Reklama

úterý 3. března 2020

Vyzobáno z webů za únor 2020

Jan Kadubec
3. 3. 2020   Outsidermedia
*Málo lidí si uvědomuje, jak hospodářsky a technologicky vyspělá byla Říše středu ve středověku. Před pěti sty lety měla námořní flotilu čítající 317 lodí se sto dvacet metrů dlouhými koráby (Kolumbova Santa Maria byla kocábka, měřila jen devatenáct metrů). Každý čínský koráb měl několik palub, až devět stěžňů, dvanáct plachet, pohodlné kabiny pro velitele i posádku. Pod velením admirála Ženg Hi (Čeng Che nebo také Zheng He) (1371-1433) se Číňané plavili do Afriky a zpět, ale možnost ji dobýt a obsadit nevyužili. V roce 1470 vláda dynastie Ming zničila všechny admirálovy mapy a lodní deníky, aby se námořní výpravy nemohly opakovat. O půl století později dala příkaz spálit tlející koráby v přístavu a uzavřela Říši středu za Velkou zdí. O důvodech, které vedly dynastii Ming k pomýlené politice izolacionismu, se historici nepřestávají bavit.

*Dnes prezident Si Ťin-pching dělá vše, aby chybu Mingů napravil. Pravidelně rok co rok navštěvuje africké země, uzavírá smlouvy na výstavbu infrastruktur, továren, škol a nemocnic. S čínskou finanční a technickou pomocí vyrůstají jako houby po dešti. Si Ťin-pching říká Afričanům – také jsme žili v bídě a podívejte se, co jsme za čtyřicet let dokázali, dělejte to jako my a změňte svoji zemi. Nabízí Africe, a nejen jí, nový model hospodářského a společenského rozvoje. Můžete si o něm myslet, co chcete, ale jedno mu nikdo nemůže upřít – je úspěšný. Co nového může nabídnout Západ kromě frází o svých morálních a mravních hodnotách? Genderismus? Me Too? LBGT? Tak píše Jan Vítek v článku Jak čínský prezident Si Ťin-pching napravuje chybu dynastie Ming.
*Washington neustále nazývá Peking hrozbou. Naopak! To USA představují hrozbu Číně! Pokud se podíváte na fakta, je zřejmé, že Spojené státy jsou pro Čínu hrozbou, řekl čínský ministr zahraničí Wang Yi. Čína je plně připravena dodržovat „pět principů mírového soužití“ se Spojenými státy, navázat a rozvíjet dlouhodobé stabilní vztahy přátelství a spolupráce. Toto je schválená politika Číny. Ministr navíc dodal, že čínské válečné lodě a letadla nikdy nedemonstrovaly sílu v blízkosti amerických vod a vzdušného prostoru, zatímco americká strana neustále vysílá lodě a letadla, aby „řinčela zbraněmi“ na prahu Číny. Jako příklad uvedl Wang Yi skutečnost, že Čína nikdy neuložila sankce proti americkým společnostem a vždy uvítala jejich investice, snažila se jim zajistit příznivé obchodní prostředí. Spojené státy však dělají vše, co je v jejich silách, aby vyvíjely tlak na čínské společnosti, uvalily na ně takzvané jednostranné sankce a uchýlily se k extrateritoriální jurisdikci, která omezuje čínské právo na rozvoj, poukázal čínský ministr zahraničí.
*O. Krejčí: Z tohoto přehledu vyplývá, že od konce studené války, přesně od ledna 1990 do poloviny ledna 2020 včetně, Spojené státy použily v zahraničí vojenskou sílu v 76 případech. Jenže Čína má zcela opačnou statistiku zahraničních vojenských aktivit než liberálně-demokratické Spojené státy. Jak uvádí Fareed Zakaria v nejnovějším čísle časopisu Foreign Affairs, na rozdíl od ostatních členů Rady bezpečnosti OSN Čína od roku 1979 nevstoupila do války a nepoužila smrtící vojenskou sílu v zahraničí od roku 1988. Nefinancovala ani nepodporovala své zástupné bojovníky (proxies) nebo ozbrojené povstalce někde ve světě od začátku osmdesátých let.
*Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová označila jednání telekomunikační společnosti Huawei za „tajnou formu agrese“.
*Pokud Trumpa neodstraníme, může „dát Rusku Aljašku výměnou za podporu ve volbách“, tvrdí na poslední chvíli šéf sněmovního zpravodajského výboru Schiff… aneb impíčovací krize přechází v poslední křeč…
*Macron ujišťoval, že není protiruský, ani proruský, ale proevropský… a že dialog s Ruskem je prostě nezbytný, byť už jen kvůli mapě našeho kontinentu… také polský ministr zahraničí má za to, že když už tedy Varšava zvítězila v historickém sporu s Ruskem o výklad 2. světové války, nastal čas zklidnit emoce a normalizovat vztahy, protože bez ohledu na rozdílné názory jsme koneckonců sousedé… fascinující…
*Ruský velvyslanec promluvil o polské kampani přepisování dějin. „Bez Rudé armády by země východní Evropy nebyly na mapě.“
*Rusové nejsou schopni vyvíjet ani konkurovat USA v celé šíři obranných a útočných zbraní. Proto se zaměřili na ty, která při nejnižších nákladech mohou napáchat nepřijatelné škody. A to je zcela defenzivní strategie, nesvědčících o útočných úmyslech. Konec konců, 145 milionů Rusů asi nebude útočit na skoro 900 milionové NATO s patnáctkrát větším rozpočtem, že.
*Rusko je mezitím perplex z toho, že americký ministr zahraničí Pompeo po rozhovorech s Lavrovem popřál svému ruskému kolegovi „Good Luck!“ (Hodně štěstí) pěkně nahlas, aby to všichni slyšeli… Nevíme sice, o čem si ti dva povídali, ale Lavrov si pak pochvaloval, že byl Pompeo konstruktivnější než dřív. Bůh suď, co to znamená.
*Kromě toho tři vrcholoví představitelé EU – předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli – ve společném prohlášení uvedli, že vyhlazovací tábor v Osvětimi osvobodily „spojenecké síly“, aniž by zmínili, že se jednalo o Rudou armádu.
*Nakoniec si necháme vystúpenie J. Borrella z Európskej komisie v nedeľu dopoludnia. Vyberieme z neho vyjadrenie, že „ЕÚ sa musí naučiť hovoriť jazykom sily a konať.“ Jazyk sily namierený len proti Číne a Rusku nič zo západných európskych problémov totiž nevyrieši. A navyše EÚ nemá dnes efektívny nástroj na realizáciu takejto politiky.
*Rusové byli Američany osočeni ze započetí hybridní války s odkazem na to, že se poprvé tento pojem objevil v Rusku (Valerij Gerasimov, 2013), přičemž o hybridním válčení psali již Američané Robert Walker (1998), William Nemeth (2002) a James Mattis (2005).
*Rudá armáda zničila 70 % vojáků a zbraní Wehrmachtu, píše Čarnogurský. Vysvětluje, že měsíc před konferencí zatlačovala německá armáda západní spojence v Ardenách a Churchill musel volat Stalinovi, aby zrychlil ofenzívu na východě. V opačném případě by západním spojencům hrozila katastrofa. Dále píše, že spojenci se v červenci 1944 vylodili po dvouletém odkladu v Normandii. Bez západního vylodění ve Francii byl Sovětský svaz schopen obsadit celé Německo, nedošlo by k rozdělení Německa a poválečná historie by se ubírala jinak, napsal expremiér.
*Turecko „nemůže být uzavřeno jen na svých 780 tisících kilometrech čtverečních“ a že i když libyjská Misráta nebo syrské Aleppo, Homs a Hásaka leží mimo nynější Turecko, jsou „uvnitř jeho emočních a fyzických hranic“. A co víc, Turecko se prý postaví všem, kdo se bude pokoušet „omezovat tureckou historii jen na posledních 90 let“. Sny o obnovení osmanské říše? Možná.
*Erdogan znovu hrozí, že vyžene syrskou armádu ze syrského Idlíbu, a to za „jakoukoli cenu“… Turecko totiž prý není v Idlíbu „hostem, ale hostitelem“… jeho ultimátum vyprší na konci února… fascinující…
*Syrská armáda až příliš rychle prochází Idlíbem, a tak hrozí, že se al-Kájda se svými spojeneckými džihádisty z celého světa přelije do Turecka a odtud do Evropy. A to nechtějí ani Turci, ani my v Evropě. Sice jsme zbraněmi i jinak pomáhali během války toto monstrum v Sýrii utvářet, ale nyní se k němu macešsky obracíme zády a nechceme za něj nést odpovědnost. Říkám „my“, ale myslím tím jen námi zvolené politiky, samozřejmě. Které jsme určitě nikdy nevolili kvůli tomu, aby v Sýrii všemožně pomáhali teroristům z al-Kájdy. Přitom je třeba mít na paměti, že al-Kájda a ostatní džihádisté mají ze Západu tanky, obrněná vozidla, raketomety a další moderní zbraně, takže když se k nim teď obrátíme zády, opravdu nám mohou naše „rodičovské povinnosti“ dost nepříjemně připomenout. A tak jsme pod vedením našich skvělých politiků dnes skončili tam, kde jsme – hájíme al-Kájdu na syrském území před syrskou armádou, která chce logicky své území osvobodit.
*Syrská armáda už kontroluje polovinu Idlíbu… a tím podle Trumpova Pompea „destabilizuje“ celou oblast…
*Jeane Kirkpatricková: „Někteří jsou teroristé a jiní jsou bojovníci za svobodu.“ Kirkpatricková vyslovila slavnou frázi v roce 1985. Rozdíl mezi dobrými a zlými chlapci je stále tak nějak nepolapitelný.
*Hlavně, jak dneska odlišit přítele od nepřítele?… fascinující…
*A tak „válka proti terorismu“, započatá před 18 lety intervencí proti Tálibánu, zrodila více teroristů než cokoliv jiného v dějinách.
*Kupříkladu by museli vysvětlit, jaký přínos pro demokratizaci Sýrie měla mít s al-Kájdou spojená Islámská strana Turkistánu, složená převážně z etnických Ujgurů. Jejím cílem je kalifát v čínské provincii Sin Ťiang a centrální Asii.
*Muslimsko-bratrská vláda z libyjského Tripolisu prý po USA požaduje, aby si u ní zřídily vojenskou základnu a zabránily tak ruské rozpínavosti…
*Administrativa USA udržující americké jednotky v Iráku uvádí, že kromě asi 5 tisíc řádných vojáků je v Iráku přítomno na 90 tisíc amerických kontraktorů, tedy žoldáků.
*Izraelský premiér Netanjahu odmítl odpovědnost za další raketový útok proti Sýrii s tím, že to možná udělali Belgičani… fascinující…
*USA o tři až šest měsíců prodlouží výjimky Iráku na dovoz energií z Íránu… americké sankce nicméně brání Iráku za dodávky Íránu také platit… fascinující…
*Syrský džihádistický duchovní Abdal Razzak al Mahdí vyzval „věrné“ k útokům na ruském území a k projevům radosti nad koronavirem v Číně, protože jsou to všechno nepřátelé Alláha, buddhisti a komunisti…
*Terorista, někdejší mluvčí syrské Islámské armády, Islam Alúš, který byl před pár dny ve Francii zatčen a čelí obvinění z válečných zločinů, se před časem ucházel o „Erasmus“ na univerzitě v Provence… tvrdil, že je „výzkumník se specializací na Sýrii“… do Francie přijel legálně, na erasmovské studentské vízum… to nevymyslíš…
*Majdan, ten váš Majdan, nikdy neexistoval, drazí Ukrajinci. Pod rouškou Majdanu byla u vás uskutečněna invaze USA. Oranžová revoluce, pro budování «demokratického státu» na Ukrajině, nikdy neexistovala, byla to falešná fikce. To, čemu říkáte Majdan, byla nezastřená americká invaze, realizovaná za pomoci nevládních organizací, zpravodajských služeb, žoldáků ve službách Ameriky i zástupců EU, a samozřejmě za použití významné částky, která byla utracena USA na rozvoj „demokracie“ na Ukrajině, říká O’Neill.
*Americko-ukrajinských námořních manévrů Sea Breeze se letos poprvé zúčastní také Norsko, Jižní Korea a Japonsko… už dříve se jich účastnili Bulhaři, Řekové, Gruzínci, Britové, Dánové atd…
*Ukrajinská generální prokuratura potvrdila, že dostává peníze ze sorosovského fondu, ale odmítá upřesnit kolik a na co přesně…
*Tereza Spencerová: Erdogan i na Ukrajině musel mít neustále na paměti svou domácí politickou scénu a ve výsledku našlapovat opatrně. Jak totiž například konstatoval jeden z nacionalisticky laděných komentářů na portálu En Son Haber, který „proklínal“ nedůvěryhodné Američany i Rusy a vyzýval k tomu, aby Turecko razilo jen své zájmy: „Vytvořme na Ukrajině vojenskou základnu. Vyženeme ruské okupanty z Krymu, který přece už od počátku věků patří Turkům!“
*Rusko versus Turecko, Yekta Uzunoglu: Osmanská říše stovky let bojovala proti Rusku za aktivní podpory celého křesťanského světa – viz válka na Krymu! Během II. světové války moderní Turecko, i když se aktivně nezúčastnilo války proti sovětům, aktivně podporovalo hitlerovské Německo! Proč v dlouhé minulosti ale i v současnosti celá západní civilizace podporovala islámské Osmany a později moderní Turecko proti křesťanskému Rusku, nelze vysvětlit. To nepochopila ani jedna z nejvzácnějších osobností Evropy, Helmut Schmidt, jakožto kancléř SRN!
*Hlavní historický nepřítel Ruska, přinejmenším od dob velkého ruského cara Ivana Hrozného, je Velká Británie.
Bývalý viceguvernér sibiřské Irkutské oblasti se „zničehonic“ stal „premiérem“ Doněcké „lidové republiky“… fascinující… kariéra…
*Verdikt Haagského soudu, podle něhož má Rusko vyplatit akcionářům někdejšího Chodorkovského Jukosu 50 miliard dolarů, neodpovídá ruskému zákonodárství, a tak si ho Rusko nebude všímat.
*Francie vysílá do Mali dalších 600 vojáků k ochraně tamních francouzských ekonomických zájmů… tedy, vlastně, k „boji proti terorismu“… další vojáci ničemu nepomohou, rozhovory s místními ozbrojenci by byly lepší, tvrdí zástupce OSN v Mali, kde se, mimochodem, „u Bamaka taky bojuje za Prahu“
*Greta na Nobelovu cenu? A proč jen jednu? Měla by dostat Nobelovu cenu z fyziky, chemie, biologie a ekonomie. Ve všech těch oborech provedla naprostý převrat proti tomu, na čem vědci po staletí pracovali. A nepotřebovala k tomu ani minutu studia, komentoval na Facebooku Petr Hampl.
*Nějaký člověk se v parku postaví na lavičku a začne vykřikovat: „Pryč s pokrytectvím! Pryč s chamtivostí! Pryč s pedofilií!“ a jeden kolemjdoucí se ho ptá: „Co to máte za problém? Proč útočíte tak strašně na katolickou církev?“
*Adam Votruba píše o tom, jak snahy obnovení Mariánského sloupu v Praze ukazují, že hlavní společnou hodnotou dneška je to, že žádné společné hodnoty nemáme. Historie je pochopitelně rozporuplná. To, co bylo pro jedny vítězstvím, je pro druhé porážkou. Historické katastrofy mohly mít vedlejší pozitivní důsledky, slavná vítězství v sobě mohla obsahovat zárodek budoucí katastrofy. Mariánský sloup nutně protestantům připomínal jejich vyhnání z Čech, a nejen pro protestanty znamenal symbol trvalého okleštění české státnosti v rámci habsburské říše. Dodejme pro úplnost, že programem protestantské strany nebylo vyhánění katolíků. Katolíci nemohou svým nepřátelům odpustit, že přišli o jeden sloup. Čeští protestanti přišli za třicetileté války o všechno. Obnova sloupu, jak je dnes podávána jejími zastánci, nemůže být ničím jiným než symbolem církve triumfující nad svými nepřáteli.
*Doba si to zrovna žádá. A okupaci z roku 68 budeme vydávat za mnohem horší, než byl protektorát. Svým způsobem je to celé k neuvěření.
*Tereza Spencerová: S přiznáváním reality může mít „někdo“ fakt problém. Vždyť je to jen pár let, co bylo o dalších více než sedm dekád odloženo zveřejnění dokumentů týkajících se vyšetřování atentátu na Kennedyho. Už dnes si to „naživo“ pamatuje jen omezený počet lidí, ale bylo to odloženo na dobu, kdy už z toho všeho bude opravdu jen kapitola v učebnicích historie, která bude stejně zajímavá, jako třeba pád Říše římské. Zkrátka, nečekejme, že nám za našich životů „systém“ prozradí pravdu o něčem, co jsme mohli sami zažít. Nejspíš se bojí, že by s přiznáním pravdy mohl zkolabovat.
*Je třeba připomenout, že Sanderse ve prospěch Hillary sama Demokratická strana „zařízla“ už před minulými volbami a bude se o něco takového pokoušet znovu, a to čím dál brutálněji. Pro oligarchy, kteří za demokraty stojí, je totiž Sanders se svým znárodňováním, odpouštěním dluhů, bezplatným školstvím a zdravotnictvím (a tak podobně) opravdu velkou hrozbou. Bude napínavé sledovat, co ho ještě do listopadových voleb vlastně čeká. A co ho taky nakonec potká. Nepřeju mu nic zlého, ale…
*Mimochodem, vy jste mladý, takže to máte spíš z doslechu a četby, ale před 30 lety se zcela přesvědčivě a seriózně mluvilo a psalo o „konci dějin“, protože se zánikem Sovětského svazu prý nastalo konečné vítězství liberální demokracie ve světě. A najednou se jedničkou světa stává „komunisticky kapitalistická“ Čína, a dokonce v USA oživla levice, která v osobě Sanderse svým programem strká do kapsy i naše salónní, pardon, parlamentní komunisty… Bizarní, co říkáte? Tím spíš, pokud stále platí poučka z polistopadové doby, že USA jsou náš vůdce a vzor. A nikdy, sakra, jinak, protože sami za sebe přece přemýšlet neumíme. Ostatně, pamatujete na tu okřídlenou větu jedné disidentské paní, která se zřekla funkce vlastního mozku a tvrdila, že se bude radši plést s Amerikou než mít pravdu s Ruskem? Trump je egonacionalista. A k tomu najednou Sanders. S kým se dneska asi tak plést? Jak říkám, svět je bizarní…
*Ruská pravoslavná církev zvažuje, jestli by neměla přestat s žehnáním jaderným a jiným zbraním hromadného ničení… fascinující… přitom s požehnanou bombou se chodí do nebe hromadně a mnohem rychleji, ne?
*Občan, který zoufale, od kolébky do hrobu, touží dostat se výš a výš, až do těch nejvyšších pater nejvyšších mrakodrapů, kde sídlí bohové mamonu, úspěchu, moci…
*V Japonsku mají první pohřební ústav pro sexuální figuríny… protože Japonci věří, že i panenky mají duši, takže se nedají jen tak vyhazovat na smetiště… a šéfuje tomu pornohvězda, která je současně i buddhistickou jeptiškou… fascinující… ty jiné kraje…
*Chile bylo první zemí, která zprivatizovala důchodový systém. Před 40 lety ho v rámci neoliberálních reforem zavedl generál Augustín Pinochet. Reformy byly velice chváleny Světovou bankou.
*Papež František vystoupil proti snižování daní pro nejbohatší a proti daňovým rájům coby „strukturám hříchu“… za koho bude kandidovat?… za rybářský spolek Jehošuy z Nazaretu…
*Kotrba: Tato doba je dobou klipů. Lidé pod 35 let neudrží nad jim neznámým mediálním obsahem pozornost déle než 25 vteřin. V novinách platí, že co neřeknete v perexu, nemusíte říkat. Pokud jste tento článek dočetli až sem, můžete si gratulovat, jste výjimeční. Nicméně platí sentence, že „chcete-li rozumět svým dětem, potřebujete tlumočníka“. Chcete-li rozumět svým spoluobčanům, potřebujete už také tlumočníka.
*Ivo Šebestík se zamyslel nad relativitou ubíhání času v době permanentního obtěžování a vytrvalého dohledu. Můj předčasně zesnulý redakční kolega a kamarád z dnes již dávnějšího času, který se jmenoval Jiří, měl oblíbené pořekadlo, které uplatňoval vskutku velmi často. Říkával: „Jsme relativně svobodní lidé v relativně svobodné zemi, takže si můžeme relativně dělat, co chceme.“ Řekl bych, že to bylo a je relativně docela výstižné. Odebere se do kavárny, kde se mu dostane příšerné porce rozhlasového vysílání, jež vychází z předpokladu, že posluchač nevydrží poslouchat souvislý verbální projev déle než dvě minuty, pročež je mu třeba zaútočit na ucho moderní písní bez melodie, v rytmu paleolitu a se slovy bez významu. Majitel dobytka či otroků míval docela slušný přehled o tom, kdepak se mu který kus právě pase či potlouká.
*Vojenského analytika také fascinuje současný postmodernistický svět, který je založený místo na vědění, logice a zkušenostech na tlachání, na odiv dávané hlouposti, neznalosti a ostentativním odmítání reality. Často však podle něj bez ohledu na přírodní zákony. Česká politika mu někdy připadá jako sjezd psychopatů.
*Zatímco USA slibují další vlnu sankcí a hrozí i tím, že prostě zakážou Evropě kupovat ruský plyn, Gazprom si trvá na svém a tvrdí, že dokončí Nord Stream II do konce letošního roku…
*Nová súdánská vláda vydá k ICC svrženého prezidenta Bašíra… podle toho, koho „soud bílého muže“ v Haagu soudí, pocházejí váleční a jiní světoví zločinci výhradně jen z Afriky…
*Počet obyvatel Egypta podle oficiálních statistiků dosáhl 100 milionů… velká gratulace… je-li k čemu…
*V Moskvě je očekáván irácký prezident Barhám Sálih, tedy ten, kterého si Trump onehdy v Davosu spletl s prezidentem íránským.
*Podle našeho mainstreamu je Afghánistan země, kde Američani neustále vítězí už od roku 2001.
*V tomhle bordelu chtít v Afghánistánu vypěstovat voňavou bylinu nazývanou mír, to jistě nemyslí vážně ani největší vtipálek, ale jenom politici.
*Mikuláš Minář označil naší demokracii za zahradu, kterou je třeba kultivovat, vytrhávat plevel a křoví. Tato slova naposledy použil před sto lety Benito Mussolini před pochodem na Řím a veřejné roztrhání Ústavy k té fašistické symbolice patří.
*17. 2. 2020 Blisty: Tomáš Prouza: Čeští xenofobové tvrdili, jak Německo doplatí na uprchlíky. A zatím se zdá, že to Německu spíše pomáhá – dnes už má půlka uprchlíků stabilní práci, po zahrnutí částečných úvazků je to dokonce 68 procent! Téměř 70 procent uprchlíků v Německu má práci. Oživuje to německou ekonomiku.
*Spojené státy denně odposlouchávají asi pět miliard mobilních telefonů po celém světě, více než 10 let odposlouchávaly i telefonní rozhovory německé kancléřky Angely Merkelové…
*Jedním způsobem, jak vyřešit problém nechtěných těhotenství a odstranit existenci trvalé podtřídy lidí, by bylo učinit podle zákona povinným braní antikoncepce od začátku puberty. Precedentem jsou přece zákony o očkování, pronesl Johnsonův poradce Andrew Sabisky.
*Miliardář Michael Bloomberg, který má značnou šanci stát se v prezidentských volbách Trumpovým protikandidátem za Demokratickou stranu, si to rozházel u amerických farmářů… na internetu se ve virál mění jeho čtyři roky stará přednáška z Oxfordu, kde prohlásil: „Můžu naučit každého, dokonce i lidi tady v sále, jak farmařit. To vykopete jámu, dáte do ní semínko, zaházíte to, přidáte vodu, a budete mít kukuřici…“ hned potom se obdobně vypořádal i s dělníky u soustruhů: „To dáte kus železa do soustruhu, otočíte páčkou po směru šipky, a můžete mít zaměstnání…“ mimochodem, v roce 2011, ještě coby starosta New Yorku, konstatoval, že „velké zástupy mladých černochů a Hispánců nevědí, jak se chovat na pracovišti, kde je vyžadována kolektivní spolupráce“… fascinující…
*Jana Valdrová Kyselová, lingvistka zabývající se lingvistikou genderových a sexuálních identit…
*Seděli ve vězení, někteří byli asi i kreativně vyslýcháni.
*Putin zrovna včera „přijal rezignaci“ svého hlavního vyslance pro Ukrajinu Surkova, zatímco Trump současně vyzval k odchodu náměstka ministra obrany Roota, který hájil posilování vojenské pomoci Ukrajině (i amerických jednotek v Sýrii)… náhoda?… nebo nad ukrajinskou krizí pomaličku svítá?…
*Šabatová to měla údajně za 160 000 měsíčně, za ty prachy bych si nechal (možná) chvíli nadávat a ještě bych se u toho podobně jako ona sarkasticky chechtal. No tak si ulevte kamarádi, zítra jedu na Kanáry, že.
*Však také motivace stojí zato. Posuďte sami: Rada ČT se schází dvakrát do měsíce a když se všechno pěkně odkývá, tak řadový člen dostane na účet cca 35 000 Kč, tři (!) místopředsedové po 45 000 Kč a předseda 55 000 Kč.
*Slogan „Pusťte nás na ně“ … jenom zapomněli dodat, že úplné znění mělo být „Pusťte nás na ně! … na ty Vaše peněženky, vybereme Vám je tak, že zezelenáte.“
*Nové postbrexitové pasy „svobodné“ Velké Británie tiskne francouzsko-nizozemská firma ve svém závodě v Polsku… fascinující…
*Zubař Macek: Miss Německa bude též bez promenády v plavkách, neboť prý jde v této soutěži o „osobnost“. Škoda, že už zemřela matka Tereza, dodávám, vítězství by měla předem jisté…
*Když se podíváme například na Německo, tak tam současná předsedkyně Evropské komise v roli ministryně obrany Ursula von der Leyenová v podstatě úplně pohřbila Bundeswehr – tedy německou armádu, která je prakticky neakceschopná. A Leyenová namísto toho řešila uniformy pro těhotné „vojačky“ a velikost prostoru pro těhotnou ženu v tanku, což je ale nemusí momentálně trápit, protože ty tanky, co mají, jsou nepojízdné, a s letadly to není o mnoho lepší.
*Invaze do Afghánistánu a Iráku s sebou přinesly privatizaci války, gigantické zisky privátnímu bezpečnostnímu sektoru a s nimi nárůst vlivu na zahraniční politiku v dosud nebývalém rozsahu.
*Mimochodem, pokud současným západním politikům nevadí anexe palestinských území, tak proč asi tak vadí anexe Krymu?… ukrajinský vicepremiér Kuleba má v každém případě za to, že Ukrajina se jednou stane členem NATO bez ohledu na „dočasně okupovaný“ Krym…
*Bělorusko je připravené k integraci s Ruskem, bez jakýchkoli donucovacích prostředků, čistě přirozeně… tvrdí běloruský Lukašenko po marných rozhovorech o snížených cenách za ruskou ropu… a očividně i s přihlédnutím k dalším „pobídkám“… jednou z nich mohou být cvičení NATO pilující jaderný útok proti Bělorusku…
*Počet lidí, kteří byli v Rusku odsouzeni „natvrdo“ do vězení jen proto, že někde něco řekli, loni meziročně vzrostl z 5,5 procenta na 6,8 procenta… podle analytiků lidskoprávního centra je v praxi řeč o 50 lidech…
*Štěpán Kotrba: USA nejsou demokratickým systémem. Kdyby byly, většina chudých Američanů by volila socialismus. A to je většina. USA jsou státem několika soukromých superbohatých rodin a zbylých milionů chudých. Vládnou bankéři Fedu a ne lid.
*Tento (český) systém, mimochodem skutečně absolutní světová špička ve své kategorii, je schopný na stovky kilometrů zjistit i velmi slabý elektromagnetický signál, porovnáním s databází signálů, uložených na jeho serveru, přesně identifikovat zdroj a (s přesností na metry) určit místo, kde se tento zdroj nachází. Ačkoliv se neustále pro veřejnost omílá sdělení, že je primárně určen k identifikaci a sledování vzdušných cílů, nemusí to být vůbec pravda. Jeho databázi můžete naplnit čímkoliv, včetně vyzařovacích charakteristik konkrétních elektronických dálničních známek, vysílačů konkrétních dronů, ale i konkrétních mobilních telefonů. O jejichž zaměření a „nahrání“ do databáze přitom nemusí jejich majitelé vůbec vědět.
*Emanuel Rádl: Filozofie antická je jen zčásti krokem kupředu, z velké části byla úpadkovým jevem, nevyjímaje ani velkých filozofů, jako byli Platón. Křesťanství bylo správným pokusem o záchranu, ale od počátku podléhalo vlivu antiky, která jeho základy rozrušovala; historie zápasu křesťanství s antikou je historií středověké filozofie; antika zvítězila.
*Michael Dorfman líčí v nejčernějších barvách, kam směřuje západní „Bullshit economy“, a prorokuje totální kolaps volného trhu a zhroucení demokratických států. Označení provařená ekonomika (nebo také „zhovadilá ekonomika“ – v originále „Bullshit economy“) lze vztáhnout na stav celého tržního hospodářství Západu založeného na stínových finančních machinacích, účetních manipulacích, spekulativních statistikách a reklamní propagandě.
*Když Friedman psal, že rolí korporace je vydělávat pro své akcionáře, popisoval pouze, co korporace kapitalistů dělaly odjakživa. Nebylo to nic nového, on jen popsal logiku kapitalismu. Popis kapitalismu bez zástěrky najdeme i u ekonoma 18. století Adama Smitha, který ale nebyl takový tržní fundamentalista, jak je dnes často vykreslován. Smith koneckonců napsal, že hlavní funkcí kapitálu je zisk pro kapitalistu, což není vždy to nejužitečnější pro společnost. Podobný popis najdeme i u Karla Marxe, který líčí, jak kapitalisté musejí používat stejné metody a taktiku jako jejich konkurenti. V opačném případě musejí odejít z trhu. Zisk je jediným motivem kapitalisty a je naivní si myslet, že kapitalista by mohl dát přednost zájmům komunity, zaměstnanců nebo životního prostředí, ledaže k tomu bude donucen. Na rozdíl od davoských elit a představitelů korporací, kteří prosazují „soucitný kapitalismus“, byl Friedman alespoň ohledně nelítostné povahy kapitalismu upřímný. Ve skutečnosti totiž potřebujeme kritický pohled na samotný systém, který problémy způsobil.
*Velmi složitá formulace zmíněné problematiky pokračuje i dalšími těžko vstřebatelnými odstavci. „Realizátor Projektu zajistí v průběhu implementace Projektu v adekvátní míře konzultace s jednotlivými aktéry za účelem koordinace aktivit s intervencemi, které jsou synergické a komplementární a vyloučení duplicit a překryvů s jiným intervencemi. Rovněž zajistí smysluplnou participaci relevantních aktérů, která podpoří vlastnictví výstupů Projektu ze strany klíčových aktérů.“ Nadechněte se. Ještě jednou. Smlouva Člověka v tísni za 13 mega. Konzultace za účelem koordinace… synergie… implementace iniciativy… negace duplicity… diseminace… jo, čtete dobře…

16 komentářů :

 1. rád by som poznamenal že Ježiš Nazaretský je nesprávne, správne je Ježiš - syn Jozefa z Nazarethu, Ježiš sa narodil v dnes už neexistujúcom Betleheme, v r.8 vyschla studňa, a tak sa presťahovali k novému prameňu .... ale inak som ateista ...

  OdpovědětSmazat
 2. Na Čínu můžeme nadávat a zesměšňovat ji i urážet jak chceme a jak se páníčkům líbí. Bohužel ale zůstává faktem, že 1,3 miliardy lidí se v tomto státě nají, jsou oblečení, všichni již umí číst a psát a mají kde bydlet. Před 40 lety to neměli. To bohužel řada kapitalistických neoliberálních zemí nemůže o svých občanech říci ani náhodou. Je zajímavé, že země kde nikdy ani náznakem nebyl budován socialismus jsou na tom v těchto kritériích velice bídně včetně USA. Nakonec koronavirus nám v plné nahotě ukáže, jak jsme na tom. Smáli jsme se Číně, že desinfikují ulice, desinfikují dopravní prostředky a budovy, že všichni nosí roušky. Tak teď můžeme ukázat jak to zmákneme u nás a nejen v Čechách, ale v celé EU. Vzhledem k tomu, že se ukazuje, že roušky jsou nedostatkové zboží (podivné v kapitalismu), antivirotika nejsou ani normálně k dostání, desinfekce není, kapacity infekčních oddělení nemocnic jsou ubohé, tak další fáze blábolení EU politiků kromě mytí rukou bude tzv. bagatelizace nebezpečnosti koronaviru. On vlastně ani tak nebezpečný neni a sám jaksi uteče. Jen by mohl ukázat, že EU má vlastně celá jen nahou prdel a hlavně velikánskou prázdnou držku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro mne bude testem úrovně státu a jeho služby občanům zvládnutí současné krize koronaviru.

   Smazat
 3. Jen k tomu Minářovi. Opravdu nevím, pro koho může být tento člověk nějakou autoritou. Každý máme svoji důstojnost a ta moje mi říká, že chodit na srazy těchto lidí by bylo její urážkou. No oni Hitler a Musolini nebyli zprvu taky nic moc...! A přidám li k tomu vůdci ještě Geislerovou a spol., brrrrrrrrrrr. M.R.

  OdpovědětSmazat
 4. Koronavirus - mnoho much jednou ranou - Cui bono?!
  A bylo jen otázkou času, kdy dlouho předpokládanou globální hospodářskou krizi na něho taky svedou. A je to tady:
  https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/oecd-prudce-zhorsila-vyhled-rustu-globalni-ekonomiky.A200302_130447_firmy-trhy_ele#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_byznys&utm_content=main

  OdpovědětSmazat
 5. https://www.youtube.com/watch?v=y-kcgKdYHmY Evropské soudy chrání teroristy!Londýn obvinil Brusel z podpory islámského terorismu!
  Brusel jmenoval Nejvyššího Cenzora! Je to Věra Jourová. Velké změny, je třeba voličům tajit! https://www.youtube.com/watch?v=CkT0RBHdc28 17. 2. 2020
  Evropa musí přijmout až 270 000 000 uprchlíků! Brusel:Kdo je proti uprchlíkům,bude sedět,

  OdpovědětSmazat
 6. Předmět: Další způsob, jak snížit světovou populaci - zavraždit 5 miliard lidských bytostí - nový světový řád - plán právě probíhá. Pondělí 2. března 2020.

  https://beforeitsnews.com/alternative/2020/03/another-way-of-reducing-the-world-population-5-billion-human-beings-to-be-murdered-new-world-order-the-plan-is-in-progress-right-now-2-3716498.html.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem to přečetl přeložil jsem si to nejbohatší americké pijavice chtějí chránit planetu pro svoje zabezpečené potomky. A v klidu těch 5 miliard lidí zavraždí.

   Smazat
  2. Napriklad feministky maji za ukol rozvratit vsechny vlady, organizace a administrativu..
   S pomoci ovsem , nasili, obvineni medii a miliardaru ..atd. Merkel, Macron a spol.

   Tenhle text ale muzeme rozhrnout a shrnout do uplne jedne zakladni veci..
   Kdyz vam nekdo slibuje to nejlepsi , raj na zemi, nejstastnejsi zivot i pro vase rodiny v historii, NEMESKEJTE A PRCHEJTE CO NEJDAL..
   Cim vice slibuji tim dal prchejte..
   A zachrante se.
   Je to historie a hlavne dusledky vsech nabozenstvi, marxismus, socialismu, kapitalismu fasismu, EURISMU , Islamismu ,feudalismu , Vatikanismu , tez disidentismu-Havloidismu atd..
   Obeti tech vsech muzeme shrnout do pouze ideologicko-propagandistickych a fanatickych zvrhlosti kdy lidske obeti lehce prevysi pocty stamilionu..
   Nehlede na zniceni casti sveta..A neni stale videt konce..
   A to se porad opakuje.....
   Premyslel jsem o tom v noci , kdy napr. Hitler a Stalin = /-1+-1/ se ale nerovna +2 /a kdyz ani jednomu z obou, by zadna demokracie nemohla ani pomyslet na obranu/,ale v dusledku pak prestehovani fasistickeho imperialismu rovnou do USA a dalsi reprizy dalsi ideologie v case. Az dodnes.
   Problem USA zacal se zvetsovat,zintenzivnovat, zhorsujici se nenavistnou a rasistickou propagandou od 1980,a zbrojenim vlady Reagana,za ucelem znicit SSSR , ale jejich vitezstvi se absurdne obratilo do upadku a beznadejne situace , kdy netusi vubec co mluvi ani co delaji....
   Naopak po falesnem agentu a podvodne zvolenem Jelcinovi paradoxne a nevysvetlitelne ,Rusko povstalo z popela /jako bajny Fenix/a ma svuj energicky vyvoj a hlavne neuveritelnou obranu neuveritelnych zbrani ve velmi kratkem case , kdyz chystaji zavest do armaddy letadlo bez pilota s rychlosti 11 tisic kilometru..Atd. Kdy. Tady hraji ulohu jiste nejake neviditelne sily moci.

   Smazat
 7. „Tento (český) systém, mimochodem skutečně absolutní světová špička ve své kategorii, je schopný na stovky kilometrů zjistit i velmi slabý elektromagnetický signál, porovnáním s databází signálů, uložených na jeho serveru, přesně identifikovat zdroj a (s přesností na metry) určit místo, kde se tento zdroj nachází. Ačkoliv se neustále pro veřejnost omílá sdělení, že je primárně určen k identifikaci a sledování vzdušných cílů, nemusí to být vůbec pravda. Jeho databázi můžete naplnit čímkoliv, včetně vyzařovacích charakteristik konkrétních elektronických dálničních známek, vysílačů konkrétních dronů, ale i konkrétních mobilních telefonů. O jejichž zaměření a „nahrání“ do databáze přitom nemusí jejich majitelé vůbec vědět“
  je poněkud zavádějící, protože systém zpracovává obor kmitočtů, které se způsobem svého šíření blíží vlastnostem světla, takže je užitečně účinný prakticky pouze vůči jevům nad horizontem a, jak je dáno možnou citlivostí, šumy i hlukem pozadí jen do určité vzdálenosti, tedy nejspíš ne o mnoho víc, než 400 km. To ještě s ohledem na zakřivení zemského povrchu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo by dobře,kolego, vzít v úvahu odrazy v atmosféře, tam fokusující a odrazové plochy, o nichž asi nemáte ani tušení, a totéž se děje v ionosféře, kde zase působí homogenita a nehomogenita elektrických nábojů a magnetických sil. Chtělo by to krapku dostudovat teorii přenosů. Vašich 400km je plácnutím prkna o rybník. Jinak vám přeji klidné a šťastné dny.

   Smazat
 8. Skrze 5G bude jen 1 novorozenec z 8 živý a bez genetických poruch, nezabráníme-li instalaci 5G. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16769/
  https://beforeitsnews.com/opinion-conservative/2019/11/usa-today-bestselling-author-jennifer-jaynes-who-penned-thrillers-exposing-the-murderous-vaccine-deep-state-found-shot-to-death-video-3497282.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zatím se brání 5G jen té z Číny. Asi pro zaostávající technologii z USA. Vliv na genetiku nezpochybňuji, neb to nevím. Co vím, že je bláhové bránit technologickému vývoji.

   Možná nás přivede zpátky na stromy ale postaru se žít nedá ani násilím, jen realitou.

   Smazat
 9. No jo turci a usa kradou Syrskou ropu tak štěkají když je chce právoplatný vlastník vyhodit. Čína dělá správnou politiku a také vyhraje.

  OdpovědětSmazat
 10. 12:03 přesnější by asi bylo, že čínský komunistický režim (když ne společenský systém) poskytuje předpoklady pro promyšlenou, systematicky a dlouhodobě uplatňovanou vnitřní i zahraniční politiku ve prospěch vnitřní i vnější stability státu, ve prospěch síly jeho hospodářského i mocenského postavení. Rizikem je, v daném postavení, degenerace intelektuálních, v závislosti na tom i morální kvalit vedení státu. Jak to vypadá, v tomto směru nějakou tu ozdravnou schopnost onen systém projevil. Na rozdíl od současného, řekněme vyzrálého kapitalismu (když ne neoliberalismu ...). JiH

  OdpovědětSmazat
 11. 12:03 přesnější by asi bylo, že čínský komunistický režim (když ne společenský systém) poskytuje předpoklady pro promyšlenou, systematicky a dlouhodobě uplatňovanou vnitřní i zahraniční politiku ve prospěch vnitřní i vnější stability státu, ve prospěch síly jeho hospodářského i mocenského postavení. Rizikem je, v daném postavení, degenerace intelektuálních, v závislosti na tom i morální kvalit vedení státu. Jak to vypadá, v tomto směru nějakou tu ozdravnou schopnost onen systém projevil. Na rozdíl od současného, řekněme vyzrálého kapitalismu (když ne neoliberalismu ...). JiH

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.