Reklama

pátek 27. března 2020

Zbyněk Fiala: Někdy to zabere, jindy ne

Zbyněk Fiala
27. 3. 2020  VašeVěc

Nadějí je spousta, prokázaných účinků zatím méně. Na veřejnost se dostaly první zprávy o pokusných užitích nejnadějnějších kandidátů do bitvy s pandemií Covid-19 způsobenou koronavirem SARS-CoV-2.

Nejen v Itálii a Španělsku, ale také ve Spojených státech už pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 vstoupila do obtížně kontrolovatelné fáze. Proto roste zájem o lék, který by dokázal proti viru přímo zasáhnout. Jak výzkum pokračuje, to ukazují první lékařské zprávy o řízených pokusech s kandidáty vhodných léků, tedy o tom, jestli opravdu pomáhají. Píše o nich MIT Technology Review (a jako na mnoha dalších placených portálech je tam veškerý obsah ke koronaviru zdarma).

https://www.technologyreview.com/s/615394/covid-19-coronavirus-best-drugs-in-treating-the-outbreak

Žádný specifický lék proti Covid-19 zatím schválen nebyl, takže běžná pomoc končí u kyslíku, ventilátoru a nějakých podpůrných přípravků. Někteří pacienti dostávají standardní antibiotika. Zkouší se všechno, od vitaminu C až po tradiční čínskou medicínu. Podle souhrnu poradenské CellTrials.org bylo už zaznamenáno 250 studií s 26 tisíci pacienty, většinou v Číně. Za měsíc by měly být k dispozici další závažné studie, zejména o léku remdesivir americké společnosti Gilead, který byl původně vyvinut na ebolu.

Co je zatím známo:

MIT Technology Review píše nejprve o chloroquinu nebo hydrochloroquinu, který je americkým prezidentem Donaldem Trumpem považován za „nesmírně slibný“. Hydrochloroquin je novější verzí antimalarika, které se užívá už 90 let. Pozornost vyvolala zpráva francouzských lékařů z Marseille, kteří pečovali o 26 pacientů a některým doplnili léčbu ještě o antibiotikum azithromycin. Zjistili, že pacienti léčení chloroquinem měli po šesti dnech v těle méně virů než pacienti z jiného oddělení, kteří tyto léky nedostávali. Podobné pokusy se odehrály i v Číně.

Podle šéfa amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Anthonyho Faiciho nešlo o standardní klinickou zkoušku, takže je těžké se k tomu vyjádřit. Ale doba je zlá, a tak starosta New Yorku, v tuto chvíli největšího ohniska nákazy v USA, sehnal pro město 750 tisíc dávek chloroquinu a azithromycinu. Léčba se začala okamžitě zkoušet. Je tam však riziko, může ovlivnit pravidelný chod srdce, proto by to nikdo neměl brát bez předpisu.

V uplynulém týdnu se vynořily zprávy o dalším léku, japonském favipiraviru, který je podle zprávy čínských lékařů působících mimo provincii Chu-pei „jasně účinný“, ale lékaři přímo z Wuchanu jsou s hodnocením mnohem opatrnější. Vyrábí jej Toyama Chemical, součást Fuji Film. Dozvídáme se o pokusu z okolí provincie Chu-pei, kde byla léčba začata u 240 běžných pacientů (tedy nikoliv až v kritickém stavu). Polovina dostávala favipiravir a polovina umifenovir používaný v Rusku. Horečky a kašel prý rychleji ustoupily po favipiraviru, ale nakonec počty těch, kdo skončili na ventilátoru a potřebovali kyslík, byly stejné. Když se to sečte, má prý dostat přednost favipiravir. Původně byl vyvinut na chřipku a působí tak že snižuje rozmnožovací schopnost viru.

Další naději vyvolávají léky původně vyvinuté proti HIV/AIDS. Jedná se o kombinaci lopinaviru a ritonaviru, prodávanou v USA jako Kaletra. Věnuje se jí nejrozsáhlejší a nejlépe organizovaná studie ze zmíněného souboru. Efekt však nepotvrzuje. V Číně se lopinavir s ritonavirem zkoušely už v lednu, kdy lékaři podávali náhodně vybranému souboru 199 pacientů buď zmíněné léky, nebo poskytovali standardní léčbu bez nich. Léky bohužel žádné zlepšení nepřinesly. Skoro 20 procent pacientů z uvedeného vzorku zemřelo. Možná však byly nasazeny příliš pozdě. Lopinavir je inhibitor proteázy, kterou virus potřebuje ke svému vývoji po napadení buňky. Zatím zabíral v laboratorních a zvířecích zkouškách na příbuzný koronavirus MERS.

Uvedenými léky se zabývá také článek v britském Guardianu, kde však přidávají také použití plazmy s protilátkami osob s prodělanou nemocí a interferon beta.

https://www.theguardian.com/science/2020/mar/19/prospects-treatment-coronavirus-drugs-vaccines

Krevní plazmu s protilátkami od vyléčených pacientů začali požívat lékaři v Číně. Je to mimochodem praxe, která se poprvé objevila před sto lety v době pandemie španělské chřipky. Ovšem těch vyléčených zatím není tolik, aby se daná metoda mohla použít v širším měřítku. Je tu také riziko nákazy jiných chorob. A zmíněných protilátek je ke všemu v krvi jen velmi málo, takže efekt infúze je omezený.

Vedle toho se však řada špičkových vědeckých týmů, včetně amerického Regeneronu, pokouší identifikovat, které konkrétní protilátky jsou ve hře, protože pak by se daly vyrobit. Regeneron je prý pouhé týdny od určení dvou silných protilátek zabírajících na Covid-19, takže zkoušky na lidech by mohly proběhnout už v létě. Pokud by se to podařilo, bude k dispozici nejen lék, ale i silná ochrana proti nákaze.

O interferonu beta jsme slyšeli hlavně v souvislosti s kubánskými lékaři, kteří jej snad přivezli sebou do Itálie. Guardian píše o práci britské biotechnologické firmy Synairgen, která by už měla lék nabídnout do zkráceného schvalovacího procesu. Popisuje interferon jakou přirozenou součást ochrany plic proti virům. V dosavadní lékařské praxi se používal na chronická plicní onemocnění. Pokud by mohl být nasazen proti koronaviru, pomůže především oslabenému imunitnímu systému. Podle Světové zdravotnické organizace jde zatím o jediný lék v druhé fázi zkoušek, který lze podávat inhalátorem.

10 komentářů :

 1. No, čekat na české zdravotnictví, které je spíš uřednický šiml....dávno vychcípáme. Naštěstí jsou zde už dávno přípravky z RUSKA a jiných států. Je zde i Oxid chloričitý nebo také chlordioxid (ClO2) což je v současné době nejpoužívanější sloučenina pro zajištění sterility pitné vody....ničí virové a bakteriální infekce. Namíchat si může každý doma sám ... Nehledejte spásu v testech, ty neničí infekci, hladejte spásu v zdravém selském rozumu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebývá špatné vážit si sám sebe, neplivat na vlastní zdravotnictví, např.
   Jsou v Evropě i o kus horší, např. Evropan na 4 (křížovka)

   Vymazat
  2. To jsem blázen - já už slovo "vychcípáme" čtu na diskuzích asi tak po dvacáté!Co to s těma lidma je? Co se s nima stalo? Není to mozková obrna? Nebo za to taky může ten koronavirus? Ono slovo - vychcípat - v souvislosti s lidmi je otřesné. Vám chcípl otec a matka?

   Vymazat
  3. Výsledkem je opravdu jen sterilní voda ?

   Vymazat
 2. Your article is great. Where did you get your inspiration when writing this article? build royale

  OdpovědětVymazat
 3. Žena vystupující pod jménem VKubeckova reaguje na dotaz, zda je podle ní v pořádku zneužívat obavy lidí a prodávat jim předražené roušky za 5000,- Kč

  https://zvraceny.cz/content/85705-blbka-na-ntou

  OdpovědětVymazat
 4. S transatlatickým soudruhem matovičem do penálu:

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020032611715917-mistopredseda-smeru-se-omluvil-cine-za-matovice/

  OdpovědětVymazat
 5. Interferon - popsána jeho účinnost proti coronavirům r. 1986!!
  Na Kubě se vyrábí, odhaduji - asi 16 let.

  OdpovědětVymazat
 6. Číňané už dlouho naznačují Světu jak se SARS-CoV-2 váže na buňky v lidských plicích a napadá je ...
  I tady v diskuzi to bylo několikrát připomenuto, naposledy jako "domněnka" že původce nákazy "působí hybridně chemicko biologicky" ..
  V první fázi působí "chemicky", jako enzym a farmakum působící v organismu a účastnící se chemickobiologických reakcí a procesů homeostázy, přičemž se navazuje na živé buňky a otvírá tímto vydáváním se za přirozený enzym s oklamáním imunity vstup biologické virové části do živých buňek lidského organismu ..

  Léčba v ranné i pokročilejší fáze nemoci Covid-19 je proto jednoduchá, použít inhibitory -blokátory enzymatických receptorů plicních buněk (číňané zjistili že se jedná o angiokonvertázu -ACE2) ..
  Zablokováním těchto receptorů nemá virus šanci navázaní a vniknutí do buňky, tyto receptory částečně blokují antimalarika a další farmaka, je potřeba to jenom zdokonalit ..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.