Reklama

úterý 10. března 2020

Zakrývání katastrofální války v Libyi, kterou má na svědomí Západ

Ted Galen Carpenter
10. 3. 2020  IHC,  překlad Zvědavec
Média vesele informují o chaosu, které v Libyi nyní panuje; již méně však informují o tom, co zapříčinilo tento chaos.


Nová zpráva OSN otevřeně sděluje rozsah přetrvávajícího chaosu v Libyi a míru utrpení, kterou tento chaos způsobuje. Jacob El Hillo , humanitární koordinátor pro Libyi při organizaci Spojených národů, prohlásil, že dopad devítileté bratrovražedné války na civilisty „je nevyčíslitelný“. Tato strašlivá situace je dlouhodobým výsledkem akcí USA a NATO, a je na čase, aby představitelé, kteří jsou na vině, byli za svou katastrofální politiku dohnáni k zodpovědnosti.

Libye je arénou svárů od té doby, co Spojené státy a jejich spojenec NATO pomohli povstalcům svrhnout režim Muammara Kaddáfího v roce 2011. Avšak ze zprávy OSN vyplývá, že situace se za poslední rok výrazně zhoršila. Na jaře roku 2019 zahájila libyjská národní armáda (LNA) se sídlem v Benghází, v jejímž čele stojí bývalý agent CIA polní maršál Chalífa Haftar (někdy se píše jako Hifter), vojenskou ofenzívu proti Vládě národní dohody (GNA) v Tripolisu, kterou uznala organizace OSN. Zpočátku se zdálo, že Haftarův útok bude mít úspěch, ale brzy se to změnilo a následovala zatracená patová situace.

Libyjský konflikt se stále více stává zástupnou válkou, zahrnující mocnosti Středního východu a Rusko. Haftar dostává zbraně, finanční prostředky a jinou podporu z několika zemí, zejména z Egypta a Spojených arabských emirátů. Vláda národní dohody (GNA) kromě diplomatické a finanční podpory, kterou dostává od Spojených států a většiny západních vlád, má stále silnější podporu Turecka. Začátkem měsíce Ankara značně zintenzivnila svou angažovanost, když turecký parlament schválil rozmístění tureckých sil v Libyi. Ruští žoldnéři tam již bojují v zájmu Haftara.

V sázce je něco mnohem většího, než jen obyčejný boj o politickou moc. Libye má největší zásoby ropy a zemního plynu v Africe, které se pohybují v řádu desítek miliard dolarů. Jak libyjská národní armáda (LNA), tak Vláda národní dohody (GNA) se snaží ovládat situaci a použít tuto ropu jako zbraň proti opačné straně.

Americká taktika se zdá být zmatená a rozpolcená. Washington stále uznává GNA jako „legitimní“ vládu Libye, zatímco Trumpova administrativa vysílá smíšené signály. Po telefonním hovoru mezi Trumpem a Haftarem v dubnu 2019 se zdálo, že USA bezvýhradně podporují ofenzívu LNA proti Tripolisu. Nedávno však američtí představitelé vyzvali Haftara, aby zastavil tuto ofenzívu. A přesto, když došlo k přerušení mírových rozhovorů mezi GNA a LNA, administrativa poslala amerického velvyslance Richarda Norlanda do Libye, aby se setkal s Haftarem dokonce ještě před kontaktováním režimu v Tripolisu, který USA oficiálně uznávají.

Není pochyb o tom, že současná Libye je v chaosu. Nicméně západní tisk se opět snaží vykreslit složitý zahraniční konflikt jako boj mezi dobrem a zlem.

Novináři zesilují svůj odpor vůči Haftarovi a označují ho za kriminálníka. Deník Guardian varoval, že odporné násilí v Libyi bude pokračovat tak dlouho, dokud cizí vlády budou podporovat Haftara. (Vnější vměšování jménem vlády GNA a jejích spojenců, často islamistických milic, zjevně nemá podobný účinek.) Zdá se, že deník New York Times se ujal vedení v rámci mediální kampaně, zaměřené na zdiskreditování Haftara. Během několika posledních týdnů se v deníku Times objevilo několik nápadných článků, které upozorňují na jeho autoritářství a brutalitu.

Jedna věc, které se však většina členů mediálního establishmentu zemí Západu stále vyhýbá, je vysvětlit, jak současný chaos v Libyi začal – a v neposlední řadě, kdo je za tuto tragédii zodpovědný. Takováto pohodlná ztráta paměti se stala dlouhodobým vzorcem.

Koncem roku 2017 západní reportéři opožděně zjistili, že rysem „osvobozené“ Libye (po zavraždění Kaddáfího) se stal obchod s otroky, kterými jsou zajatí černí Afričané. Šokující článek Bena Nortona, analytika, píšícího pro web Poctivost a přesnost v žurnalistice (FAIR.org), dokumentuje přetrvávající ochotu mainstreamových médií minimalizovat odpovědnost USA a NATO. Konkrétně jde o to, že západní novináři do značné míry ignorovali spojitost mezi válkou a obnovením obchodování s otroky. „Americká a britská média procitla do ponuré reality v Libyi, kde jsou afričtí uprchlíci prodáváni na venkovních trzích s otroky,“ uvedl Norton. „Avšak zprávy mnoha korporátních médií bagatelizují či dokonce ignorují jeden zásadní detail v rámci celého tohoto skandálu: roli, jakou sehrála Severoatlantická aliance při zavedení otroctví v tomto severoafrickém národě.“

Aliance NATO podporovala řadu povstaleckých skupin v Libyi, a jak Norton poznamenal, „mnohé z nich ovládali islamističtí extremisté a převládaly v nich násilné rasistické názory.“ Novináři však „do značné míry zapomněli na klíčovou roli, jakou sehrála aliance NATO při zničení libyjské vlády, destabilizace země a umožnění obchodu s lidmi“. Kromě toho dokonce i těch několik málo článků, které uznávají spoluvinu aliance NATO, „nejde ani o krok dále, a podrobně líčí dobře zdokumentovaný, násilný rasismus libyjských povstalců, podporovaných aliancí NATO, kteří zavedli otroctví po etnické čistce a spáchání brutálních zločinů proti černým Libyjcům.“

Norton si vybral zprávu CNN z roku 2017 a podrobil ji kritice. Poznamenal, že navzdory okázalým multimediálním prvkům „něco chybí: Zpráva o 1 000 slovech se nezmiňuje o NATO, ani o válce v roce 2011, která zničila libyjskou vládu a svrhla Muammara Kaddáfího, ani o jakémkoli historickém a politickém kontextu.“ Ke stejnému opomenutí došlo i v řadě navazujících zpráv CNN o obchodování s lidmi v Libyi, a v mnoha dalších zprávách v médiích.

Nedávné zprávy o nestabilitě a represích v Libyi ukazují něco podobného - touhu vyhnout se diskusím o ničivém dopadu politiky NATO. Jinak vynikající, podrobný článek z 20. února 2020 v deníku New York Times, který dokumentoval utlačování Haftarových jednotek, věnoval pouze jedinou větu úloze NATO: „[Libye] se zmítá v nepokojích od Arabského jara a intervence NATO, kdy byl před devíti lety svržen plukovník Kaddáfí.“ A to byla jediná zmínka v článku, který měl téměř 2 000 slov.

Jelikož se novináři podílejí na této konspiraci mlčení, vyhýbají se své povinnosti fungovat jako přísný dozor a upozorňovat veřejnost na neschopnost a pochybení vlád. Ať už byly důvody a cíle Obamovy administrativy pro zahájení vojenské intervence v souvislosti se svržením Kaddáfího jakékoliv, výsledky jsou nesporně katastrofální. Přesto však ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která působila v Obamově vládě, a klíčoví poradci, jako Susan Riceová a Samantha Powerová, stále odmítají uznat své chyby nebo se omluvit trpícímu libyjskému národu. Je na čase, aby sdělovací prostředky tomu přestaly napomáhat, a aby již nepodporovaly vyhýbání se zodpovědnosti. Zprávy o současném chaosu v Libyi musí poskytovat jasný obraz tohoto ostudného historického kontextu.


22 komentářů :

 1. Nikolaj Sologubovskij
  5.4.2019  Katehon,   překlad Zvědavec 

  30. března 2019 se belgický parlament se zanícením dotazoval bývalých ministrů financí. Jednou z hlavních otázek, kterou poslanci položili, zněla: „Kdo vám dovolil vybrat úroky a dividendy ze zmrazených účtů Libye v roce 2011?“ Touha belgických zákonodárců dodržovat mezinárodní právo je chvályhodná, ale... zatím nepřinesla žádné změny!
  v roce 2011 byla na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, bank Spojených států a dalších západních zemí zmrazena aktiva libyjské džamáhíríje, která byla na účtech tohoto arabského státu, a která byla určena na rozvoj mezinárodní spolupráce. Ukázalo se však, že peníze z účtů v Belgii, Lucembursku, Anglii, Německu a dalších zemích, které byly za všechny tyto roky navýšeny ve formě úroků a dividend ze zmrazených libyjských aktiv, záhadně zmizely.

  Experti odhadují, že při této loupeži libyjských financí došlo ke ztrátě 3 - 5 miliard eur.

  Belgičtí poslanci zjistili, že v říjnu 2012 belgické ministerstvo financí zaslalo belgickým bankám dopis, v němž bylo uvedeno, že se protilibyjské sankce nevztahují na úroky a dividendy. Tehdejší ministr financí Steven Vanackere v parlamentních slyšeních sice potvrdil existenci dopisu, jenže toto rozhodnutí bylo učiněno ještě předtím, než nastoupil do úřadu.

  Avšak jeho předchůdce Didier Reynders, současný ministr zahraničních věcí Belgie, ubezpečil poslance, že v době, kdy byl ministrem, neexistovala žádná povolení k vyplácení úroků, ani dividend… Byly tam peníze, ale nyní zmizely. Záhada!

  Poslanci z dob bývalých ministrů financí nezjistili, kam a na koho byly převedeny miliardy eur.

  V evropských sdělovacích prostředcích se objevily články, že libyjské miliardy šly na… pokrytí výdajů aliance NATO, která v roce 2011 provedla agresi proti libyjské džamáhíríji!

  Kromě toho byly tyto peníze, ukradené libyjskému lidu, použity na financování teroristických žoldáků v Libyi, Sýrii, Jemenu a… na přípravu teroristických činů v samotné Evropě.

  Pravda o nejvelkolepější loupeži století, a to dokonce „pod záštitou OSN“, postupně prosakuje ze zdánlivě nejtajnějších bankovních trezorů na Západě.

  Lupiči však po sobě vždy zanechávají stopy.

  Jak aliance NATO vykradla libyjské peníze a vyzbrojila teroristy

  Organizace spojených národů se 22. února 2011 rozhodla zmrazit miliardy dolarů suverénního státu libyjské džamáhíríje pod záminkou „péče o civilisty“ a „ochrany Libyjců před hrozným krvavým režimem“.

  22. srpna 2011 gangy teroristů Al-Kájdy s podporou speciálních sil zemí aliance NATO, leteckých a námořních sil těchto zemí, zahájily útok na Tripolis, hlavní město libyjské džamáhíríje. Odpor obyvatel města a vojenských jednotek, věrných džamáhíríji, pokračoval až do konce října.

  V té době země NATO již ukrajovaly peníze libyjského lidu.

  Už v srpnu 2011 Rada bezpečnosti OSN vzala v úvahu návrhy Francie a Německa na „uvolnění“ libyjských aktiv. Francie navrhovala uvolnění částky ve výši 5 miliard a Německo ve výši 1 miliardy eur. Avšak stará dobrá Británie byla samozřejmě průkopníkem v ukrajování, i když hlavní kus koláče odřízly Spojené státy, hlavní finančník teroristů Al-Kájdy v Libyi.

  Pod nátlakem Spojených států schválila Organizace spojených národů v srpnu 2011 žádost Spojených států o převedení 1,5 miliardy dolarů, patřící libyjské džamáhíríji, na potřeby... „demokratické vlády“ v Tripolisu. To znamená do kapes domácích demokratů, teroristů Al-Kájdy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že vašemu příspěvku lze uvěřit. Jedna Jedná se o peníze, velké peníze, proto je věrohodný. Ty prachy určitě použili nejen na džihádisty, ale rovnou je i rozkradli. Zajímavá informace. Věděl jsem, že ty účty jsou zablokované, ale přesný osud těch peněz jsem neznal.

   Smazat
 2. Ono to není jen v Libyi ale celý blízký východ byl zdevastován západem. Teď tam turek lifruje džihádisty ze Sýrie aby válka mohla pokračovat.

  OdpovědětSmazat
 3. Británie

  Mluvme však v prvé řadě o Británii, a to zejména proto, že Britové nazývají sami sebe „nejdemokratičtějším, nejhumánnějším, nejstarostlivějším (národem), který se stará o osud světa a lidská práva“.

  Rada bezpečnosti OSN povolila v úterý 30. srpna 2011 Británii na naléhání Spojených států, aby z účtů Libye uvolnila 1,6 miliardy dolarů a převedla je na „povstalce“, které přivedli k moci - na pomoc… Libyi. Toto rozhodnutí bylo učiněno, jak uvedli Anglosasové, vzhledem k faktu, že v této arabské zemi začala potravinová krize.

  Osm měsíců letecké síly aliance NATO bombardovaly libyjská města, která byla zároveň ostřelována z moře válečnými loděmi NATO. Osm měsíců úplné ekonomické a humanitární blokády ze strany aliance NATO přineslo západním demokratům kýžené výsledky. Neexistují slova, která by dokázala popsat, na jakou noční můru proměnili mírotvůrci Spojených států, Británie a jejich přisluhovači v NATO tuto prosperující mírovou zemi.

  A co na to média? Anglosasové mají naprostý zákaz zveřejňování zpráv o zkáze a obětech v Libyi.

  Fakta hovoří sama za sebe. V roce 2011 vydala Británie 1,5 miliardy dolarů z účtů libyjské džamáhíríje teroristům Al-Kájdy.
  30. srpna 2011 Rada bezpečnosti OSN umožnila Spojenému království „uvolnit“ 1,6 miliardy dolarů libyjských vládních peněz, které byly vedeny v anglických bankách jako hotovost.

  31. srpna 2011 Anglie získala povolení od výboru OSN k uvolnění sankcí a také k tomu, aby džamáhíríji vrátila 1,5 miliardy dolarů v bankovkách národní libyjské měny, řekl šéf ministerstva zahraničí William Hague.

  Bankovky libyjské národní měny s obrazem vůdce libyjské džamáhíríje Muammara Kaddáfího tiskla britská firma ještě před začátkem agrese aliance NATO proti Libyi. Britské úřady zablokovaly přepravu finančních prostředků v únoru 2011, avšak část peněz ve výši 160 milionů dolarů již byla na lodi v Tripolisu. Loď dostala nařízení vrátit se v doprovodu britských válečných lodí zpět. Uplynulo několik měsíců a teroristé Al-Kájdy se zmocnili vlády v Tripolisu. Poté OSN ochotně umožnila Anglii, aby poskytla miliardy dolarů… teroristům.

  Kromě toho se Británie zavázala „naplnit Libyi“ libyjskými penězi, ale za podmínek...

  Za jakých podmínek?

  Britská vláda byla odhodlána uvolnit dalších 12 miliard liber (téměř 19 miliard dolarů) libyjských aktiv. Oznámil to britský premiér David Cameron 15. září 2011 na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a vůdci prozápadní Dočasné národní přechodné rady (PNS) Libye.

  Tedy za podmínek... najít Muammara Kaddáfího, vůdce libyjské revoluce. „Pomůžeme vám najít Kaddáfího a přivést ho před spravedlnost,“ řekl Cameron na tiskové konferenci v Tripolisu. Premiér také zdůraznil, že Spojené království je připraveno pomoci novým libyjským vládcům, z nichž většinu tvoří teroristé Al-Kájdy, a také v jiných směrech. „Nyní se arabské jaro může stát Arabským létem,“ byl si Cameron jistý.

  Jeho prognóza byla překvapivě přesná: po Libyi vzplála Sýrie a Jemen. A kromě libyjské džamáhíríje byly dodatečně nasazeny speciální jednotky Anglie, Francie a USA, které se zúčastnily útoku na bránící se libyjské město Sirte, a podílely se na represáliích proti vůdcům libyjské džamáhíríje.

  20. října 2011 obletěly svět fotografie a videozáznamy s popravou Kaddáfího.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdybych byl věřící, věděl bych, kdo půjde do pekla. Bohužel nejsem. Ty zrůdy zemřou v dostatku a ve vysokém věku obklopeni milující rodinou.

   Smazat
  2. 16:25
   Nevěřte tomu, že je milují. Milují ten majetek, který po nich zůstane. To jenom před světem se musí zastat těchto hovad - protože jinak by je svědomí muselo nutit tyto peníze vrátit rodinám těch které ztratili zásluhou těchto grázlů své členy.

   Smazat
 4. Belgie

  Ať už západní média tvrdila o „libyjských penězích“ mimo Libyi cokoliv, faktem je, že vůdce libyjské revoluce Muammar Kaddáfí neměl v zahraničních bankách ani jediný OSOBNÍ účet. Ani v evropských, arabských, afrických či asijských bankách. Žádný takový účet neexistoval!

  Zmrazené libyjské peníze jsou na účtech libyjských státních firem a nadací, vytvořených v dobách prosperující a dynamické libyjské džamáhíríje za účelem rozvíjet mezinárodní spolupráci s různými zeměmi a financovat mezinárodní obchodní projekty za účasti Libye.

  Tento stát byl zničen na žádost finančních makléřů po celém světě.

  Navzdory tomu, že OSN vydala zákaz používat tyto peníze, západní banky je používají již sedm let a zvyšují tak své zisky.

  Peníze navíc zmizely z celé řady účtů. Vyšetřovatelé OSN zjišťují, kam byly tyto peníze převedeny. Ano, v roce 2011 byly na těchto účtech peníze, miliardy libyjských peněz, které OSN zmrazila. Byly připsány úroky. Tyto výnosy však zmizely.

  Proč? Kdo povolil rozmrazení?

  ŠEST MILIARD DOLARŮ! - bylo použito k financování… teroristických gangů v Libyi a Sýrii, včetně gaunerů ze zločinecké organizace ISIS-DAEŠ, kterou vytvořily zpravodajské agentury USA.

  Šest miliard pro alianci NATO

  Devět měsíců poté deník Politico poprvé uvedl, že úrokové platby ve výši téměř 70 miliard dolarů, vztahující se ke zmrazeným aktivům, která dříve vlastnila libyjská džamáhíríje, byly vyplaceny (převedeny) na několik tajných účtů. Vyšetřovatelé OSN konečně začali zjišťovat, kam byly tyto peníze skutečně převedeny.

  Je známo, že úrokové platby z libyjských aktiv dosáhly výše 5,7 miliard dolarů.

  Podle belgické veřejnoprávní vysílací organizace RTBF byly peníze převedeny na účty gangů žoldáků v Libyi, které mezinárodní společenství obvinilo ze zločinů proti lidskosti.


  Asi takhle to vypada kdyz se "diktator" deli o ropu s lidem...
   Lybijští občané za Kadáfího:

  plat zdravotni sestry $ 1.000,
  - prispevek pri narozeni ditete $ 7.000,
  - mesicni podpora nesamostatne vydelecne cinnych (zavislych) osob $ 1.000,
  - nevratna dotace statu na porizeni bytu pro novomanzele $ 64.000,
  - nevratny prispevek na provozovani zivnosti $ 20.000,
  - cena benzinu $ 0,14/ litr.
  - Zdarma: zdravotni pece a cast leku, skolni vzdelavani.
  Vzdelavani a staze v zahranici: placeny statem.

  - Najemne: neexistuje.
  - Platby za energie v domacnosti: neuctuji se.
  - Automobil: zpravidla z 50% dotuje stat.
  - Uvery bez uroku.
  - System obchodu pro mlade rodiny (ne-bohate) za dotovane
  ceny vyrobku.
  - Alkohol-nezadoucí, neni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za příspěvky, vydaly by na samostatný článek.

   Smazat
  2. Díky za spoustu informací, nechtělo by se Vám na toto téma ještě pokračovat? Prosím...

   Smazat
 5. Žádná omluva, ani tuny popela sypaného na "pomazané" hlavy viníků dnešního stavu Libye, nemůže ospravedlnit zničení stabilní a suverénní země.
  Dle známého: "Lomikare, Lomikare, zvu Tě na Boží súd", by měli být viníci za veškerá zvěrstva konaná po celé planetě z touhy po moci(a jejím udržení) a bohatství,
  odstaveni.

  OdpovědětSmazat
 6. A jak bude Karl von S... posuzován, když chtěl též "humanitárně" bombardovat Libyi. A on je rád, že je rád.

  OdpovědětSmazat
 7. Vzhledem k tomu jak to tam vypadalo za Kadáfího a jak se k němu stavěly euroatlantické hodnoty je to otřesné. Měly by si z toho arabské státy vzít ponaučení a o své spoluvěrce se řádně starat. K tomu by jim měly být nápomocny všechny bývalé koloniální státy. Situaci tam přece velmi dobře znají a pokud tak nečinily tak zřejmě tohle všechno je záměr.

  OdpovědětSmazat
 8. Proč musel zemřít Kadáfí a Libye? https://www.youtube.com/watch?v=ht_k2RKAWGs
  V bývalé francouzské kolonii Mali bojuje za žold naše slavná armáda po boku francouzské armády a to za plynulé dodávky uranu z Mali do francouzských elektráren. Říkají tomu boj za svobodu a demokracii a boj proti muslimským džihádistům. Tento boj se měří počty tun uranu vyvezených do Francie. Uran se těží i v Nigeru,celkem pokojné zemi,která celkem poslušně šlape brázdu.
  Frantíci to tam mají kvalitně ošéfované,společnost Areva má na těžbu monopol.
  Tohle by mohly ohrozit nepokoje v Mali,proto taková péče o potření rebelů, kteří by mohli snadno přelít konflikt i k sousedům.
  V Nigeru má být cca 800 000 otroků a rozhodně se domorodcům moc dobře nevede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Mali slouží česká mise jako maso namísto Francouzů.

   Smazat
 9. ...válka v Libyí, kterou má na svědomí "západ".
  Chtěl bych jen dodat, kterou válku nemá na svědomí onen "západ".

  OdpovědětSmazat
 10. NATO vesele kradlo v letech 2011 až 2017 lybijské zlato a miliardy dolarů ze zmrazených ůčtů. Že by o tom nevěděl "velitel NATO" ztepilý to vousáč z ČR, budoucí prezident? Nebo z toho bude platit svoji kampaň? Uvidíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U toho bych typnul, že nevěděl. Tenhle člověk vždy přehodí výhybku a dá klapky ne oči i uši. Je to pohodlnější.

   Smazat
 11. https://www.youtube.com/watch?v=LuoqePGff60

  OdpovědětSmazat
 12. Jeste neco, co se tyka primo nas...Z Erdoganovych dzihadistu presunutych ze Syrie do Libye presli uz minimalne 4 tisice do Italie

  OdpovědětSmazat
 13. Na tomto případě se ukazuje, jak nebezpečné je dát lidem dobrý život, ale pozapomenout na jeho dostatečnou ochranu. Je to typický případ využití "nespokojenců" Páté kolony v procesu Barevné revoluce, který byl laděn i u nás v roce 1968. Je na každém, jak si tuto informaci přebere, ale je nutné vzít do úvahy také to, co se stalo když "konečně" pátá kolona u nás vyhrála. Byť i s částečnou pomocí "vládních" sil. Po tak dlouhé době je to dobře vidět.
  Je také dobře vidět, že stačí lidem "nakecat", že stát, který se o ně stará, a poskytuje jim vše potřebné, vlastně žije špatně, protože oni jako jednotlivci by určitě měli víc z toho "koláče". Ti druzí přece jen ujídají z toho, co oni vyvolení mají mít u sebe. Jen si v duchu udělejte poctivou inventuru a podívejte se pořádně třeba jen po těch lidech co žijí kolem Vás. Bez předsudků. Prostě správně myslete.
  Je také dobře vidět, že je nejen nutné kvalitní školství, ale také náležitá morální výchova, která ke vzdělávání patří nebo spíše by měla závazně patřit, protože jen nemorální lidé dokáží zrazovat své země. Lidé bez morálky jsou vlastně - parafrázuji dnešní stav - jakýmsi koronavirem ve společnosti, když ji nakazí virem čistého egoismu dávaje bezohledně stranou potřeby celé společnosti. Bez ohledu kam "jakoby" patří. Ve skutečnosti patří jen a pouze mezi zrádce. Dnes ve školství učí naše potomky pohledu morálky liberalismu, který nemá jiné ohledy než na sebe sama a to jak v jednotlivci, tak i v té části této "diaspory", která se spolčuje ke svým akcím.
  Už jsem na to nejednou upozorňoval, ale zopakuji to, že v minulosti se zrádce kmene, města, rodu, státního útvaru (království, republika, či co si vzpomenete za historický útvar) trestal mnohem tvrději a povětšinou "definitivně" a čím dále do minulosti, je občas "prosáknuto", že i s celou rodinou. Rodinou zrádce. Dnes naši zrádci jsou veřejně královsky placeni a smějí se nám, zbytku společnosti do ksichtů (jak by oni řekli, kdyby mohli). Tehdejší společenství neriskovali opětovné "překvapení".
  Kaddáfi byl člověk, který byl často pomlouván "západem" - jaký div - a přesto chtěl spolupracovat se "západem", který jej jen sprostě využil a pak při prvním skutečném nebezpečí (zlatý dinár jako obchvat dolaru a také "zazelenění" pouštních ploch k osetí užitečnými plodinami - větší samostatnost v rozhodování země) pro "demokracie" ho "slavně a výsměšně" zlikvidovali. Pamatujete si na tu smějící se kreaturu?

  OdpovědětSmazat
 14. Na kreaturu se pamatujeme a bylo těch zlodějů a zločinců více, kteří mají máslo na hlavě a křičí chyťte zloděje a vrahy. Je pravda, že rubáš nemá kapsy a nikdo si sebou na věčnost nic neodnese, pouze svoje hříchy a zločiny, které roztáčejí boží mlýny a všechno jim to spravedlivě sečtou. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.