Reklama

pátek 3. dubna 2020

Cena života

Jan Keller
3. 4. 2020 ČNL
Velkou pozornost vzbudily tento týden úvahy ekonoma Mojmíra Hampla, bývalého viceguvernéra ČNB, na téma ceny lidského života. V podstatě konstatoval dvě věci. Za prvé: Cena lidského života není nekonečná. Můžeme ji odhadnout řekněme na 1,2 milionu korun a přizpůsobit tomu náklady péče, kterou jsme schopni ze společné kapsy zaplatit. Za druhé: Pokud dáme na léčbu příliš mnoho, zbude na zdravotnictví méně peněz, což může ohrozit zdraví populace za pár let.

Tyto výroky vyvolaly kritiku, která je oprávněná jen zčásti. Ve skutečnosti není prvý výrok v ničem nový a neposunuje laťku nehumánnosti níže, než jak je už dávno nastavena. Výrok druhý prozrazuje meze bankéřova uvažování a jako projev nemoci z povolání by se snad dal s poměrně nízkými náklady léčit. Stačilo by trochu zauvažovat.

Je smutnou skutečností, že přímo z technických důvodů musejí ekonomické rozvahy s cenou lidských životů kalkulovat. (Mojmír Hampl si plete cenu s hodnotou, ale to nyní ponechme stranou.)

Zcela běžně se s cenou života kalkuluje třeba při výpočtech negativních externalit dopravy. Součástí těchto výpočtů je odhad toho, kolik by oběti dopravních nehod přinesly národnímu hospodářství, pokud by předčasně nezahynuly pod koly automobilů. Zohledňuje se přitom věk a výše kvalifikace. Je to tak trochu morbidní, ale ani pojišťovací experti to jinak spočítat nedovedou.

Druhé tvrzení ekonoma Hampla není morbidní, je jen legrační. Tvrdí, že to nemáme přehánět s náklady na léčbu dnešních nemocných, protože by na to doplatili příští zdraví. Na péči o ně by zbylo méně peněz. Vůbec ho nenapadlo, že dnešní zvýšené výdaje můžeme dorovnat přesuny mezi jednotlivými kapitolami státního rozpočtu.

Do zdravotnictví může být přesunuta třeba část peněz, které hodláme vydat na nákup zbraní. Armáda má přece chránit naše životy. Pak ovšem nedává smysl obětovat životy epidemii, abychom měli na výdaje pro armádu, jejímž posláním je naše životy chránit.

Peníze lze ušetřit ale také na odměnách zahraničních akcionářů a na ziscích bank, jejichž výše u nás láme evropské rekordy. Čím to asi je, že něco tak prostého zkušeného bankéře nenapadlo?


Prof. J. Keller

24 komentářů :

 1. Snad jenom vzkázat panu Hamplovi, že stejně pečlivě budeme hlídat náklady na léčbu jeho a jeho blízkých.
  Je to stejné jako u vojáků. To se to plánují operace. To se to plánují ztráty, když jsem sám zalezlý deset metrů pod zemí a mám nad sebou tři metry betonu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rockefellerova nadace - Scénáře pro budoucí technologický a mezinárodní rozvoj.

   https://ac24.cz/-/clanek-rockefellerovy-nadace-vydany-roku-2010-predpovedel-jak-by-slo-vyuzit-pandemii-k-ovladnuti-sveta?redirect=%2F

   Vymazat
  2. 17:26
   No mylí vole, léčit zde třeba fašistická hovada z Azova se mi naprosto příčí a je to proti normálním zásadám státu který se pokládá za demokratický.
   Václav

   Vymazat
 2. JE ZAJÍMAVÉ, JAKÁ SE OBJEVUJE ÚVAHA O CENĚ LIDSKÉHO ŽIVOTA Z ÚST BANKÉŘE. Zatím se ale nic od něj neslyšel, jaká je hodnota výkřiku kapitálu, aby stát zaplatil jim vzniklou újmu na objemu jejich kapitálu!
  Stát? Z jakých peněz - z daní - a kdo platí u nás daně. Dnes jsem vyslechl řeči půl tuctu "českých" prezidentů a viceprezidentů různých svazů, komor - co Čech, to prezident - jak blaží už to oslovení oslů? My máme jednoho prezidenta a ten je také jediný, který se neexhibuje v televizi a tím méně ČÉTÉ, zaprodané diktatuře kapitálu! Loňské sucho způsobilo vysychání mozků, aspoň to dosvědčují starostotrotlové z Prahy a kdyby se jim udělalo CT a magnetická rezonance, to by se lid divil, jaký škvarek, podobný holubímu bobku mají v lební dutině! A pak se divíme jejich žvástům v televizi s chovánim hovad (těm se omlouvám za toto přirovnání!)

  OdpovědětVymazat
 3. Kdesi tu je a vystupuje jakasi odpor-parta,která má na to všecko řešeni

  Pry vi i kde se ztráci dvě třetiny našich mezd,aby jsme si nemohli ušetřit na ten kurva virus nr.19.
  Hned jak se podepišou honi je al hamajda policejnim státem ,jak nadmuté kozy.
  Prý tu na NR dali dokonce i čislo toho zakona policejniho státu ČSSD a KSČM,který ti "neomarxisti" dali podepdat panu Babušovi a ten jim na to skočil i s celým parlamentem.
  To asi bude facke news, nebo jak to vlastně je pane KELLNER a všichni dalši?
  Vite o tom něco pani lidovi komentátoři?
  Obě strany prý tvrdi,že neomarxismus neexistuje a proto se od něho nemohou distancovat!
  Také zdejsi diskutujici ten zakon četli 100 x a nepřišli na to jak se vymašstěným neomarxistům podařilo ošulit nejen celý prdlament,ale i je všechny voliče,kteři jimi nevládnou!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:04 svou omezeností budete k rozpoznání, i když konečně zaregistrujete, že autor článku se jmenuje Keller, nikoli Kellner, jak opakovaně píšete. Svou omezeností budete spolehlivě k rozpoznání, dokud nepochopíte, že marxisté, což rozuměno obvykle, je množina lidí s kladným poměrem k dílu filosofa Karla Marxe, nemají pranic společného s „neomarxismem“, což je pojem, u kterého není nijak jasné, co definuje. Jisté je pouze to, že s filosofií zastávanou Karlem Marxem, nemá pranic společného. Jisté je, šetrně řečeno, že jste dokonale zmaten. Uklidněte se, bude to dobrý, bude to dobrý ...

   Vymazat
  2. K 18:04, dobrý námět k diskuzi, třeba o "euromarxismu". Ale myslím, že krátce jasně to v dis. 22:50, vysvětlil. Myslím a nechci Vás podceňovat, ale ten Váš příspěvek nemá hlavu ani patu. Jestliže začnu číst něco takového nemá to opravdu cenu dál číst. Diskutovat konkrétně o něčem má cenu, mohu se něco dozvědět i když s tím třeba nesouhlasím, ale nesmí to být bláboly o ničem.

   Vymazat
 4. Z ekonomického hlediska by se dalo odvodit, že skoro žádnou cenu nemají kojenci. Prakticky přes dvacet let se do nich musí investovat a pak jdou pracovat např. do USA. Investice v kapitalismu by se měla vrátit do 10 let jinak je špatná.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vaše úvahy není logická. Investice do nového člověka, narozeného dítěte, představuje to, co nazýváme generací, tedy cca 20 let. S rozvojem techniky a technologií, vzděláním a přípravou na praxi se tato doba mírně prodlužuje. Příroda nezná vaše kupecké / kapitalistické počty, lidská civilizace rovněž ne. Měřítkem je život, ale to je pro vás asi dosti komplikovaná záležitost, možná dokonce neřešitelná...

   Vymazat
 5. Aaaaa, uz se nam tu havloidni fasismus objevuje zcela nepokryte.....kdy prijde na radu cena vyuziti plynovych komor a jejich pouziti k likvidaci ruznych skupin obyvatel?..... vzdyt podrobnosti jiz zname z historie , (tedy jak je videt jen nekteri)

  OdpovědětVymazat
 6. Takže když dám státu 1.2 mega tak teho hajzla možu oddělat?myslím že sbírka třeba na oddělání Kalouska by trvala asi tak 5 vteřin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude trošku delší doba, je jich více. Celkově bych to tipnul tak na hodinu, ano tolik je tady "kalouskismu".

   Vymazat
 7. Nevím, ale zdá se mi hodnota či cena lidského života nepočitátelná. Zrovna tak nelze počítat cenu Karlstejnu, jako součet ceny parcely vlastnich budov a vybavení interiérů. Chápu, že pojišťovny musí a dokáží určit jakousi cca cenu. Ale člověk není Karlštejn natož panelák, proto uvedený odhad 1,2 milionů je snad jen orientační. Jinak řečeno, člověk není majetek, který by se dal stářím odpisovat (1200000/75 = 16000 ročně) to je blbost že ? Přitom co člověk to originál a odevzdává společností kus svého života bez ohledu na plat. I když já davno nepatřím mezi dorostence, tak souhlasím s logikou, že stářím ubývá některých schopností, přesto jsou nenahraditelni. Pravě diky zkušenostem, které si generace navzájem předávají. Každý člověk je důležitý i když není zrovna VIP, nebo mladík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený/á děkuji Vám za Váš názor, který dlouhodoběji sdílím. Komentáře LIDÍ proti zlobě a chamtivému zlu mají vždy svůj význam.
   Martin z hor

   Vymazat
 8. Zajímavé a prostě fascinující. "Nějaký" bankéř, který "žije" systémem, který v podstatě probíhá naprosto chaoticky a jakákoli teorie o jeho "fungování" prostě ukáže svou - no řečeno prostě a jednoduše slušně - blbost, "dokáže určit" exaktní cenu lidského života. A platí i tady "valorizace" spolu s inflací? Naprosto dokonalé! To nemá chybu! Na kolik se asi tak pojistil? Já bych si tipnul, že pokud na to "myslel", pak tak na dvacet milionů.
  A kolik si on počítá, že si věnuje na své léčení?
  Nečiň (nepočítej) nikomu, co nechceš by tobě činili ... může se ti to vrátit, Mojmíre.

  OdpovědětVymazat
 9. Když chemicky rozložíme lidské tělo, tak těch pár gramů nerostných surovin nestojí finančně ani za řeč. Snad nejdražší tam bude dnes voda. A přidáme li k tomu rozum takových Kalousků, Novotných, Minářů, Schwarzenbergů...tak hodnota lidského těla je nulová a netřeba ho udržovat z pohledu kapitalismu při životě aby jsme netratili...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený/á nejcennější je to co hmotné není- DUŠE která v konkrétním těle koná svou misi. Konejme ji s úctou k životu a druhým. Tělo má jako "schránka a nástroj duše" samozřejmě svůj význam zejména ve spojitostí s konkrétní duší- CELÝM ČLOVĚKEM.
   Nápaditost i LIDSK0ST, POCTIVÁ PRÁCE a činy pro lidi a přírodu budou mít svou cenu a hodnotu vždy. Těžko vyčíslitelnou: Cena hudby mistra skladatele?? Cena obrazu mistra malíře?? V kterém čase, a co s nimi a jejich cenou/hodnotou "na burze času" jednou bude?? Cenu jistě mají- ale ten malíř či skladatel??
   A co dobrý učitel/ka kterým v životě prochází "rukama" stovky dětí, mladých lidí- v době pro vytváření jejich charakteru snad nejdůležitější...
   Cena hasiče, záchranáře, zdravotníka, lékaře - kteří často životy doslova ZACHRAŇUJÍ??
   Kolik z nás je tu už dnes třeba taky jen díky jim??
   Jakou cenu má člověk řídící skupinku lidí kteří pečují o středně velké pohoří??
   Jakou cenu má dobrý voják který v podstatě hlídá mír a klidný spánek stovek lidí?? Jakou cenu poctivý inženýr- technik, poctivý zemědělec, rybníkář, policista, řidička tramvaje, strojvedoucí expresu, pilot letadla?? Myšleno vše samozřejmě nejen v mužském, ale i ženském rodě...
   Naproti tomu jakou cenu má bankovní spekulant, nebo třeba úkladná vražedkyně??
   Hodnota a význam člověka se nepochybně odvíjí od jeho činů a života, od vztahů a jednání k druhým, okolí.
   Žijme a život braňme! Kdo život chrání, toho život ochraňuje.
   "Ten - či Ta nahoře" to bezpečně spočítá za nás- a mnohem přesněji a poctivěji.
   I kdybychom byli každý/á jen jednou maličkou "bezvýznamnou" součástkou jednoho velkého ekosystému Planety Země - tak Každá, Každý můžeme být "setsakra" významní!
   Co nejlepší zdraví nám všem!
   Martin z hor

   Vymazat
 10. Jaký je stav programu globálního vylidňování?
  https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3693505.html
  Po skončení druhé světové války byl zaveden tajný plán, jak zničit světovou populaci. Tento plán má za cíl výrazně snížit počet lidí na Zemi až na 500 000 lidí.Chemické, biologické, psychosociální a ekonomické metody, jak skryté, tak zjevné, zaměstnané doposud byly jen částečně úspěšné.Proto byly vyvinuty GMO. GMO představují poslední slámu, poslední naděje mezinárodního společenství na skryté zastavení a zvrácení lidské populace. Vlastně to není všechno. Byla vynalezena novinka-rychlejší a účinnější. https://beforeitsnews.com/v3/alternative/2019/3693047.html 5G bude vystaveno jako zabíjecí a sterilizační mřížka!

  OdpovědětVymazat
 11. Zatím žijeme ve státě pokud by zvítězili globalisté tak by objednali jen pytle na mrtvoly pentagon jich objednal 100000. A liberální svoloč přeje smrt starým lidem kéž by je matky neporodili a byty domy po zemřelých by dali migrantům.

  OdpovědětVymazat
 12. víte já bych Babiše také asi určil jako koronavirus. Neustále přeskakuje a mnění svou podobu. Ale neustále získává více a více nakažených. Bohužel i vlastenecké strany nějak tuto jeho schopnost ještě nepochopili. Všichni bojují proti sobě a hovado zvítězí.

  OdpovědětVymazat
 13. Každý poslanec, který hlasoval pro církevní privatizaci, tím zavraždil hodně přes tisíc lidí. Asi bych začal tím.

  OdpovědětVymazat
 14. Jestli pan Mojmír Hampl vydá písemně čestné prohlášení že má cenu 1.200.000,-Kč možná se najde někdo kdo tu částku obětuje. Je to prohlášení zdegenerovaného člověka.

  OdpovědětVymazat
 15. Touto cenou hodnotí jmenovaný bankéřský šmejd cenu života druhých. Cena života této směšné postavy je v jejích očích samozřejmě nevyčíslitelná.
  Alespoň je vidět jaká hovada jsou dnes v čele bank a co je to za instituce ty dnešní Rothschildovy frančízi a co je to za lidi ti jeho hoši!

  OdpovědětVymazat
 16. Pan Mojmír Hampl neměl na mysli svůj život.Je to lidumil a měl na mysli životy plebsu za který nás všechny ostatní považuje.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.