Reklama

čtvrtek 2. dubna 2020

Bez racionální politiky vůči Číně se nemůžeme obejít

Jiří Weigel
Jiří Weigl 
2. 4. 2020   InstitutVáclavKlause
Část českých médií a politiků propadá v poslední době protičínské hysterii a předhání se ve všestranné dehonestaci asijské velmoci při každé sebemenší příležitosti. Do stavu obzvláštní nepříčetnosti je uvádí především zjevná závislost nejen nás, ale prakticky celého světa na dodávkách zdravotnického materiálu pro boj s epidemií koronaviru.


Celý svět byl rychle se šířící nákazou zaskočen a všude panuje zoufalý nedostatek ochranných prostředků. Jedinou zemí schopnou naléhavé obří potřeby světa v této oblasti pokrýt je Čína, která sama navíc dokázala – zdá se – nákazu potlačit. O čínské dodávky proto panuje velký konkurenční boj a poptávka vysoce převyšuje nabídku. Ne každý uspěje, ale naše země byla zatím relativně úspěšná. To přivádí část české politiky a médií téměř k šílenství. Neuplyne den, aby na Čínu nevylili kbelíky špíny za to, že dodávané zboží je nekvalitní, že nám ho prodává a nikoliv daruje, že své výlučné postavení propagandisticky zneužívá, že jí naši představitelé za dodávky v nejvyšší nouzi děkují atd.

Nejvýstižněji asi na tuto hysterii reagoval v jednom své nedávném rozhovoru sociolog Jan Keller, když poznamenal, že nikdo nemusí údajné drahé čínské „šunty“ brát a namísto toho používat kvalitní ochranné pomůcky, které nám zdarma dodali naši západní spojenci. Podmínkou je však mít pevné zdraví.

Skutečně, obraz zcela před nákazou bezmocného a nepřipraveného Západu ve srovnání s globálními výrobními kapacitami a disciplinovanou organizovaností Číny je frustrující. Na příkladu koronavirové krize se tak mnohým otevřel pohled na skutečný stav současného světa a jeho perspektivy.

Čínou a vztahy k ní bychom se měli zabývat vážně. Nepomohou nám ani hulvátské a dětinské provokace a nadávky, ani monopol jednotlivců na česko-čínské vztahy. Většina lidí u nás stále nedoceňuje, k jak gigantickým změnám v Číně a skrze ně i ve světě za posledních čtyřicet let došlo. Velká část veřejnosti v pohledu na svět ustrnula ve šťastné éře po pádu komunismu v atmosféře, jíž nejlépe charakterizoval Francis Fukuyama ve své slavné knize „Konec dějin a poslední člověk“. Stále mnozí u nás sdílí jeho přesvědčení, že Západ a jeho liberální demokracie jsou definitivním vítězem vývoje světa, jeho model společnosti hodnoty je univerzální a jde jen o to, kdy se plně rozšíří po celé planetě.

V této iluzi všichni zapomněli na malého muže v daleké Čínské lidové republice jménem Teng Siao-pching, jemuž se podařilo zkombinovat autoritářskou státní moc s volným trhem a soukromým podnikáním a otevřít zemi světu, čímž ovlivnil jeho dlouhodobý vývoj možná více než Lenin, Hitler, Stalin či Reagan. Celý západní svět se chytil nabídnuté příležitosti a za čtyři desítky let přeměnil obrovskou Čínu ve skutečnou dílnu světa, do níž přenesl prakticky celou svou materiální výrobu.

Celá tato gigantická transformace se v Číně udála pod pevným vedením autoritativního režimu, jenž se sice sám nazývá komunistickým, ale spíše než nám dobře známí klasikové marxismu jej inspiruje čínská konfuciánská tradice, nacionalismus a příklad tvůrce singapurského hospodářského zázraku a tamější autoritativní demokracie Lee Kuan-Yew. U nás to nevnímáme a nechceme vnímat a stále operujeme s nepříliš výstižnou paralelou z naší vlastní historie po roce 1968 a předpokládáme, že v Číně vládne obyvatelstvu toužícímu po poměrech západní demokracie tak jako tehdy u nás nenáviděný totalitní režim. Zapomínáme, že čínské obyvatelstvo za 5 000 let historie jinou než autoritativní podobu vlády nepoznalo, individualistické hodnoty nesdílí, s demokracií nemá žádnou zkušenost a je mu cizí. Naopak nedoceňujeme neskutečný civilizační pokrok a bezprecedentní zvýšení životní úrovně, které poslední dvě generace obyvatel ČLR zažily. Nikdy v historii lidstva se nepodařilo v tak krátké době o tolik zvýšit životní standard tak velkého počtu lidí. Naše paralely s komunismem v tomto případě zcela selhávají a smiřme se s tím, že tvrdý čínský režim se u většiny svých obyvatel těší autoritě a masové podpoře.

Naše špatné hodnocení čínského vývoje však plyne především z toho, že nejsme schopni docenit gigantický rozměr čínského rozmachu. Nejme schopni si představit, co to znamená 1,5 miliardy lidí, nedoceňujeme, že je to bezmála dvakrát tolik co počet obyvatel Evropy a Severní Ameriky dohromady. Nevnímáme, že tato masa zvyšovala svou produkci o cca 10% ročně a že se do Číny přesunula velká část bohatství Západu.

Stále žijeme v iluzi, že globalizace a otevřený svět slouží našim, západním zájmům a potřebám, protože to byl Západ, který proces globalizace akceleroval a vždy prosazoval. Stále si při tom spolu se starým Fukuyamou představujeme, že globalizace poběží podle nás a povede k univerzálnímu rozšíření našeho způsobu života a hodnot po celém světě. Nejsme ochotni připustit, že by tomu mohlo být jinak.

Svět však dnes bohužel směřuje jinam. Řetězová jaderná reakce ekonomického rozvoje Číny, která se rok od roku zvětšuje a urychluje, se dnes otevřeně projevuje ve světovém hospodářství i mezinárodních vztazích. Váha a moc Číny prudce narůstá a Západ nevyhnutelně ztrácí. Celý systém mezinárodních vztahů a představy o globální vládě, usilovně prosazované západními progresivistickými elitami v důsledku toho vyžadují zásadní přehodnocení. Jejich vybudovaný institucionální rámec (mezinárodní organizace, pakty, dohody atd.) začíná se změnou poměru sil stále více sloužit Číně než tradičním západním velmocem v čele s USA.

Americký prezident Trump a jeho antiglobalistická politika jsou prvním příznakem toho, že si to část elit na Západě, především v USA začala uvědomovat. Při zachování současných trendů přestal být univerzalistický globalismus pro defenzívní Západ výhodný. Čína se naopak stává jeho hlasitým zastáncem, přesvědčena o tom, že „Říše středu“ zaujme nevyhnutelně své určující místo jako dominantní klidná síla ve světě, tak jak sebe vnímala po předchozí tisíciletí až do 19. století. Čínská tradice je totiž velmi trpělivá a nelibuje si v agresi. Věří, že se obří váha Číny dříve či později prosadí.

Nám skutečný význam a sílu dnešní Číny ukázala až dnešní epidemie. Měli bychom to jako dospělá a seriózní země racionálně docenit a hledat strategie, jak v měnícím se světě obstát. Neřešíme dilema, zda ČLR nebo Tchajwan, jak si u nás někteří krátkozrací a neodpovědní lidé představují. Bavme se o světě, jehož kontury se z dnešní krize vynořují, a který vůbec nemusí připomínat to, co jsme si zvykli opakovat. Nadávky a provokace, stejně jako podlézavost a kšeftaření nejsou tou cestou, jak bychom k tak závažné věci měli přistupovat. Vyváženě vztahy s ČLR musejí patřit k našim národním zájmům stejně, jako dobré vztahy k sousedům a spojencům. Bez jasné politiky v této věci se naše země nemůže obejít.


Jičí Weigl, deník Právo, 2. dubna 2020

29 komentářů :

 1. Je to neuvěřitelné že všichni co se podílely na vedení a správě státu mají tolika rozumu po tom co za nimi zůstalo. Podle mě Babiš dostane v nadcházejících volbách nejméně 50% a proto se Mirďa Tulamorďa vyzbrojuje. Z jakých důvodů mají posranci a schnilátoři imunitu? To přece před zákonem nemůže mít nikdo v ničem ani prezident. Proto se cítí jako výjmeční.

  OdpovědětSmazat
 2. Osobně si myslím, že bez racionální politiky se ke všem státům Evropy a celého světa neobejdeme a to včetně Ruska i USA. Tedy nejen k Číně. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Není třeba se hrbit směrem k jedné z velmocí. Určitě si můžeme zachovat odstup a současně přátelské vztahy ke všem. K tomu je ale nutné nenaskakovat na kdejakou kampaň, kterou vymyslí v USA. Dobré bylo například zachování české ambasády v Damašku. Ale ostudných bylo bohužel víc. Jen tak namátkou - uznání samozvance Quaidoa za prezidenta Venezuely, podpora ustavení okupovaného Jeruzaléma za izraelské hlavní město, podpora ukrajinského puče proti zákonné vládě, vysílání českých okupačních jednotek do Iráku i Afghanistánu, přehnaná reakce na kauzu Skripal a mnoho dalších. Bohužel často jednáme podle hesla poturčenec horší Turka. Určitě se dá držet taková linie, která bude vůči všem zdrženlivá, nebude nikoho urážet a to výrazně zvýší šanci českých firem na zakázky po celém světě. I když se to některým zdejším "poturčencům" nelíbí, slušné vztahy prezidenta Zemana s čínskými politiky nám zabezpečily dodávky zdravotnického materiálu, které nemůžeme dostat z jiné země, než právě z Číny.

   Smazat
 3. Pane Weigl prostě zdegenerovaný zvrhlý parazité žily v domnění že budou stále a snad navěky parazitovat i na Číně. To jsou ty jejich křesťanské a euroatlantické hodnoty. Už od Vietnamu jsem pochopil že se od takových grázlů nedá nic dobrého čekat.

  OdpovědětSmazat
 4. Teng Siao Pching sice dokázal nasměrovat Čínu k dnešnímu progresu, přičemž využil rivalitu USA a SSSR, a o této zemi, její tradici a možnostech a schopnostech nikdo nepochybuje, nicméně Čína by měla udělat rázný řez se zdroji nákaz, které vedly k dnešnímu marasmu po celé planetě. Jak bylo řečeno, má autoritativní vedení a je na to zvyklá, takže by to neměl být takový problém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čína ten rázný krok udělala. Bohužel nic podobného nebyly schopné udělat jiné, takzvaně vyspělé země. Ostudná situace v USA je dokladem toho, jaký je reálný stav ve zdravotnictví zdánlivě bohaté země, která vynakládá ročně šílené prostředky na zbrojení, ale nepostará se o své občany. Ani hromady devalvačních dolarů nepřesvědčí koronavirus, aby šel jinam. A třeba výzva prezidenta k ohleduplnosti vůči spoluobčanům ztrácí smysl ve chvíli, kdy dodá: "Já ale roušku nosit nebudu, protože jsem zdravý"

   Smazat
 5. Racionální politiku NEděláme už třicet let!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nutno říct, že jsme ji často nedělali ani předtím.

   Smazat
 6. Prostě ve své namyšlenosti jaksi "náš milovaný západ" nepochopil, že moc je tam, kde je výroba a reálný rozvoj, co největší soběstačnost. My si tady hrajeme s hračkama, co dělají v Číně (i ten Apple), a zároveň ji tam v hračkách i přes internet pomlouváme. Abychom si mohli válet šunky, šoupli jsme to tam co nejvíc s radostným slintáním, jak sami budeme vydělávat na tom přeprodeji čínského zboží ... fascinující idiotismus "západu" a především jeho "páníčků". Jinak řečeno, čím dál víc to bude právě Čína, která se bude posouvat do "dnešní role" USA. Jen bude záležet na tom, jakým způsobem.

  OdpovědětSmazat
 7. Děkuji za tento parádní článek...je radost něco takového číst v záplavě mainstreamu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANO. A také se připojuji k poděkování panu Jiřímu Weiglovi.

   Smazat
  2. Weigl na Hrad.
   Ale kdo pak bude rozumne psat ?!

   Smazat
 8. Asi nejdůležitější zpráva je že se Trump, Putin a Jinping na videokonferenci domluvili a společně zastupují globální měnový systém založený na Blockchainu, což mám z Tadesco.org. A to, že to nejsou konspirace, ale dosud jsme v konspiraci podporované massmediálními presstitutickými prodejnými kurvičkami, žili začíný být zřejmé. Jsem zvědavej jak rychle Dvořákovic, drahá televize otočí, to že bude fůra lidí nas.anejch že tu lumpárnu ještě platili, se vůbec nedivím. Nevím proč, ale dneska jsem si všimnul, že kandelábry jsou očíslované, asi pro to aby se vědělo kolik jich je, chcete-li. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 9. Pane Weigel, tleskám Vám za skutečně fundovaný a nedezinformačný článek. Ano, obhájci kapitalistického imperialismu budou Vaše argumenty považovat za dezinformace. Ano, Čína není ani tradiční komunistický režim, ale skutečně historií prověřený Konfuciem a považuji jej za spravedlivý. Žvásty tzv. liberárů o nedemokratickém či lidské práva potlačujícím režimem jsou jen zvráceným odporem proti zemi, která nikomu nevyhrožuje, nikoho nesankciuje, ale pracuje pro svůj lid. Pravá demokracie a lidská práva neexistují ani u nás. Samozřejmě, že chátrající Trump si uvědomuje, že Čína je vycházející hvězda lidské budoucnosti a naopak Západ odcházející nespravedlivý a hamoustvím páchnoucí režim . V současné době se ukazuje že USA jsou tou nejhorší formou života. Když prezident nejsilnější kapitalistické země prohlásí, že počet mrtvých zaviněných kontravirusem na úrovni 200000 bude úspěchem, pak to stačí jaký nastal v této "přísně demokratické" zemi po kontravirové pandemii, kterou pravděpodobně způsobil USA sami, není dál co dodávat. Skutečně Čína je nepřítelem USA č.1 proto, že ohrožuje svou prosperitou technologickou vyspělostí existenci USA, nikoliv vojenským zastrašováním.

  OdpovědětSmazat
 10. Hromady mrtvých těl v mrazících boxech a plastových rakvích? Američané se ptají, proč jsou nemocnice prázdné. Stovky videí jako důkaz. Lidé, probuďte se! Koronavirus jako monstrózní mediální podvod?

  https://www.arfa.cz/hromady-mrtvych-tel-v-mrazicich-boxech-a-plastovych-rakvich-americane-se-ptaji-proc-jsou-nemocnice-prazdne-stovky-videi-jako-dukaz-lide-probudte-se-koronavirus-jako-monstrozni-medialni-podvod/#.

  https://www.arfa.cz/david-icke-neni-zadny-covid-19-nemame-novy-virus-mame-novy-test-karantena-je-forma-masoveho-muceni-obyvatelstva-novy-rozhovor/#.XoWvpOoza71

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže ani na Bulovce neleží žádní nemocní? Tohle všechno je podle jen buzerace obyvatel celého světa od Japonska přez Evropu až po Brazílii?

   Vy se nevzdáváte, co? Neustále sem pastujete tenhle brak.

   Smazat
 11. Racionální politika tu bude až tu bude demokracie. To znamená, až budeme ovládat své zastupitele. Zatím je to naopak. Začít své zastupitele ovládat musíme nejdříve na komunální úrovni. Jednoduše proto, že ve městech a obcích jsou zastupitelé nejslabší a my - občané nejsilnější. Komunál je Achylovou patou moci zastupitelů. Teprve až to zvládneme tam se můžeme pustit do boje o ovládnutí zastupitelů větších územních celků. Vzor máme, je jím Švýcarsko
  Rebel

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. Pan Weigl, stejně jako IVK a speciálně pan VKlaus mají zvláštní dar přicházet s křížkem po funuse. V dnešní době už vztah s Čínou není prvořady. Prvořadá je koronavirová akce. Pak VKlaus kdysi hlásal trh bez přívlastků, republika byla rozkradena cizáky a teď je proti Schengenu. Vždycky o krok pozadu. On jako "ekonom" by měl dnes v prvé řadě predikovat zda nebo ne a snad jaká zkáza čeká euroamerickou ekonomiku. A zkoumat, zda svou tržní ekonomikou nepřispěl k růstu tlaku v papiňáku bez pojistného ventilu, což přivedlo Západ k situaci, jejíž predikci se VKlaus vyhýbá. Pamatujeme, jak mu nevadily plánované nové pražské mrakodrapy a mnojho jiných věci zvyšujících tlak v papiňáku až do situace, kdy musela, nemusela? být spuštěna koronavirová akce.

  OdpovědětSmazat
 14. Informace o Číně v ČT a ČRo jsou tak neobjektivní a hloupé (nejen pro ty, kteří Čínu navštívili), že se jim už většina lidí musí smát. Např. B. Šámalová z ČT, ale nejlepší v propagandě proti Číně je pracoviště slavné UK Praha, Katedra sinologie FF UK:
  https://udlv.ff.cuni.cz/cs/udlv/vyucujici/ Zajímavé jsou i jejich projekty a granty, ale naše diplomatické a obchodní vztahy s Čínou to jen poškozuje. Možná jsme bez jejich pomluv a akcí p. Hřiba mohli dostat dodávku ochranných pomůcek o několik dnů či týdnů dříve.
  Dovedou se do toho tak položit, že přímo hoří nenávistí, jako dnes jeden takový sinolog v ČRo. Kdo je za to platí a pak ještě vybere do veřejnoprávního média? Stačí si na chvíli přestavit, kdyby vývoj v Číně probíhal jako v Jižní Americe, v Africe aj., tak by taková imigrace z chudoby přestavovala stovky milionů Číňanů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je skutečně neuvěřitelné, že něco, co se označí za odborníka, zároveň nenávidí objekt svého studia. Protože to bývá v drtivé většině naopak. Primatologové milují primáty, etnologové etnikum, jehož společnost zkoumají, ale specialisté třeba na Rusko tuto zemi nenávidí a pohrdají jí.

   Smazat
  2. Důvod je ten, že tito "odborníci" si nevidí ani na špičku nosu. Nechápou, že koronavirus a s ním již probíhající hospodářská krize budou mít za následek převrstvení společnosti a politické moci. Bude to Čína, která bude hrát primární roli ve světě a bude tu také rozpad spolku zvaného EU, který svoji neužitečnost, zbytečnost a škodlivost ukázal v této době. Pro ty, kteří nepřestanout rozjebávat vztahy s Čínou - ti různí Hřibové, Drahošové a jím rovní, stejně tak jako ti různí "aktivisté" a vítači imigrantů a podobní paraziti (Čověk v tísni...), Evropské hodnoty, zalezou ze strachu před hněvem lidu do kanálů.

   Smazat
 15. Finanční analytik jasně ukázal, že virus byl laboratorní, že byl distribuován americkými zpravodajskými agenturami prostřednictvím sítě kaváren ve velkých nákupních centrech v čínských metropolitních oblastech. Itálie byla nakažena jako centrum cestovního ruchu, tj. lidé sami šíří virus. Účelem operace je kolaps finančních trhů amerických konkurentů - Číny a Evropy. https://www.youtube.com/watch?v=xl-Nj6YV8ag

  OdpovědětSmazat
 16. K perfektnímu článku bych zdůraznil jen to, že podstatná je výroba a technologie a ne přehazování peněz lopatou z jedné hromady na druhou.

  OdpovědětSmazat
 17. Pokud vyhlásí Čína embargo na dodávky zdravotního materiálu účelně, nikoliv účelově, vybraným zemím, tak světu i sobě velmi pomůže...

  OdpovědětSmazat
 18. Skvělý článek kdo plive jed zastánci us fašismu demožumpa a pyjáti.

  OdpovědětSmazat
 19. Snaha o dehonestaci všeho pozitivního, co na Světě máme, se stala rutinní praxi medializátorů ve službách diktatury kapitálu - a že tvoří většinu v ČÉTÉ i REFLEXU a dalších ultrareakčních mediích, jakoby z oka vypadlých Emanuelovi Moravcovi z dob protektorátu Bühmen und Mähren naznačují, s kým máme tu čest. Přijde čas a znovu budou vydány dekrety na potrestání takovýchto zločinců, strůjců válek, mezilidské nenávisti a hrabivosti. Ano, bojujeme skoro již jen o holou existenci, ale lidé tento zápas s osnovateli a vykonavateli hromadného vraždění nakonec vyhrají!

  OdpovědětSmazat
 20. Podívejme se na situaci z jiného pohledu. Jak je možné, že země, která byla takřka ve všem soběstačná(potravinárský průmysl, textilní průmysl, kožedělný průmysl, obuvnický průmysl, farmaceutický průmysl, petrochemie, energetika....), pravda možná jsme měli zastaralé továrny, ale stále máme velice levnou a kvalifikovanou pracovní sílu, dnes nemá výrobní kapacity na výrobu blbých papírových a plátěných roušek, nemluvě o respirátorech, nemá výrobní kapacitu ani na výrobu toaletního papíru, nemá kapacitu kterou měla na výrobu léků včetně těch základních a dokonce nemá ani kapacitu na výrobu pitomých teploměrů (že by to bylo úžasným zákezem z EU těch rtuťových neskonale spolehlivějších???) a droždí nebo desinfekce. Jak je možné, že vláda ve stavu nouze nedokáže nebo nemůže nařídit likérkám a lihovarům, aby místo chlastu vyráběli desinfekční prostředky? Jak je možné, že protože lidé vykoupí paralen nejsme v kapitalismu a v době opěvovaného volného tržního hospodářství schopni navýšit výrobu? Tak nám nějak ten kapitalismus hergot nefunguje! Stejně jako socialismus. Jak je možné, že bolševická, zatracovaná Čína místo aby zbankrotovala dokáže nyní vyrábět roušky a respirátory pro celý svět? Moc dobře si pamatuji, jak umělci vykřikovali, že chtějí tržní ekonomiku a jak dotace nepotřebují a jak je režim utlačoval, tak proč dnes ti stejní brečí o dotace? Podnikatelé nemlich stejně. Co to je za podnikatele, že po 14 dnech bez práce bankrotuje, když dříve měl na to 3x do roka jezdit na drahé 14 denní dovolené a lyžovačky a na konci roku, aby vykázal nulu si kupovali mercedesy, BMV, WW a vše cpali do nákladů? Normální člověk má také výplatu na měsíc a musí platit poplatky. Totéž důchodce. Proč pan podnikatel má dostat 25 000,- Kč když důchodce má 8000 až 12 000,- Kč? Proč se jim odpouští daně za minulý rok? Proč se jim odpouští platby do zdravotnictví a sociálního systému, když do zavedení EET byli vlastně úplně švorc a vykazovali každoroční 0 a jak platili páni podnikatelé své zaměstnance vidíme při srovnání platů s Německem po 30 letech. Jak je možné, že dnes nějací Fialové, Kalouskové, Němcová a přicmrdové od pirátů si vůbec dovolí něco mektat, když vše je důsledek jejich předchozí politiky a vedení státu a co předvádí pirát Hřib v Praze je přímo ukázka hlouposti a neschopnosti. Kde vezme stát peníze v této krizi? Natiskne je? Zadluží se ještě více? Jak se to pak zaplatí, čím? A ještě na závěr. Pokud se těmto ksindlům z demobloku podaří účelově přinutit Babišovu vládu a krizový štáb zrušit nebo rozmělnit nouzová opatření, budeme počítat ne ekonomické ztráty, ale mrtvé na tisíce stejně jako v Itálii, Španělsku nebo USA. Pak titíž ksindlové vylezou a budou opět kritizovat vládu, že to dopustila a žvanit, jak oni by to zvládli. Bylo by na čase té tzv. opozici narvat do dršek roubíky.

  OdpovědětSmazat
 21. Všichni co chtěli kapitalismus nyní kvičí jako podsvinčata. Po MAJDANU PŘICHÁZELY O PRÁCI statisíce lidí. Podle Klause byli méně schopní, tak si utahovali opasky...Dvouměsíční odstupné jsme dostávali někteří až po dvou letech...Rodiny živořily,rozpadaly se atd.

  Je nás 10milionů - jedno střední město.

  Počet hospod a barů se za rok zdvojnásobil. Škol,divadel,hudebních a jiných "kultuních" stánků máme jako by nás bylo 15 milionů.

  Státních úředníků,právníků,poradců,ekonomů a dalších příživníků přisátých na st.rozpočet odpovídá na 30milionů obyvatel. Je čas na řádnou reorganizaci.-

  V ne-ziskovkách pracuje 56 000 příživníků a protočí se v nich 57 000 000 000 kč-zrušit všechny dotace!!! Tak bych mohl pokračovat

  .Zato stomatologů, sester, dobrých řemeslníků velký nedostatek. Čím to je. V parlamentu sedí samá "inteligence" s nakoupenými tituly. Zákony tudíž vytváří pro sebe. Právník si účtuje hodinový plat na který uklizečka dělá celý týden. Skutečná lidská práce jež vytváří hodnoty byla degradována. Po 30 ti letech sklízíme výsledky. Daňoví poplatníci platily podnikatelům úlevy,daňové ráje, nyní chtějí zaplatit svoje krachy. Tak si rozdělte výsledek 30letého hospodaření.- 2 biliony dluhu !

  https://www.youtube.com/watch?v=hFEPjQ5JRgw
  Vláda ČR se chystá vzhledem k současné situaci odškodnit Zdeňka Bakalu a další miliardáře!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.