouho tuční v Bruselu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Varoufakis je hlavne marxista, pozor na nej.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Yanis_Varoufakis

   Smazat
 10. Naděje se již v historii ukázala. Byla to KSČ s lidmi se smyslem pro společnost. V budoucnu nemůže být jinak. Dokud si to lidé neuvědomí, nic se nezmění. V EU máme po odchodu Jana Kellera jediného důstojného politika - Kateřinu Konečnou. Všichni by se měli od ní učit jak se dělá politika možného a ne hlasovat pro pokřivování historie a pak z toho mít celoživotní frustraci. To je na úrovni těch, kteří bojují za modlu liberalismu -ovládání lidí penězi a iracionálním náboženstvím.

  OdpovědětSmazat
 11. Učit se od Konečné je to samé jako učit se od Trockého.
  Je to nprostá kráva.

  OdpovědětSmazat
 12. Nikdy nebude ten, kdo bude pro všechny OK. Své doby toto JEDINÉHO kdo měl (?) pravdu, ukřižovali. Snad by mohl být někdo (někteří...), kdo nepráví bude alespoň označovat, připomínat. A za to by se odsuzovat nemělo......

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.