Reklama

pátek 27. března 2020

Vzkaz od spisovatele Roberta Fulghuma


Robert Lee Fulghum
27.3.2020 

Dobrý den, zdravím vás!

Píšu vám z hor čtyřicet kilometrů jihovýchodně od města Moab v americkém Utahu. Dělí nás sedm časových pásem a 8 683 kilometrů. Za svítání tady bylo pět stupňů a až slunce zapadne, bude tady stejná teplota jako tou dobou v Praze. Přesto si nejsme zase tak vzdáleni.Každé ráno pročítám zprávy z Česka. Teď při psaní zrovna sleduji na obrazovce mého počítače záběry z webkamer, které zachycují dění v Praze.

Celosvětová internetová síť tak získává na svém pravém významu.

Jsme propojeni jako nikdy dřív v celých dějinách lidstva.

Ale tím to nekončí. Česká republika je teď v karanténě. Je zavřené všechno, co zavřít lze. Včetně vašich hranic. Nemohl jsem tedy přijet. A ani vy nemůžete vycestovat. V Moabu jsme na tom podobně. Schyluje se ke karanténě – všechny veřejné školy a úřady jsou zavřené, všechny akce zrušené. Turisty vyháníme pryč a radíme jim, aby nejezdili. A i místní mají jít domů a nikam nechodit.

Proč? Po celé planetě Zemi se totiž rozšířil živý organismus tak maličký, že jej můžeme vidět jen pod elektronovým mikroskopem. Je všude. Stejný agresivní virus zaplavil Česko i Utah. Většinou jsou přírodní pohromy, jako požáry, bouřky, zemětřesení, sopečné erupce, a dokonce i války, omezeny časem a prostorem – dějí se někomu jinému, jinde, v jinou dobu. Tentokrát však přišla zkáza úplně jiného typu. Ovlivňuje skutečně nás všechny, kteří žijeme na oné bleděmodré kouli kroužící nekonečným černým prostorem. Svět nikdy nepůsobil tak malý a křehký. Co si o tom máme myslet? Co máme dělat? Co s námi bude?________________________________________________________________

V mé představě teď měním úhel pohledu. Píšu vám z roku 2030 – kdy už budeme vědět, co dnes nevíme.

Je březen, za deset let.

Představte si to.

Češi měli díky své historii jedinečnou průpravu, aby zvládli onu virovou krizi. V minulosti se museli omezit kvůli Hospodářské krizi, nacistickému Německu, rudým Sovětům a bezcitnému komunismu. Přečkali dobu železné opony, kdy nemohli volně cestovat. A pak se objevila další překážka – tentokrát vytvořená strachem z mikroskopických potvor. Zase museli čekat. A pak se z problémů opět vymanili. I tehdy pochopili pravdu, že nic není tak černé, jak se na první pohled zdá, ani tak růžové, jak si představujeme.

Stav nouze tak nějak vždycky číhá za rohem.

Pro většinu lidí byla tato krize nepříjemná – museli ji prostě vydržet. Pro některé to bylo těžké a tísnivé období. Ale Češi jako národ se po porážce pokaždé znovu zvedli a šli dál. Vždycky všechno přestáli a zvítězili, protože takoví jsou.

Takto události zachytí budoucí učebnice dějepisu – protože tak to bude.

_____________________________________________________________

Vraťme se teď do přítomnosti, do března 2020, kdy se večer chystám do postele a většina Čechů už dávno spí.

Nemám ve zvyku říkat ostatním, co si mají myslet, co mají cítit nebo jak mají žít.

Můžu mluvit jen za sebe.

Uvažuji takto:

Podle mě všechny živé organismy žijí v riskantních podmínkách.

Každý den našeho běžného života probíhá ve stavu pohotovosti.

Jen tím, že se ráno vyhrabeme z postele, už vlastně riskujeme.

Spoléháme na to, že přežijeme celý den a večer zase ulehneme.

Je to v podstatě sázka, kdy věříme, že riziko se nám vyplatí.

Ale záruky neexistují – dokonce i tady na horách, kde žiju, je to nebezpečné. Než se dostanu z domu do města, narazím na spoustu opilých řidičů na silnici, na lovce v lesích, blesky na obloze, padající balvany a neukázněné bakterie. Potulují se tu krávy a v kterékoli zatáčce mi do cesty může skočit sebevražedný srnec. Navíc tu mají volný výběh turisti, kteří se kochají panorámaty a nesledují provoz. A protože je jaro, ze zimního spánku se probouzejí chřestýši a medvědi. Už se chystají taky černé vdovy a koutníci jedovatí, škorpioni a smrtonosné vosy.

Ano, můžeme se bát mnohého – všude, kdekoli a kdykoli.

Byla doba, ve které jsem nežil – a přijde doba, kdy zase žít nebudu. Ale jsem tady dnes. Možná tu budu i zítra. Věřím, že vše se zvrátí v dobré pro všechny, kteří si umí vzít ze všeho to nejlepší – pro ty, co se zaměřují na dnešek. A dokud žijeme, můžeme svůj život učinit tak smysluplný, jak budeme chtít a jak nám odvaha dovolí.

Nejsem pesimista ani optimista, jen tvrdohlavý realista.

Prožil jsem toho dost, až jsem dospěl k této pravdě, které věřím.

Svůj dopis končím v noci, která zahaluje nás všechny.

Právě jsem viděl videa z Itálie, kde spolu lidé zpívají na balkónech svých bytů, hrají na kytary, popíjejí víno, smějí se. V každé situaci máme možnost trochu bláznivě se zabavit.

Zítřek teprve přijde.

Za pár let budeme moct říct, že jsme přebrodili ten hrůzostrašný mlhavý močál neznámého neznáma a vkročili na denní světlo, ve kterém už jasně vidíme pravdu známého známa.

Budeme znát to, čím jsme tehdy prošli.

Budeme moct říct, že jsme všechno přežili. A zvítězili.

A budeme pokračovat. Protože nic jiného dělat ani nemůžeme.

Dobrou noc. Lehké sny. Robert Fulghum

30 komentářů :

 1. Pro zajímavost, také vzpomínáme na to, že Američani "omylem" bombardovali Prahu, Plzeň byla bohužel celkem legitimní vojenský cíl, jenom časování budí otázly. Pro Vás i to jsme přežili. And by the way, když se podíváte na mapu Evropy, tak jsou to země bývalé Východní Evropy, co oupěli pod jhem bolševika, které ještě mají pud sebezáchovy. Inu, survival of the fittest.
  Přeji pevné zdraví, v Utahu jsem strávil několik měsíců. Vzpomeňte na Dugway (proving ground?) a zkoušky chemických a biologických zbraní, pravděpodobně i jaderné testy. Je to k Vám doost blízko

  OdpovědětVymazat
 2. Otázka redaktorovi editorovi:
  Co má Robert Fulghum společného s Českem, že mu píše? Rozhodně mi to nevadí, naopak, jenom se ptám!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V českých končinách jeden z nejčtenějších amerických autorů. Např: Všechno, co potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce, nebo Už hořela když jsem si do ní lehal. A on o své popularitě u nás zatraceně dobře ví. Použijte Google.

   Vymazat
  2. On píše Česky??? Pokud ne, chybí tam uvedení překladatele. A zdroje.

   Vymazat
  3. 16.13 Vydavatel českých překladů jeho děl přeci potřebuje reklamu autora... a tahle je ZADARMO!

   Vymazat
 3. To nás má uklidnit? Ať je v horách a stará se o sebe. My se také budeme starat o sebe.
  Merklová se také objeví, jen v tu dobu, kdy může někde něco urvat. A premiér Babiš ještě? nebo pořád poslouchá. Jeho řepka letos končí a začne se úplně jinak.
  A co je s papežem? Je v ústraní nebo zatčen?

  OdpovědětVymazat
 4. Tak tohle naše oikofoby nepotěší ... a to je moc moc výborné :-).

  OdpovědětVymazat
 5. Komunizmus tu nikdy nebyl , ale socializmus za Husáka vůbec nebyl bezcitný naopak žili jsme v klidu a pohodě , hranice zavřeny nebyly !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni Amikum rikali neco jineho.Jako to delaji se vsim...Naposledy ten "strasny Assad"

   Vymazat
  2. Hm...bydlel jsem u těch drátů kousek od Železné Rudy.

   Vymazat
 6. V jednom bodu autora článku zásadně nesouhlasím, protože ten předrevoluční komunismus byl rozhodně k lidem daleko méně bezcitný, než-li ten stávající, který nám organizuje trockistická centrála z Bruselu pod taktovkou bůh ví koho, KTERÝ SE SKRÝVÁ ZA OPONOU!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nebyl komunismus, ale jenom REÁLNÝ SOCIALISMUS - tedy se všemi chybami a nedostatky způsobenými reálnými lidmi, v reálném světě, za reálných podmínek, přes sabotáže, embarga, podvratnou činnost... žilo se tehdy prostěji, ale bezpečněji a zdravěji.

   Vymazat
 7. Thank you for sharing this information. Love the article on your page. Please keep updating, it is very helpful. mapquest directions

  OdpovědětVymazat
 8. Napište prosím panu Fulghumovi, že zatím nikde ve světě žádný komunismus nebyl - stejně jako Kristův ráj na zemi... Jenom majitelé skoro všeho si ho dělají v rámci globalisace, a jenom pro sebe...

  OdpovědětVymazat
 9. Mám takový divný pocit,že pan Fulghum si trochu pomohl marjánkou nebo péčkem.Snad se z toho dostane.

  OdpovědětVymazat
 10. Jo pane jsem též realista ale se západním přístupem to tady bude dlouho. Pracovník co jezdí k skopčákům pracovat popsal jak tam jsou bez roušek shlukují se paří. A jeho s rouškou si točili jako exota a posmívali se mu.

  OdpovědětVymazat
 11. Česká podnikatelka v Německu: Na Čechy jsem pyšná, jak to zvládají. Kam se na nás hrabou Němci. Přejedu hranici a úplně jiný svět:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ceska-podnikatelka-v-Nemecku-Na-Cechy-jsem-pysna-jak-to-zvladaji-Kam-se-na-nas-hrabou-Nemci-Prejedu-hranici-a-uplne-jiny-svet-618444

  OdpovědětVymazat
 12. Honolulu až se vrátíte z Vídně napište Hurvínkům jak Tramp zachraňuje svět a že tím zachrání i nás. Koupily jste našimi vědci vyvinuté léky a tak teď budete jen inkasovat a užívat všechny ty hračky a pitomosti.

  OdpovědětVymazat
 13. Německo uzavřelo hranice Evropanům, migrantů se to však netýká:

  http://svobodnenoviny.eu/nemecko-uzavrelo-hranice-evropanum-migrantu-se-to-vsak-netyka/

  OdpovědětVymazat
 14. aj na Titanicu verili, že sa nič nemôže stať - a prišlo chybné rozhodnutie a v mihu boli číslom v štatistike

  OdpovědětVymazat
 15. Spisovatel Robert Fulghum je borec - píše skvělé knihy, eseje a úvahy. Třeba kniha s názvem "Reklama je navoněná zdechlina" je skvělá a dá se číst opakovaně, vždycky to bude jenom pravda. Dnes ta navoněná zdechlina placená zbohatlickou lobby, fungující jako pračka na špinavé peníze, na nás útočí ze všech stran a všude, a už to nikdy neskončí, leda se zánikem civilizace. Ale v jenom nemá Robert Fulghum pravdu - České občany si jenom idealizuje asi podle toho, co se o nás kde dočetl. Kdyby viděl pravdu v reálu, co dovedou být Češi za havěť, koukal by kde nechal tesař díru, a mazal by odtud na ten svůj ostrov, kde jsou jenom jeleni a myši.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono stačí si přečíst tvoji poznámku a hned je jasné, že mluvíš osobě. Staré české přísloví říká, že: podle sebe soudím tebe, takže z toho vyplývá, že právě ty jsi ta havěť.

   Vymazat
  2. Myslíš unknowne, 16.58 že jsi nějak oprávněnej mně napadat a sprostě mi nadávat za názor? Názorů je tady vždycky fůra, ale ty jsi jako bejk, když vidí červenej hadr, když najdeš cokoliv ode mně.Jsi s tím ubohej, trapnej a směšnej, a jestli tedy podle sebe soudíš mně, tak z toho vyplývá, že havěť jsi ty. Jinak mám tvoje brebty u zadku, ale urážet a napadat se nenechám. Já to taky nedělám - nikomu. Píšu názor - nikdy urážky nebo nadávky, Jsi ubohej. Tak moje příspěvky nečti, a budeš to mít vyřešené.

   Vymazat
 16. Kdo si chce z uvedeného vybrat si vybere. Urážet může jenom Cip a nevzdělanec! Tak se k nim, prosím, neřaďte!

  OdpovědětVymazat
 17. noviczech
  .... V minulosti se museli omezit kvůli Hospodářské krizi, nacistickému Německu, rudým Sovětům a bezcitnému komunismu.
  Pane Fulghume, než úplně ulehnete, podívejte se na snímky války že severní Koreje, na snímky války z Vietnamu a dalších, kde je americká stopa, ne stopa "rudých Sovětů a ani bezcitných komunistů"! Nikdo není dokonalý, ani žádný politický režim, ale SKUTKY MLUVÍ, oni nevrhli atomovou bombu a pak vypočítali její ekonomičnost za 500 klasických bomb na zničení statisíců životů! To zůstane "vaší demokracii" přišité až do Konce světa...!!!
  Prosím, nebyl jsem komunista, ale neotírejte si jazyk o Sovětský svaz a Komunistickou vládu v bývalém Československu, děkuji !!!

  OdpovědětVymazat
 18. 12:25 pokud byste, vy omezenče, o ostatních národech věděl tolik co o se domníváte, že víte o Češích, mohl byste teprv soudit. S přihlédnutím k tomu, co jste napsal, bylo by to se vší pravděpodobností i tak hloupé. Ještě jednou: Porovnávat lze jen to, co stejně dobře známe. Já vím, že vzkazuju to stejně marně.

  OdpovědětVymazat
 19. Že tu byl 'bezcitný komunistický režim'? Bezcitný režim je ten, kde legalizují mučení lidí - a to jsou Spojené státy fašistické a Izrael.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.