Reklama

úterý 17. března 2020

Zbyněk Fiala: Prachožer

Zbyněk Fiala
17. 3. 2020  VašeVěc
Koruna vír vcucávající naše peníze do kanálu, česky prachožer, je odvrácenou stranou toho, že lidé musí zůstat doma a kontejnery v přístavu. Pokus nahradit zmizelé oběživo přílivem hotovosti od centrálních bank neuškodí, ale nezapomínejme, že chybějící peníze ohlašují chybějící práci. Ta se nedá snadno připsat údery do klávesnice.


Nekonečně nudná ekonomie, jejíž čísla nikoho nezajímají, je najednou kasovním trhákem, jehož konec nedokážeme odhadnout. Americké burzy v pátek obrátily z vývrtky a vyrazily stejným tempem vzhůru, když se dozvěděly, že Fed podnikl nejrychlejší uvolnění měnové politiky ve svých dějinách. Přistál na holou nulu, či tu technickou, která je o fous výše jako signál, že zatím jsme v kladných číslech. Avšak ani kolmý start indexu S&P 500 za jediný den skoro o deset procent nedostal nejlepší americké akcie výš než 27 procent pod hodnotu, které měly před měsícem. V pondělí před otevřením burz se futures sypaly znovu a přidávaly pět procent mínusu.

https://markets.ft.com/data

Evropská centrální banka by také ráda něčím přispěla, ale je na nule už čtyři roky. Zaměřila se tedy na příliv hotovosti, kterému jsme si zvykli říkat kvantitativní uvolňování, čili QE. To má charakter rozšíření nákupu dluhopisů – operace cíleného dlouhodobého refinancování TLTRO III – v rozsahu 120 miliard euro. Pokud by bylo využito hlavně nejpostiženějšími zeměmi, které se noří do hlubin státního dluhu, mohlo by to předejít zvyšování nákladů obsluhy jejich státních dluhopisů. Ale kam se hrabe ECB na americký Fed! Ten vyvalí hned 700 miliard dolarů QE, pětkrát tolik. Co bude muset vysmýčit, až tohle dojde, to ví jen Bůh, ale ten se asi nechá umlčet Donaldem Trumpem.

Koruna padá a blíží se úrovni, kterou měla během intervencí České národní banky. Připomeňme, že ČNB nedávno sazby naopak zvyšovala, takže teď požaduje základní úrok 2,25 procenta. Tím si udržuje uctivý odstup od evropských či amerických sazeb. Při zvyšování českých úroků se argumentovalo inflací, ale šlo hlavně o to, jak zatraktivnit naše nadbytečné devizové rezervy, které se nedaří prodat. Centrální banka je před lety nasyslila při prodeji korun za eura a dolary, aby udržela slabý kurz i v měsících, kdy už byl neudržitelný. Ale současné úvahy o vlastním prodeji nepřišly v tu nejlepší chvilku. Když teď pozoruji kolmou křivku značící drastické oslabování české měny (euro podražilo za měsíc o korunu padesát), evidentně prodávají jiní. A tak tu máme celou sérku měnových dobrot – slabší měnu, balvan devizových rezerv a k tomu ještě dražší peníze.

Pro obveselení můžeme uvést také čísla z pražské burzy, která už přistála na pochmurné úrovni z dubna 2009, jak hlásí index PX svými 762 body. Pamatuji, když burza před čtvrtstoletím začínala a po pár úvodních měsících přišla s indexem shrnujícím průměrné hodnocení toho nejlepšího na trhu. Index PX 50 byla opravdová smetánka, když uvážíme, že se obchodovalo z 1800 tituly. Tento velký počet veřejně obchodovaných akciových titulů v tak malé zemi vedl tehdejší burzovní hodnostáře k úvahám, že ostatní se mají od nás co učit. Dnes už na burze 50 akciových titulů nenajdete. Ústupový boj, který vedl přes index PX 30, skončil raději úplně bez čísla. Pro zajímavost uveďme ještě výchozí hodnotu, ze které se před čtvrt stoletím startovalo. Bylo to tisíc bodů.

Ropa hraje svoji vlastní ligu, mimo horizonty koronaviru. Nástup obnovitelných zdrojů a elektromobility ve světě dostává takové grády, že to nejspíš přesvědčilo i saúdské těžaře o blížícím se konci fosilních paliv. Proto má přednost prodej maxima v nebližších letech. Saúdská Arábie údajně uvažuje o investicích 200 miliard dolarů do rozšíření těžebních kapacit na 20 milionů barelů ropy denně. Prodávala by ji hlavně Číně a Indii za fixně dohodnuté dlouhodobé ceny. Rusko to dokáže ustát díky svým finančním rezervám. V horší situaci jsou američtí frakéři, zvláště ti, kteří pracují s půjčenými penězi.

Ropě se věnuje také Bloomberg, v češtině je to na Patrii. Zabývá se otázkou, zda to není útok na obnovitelné zdroje, ale ty mají svoji dynamiku a dávno už nejde o začínající obor.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4359470/bloomberg-zelena-revoluce-a-ropny-crash-test.html

Vedle koronaviru řádí tedy prachožer. Je to příležitost pro moudré muže, aby radili vládám, co mají dělat. Centrální banky podle nich už odvedly svoji práci, teď ještě musí vlády nastoupit se snižováním daní a fiskálními stimuly. Zadlužení? Ale prosím vás, to budeme řešit až potom.

S tím se dá souhlasit, zadlužení řešit až potom – ale jak?

Osvědčená metoda spočívá v tom, že se začne šetřit, což nejde jinak než brzděním transferů v podobě dotací a dávek a ořezáváním veřejných služeb. Jinak by bylo Řecko, dodává se varovně. Produktem státního dluhu jsou emise státních dluhopisů s takovým úrokem, aby si je někdo koupil. Ten, kdo si je koupí, dostává úrokový výnos.

Až potud je to kašička. Ale teď do toho zapleteme ještě sociální nerovnosti. Máme asi 1,9 milionu osob ohrožených chudobou nebo pod hranicí chudoby, jak uvádí pravidelné šetření SILC prováděné Českým statistickým úřadem.

https://www.czso.cz/csu/czso/prijmy-vydaje-a-zivotni-podminky-domacnosti

Podle jiného průzkumu z loňského podzimu (BNP Paribas Cardif Pojišťovna) třetina domácností nemá dostatečné rezervy ani na to, aby jim vystačily na měsíc bez příjmu. Ti si asi dluhopisy nekoupí. To znamená, že pouze přispějí na úrokový výnos těch, kdo si je koupí. A ti, kdo si je koupí, mohou na to použít peníze, které jim zbyly po snížení daní.

Zkusme si však představit jinou formu úhrady státního dluhu. Nespočívala by v tom, že přidáváme peníze těm, kdo je musí od rána do večera přehazovat vidlemi, aby se jim nezapařily. Naopak se za touto skupinou vypravíme a požádáme ji o příspěveček. Fakticky tam za nimi nemusíme osobně, od toho máme poslance, kteří se s nimi důvěrně znají. A ti by to zvládli v sedě pouhým zdvižením paže a stisknutím čudlílku. Nezvedali by daně těm, kdo se bojí každého zakašlání památeční ledničky, protože 8 tisíc na novou prostě nedají dohromady. Chtělo by se víc od těch, kdo mají miliardy.

Miliarda je obrovské číslo, ať už ji máte, nebo nemáte. Ale zkusme se do toho vcítit. Mám jich pět, řeknu si a rozvalím se v křesle. V pravé ruce mám ruličku novinového papíru o síle palce, kratší konec do dlaně a delší ven, a tu si přikládám k zubům jako bych měl doutník za 200 dolarů. Atmosféru dolaďuje baňatá sklenička s čajem koňakové barvy. Mám pět miliard a teď po mně jednu chtějí na umoření státního dluhu. Co mi to udělá? Budu jezdit sockou? To určitě ne! Tak tady tu usmolenou miliardu máte, pro jednou se svět nezboří. Cože? Ne pro jednou, ale tak to bude furt? Vy mi dáváte! Ale co bych neudělal pro vlast!

Škoda, že tu miliardu nemám, tak mně to dojalo, že bych ji dal taky. Tohle dělají z lidí kouzelná slovíčka „progresívní zdanění“.

Když prachožer, tak prachožer.
29 komentářů :

 1. http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/3125-brusel-hlasi-smrt-je-kaput-evropska-unie-konci

  OdpovědětVymazat
 2. Z. Fiala for p........

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8.28 - naučte se česky, jsme v Čechách, líbí-li se Vám SS, emigrujte.

   https://www.hlavnespravy.sk/paska-nemci-zadrzali-ochranne-prostriedky-aj-cechom-merkelovej-administrativa-uplatnuje-pravo-silnejsieho/2087145

   Vymazat
  2. Jen jednu věc nevím, zda ty roušku zadržely demokraticky či totalitně.

   Vymazat
 3. Jo to euro už stojí 27 kč následná krize se zadluženýma státama zamává.

  OdpovědětVymazat
 4. Andrej z Čapího hnízda má aspoň mozek. Na tragické Merkelové vidíte, jak bychom taky mohli dopadnout, varuje advokátka Zwyrtek Hamplová:

  Šíření koronaviru je nově trestným činem se sazbou do 12 let.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Andrej-z-Capiho-hnizda-ma-aspon-mozek-Na-tragicke-Merkelove-vidite-jak-bychom-taky-mohli-dopadnout-varuje-advokatka-Zwyrtek-Hamplova-617045

  OdpovědětVymazat
 5. Tak kde jsou ti, co tady před nedávnem psali jak dolar padne, jak si s ním celý svět vytře zadek a dnes, RUBL se propadl na 75 RUB. za dolar. Nafta za barel dnes katastrofa asi pro všechny za 29,78 dol. za barel.
  Světová ekonomika jde do řiti, ještě že mám v bance učet v DOLARECH, dnes si mohu za měsíční výnos koupit slušné auto!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prezident Trump uprosil soukromý FED a MMF, ABY UDRŽELY DOLAR alespoň do jeho znovuzvolení. Dolárky tisknou ve dne v noci. Má to jednu chybičku svět už dolary nechce.

   Vymazat
  2. Hej Inďo, dočkej času jako husa klasu. A ještě naši moudří předkové také říkávali, "neříkej hop, dokud nepřeskočíš", osobně tomu tvému účtu v dolarech věřím, jako těm ostatním tvým kecům a jestli jej skutečně máš, tak si jej užij dokud můžeš.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  3. Pane, vy jste opravdu indický běžec. Co to je? Hospodářská krise, která měla útočit na Čínu, Írán a Rusko, Čína se se z toho relativně brzy dostala a Írán to udělá brzy také. Proč je najednou ropy nadbytek, Čína ji tolik nepotřebovala. Saudská Arábie je před hospodářským krachem a EU čeká drsné utavování opasku. Po kolikáté si ten opasek utahujeme, aby jsme dohnali Západ. Proč ho nedoženeme? Protože nás vysává. Kolik miliard odchází do Německa, tady se to ani nedaní a nebo se určí cena pro ČR 100 Kč a v Německu se po převezení objeví přes 1000 Kč. Další ukázka je Škoda MB, když Němcům něco chybí, tak vědí o MB. Tam je všeho dost. Chtěl bych vidět Němce, jak pracují v nepřetržitém provozu.

   Vymazat
  4. 10:21
   Pane, máte velice zkreslené představy o ekonomice USA! Celý svět je dnes po dolarech jak šílený, vše se nakupuje za dolary, celý svět obchoduje z99% dolarem!.
   Putin před časem chtěl do světa poslat ZLATÝ RUBL, konkurence k dolaru, ale tak jako vždy co Rus míní nevyšlo, proč asi? Ekonomika současného a ani budoucího Ruska, nebude nikdy tak silná jako je dnešní americká, ani za 100 let! To je celá věc!

   Vymazat
  5. 10:35
   Za to "vysávání" poděkujte čtařicetiletému vládnutí komoušu, kdy se zaostalého prumyslu v 89 roce velice rádi zbavili.
   Jen díky vaspělému Německu, které do našeho neschopného, bankrotujícího prumyslu napumpovalo miliardy a dnes po právu čerpají zisky, asi tak!
   Jinak jste pobavil tím Ruskem, tam je hospodářská krize jako hrom, jen se podívat na dnešní sílu rublu! To samé Čína, za několik málo dní nikdo krizi nepřekoná!

   Vymazat
  6. INDICKÝ BĚŽEC Tady se podívej koho bys chtěl vítat:

   https://navratdoreality.cz/vyvrazdeny-bus-10171.html

   Vymazat
  7. Běžče dobrý! Dlouho si tady nebyl. Tvoje příspěvky stály za prd. Byly lehce vyvratitelné. Byl si na školení? A máš pravdu. Rusové jsou druhým největším dodavatelem ropy do USA a za co asi ji prodávají??? Jan Chodec.

   Vymazat
  8. INDICKÝ BĚŽEC je zde nasazeným provokatérem s " extrémně pravicovými názory " velebící USA a současně je i majitelem duševního suterénu - snad to cenzor nevymaže.

   Vymazat
  9. Pokud píšete o útoku Ruska na dolar máte pravdu. Rusko prohrálo díky podrazu Číny která se na poslední chvíli odmítla účastnit. Naopak Čína chtěla v lednu zaútočit na dolar - Rusko odmítlo. Amerika kromě ekonomické války spustila mezinárodními konvencemi zakázanou BIOLOGICKOU válku /africký mor prasat, dva druhy ptačí chřipky a coronavirus/. Světový obchod od dolaru dávno odchází. Svět se už nenechá okrádat pomocí nafouknutého dolaru a podplacených rejtingových agentur. Máte staré informace!

   Vymazat
  10. 12:10
   Proč lžete??????
   Celý svět snad jen mimo vás ví, že všechny tyto pandemie jsou z Číny nebo Afriky, nikdo ani Rusko ani USA si dnes nedovolí něco takového rošířit do světa, nikdy neví jak se jim vše vrátí.
   Co se týče toho dolaru, holt se s tím smiřte, že je ve světě pouze dolar co něco znamená a potom ti ostatní přicmrdávači!

   Vymazat  11. INDICKÝ BĚŽEC17. března 2020 9:49

   Tak kde jsou ti, co tady před nedávnem psali jak dolar padne, jak si s ním celý svět vytře zadek a dnes, RUBL se propadl na 75 RUB. za dolar. Nafta za barel dnes katastrofa asi pro všechny za 29,78 dol. za barel.
   Světová ekonomika jde do řiti, ještě že mám v bance učet v DOLARECH, dnes si mohu za měsíční výnos koupit slušné auto!
   xxxxxxxxxxxxxxxxx
   Tak proč chodíš po bufetech dojídat zbytky ???
   Trep.

   Vymazat
  12. To je pravda ,ze cast sveta je silena po dolaru a to je soucasti fanatiku , kteri si chteji take upevnit moc a pozice..
   Ale neni mozne ani na chvilku zapominat ze dolar se upevnuje denne, nuklearnima zbranema, poctem utocnych letadel, lodi , tanku a milionu zoldaku.
   Hrozbami vyhlazeni atd.
   Verim, ze po zkusenostech i dnes v Iraku je treba dolaru.. Ale jen do jiste doby..

   Vymazat
 6. Maďarský pohraničník http://i0.wp.com/www.golfbrekers.be/wp-content/uploads/2016/01/vluchtelingen-wegversperring.jpg
  Poslankyně v Itálii - to je panečku bojovnice!
  https://www.email.cz/download/k/-hX-8B6L4OvHNYrSfk8FFygtjzKXJlkzkLKkzF0KcQ4XpiQGH_uS0M2g12pZrGN21Ljvglk/Poslankyn%CC%8Ca.mp4

  OdpovědětVymazat
 7. Zpráva, která je dnes už ověřená a lze dohledat všude byla natolik sdílena, že prostě je web zahlcen, máme skutečnou radost, vstup se zpomalil. Od včerejška zde bylo skoro 100 000 čtenářů, protože zpráva je pozitivní, pravdivá a mnoha lidem pomohla. Ta deprese sálající z České televize je zločin. Ale tentokrát je to proto, že server pod náporem kolaboval a my se omlouváme. WEDOS tvrdí, že utáhne až 300 on line, ale asi je to už hrana. Každopádně máme radost, když to lidem z deprese trochu pomohlo.

  OdpovědětVymazat
 8. Předseda SPD Tomio Okamura„Neskutečná arogance a drzost.“ Okamura nenechal na Macronovi nit suchou:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020031711662295-neskutecna-arogance-a-drzost-okamura-nenechal-na-macronovi-nit-suchou/

  OdpovědětVymazat
 9. 10:32
  Proč píšete, že z ČT sálají deprese. Pokud nebude informován pravdivě o koro. tak jak doposud, budete hulákat, že nemá veřejnoprávní ČT o problém zájem. Pokud vás vysílání ČT unavuje, není žádný problém přepnout třeba na Soukupuv Barandov, tam je" pravda a láska" na 100 % zaručena!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No je pravda že Soukup až tak pravdu a lásku nehlásá jako třeba ČT. A když se občas na ČT podívám tak vidím jak prostřednictvím jednotlivců v diskusích napadá vládu, co udělala a neudělala, měla by udělat. Zkrátka ČT udržuje udržitelnou paniku, místo toho aby byla oporou nutných nařízení a omezení, místo toho aby je kritizovala. Měla by trochu povzbuzovat národ, že vše dobře dopadne a ne blbě šťourat, zamlčovat a překrucovat. V tom je mistr. Jan Chodec.

   Vymazat
  2. http://www.skrytapravda.cz/domaci/3112-velice-zavazna-zprava-pro-vydesene-lidi-z-koronaviru-a-prosime-posilejte-retezove-dal
   Proč to Česká televize nezdůrazňuje, aby dávala lidem naději?
   A nyní by bylo i zajímavé dohledat, jak se mnozí ironicky "komunistické Číně" smáli, že staví narychlo provizorní nemocnice pro takový nával nemocných. Nyní to přišlo k nám, a političtí šmejdi, co chtěli vydělat na zesměšňování a urážkách Číny a postižených občanů (Pirátem Hřibem a jeho provokacemi počínaje a různými aktivisty jako je Janda od tyče z Evropských pseudohodnot konče) jsou vytřeštění, jak to ta komunistická Čína zvládá a jak Evropa šílí. A politici se najednou stahují do sklepů, místo aby stáli neohroženě v čele a pomáhali, kde je třeba. (Až na vládu, která jede nadoraz)

   Vymazat
  3. 13:29 Vy chcete srovnávat ČT s nějakou pochybnou" SKRYTOU PRAVDOU "to snad nemyslíte vážně. Pokud jen nahlédnu ne ten prolhaný veb, tak se mě chce zvracet, tolik nesmyslu a hloupostí se jen tak nevidí!
   To že pan Hřib odmítl poklonkovat Číně, je naprosto v pořádku, taky proč???
   Poděkujte vaší Číně za virus dodaný k nám!

   Vymazat
  4. Kachno, už zase mlžíte? ČT dlouho nemohla kousnout do "kyselého jablka", že "vytunelované", strategické prostředky ze zásob státu narychlo doplňuje Čína, když "Západ" stornoval obchodní dohodu? Budeme se s ním soudit?

   Pan Hřib hraje vaše noty, také ponese zodpovědnost.

   Děkuji Číně a rozumným politikům u nás, za "neodplatu".
   Co se týče koronoviru z Číny.
   Jistě, mají to z netopýrů a jiné havěti upravené v laboratořích USA. Co nedomysleli "vývojáři" je, že ani my nemáme imunitu, proto ten poprask. Budou tajné laboratoře někdy pod veřejnou kontrolou!

   Vymazat
 10. Co se týče naší drahé, veřejnoprávní české televize, jak tu už někdo řekl, to špatné je i na něco dobré. Řekl bych, že vláda už pochopí co to je za vlastizrádce a kolaboranty a konečně jim šlápne na kuří oko, protože včera už bylo pozdě. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 11. 17:47
  Prosím specifikujte čím je ČT. kolaborant a vlastizrádce. Zrovna dnes! Tak jak dnes informují o zlé situaci ohledně koronaviru, tak se dá pouze před jejich prací smeknout.
  To jak se třeba věnují dětem a pokračují v učení!
  Pane, že vás hu---usta nebolí!
  Pokud si tady přečtu vaše příspěvky, tak musím konstatovat, že ten vlastizrádce jste vy. Přímo PROKREMELSKÝ!
  Prosím pana Dvořáka o uveřejnění mého příspěvku!!!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.