Reklama

neděle 19. dubna 2020

ČR podporuje turecké zájmy v Libyi: Válka v Libyi se mění na přímý konflikt Turecka a Haftarovy armády

Ivan David
19. 4. 2020
Podle libanonské agentury Al-Anvar turečtí důstojníci a agenti turecké tajné služby MIT fakticky převzali velení nad skupinami džihádistů, které tvoří „armádu GNA“ samozvané vlády libyjského „premiéra“ Faíze Sarrádže. Turecké zásobovací i bojové lodi bez větších problémů obeplouvají „blokádu“ Libye, kterou k vynucení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zákazu vývozu zbraní do Libye provádí lodi pod vlajkou EU. Tureckým zásobovacím konvojům se v posledních týdnech do pásma kolem Tripolisu, které ovládají Sarrádžovi džihádisté, podařilo dostat velké množství těžkých zbraní a islamistických posil ze Sýrie.


Po delším dotazovaní sekretariátu Rady EU se mi podařilo zjistit, že Rada ministrů zahraničních věcí EU koncipovala zadání operace IRINI záměrně tak, aby lodě pod vlajkou EU hlídkovaly pouze kolem břehů té částí Libye, kterou ovládá Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar (na obrázku). Podle informací, které se mi podařilo získat, pro takto koncipované zadání hlasoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Libanonská agentura včera zveřejnila informaci, že i přes embargo OSN zbraně Sarrádžovým džihádistům z GNA dodávají nejen Turecko, ale i Katar, Spojené arabské emiráty a dokonce Francie, která je členem EU.

Turecko však v posledních dnech vyslalo do oblasti kolem Tripolisu i velké množství vojáků své pravidelné armády. Vyslaným tureckým důstojníků a špionům se podařilo reorganizovat ozbrojené síly Sarrádžovy samozvané vlády. „Oficiální“ armádu Sarrádžovy vlády tvořily donedávna zbytky části libyjské armády, které po zavraždění prezidenta Muamara Kaddáfího přešly do „prozápadní koalice“. Fakticky je početně i vybavením převyšovaly různé džihádistické milice, z nichž každá samostatně ovládala část území. Hlavní město Tripolis si džihádisté rozdělili podobně jako zločinecké gangy americká města během probihice. Kromě terorizování civilního obyvatelstva se občas džihádisté stříleli i mezi sebou.

Ještě počátkem roku, kdy LNA zatlačila džihádisty na úzký pruh země kolem Tripolisu, situace v Libyi vypadala na brzké ukončení války. V tísni a v obklíčení kolem bývalého hlavního města samozvaný premiér Sarrádž přistoupil na příměří, které zprostředkoval zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi. Poté však Turecko dopravilo Sarrádžovcům řadu lodních konvojů plných těžkých zbraní a mnoho posil. Kromě námořní linky Turecko vysílá vojenské posily i vzdušnou cestou. Obnovení bojů fakticky zahájil raketový útok turecké fregaty na pozice LNA. Po vylodění džihádistických posil Sarrádžovci přešli do útoku.

První vlnu útoků se Haftarovým vojákům podařilo úspěšně odrazit. Při bojích bylo zabito asi 750 džihádistů. Velké ztráty utrpěl i expediční sbor turecké armády, který byl údajně při leteckém bombardování ze ¾ vyhlazen. Turecké letectvo v prvních bojích přišlo i o 4 stíhačky F-16, které nasadily ke vzdušné podpoře ofenzivy. Tureckému námořnictvu se však i přes „blokádu“ lodí EU podařilo vytvořit pravidelné zásobovací linky do Tripolisu. Turci do oblasti vyslali další armádní posily. Do Tripolisu byla vyslána i řada zkušených důstojníků, kteří se účastnili invaze do kurdských oblastí Afrin a Rojava v severní Sýrii.

Turečtí důstojníci, kteří v minulosti získali rozsáhlou praxi v organizování džihádistů při spolupráci s bývalými bojovníky Islámského státu (ISIL) nyní zreorganizovali skupiny džihádistických milic. Podle libyjského analytika Faraje Zidana, kterého citovala agentura Al-Anvar, Turci fakticky převzali jejich velení. Podle Zidana už v podstatě není možné hovořit ani o samozvané vládě Faiíze Sarrádže. „Je to loutková vláda, kterou fakticky z dálky ovládá Ankara“, řekl Zidan. S Libyí a Libyjci už to podle něj prakticky nemá nic společného.

Po přeformování ozbrojených sil tureckými důstojníky řízení džihádisté obnovili ofenzivu označovanou jako „Operace sopka hněvu“. Druhá ofenziva nese stejný rukopis jako turecká agrese do Afrinu. S podporou tureckých stíhaček a nově dodaných tureckých dronů se džihádistům podařilo zatlačit LNA o několik desítek kilometrů dál od Tripolisu. Džihádisté tento týden dobyli asi 3 tisíce kilometrů čtverečních území na západě země. Ofenzíva se v pátek zastavila až u základy Watiya, která tvoří křižovatku cest do zbytku západní Libye. V mnohahodinových bojích se ji podařilo Haftarovým vojáků ubránit.


V noci na pátek se Haftarovým silám podařilo vyčistit od jiných džihadistických bojůvek Muslimského bratrstva strategicky důležitá ropná pole na jihu země u hranic s Čadem. Polní maršál Haftar tak mohl na západní frontu vyslat čerstvé posily. Páteční boje ukázaly, že ani nejmodernějšími západními zbraněmi vybavená turecká armáda není neporazitelná. Počátek přesunů posil byl poznamenán sestřelením transportního letadla ruské výroby Antonov An-32. Nákladní letoun s municí sestřelil turecký dron. Jiným letadlem se však vojákům LNA bránícím důležitou křižovatku se podařilo dopravit ruské ruční protiletecké rakety Igla. V Během několika hodin šlo k zemi 50 tureckých dronů. LNA se do prostoru Watiya poté podařilo přisunout moderní ruské protiletadlové komplexy Pancír - S(na obrázku). Tomu se podařilo sestřelit stíhačku Mirage francouzské výroby.
Po ztrátě vzdušné převahy se ofenziva GNA prakticky zastavila. Analýzou včerejších bojů lze dojít k závěru, že kdyby se Kurdům v Afrinu a v Rojavě bylo dostalo stejně kvalitního protileteckého vybavení, mohli tureckou invazi zastavit.

Frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i poslanci za SPD, se při přípravě mimořádného pléna Evropského parlamentu, který jednal ve čtvrtek a v pátek, snažila dostat na pořad jednání i situaci v Libyi. Chtěli jsme projednat neúčinnost blokády lodí EU. Náš návrh na zařazení tohoto bodu však byl v Konferenci předsedů, která připravuje program pléna, vetován probruselskými frakcemi lidovců, socialistů a RENEW. Nyní se ukazuje, že probruselské frakce nejsou jen skupiny „tupců“, kterým nevadí obkličování EU Tureckem. Území kolem Tripolisu je dnes fakticky tureckým protektorátem. A právě odsud míří na moře nejvíce migrantů z Afriky, kteří se na gumových člunech snaží dostat do Itálie. Pokud je pravdivá zpráva o francouzských dodávkách zbraní džihádistům v Tripolisu, kterou přinesl Al-Anvar, jsou vlastně naši probruselští kolegové vlastně spolupachateli nelegálních dodávek.

17 komentářů :

 1. Hmm, 1935 - 1936 Itálie do Habeše, 2020 Turecko do Libye.
  V obou případech Evropa "koná" stejně.
  Merkelové IV. Říše vděčně pamatuje První světovou, kdy Turewcko bylo naším věrným spojencem až do hořkého konce...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen Habeše, následovalo Španělsko a pokračovalo to Mnichovem. Pak uzavřeli smlouvy s Polskem, kdy sice vyhlásili válku, ale nehnuli prstem. Když ohlásili Adolfovi, že GB a Francie vyhlásili Německu válku, ten poznamenal: "Ale to neznamená, že budou bojovat". Měl pravdu. Němci ji posměšně nazvali "Sitzkreieg" (válka v sedě). A pak Francii a spol. předvedli Blizkrieg. Co nedokázala císařská armáda za čtyři roky krvavých bojů za I. světové války, Wehrmacht zvládl za 32 dní! Samotnou Francii vyřídili za 10 (slovy deset) dní (5.6.1940 zahájili útok od pobřeží a 14. 6. visel nad Eiffelovou věží prapor se svastikou.). A co řekl Napoleon o Bourbonech: „..ničemu se nenaučili a nic nepochopili. Jsou nepoučitelní. Jen blázen dělá stejnou chybu dvakrát.“ platí nejen pro Francii, ale pro celou EU. I s námi. Bohužel.y

   Smazat
 2. Situace v Libyi je skutečně otresna. Navic k tomu naše média poslušně mlčí..

  OdpovědětSmazat
 3. Proč musel zemřít Kadáfí a Libye? Odpověď: EU neunesla skutečnost, aby v Líbyi byla vyšší životní úroveň než v Říši. https://www.youtube.com/watch?v=ht_k2RKAWGs

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani ne tak moc, ale vadilo to, že chtěl vytvořit zlatý denár, nezávislý na dolaru a euro a hlavně chtěl změnit tvář země, když ji plánoval zazelenit a pěstovat tam potřebné plodiny ...

   Smazat
 4. Jestliže ČR podporuje turecké zájmy v Libyi, jedná se opět o další sebevražednou a hloupu politiku pro naší republiku. Jenom by mě zajímalo kdo za to nese a ponese zodpovědnost, není přece možné aby kdejaká rychlokvaška zatahovala republiku do nezodpovědných dobrodružství, s možnými nedozírnými následky. Jak dlouho si u nás kdejaké nezodpovědné hovado bude dělat co je mu libo, bez okamžitých následků nezodpovědného jednání?
  Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Turecké v Libyi, americké v Afghánistánu, francouzské v Mali.... Jsme na roztrhání.

   Smazat
  2. 19.10 - skoro celá EU podporuje tureckou politiku v Libyi, pořád se ukazuje co dělá ČLR, RF nebo Írán, ale EU má "máslo" na hlavě v čele s Uršulou von … a věrně jí sekunduje Jourová, která sice nic pořádně neumí, ale nedělejte to za ty peníze. v Budíškovicích narazila a nedá si pokoj. V neděly mlátil prázdnou slámu T.Petříček a A.Vondra. jsou to zkrachovalí politici, ale v ČT24 mají prostor. Petříček se pořád předvádí jak on …/něco zařídil/, ale nemá tušení jako jeho kolega Hamáček.

   Smazat
 5. Ale vždyť je úplně zbyteční připomínat vize Muamara Kaddáfího... Zavlažování, studium, bydlení a další příspěvky LALD, jako státu... Ještě dluh USA u Libye... a je vymalováno! Vše ostatní - tedy nadstavba nesplaceného dluhu bylo ukradeno a rozkradeno, včetně tištěných peněz, které jsem po invazi v České republice viděl na vlastní oči a byl informován, že jsou jich kamiony. Ty kamiony by jich nemohly být, bez "krytí", neboť to by svět neunesl... tyto prachy nebyly z vrtulníku!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Přece již Sobotkova vláda předala výzbroj bývale lidové
  armády USarmě, aby se objevila u ISIL. Co chcete něco
  lidského od Metnara, Petříčka, když to jsou poskoci
  USA, nejen oni. Kdo chce najde jich hodně.Za rozbití Líbie jsou zodpovědné USA,VB, Francie a Itálie.Kdo stanul před tribunálem? Nikdo. Pouze Srbové, ale ti
  tu válku na zničení Jugoslavie nerozpoutali. Praví vyníci nic včetně krvavé Madly. To jsme byli 10 dní
  v tomto krvavém spolku a bez nás, tj obyvatel ČR.
  Vystoupit z něj nám nedovolí.Tak se nesmíme dovolovat
  a tvrdě bez kompromisů vystoupit. Nebo snížit výdaje
  na 0. Zdůvodnění výpadek ekonomiky v důsledku koronavirusu,což je Sars 2 + HIV = covid 19 made in USA. Néni nad spojence, kterému se leze kde končí záda.Lidi mějte se fajn.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A k válce v bývalé Jugoslávii přispěl i president Zeman, když povolil přelety amerických bombardérů nad ČR. Vlastně by měl též patřit před válečný tribunál.

   Smazat
 7. Plán na islamizaci Evropy jede dál eupapaláši jsou s turkem jedna ruka.

  OdpovědětSmazat
 8. Pan David je frajer. Tak trošku převzal roli po Terce Spencerové, ranní kávička už není co bývala.. Rozpínání Erdogana opravdu připomíná stav před 2. světovou, kdy všichni ustupovali a dívali se stranou. Jen tenkrát se nedováželi do Evropy muslimové ve velkém jako teď, t to je to nebezpečnější. No a socánci, to je naprostá tragédie této vlády. Škoda, že to nedochází i voličům Babiše, že ANO NE premiér je možná pomalejší, ale i tak cesta do pekel. Babiš totiž nedělá diplomatické ústupky v zájmu naší země, ale pouze ve vlastním. A to je něco zcela jiného a nepřijatelného, protože on není premiérem svého impéria, ale České republiky. Ať už bere plat nebo ne. Jenže po pandemii zřejmě ještě posílí a tak jsme asi v řiti... J.

  OdpovědětSmazat
 9. Lidi, jednou budeme muset všichni do ulic!! Jinak nic nezastavíme. Volte SPD!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. No a koho dál. Komunisté jsou vyhořelí, mladej Klaus - jablko nepadá daleko od stromu. Snad Robejškovi Realisté. Poraďte lidé. Všichni dosavadní politici bez ohledu na strany jsou NEVOLITELNÍ !

   Smazat
 10. Jen další z Haftarových chyb. Vedle neudržitelně hloupé fronty, uvěřil i Evropě a přistoupil na příměří v době, kdy měl trochu frontového úspěchu.

  OdpovědětSmazat
 11. Toz adieu Torecko....... hezké den a slonce v srdci P.S.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.