Reklama

pátek 3. dubna 2020

Co bude pro nás znamenat rozsudek o migračních kvótách?

Petr Hampl, nezávislý sociolog
Petr Hampl a -rp-
3. 4. 2020  PrvníZprávy
Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl o tom, že Česká republika a další země nemají právo odmítat kvóty na migranty.


Mimo jiné to znamená, že pokud budou kvóty znovu zavedeny, bude to mít ten následek, že každý členský stát EU, který si na své území vpustí muslimské nebo africké migranty, bude mít právo část z nich přemístit do České republiky. V neomezeném počtu. Premiér Babiš už jasně prohlásil, že něco takového akceptovat nebude.

Logicky se nabízí otázka: co všechno z toho vyplývá?

Především to neznamená konec islamizace ani konec výměny obyvatel. Současná muslimská komunita čítající desítky tisíc lidí tu je na základě trvalých pobytů, dlouhodobých trvalých pobytů a fiktivních sňatků. To není rozhodnutím o kvótách nijak dotčeno.

Rozsudek ale bude mít dopad na postavení Soudního dvora Evropské unie.

Když se podíváme do dějin práva, všimneme si, že soudy vynášejí (a vždy vynášely) své rozsudky nejen podle znění zákonů, ale také s ohledem na další okolnosti. Mezi těmito okolnostmi je otázka, jestli bude rozsudek respektován.

Představme si třeba, že by ústavní soud rozhodl, že všichni občané mají povinnost nakazit se koronavirem. Nechají všichni opatrnosti a půjdou se objímat s nakaženými? Budou je k tomu policisté nutit? Samozřejmě, že ne. Všichni by se v takovém případě tvářili, jako by žádný rozsudek vynesen nebyl. Nebo si zkuste představit, že by ústavní soud zrušil všechny kupní smlouvy uzavřené v posledních 10 letech. Miliony lidí by se najednou ocitly v situaci, kdy by jim nepatřily jejich domy, byty, automobily a další položky. Takový rozsudek by nebylo možné uvést do života. Proto jej žádný soud nevynese, i když tomu odpovídalo znění zákona.

Proto soudy někdy i třeba ohnou právo, aby se takovým situacím vyhnuly. Jenže to předpokládá, že soudci mají nějaký základní přehled o tom, co se v zemi děje a jak lidé budou reagovat. Ale když žijete ve slonovinové věži, tak je to nesmírně obtížné.

Soudci Evropského soudního dvora tedy vynesli rozsudek, který je v rozporu se smlouvou o EU, ale který vedení EU chtělo. Jenže nevěděli, že není správný okamžik. Nikdo ani na vteřinu neuvažuje o tom, že by jej mohl aplikovat. Hranice mezi členskými státy jsou uzavřeny, a nikdo nepřevezme nikoho. V prekérní situaci se naopak ocitl soud. Když je tak snadné se rozsudku vysmát, proč by měl brán vážně ten příští.

Chytří soudci by dali odbojným státům za pravdu a uchránili by svou autoritu pro příště. Jenže kdyby to byli lidé používající mozek, nikdy by nemohli být jmenováni do Evropského soudního dvora.

Pár dnů předtím přišlo z Evropské komise rozhodnutí, že Řekové mají povinnost na své území vpustit útočící hordy. Řekům to nestálo ani za komentář.18 komentářů :

 1. Jistě sami porušili co mohli,ale budou žalovat a soudit. Merkelová přehlédla, že není kancléřkou EU, ale pouze SRN a způsobila svým pozváním zhroucení celého systému. Ovšem SRN nikdo nežaloval, proč? Protože EU = SRN. Tudíž ona nejenom že si může dělat co chce, ale může, prostřednictvím jí ovládaných institucí, trestat odbojné. Kampak se nám schovala ta demokracie??.

  OdpovědětSmazat
 2. Já myslím, že voliči v příštích volbách rozhodnou, že bez migrantů se zde neobejdeme a zvolí takové strany, které to budou mít ve volebním programu. Pod pojmem migrant samozřejmě nikdo nemyslí Ukrajince, ale afrického muslima nejlépe s bojovým výcvikem.

  OdpovědětSmazat
 3. Banderovců je tady jako vší a ten muSLIMOODPAD nepotřebujeme!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Stejná prasárna byla "inkluze po česku".

  OdpovědětSmazat
 5. Proste nevolte Babise/ANO.
  Volte SPD, Trikoloru, KSCM.

  OdpovědětSmazat
 6. Vybrat si místo Babiše Trikoloru by bylo šlápnutí z bláta do bažiny. Mladý Klaus není žádný dobráček, co by přál zaměstnancům. To samé lidé okolo něj. Protože jsou to všechno bývalí členové ODS, je lehké si představit, kam se při každé příležitosti přikloní. Nebude to NIKDY SPD a KSČM! Snad by ještě akceptoval ANO, KDÚ-ČSL a ČSSD. Zcela jistě by mu nedělal problémy program TOP09, StaN a ODS.

  OdpovědětSmazat
 7. Já si myslím, že už oni sami se neberou vážně. Rosudek byl proveden jen z úřednické setrvačnosti. Kauza už není na stole. Přeji zdraví a pomožnosti klidné Velkkonoce.

  OdpovědětSmazat
 8. https://www.arfa.cz/prave-ted-korona-vzpoura-migranti-v-nemeckych-karantenach-se-bouri-a-hrozi-zapalenim-budov-pustte-nas-ven-500-migrantu-a-vlajka-islamskeho-statu-nemecko-na-sudu-s-prachem/#.XnJE6HJKi70
  Amine J. z Tuniska jako příznak zpustlého Německa. http://www.zvedavec.org/vezkratce/16900/
  https://www.eurabia.cz/Articles/43902-nemci-pochopili-ze-jejich-vlada-situaci-nezvlada-a-zacali-panikarit-v-obchodech-skupuji-vse-co-jde-.aspx

  OdpovědětSmazat
 9. To přeci zdraví lidé nemohou považovat za normální ve vymírající evropě řešit přání nějakých deviantů. No ano obchodu s lidmi (humanita je na probíhající nasilí a tragédie a likvidaci životů plátců naprostý výsměch hajzlů) dovážet přemnožené tkz. uprchlíky když utíkají před válečnými štváči nenažraných pindosů molochů vojensko průmyslového komplexu a bratra v triku big pharmy - korona kteří je vám obratem je nechají platit pro ty samé úžery. Vy jste nikdy nehráli mariáš? Čertovská hra.

  OdpovědětSmazat
 10. Co mají co západní zdegenerovaní hlupáci jednat o Slovanských státech to už tady bylo a už nikdy více pryč z eu. Jsou schopni nechat slimáky vyvraždit původní obyvatelstvo aby se ho zbavili.

  OdpovědětSmazat
 11. Já bych to viděl tak? Máme vůbec právo na život a na svoji zem?

  OdpovědětSmazat
 12. Nezdá se mi, že by rozsudek těch darmožráčů ze soudního dvora nikdo nerespektoval, jak se domnívá pan Hampl. Zpráva o rozsudku byla na hlavních zpravodajských relacích ARD a ZDF hned jako první resp. druhá v pořadí po koronaviru a končila poznámkou, že o sankcích bude rozhodnuto později.

  OdpovědětSmazat
 13. Jediné řešení je co nejrychleji vystoupit z Německé evropské unie, čili CZEXIT, lépe řečeno CZECHOUT. Já se stydím a omlouvám za to, že před pár roky jsem v referendu hloupě a naivně (ohloupen Václavem Havlem a spol.) hlasoval pro vstup do EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Navrhuj nahradit chladné cizí pojmy CZEXIT a CZECHOUT naším výrazem ČECHFUČ a bude všem jasno.

   Smazat
 14. Ostatně opět pravím, volte SPD.

  OdpovědětSmazat
 15. No 23:32 to je rozhodnutí ve prospěch Německých plánů takže není se čemu divit. To že chce větší ovládnout menšího je tady snad co je lidstvo a záleží jen na nás jak to bude.

  OdpovědětSmazat
 16. Toto rozhodnutí "ex post " je obrovským klackem na naše politiky a tím na naše lidi.Budete chtít od EU finanční "pomoc" po koronaviru ? Tak musíte přistoupit na přerozdělování migrantů.Přitom "pomoc" bude Evropskou centrální bankou koncipována jako nesplatitelné zadlužení ,kdy se budou horko těžko splácet úroky bez možnosti splacení dlužné částky.A tak budeme připoutáni jako otroci k EU navždy.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.