Reklama

úterý 31. března 2020

Vyšlo před třemi roky: Spojené státy daly zelenou vývoji smrtících virů. Má svět lépe připravit na pandemie

-mk-
31. 3. 2020   ZdravotnickýDeník
Vývoj smrtících virů může sice vyvolat představy jako ze špatného hororu, ale pokud je prováděn za odpovídajících bezpečnostních opatření, může také přinést mnoho dobrého - včetně efektivních vakcín. 

Spojené státy zrušily zákaz uvalený na výzkum mutace smrtících virů, která tyto organismy činí nebezpečnějšími. 

Podobné projekty totiž mohou přinést poznatky týkající se například informací o tom, jak mohou viry v přírodě mutovat, případně posloužit k vývoji lepších vakcín. Přestože nyní budou tyto studie podléhat přísným bezpečnostním opatřením, zaznívají kritické hlasy, že doposud výzkum často znamenal větší rizika než přínos. Proto nyní všechny vládou financovaní projekty nejdříve posoudí vědecký panel.

Americké úřady ukončily týden před Vánoci moratorium uvalené před třemi lety na financování výzkumu zaměřeného na vývoj smrtících virů. Podle šéfa Národních institutů pro zdraví Francise S. Collinse může nyní tato práce pokračovat, nejdřív ovšem musí vědecký panel rozhodnout, zda jsou přínosy dostatečně velké na to, aby ospravedlnily rizika.

Někteří vědci už se na pokračování výzkumu těší, protože by mohl ukázat například to, jak může ptačí chřipka mutovat a snáze se přenést na lidi. Dalším možným přínosem jsou informace vedoucí k výrobě efektivnějších vakcín.

„Myslím si, že příroda je ryzí bioterorista a my musíme udělat vše, co můžeme, abychom byli o krok před ní. Základní výzkum těchto elementů v laboratořích, které dokázaly, že svou práci dovedou dělat bezpečně, je klíčem k celosvětové bezpečnosti,“ říká podle The Telegraph předseda národní vědecké rady pro biologickou bezpečnost Samuel Stanley, který se na nové politice podílel.

Oproti tomu kritici oponují, že vědci riskují vytvoření superviru, který může uniknout z laboratoře a způsobit pandemii. Vládní panel proto bude nyní požadovat, aby vědci nejprve dokázali, že jejich studie v této oblasti jsou skutečně vědecké a zároveň budou dělány v laboratoři s vysokým stupněm zabezpečení. Pravidla se týkající se modifikace patogenů, které znamenají vážnou zdravotní hrozbu, jsou následující: práce musí přinést poznatky typu vakcíny, které budou pro lidi znamenat benefit, a zároveň neexistuje bezpečnější způsob, jak vědomosti získat.

„Vnímáme to jako přísnou politiku. Chceme si být jisti, že to děláme správně,“ říká podle New York Times Collins.

Moratorium trvalo od října 2014, kdy bylo pozastaveno financování projektů zaměřených na vývoj nebezpečnějšího viru ptačí chřipky, MERS a SARS. Nová regulace se ale bude vztahovat na všechny patogeny, které mohou potenciálně způsobit pandemii. Podle Collinse tak bude zahrnuta například snaha vytvořit vir eboly přenosný vzduchem.


Moratorium se dotklo dvacítky projektů


Ohledně projektů zaměřených na vývoj smrtelnějších či lépe přenosných virů se strhla dlouhá, vášnivá debata. Už v roce 2011 byl pokřik kolem toho, že laboratoře ve Wisconsinu a Nizozemí zveřejnily snahu zmutovat smrtelnou ptačí chřipku H5N1 tak, aby se snadno přenášela mezi fretkami – které jsou používány jako model lidské citlivosti na chřipku.

Tlaky ještě vzrostly v roce 2014 poté, co Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) omylem vystavilo 75 pracovníků anthraxu a odeslalo smrtící virus chřipky do laboratoře, která žádala o nezhoubný kmen. V tom samém roce Národní instituty pro zdraví nalezly lahvičky s virem neštovic, které byly v mrazáku zapomenuty 50 let.

Když bylo moratorium uvaleno, zastavilo se celkem 21 projektů. Během tří let pak Národní instituty pro zdraví vytvořily výjimky, díky nimž dostalo deset projektů financování zpět – pět z nich se týkalo chřipky, pět MERS. Druhý ze jmenovaných virů, který se na lidi přenesl z velbloudů, od svého objevu v roce 2012 infikoval 2100 lidí, třetinu podle WHO zabil.


Otázky kolem utajení i nevládního výzkumu


Kritici podobného výzkumu mají smíšené reakce. Například molekulární biolog na Rutgers University a expert na biologické zbraně Richard H. Ebright sice zatleskal požadavku na kontrolní panel, preferoval by ovšem takový, který je nezávislý na vládě. Zároveň požaduje pravidla pro veškerý podobný výzkum – nejen ten, který financuje vláda. Na místě jsou podle něj také minimální bezpečnostní standardy a nařízení, že benefity musí převážit rizika, nejen je pouze ospravedlnit.

Epidemiolog Marc Lipsitch z Harvard School of Public Health označuje kontrolní panel za malý krok kupředu. Podle něj nám dosavadní experimenty s chorobami poskytly skromné vědecké poznání a neudělaly skoro nic pro to, aby nás připravily na pandemie. Místo toho ale riskovaly nechtěné vyvolání pandemie. Lipsitch proto doufá, že do budoucna podobné projekty panel zatrhne.

Michael T. Osterholm, ředitel Centra pro výzkum infekčních onemocnění na minnesotské univerzitě věří, že některé laboratoře zvládnou výzkum provádět bezpečně, zároveň ale požaduje restrikce ohledně toho, co mohou publikovat.

„Pokud někdo nalezne způsob, jak vytvořit nebezpečnější virus eboly, nemyslím si, že by to mělo být dostupné komukoliv z ulice, kdo to může využít pro nekalé účely. Fyzici se už před dlouhou dobou naučili rozlišovat mezi tím, co má být veřejné a co tajné. Některé z těchto věcí chceme udržet jen na úrovni toho nejnutnějšího, co je třeba vědět,“ dodává Osterholm.33 komentářů :

 1. Výzkum může sloužit pro vývoj lepších vakcin, ale zároveň může sloužit zekména k vývoji biologických zbraní. A pokud prostudujete vojenskou doktrinu USA tak budete mít jasno co je preferováno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O tom jsou dokonce natočeny v USA některé filmy. Ale málo se o nich ví, bohužel

   Smazat
 2. "Fyzici se už před dlouhou dobou naučili rozlišovat mezi tím, co má být veřejné a co tajné. Některé z těchto věcí chceme udržet jen na úrovni toho nejnutnějšího, co je třeba vědět,“ dodává Osterholm."

  Ten Osterholm je nadherny exemplar tzv. fachidiota. Dovoluji si jeho vyrok komentovat citatem z knihy (ne z filmu pro deti) Jursky park. Original: Zivot si cestu najde. Moje parafraze: Virus si cestu najde.

  OdpovědětSmazat
 3. Trump: Rusko vyslalo do USA letadlo se zdravotnickým vybavením

  To na ČT24 není. A přitom jde o obra na hliněných nohách. To líčí je přiblblí politici, A nechce náhodou ČT zvýšit poplatky?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,58
   Krom času LŽE NEBO NEINFORMUJE NEčeská havlovize o ničem!!!!!

   Smazat
  2. ČT přeci ví nejlépe, co je pro ovečky v ČR a pro USA nejlepší.
   Nechápu, proč o tom všichni neustále pochybují a hledají v tom nějaké "senzace".

   Smazat
  3. 9:58 Jo a už naše babičky vždy říkaly : "Kdo lže, ten krade".

   Smazat
 4. Myslím si, že příroda je ryzí bioterorista a my musíme udělat vše, co můžeme, abychom byli o krok před ní.
  Říká podle The Telegraph předseda národní vědecké rady pro biologickou bezpečnost Samuel Stanley, který se na nové politice podílel.
  To je výplod chorého mozku zblblého Darwinistickými teoriemi ..

  Příroda není terorista, je spravedlivá a eliminuje teroristy i reroristické viry ....
  S těmi mutacemi je to tak, že život v přírodě podléhá degeneračním vlivům jako všechno (to ele nejsou podle hloupého Darwina mutace) a přírodní "vývojové mutace" oproti tomu jsou z větší části v podstatě opravami uvedené degenerace.
  Lidmi zprzněné viry se nechovají podle přání svých tvůrců tak, aby se vyvíjeli v teroristické formě vůči přírodě, ale jsou přírodou v dalších generacích opravovány ke své původní přírodní formě ..
  Namyšlení lidé svojí činností na Matku přírodu nemají, jenom si přivozují problémy ..

  OdpovědětSmazat
 5. Takové věci by dělat neměli je to nebezpečné ale co chtít po usa pro ně nic neplatí.

  OdpovědětSmazat
 6. Jo, ovšem zatímco přírodní mutace je výsledkem víceméně náhodných změn v genomu těch mikroorganismů podrobovaných přírodnímu výběru, cílené genetické mutace prováděné kdesi v US laboratořích zdaleka tak náhodnými nejsou.
  Přesvědčivě o tom svědčí i tento konstrukt zvaný CoViD_19, který je kombinací toho "lepšího" (vražednějšího), co měli k ruce ti US altruisté, kteří zřejmě dospěli k názoru, že lidstvu nejvíc škodí Číňani a senioři. A tak vzali "nápravu" do svých pracek. "Pokrok" je vidět i v tom, že už nepoužívají ty kolty či dělové čluny ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten Darwin nadělal ale zmatku ve vědě ...,
   náhodné změny, přírodní výběr, ... samé pitomosti ..
   Život není souhrnem náhod, ale má svoje zákony a řád, kterým když lidé nerozumí nazývají náhodami ..

   Smazat
  2. Jednim z oněch zakonu je generování náhodných genových mutací.

   Smazat
  3. Jak jsem si všiml, tak na Darwina nejvíc nadávají ti, kteří mu svým chováním nevědomky nejvíc dávají zapravdu: různí ti vyznavači ...izmů: komunizmu, ateizmu, katolicizmu, protestantizmu, jehovizmu, budhizmu... Taky dílo náhody? Kdepak, "jenom" Darwinem předpovězená vývojová degenerace -
   tedy posedlost.

   Smazat
  4. 11.37 Vámi uváděný zákon vymysleli nemyslící lidé, obecně v systémech, natož v živých systémech, každá "náhoda" je chybou, která vede ke zhroucení systému. Proto obecně systémy musí mít procedury k eliminování a pro opravu chyb -náhod ..

   Smazat
  5. Re (11:22):
   ... to i vaše zrození - s vaším neopakovatelným genomem - je výsledkem nahodilosti.
   A okolnost, že v našem světě se uplatňují pravidla, které jsme pojmenovali jako přírodní zákony, ještě neznamená, že se přitom neuplatňují i nahodilosti.
   Asi jste zatím nezavadil/-a o teorii pravděpodobnosti či statistiku, jinak byste to tvrzení ze sebe nemohl/-a vyplodit.

   Smazat
  6. 12.10 Zrození s neopakovatelným genomem není výsledkem NAHODILOSTI ale genové KOMBINACE u pohlavně se rozmnožujících živých organismů (u virů je to trochu jiné, ty se replikují).
   To s tou genovou kombinací není Darwin ale náš rodák Mendel ..
   O nesprávné interpretaci pravděpodobnosti a statistiky v biologii se už nebudu zmiňovat a rozšiřovat to zmatečné darwinovské téma ..

   Bůh nehraje hru v kostky ..., to řekl A.Enstein, když reagoval na objev kvantové teorie, a v tom jediném měl pravdu ..
   Znovu opakuji NÁHODY NEEXISTUJÍ, náhodou lidé označují věci a děje, které svým omezeným rozumem nechápou ..

   Smazat
  7. 11.39 Darwin nezmiňuje degeneraci, u něj ty degenerace (mutace) jsou příčinou vývoje k dokonalosti ..
   Má to celé obrácené z nohou na hlavu ..

   Smazat
 7. Dobrý den.
  Všichni bychom si měli uvědomit, že žádný vir nemá ani nohy ani mozek, sám z té Petriho misky nevyskočí. "Někdo" mu prostě musí pomoci ven, a to už jak v dobrém, tak ve zlém. Vzpomeňte si na uklízečku v labině Sira Alexandra Fleminga.
  I když podle Wiki, Sir Fleming byl zřejmě v dobrém slova smyslu "bordelář", a nechával si misky dlouho na svém prac. stole a čekal na tu "správnou plíseń".Dočkal se.
  A kolik milionů lidí bylo zachráněno. Penicilin.
  Přijatelný den.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koroňák je taková sviňa,že matka příroda by takovyho hajzla nestvořila. Ten vul, co ho vypatlal, musel do jeho DNA přišiť kus svoji, té zlé. Nésu nepřející, tak mu přeju, aby si ho to jeho stvořeni našlo a taky aby něco zbylo i na ty co to zaplatile. Nám přeju, aby nás naše róšky ochránile, prože me sme me.

   Smazat
 8. Skvělý nápad. Něco jako dát malému klukovi zapalovač a poradit mu jít si hrát na stoh sena. No byli to přeci zkurvení nezodpovědní vědci co ve jménu pokroku vytvořili z idee o létání bombardéry a bomby, byli to vědci co zneužili myšlenku letů do kosmu na válečné rakety, byli to vědci co vytvořili otravné bojové látky a zbraně hromadného ničení, byli to vědci co vytvořili jaderné zbraně v jejichž stínu a obavě lidstvo stále žije, byli to dobře placení vědci kdo vymyslel všemožné fejky a náhražky dnes přidávané do jídla místo kvalitních potravin. No tak jen tak dál dobře placení vědci co si hrajete na bohy v oblasti virové genetiky. Jen bacha, protože s vaší chybou příroda nepočítala a až vám zase unikne vylepšená chuťovka na kterou nikdo nebude mít přírodní imunitu a vy léky, pak vychcípá celé lidstvo. On se takový dobře upravený bacilínek nějak neptá jestli jsi bohatý nebo chudý, jestli jsi ta elita, jestli jsi umělec, politik, sportovec, podnikatel, vědec. Dokonce ho nezajímá jestli jsi bílej, žlutej nebo černej případně poločernej. A už vůbec ho nezajímá jestli jsi mohamedán, křesťan, budhista, hinduista, žid nebo ateista. Co je věda bez zodpovědnosti a morálních zábran? Jen hloupý hazard, chamtivost a honba za slávou za každou cenu.

  OdpovědětSmazat
 9. noviczech
  ... :-)) Had řekl Evě, utrhni si ovoce a budeš vědět dobré i zlé jak to ví Bůh!
  A pan Putin řekl Američanům, že mají spoustu biolaboratoří podél jejich státních hranic v nových republikách a že by měli odtamtud zmizet!!!
  A možná si vzpomenete, jak to bylo s Antraxemvv USA, dokud CIA nezastřelila šéfa laboratoře, stačil rozeslat jedenácti politikům dopisy s antraxem! Závěr si čtenáři udělej sám!!

  OdpovědětSmazat
 10. Podle mě je to tak, že v laboratoři zkřížíte to co se v přírodě nemůže zkřížit a výsledek může lákat zdegenerované zvrhlé parazity k použití. Kolik lidí odolá pokušení? Vlastně je to o morálce a to v současnosti je vulgární slovo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:52, jenže tu přírodu může nahradit člověk a nemusí to být jen v laboratoři. Nestalo se to poprvé, Čína nás oblažila už několika podobnými bonbónky.

   A laboratoře má i ona. A spousta dalších států. Chtěl bych taky upozornit v této souvislosti na to, že pokud z takové laborky něco omylem unikne (údajně třeba anthrax v Gruzii), pak nákaza postihne především okolí té laboratoře a až pak se to šíří dál.

   Smazat
 11. Já si myslím, že celý kapitalistický svět už potřeboval nutně převrat jako sůl. Každý přece vidí, že svět zdegeneroval a zblbnul tak, že další pokračování v tom už by nebylo možné, a týká se to všech oblastí života - nejen ekonomiky. Dnes je možné porovnat - svět před zblbnutím a svět po zblbnutí. Jenže válka už není možná, na tu by doplatily i hyeny, které to všechno za smradlavé prachy nechaly zavšivit a zdegenerovat. Také - nač dopustit zničení všech hodnot? Zničení lidí - zejména lůzy - by nikomu až tak nevadilo. A tak se v pravou chvíli objevil "koronavirus" - Některých států se nedotkl a nedotkne vůbec, ani se o nich v mediích denně nemele. Zato celý kapitalistický svět - včetně zblblé ČR - je stejně tak jako tak v hajzlu. Uvidíte, co bude následovat, až přestanou media ty trubky u internetu strašit "vychcípáním" a pak jsem zvědav, co budou lidi psát k bídě, nezaměstnanosti, k nedostatku potravin, a k všeobecnému zmaru, než se všechno zase postaví na vratké nohy. To, co se děje, je jenom účelové divadýlko, a hraje se pro občany napříč všemi kapitalistickými státy, které potřebují "sametovou" revoluci. Každá vláda teď předvádí, jak vzorně se stará "hlavně o ty nejchudší občany", jak je oživuje a bojuje o jejich přežití, když doteď na všechny lidi zvysoka kašlali - exekuce, bezdomovci, chudáci v beznaději -jak to, že se najednou tak všichni politici změnili v přístupu k občanům? Je to jen šaškárna, potřebují ještě, aby občané pokud možno pokojně skousli i všechno další, co zákonitě bude následovat, a nevyprášily svým vládám kožichy.

  OdpovědětSmazat
 12. Tak tomuhle říkám správná péče o migranty.

  Německo bude také pátrat po prázdných bytech a bez ohledu na majitele ho obsadí. Možná se využije i konfiskační zákon třeba po zemřelých důchodcích na Covid-19, kteří žili sami a jejich byty se předají také migrantům.

  Je to vynikající praxe. Tohle jsme měli uplatnit už dávno pro romskou komunitu, teď se nám nabízí přímo metodika, jak umožnit migrantům z Afriky a Asie obsadit i Českou republiku. V podstatě je tato epidemie již teď přínosem. Itálie to zcela bezpochyby využije také, neboť na Lampeduse přistávají nové a nové lodě. Ne až tak masivně, ale přistávají stále. Podobně jako na Lesbu.

  OdpovědětSmazat
 13. Proč se bojíte uveřejnit, že kdysi Kocábovo ministerstvo zavedlo 139 organizací jež se starají o sladký život cikánů na úkor pracujících lidí. No a samozřejmě zaměstnanci si při té velké starosti přijdou také na ještě sladší živobytí.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není jich 139, ale cca 500.

   Smazat
  2. Cikáni z těch peněz tolik nemají, zato ty organizace ano. Vy v nich pracovat nemůžete, to je jen pro elitu.

   Smazat
 14. Jakékoliv výzkumy směřující na mutace virů, prováděné jednotlivými státy jsou zločinem proti lidskosti. Takové výzkumy patří do rukou OSN a pod přísnou kontrolu Rady bezpečnosti a nejširší skupiny států. Jinak je nutné takový výzkum považovat za válečný, za výzkum cílený k vedení mikrobiologické války. Takový výzkum pak překonává vše to nejhorší, čeho se kdy dopustilo nacistické Německo. Mně se nelíbí, že se tulíme k takto zločinným státům! Vám ano?

  OdpovědětSmazat
 15. Dokud bude existovat svět a kapitalismus, tak vždy bude silnější usilovat o "majetku" toho slabšího. Dokonce se dnes nacházíme ve fazi imperialismu, jako nejvyššího stádi kapitalismu. A ať vezmem obě světové války a válčení vůbec, tak permanentně dochází ke zdokonalování zbraní a to jak po technické stránce tak i chemické (už z 1.sv. války se požíval sarin, soman, yperit...a další bojové plyny), které byly sice zakázané, avšak přesto se používají i dnes (ve válce v Sýrii)a obyčejně obviní nevinného. Tak to bylo i v případě agrese USA do Iráku pod lživým obviněním z vlastnictví ZHN, a samozřejmě atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. A protože je to stále málo, dělá se výzkum u všech velmocí, tedy i USA biologických zbraní, a není náhodou, že se mluví o zavlečení kontravirusu do Číny americkou armádou. Na světě totiž není takového lidského neřádu než je americký narcis a diktátor Trump, který vyhrožuje, zastrašuje, sankcionuje, embarguje jakýkoliv stát, který Američanům není po vůli. Dokonce existují důkazy, že cituji:• Spojené státy zkoušely biologické zbraně na svých občanech bez jejich vědomí. Bakterie a viry ničily jejich zdraví a dokonce zabíjely. Po dlouhých dvacet let od roku 1949.

  OdpovědětSmazat
 16. Chátrající narcis Trump najednou přišel na příčinu divokého průběhu epidemie: v senátu a kongresu USA se věnovali jeho odvolávání a nevšimli si, že se světem šíří katastrofa jménem kontravirus z Číny.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.