Reklama

neděle 1. března 2020

Zbyněk Fiala: Burzy už to chytly taky

Zbyněk Fiala
1. 3. 2020   VašeVěc
Světová zdravotnická organizace vyhlásila nejvyšší stupeň rizika, ženevský autosalón byl zrušen a burzy se propadly nejhůř od roku 2008. Hrozba pandemie koronaviru začíná být brána vážně.


Nejprve ta dobrá zpráva. Po několika týdnech epidemie už jsou k dispozici statistické údaje, které pomáhají objasnit představu, jaké jsou skutečné počty nakažených osob. Jinými slovy, zda to, co je vykazováno, není pouhou špičkou ledovce. „Data to nepodporují,“ odmítl obavy Bruce Aylward, šéf mise Světové zdravotnické organizace, která v minulých dnech navštívila Čínu. Alespoň tam je podchycena drtivá většina případů. Špatná zpráva je, že se tak potvrzuje podstatně vyšší podíl kritických a fatálních případů v epidemii.

Přestože 80 procent nakažených osob prodělá jen mírné nachlazení, ta zbylá pětina to má podstatně tvrdší. Tvoří ji 14 procent těžkých případů, provázených zápalem plic, a 6 procent kritických případů, kdy až polovina této skupiny umírá. Procento zemřelých je vyšší v jádru epidemie v provincii Chu-pei, tam se úmrtnost pacientů s koronavirem pohybuje mezi 2 až 4 procenty. Mimo tuto provincii je to výrazně méně, jen 0,7 procenta. U chřipky je úmrtnost obvykle 0,1 procenta.

Z uvedených čísel vyplývá, že koronavirus je sedmkrát silnější zabiják než chřipka, na kterou ročně zemře ve světě mezi 290 až 650 tisíci lidí. A kdyby došlo na 2-4 procenta úmrtnosti, byla by to nebezpečnější choroba než španělská chřipka před sto lety. Tato pandemie z konce první světové války stála životy asi 50 milionů osob.

https://www.statnews.com/2020/02/25/new-data-from-china-buttress-fears-about-high-coronavirus-fatality-rate-who-expert-says/

Covid-19 se tak může stát největší zkouškou Babišovy vlády, přestože zatím u nás nebyl potvrzen žádný případ nákazy. Všem je jasné, že se nejedná jen o pouhý zdravotnický problém. Když se nad tímto rizikem zamysleli kolegové z Guardianu – důrazně požadující po vládě Borise Johnsona, aby se tím zabývala zodpovědněji – začali tím samozřejmým, jako je poskytování jasných informací a nastolení důvěry. Vláda totiž může převzít jen část rozhodování, protože když dojde na karantény, to hlavní padne na obce a regiony, a pak také na podniky a domácnosti, až se začnou trhat dodavatelské vazby nebo děti zůstanou doma kvůli zavřeným školám.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/feb/28/the-guardian-view-on-the-coronavirus-outbreak-leadership-is-required

Je tu vážná hrozba recese nebo přímo hospodářské krize. Může být horší než ta z roku 2008, kdy mohly nastoupit rozpočty a centrální banky a nasypat do oběhu chybějící peníze. Bude to příležitost poznat, že peníze ve skutečnosti nepracují za nás, jak občas hlásají reklamní slogany lákající investory. Pokud jsou ochromeni lidé, od kterých se očekává skutečná práce, peníze pomohou pouze odložit problém na dobu, kdy budeme znovu při síle. Mohou zabránit krachům zejména menších podniků, které nemají rezervy na rok dopředu. Toho jsou si vědomy třeba banky v Číně a mění pravidla úvěrování, prodlužují lhůty a zmírňují nebo ruší úroky, protože padající klienti by je strhli do propasti taky. Lze to využít k zamyšlení, zda vzdávat čest penězům, nebo práci.

A když už jednou na to zamyšlení dojde, můžeme se pustit dál. Dosavadní představy o globální budoucnosti obvykle vycházely z protažení stávajících trendů, tedy že bude nerušeně pokračovat současná dost šílená urbanizace, kdy se venkov vylidňuje, lidé se stále rychleji přesouvají do měst a ekonomika od výroby ke službám. Někdy v půli století už by mělo žít ve městech, nejčastěji v megapolích, snad 80 procent obyvatelstva. Jenže právě taková koncentrace lidí na jednom místě je ideální příležitostí k šíření epidemií.

Propady světových burz teď připomínají nejhorší týden z roku 2008, i když v pátek už se indexy trochu vzpamatovaly a začaly kmitat na spodní hladině. Nejvýmluvnější je propad ceny ropy z 60 na 50 dolarů za barel. Akciové trhy v Americe měly nejrychlejší obrat v dějinách, hlavní index obrátil po vzestupu na historický rekord a spadl během týdne o 12 procent. To není obraz nějaké zdravotnické katastrofy v USA, byť pověření nevzdělaného a vědu odmítajícího viceprezidenta Pence řízením boje s virem toto riziko přinejmenším nesnižuje. Zatím tam měli jen dva případy a jde o zemi, která je na čele výzkumu v tomto oboru. Jenže ochromeni jsou čínští, jihokorejští a v závislosti na nich mnozí evropští dodavatelé. Hyperglobalizovaná ekonomika ukázala svoji zranitelnost.

Najednou nelze spoléhat na to, že naše prosperita je odkázána na stále větší otevřenost trhů. Vrata se zabuchují a prosperita nebo důstojné přežití začnou být závislé na tom, co za těmi vraty zvládneme sami. Moje oblíbené téma je, že zhruba čtyři pětiny toho, co člověk potřebuje, lze opatřit v blízkém okolí, řekněme v dojezdové vzdálenosti 150 kilometrů. K postavení domu nepotřebuji nadnárodní korporaci, dokonce ani k zásobování elektřinou. Brambory rostou za chalupou, sám jsem podpořil vznik jednoho mlynářského klubu, malí kluboví pivovarníci dělají zázraky. A na loňské mezinárodní konferenci o lokalizaci uvítala Alternativa Zdola člena globální party, která vyvíjí automatizovanou výrobu samodělného traktoru. Je to nehezký rám s koly a motorem, perspektivně jistě tím elektrickým nebo s palivovými články, ale utáhne nářadí, které vzniká také v globální samodělné kolaborativní spolupráci. Podstatné je, že pak stojí desetinu ve srovnání s komerčními produkty.

Je to experiment, netřeba v tom vidět konkrétní obraz budoucnosti. Má to jen naznačit, kudy to spěje. Velký svět spojuje svobodné lidi, kteří si rozeberou ve skupinách prvky problému (jeho moduly) a řeší je samostatně. Někde je pak usídlen koordinátor, který to dává dohromady a čas od času uspořádá hackaton, aby se doladily návaznosti. Když je to hotové, digitální výrobní předlohy se pověsí do nějakého globálního úložiště creative commonsaby byly využitelné pro lokální výrobce. Ti na to mohou navázat, tím snadněji, čím více se zaplňuje knihovna společných řešení. O výrobu se může postarat autonomní robotizovaný provoz, který je nabízen jako univerzální služba. Mohl by fungovat v každém regionu.

Design globaly, manufacture localy Čipy tak vyrábět nelze, ale autonomní zemědělský stroj řízený GPS, do kterého ty čipy dokoupíme, ano. Propracovaný model družstva, které využívá těchto principů, vzniklých v USA, vytvořili před lety v Katalánsku. Řecký výzkumník George Dafermos, který v Praze popisoval principy DGLM, nedávno detailně rozebral uvedený katalánský příklad na portále Commons Transition.
http://commonstransition.org/the-catalan-integral-cooperative-an-organizational-study-of-a-post-capitalist-cooperative/

Je to tedy trochu jiná globalizace, která domácí výrobu neničí, ale rozvíjí. Zároveň je to cesta k prolomení bariér, které vytvořila neoliberální éra, vzniklá jako anticivilizační úchylka v 80. letech minulého století. Když se ohlédneme za dějinami lidstva, které i s blízkými předchůdci sahají miliony let zpět, byly postaveny na odpovědnosti ke komunitě, ať už to byla tlupa sběračů, lovců, nomádů nebo skupina zemědělských usedlostí. Každý znal své povinnosti a mohl se spoléhat na to, že i na něj se vztahují pravidla reciprocity. Nechme teď stranou feudalismus, nevolnictví a temno.

Když velká transformace průmyslové revoluce vyhnala venkovany ke strojům vznikajících továren, vykořenění dělníci vytvořili po určitém období nejkrutějších podmínek protihru. Zakládali spotřební družstva, odbory a z nich politické strany, které nakonec prosadily sociální stát. Avšak v 80. letech minulého století nastoupily pokusy, jak tuto protihru oslabit a nahradit iluzí svobody. Šlo o svobodu boje „muže proti muži“, či spíše izolovaných a mocensky nahých jednotlivců proti obrněným korporacím. Nejnovější způsob života, kdy jsme jeden druhému soupeřem ve hře s nulovým součtem, se tak podobá válce kmenových lučištníků mezi sebou, a ti co zbydou, ještě proti tankům a dronům.

Creative commons se sdílenými statky duševního vlastnictví, kolaborativní spolupráce zadarmo, nástup prosumers, kteří zároveň produkují i spotřebovávají, to všechno narušuje ekonomická dogmata o světě řízeném penězi opírajícími se o volnou cenovou tvorbu. Zadarmo? To je bez cenovky. Účast je možná jen prací, která produkt vytváří a zároveň mě s ním seznamuje, abych jej mohl používat. Možnosti globální tvorby výrobních předloh a malých pružných lokálních výrobních kapacit oslabují závislost na nadnárodních korporacích.

Pokud ve zdraví překonáme pandemii koronaviru, byť nikoliv všichni, možná nás napadne, že to bude jako s nápory důsledků klimatických změn – bude se to opakovat, a stále častěji. Tahle úvaha se nejspíš prosadí a může se stát začátkem procesu, v jehož důsledku začne pookřávat celá planeta. I my budeme trochu vyléčeni z iluzí hyperglobalizace a prázdných pytlíků individuální svobody, obklopené historicky největším rozpadem ekonomické suverenity domova. Pokud začneme uvažovat o budoucnosti, musí to být úvahy, jak se té stávající budoucnosti vyhnout. Musíme se vrátit k boji našich předků, kteří společně našli sílu proti nenasytným korporacím. S novými technologiemi to bude snazší. Těžké to bude jen pro ty, kdo to nezkusí.20 komentářů :

 1. Pamatuji co bylo při prasečí chřipce. Napřed nebylo sérum a byla chřipka, následující rok bylo séra habakuk, ovšem už nebyla ta chřipka. Nějak se ty objednávky minuly,ovšem někomu na burze to zajisté pomohlo. Pochybuji, že teď to bude jinak.

  OdpovědětSmazat
 2. Předlužené SSA tvrdě vymáhají dolary všemi možnými i hroznými způsoby. Jeden test na coronav. stojí cca 250 dolarů.Pokud se zapojí celý svět 7miliard x 250 = 1750000000OOO doláčů- velmi pěkný vejvar.
  Na druhé straně údaje o počtu obyvatel jsou značně přehnané...

  OdpovědětSmazat
 3. S epidemiemi a jejich zvládáním to je podobné, jako ve vojenství.
  Generalita také připravuje svá vojska i výzbroj podle zkušeností z MINULÉ VÁLKY...
  Podle hesla: Tak si pořádně nakupte a pak zůstaňte sedět alespoň 14 dní doma...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Epidemie v Turecku. Podle mého názoru se Erdogan chytil do pasti. Vojenský převrat 2 bude promyšlený a úspěšný. Erdogan je chtivý peněz a slávy. A to bude brzy jeho konec a ani pes o něm neštěkne, natož aby ho Rusko varovalo. Teď totiž štve obě strany a dojede na to.

   Smazat
  2. 0:11 To jsou zase moudra. To píše asi nějaký generál...

   Smazat
 4. Burzy možná kleknou, ale buďte bez obav, stejně to zaplatíme my.

  OdpovědětSmazat
 5. Toz ptám se gdy to sionistické dívadlo skoncí jde to stále dokola jako o blbéch na svatbe a lidé só jako berani oz se odkulacilo oz to bele vyhrnoté rokáve uz to bele báby desitkárky oz so profilovale oderníci toz celá ta zvrácená hitparáda to bezí roky a roky a ted to máme nové hit a na ten platí enem slivovice a postit to do gatí ....hezké vecír P.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skončí... jakmile přestane vynášet, ale pak bude spuštěn jiný sýr a špek do pastiček...

   Smazat
 6. Stále není dostatek informací o tom, jaké to vlastně je s tím koronavirem doopravdy. Můžeme mít stovky zpráv, ale - bohužel - sdělovací prostředky u značné části obyvatel ztratily kredit důvěry. Ale jiné informace nemáme, protože i alternativa musí vycházet z toho, co se objeví na scéně. Může reagovat až opožděně a s mírou znalostí těch, co reagují. Jedním z poučení nejen této epidemie, by mělo být zamyšlení, jak vytvořit způsob pravdivého a objektivního informování lidí mezi sebou nezávislý na "oficiálních" médiích a ty zároveň donutit informovat pravdivě. Zároveň by ten způsob měl být "odolný" vůči manipulaci "zvenčí". Protože pro každého člověka je nejdůležitější kvalitní, přesná, pravdivá, poctivá a zasvěcená informace. To "ostatní" může přijít samo právě na základě vědomostzí.
  Dnešní svět je paradoxní. zatímco dříve se preferovaly především kořenné národnosti v jednotlivých zemích, dnes se v takzvaném "vyspělém" svět preferují práva JEN menšin. Dnes není problémem přes internet sledovat události přímo třeba nejnepřístupnějších míst, kam by se jinak člověk ani nedostal. Na síti tolik informací , jak se zdá, že to ani nelze pomalu zaevidovat jen "nadpisy". Zdánlivě si můžeme všechno ověřovat, ale už jaksi zapomínáme na to, že i zdroje ověřené se mohou stát terčem dezinformace i zcela neúmyslné, při vší poctivé snaze. A mluvit o Wikipedii se mi ani nechce, ale důvěřovat jí, znamená velké riziko zabloudění. Musíme si uvědomit to, že na internetu je jen to, co tam prostě někdo vložil. A dosud nesmazal.
  Paradoxně můžeme si volat a mluvit spolu kdykoliv pomocí přístrojů, ale ve skutečnosti se tím navzájem často vzdalujeme, což platí především pro ty nejmladší pokolení. Navzdory výpočetní síle strojů, co má téměř každý doma, ztrácíme ponětí i o jednoduchých zákonech matematiky jako celek.
  Chci tím říci, že důležitost informací a jejich pravdivost je klíčovým prvkem, který může přes všechny obtíže a zákazy (nedělejme si iluze) skutečně změnit svět. A může to projít hodně rychle. Třeba nezbude nic jiného.
  Jednou, kdysi tak před deseti lety mi ujely všechny spoje a já musel jít pěšky do svého cíle přes třicet kilometrů málo (a tehdejší noc vůbec) používanými cestami. Najednou jsem si uvědomil, jak málo vlastně stačí člověku k přežití, kdy se například "ztratí" el. energie a většina domácnosti "oněmí". Je jen několik požadavků, které nemůžete přeskočit. Jídlo stačí skutečně místní, pitná voda. Obydlí, k jehož postavení by v případě katastrofy stačila sekera a čas. No a nějaký ten oděv. Při otevřené hlavě pak není problém nahradit drtivou většinu "nezbytností". Jen jedno je na překážku. Pozapomínali jsme na znalosti a vědomosti předků, prostě zhýčkáni pohodlným životem.
  A zároveň jak málo stačí k tomu, aby zmizel celý, opakuji celý, lidský rod na této planetě. A nemusí to být ani žádná epidemie a ani války. Stačí hrabat a žít nadále takovým stylem, jako žijeme.
  Burzy se ostatně brzy zblázní znova i za zdravotního neohrožení, až "kooptované" vedení EU prosadí definitivně svoje bludy - naprosto nyní neuskutečnitelné - o "zelené" energii. Já ale vím na rozdíl od nich jak to nakonec dopadne. Budeme nakupovat elektriku u Ruska. Pokud si ho nerozlobíme. A pak si postavíme uhelné elektrárny. A postaví náím to mimoevropanné. protože my už to nebudeme umět. :)
  Napsal jsem to jaksi na přeskáčku, ale jedno bych chtěl zdůraznit. Nejdůležitější by byla nezávislá pravdivá, co nejobjektivnější výměna informací. Ale copak tohle politici, policajti, vojáci a jiní podobní Tvoři můžou připustit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S informacemi je třeba umět pracovat. Z tisíců lidí, kteří za posledních několik dní přijeli do ČR z rizikových oblastí, se samo přihlásilo asi deset lidí (není vlastně jasné, co je k tomu vedlo - mnozí by řekli, že zpanikařili) z toho pět jich je nakaženo. Aktivně zachycen zatím nebyl nikdo - nemoc má inkubační dobu až 14 dní, pak se teprve projeví. Navíc u mladých a zdravých lidí probíhá téměř bezpříznakově - jako lehké nachlazení(řekněte, kdo dnes v tomto podivném počasí není aspoň trochu nachlazen). Avšak u starších či nemocných lidí je smrtelné nebezpečí. Rizikové oblasti nebyly uzavřeny (mamon je přednější než životy lidí), stále do nich jezdí další a další nezodpovědní lidé z ČR a pak se vrací zpět spolu s cizími turisty. O těch zachycených případech jsme informováni velmi podrobně a nejspíš i poměrně pravdivě. Problém není v informacích, ale v tom, že mnozí lidé nad informacemi sami neuvažují, nedokáží z té hromady nepodstatných informací vybrat ty podstatné a z nich vyvodit správné závěry. Čekají jen, co si někde přečtou a pak tomu buď slepě věří, nebo zase vůbec nevěří. Co se ekonomických ztrát týká, řada firem vyrábí na sklad, pokud nevyrábí rovnou na skládky toxického odpadu. Výrobky nesmí dlouho vydržet, aby mohly být brzo nahrazeny novými, ještě nekvalitnějšími. Potřebné zboží (např. roušky, léky) ihned skoupí překupníci. Přesto se i s malým poklesem výroby kapitalistický systém kupodivu nedokáže nijak vypořádat. To i kapitalistická Čína s vládou jedné strany na tom bude lépe a podobným katastrofám bude možná čelit o poznání lépe, než země, ve kterých lidmi zvolení zástupci tančí tak jak si kapitál přeje a na své voliče se neohlíží.

   Smazat
 7. Zdravotní rizika coronaviru jsou u zaměstnanců podobná. Riziko, plynoucí z hospodářských důsledků epidemie je ale u zaměstnanců různé. Dnes máme zaměstnance kmenové, agenturní a možná i načerno pracující...

  OdpovědětSmazat
 8. Nadcházející krize bude svedena na koronavirus k čertu s celou šílenou globalizací.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknown.
   Podobně jsem to chtěl napsat také,koronavirus natolik vystraší lidi,že se nechají úplně okrást.

   Smazat
  2. Lukáši jo přesně tak proto s tím tak masírují v TV.

   Smazat
 9. Většina lidí se naučila užívat současné možnosti na dluh jako drogu a bude velmi těžké ne li nemožné je naučit být skromný. Skromnost, ohleduplnost a úctu už dnes považují za blbost. Euroatlantická civilizace přivedla lidstvo ke zvrácenosti, parazitování a bezohlednosti. Změnit to může jenom nový armagedon.

  OdpovědětSmazat
 10. „Na rozdíl od uprchlíků nemáme kam utéct.“ Vojenský analytik prozradil, zda Evropa ustojí novou vlnu migrační krize:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020030111578262-na-rozdil-od-uprchliku-nemame-kam-utect-vojensky-analytik-prozradil-zda-evropa-ustoji-novou-vlnu/

  OdpovědětSmazat
 11. Koronavirus je jeden velkej globalistickuj propagandistickej FEJK ! Každý dva roky se objeví nová chřipka s mutovaným virem, na kterej vakcíny proti chřipce nezabíraj a na kterou je úmrtnost přes 2%. A zajímalo to někdy někoho? Zrušil někdo koncert nebo sportovní utkání, protože by někdo v hledišti moh dostat chřipku? Tady je vidět jasná protilidská propagandistická masáž. Vytvořit pocit ohrožení a pak přijmout opatření, která by jinak nemohla projít. Konfident Hamáček žádá vyjímečný stav. Proč? Pak by moh nakoupit z USA jakousi vakcínu ve zrychleném režimu, bez schvalování, za miliardy. Taky pak může zakázat jakoukoliv demonstraci nebo "shromažďování" a zvýšit kontrolu občanů na každým rohu. Omezit placení hotovostí s supermarketech, atd..atd.
  Z koronaviru je úmrtnost nad 1% jenom u nemocných lidí nad 50 let. A ti umřou na svý nemoci a zesláblost. Že se jedná o zločinné šíření poplašné zprávy je potvrzené i z toho, kolik energie a času tomu věnuje protičeská ČT1 - ta to zadarmo dělat nebude, takže je jasná zahraniční objednávka.

  OdpovědětSmazat
 12. Fajn, jenže mě je přes 70. Chápu mašíbly nižšího věku, jenže zbavit se placení penzistů nebude jediný efekt. Ekonomický krach nevynechá nikoho a končit to může jak atomovými hlavicemi tak džihádem. Napadá mě, že nejlepší by byl úplně jiný systém vlády- třeba by si lékaři zvolili ministra zdravotnictví nebo odboráři ministra průmyslu. Vláda okecávačů zjevně není to pravý ořechový.

  OdpovědětSmazat
 13. 23:40 my důchodci se nevzdáme a ruce si předpisově myjeme jedno je jisté, planeta byla v minulém století krásnější. Vy mladší pojedete se podívat ...do Semil, jestli tam kousek lesa ještě zbyl...
  Všechny zdraví, zdravý důchodce.

  OdpovědětSmazat
 14. Já nejsem odborník, ale epidemii COVID 19 bych nepodceňoval. Již jsou zřejmé ekonomické ztráty, které postihnou pochopitelně ty chudší. A i kdyby se ukázala opatření nakonec jako nadbytečná, trénink neuškodí tgím spíše, že laboratoře "světových demokratů" skutečně pilně pracují na mikrobiologických zbraních.
  To rozčilování se nad zrušenou návštěvností biatlonu v N. Městě n.M. Já jsem nemusel tento Závod Dukelské brannosti dříve ani dnes, nefandím se zařazením zbraní na zabíjení lidí do sportu. Ale budiž. T.č. nejde o sešlost lidí z okolí N. Města, ale mj. především i z oblastí, kde se epidemie šiří - fandové tohoto sportu samozřejmě budou nejen ze Skandinávie, ale také Itálie a odjinud. Proč bychom si měli nechat rozvlékat tuto epidemii po celém státě, myslím, že stačí, to co je a snažme se i osobním chováním o to, abychom sami epoidemii nešířili dál. Ale dost mi vrtá hlavou, že uspořádání tohoto závodu na lyžích s puškou stojí téměř 70 milionů Kč!!! To bych chtěl vidět to vyúčtování, myslím, že by to v demokratickém státě už bylo předem na basu! Ale podobně je to s motocyklovými ávody v Brně, kde ročně je vydíráno město, kraj i stát o desítky milionů, a přitom návštěvnost je vždy přes 100 tisíc. Nebylo by lepší věnovat tyto peníze pro sport a zdraví dětí a omladiny, když jsme v posledních desetiletích zdravotními nedochůdčaty s vysokým výskytem psychopatie a sebevražednosti. A navíc vymíráme a při životě nás drží Slováci, Ukrajinci a Rusové - jako gastarbajtři. A ani by se moc stav věcí nezlepšil, kdyby čeští vysokoškoláci neutíkali horem pádem poté, co vystudují za peníze daňových poplatníků za kopečky! Nejsou to vlastně tím pádem také zloději??? Jeden každý si přišel bratru více jak na milion Kč a že by jednou vrátili občanům ČR, co jim ukradli?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.