Reklama

pátek 17. dubna 2020

Retro: Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Thomas Piketty
17. 4. 2020  LeMond, překlad ParlamentníListy
Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce data z Euro státu i z jiných renomovaných zdrojů a došel k jednoznačným závěrům. Nyní varuje před tím, že společná Evropa je dobrá jen pro některé. Jiným, například Česku, prý přímo škodí. Článek publikoval uznávaný ekonom Piketty už v lednu, nyní nicméně v Česku jeho překlad začal obíhat po sociálních sítích.

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina“ napsal v lednu letošního roku na svůj blog známý francouzský ekonom Thomas Piketty, který se zabývá otázkami příjmové nerovnosti. Jako nejvíce poražený stát z tohoto srovnání vychází jednoznačně Česká republika, což dokládá i přiložený graf.

Piketty přitom cituje data svého spolupracovníka Filipa Novokmeta. Výstižné je srovnání, kolik peněz ze střední Evropy v letech 2010 až 2016 odešlo na dividendách, tedy rozděleném zisku. A kolik sem naopak přišlo na evropských dotacích. Podle oficiálních statistik Euro státu bylo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách „odkloněno“ 7,6 procenta HDP. "V absolutních číslech to znamená, že z naší země za tu dobu odešlo 2 252 miliard korun, zatímco ve formě evropských dotací se nám za stejnou dobu „vrátilo“ 1,9 procenta HDP. To dělá 563 miliard korun. Česká republika je tedy v minusu 1 689 miliard korun za sedm let. Roční minus dosahuje 241 miliard korun. V přepočtu na výkon ekonomiky to dělá minus 5,7 procenta HDP," jak uvedla analytička Lenka Zlámalová v březnu na serveru Echo24.cz v článku ,,Z Česka se stal krmelec Evropy„, kde rovněž označuje Česko za, nejvíce poražený stát", pokud jde o poměr přílivu euro dotací a odlivu dividend.

„Evropa bude muset překonat mnohé výzvy. Tou hlavní je obecný přesun celého světa směrem k příjmové nerovnosti. Evropa své občany neuklidní vysvětlením, že jsou na tom lépe než ve Spojených státech nebo v Brazílii. Nerovnost roste ve všech zemích a je podpořena fiskální soutěživostí, která odměňuje ty nejmobilnější. Evropa jen přikládá pod kotel. Nebezpečí kulturního izolacionismu a hledání obětního beránka může být s úspěchem odvráceno pouze tehdy, pokud dokážeme dělnické třídě a mladším generacím nabídnout skutečné strategie ke snížení nerovnosti a k investování do budoucnosti,“ píše dále Piketty.

72 komentářů :

 1. Přesně tak ten pán má pravdu je potřeba nenažrané skopčáky kopnout někam i s jejich eu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem ekonom, ale zadal jsem si do Googla "nejzadluženější země EU HDP" a vypadla mně Francie. Já jsem "ekonomy", co hlásali že "zdroje jsou", nevolil.

   Vymazat
  2. Ale kdo to udělá? Už jste někdy zaslechl, že by loutka odepřela poslušnost svému loutkovodiči? To se týká všech vlád a parlamentů tohoto režimu, tedy polistopadové historie. Prokopnout "to něco" by se patřilo všem vládám a parlamentům této kolonie. Vyjadřuji se pouze k současnému historickému období tohoto státu, jiná období, jiná kapitola.

   Vymazat
  3. Já bych si s dovolením trochu rýpnul. Za okrádání českých občanů není zodpovědná EU, ale české vlády. Po zkušenostech se všemi politickými stranami od roku 1989 bych nevěřil žádné z předních politckých stran s výjimkou KSČM a trochu bych váhal, zda sem patří o SPD. Že nás zaprodají Piráti, o tom vůbec nepochybuji. A všichni ostatní se už dokonale NEOSVĚDČILI!!! Jednak kradli a jednak vykrádali tento stát zevnitř právě tím levným rozprodejem do světa. Výsledkem je tedy ten krmelec. Přitom je jednoduché řešení. Zákonem donutit firmy, aby převážnou část dividend buď investovaly nebo je prostě zdanit progresivně podle výše dividend. Šikovný daňový úředník by si lehce poradil. Problém však nastane, pokud se k tomu vláda odhodlá (a stávající vlády se k tomu rozhodně neodhodlají!). První začne řvát EU, pak různé Miliony chvílek a nakonec se ozve i domácí opozice a různí zaprodanci. Popravdě za 2,5 bilionu bychom tu měli životní úroveň jako v Rakousku. I když jak známo, je mezi námi dost těch, co by to raději rozkradli sami a tak by tu životní úroveň mělo nakonec několik lidí :-). Nebo by kalousci postavili za ty peníze ponorkovou základnu v Pacifiku (JAKOŽE...) :-).

   Vymazat
  4. 16:55 Také nepočítám s Babišem ale s SPD a Trikolorou a s vlasteneckým Českým národem.

   Vymazat
  5. Když mně někdo slabší chce okrást, tak ho nakopnu. Když někdo silnější, volám policii. Zavolal někdo policii? Pokud ano, co udělala? A pokud nezavolal, kdo ji měl zvolat? Díky za článek, ale tohle mi v něm chybí.

   Vymazat
  6. 23:30
   Trochu jste zaspal, KSČM je pod Filipem úplně stejně zaprodaná, proto na ni sluníčkáři ani neútočí, dokonce tam mají svoje lidi, což je ta mladá parta liberálních šašků. Nemluvě o slečně Kolaborantské-Korytářové, dříve Konečné, která se pokoušela zalíbil liberálním korporátním fašistům a napadat jedinou vlasteneckou stranu ve Sněmovně. Ta ženská je jasná svině.

   Vymazat
 2. Pan Piketty objevil Ameriku. Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi tak. Nejsem přesvědčen o své genialitě, ale potkávám se často v posledních 30 letech s tím, že autority s dlouhým odstupem tlumočí můj zabetonovaný názor. I to, podle mého, vypovídá o stavu světa, nejen EU, protože, opakuji, nejsem přesvědčen o své genialitě.

   Vymazat
 3. Ten graf jasně ukazuje, jak na tom byly všechny čtyři země po roce 1989, čím více vyspělejší, tím více dostávají "za uši" a jsou vysávány, dokud to půjde! Chybí mi blicí smajlík!

  OdpovědětVymazat
 4. Na vině je voličská většina, která se poslušně nechá oblbovat mainstreamem a drží hubu a krok, namísto, aby rázně zjednali pořádek a vlastizrádná jelita odkopali od koryt na hnojiště dějin. Jenže oni jim namísto toho ještě úslužně tleskají.

  Ono to nakonec nějak půjde, ale jestli se teď něco nezmění soft, tak později to už bude hard.
  A jelita a jejich bossové i podržtaškové si to spravedlivě odskáčou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jdi ty brepto.
   Řekni alespoň jeden příklad z historie, myšleno od Žižky, kdy by si Češi sami zjednali nápravu. Kdy se dokázali sami postavit cizímu útlaku a zjednali nápravu.
   Vždycky je to stejné. Nápravu za nás sjednají jiní, my se s nimi svezeme kousek po vlně a když za to nemůžeme dostat přes držku, tak si těch jiných nezapomeneme kopnout.
   Čest vyjímkám, kterých je po hříchu málo, ale je mi z české nátury velmi často na blití.

   Vymazat
  2. Zapomněl jsem dodat. Jednou z největších děr, kterou odtékají naše peníze, jsou banky. Ty zprivatizovala vláda Miloše Zemana. S odstupem času můžeme vcelku s klidným svědomím tuto privatizaci vyhodnotit, jako ne příliš zdařilou. Přesto jsou Zemanovi dnes vyčítány malichernosti typu "kundy", ale "drobnosti", jako je právě privatizace bankovního sektoru, vstup do zločineckého spolku NATO, nebo povolení přeletu amerických bombardérů při bombardování Srbska, nikoliv.
   No není to krásné? Nádherná ukázka české debility, kdy důležité věci většině unikají, zatímco bezvýznamnými malichernostmi se budeme zabývat ještě dvacet let po Zemanově smrti.
   Byly doby, kdy bylo proč být na svůj původ alespoň trochu hrdý. Měli jsme spoustu šikovných, pracovitých a chytrých lidí. Ale to už je historie. Dnes převládají lenoši a hlupáci. Makat na nás musejí Ukrajinci a přemýšlejí za nás v Bruselu a Waschingtonu.

   Vymazat
  3. Ad zhnusený 5:19 - souhlas, je to sice brepta (Vláďa 13:35), ale také mám připomínku k Vašemu komentu, protože konstatování "Nápravu za nás sjednají jiní" neplatí jenom pro Čechy, jde postupně od nižšího "levelu" po další, až to skončí(lo) globálním četníkem, který diriguje přes finanční systém ( a základny) celý důležitější svět. To se dnes láme, a pro nás je důležitá pouze a jenom naše strategická poloha (výhoda) ve střední Evropě! Bude záležet na inteligenci a znalostech našich elit, jak s touto premisou dobře pracovat. Otázkou zůstává zhodnotit, jestli Masaryk s Benešem byli pro Československo tím optimálním řešením.

   Vymazat
  4. Ad zhnusený a vvenc:

   pokud se nepodaří razantně snížit odliv divident od nás (v poměru k HDP i k transferům z EU), anebo tento odliv ošetřit tak, aby pro nás nebyl tak jednoznačně nevýhodný, jako dosud, abychom přestali být 'krmelcem Evropy' (uznávaná ekonomka Zlámalová, 'poraženým národem' (světově uznávaný ekonom Piketty), který na členství v EU doplácí suverénně nejvíc (dlouhodobě, dle oficiálních statistik);

   a pokud se nepodaří rozbít současnou verzi Evropské Unie s její pro-korporátní totalitní bruselskou byrokracií; a buď ji transformovat na hospodářské společenství; nebo radši nic než tohle;

   do té doby se situace bude jenom velice rychle zhoršovat.
   S nakonec nehezkými následky.
   To jen jako doplnění k těm mým prý 'breptům'.

   Vymazat
  5. 6:04

   Jako bych to psal já.

   Vymazat
 5. A k tomu nekončící restituce. Podpora malého a středního podnikání mizivá. Dá se konstatovat, že jsme vlastně okupovanou zemí. Dnešní české elity, vzniklé s komunistické partokracie , veksláků a zahraničních agentů za bakšiš slouží zahraničním loutkovodičům .
  Západ se ze dvou válek poučil, nic mu nepřinesly. Přes kapitál se řídí společnost jednodušeji a dojnou českou krávu si přeci nezaříznou.

  OdpovědětVymazat
 6. No, fajn, tohle téměř všichni víme, ale zatím se nenašla jediná politická strana, která by nám prozradila recept, jak tento zlořád řešit. Ani odchod z EU, proti němuž nemám námitek, odlivu kapitálu ze země nezabrání.

  OdpovědětVymazat
 7. Že jsme krmelcem Evropy je známá věc. O to horší je, že se za třicet let nepovedlo tuto loupež zastavit a prosadit opatření ve prospěch naši vlasti. Když nakonec se vláda rozhodla věc napravit, hned se ozvala první potrefená vrána a začala vyhrožovat sankcemi. Neplatit daně doma je v USA zločin, ale mimo státy to jim vůbec nevadí.

  OdpovědětVymazat
 8. Je tu ještě jiný problém: dotace jdou z společné kasy EU, ale dividendy jdou do soukromých kapes nadnárodních společností. Ale to je o.k. Protože EU je nástrojem těchto společností k dobývání renty. Proto ji založily, proto vymyslely i způsob jejího financování (ze společné kasy) a způsob jejího fungování a řízení. jak je vidět, funguje jim to jedna radost! na nákladech se podílíme všichni, ale zisky jdou jen vyvoleným.

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby šlo jen o ty peníze, ale ztráta kvality školní výuky, učňovských škol a středních škol zaměřených na všechny výrobní kapacity které tady byly bude stát ještě jednou tolik. Potravinová soběstačnost se podle některých expertů dá dosti rychle vyřešit, horší to bude s výrobou spotřebního zboží. Od začátku mě logicky bylo jasné, že není možné vozit všechno co potřebujeme přes půl zeměkoule. Neviditelná pařáta nás může jenom ždímat a ne nahradit.

  OdpovědětVymazat
 10. Ano, článek je opravdu "retro". 2 a čtvrt roku starý. Chápu, že vaše protizápadní propaganda musí jet na plné koule, ale to tam opravdu nemáte nic aktuálnějšího než toto :-D?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:39 retro,neretro,nic mu neubírá na pravdivosti.A jen hlupák ,kterému nevadí,že republika a její občani jsou odrbáváni to považuje za protizápadní propagandu.A navíc se tím jaký je trouba ještě pochlubí.

   Vymazat
  2. Ono se to za 2 roky nějak podstatně změnilo?

   Vymazat
 11. opět jsme naletěli.

  /zlatá RVHP - rubl se počítal za 10,- kčs a reálna jeho jodnota byla 14,50

  OdpovědětVymazat
 12. kdo volí liberální demožumpu.podporuje i tento zlodějský EU režim.

  OdpovědětVymazat
 13. Velký problém je v těch, kteří se naučili dotace využívat. Nejde jen o to, že dostáváme zpátky jen zlomek toho co odevzdáváme, ale hlavně o to, že to co se vrací se dostává především k těm, kteří v tom umějí pěkně bruslit. Ti nejpotřebnější troubové zůstávají mimo aniž by na cokoliv dosáhli, zatímco ti nejvykutálenější si bez velké námahy berou největší podíl. Jsou rozdíly i mezi školami,zemědělci, atd..., systém je nastavený jak na divokém západě. Kdo je dravější, ten si urve větší kus. Je to tristní.

  OdpovědětVymazat
 14. Kapitalismus salhal ve všech sférách....
  Krizové řízení v Německu jako vzor pro celou Evropu! Německý průmysl dostane nasypáno z veřejných peněz 750 miliard EUR.

  Dnešní pravidla WTO (Světová obchodní organizace) zakazují subvencování ekonomik jako nedovolený model subsidiarity, totéž zakazují evropské směrnice na zákaz subsidiarity, tedy vynakládání veřejných rozpočtů na pomoc a podporu soukromých podniků, projektů, továren a fyzických osob. Nebylo prostě možné začít pumpovat veřejné peníze naproti deficitům do soukromých podniků a firem. Bylo potřeba vytvořit krizi, výjimečný stav, nouzový stav, stav ohrožení, který umožní subsidiaritu, tedy sypání veřejných peněz do soukromých firem, zamaskovat to za kompenzace poskytované v důsledku nějaké katastrofy. A tou katastrofou je epidemie viru.

  A stejně jako v Evropě, jako v Německu, jako v Česku a stejně jako v dalších zemích, tak stejně tak i v USA je všude zdůrazňováno, že toto pumpování veřejných peněz do soukromých subjektů je pouze kompenzací kvůli “virové krizi”. Doslova i blbému, který propadal z počtů ve škole, musí být jasné, že tyto mamutí deficity a pumpy veřejných peněz do soukromých firem, fabrik, továren a soukromých osob nemají nic společného s kompenzacemi, ale jedná se o masivní program subvencování celého globálního trhu s cílem zabránit celosvětové krizi a globální recesi, ke které se schylovalo již od druhé poloviny loňského roku.

  OdpovědětVymazat
 15. Já se jako poražená necítím. V 80. letech jsme měla na nočním stolku naštosované katalogy Quelle, co mí vozila kamarádka, která tam narozdíl ode mne mohla jezdit. Před spaním jsem si jima vždy listovala a snila o tom co tam bylo vyobrazené. Dnes už snít nemusím, chci mixér, koupím mixér. Chci do Španělska , manžel koupí zájezd a jedu do Španělska. A že odchází peníze z republiky? Na hranicích nic takového nepozoruji a i kdyby, tak ono nám neubyde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. re:15:43
   Svatá prostoto

   Vymazat
  2. 15:43 hele trole,tenhle výblitek jsi na NR psal již jednou.
   Sice se necítíš poražená ,ale jsi zralá na porážku.

   Vymazat
  3. Vážená paní 15:43, kupte si co nejrychleji zájezd do Španělska a zpátky se vraťte v urně.

   Vymazat
  4. I tací trollové mají volební právo!:-(

   Vymazat
 16. Připomenutí minulosti:
  Jedná se o dluh ve výši celých 360 miliard prvorepublikových korun, jenž určil mezinárodní soud jako válečné reparace, které mělo Německo zaplatit Československu za materiální a duchovní škody, které byli způsobeny německými nacisty našemu národu v době okupace během Druhé světové války.
  Tato nemalá částka, samozřejmě navýšená o inflaci a nezbytné úroky z prodlení, by se mohla nakonec vyšplhat do takové výše, že by mohla zaplatit celý náš státní dluh, nebo investována do výstavby nových národních podniků, přinést našemu státu a jeho občanům dlouhodobé zisky a prosperitu.

  To, že naše nároky na válečné reparace vůči Německu stále platí, potvrdil prof. JUDr. Václav Pavlíček, DrSc., ve svém článku Minulost je třeba uzavřít skutečnou tečkou. Na otázku redaktora J. Kovaříka, zda ČR může kdykoliv položit na stůl otázku neuhrazených reparačních nároků, odpověděl prof. V. Pavlíček, DrSc.: „Ano, pokud záležitost nebude právně ukončena. Mírová smlouva, kterou mohla být za reparacemi učiněna tečka, uzavřena nebyla.
  Výroky našich politiků a některých Němci uplacených právníků, tvrdících, že podepsáním Česko-německé deklarace v roce 1997 se ČR i SRN zavázaly, že nebudou vznášet proti sobě majetkové nároky, a proto nemůžeme požadovat na SRN válečné reparace, je, jak vyplývá z výše uvedeného, pouze účelová, právně zcela irelevantní lež.
  Proto, Vám všem radím, aby, jste tuto kauzu otevřeli v jediné možné chvíli, kdy jsou politici ochotní něco udělat pro občany této země, říká pan Ladislav Kašuka ve svém článku z 5. srpna 2014 a dodává: Podle toho co Vám odpoví, se rozmyslete, komu dáte, nebo nedáte ve volbách své hlasy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistěže, řešení bylo dané kontinuitou závazných rozhodnutí velmocí, nelze měnit minulost s vyčíslením daných škod zrovna "líbezností která jim zcela nepřísluší, když nebyli účastníky, natož zhusta mnohdy pamětníky a nemůže si to kdejaký hejhula měnit co se mu zrovna paktováním hodí.

   Vymazat
 17. Je to výsledek " páté kolony " , která záměrně prodala majetek vytvořený několika generacemi do zahraničí za hubičku. Naprosto zbytečným prodejem prodejem bank velmi levně (které byl před tím za stovky miliard oddluženy). Majetek státu byl do zahraničí velice levně prodáván proto - že podniky byl záměrně přivedeny ke krachu ( především za vlády ODS) - s tisíckrát opakovaným heslem " stát je špatný hospodář " - či omluvenkou " nevyšel podnikatelský záměr "

  Za katastrofální prodej bank už nese odpovědnost vláda M. Zemana a za to, že ČR nemá s bankovní daň či daň z bankovních transakcí či sektorovou daň ( banky, telekomunikace) nese odpovědnost premiér A. Babiš , který se proti tomu staví už 6 let. Tyto daně byly zavedeny v mnoha zemích EU ( např. i v Rakousku či Slovensku)

  V " montovnách " je zaplacena lidem nízká cena práce za subdodávky a zahraniční firma následně prodá kompletní výrobek za světovou cenu a realizuje zisk.

  Potom není divu , že je ČR pro Západ hotový Klondike a ročně odplouvá na Západ několik set milliard Kč.

  Ti lidé , co zde od roku 1989 vládnou, dělají běžným lidem to nejhorší co mohou ( drahé energie, byty, nekvalitní potraviny, umělé držení nízké ceny práce), velký podíl na tom má i ČNB ( prodej 56 tun zlata za 326,5 USD/ 1 unci v devadesátých letech ( dnes více než 1700 USD/1 unci, zbytečné oslabování koruny ve letech 2013-2017, cílení na jednu z nejvyšších inflací v ČR - v únoru statisticky 3,7% ( reálně mnohem více) .
  I nyní , kdy by měla koruna posilovat vůči euru ( zadlužení ČR je okolo 30%/HDP , země platící eurem mají více než 80% HDP, USA cca 110%/HDP - tak koruna výrazně oslabila proti oběma těmto měnám, přičemž efekt pro běžného občana bude opět zdražení a vysoká inflace . V únoru byla inflace v EU 1,2%, v ČR 3,7%.

  Vedení ČNB, stejně tak jako všech vlád za posledních 30 let od nástupu V. Havla do úřadu je z velké části tvořeno etnikem, které ovládá USA , každý snad ví, ve které zemi jsou politici na společném zasedání vlád nejčastěji a to je hlavní tragedií ČR. Bohužel ti ostatní " domácí " politici jsou jen přisluhovači toužící po " plném korýtku " a i jim jsou běžní občané " naprosto šumák " - proto je ČR tam kde je.

  OdpovědětVymazat
 18. Podotýkám, že z dostupných zdrojů, je možno objektivně přepočítat těsně poválečnou korunu ku dnešní zhruba v poměru tehdejší jedna koruna ku dnešním dvaceti. S přihlédnutím k výše uvedenému (inflace, úroky z prodlení a úroky z úroků - je totiž běžné u dlouhodobých pohledávek používat tzv. složené úrokování) tak si může každý dovodit výslednou částku sám...

  OdpovědětVymazat
 19. Toz pane cholego dovolim si nesohlasit pokod si clovek ovedomí, ze se zmnenil platóské rok a zijeme v jiné dobe tak s tím automaticke sóvisí, ze to co belo vlastne oz není ze nám to nabíhá jiné hologram a cesi moravane i slezané nésó ani blbé ani pitomé a odelale oz hodne zkoseností a stále doplnojó a korigojó a jak nám to pan geolog Cílek praví ze gdes oz jedno odvetví zaniká tak oz prakticke máme novó matrici teho bodócího a sme prakticky na té kvantove órovni gde je vsechno mozné a deje se v rámci kolektivné dohode toz gdes sa dohodneme tak sa ani Bajden nevesere toz tak asi k temo témato a todká mosím okopat té kromple neb je socho a sódrozi s kiboco zatím nedodale technologie a me sme to v té ceské kotelne v takovém malém ceském kiboco ale oz dlóho toz hezké den a meslete srdcem neb hlava oz to nebere..........P.S.

  OdpovědětVymazat
 20. Západ (konkrétně Rakousko a SRN) na nás pamatují svými dary. Olomoučtí celníci zadrželi tři kamiony (dva polské a jeden český) s odpadem dováženým z Rakouska a Německa do ČR. Ať žije EU!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "zadrželi tři kamiony (dva polské a jeden český)"
   Takže dovážíme si to sami, resp. zdejší vykukové, kteří využívají korupci ve státní správě.

   Vymazat
 21. Myslel jsem, že tento hoax z roku 2018, vytržený z kontextu, byl již dávno vysvětlen. Pan ekonom neodvrhuje, nýbrž naopak podporuje spolupráci mezi evropskými státy. Zajímavé je, že tímto levicovým ekonomem se oháněl nejen Okamura, což je pochopitelné, ale i jinak pravicový Topolánek. Proč toto téma recyklujete není jasné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože toto téma je o naší koloniální závislosti.

   Vymazat
 22. Cesi nejvic zdimaji z V4. A vlada jako by nic, zdaneni zisku korporaci taky nejde. A tak budeme zdimani dal skrze EU a NATO. Vysledek cinkani klicema o plysaku. Zase se musi stat nejaky svetovy prusvih, abychom se vysmekli.

  OdpovědětVymazat
 23. A jak souvisí západní investice v ČR s EU? Jistě je jich tu víc, než kdyby ČR nebyla členem EU, ale pak by nebyly mnohé a ani z těch fabrik. Odtoky dividend by existovaly tak jako tak. S tím soudruzi nic nenaděláte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za papír servis s produkcí? Tak vlastně ano, současná etapa kasínový kapitalismus rozhodujících (a jak?) s prací poddaných. Hnus

   Vymazat
 24. Kdyby Česko vystoupilo z EU tak se stane co? Ten zelený sloupeček zmizí úplně, ale ten červený zůstane. Tomu se říká "výhra".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:50
   "Vy ste hlava pane vachmajstr".
   Božínku, ta inkluze...

   Vymazat
 25. Za starých časů koloval tento vtip. Gusta vedl do SSSR darem krávu. Jenomže průšvih přesně na slovenské hranici se kráva zasekla a otočila se, takže hlavou byla k Praze a zadkem k Moskvě. Gusta se vyděsil a hned volal Brežněvovi a vysvětlil mu že kráva je napůl u nás a napůl u nich a moc se omlouval, že je zadkem k Moskvě. Brežněv říká to ale vůbec nevadí, tak vy ji budete krmit, my ji budeme dojit a občas vám pošleme nějaký to hovno. S odstupem času si teprve uvědomuji jak ubohý to byl vtip, něco na způsob toho, že Koněv nemá roušku. Rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak mě napadl upragege Vámi publikovaného vtipu:
   Český politik vedl do Bruselu darem krávu. Jenomže průšvih, na hranici s Německe se kráva zasekla a otočila se, takže hlavou byla k Praze a zadkem k Bruselu. Politik se vyděsil a hned volal do Berlína a kaktavým hlasem vysvětloval, že kráva je napůl u nás a napůl u nich a moc se omlouval, že je natočená zadkem k Bruselu. Z Berlína přišla odpověď, to nám ale vůbec nevadí, vše je v pořádku, vy ji budete krmit, my ji budeme dojit a občas vám pošleme nějaký to hovno.
   Nyní si uvědomuji, jak dobový ten vtip je.
   Hezký den,
   ABC

   Vymazat
  2. dnes ta kráva stojí na hranicích s Německem, rovněž hlavou do českého vnitrozemí :-)

   Vymazat
 26. Hmmm, když je volských ohlávkách utahali "experti na zisk tak teď jim hodlají odepřít jinde ve světe normální důchod za exploatace trhem a mladé vygumované formanty a čekatele záhy naučí školasticky skandovat dědeček a babička ujídají nám chlebíčka. V rozvojovém exekutistanu.

  OdpovědětVymazat
 27. Pravdoláskově vítězná nenávist nám to už nějak cimrmanovsky vysvětlí

  OdpovědětVymazat
 28. „Kdo máte nízký tlak, čtěte!“ Veřejnost znepokojeně reaguje na nové návrhy EK ohledně řešení migrační krize:

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020041711814071-kdo-mate-nizky-tlak-ctete-verejnost-znepokojene-reaguje-na-nove-navrhy-ek-ohledne-reseni-migracni/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si to klidně přečtu i s vysokým tlakem. A jak jsem si dohledal - "Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal".
   No jak jinak, kapříci si zvyšují hladinu :-)

   Vymazat
 29. Všechno začalo popřevratovým výbuchem antikomunismu, který popichovala vedle příživnické kulturní fronty také nepřátelská disidentská sebranka. V Praze se obracely kabáty jako na běžícím pásu. Těžko o takových lidech říkat, že byli komunisté. Oni se jen vedrali do strany stejně, jako by se přidali za války k Němcům. Mimo Prahu se rozběhly zběsilé čistky. Do řídicích funkci se vetřeli lidé neschopní hospodářsky rozvíjet avšak ochotní krást. Oni přivedli hospodářství do stavu, v jakém je. Vážení přátelé, dostali jste, co jste chtěli. Nadávejte stále na komunisty. Vámi vybraní demokratičtí politici vám dovolí ukrást něco, co vyvoleným spadne ze stolu. Ti, kteří vás přesvědčili svrhnout komunisty, se z výsledků vaši práce zařídili a na vás už kašlou.

  OdpovědětVymazat
 30. 0:20
  Kéž by to bylo tak jednoduché. Bohužel! Ti kteří se tvářili jako komunisté ve velké většině změnili ne názor, ale postoj a přešli plynule do jiných "perspektivních" stran a dnes tomu říkáme politický turismus. A to neříkám, že ti co zůstali byli vůdčími typy. Prostě z velkého korábu se dostali na záchraný člun a dodnes se nenaučili vést velkou loď.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 31. Je to totální blud! Srovnávat totiž výnosy ze soukromých investic - tedy dividendy a dotace z EU je přece něco úplně jiného!!

  OdpovědětVymazat
 32. Promiňte, ale srovnáváte jablka s dlažebními kostkami. Dividendy ze soukromých investic a dotace z EU jsou úplně jiné věci - nelze srovnávat, nemají vůbec žádnou souvislost.

  OdpovědětVymazat
 33. Ale, ale 7:53 nerozčilujte se, vždyť ty dotace od EU jsou přímo směrované do oblastí, kde je majoritní zahraniční vlastník. Či nepřímo, např limity v zemědělství, kde si usnadnili cestu k zisku, díky likvidaci naší produkce a možnosti exportu k nám. Evropa nás potřebuje na spotřebu jejich produkce, proto vznikly i hypermarkety, sklady a potřebuje i naše dálnice, proto je tento fond vždy přednostně plněn. To, že se na dotacích semtam přiživují někteří naši páni domácí, není pro EU závadou, dokonce i výhodou, když jde o úplně nesmyslné investice (Bublava, rozhledny na Moravě...). Pak vlk se nažral a koza zůstala celá. Podpora byla poskytnuta, ale země je nadále kolonií. Co vy na to?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to kdyby 9:28 jen tušil kolik perfektních km silnic jdoucích od nikud nikam bylo u nás postaveno navíc s pompézními pomníky, že to bylo za peníze EU. to by se teprve divil! Ale moje nalé děti s kamarády se na nich učí jezdit na kole bez nebezpečí, že by tam snad jelo nějaké motorové vozidlo, které by je mohlo ohrozit. A tak se tšším třeba i na výstavbu z "peněz EU"( 10x napřed EU ČR vyplacených!)bazénů v místech, kde není voda, škol, kde nejsou obce a děti. Myslíte, že bylo nutné po šmirglové revoluci z nás udělat služky a sluhy EU a navíc omezené?

   Vymazat
  2. Díky 19:39 za doplnění, možná by to vydalo na knihu "Kdyź nespím, tak nesním", nebo knihu s lépším názvem "Poučení z krizového vývoje". Ale to už tu bylo.

   Vymazat
 34. Zjeví se informace od zahraničního, v tomto případě západního, ekonoma a náš mainstrem bije na poplach. Rychle musí erudovaní ekonomové z našich univerzit vysvětlit populaci, jak výhodné jsou dotace z EU, jak nutné pro náš blahobyt jsou zahraniční vlastníci bank, surovinových zdrojů, podniků atd. Přidají příklady naprostého marasmu za minulého režimu a zdůrazní, náš momentální blahobyt, který by bez EU a Německa nebyl ....
  Hloupí tleskají, chytřejší dumají, proč nám stále ujíždí vlak a proč lidé z našeho blahobytu hromadně vyjíždějí za prací na západ, který jsme už skoro dohnali a na jejich místo k nám směřují pracovníci z postsovětských republik a z Afriky ( afričanů je jistě méně, těm vadí nízké sociální dávky).
  Kapitalismus neselhal, nevím v čem. Nejbohatší bohatnou i za krize a to, že ztrácí i Ti bohatí, kterým se nepodařilo dostat do TOP klubu? Taková je teorie kapitalismu "slabší máte padáka". Schopnější požírají ty méně schopné a součástí tohoto boje je pernametní novelizace zákonů za účelem legalizace stále dravějších metod kapitálu.
  Nevidím rozpor v ideologii kapitalismu a stávajícímu dění u nás i ve světě. Vše jde podle plánu.
  Bílý osadník zabral půdu indiánovi, osadníkovi po čase zabral půdu silnější osadník, tomu ještě silnější ..... a na konci majetkového řetězce je korporace a korporaci vlastní banka. A bance to opět musí vzít osadník, aby se kolo točilo dál. Osadník to bance asi už nevezme, banka se osadníka zbaví ve chvíli, kdy na to osadník pomyslí, jelikož osadníka zradí čip, který má v těle pro zajištění svého bezpečí, které zajišťuje a kontroluje banka ...
  ABC

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus je systém, který ovcím nabídne ochranu vlka. A když hlídací ovčácký pes vysvětlí ovcím, že je vlk nakonec stejně sežere, ovce svého hlídacího ovčáckého psa uštvou ... za konspiraci ...

   Vymazat
 35. Co se divíte? Proto byl rok 1989, když se nepovedl 1968! EU vyrostla z kořenů III.říše a transformovala ve IV.říši. Jak nám zpívali,když nás lákali, že pí.Šojdrová!?

  OdpovědětVymazat
 36. To, co o nás píše Piketty, je vskutku skvělá vizitka výsledků našeho "návratu" mezi vyspělé země!
  Ano, vrátili nás. Jenže v roli politicko-ekonomické kolonie.
  A "poděkovat" za to můžeme všem zdejším modrým komsomolcům (zejména tuzemským klausíkům a spol.), kteří neznali nic než kapitalismus bez přívlastků. Zato měli (a mají) huby plné svobod. Odpovědnost jim nic neříkala a neříká ...
  Jedinou polit. partají, kterou nelze obvinit, je dnešní KSČM. Ta se alespoň na rozkrádání a rozprodejích nár. majetků nepodílela a neušpinila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne velmi překvapuje, že se nikdo nehlásí k vině za to, že jsme se stali ždímanou kolonií. Mnoho aktivních kritiků současného režimu bylo kdysi odeesáky, socany nebo disidenti. Kdy už tito lidé začnou psát o tom, co udělali špatně, komu ublížili. Zase by chtěli do politiky, aniž by udělali sebekritiku. Důvěřovat jim může jen ignorant. Kdo začne?

   Vymazat
 37. Je to již asi dva roky starý článek. Proč se zde opakuje? Má vyprovokovat diskuzi? Zásadní otázkou je tedy jak snižovat, popřípadě zabránit úniku peněz.
  Autor článku, popřípadě autoři komentářů mohou zde uvádět příklady. Domnívám se a jistě by mnoho čtenářů uvítalo několik článků na toto téma. Podrobně po jednotlivých bodech jakými metodami dochází k úniku a jak se tomu bránit. To by mohlo ostatní motivovat k aktivnímu přístupu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také bych rád slyšel, proč za jedno euro, co doputuje do CZ z EU, odchází na Západ EU 5.-. Proč se po 30 roků propadáme sociálně proti Německu, Rakousku, proč ze slibovaného přibližování "sešlo". Proč muselo být zrujnováno české zemědělství, proč se nepostavila jediná přehrada, proč se vykradlo z naší země majetku za 10 bilionů a proč za to nebyl nikdo nikdy potrestán - chytáme zlodějíčky housek na krámě, ale zloděje miliard chytit neumíme! Nebo nechtějí ti, co by měli?. Máme nějakou policii a justici, nebo jsou to jen figuranti. No nejsou, vždyť vidíte, jak pádí hned za někým, co by měl roušku pod nosem a ne na něm, protože má zrovna astmatický záchvat.

   Vymazat
  2. Protože jsme polokolonií, podobného typu jako byla pro Brity třeba Indie, Severní Amerika, Africké země atd. Protože dříve potřebovali "vládci" prodávat své zboží. Teď to zaměnili za přeprodej převážně čínského zboží, na které nám ochotně půjčí, jelikož jej levně nakoupili, a prodají nám jej v prodejnách které vlastní, kam jej dopraví převážně svou dopravou. Všechny finanční operace se dělají v jejich bankách, či jejich pobočkách a "dceřiných" bankách a všechny tyto banky a spořitelny a bůh ví jak se to všechno i ještě nazývá, vlastní nakonec ve výsledku pár lidí.
   Dříve se museli starat o své vojáky v Indii a jinde, ale teď nám "poskytli" "demokracii" a jakoby samosprávu. Takže teď se o nás nemusí ani tak moc starat. Stačí jim zaplatit pár stříbrných takovým jako jsou Kolářojc, Hřibojc, osvědčení vedoucí pracovníci národních bank atd. A navíc jim pomáhá nemálo idiotů docela zadarmo. No, a až se jim podaří zavést placení jen a pouze prostřednictvím karet, mobilních a jiných aplikací, stačí pak pohrozit ty ty ty a vypnout server s příslušnými daty. A kolik máš teď milionů na kontě, ty neposlušný?!

   Vymazat
 38. So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak? vs. S USA a EÚ na večné časy a nikdy inak? Známy slogan, nie?

  OdpovědětVymazat
 39. Už jsme zřejmě dospělí, vážení. Snad už přišla doba plnoletosti naší republiky a přestaneme vyhledávat protektory. Půjde to, konečně po svém a za své.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.