Reklama

úterý 31. března 2020

Vyšlo před 5 lety: Chimérický netopýří virus rozvířil obavy z výzkumu!

Stanislav Mihulka
31. 3. 2020   Gate2Bitech a Nature
Důvtipný experiment, při němž vytvořili hybridní verzi netopýřího koronaviru, tedy viru z příbuzenstva SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), opět vyvolal dohady. Stojí pokusy s umělými viry, schopnými se šířit mezi lidmi, za to riziko?


Šéf výzkumu Ralph Baric z Univerzity Severní Karolíny v Chapel Hill a jeho kolegové studovali virus SHC014, který infikuje čínské vrápence. Během toho vytvořili chiméru, virus s povrchovým proteinem viru SHC014 a s vnitřnostmi viru SARS. Tahle chiméra infikovala lidské buňky dýchacích cest a badatelé prokázali, že se povrchový protein viru SHC014 může vázat na klíčový receptor buněk a pronikat tak dovnitř. Chimérický virus také dovede infikovat buňky myši, ale nezabíjí je.

Naprostá většina koronavirů se na dotyčný receptor lidských buněk nedovede navázat. Virus SHC014 ale není prvním, o němž to víme. Vědci v roce 2013 objevili jiný koronavirus, který to zvládne. Shodou okolností pochází ze stejné čínské populace vrápenců. Jak se zdá, některé netopýří koronaviry jsou schopné přímo infikovat člověka, aniž by k tomu potřebovaly nějakého mezihostitele.

Ze světa se ale ozývají virologové, kteří si nejsou jisti, jestli výsledky takového výzkumu ospravedlňují riziko, které jej doprovází. Podle Simona Waina-Hobsona z pařížského Pasteurova institut je sice obtížné v takovém případě zhodnotit reálné riziko, chiméra koronaviru se ale každopádně velmi dobře množí v lidských buňkách. Kdyby se prý takový virus dostal ven, tak se nedá odhadnout, co natropí.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Článek vyšel na  Gate2Biotech 13.11.2015 

27 komentářů :

 1. Válka v Česku? Kalousek: Mám tři revolvery! Jsem připraven na ozbrojený odpor proti vládě (PL)

  Pane redaktore, není to náhodou vyhrožování?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,07
   To se musíte obrátit na orgány NEčinné v trestním řízení,redakce Vám nepomůže!.-D

   Smazat
  2. Když toho parchanta a jeho věrné bezpečnostní složky odprásknou bude líp.

   Smazat
  3. Jen ne násilí. To individuum Kalous zvané Bechňský Tulamur se přece krásně odkopává samo.

   Smazat
  4. Kalousek, se 4% svých příznivců, má tak ani ne minutovou životnost. Tak jen do toho Mirďo! Šup,šup! Jen do toho...

   Smazat
 2. To ovšem stále není důkaz, že tato epidemie je vyvolána produktem z laboratoře a už vůbec ne americké laboratoře. Nákaza se evidentně šířila z Wu Chan. Proč ne z USA, když tam byli údajně nakažení Američané? Ale vy určitě přijdete na to, že to byla cílená diverze, která se poněkud vymkla kontrole, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, ta US epidemie zvaná CoViD_19 je cosi jako (Rembrandtův) návrat ztraceného syna.
   Také se vrátila ke svému otci. Jen jí to až tak dlouho netrvalo ...

   Smazat
  2. Proč tak žlučovitě Anonyme10:03? Zajímavá to reakce, jak když Americkej časopis Nature zaníceně reagoval na poznámku jedné české bioložky, že na tom viru je něco moc divnýho a má proto podezření že pochází z laboratoře. Přitom ale neuvedla konkrétně ze které:-). Taky tenhle článek ve svým závěru uvádí že již v r.2013 byly známy koronaviry ktéré mohly nakazit přímo z netopýra člověka bez mezihostitele. Jo pane10:03, jak se říká: trefená hus zakejhala:-).

   Smazat
  3. Ano, toto samozřejmě nedokazuje, že tato epidemie byla vyvolána nějakým produktem z laboratoře. Dokozuje to pouze jediné - že na v laboratořích univerzity v Severní Karolíně takový virus vyvíjeli a testovali. I to je ovšem dost zajímavá zpráva.

   Originální texty z časopisu Nature:

   1. Článek z roku 2015, který umělý virus a testování způsobu jeho přenosu popisuje
   https://www.nature.com/articles/nm.3985

   2. Článek, který na text o vytvoření umělé hybridní verze netopýřího koronaviru americkými vědci reaguje (také 2015) https://www.nature.com/news/engineered-bat-virus-stirs-debate-over-risky-research-1.18787

   Smazat
  4. Pro 10:03 Nákaza se evidentně šířila z Wu Chan.

   Tím si nemůžeze být úplně jistý. Podle profesora Remuzziho z Milána již loni v prosinci hlásilo mnoho praktických lékařů v Lombardii náhlé rozšíření abnormální bezprecedentní pneumonie.

   Z příspěvků pod rozhovorem s profesorem Remuzzim je zřejmé, že k podobným případům velmi těžkých plicních onemocnění, docházelo již vloni i jinde ve světě, než jenom v Itálii a Číně.

   https://www.youtube.com/watch?v=idouWRuycrE

   https://www.ilgiornale.it/news/cronache/coronavirus-remuzzi-servono-100-posti-ospedale-subito-1840356.html

   Smazat
  5. 19:34, co je to bezprecedentní pneumonie? Co se týká severní Itálie, není třeba zapomínat na to, že tam žije početná čínská komunita a v Číně jsou epidemie pravidelné.

   16:21, ano přesně tak. S viry podobného typu se nakládá v mnoha laboratořích po celém světě. Bohužel. Možná se v budoucnu ukáže, že tato epidemie byla způsobena únikem, ale v současnosti nic podobného prokázáno není. A Čína už má díky mokrým trhům za sebou těch epidemií už několik. Prostě nelze ukázat prstem na USA a začít křičet o biodiverzi. Proč ne na Rusko? Ti mají také podobné laboratoře.

   Smazat
  6. Pro 21:20

   Co je to bezprecedentní pneumonie?

   Viz prof. Remuzzi - pneumonie s průběhem, se kterým se lombardští lékaři dosud nesetkali.

   Smazat
  7. 2:16, a co má "bezprecedentní" zánět plic se současným SARS-COV19? Oni prokázali, že to pocházelo z něj? A proč tedy ta epidemie v Itálii nevypukla už dříve?

   Víte, mně nevadí, že se dávají k dispozici různé informace k tématu. I ty o možném původu z nesčetných laboratoří rozesetých po celém světě jako časovaná bomba. To je naopak důležité. Ale hodně informací bývá podvrh. Co není podvrh, je rozhovor s Dr. Pekovou, který mě velmi zaujal, ani článek jednoho německého virologa a velice střízlivý článek ruského specialisty na genetiku virů.

   Ale žádný neobviňuje přímo Američany, jak děláte tady vy. A s takovou sebejistotou, jako byste byli přímo při tom, když se ten virus vyprodukoval a když se diverzně aplikoval v Číně.

   Smazat
  8. Pokud žádný neobviňuje přímo Američany, pak já tedy, rozhodně nejsem žádný.
   Ta zločinná sebranka dnes a denně světu předvádí, jaký velký zájem a prospěch má na rozvrácení nejen zemí, které označuje jako nepřátelské.
   Dělá to od nepaměti a pouze ve svém zájmu. Při takovéto světové zločinnosti, co tu předvedli a předvádí, nemá cenu býd zdrženlivý, slušný nebo připos....ý

   Smazat
 3. To i video z odkazu níže stojí za shlédnutí
  zde: https://www.youtube.com/watch?v=mIQPjaPobV8&feature=em-uploademail

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Davide skvěle jen do nich do lokajů bruselu:

  „Národní vyvrhel“ Ivan David udeřil. 32 miliard z EU? Odnesl to Pirát, který závidí Merkelovou. Zmíněn i Hitler:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Narodni-vyvrhel-Ivan-David-uderil-32-miliard-z-EU-Odnesl-to-Pirat-ktery-zavidi-Merkelovou-Zminen-i-Hitler-618933

  OdpovědětSmazat
 5. Ano, hráli si s tím v laboratořích, i v USA, vyráběli (jak stále dokládá Soňa Peková) nové verze virů, infekčnější, agresivnější, s částmi s HIV (dokáží pobláznit imunitní systém), jak doložily případy, že na COVID-19 zabírají i léky na HIV.

  Nevíme zatím, zda to uteklo Číňanům, Amíkům, ale rojí se další a další články, o případech vzniklých před Wuhanem, například v Itálii (poškození plic je natolik atypické, že lze tyto případy nyní identifikovat zpětně).

  Viz ta Itálie: https://vimeo.com/401303145 (s cz titulky),
  originál - https://youtu.be/idouWRuycrE?t=217

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve Wu Chan už znova fungují ty zvířecí tržnice. Takže pokud to bylo odsud, takže epidemie budou pokračovat dál? To proto, že my jsme jednoznačně přesvědčeni, že to vyrobili a záměrně rozšířili Američani, aby zničili planetu?

   Já nejsem zrovna obdivovatel americké politiky, ale tohle je prostě přez míru.

   Smazat
  2. To máte těžký, dnes i netopýr ovládá genové inženýrství.

   Smazat
  3. No,je to tak 2 měsíce,co byl na Seznamu článek...Jistý asi japonský vědec studoval virus chřipky...Chtěl vědět,jak by mohl zmutovat...Proto virus chřipky upravil tak,aby dokázal obejít veškeré obranné mechanismy lidského těla...

   Smazat
 6. Všechno se dá využívat nebo zneužívat. Podívejte se na YT: David Icke o koronaviru. Jde o to komu to slouží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. praděda Už jsem tu dal odkaz na článek pana Ickeho je tam vše popsáno co chtějí udělat pěkný hnus.

   Smazat
 7. https://pravdive.eu/page/481/b-expert-sokoval-na-italske-televizi-odhalenim-ze-coronavirus-byl-v-italii-drive-nez-v-cine-b
  Italům dochází po třech týdnech v karanténě trpělivost i peníze. Nejhorší je situace na jihu země, kde už lidé nemají čím zaplatit za jídlo a začínají krást. Někteří obyvatelé obviňují vládu, že se o ně nedokázala postarat a vyhrožují revolucí."
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-italie-karantena-nepokoje-kriminalita-zlodej-chudoba-potraviny-covid-19.A200330_143144_zahranicni_dtt

  OdpovědětSmazat
 8. Ještě by mne asi tak nejvíce dneska zajímal, názor odborníků, né podplacených šmejdů, jak je možné aby něco ze špičkových laboratoří něco, ale úplně jakoby náhodou uniklo. Tak to by mě ale doopravdy hodně zajímalo. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, v čem je váš problém? Vy jste skálopevně přesvědčen, že se jedná o úmyslný únik z laboratoře a ta laboratoř je americká. Jinou alternativu neuznáváte. Tohle je přitom vědecká polemika a určitě bude probíhat i nadále, protože to je nesmírně důležité, abychom se příště něčemu podobnému vyvarovali a ten zdroj našli.

   Jestliže budeme odmítat verzi o mokrých trzích, což byla i původní čínská verze, pak se tohle může neustále opakovat. Protože odsud už přišlo několik epidemií v Číně, které zůstaly v Číně. Odmítání tohoto zdroje je stejné, jako odmítání úniku z laboratoře, jelikož ani laboratoř momentálně není vyloučena.

   O těchto trzích jsem četl už koncem 80.let, v době pěrestrojky, v jedné cestovatelské brožurce z bývalého SSSR. Tam to popisovali jako lehce barbarské a upozorňovali na to, že tyto trhy jsou zdrojem velice agresivních chorob přenosem zvířecích virů na člověka. Už tehdy tam proběhlo několik podivných epidemií.

   Takže nechte to na vědcích a nebojte, určitě nejsou všichni poplatní CIA.

   Smazat
 9. Včera čínský prezident přednesl zásadní projev. Vyzval světové politiky k aktivnímu boji za záchranu každého lidského života na celém světě a slíbil, že Čína všem pomůže! Havlisté z toho celý den lapali po dechu a pro jistotu mlčeli. Havlovy slovní vize naplňuje Xi skutky. Lidé na prvním místě! Že Vám to Pražská kavárna dosud neřekla? Že Vám Babišova média zatajují informace? Tak jsme se na to zase podívali.
  https://www.youtube.com/watch?v=228Zs1eDhps

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čína by měla především udělat velice tvrdý řez se svými mokrými trhy. To není první pandemie, která se odsud šíří. Koneckonců je to vidět i na jejím zvládnutí, byli na to připraveni.

   Sem tam mě napadlo, jestli by se ta konspirace o úmyslném rozšíření pandemie z laboratoře nemělo spíš směřovat na Čínu. Protože to bude právě Čína, která z toho bude těžit.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.